UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Bouwplannen voor Stadhuis goedgekeurd. ZUID-BEVELAND. MIN. MANSHOLT KOMT NAAR GOES De Landbouwtentoonstelling der Z.LM. Ter gelegenheid van het 100. jarig bestaan van de Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij, zal "de minister van landbouw, visscherij en voedselvoorzie ning. de heer S. L. Mansholt, op 4 Juli a.s. te Goes de al- gemeene ledenvergadering der My. bijwonen en aldaar het woord voeren. Op 5 Juli daar- aanvolgend zal Z.E. de land bouwtentoonstelling openen. Ter gelegenheid van de vie ring van het jubileum van de Zceuwsche Landbouw Maat. schappy, zal het ministerie van landbouw, visscherij en voed selvoorziening, met een groote collectieve inzending, waarin aan alle afd. en diensten, wel. ke voor Zeeland van belang ZÜn. aandacht is geschonken, De inzending geschiedt on der het motto: „Het Ministerie van Landbouw is bij U". De geheele collectieve inzending wordt ondergebracht in een tent van 500 m2; er wordt naar gestreefd een zoo duide lijk mogelijk beeld te geven zonder een overdaad van in gewikkeld© grafieken, voor stellingen e.d. In elke inzen ding wordt als centraal punt datgene gebracht, Y/at voor Zeeland op dat oogenblik van het meeste gewicht is. Het ministerie van land bouw, visscherij en voedsel voorziening verleent voorts zijn medewerking door het be. schikbaarstellen van twee ge luidfilms. De eerste film is de Hollandsche versie van de on der leiding van de r/?deeling Voorlichting van het ministerie vervaardigde film „Farmers Fight for the Future" (Boeren werkten voor de toekomst welke de schade door inunda ties en oorlogshandelingen in den Nederlandschen landbouw toegebracht, in beeld brengt. Er komt een aantal zeer he. langwekkende opnamen van Walcheren in deze film voor, waardoor zh in het bijzonder voor Zeelana aan waarde wint. De tweede is een gespeelde documentaire film onder den titel: „De bonte moet eruit", ten dienste van de bestrijding van dc tuberculose onder het rundvee. Daarnaast zal nog een derde korte film worden vertoond. Het ministerie heeft zich aüet alleen bereid verklaard in Zeeland met een zeer uitge breide inzending te versche nen, doch heeft tevens volle dig begrip voor de moeilijk heden, die voor het zwaar ge teisterde Zeeland door materi aalgebrek, geïsoleerde positie en andere oorzaken, aan het organiseeren van een zoo om vangrijke tentoonstelling ver bonden zijn en verleent bij de zen arbeid alle medewerking. j De pachtprijzen voor f geïnundeerde gronden. ANTWOORD OP VRAGEN VAN HET KAMERLID IVIES. Op de vragen van den heer Mes betreffende de vaststelling en beoordeeling van pachtprij zen van geïnundeerde en ge ïnundeerd geweest zijnde gron den door de grondkamers, antwoordden de ministers van justitie en van landbouw, vis- pcherjj en voedselvoorziening: 1. Naar de meening van de ministers zal de vaststelling en de beoordeeling van de pachtprijzen van geïnundeer de en geïnundeerd geweest zijnde gronden niet gemakke lijk zijn, niet zoozeer wegens de regeling ln het pachtbesluit, als wel in verband met de om standigheid. dat een schatting van de opbrengst van het ge pachte door het ontbreken van ervaring en feitelijke gegevens m©t de zaal, waardoor zoowel niet nauwkeurig kan worden kunstenares als publiek even verricht. aarzelden, met haar „Rhap- 2. De regeling, die in artikel sodie in grijs en rood", haar 37 van het pachtbesluit is ver. Tango van Mühaud en haar vat. leidt er evenals die, wel- Gamine op muziek van Pégury ke de grondkamer voor Zee-[wist Han Rijnbeek het ijs te land aan partijen in overwe- breken. Na de pauze ging het ging geeft, toe, dat na afloop [crescendo! Haar „Maroesja en van den oogst in elk geval af- haar nieuwe hoofddoek in den zonderlijk wordt beoordeeld, in regen" meest reeds dadelijk hoeverre termen tot verlaging[ gebisseerd worden, de beklem- van den pachtprijs aanwezig zijn, onderscheidenlijk od welk bedrag de pacht wordt bepaald. Zulks brengt inderdaad veel werk met zich mede Voor de veronderstelling, dat de rech ter of de grondkamer daarte gen niet opgewassen zal blij ken, bestaat voorshands geen grond. De weg, in voormeld artikel 37 aangegeven, lijkt moeilijk noch omslachtig. 