UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN WALCHEREN Bouwplannen voor Stadhuis goedgekeurd. ZUID-BEVELAND. MIN. MANSHOLT KOMT NAAR GOES. De Landbouwtentoonstelling der Z.LM. Ter gelegenheid van het 100. jarig bestaan van de Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij, zal de minister van landbouw, visscliery en voedselvoorzie ning. de heer S. L. Mansholt, op 4 Juli a.s. te Goes de al- gemeene ledenvergadering der lij. bijwonen en aldaar het woord voeren. Op 5 Juli daar aanvolgend zal Z.E. de land bouwtentoonstelling openen. Ter gelegenheid van de vie ring van het jubileum van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij, zal het ministerie van landbouw, visscherg «n voed selvoorziening, met een groote collectieve inzending, waarin aan alle afd. en diensten, wel ke voor Zeeland van belaag zijn, aandacht is geschonken, De inzending geschiedt on aanwezig zijn. der het motto: „Het Ministerie van Landbouw is bg U". De gcheele collectieve inzending wordt ondergebracht in een tent van 500 m2; er wordt naar gestreefd een zoo duide lijk mogelijk beeld te geven zonder een overdaad van in gewikkelde grafieken, voor stellingen e.d. In elke inzen ding wordt als centraal punt datgene gebracht, wat voor Zeeland op dat oogenblik van het meeste gewicht is. Het ministerie van land bouw, visscherij en voedsel voorziening verleent voorts zijn medewerking door het be- achikbaarsteilen van twee ge luidfilms. De eerste film is de Hollandsche versie van de on der leiding van de r/*deeling Voorlichting van het ministerie vervaardigde film „Farmers Fight for the Future" (Boeren werkten voor de toekomst!) welke de schade door Inunda ties en oorlogshandelingen ln den N'ederlandschen landbouw toegebracht, in beeld brengt. Er komt een aantal zeer be langwekkende opnamen var. Walcheren in deze film voor, waardoor zij in het bijzonder voor Zeeland aan waarde wint. De tweede is een gespeelde documentaire film onder den titel: „De bonte moet eruit", ten dienste van de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Daarnaast zal nog eeu derde korte film worden vertoond. Het ministerie heeft zich niet alleen bereid verklaard in Zeeland met een zeer uitge breide inzending te verschij nen, doch heeft tevens volle dig begrip voor de moeilijk heden, die voor het zwaar ge teisterde Zeeland door materi aalgebrek, geïsoleerde positie en andere oorzaken, aan het organiseeren van een zoo om vangrijke tentoonstelling ver bonden zijn en verleent bij de zen arbeid alle medewerking. De pachtprijzen voor geïnundeerde gronden. ANTWOORD OP VRAGEN VAN HET KAMERLID MES. Op de vragen van den heer Mes betreffende de vaststelling en beoordeeling van pachtprij zen van geïnundeerde en ge ïnundeerd geweest zijnde gron den door de grondkamers, antwoordden de ministers van justitie en van landbouw, vis scherij en voedselvoorziening: 1. Naar de meening van de ministers zal de vaststelling en de beoordeeling van de pachtprijzen van geïnundeer de en geïnundeerd geweest zijnde gronden niet gemakke lijk zijn, niet zoozeer wegens öe regeling in het pachtbesluit, als wel in verband met de om standigheid. dat een schatting van de opbrengst van het ge pachte door het ontbreken van ervaring en feitelijke gegevens niet nauwkeurig kan worden verricht. 2 De regeling, die in artikel 37 van het pachtbesluit is ver vat. leidt er evenals die, wel ke de grondkamer voor Zee land aan partijen in overwe ging geeft, toe, dat na afloop van den oogst ln elk geval af zonderlijk wordt beoordeeld, in hoeverre termen tot verlaging van den pachtprijs aanwezig zijn, onderscheidenlijk od welk bedrag de pacht wordt bepaald. Zulks brengt inderdaad veel werk met zich mede Voor de veronderstelling, dat de rech ter of de grondkamer daarte gen niet opgewassen zal blij ken, bestaat voorshands geen grond. De weg, in voormeld artikel 37 aangegeven, lijkt moeilijk noch omslachtig. 