PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Lagerhuis accoord met Egypte-ontruiming. Zes-en-veertig millioen voor de Spoorwegstaking. Het Tuinbouwonderwijs in Zeeland. Hoofdredacteur G. BaJIJntlJn (ir.ct redactioneel»: medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z-C-, Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., VHssingen. Commissie van Bijstand J. I-, van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoeit, VHs singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Donderdag 9 Mei 1946 X89e Jaargang Nummer 107 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, tianto per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. AUYcK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie -• Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg: Lnndensche Kaai 29. tel 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg: Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z^C.Middelburg- Het wereldgebeuren. BLIJVEND MEENINGSVERSCHIL IN PARIJS. Onoplosbare Balkanproblemen. opzienbarende besluit Het van de Labourregeering om Egypte te ontruimen, heeft in het Lagerhuis de geheele conservatieve oppositie, met aan het hoofd de vitale en van grimmigen strijdlust be zielden Churchill, in het ge weer geroepen. De beteekenis van het besluit kan dan ook moeilijk onderschat worden. Sedert 64 jaar zijn er Britsche troepen in Egypte geweest en nu staat Engeland op het punt een moeizaam verworven maar ook moeizaam gehand haafde machtspositie van het imperium op te geven. De trotsche Britsche vloot zal de groote marinehaven van Alex- andrië moeten verlaten en dat houdt in, dat het geheele ver dedigingssysteem van de ver bindingslijnen door de Middel- landsche Zee gereorganiseerd zal moeten worden. Vliegvel den, waaraan in de afgeloopen jaren groote sommen zijn be steed, zullen ontruimd moe ten worden. Reeds is de eerste scheepslading zware militaire uitrustingsstukken uit Egypte in Haifa aange komen „Zestig jaar, aldus Chur chill in het Lagerhuis, „heb ik met regeering en diploma tie te maken gehad „lang genoeg" interrumpeerde een communist en dingen, die met moeite en zorg zijn ver worven, worden thans op schandelyke en dwaze wijze weggeworpen". IF ij sprak van een „zeer pijnlijke schok" en betoogde, dat in het gebied rondom het Suez-kanaal be slist troepen moeten zyn. Attlee verklaarde in zijn antwoord onder toejuichingen, de algeheele vrijheid en onaf hankelijkheid van Egypte tot uitgangspunt te nemen Wij hebben met de stafchefs en met de ministers van de do minions gesproken en zij waren het volkomen eens met ons besluit zoo zeide hy. In Egypte heeft de uitval van Churchill wrok gewekt. Men noemt hem in Cairo de spreekbuis der reaction- nairen en Attlee den man, wien het ernst is met het zelf beschikkingsrecht der volke ren. Het Lagerhuis schaarde zich, zooals wij reeds meld den, in groote meerderheid achter de regeering. Terwijl Attlee in het Lager huis de buitenlandsche poli tiek verdedigde^ trachtte Be- vin in Parijs met de andere drie ministers een uitweg te vinden uit den wirwar van Balkan-problemen. Op den Balkan, vanouds „de heksenketel van Europa", lig gen tal van gebieden^ die al jarenlang twistpunten "vormen tusschen de Bakanlanden on derling en gebiedseischen en protesten daartegen wisselen elkaar af. De Bulgaarsche regeering heeft een memorandum van 105 bladz. aan de ministers overhandigd, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen de buitensporige Griekiche eischen en schuchter aan spraak wordt gemaakt op een uitweg naar de Aegeïsche Zee. De Zuidelijke Dobroedsja heeft Bulgarije in ieder geval al toegewezen gekregen. Het zelfde geschiedde met' Trans- Verzetskruis ingesteld. Donderdag eersie uitreiking door H.M. de Koningin. De regeeringsvoorlichtings- dienst meldt Op gemeenschappelijke voor dracht van alle ministers, is bij K.B. van 3 Mei 1946 ter