3. Tusschen de voorzienin gen, in het pachtbesluit vervat, en de regeling, welke hier wordt bedoeld, bestaat naar hef-, oordeel der regeering geen belangrijk verschil. Een wette lijke regeling dienaangaande komt. haar niet noodzakelijk voor. Wel zal de onderhavige materie aan de orde worden gesteld bij de voorbereiding van de wet, die de bijdragen wegens materieele oorlogsschade defi nitief zal regelen. Dansavond Han Rijnbeek. Voor de Z.V.U trad Woens dag- en Donderdagavond de Haagsche danseres Han Ryn- beck op en zij heeft ongetwij feld, als eerste, die sedert ja ren naar Zeeland kwam, velen voor de danskunst gewonnen. Met een zeer gevarieerd pro gramma en een keur van costumes veroverde zy gaan deweg haar talrijke publiek. Was er Woensdagavond aan vankelijk te weinig contact ming van den abstracten dans Demon, die werd uitgevoerd met een masker, sloeg van het tooneel over op de zaaL En de slotdans, ae Boerendans, naar een schilderij van Pieter Breughel, ontketende een1 spontane ovatie. Haar dans „Le Miserable" hield Han Rijnbeek in Zeeland ten doop en het zal haar on getwijfeld voldoening hebben geschonken, dat ook deze die pen indruk maakte. De bijval was verdiend. Han Rijnbeek heeft blijk gegeven van een groote technische be kwaamheid. Haar voetenwerk was een lust om te volgen en voortreffelijk wist zy in ge baar en houding steeds de on misbare variatie te brengen. Bovendien echter slaagde zij er uitstekend in om de stem mingen, waardoor de dansen toch gedragen worden, voel baar te maken voor de volle Schouwburgzaal. De Z.vTu. behoeft van dit „dansexperiment" geen be rouw te hebben. Het publiek was zeer voldaan en zal zon der twijfel in een volgend sei zoen een nieuwen dansavond ten zeerste apprecleeren. Peter Snelleman toonde zich een stijlvol accompagnateur en goed solisf. Hij kreeg voor en kele piano-soli een dankbaar applaus. G. B. MIDDELBURG Herstel of afbreken? Wellicht helpt Monumentenzorg. Tijdens de rondvraag in de Woensdag gehouden vergade ring van den tijdelijken ge meenteraad van Middelburg heeft ir. De Vink eenige vra- eren gesteld in verband met ,en deplorabelen toestand, waarin de molens op de Mid- delburgsche vesten verkeergn. De molens dus, die bij het Park Griffioen (op het Seis- bolwerk) en brj den Poeledae- lesingel staan. Spr. stelde de vraag, of herstel niet mogelijk is en constateerde terecht, dat het verloren gaan vain de ze beide molens voor het toch al zoo gehavende stedeschoon der stad een ernstig verlies zou beteekenen. De burge meester antwoordde, dat deze aangelegenheid ook het ge meentebestuur reeds bezig heeft gehouden. De toestand Is zoo, dat de molen aan den Poelendaelesingel wel zwaar beschadigd is, maar toch te herstellen. Anders staat het men den molen aan den Seis- singel, die reeds lang in slech te conditie verkeert. De heer De Vink: Deze mo len moet dus practisch wor den afgeschreven De voorzitter: Vermoedelijk wel. Wat den molen aan den Poelendaelesingel betreft heb ben B. en W. reeds een onder zoek ingesteld naar de kosten welke een grondige restaura tie mede zou brengen. Daar bij bleek, dat deze niet minder dan 80.000 zouden bedragen. Zoowel het gemeentebestuur als de eigenaars van den mo len zagen terecht tegen een