3. Tusschen de voorzienin gen, in het pachtbesluit vervat, en de regeling, welke hier wordt bedoeld, bestaat naar hef oordeel der regeering geen belangrijk verschil. Een wette lijke regeling dienaangaande komt haar niet noodzakelijk voor. Wel zal de onderhavige materie adn de orde worden gesteld bij de voorbereiding van de wet. die de bijdragen wegens materieele oorlogsschade defi nitief zal regelen. Dansavond Han Rijnbeek. Voor de Z.V.U trad Woens dag- en Donderdagavond de Haagsche danseres Han Rijn beek op en zij heeft ongetwij feld, als eerste, die sedert ja ren naar Zeeland kwam, velen voor de danskunst gewonnen. Met een zeer gevarieerd pro gramma en een keur van erstumes veroverde zij gaan deweg haar talrijke publiek. Was er Woensdagavond aan vankelijk te weinig contact met de zaal, waardoor zoowel kunstenares als publiek, even aarzelden, met haar „Rhap- sodie in grijs en rood", haar Tango van Milhaud en haar Gamine op muziek van Pégury wist Han Rijnbeek het ijs te breken. Na de pauze ging het crescendo! Haar „Maroesja en haar nieuwe hoofddoek in den regen" meest reeds dadelijk gebisseerd worden, de beklem ming van den abstracten dans Demon, die werd uitgevoerd met een masker, sloeg van het tooneel over op de zaal. En de slotdans, de Boerendans, naar een schilderij van Pieter Breughel, ontketende een spontane ovatie. Haar dans „Le Miserable" hield Han Rijnbeek in Zeeland ten doop en het zal haar on getwijfeld voldoening hebben geschonken, dat ook deze die pen indruk maakte. De bijval was verdiend. Han Rijnbeek heeft blijk gegeven van een groote technische be kwaamheid. Haar voetenwerk Dostburg PAARDENKEURING. Woensdagmorgen werd te Oostburg een keuring gehouden van 3-jarige en oudere mer ries, voor opname in het stam boek. Er bleek voor deze keuring veel belangstelling te zijn. Er werden n.l. 82 paarden voorge bracht en het materiaal was van zeer goede kwaliteit, ge tuige het feit dat er slechts 19 paarden werden afgewezen, zoodat er 63 merries in het Groene Kruis" door de wijk- zuster 2540 bezoeken waren afgelegd en voor de t b.c.-be- strijding 253. Het aantal uit geleende artikelen bedroeg ruim 500. Het ledental be draagt brjna 1100. De rekening van „Het Groe ne Kruis" bood een batig sal do; zoo ook die van de t.b.c.- bestrïjding. De heer A. P. le Feber werd m. a s. als secretaris-penning meester herkozen. In de vaca ture, ontstaan door het over lijden van den heer van 't stamboek wérden" on^enömën Hoff werd als bestuurslid stamDoeK welden opgenomen. k02en de heer j B,oki Uo-£d Axel JAARVERriADERING „GROENE KRUIS". Woensdagavond hield de afd. Axel van „Het Groene Kruis" jaarvergadering, die slechts matig bezocht was. De voorzitter, de heer A. E. C. Kruysse gaf een kort over zicht van het afgeloopen jaar, waarna de secretaris, de heer was een lust om te volgen en A P. le Feber een uitgebreid voortreffelijk wist zij in ge baar en houding steeds de on misbare variatie te brengen. Bovendien echter slaagde zg er uitstekend in om de stem mingen, waardoor de dansen toch gedragen worden, veel- baar te maken voor de volle Schouwburgzaal. De Z.V.U. behoeft van dit ..dansexperiment" geen be rouw te hebben. Het publiek was zeer voldaan en zal zon dertwijfel in een volgend sei. zoen een nieuwen dansavond ten zeerste apprecieeren. Peter Snelleman toonde zich een stijlvol accompagnateur en goed solist. Hij kreeg voor en kele piano-soli een dankbaar applaus. H G. B. MIDDELBURG Herstel of afbreken? Wellicht