lerkenining van bijzonderen moed en beleid, aan den dag gelegd bij het verzet tegen de vijanden van de Nederlandsche zaak en voor het behoud van de geestelijke vrijheid een onderscheiding ingesteld, ge naamd het Verzetskruis. Dit Verzetskruis kan ook pos- thuum worden toegekend. Mogelijk zal de erkenning van verzetsdaden, welke een meer militair karakter dragen, langs den weg van militaire onderscheidingen geschieden. De eerste uitreiking zal Donderdag a s. te Amsterdam door H.M. de Koningin per- soonlrjk geschieden. De helden van Mei 1940 Plechtige herdenkingen op 14 Mei. Op 14 Mei zal het geheele Nederlandsche volk plechtig herdenken de weerstand die de Kon. Landmacht in den tach- tig-urigen oorlog van 1940 te gen den overweldiger heeft ge boden en allen, die als slacht offers daarbij vielen. Als centrum van bijzondere plechtigheden zijn aangewezen de volgend,* plaatsen, die in de oorlogsdagen brandpunten van strijd zijn geweest: Ipenburg, Kornwerderzand, Dordrecht, Middelburg, Mill, Maastricht, Zutphen, Groningen, voorts alle garnizoenplaatsen. In Bar. neveld zal het 4e eskadron van het eerste regiment hu zaren bijzonder herdenken de officieren van dit onderdeel, die allen gesneuveld zijn. De belangrijkste plechtigheid is die op den Grebbeberg. Deze vormt het middelpunt van de herdenking voor de geheele Kon. Landmacht. Ook de jeugd, die alom in de herdenking ruim betrokken zal worden, zal hier een eigen plaats innemen. Het Nat. In stituut heeft zich met de Ned, JeugiA^awwaaseïiap vorsta&a. sylvanië, dat aan Roemenië werd toebedeeld. Hongarije wenscht intusschen het pro bleem van de 600.000 Hongaren' die in Tsjecho-Slowakije leven op te lossen en vraagt tevens autonomie voor de Hongaren in het aan Roemenië toegewe zen Transsylvanië. Een andere moeilykheid is de kwestie van de vrije door vaart op den Donau. Volgens het Amerikaansche standpunt dienen alle landen, die in het stroomgebied van den Donau liggen, medezeggenschap te hebben in het verkeer op deze rivier en vormt vrijheid van scheepvaart een der grondsla- gen van den vrede. Maar Molotov, die als voor-v zit ter fungeerde, wenschte er niet over te spreken en voerde de kwestie eenvoudig van de agenda af. Weinig beter ging het met de behandeling van het terugtrekken der Russi sche troepen uit Bulgarije. Molotov bracht hiertegen be zwaren naar voren en verzocht eerst om nadere uitwerking door de plaatsvervangers dei- ministers. Ook bij de besprekingen van de verdragen met de Balkan- landen zien de ministers blijkbaar geen kans het over de punten van belang eens te worden Bij de presidentsverkiezin gen in Columbia verkreeg Es- pina Perez 447.852 stemmen, tegen Turbay 334.511 en Tai wan 287.211. De Conservatieven beschouwen eên overwinning van Perez als Dijna zeker Waarom de Soesoehoenan van Soerakarta aftrad. Gunstige gezindheid van de bevolking van Borneo. Met betrekking tot de ab dicatie van den Soesoehoenan van Soerakarta geeft de „Mer- deka" de volgende bijzonder heden: Op 30 April j.l. ver klaarde de Soesoehoenan Pa koe Boewana er geen bezwaar tegen te hebben om het gezag over zijn gebied aan de repu- blikeinsche regeering over te dragen, indien dit werkelijk de wensch van zijn volk was. Deze verklaring werdafge legd na een beslissing, welke op 22 April-was genomen door de werkcommissie van de na tionale commissie van het dis trict Klaten (W. deel van het gebied van den Soesoehoenan) en vertegenwoordigers van de plaatselijke strijdorganisaties en burgerlijke diensten om het vorstendom af te schaffen en den feodalen regeeringsvorm te vervangen door een volks- regeering. Op 27 April ver brak de werkcommissie van Nationale Commissie van Sragen (N. district van Soe- rakarta) de betrekkingen met de regeering van d§n Soesoe hoenan en sloot zich aan bij de republiek. Op 28 April eischte de Part-ai Nasional In donesia van geheel Soerakarta het aftreden