dergelijke uitgave op, laatst genoemden onder meer ook, omdat zn economisch niet ver antwoord zou zijn, daar elec- trisch malen veel goedkoop er is. B. en W. hebben daarna de Ver. „De Hollandsche Molen" om advies gevraagd, doch nog geen antwoord ontvangen. Blijkbaar is deze aangelegen heid nog in studie. Ir. Rothuizen achtte het on juist om de molens zonder meer af te schrijven en meen de, dat Monumentenzorg wel licht de reddende hand kan bieden. De voorzitter antwoordde, dat met deze Instantie reeds vruchteloos gecorrespondeerd is, maar had geen bezwaar om het contact nog eens te hervatten. Voor Middelburg is het te hopen, dat deze hernieuwde po ging tot resultaten zal leiden. Ook Middelburg herdenkt onze gevallen soldaten. MINISTER DE BOOY ZAL AANWEZIG ZIJN. Ook te Middelburg za! op 14 Mei a.s. een herdenking plaats hebben van in 1940 ge vallen militairen- De plechtig heid vindt plaats op de Al- gemeene Begraafplaats en zal aanvangen om 11.15. Kolonel A. C. de Ruyter van Steveninck en kolonel J. H. W. Bruins van Bergen op Zoom zullen het woord voeren. Vervolgens zal namens -de regeering en verschillende le- geronderdeelen een kransleg- ging plaats vinden. Om 12 uur wordt één mi nuut stilte betracht. Tot slot zullen posthume onderscheidingen aan de na bestaanden worden uitgereikt. De plechtigheid zal worden bijgewoond door minister J. M. de Booij en verscheidene militaire autoriteiten, voorts zullen aanwezig zijn van de 5e compagnie gezagstroepen en een detachement van de ma rine. JUBILEUM „RHETORICA". In de goed bezette Schutters hofzaal vierde de Middelburg- sche H.B.S.-CIub „Rhetorica" haar 30-jarig bestaan. De voor_ zitter, de heer W de Jong, opende met een welkomst woord, waarnp de oprichter, de heer L. A. Schenk, nerinnerin- gea ophaalde uit den eersten Rhetorica-tyd. Daarna waren de tooneel- spelers aan de beurt en wel met het blijspel JPolitiezaken" van F. v. Scheen than. Er werd over het algemeen niet onver- dienstelyk gespeeld en gezien de bij de voorbereiding van de zen avond ondervonden moei lijkheden, mag men met het resultaat tevreden zijn. Tusschen de bedrijven door bracht de H.B.S -band „De Dis_ sonant" enkele uitstekend ge speelde nummers ten gehoore. De avond werd besloten met een gezellig bal. VLISSINGEN TOO NEELA VOND C.K.W.O. Woensdagavond gaf de Ver. C.K.W.O. te Vlissingen in de Scheldehal een opvoering van het tooneelspel in 3 bedrijven „De Vikings", voor het voet licht gebracht door de Geref. Jeugdcentrale uit Middel burg. Het spel beeldde uit de overwinning van het Chris tendom op IJsland en heeft een historischen achtergrond. Er schuilen onder deze dilet tanten zeer zeker goede krach ten en het stuk werd uitste kend vertolkt. De zeer talryke bezoekers toonden door har- telyk applaus na elk bedryf hun ingenomenheid met het gebodene. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer J. J. Laernoes, die uiteenzette de vele moeilijkheden waar mede de C.K.W.O. te kampen had. Hy kon echter de verze kering geven, dat tegen het volgend seizoen een mooi pro gramma. zal worden samenge steld. Spr. bracht dank aan den afgetreden voorzitter, den heer J. Marijs, voor het vele dat deze sinds de oprichting van de vereeniging had ge daan. Een strijkje vulde de pauzes met enkele verdienstelijk ge- Sieelde nummers, w.o. net t#d mooie „Largo" van HSndel en enkele viool-sol i van den heer Max Beranek de kroon spanden. JAARVERGADERING „GOED WONEN". WONING BOUWVEREEN. In het Concertgebouw te Vlissingen hield de Woning- bouwvereenlging „Goed Wo nen" haar jaarlyksche verga dering onder voorzitterschap van den heer A. C. v. d. Velde. In zijn openingswoord besprak hy het herstel van de geïnun deerde en beschoten woningen, welk werk