helpt Monumentenzorg. Tijdens de rond%'raag in de Woensdag gehouden vergade ring van den tijdelijken ge meenteraad van Middelburg heeft ir. De Vink eenige vra gen gesteld in verband met den deplorabelen toestand, waarin de molens op de Mid- delburgsche 'vesten verkeeren. De molens dus, die bij het Park Griffioen (op het Seis- bolwerk) en by den Poeledae- lesingel staan. Spr. stelde de vraag, of herstel niet mogelijk is en constateerde terecht, dat het verloren gaan van de ze beide molens voor het toch al zoo gehavende 3tedeschoon der stad een ernstig verlies zou beteekenen. De burge meester antwoordde, dat deze aangelegenheid ook het ge meentebestuur reeds bezig heeft gehouden. De toestand is zoo, dat de molen aan den Poelendaelesingel wel zwaar beschadigd is, maar toch te herstellen. Anders staat het men den molen aan den Seis- singel, die reeds lang in slech te conditie verkeert. De heer De Vink: Deze mo len moet dus practisch wor den afgeschreven De voorzitter: Vermoedelgk wel. Wat den molen aan den Poelendaelesingel betreft heb ben B. en W. reeds een onder zoek ingesteld naar de kosten welke een grondige restaura tie mede zou brengen. Daar bg bleek, dat deze niet minder dan 80.000 zouden bedragen Zoowel het gemeentebestuur als de eigenaars van den mo len zagen terecht tegen een dergelijke uitgave op, laatst genoemden onder meer ook, omdat zn economisch niet ver antwoord zou zijn, daar elec- trisch malen veel goedkooper is. B. en W. hebben daarna de Ver. „De Hollandsche Molen" om advies gevraagd, doch nog geen antwoord ontvangen. Blijkbaar is deze aangelegen heid nog in studie. Ir. Rothuizen achtte het on juist om de. molens zonder meer af te schrijven en meen de, dat Monumentenzorg wel licht de reddende hand kan bieden. De voorzitter antwoordde, dat met deze instantie reeds vruchteloos gecorrespondeerd is, maar had geen bezwaar om het contact nog eens te hervatten. Voor Middelburg is het te hopen, dat deze hernieuwde po ging tot resultaten zal leiden. Sloopen van beide molens zou inderdaad een onherstel baar verlies voor de Zeeuwsche hoofdstad beteekenen! GOUDEN BRUILOFSTFEEST A.s. Maandag viert het echt naar A. I. de VisserL. de VisserJoosse, Groote Abeele 4, zijn gouden huwelgksfeest. Een te dure film-regisseur. De Britsche filmtech nici blgken niet erg te spreken te zg'n over Gabriël Pascal, den re gisseur van de film „Caesar en Cleopatra", welke 1.300.000 p. gekost heeft en waaraan lan ger dan 2 jaar gewerkt werd. In een resolutie werd vastgelegd, dat het vervaardigen van deze film buitensporig veel tijd gevergd heeft. Ge vraagd werd, om aan Pascal geen toestem, ming te verleenen nog meer films te maken. Raadsvergadering Middelburg EEN BELANGWEKKENDE RONDVRAAG. De stinkende vesten. Het voornaamste agendapunt voor de Woensdag onder voor zitterschap van den wnd. bur gemeester, mr. A. J. van dei- weel, gehouden raadsvergade ring van Middelburg was het voorstel van B. en W. om den architect lr. van der Steur te machtigen zijn thans definitie ve plannen voor den herbouw van 't op 17 Mei '40 verwoeste Stadhuis verder uit te werken. Veel discussie lokte het voor stel niet uit. Slechts de heeren I. van Loo en Hoek stelden en kele vragen resp. betreffende de medewerking van Zeeuw sche firma's en de eventueele aanbesteding van het werk, terwtjl de voorzitter op een vraag van den heer Hoek kon mededeelen, dat de molestuit- kcering voor het stadhuis ver moedelijk 965.000 zal bedra gen Daarna heeft ir. Rothui zen zijn vreugde uitgesproken over de verbetering in alle op zichten. die het oorspronkelijke plan heeft ondergaan. Den nieuwen gevel aan de Noord straat roemde spr. brillant en ingenieus, ook het