van de regeering van den Soesoehoenan en de inlijving bij de republiek, ter wijl de vereeniging van amb. tenaren van het geheele vor stenland een soortgelijke be slissing heeft genomen door aan de repubikeinsche regee ring te verzoeken den Soesoe hoenan in het bezit te laten van zijn paleizen en zijn hof en voor zijn gebied een gou verneur aan te «tellen. MILITAIRE ACTIVITEIT De voorlichtingsdienst van het Ned. Ind. legnr meldt, dat eenheden van het Ned. Indi sche leger een kampongcom plex ten Zuiden van Tand jong Priok hebben doorzocht en gezuiverd. Bij een patrouil le-actie nabij Tjibinong, ten Z.O. van Depok, waar twee koeriers onlangs zijn aange- De Nobelstichting. Ragnar Sohlman, de 76-jarige leider van de Nobelstichting, zal zich terugtrekken. Geduren de zijn 50-jarig directo raat werden in totaal 25.500.000 kronen uitbe taald aan vrouwen en mannen, die zich bij zonder verdienstelijk hadden gemaakt voor de letterkunde, de weten schap en den wereld vrede. Het fonds werd ge ïnstitueerd door Alfred Nobel, den oliemagnaat en uitvinder van de nï- trolglycerine, die in 1896 overleed. Een van de laatste prijswinnaars was Alexander Flem- ming, de uitvinder van de penicilline. Sohlman wordt opge volgd door Sven Ham- mersjold, rechter in het Zweedsche Hof van Cas satie. vallen, werden twee extremis ten gedood en drie gearres teerd. Gemeld wordt, dat te Pelai- hari op Borneo 8 extremisten, onder wie 6 bendeleiders in botsingen met eenheden van het K.N.I.L. gedood zijn. De bevolking toonde zich vriendelijk gezind tegenover de Nederlanders. De Ned. ma rine maakt veelvuldig pa- trouilletochten langs de kust van Z.W. Borneo. Men heeft daarbij ontdekt, dat prauwen met radiozenders worden ge bruikt om contact met Java te ondethouden. Mr. MAS SLA MET NAAR NEDERLAND. De Ned. Indische regee- ringsvoorichtingsdiensfe deelt mede, dat mr. Mas Slamet door de Ned. Indische regee ring is aangewezen om per eerste gelegenheid per vlieg tuig naar Nederland te ver trekken ten einde contact op te nemen met den Minister _i Overzeesch^ Gebiedsdee- len en vervolgens binnen 2 maanden naar Indië terug te keeren. DE RANTSOENEN TE BATAVIA. Omtrent de vermindering van de rijstrantsoenen te Ba tavia vernemen wy nader, dat de verstrekking van ryst al daar thans als volgt geregeld is: voor broodeters 100 gram per persoon per dag, voor rrjsteters 160 gram per persoon per dag. voor koelies 250 gram per persoon per dag. Voor de lunches wordt daarenboven aan personen van alle land aarden, 125 gram ryst per persoon per dag verstrekt. Broodeters ontvangen naast 100 gram ryst, 300 gram brood per persooy per dag, benevens dezefde distributie van voedingsmiddelen, zooals deze reeds maanden bestond. INDONESIËRS EN CHINEEZEN. Thans is een „Commissie voor Chineesche aangelegen heden" gevormd, samengesteld uit vertegenwoordigers van de Chineesche gemeenschap, het republikeinsche ministerie van Voorlichting en het leger der republiek. De commissie heeft tot taak Armeensche eischen. Volgens een bericht uit New York aan het Sovjet-Russisch, Nieuwsagentschap hebben 1L Armeensche organisaties in de Ver. Staten een gezamenlijke boodschap aan Trygve Lie, den secretaris-generaal van de V.N., gezonden, waarin zij aan. dringen op den „terugkeer van de Turksch-Armeensche ge bieden naar Sovjet-Armenië". De boodschap verzoekt den Veiligheidsraad om plaatsing van de Armeensche kwestie op de agenda. Smokkelaar landde per vliegtuig. Onlangs streek onder de gemeente Kaatsheu vel een klein verken ningsvliegtuig neer. Een passagier Stapte uit en het vliegtuigje verhief zich weer in de lucht. De rijkspolitie, die in de omgeving surveilleerde, hield den passagier staande. Het bleek te zijn een zekere R. uit Vrijhoeve-Capelle, luite nant-betaalmeester voor het Ned. leger te Brus sel. Bij controle kwa men een zestal kistjes sigaren te voorschijn en 1800 sigaretten. De be