door de materialen- Dositie eenigszins wordt ge stagneerd. Hy bracht echter dank aan de autoriteiten voor de soms voortreffelijke mede werking. Tevens bracht hy dank aan de noeste werkers van den dijk. die het gat in den Nolledijk nog zoo spoedig hebben gedicht, waardoor het complex woningen toch be trekkelijk spoedig droog kwam Verder deelde hij mede. dat er kans bestaat dat het met 3 treffers getroffen badhuis aan de Bonedijkestraat binnen 3 maanden heropend zal kunnen worden en dat plannen voor den nieuwbouw in vergevorderd stadium verkeeren, zoodat in 1947 daaraan zal kunnen wor den begonnen Dit is althans de bedoeling van de autoriteiten. Enkele leden, die zich in be zettingstijd niet oirbaar heb ben gedragen, werden na een uitgebracht rapport door een zuiverings-commissie volgens bepalingen van het reglement geroyeerd, De jaarverslagen werden goedgekeurd terwyl de aftredende bestuursleden A. C. van de Velde. A. Daane. L, J. Pieterse en C. Koster werden herkozen. Raadsvergadering Middelburg f EEN BELANGWEKKENDE RONDVRAAG. De stinkende vesten. Het voornaamste agendapunt Voor de Woensdag onder voor zitterschap van den wnd. bur gemeester, mr. A. J. van der Weel, gehouden raadsvergade ring van Middelburg was het voorstel van B. en W. om den architect Ir. van der Steur te machtigen zijn thans definitie ve plannen voor den herbouw van 't op 17 Mei '40 verwoeste ptadhuis verder uit te werken. Veel discussie lokte het voor stel niet uit. Slechts de heeren I. van Loo en Hoek stelden en kele vragen resp. betreffende ide medewerking van Zeeuw- sche firma's en de eventueele aanbesteding van het werk, terwijl de voorzitter op een vraag van den heer Hoek kon mededeelen, dat de molestult- keering voor het stadhuis ver moedelijk 965.000 zal bedra gen Daarna heeft ir. Rothui zen zijn vreugde uitgesproken over de verbetering in alle op zichten. die het oorspronkelijke plan heeft ondergaan. Den nieuwen gevel aan de Noord straat roemde spr. brillant en ingenieus, ook het totaal van het gebouwencomplex roemde hij ten zeerste. Slechts de con ciërgewoning achtte h|j minder gelukkig. Spr. meende, dat Middelburg zich met dit wel overwogen en geleidelijk tot rijpheid gekomen project geluk mag wenschen. Ook de voorzitter sprak zijn voldoening uit over de aanvaar ding van het ontwerp en wees op de historische beteekenis van dit raadsbesluit Spr. dank te ir. Rothuizen voor de wijze, waarop hij aan dit besluit re- lief heeft gegeven. Het resul taat zal zijn, dat, naar ver trouwd wordt, binnen enkele jaren het oude. ons welbekende en dierbare stadhuis in volle glorie zal herrijzen, HET SLUITINGSUUR EN PRESENTIEGELD. Een ander agendapunt van beteekenis was het voorstel van B. en W. om het sluitings uur weer als voorheen te bepa len op 24 uur, zulks op ver zoek van de onderafd. Wal cheren van Bedryfshoreca. Na eenige discussie, waarbij de heeren H. J. Schot, A. Ftipse en Meliefste Zich tegen ver klaarden en de heeren L. A. Schenk, ir. de Vink en de voor zitter het voorstel verdedigden, werd het met 134 stemmen aangenomen. Geen woord discussie lokte het voorstel van B. en W. uit om het presentiegeld voor de raadsleden te verhoogen van 3.50 op 5 en evenmin stuitte het voorstel om een model contract te sluiten met de N.V. Destructor Zeeland betreffende het destrueeren van cadavers etc. en in afwachting daarvan het bestaande contract te ver lengen, op bezwaren. VOORSCHOTTEN WONINGHERSTEL. Zooals gemeld stelden B. en W. den Raad voor om woning wetvoorschotten te verleenen ten behoeve van het herstel van een aantal woningen aan den Karelsgang en de Havendyk- straat, alsmede voor een aan tal woningen van de Alg. Wo- ningbouwver., Woningstichting Volksbelang en woningen aan 't Zand. Voor 33 woningen aan de Karelsgang werd 97.000 voorschot verleend, voor 10 wo ningen aan de Havendijkstr. 