totaal van het gebouwencomplex roemde hij ten zeerste. Slechts de con ciërgewoning achtte hg minder gelukkig. Spr. meende, dat Middelburg zich met dit wel overwogen en geleidelijk tot rijpheid gekomen project geluk mag wenschen. Ook de voorzitter sprak zijn voldoening uit over de aanvaar ding van het ontwerp en wees op de historische beteekenis van dit raadsbesluit. Spr. dank te ir. Rothuizen voor de wflze, waarop hij aan dit besluit re- lief heeft gegeven. Het resul taat zal zijn, dat, naar ver trouwd wordt, binnen enkele jaren het oude. ons welbekende en dierbare stadhuis ln volle glorie zal herrgzen HET SLUITINGSUUR EN PRESENTIEGELD. Een ander agendapunt van beteekenis was het voorstel van B. en W. om het sluitings uur weer als voorheen te bepa len op 24 uur, zulks op ver zoek van de onderafd. Wal cheren van Bedrijfshoreca. Na eenige discussie, waarbij de heeren H. J. Schot, A. Flipse en Meliefste zich tegen ver klaarden en de heeren L. A. Schenk, ir. de Vink en de voor. zitter het voorstel verdedigden, werd het met 134 stemmen aangenomen. Geen woord discussie lokte het voorstel van B. en W. uit om het presentiegeld voor de raadsleden te verhoogen van 3.50 op 5 en evenmin stuitt- het voorstel om een model contract te sluiten met de N.V. Destructor Zeeland betreffende het destrueeren van cadavers etc. en in afwachting daarvan het bestaande contract te ver lengen, op bezwaren. VOORSCHOTTEN WONINGHERSTEL. Zooals gemeld stelden B. en W. den Raad voor om woning wetvoorschotten te verleenen ten behoeve van het herstel van een aantal woningen aan den Karelsgang en de Havendijk- straat, alsmede voor een aan tal woningen van de Alg. Wo- ningbouwver., Woningstichting Volksbelang en woningen aan 't Zand. Voor 33 weningen aan de Karelsgang werd 97.000 voorschot verleend, voor 10 wo ningen aan de Havendgkstr. 23.000. Voor het herstel van 150 gem. woningwetwoningen aan 't Zand werd 421.000 gevraagd, voor 149 woning wetwoningen aan den Styf- selweg 83.000; voor 115 wo ningwetwoningen van Volks belang 107.100 en voor 16 weningen aan de Hendrik straat 14.900. De heer Luyendgk drong er op aan, dat de voorschotten al leen verleend zullen worden mits het rijk deze inderdaad voor 90 terugbetaalt. Aldus werd besloten. De verordening art. 6 Win kelsluitingswet werd in dier voege gewijzigd, dat de schoe nen winkels voortaan des Dins dagsmiddags na 1 uur verplicht zullen sluiten, zulks op eigen verzoek. Verder bevatte de agenda weinig „spectaculaire" punten. De heer I. van Loo werd be noemd tot'lid van de commis sie van toezicht voor de Avond school voor Nijverheidsonder- wys en de gebruikelijke ver goedingen pn voorschotten voor vakonderwgs en onderwijs lich oefening werden vastgesteld. Ten slotte dient vermeld, dat de voorzitter bij den aanvang der vergadering mededeelde, dat de heer J. v. d. Fas we gens vertrek naar elders als raadslid heeft bedankt, b. dc/. jaarverslag uitbracht. Hieruit bleek o.m. dat voor „Het der o.l. school. Getracht zal worden door huisbezoek het aantal leden nog op te voeren. Hulst ORGELCONCERT. Zaterdag gaf de Goesche or ganist Theo Luysterburg met medewerking van mej. Schrij ver te Hulst een concert in de Willebrordusbasiliek. Beiden boekten veel succes met een uitstekend programma. TRIBUNAAL GOES Een juffrouw, die het niet opgeeft. Voor het Tribunaal te Goes werden Woensdagmorgen twee zaken behandeld: De 54-jarige Rolina M. Wi. chers Wierdsma te Aagte- kerke, was volgens de dag vaarding in 1941 lid der N.S. B. geworden en ook van 'de N.S. Vrouwen Organisatie. Verder werd haar ten laste gelegd, dat zrj omgang had met leden van de N.S.B., fi- nancieelen steun verleende aan den jeugdstorm en zoowel