stuurder van het vlieg tuig was zijn vriend, 'n luitenant-vlieger in mi litairen dienst. De sigaren en siga retten werlen in beslag genomen de belangen van de Chineezen in Indonesië te behartigen en het wederzy'dsche begrip tus schen de Indonesische en de Chineesche bevolking; te be vorderen. De commissie zal Woens-Jag a.s. uit Batavia vertrekken voor een rondreis door Java. MOORD OP AUSTRALIËRS. De Republikeinsche minister van voorlichting heeft bekend gemaakt, dat de Indonesische politie twee Japanneezen er drie Indonesiërs, die beschul- digd werden van den moord op drie Australische leden van de commissie tot opsporing van oorlogsmisdaden, heeft ge arresteerd. Surinaamsch streven naar autonomie. Een commissie uit dfi bur gerij heeft, op een Zaterdag te Paramaribo in het gebouw der Staten van Suriname ge houden vergadering, besloten propaganda te voeren voor het denkbeeld een delegatie uit de Staten naar de Koningin te zenden, met het verzoek Su- riname's autonomie te laten baseeren op de Koninklijke re de van December 1942. Leden van de Staten woonden de ver gadering by. De commissie zal op 12 Mei een vergadering beleggen waar verschillende sprekers het standpunt van de delegatie zullen uiteenzetten. 21 Belgische mijnwerkers omgekomen. 21 mijnwerkers zijn omge komen tydens een ontploffing in de mynen van Lodelinsart bij Charleroi. Achille van Acker, eerste minister en mi nister van Steenkoolvoorzie ning, heeft zich naar de plaats des onheils begeven. Fransche regeering blijft. AUe Fransche ministers ble ken het er in de bijeenkomst van den ministerraad over eens, dat de huidige drie-par- tyen-regeering tot de verkie zingen vr Jun: moet worden voortgezet. De regeering zal zich echter met de loopende zaken bezig houden en geen maatregelen van diepgrijpenden aard men. Hoe de Nederlandsche Bank te Almelo berooid werd. Kranig werk van de Twentsche K.P. Niemand zal onbekend zyn met den overval op de Ned. Bank te Almelo, die in Novem ber 1945 werd gepleegd en waarbij 46 millioen werd buit gemaakt Tijdens den oorlog werd immers tot in het buiten, land toe over dezen overval gesproken. Heel Nederland stond verstomd en de Duit- schers waren woedend over deze „sabotage" van die „dom me Hollanders" Er was dringend geld noodig. De spoorwegstaking moest ge- financieerd worden. De Twent sche K.P. moest dus oplossing brengen in deze penibele zaak. Elf wakkere K.P.-ere, die niet voor een geruchtje ver vaard waren en die al heel wat moeilijke zaakjes hadden opge knapt speelden de hoofdrol bij deze „kraak" van de Ned. Bank te Almelo. In de keuken van een sla ger te Wierden werden de plannen besproken en daarna in café Frieling in Harbrinks- broek. Men kwam overeen 's avonds tegen helf zes den over val te plegen. Een van hen een Rijssenaar zou „ergens" in Almelo met zijn vrachtauto wachten en bij goeden afloop het geld vervoeren. De ande ren zouden de wacht houden. Óp een Novemberavond van 1944 werd het gewaagde plan uitgevoerd. Op de fiets trapten ze rustig naar de Ned. Bank. Herman, Harr en Henny be trokken de wacht. Lange Wil lem posteerde zich volgens af spraak achter het muurtje met zijn sten en Dirk, Douwe, Antoon en Henk gingen het stoepje voor de Bank op. Een van hen. belde aan .Een amb tenaar, .die juist van plan was naar huis te gaan, deed open en de K.P.-ers drongen zich naai* binnen. Bij de loketten gekomen trok Antoon zyn pis tool en beval den directeur en het nog aanwezige personeel met het gezicht naar den muur te gaan staan. Dirk en Douwe brachten daarop den directeur naar zijn kamer, gelasten hen de kluis te openen. „Dat magdat kan ik niet doen", sidderde de direc teur „U hebt een minuut tijd, an ders schieten wij u neer" was het staalharde antwoord. Nog even aarzelde de man. maar toen deed hij wat hem ge vraagd werd. De kluis was openHet geld lag voor het grijpenj Bij de uitvoering van het tweede bedrijf het vervoer van de 46 millioen gulden werden de zenuwen van de Twentsche K.P.