23.000. Voor het herstel van 150 gem. woningwetwoningen aan 't Zand werd 421.000 gevraagd, voor 149 woning wetwoningen aan den Stijf- selweg 83.000; voor 115 wo ningwetwoningen van Volks belang 107.100 en voor 16 woningen aarf' de Hendrik straat f 14.900. De heer Luyendjjk drong er op aan, dat de voorschotten al leen verleend zullen worden mits het rijk deze inderdaad voor 90 terugbetaalt. Aldus werd besloten. De verordening art. 6 Win kelsluitingswet werd in dier voege°gewtfzigd, dat de schoe nen winkels voortaan des Dins dagsmiddags na 1 uur verplicht zullen sluiten, zulks op eigen verzoek. Verder bevatte de agenda weinig „spectaculaire" punten. De heer I van Loo werd be noemd tot lid van de commis sie van toezicht voor de Avond school voor Nijverheidsonder wijs en de gebruikelyke ver goedlngen ptj voorschotten voor vakonderwijs en onderwijs licb oefening werden vastgesteld. Ten slotte dient vermeld, dat de voorzitter by den aanvang der vergadering mededeelde, a. dat de heer J. v. d. Pas we gens vertrek naar elders als raadslid heeft bedankt, b. dat DE „ORANJEPOLDER" VERTROKKEN. Het Ned. s.s. „Oranjepolder", dat eenige dagen °P de reede heeft gelegen en ten gevolge van de zeeliedenstaking niet terstond voldoende personeel kon aanmonsteren, is thans volledig bemand vertrokken OPRICHTING ORATORIUMVEREENIGING Naar wij vernemen zal te Vlissingen worden opgericht een nieuwe oratoriumvereeni- ging. Een prijzenswaardige po ging om het cultureele leven in deze gehavende stad weer op gang te brengen! ouburg GESLAAGD. Geslaagd voor het practyk- examen boekhouden vanwege de Ned. Ass. van Practijk- examens mej. C. Contant, Souburg. GOUDEN BRUILOFSTFEEST A.s. Maandag viert het echt paar A. I. de VisserL. de Visser—Joosse, Groote Abeele 4, zijn gouden huwelijksfeest. St. Laurens Woensdagavond werd alhier een gemengde Chr. Zang- vereeniging opgericht met aanvankelijk 18 leden. Westkapelle NAAICURSUS. Door de Stichting Voorlich tingsdienst ten Plattelande, wordt te Westkapelle een naaicursus gehouden, welke door 28 vrouwen en meisjes wordt bezocht Leeraren wenschen spoedige regeling der spelling. De Ned. sectie van de Ver. van leeraren in levende talen, heeft in een telegram aan den minister van onderwys aan gedrongen de spellingskwestie spoedig te regelen. Ofschoon België reeds een beslissing heeft genomen, heerscht ln ons land nog steeds onzeker heid, waardoor bijv. de her drukken van schoolboeken nog niet in de definitieve spelling kunnen verschynen. TRIBUNAAL GOES Een juffrouw, die het niet opgeeft. Voor het Tribunaal te Goes werden Woensdagmorgen twee zaken behandeld: De 54-jarige Rolina M. Wi- chers Wierdsma te Aagte- kerke, was volgens de dag vaarding in 1941 lid der N.S. B. geworden en ook van de N.S. Vrouwen Organisatie. Verder werd haar ten laste gelegd, dat zy" oragang had met leden van de ^J.S.B., fi- nancieelen steun verleende aan den jeugdstorm en zoowel bij Münzer op visite ging, als dat zij hem op bezoek ontving. Tenslotte ontwierp zy een medaille voor Hermann Göring uit bewondering voor <le Duit- sche weermacht. De beschuldigde gaf toe al les gedaan te hebben wat haar ten laste Is gelegd, maar zij deed dit alles ter verwer kelijking van de Groot-Ger- maaysche gedachte en dit ideaal behielo zy tot het einde toe. Zij was van meening, dat de offers aan menschen- levens door bombardementen, terechtstellingen e.d. voor dat ideaal moesten worden ge bracht. Zij ziet niet in door dit alles landverraad te heb ben gepleegd. Als zy meende, dat zulks aan Nederland ten goede zou komen, zou zij nog de Groot-Germaansche gedach te voorstaan, doch