by Münzer op visite ging, als dat zij hem op bezoek ontving. Tenslotte ontwierp zij een medaille voor Hermann Göring uit bewondering voor de Duit- sche weermacht- De beschuldigde gaf toe al les gedaan te hebben wat haar ten laste is gelegd, maar zy deed dit alles ter verwer- keiyking van de Groot-Ger- maansche gedachte en dit ideaal behield zij tot het einde toe. Zij was van meening, dat €j0 offers aan menschen- levens voor bombardementen, terechtstellingen e.d. voor dat ideaal moesten worden ge bracht. Zij ziet niet in door dit alles landverraad te heb ben gepleegd. Als zij meende, dat zulks aan Nederland ten goede zou komen, zou zg nog de Groot-Germaansche gedach te voorstaan, doch zich niet met de practische politiek be moeien. De verdedigster, mej. mr. Anne Bolle, wees op het psy chiatrisch rapport, waaruit blykt dat haar cliënte niet ge heel volwaardig is op intel lectueel gebied. Spr. schetste haar als een dweepster, die echter onbaatzuchtig is. Ver dedigster vroeg het tribunaal clementie te betrachten. De 58-jarige controleur der Prijsbeheersching, Jan Willem Hendrik Kuntzel te Goes werd 1934 reeds lid der N.S.B. en bleef daarby aangesloten. Hij gaf ook volgens den voorzitter biyk een slap man te zijn. Beschuldigde zeide dat hg nooit iets deed. waar mede hij thans zijn geweten bezwaard acht. Na het hooren van de vrouw van K. was het woord aan den verdediger, mr. van Pelt, die er op wees, dat K. alleen lid is geweest, maar het nooit iemand moeilijk heeft ge maakt of ander kwaad heeft bedreven. Goes BUURTVEREENIGING ZUIDVLIETSTRAAT Dinsdagavond gaf de Buurt- ver. Zuidvlietstraat te Goes een feestavond in het Slot Oostende ter herdenking van de bevrijding van ons land. Na opening door den voorzitter en het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus, was de leiding van den avond verder bg den heer de Conink. Er werd een ge varieerd programma vlot afge werkt, terwijl een gezellig bal tot slot volgde. Rilland Dinsdagavond heeft de diri gent van het Ned. Herv. zang koor te Rilland, de heer Ij J. Goedbloed, afscheid genomen van dit koor. De bijeenkomst werd geleid door ds. H. Aal- bers. Tot wnd. dirigent werd benoemd de heer J. P. Walrave, een dirigent werd nog niet aan gewezen. Tot bestuurslid werd benoemd de heer C. v d. Griek, in verband met bet vertrek van den heer J. J. v. Roosmalen naar elders. Ds. Aalbers sprak hierna den heer Goedbloed toe, hem na mens het koor een boekwerk aanbiedende. De heer J. v d. Boomgaard sprak enkele per soonlijke woorden en tot slot sprak de dirigent zelf woorden van afscheid. De avond werd verder gezellig doorgebracht. Voor de lichting 1946 moeten in Rilland 20 personen worden rekeurd op 12 Juli 1946. wordt geplaatst van 100 als subsidie aan het Drankweerco- mité, dat de gaspry's per 1 Maart met een halven cent is verhoogd, en dac de gemeente als schadeloosstelling voor niet- geïnde schoolgelden in de laat ste oorlogsjaren rond 10.000 zal ontvangen. op de begrooting 1946 een post HET DAMPLANTSOEN. Belangrijk was voorts de me- dedeeling van den voorzitter dat vermoedelgk de medewer king van het Streeicbureau voor den Wederopbouw verkre gen zal worden voor herstel van het Damplantsoen, ook a: wordt dit plantsoen stedebouw kundig eigenlijk onjuist ge acht. Middelburg wil nu een maal dit stukje groen niet mis sen. De kosten zullen vermoe delijk 5000 bedragen. Evenmin mag onvermeld blgven, dat een Bredasche da me als dank voor in 1940 in Zeeland genoten gastvry'heid een zilveren beker uit 1715 heeft aangeboden ter plaatsing in het nieuwe Stadhuis. DE RONDVRAAG. BIJ de rondvraag klaagde de heer Luyendyk over de stank- plaag bg de vesten. Wethouder van Westende deelde