-ers zwaar op de proef gesteld. DE GRÜNE POLIZEI KOMT, De Griine Polizei kwam n.l. in marsch voorby. Een man of veertigNu kwam het er op aan het hoofd koel te hou den! Uiterlijk waren ze dan ook volkomen rustig en terwyl de Grüne Polizei zingend voor bij marcheerde één van hen krijschte nog. dat de vracht auto leelijk in den weg stond droegen zij de kisten met de 46 millioen Nederlandsche gul dens in briefjes van honderd, vijftig, vijf-en-twintig en tien in den vrachtauto ALARM. Op het moment, dat de laat ste kist ingeladen werd, knipte Herman volgens afspraak den telefoondraad door. Hy meende althans, dat het de telefoon draad was, doch spoedig merk. te hij, dat hij een verkeerden draad had doorgeknipt, name lijk den draad, die het alarm signaal in werking stelde De K.P.-ers zonken als het wa re door den grond van schrik toen zij, plotseling het angst wekkende geloei van de sirenes door het gebouw hoorden. De chauffeur van den vrachtauto dacht niet lang na over wat er wel gebeurd kon zijn, doch maakte zekerheidshalve. dat hij weg kwam. Douwe en An toon vlogen den auto achterna en sprongen in volle vaart op den wagen. Alle andere jongens waren ook veilig weggekomen. TRIEST SLOT. Helaas gelukte het dcn S".D. door een stom toeval de hand te leggen op twee van de K. P.-ers, die een hoofdrol ge speeld hadden bij den bank overval. Ongeveer veertien da. gen nadat de overval namelijk repleegd was. arresteerde de 5.D tusschen Almelo en Zwol le zekere Bruintje. Deze was naar café Frieling geweest om daar van Dirk een aantal per soonsbewijzen in ontvangst te nemen. Bruintje werd meegeno men en met de bekende gru- welmethode gedwongen den naam van Dirk te noemen. In den nacht werden daarop Dirk en Douwe gearresteerd Ook zij werden gepijnigd, maar bleven zwijgen. Toen probeerde de S. D. het op een andere manier. Ze beloofden Dirk en Douwe dat wanneer zij vertelden waai de 46 millioen gulden verbor gen was, zij den volgenden morgen op vrije voeten zouden worden gesteld. Ze hechten weinig geloof aan dit voorstel. Ze wisten maar al te goed hoe 't met Duitsche beloften ging. Maar met den dood voor oogen en onder het zware lijden, kwamen, zij er toe om geloof te hechten aan de geringe kans, dat de gegeven Duitsche be lofte zou worden uitgevoerd, Dirk en Douwe meldden dat op kleine briefjes, die door middel van den kok van den S.D naar hun vrienden ge smokkeld werden. Zoodra zij vrij waren, zou er wel een an- dere bank gekraakt worden. Ze noemden de plaats, waar het geld was begraven. De jongens van de Twent sche K.P. vonden dat niet erg. want het leven van hun beide vrienden was hen meer waard dan die 46 millioen. De S.D maakte trots be kend. dat de schat teruggevon, den was Dirk en Douwe werden ge hangen gehouden. Van de eene gevangenis naar de andere werden zij getransporteerd en tenslotte kwamen zy in een Duitsch concentratiekamp te recht. waar zij stierven De namen van hun kameraden wilden zij niet vertellen. Hun monden waren steeds herme tisch gesloten., indien Duitsche beulen dit uit hun probeerden te krijgen. Huwelijken, die slechts kerkelijk voltrokken zijn. Op vragen van den heer Le Poole in verband met huwelij- gen, welke gedurende de be zetting slechts kerkelijk vol trokken zijn en waarin den minister gevraagd werd of hij bereid is te bevorderen, dat in dergelijke gevallen de huwe lijkssluiting volgens de wet met terugwerkende kracht kan geschieden, bij welke regeling ook ware rekening te houden, niet het minst met het oog op den status van uit dergelijke huwelijken geboren kinderen en met de mogelijkheid, dat één of beide partijen intusschen zijn overleden, heeft de Minis- ter van Justitie o.m. geant woord dat een ontwerp in voorbereiding is Hoewel 100 Fransche franken officieel 33.50 Belgi sche frs waard zijn, varieert de koers op