zich niet met de practische politiek be moeien. De verdedigster, mej. mr. Anne Bolle, wees op het psy chiatrisch rapport, waaruit blijkt, dat haap cliënte niet ge heel volwaardig is op intel lectueel gebied. Spr schetste haar als een dweepster, die echter onbaatzuchtig is. Ver dedigster vroeg het tribunaal clementie te betrachten. De 58-jarige controleur der Prysbeheersching, Jan Willem Hendrik Kuntzel te Goes werd in 1934 reeds lid der N.S.B. en bleef daarby aangesloten. Hy gaf ook volgens den voorzitter blyk een slap man te zyn. Beschuldigde zeide dat hy nooit iets deed, waar mede hy thans zyn geweten bezwaard acht. Na het hooren van de vrouw van K. was het woord aan den verdediger, mr. van Pelt, die er op wees, dat K. alleen lid is geweest, maar het nooit iemand moeilyk heeft ge maakt of einder kwaad heeft bedreven. op de begrooting 1946 een post wordt geplaatst van 100 als subsidie aan het Drankweerco- mité, dat de gasprys per 1 Maart met een halven cent is verhoogd, en dat de gemeente als schadeloosstelling voor niet- geïnde schoolgelden in de laat ste oorlogsjaren rond 10.000 zal ontvangen. HET DAMPLANTSOEN. Belangryk was voorts de me- dedeeling van den voorzitter dat vermcedelyk de medewer king van het Streekbureau voor den Wederopbouw verkre gen zal worden voor herstel van het Damplantsoen, ook al wordt dit plantsoen stedebouw kundig eigenlijk onjuist ge acht. Middelburg wil nu een maal dit stukje groen met mis sen. De kosten zullen vermoe delijk 5000 bedragen. Evenmin mag onvermeld blijven, dat een Bredasche da me als dank voor ln 1940 in Zeeland genoten gastvryheid een zilveren beker uit 1715 heeft aangeboden ter plaatsing in het nieuwe Stadhuis. DE RONDVRAAG. By de rondvraag klaagde de heer Luyendyk. over de stank- plaag by de vesten. Wethouder van Westende deelde mede, dat deze veroorzaakt wordt door den lagen waterstand en de beschadigingen aan de riolen De plaag is een gevolg van de inundatie. Op spoedig ingrypen is bij den Rijkswater staat en den Prov Waterstaat aangedrongen. Voorts achtte spr. het onjuist, dat de Dam als garage wordt gebruikt voor talryke autobussen. De heer Hoek klaagde over den slechten toestand van het wegdek aan de Singels, over de stofplaag, en de noodzaak van het inzaaien van gras op de bolwerken. De voorzitter antwoordde, dat gebrek aan transportmiddelen en werk krachten opschieten verhin dert. De heeren Rothuizen, de Vink en van Loo drongen erop aan. dat de nieuwe bouwplan nen' voor het Stadhuis ln bro churevorm verkrijgbaar zul len worden gesteld. De heer van Loo protesteer de ertegen, dat verscheidene panden in het inundatiegebied volledig hersteld worden cn dat zelfs definitief herstel plaats vindt. Spr. noemde een 10-tal panden en wees ook op den nieuwbouw voor V. en Bat is niet eerlyk. De voorzitter merkte op, dat de klachten bekend zijn, maar dat de rege ling bij het Streekbureau be rust. Ook weth. van Westende noemde de 'klachten juist. De dir. van het Streekbureau had medegedeeld, dat in deze ge vallen noodherstel alleen niet verantwoord was. Het Is by deze 10 gevallen gebleven. De heer Schenk vroeg naar den stand van den noodwoning- bouw, naar de zwemgelegen- lieid dezen zomer en naar een gemeentestal, die tusschen Bleek en Bree veel ongerief veroorzaakt. De voorzitter antwoordde, dat de noodwoningen nog deze maand gereed zullen komen., Er zyn er reeds 8 bewoond. 