mede, dat deze veroorzaakt wordt door den lagen waterstand en de beschadigingen aan de riolen De plaag is een gevolg van de inundatie. Op spoedig ingrijpen is bij den Rijkswater staat en den Prov Waterstaat aangedrongen. Voorts ^chtte spr. het onjuist, dat de Dam als garage wordt gebruikt voor talrijke autobussen. De heer Hoek klaagde over dpn 3lechten toestand van het wegdek aan de Singels, over de stofplaag, en de noodzaak van het. inzaaien van gras op de bolwerken. De voorzitter Leeraren wenschen spoedige regeling der spelling. De Ned. sectie van de Ver. van leeraren in levende talen, heeft in een telegram aan den minister van onderwgs aan gedrongen de spellingskwestie spoedig te regelen. Ofschoon België reeds een beslissing heeft genomen, heerscht in ons land nog steeds onzeker heid. waardoor bijv. de her drukken van scho:lboeken nog niet in de definitieve spelling kunnen verschgnen. Kan onze vliegtuig-industrie behouden blijven. Het Tweede Kamerlid, de heer Kortenhorst, heeft aan de Ministers van Handel en Ng- verheid, van Verkeer en Ener gie, van Oorlog van Openbare Werken en Wederopbouw, van Sociale Zaken, van Financiën en van Overzeesche Gebieds- deelen de volgende vragen ge 3teld: lo. Is bet waar, dat de re- eering reeds geruimen tgd geleden aan de N.V. Ned Vliegtuigenindustrie Fokker principieele toezegging heeft gedaan, waardoor de instand houding van de vliegtuigin dustrie zou worden verzekerd? 2o. Is het den minister be kend. dat bedoelde N.V. zlcb op grond van die toezeggingen groote financieele offers heeft getroost, ten einde haar tech nlschen staf en een kern van geschoolde arbeiders aan zich te binden, en dat de grens der mogelijkheid met het doen van offers door de gaan. op kor ten termijn zal zijn bereikt? 3o Achten de Ministers het niet een groot landsbelang, dat 1e licm'dntie der Ned. vlieg tuigindustrie worde voorko. men? 4o. Zijn de ministers bereid op zeer korten termgn hun reeds zoo lang voorbereide be slissing mede te deelen? GEEN AANVRAGEN VOOR WERKSCHOENEN. Van 13 Mei a.s. af kunnen geen aanvragen voor werk schoenen meer worden inge diend. Zoo spoedig mogeiyk zal een nieuwe regeling voor de distributie van werkschoe nen worden bekend gemaakt DEBJT.OKK^FRXNGS- AAN* TRAGEN De Ned. Bank N.V. deelt mede. dat in het vervolg op de deblokkeeringsaanvragen moe. ten worden opgegeven de te goeden van den aanvrager op gebokkeerde, girale en vrye re kening per 2 October 1945, 1 Januari 1946 en den datum van inzending van de aanvrage, zoo noodig door specificatie aan de achterzijde van de formulie ren. Het verdient verder aanbe veling. dat de aanvragers af- zonderlgk melding maken van geblokkeerd tegoed Indien dit 's ontstaan uit verkoop van ef fecten krachtens de beschik king beursverkeer 1946. Ge blokkeerd tegoed afkomstig van lossingen of oude dividend, betaling, dat geblokkeerd is krachtens voorschrift van de afd Effectenregistratie van den Raad voor het. Rechtsher stel, kan door de Ned. Bank niet worden vry gegeven voor dat de rechtsherstelblokkade is opgeheven. antwoordde, dat gebrek transportmiddelen en werk krachten opschieten verhin dert. De heeren Rothuizen, de Vink en van Loo drongen erop aan. dat de nieuwe bouwplan nen voor het Stadhuis In bro churevorm verkrygbaar zul len worden gesteld. De heer van Loo protesteer de ertegen, dat verscheidene panden in het inundatiegebied volledig hersteld worden cn dat zelfs definitief herstel plaats vindt. Spr. noemde een 10-tal panden en wees ook op den nieuwbouw voor V. en D. Dat is niet eerüjlt. De voorzitter merkte op, dat de klachten bekend zijn, maar dat de rege ling bij net Streekbureau be rust. Ook weth. van Westende noemde de 