de zwarte markt tusschen 23 en 25. „Le Peuple" schrijft dat ter stond na de bekendmaking van den uitslag van het referendum de koers echter tot 40, dus bo ven pari steeg. Canadeesch Generaal voor den Krijgsraad. In het Canadeesche hoofd kwartier te Amsterdam heeft een Canadeesche Krijgsraad een aanvang gemaakt met het proces tegen brigade-generaal J. F. A. Lister van het Cana dian Repatriation Depot, die van Augustus tot en met De cember 1945 chef-staf bij het Hoofdkwartier van de Cana deesche troepen in Nederland is geweest. Lister wordt er van beschul digd een onjuist gebruik te hebben gemaakt van een huis in de Oranje-Nassaulaan te Amsterdam, dat voor het Ca nadeesche leger gerequireerd was. Hij is er met een vrouw in gaan wonen en heeft het uit sluitend voor eigen huisvesting gebruikt, zich daarbij vier Ne derlandsche bedienden aan schaffend, die hij salarieerde uit legerfondsen. Tenslotte ver schafte hy zich extra leger- rantsoenen. Desgevraagd antwoordde Lister. dat hij onschuldig was. Verwacht wordt, dat het pro ces vijf dagen in beslag zal nemen. Twee lagere tuinbouwscholen en een tuinbouwvakschool zijn sterk in trek. Een speciale cursus voor Schouwen-Duiveland. In een land- en tuinbouwen- de provincie als Zeeland is het land- en tuinbouwonderwys vanzelfsprekend van groote beteekenis en met inrichtingen voor landbouwonderwijs is Zeeland dan ook niet karig be deeld. Het beschikt over Rijksland- bouwwinterscholen te Goes en te Schoondijke, over een R.K. Landbouwwinterschool in Hulst, over Chr. Landbouw scholen te Axel en Middelburg, over Landbouwhuishoud. school te Schoondijke, over een R.K. Lagere Landbouw school te 's-Heerenhoek over een Landbouwhuishoud- scholen te Schoondijke en Terneuzen. Een respectabel aantal inrichtingen voor land bouwonderwijs dus. Daartegenover staan slechts twee tuinbouwscholen en een tuinbouwvakschool. Zooals bekend mag worden verondersteld, wordt het lager tuinbouwonderwys gegeven aan lagere dagtuinbouw scholen en algemeene (avond) cuinbouwcursussen. De lagere tuinbouwscholen, waarop jongelui geplaatst kun nen worden, die met vrucht de lagere school hebben dooi- loopen, zijn vierjarig. Het aan tal schooldagen per week als volgt verdeeld: le leer jaar: 2 dagen p. week; 2e leer jaar: 1 dag per week; 3e leer jaar: 1 dag per week; 4e leer jaar: 1 dag per week. In Zeeland zijn thans zoo als gezegd twee lagere tuin bouwscholen gevestigd en wel te Haamstede (hoofd de heer C. A. Hartog) en te Kapelle (hoofd de heer M. Nieuwen- huize). Het onderwijs aan algemee ne tuinbouwcursussen wordt gedurende het winterhalfjaar gegeven door een tuinbouwon- derwijzer, die, wat betreft de practische vakken, daarin wordt bijgestaan door een tuin- bouwvakónderwyzer. Heeft men twee achtereenvolgende winterhalfjaren het onderwijs aan 'n dergelijken cursus met vrucht gevolgd, dan wordt eer diploma uitgereikt. Om het onderwijs aan een Alg. Tuin- bouwcursus te kunnen volgen, moet men minstens 15 jaar oud zyn. Sins een tiental jaren be staan in ons land op verschil lende plaatsen tuinbouwvak- scholen. Aan deze scholen wordt speciaal onderwijs ge geven in de theoretische er practische vraagstukken van bepaalde teelten. Zoo is voor Zeeland en W. N-Brabant in '36 'n vakschool voor de fruit teelt geopend te Wilhelmina- dorp. Gedurende een jaar wordt 1 dag per week les ge geven en wel 6 uur per dag, waarvan de eene helft voor theoretische en de andere helft voor practische vorming is be stemd. Vereischten voor de toelating zijn: diploma middelbare of lagere land- of tuinbouwschool of algemeene tuinbouwcursus, terwyl de candidaten minstens één jaar practisch werkzaam moeten zijn geweest in een fruitteeltbedrijf. Heeft men het onderwijs met vrucht ge volgd, dan wordt een diploma uitgereikt. Door het groote aantal ge gadigden (er is slechts plaats voor 32 personen) is men ge noodzaakt een toelatingsexa men