22 andere worden 15 Mei betrok ken. De waterstand is te laag om de zwembassins te gebrui ken. Wel zal er echter zwera- gelegenheid zyn. Getracht zal worden om het ongerief, dat bedoelde stal veroorzaakt, op te heffen. Hierna vroeg ir. de Vink naar de conditie, waarin de Middel- burgsche molens verkeeren. Van deze vragen maken wij el ders ln dit nummer uitvoeriger melding. Goes BUURTVEREENÏGING ZUIDVLEETSTRAAT Dinsdagavond gaf de Buurt- ver. Zuidvlietstraat te Goes epn feestavond in het Slot Oostende ter herdenking van de bevryding VEin ons land. Na opening door den voorzitter en het gezamenlyk zingen van het Wilhelmus, was de leiding van den avond verder by den heer de Conink. Er werd een ge varieerd programma vlot afge werkt, terwijl een gezellig bal tot slot volgde. Rilland Dinsdagavond heeft de diri gent van het Ned. Herv. zang koor te Rilland, de heer L J. Goedbloed, afscheid genomen van dit koor. De byeenkomst werd geleid door ds. H. Aal- bers. Tot wnd. dirigent werd benoemd de heer J. P. Walrave, een dirigent werd nog niet aan gewezen. Tot bestuurslid werd benoemd de beer C, v d. Griek, in verband met het vertrek van den heer J. J. v. Roosmalen naar elders. Ds. Aalbers sprak hierna den heer Goedbloed toe, hem na mens het koor een boekwerk aanbiedende. De heer J. v. d. Boomgaard sprak enkele per- soonlyke woorden en tot slot sprak de dirigent zelf woorden van afscheid. De avond werd verder gezellig doorgebracht. Voor de lichting 1946 moeten in Rilland 20 personen worden gekeurd op 12 Juli 1946. ruiningen SCHUUR AFGEBRAND. De bewoners van de Mool- meet te Kruiningen werden gistermorgen om 4 uur opge schrikt door brand. In het schuurtje van A. v. d. B. bleek èen petroleumlamp voor verwarming van jonge kui kentjes in brand te zyn ge raakt en daardoor vatte ook het schuurtje vlam. Door de omwonenden werd de brand gebluscht en erger voorko men. De kuikens verbrandden evenwel allëh. Biezelïnge Het bevrijdingsfeest te Bie- zelinge is uitstekend geslaagd. Voor den stillen omgang naar de begraafplaats bestond groote belangstelling, 's Za terdagsmiddags werden sport wedstrijden gehouden en 's avonds werd met medewer king van „Jonge Kracht", „Sursum Corda" en „Inter Nos" een uitgebreid feest programma afgewerkt. WIELREN-SUCCES. A. C. Kloosterman uit Bie- zelinge wist Maandag in de ronde van Clinge (België) be slag te leggen op de eerste plaats. Kan onze vliegtuig-industrie behouden blijven? Het Tweede Kamerlid, dc heer Kortenhorst, heeft aan de Ministers van Handel en Ny- verheid, van Verkeer en Ener gie, van Oorlog, van Openbare Werken en Wederopbouw, van Sociale Zaken, van Financiën en van Overzeesche Gebieds- deelen de volgende vragen ge steld: lo. Is het waar, dat de re- jeering reeds geruimen tyd geleden aan de N.V. Ned. Vliegtuigenindustrie Fokker principieele toezegging heeft gedaan, waardoor de instand houding van de vliegtuigin dustrie zou worden verzekerd? 2o. Is het den minister be kend. dat bedoelde N.V. zich op grond van die toezeggingen groote financieele offers heeft getroost, ten einde haar tech- nischen staf en een kern van geschoolde arbeiders aan zich te binden, en dat de grens der* mogelijkheid met het doen van offers door te gaan op kor ten termijn zal zijn bel-eikt 3o Achten de Ministers het fiiet een groot landsbelang, dat de liam'd^tie der Ned. vlieg tuigindustrie worde voorko. men? 4o. Zyn de ministers bereid op zeer korten termijn hun reeds zoo lang voorbereide be slissing mede te deelen? DEBLOKKEERIN GS- AANVRAGEN. De Ned. Bank N.V. deelt mede dat ln het vervolg op de deblokkeeringsaanvragen moe ten worden opgegeven de te goeden van den aanvrager op gebokkeerde, girale en re kening per 2 October 1945, 1 Januari 1946 en den datum van inzending van de aanvrage, zoo noodig door specificatie aan de achterzyde van de formulie ren. Het verdient verder aanbe veling. dat de aanvragers af- zonderlyk melding maken van geblokkeerd tegoed indien dit is ontstaan uit verkoop van ef fecten krachtens de beschik king beursverkeer 1946. Ge blokkeerd tegoed