'klachten juist. De dir. van het Streekbureau had medegedeeld, dat in deze ge vallen noodherstel alleen niet verantwoord was. Het is bg deze 10 gevallen gebleven. De heer Schenk vroeg naar den stand van den noodwoning- bouw, naar de zwemgelegen- held dezen zomer en naar een gemeentestal, die tusschen Bleek en Bree veel ongerief veroorzaakt. De voorzitter antwoordde, dat de noodwoningen nog deze maand gereed zullen komen. Er zgn er reeds 8 bewoond, 22 andere worden 15 Mei betrok ken. De waterstand is te laag om de zwembassins te gebrui ken. Wel zal er echter zwem- gelegenheid zijn. Getracht zal worden om het ongerief, dat bedoelde stal veroorzaakt, op te heffen. Hierna vroeg ir. de Vink naar de conditie, waarin de Middel- burgsche molens verkeeren. Van deze vragen maken wij el ders in dit nummer uitvoeriger melding. 200 ton levensmiddelen in beslag genomen. De C.C.D. heeft in Maart een aantal uitgebreide acties ondernomen, in het bijzonder tegen het clandestien slachten van vee en het ongedekt ver voeren van granen en peul vruchten. Juist deze beide soorten overtredingen bedrei gen direct de algemeene voed selvoorziening. Immers daar door wordt vleesch aan de nor male distributie onttrokken en wordt broodgraan kennelijk bestemd voor veevoeder in plaats van voor menschelgke consumptie. Het optreden van den C.C. D. had veel succes. In genoem. de maand kregen 5000 per sonen een proces-verbaal. On geveer 200.000 kg. levensmid delen werden in beslag geno men, waaronder 67.500 kg, granen, 57.000 kg. peulvruch ten. 8000 kg. vleesch, 15.000 kg. aardappelen en 10.000 kg. groenten en fruit; voorts 33.983 eieren, 25.000 kg visch en 2000 kg. boter, melk en kaas. Meer dan 1000 stuks vee, waaronder vele varkens, werden aan frauduleuze slach. ting onttrokken voordat deze kon plaats hebben. Churchill boven Walcheren. Om tien over vier, terwijl padvindsters in hun blauwe uniformen in den vorm van een V teeken op het badstrand lagen en op den Boulevard de vlaggen vrooiyk wapperden verscheen het vliegtuig, dat Churchill naar Schiphol bracht, boven Vlissingen. Het scheerde niet over de daken, zooals velen hcopten, het strooide geen van Chur chill's beroemde sigaren uit. Langzaam en op eerbiedige hoogte cirkelde Churchill bo ven dezelfde Zeeuwsche kus ten, die mede dank zij zijn grimmige vastberadenheid van Duitschers zyn gezuiverd Het toestel verdween in de richting Holland. Vlasfabriek te Roosendaal in vlammen opgegaan. In Roosendaal is de vlasfa briek Dinsdagavond geheel af gebrand. Het hoofdgebouw met vrijwel alle machines en P*111 45000 kg geroot vlas gingen verloren. Ook het pakhuis van de fa. Testers en Corsmit. pootgoedhandel, dat ln een der bygebouwen van de fabriek is gevestigd, ging geheel in vlam men op. De brandweer van Roosendaal, Oudenbosch, Ze venbergen en Oud-Gastel waren uren in de weer. De verwoesting van dc vlas fabriek beteekent een nieuwe slag voor de toch al zoo ge troffen vlasnyverheid van W. Brabant. EXPLOSIE BIJ ZUTFEN. Een explosie ln een munitie- bergplaats bg Zutfen heeft Woensdagmiddag geruimen tgd het treinverkeer Zutfen— Deventer en ZutfenWinters- wgk onmogelgk gemaakt. DE PARIJSCHE MISLUKKING. Te Parijs heeft Bevin voor gesteld om de conferentie voorloopig te verdagen en het overleg over de vredes verdragen met Duitschlandt bondgenooten langs diploma- tieken weg voort te zetten. Op 15 Juni zou dan de vredes conferentie kunnen beginnen. Molotov verklaarde zich hier mede accoord, mits tevorep de groote mogendheden tot over eenstemming komen. Verschil van meening ontstond weei over de vraag, of Hongarije 75 millioen pond schadever goeding kan betalen. Molotov meende van wel. Rusland ver klaarde zich