af te nemen. Voor deelnemers uit Schou wen-Duiveland is aan het be zoeken der school te Wilhel- minadorp een groot bezwaar verbonden, nl. de reisgelegen heid. Deze is erg omslachtig en bovendien duur. Het be stuur van „Zealand's Proef tuin" (van wien de Fruitteelt- school te Wilhelminadorp uit gaat) heeft nu gemeend aan dit bezwaar tegemoet te moe ten komen. In overleg met den Rijksturnbouwconsulent (di recteur van de school) is be sloten bij voldoende deelname een cursus te geven op Schou wen-Duiveland. Voor dezen cursus zullen dezelfde bepalin gen gelden- als voor die te Wilhelminadorp. (toelatings- eischen, te behandelen leer stof, practische lessen). Het verkregen diploma zal dus in alle opzichten gelijkwaardig zijn aan dat van de school te W ilhelminadorp. In welke plaats het onder wijs gegeven zal worden, is noe- niet te zeggen. Wat het theoretisch gedeelte betreft, is dit van minder belang, doch het practisch onderwijs zal hier den doorslag moeten ge ven. Immers, de practijkles- sen moeten gegeven worden in één of meer fruitteeltbedrrj- ven. Men kan derhalve dit on derwijs. niet geven in een plaats, in welks onmiddellijke omgeving geen geschikte be drijven eelegen zijn. Maar dit is van minder belang. Hoofd zaak is, dat de cursus er komt. Zittingsperiode Tweede Kamer geëindigd. By het einde van de Tweede Kamerzitting van Dinsdag heeft de voorzitter een rede gehouden, waarin hy er op wees, dat de Kamer in haar huidige samenstelling waar schijnlijk aan het einde van haar werkzaamheden is geko men, Sommige leden zullen niet terugkeeren; het land is hun. dankbaar voor hun arbeid als volksvertegenwoordigers Spe ciaal noemde spr. daarbij den heer Duymaer van Twist, die 45 jaar Kamerlid is geweest. Ten slotte memoreerde de voorzitter dankbaar, dat de Kamer gewichtige onderwer pen van staatsbeleid in de bes te onderlinge harmonie heeft kunnen behandelen in gemeen overleg met het Kabinet, waar_ van de Kamer o.m. de grooïtT werkkracht der ministère in deze ook voor hen zoo moeilij ke omstandigheden» heeft lee- ren waardeeren Buitenlandsche toeristen. REEDS DEZEN ZOMER BEHOORLIJK ONDERDA^ Op de vragen van den heflff Schaepman betreffende het vrijgeven van hotels en restau rants in verband met het Vreemdelingenverkeer, ant woordt de Minister van Han del en Nijverheid o.m. dat hij kennis genomen heeft van de berichten in de binnen, en bui tenlandsche dagbladen, waarin buitenlanders ontraden wordt dit jaar naar Nederland te gaan wegens gebrek aan hotel, ruimte. Deze berichten, die uit particuliere bron stammen, ko men overeen met soortgelijke mededeelingen in de buicen- landsche pers over de huidige reizigers-accommodatie in Bel gië en Denemarken. Inderdaad zijn dergelijke be richten voor ons land nadeelig, vooral omdat zij door hun over drijving onjuist zijn. Wel is waar zijn in de centra van het binnenlandsche toerisme vele hotels uitgevallen, maar daar staat tegenover, dat in de ste den. die door buitenlanders ge woonlijk bezocht worden, ho telruimte nog wel beschikbaar i3 en dat de organisaties op het gebied van het Vreemde lingenverkeer en het hotelwe zen alle krachten inspannen om een comfortabel verblyf mogelijk te maken. Wanneer de buitenlandsche bezoekers zich op de gebruikelyke ze van te voren verzekeren van hun logies, zal zonder twrifel blijken, dat ons land reeds de zen zomer a^n vreemdelingen behoorlijk onderdak kan bie den. Ten eind- dit te bereiken, pleegt de minister voortdurend overleg met de instanties, die hotels en huizen gevorderd hebben, om die te bewegen zoo. veel mogelijk ruimte vrij te ge ven, hetgeen in den laatsten tijd in toenemende mate ge schied is. In verband met het feit, dat gedurende de verkie zingsperiode de dagbla den 3 x per week in dubbelen omvang mo gen uitkomen, verschynt de Prov. Zeeuwsche Crt. heden met 4 pagi na's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1