afkomstig van lossingen of oude dividend betaling, dat geblokkeerd is krachtens voorschrift van de afd Effectenregistratie van den Raad voor het Rechtsher stel, kan door de Ned. Bank niet worden vrijgegeven voor dat de rechtshersteiblokkade is opgeheven. Egypte en de Veiligheidsraad. De Egyptische minister president heeft gisteravond in het parlement aangekon digd, dat de Egyptische regee ring heeft besloten een over eenkomst met den Veiligheids raad aan te gaan in dien zin, dat de regeering den Veilig heidsraad op diens oproep de beschikking zal geven over faciliteiten, met Inbegrip van rechten van doortocht, nood- zakelyk voor de handhaving van internationalen vrede en veiligheid. Laatste nleuwj Winston Churchill In de Staten Generaal. Gistermiddag is Winston, Churchill in de Vereenigde Ka mers van de Staten Generaal in de Ridderzaal te 's-Gravcn- hage ontvangen en begroet met een toespraak van den voorzitter van de Eerste Ka mer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Daarna hield de Britsche oud-Premier een treffende re de. waarin hij getuigde van de verbondenheid van het Engel- sche en Nederlandsche volk in den strijd voor vrijheid en recht en hulde bracht aan den ver- zetsgeest van het Nederland sche volk, welke hy een defini tieve factor voor den uiteln- delijken val van het Nazidom noemde. Tenslotte vroeg Chur chill waarom cok geen Ver. Staten van Europa zouden kunnen verrijzen, in welke de geheele bevolking in voorspoed, rechtvaardigheid en vrede zou kunnen leven. Direct na het verlaten van de Ridderzaal begaven Chur chill en zyn gezelschap zich weer naar Amsterdam, waai" 's avonds een intiem diner plaats vond. Ook H. K. H. Prin ses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zaten hierby aan. Oorlogsherinneringskruis. Door H.M. de Koningin ls een besluit bekrachtigd, vol gens hetwelk alle militairen, die in Mei 1940 feitelijk aan den stryd tegen den Duitschen aanvaller hebben deelgenomen en 'n goede plichtsbetrachting hebben betoond en voor zoo ver hun gedrag nadien niet met de eer van een Ned. sol daat in stryd is geweest, in aanmerking komen voor een machtiging tot het dragen van oorlogsherinneringskruis met gesp voor byz. krijgsverrich tingen „Nederland 1940". Binnenkort zal nader wor den bekendgemaakt hoe deze machtiging kan worden ver kregen. Voordien ingediende aanvragen worden tei"zyde ge legd. GEEN AANVRAGEN VOOR WERKSCHOENEN. 1 Van 13 Mei a.s. af kunnen geen aanvragen voor werk schoenen meer worden inge diend. Zoo spoedig mogelijk zal een nieuwe regeling voor de distributie van werkschoe nen worden bekend gemaakt. Troonsafstand Victor Emanuel. Volgens een officieele me- dedeeling van Radio-Rome heeft koning Victor Emanuel gistérmorgen om 12 uur zyn besluit tot troonsafstand ge- teekend. De kroonprins zal als Umberto H den troon bestij gen. Hy zou scheep zijn gegaan naar Port Said. ZAL OOK HIROHITO AFTREDEN? Volgens berichten uito To kio uitgezonden door Radio New York, zal keizer Hiro- hito van Japan waarschijnlijk in de naaste toekomst aftre den. 15 JUNI NOG GEEN VREDESCONFERENTIE Gedelegeerden ter Parijsche conferentie gaven gisteravond te kennen, dat de Russen het voorstel van Byrnes om de Vredesconferentie te Parys op 15 Juni te doen aanvangen, niet hebben aanvaard. Men meent, dat de conferentie is mislukt. NIEUW HOOFD VAN HET LEGER DES HELLS. Tot hoofd van het Leger des Hells is benoemd de 59-jarige Albert W. T. Orsborn uit Lon den, tot dusver hoofd van het Evangelische werk in Enge land. Burgerlijke stand HEINKENSZAND. Getrouwd: J. van de Guchte, 38 j. en T. Meulblok, 48 j Overleden: J. IJzerman. 73 j., echtgenoot vajx J. Verboom, G. Krijger, SO j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6