verder bereid alle bezettingstroepen weg te ne men uit midden en Z.O. Europa, behalve uit Oosten rijk. Over de vrge Donau- schéepvaart werd wederom geen accoord bereikt. DE VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad heeft Woensdagavond de behandeling van de Perzische kwestie uit gesteld totdat een volledig rap port over de ontruiming door de Russen, zal zgn binnengeko men. Egypte en de Veiligheidsraad. De Egyptische minister, president heeft gisteravond in het parlement aangekon digd, dat de Egyptische regee. ring heeft besloten een over eenkomst met den Veiligheids raad aan te gaan in dien zin, dat de regeering den Veilig heidsraad op diens oproep de beschikking zal geven over faciliteiten, met inbegrip van rechten van doortocht, nood zakelijk voor de handhaving van internationalen vrede en veiligheid. REACTIES OP HET BRITSCHE BESLUIT De Egyptische minister president Sidky Pasja, noemde in het parlement de terug trekking van de Britsche troepen een grooten zegen voor Egypte. Generaal Smuts heeft ver klaard, dat vcor hem en zijn ccllega's-eerste ministers der Dominions het besluit der Britsche regeering alle stryd- krachten uit Egypte terug te trekken, een volkomen verras sing is geweest. Generaal sir Thomas Bla. mey, voormalig opperbevel hebber van de Australische troepen, heeft op het Britsche besluit tot 't terugtrekken van alle strgdkrachten uit Egypte het volgende commentaar ge leverd: „Indien het voorstel volledig wordt uitgevoerd, zal het een verwordenden invloed hebben op de innerlijke be trekkingen van het imperium. Ik kan niet gelooven, dat Groot-Brittannië werkelijk van plan is, zgn contröle over het Oostelijk deel der MiddeL landsche Zee op te geven. Wat zijn de Egyptische strijdkrach ten eigenlijk waard minder dan die van de Italianen, tegen wie zg niet wilden vechter Egypte een land van triges, waar de hoogste bied» het wint." NIEUWE BONNEN Van 12 t.m. 25 Mei. BONKAARTEN KA, KB, KC 606. Brood; 268 t.m. 273 Alg. 800 gr., B 55 Res. 1600 gr., C 55 Res. 800 gr. Kaas: 274 Alg. 200 gr. Bloem: 275 Alg. 200 gr. Aardappelen: B 56 Res. 2 kg* BONKAARTEN KF 606. Margarine; 367 BMV 125 gr. Vet: 368 BMV 100 gr. Suiker: 370 Suiker 400 gr. BONKAARTEN LA, LB, LC 606. Vleesch: 231, 232, 233, 234 Vleesch 100 gr. Aardappelen: 227 Aard. 2 kg. Melk: A 43 Melk 2 liter, B 43, C 43 Melk 3& liter. BONKAARTEN KD, KE 606. Brood: 768, 769 Alg. 800 gr.J E> 55, D 56 Res. 400 gr. Bloem: 770 Alg. 200 gr. Kaas: 771 Alg. 100 gr. Ryst enz: E 55 Res. 500 gr. ryst, kindermeel of kinder- biscuits. BONKAARTEN KG 606. Boter; 867 BMV 250 gr. Margarine: 868 BMV 125 gr. Suiker: 870 Suiker 500 gr. BONKAARTEN LD, LE 606. Vleesch: 731, 732. 733 Vleesch 100 gr. Aardappelen: 727 Aard. 1 kg. Melk: D 43, E 43 Melk 6 liter. TABAKSKAAKTEN ENZ. T 27: 2 rants, tabaksartikelen. V 27: 100 gr. choc, of suikerw. X 27: 2 rants, tabaksartikelen. De bonnen voor melk en aardappelen zgn geldig tot en met Zaterdag 18 Mei a.s. Voor de wee-k van 10 t.m. 25 Mei zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, boter, margarine, jam, koffie, tabak, versnape ringen, huishoudzeep en luci fers Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 10 Mei a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 13 Mei mag worden afgeleverd. Bg deelneming aan maal tijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „231 of 731 vleesch" voor vleesch de bonnen „227 aardappe len" voor aardappelen worden ngeleverd. In de week van 19 t.m. 25 Mei moeten bg de centrale keuken worden ingeleverd de bonnen „232 of 732 vleesch" voor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aard- appelenboainen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2