PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De Tweede Kamer critiseert de Indische politiek der Regeering Voorbereidende vredes conferentie volledig mislukt. Nederl. schepen in Brisbane kostten reeds 30.000 pond. Nieuw bouwplan voor Middelburgs stadhuis. Hoofdredacteur G. BulHntfJn ïir.cl redactioncele medewerking van or. W. li. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds, M. L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 8 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 106 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per ■week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie J bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. Zal aanvaarding van de voorstellen van Dr. van Mook fan hSt zelfbeschikkingsrecht tot ontbinding van het Koninkrijk leiden? J00^1^. Toch overeenstemming betoogde, dat een kabinet, dat vrijwel demissionnair is, nooit op vele punten? Maandag is de Tweede Ka mer, gelijk reeds in het kort gemeld werd, aangevangen met de behandeling van de Regee- ringsverklaring inzake Ned.- Indië, alsmede van het rapport van de Parlementaire Commis sie. Nadat een poging van den heer SCHOUTEN, (A.R.). om de behandeling een week uit te stellen, ten. einde een memorie van antwoord op het rapport te kunnen krijgen en de mate rie in de afdeelingen te be handelen, schipbreuk had ge leden, opende de heer BAJET- TO, (R.K.) de eigenlijke dis cussies. WAAROM ALLEEN MET SJAH KIR? Deze wees er op. dat een ac- coord alleen gesloten kan wor den met een wederpartij, die de overeenkomst zal kunnen nakomen. Kan Sjahrir dit? En waarom onderhandelt de Re geering uitsluitend met afge vaardigden van dezen man De heer Bajetto was er voorts van overtuigd, dat aan de be wapening van het republikein- sche leger overdreven gaarde wordt gehecht. Het beleid van dr van Mook en de Indische Regeering heeft z.i. niet het vertrouwen van vele Neder landers. zeker niet van de Ne derlanders in Indië. Daar waar de souvereine rechten in het gedrang komen, moet de grens liggen, welke een souvereine staat niet laat overschrijden. Tenslotte vroeg de heer Ba jetto of de Regeering zich reeds heeft voorgesteld, wat er moet gebeuren, indien de onderhan delingen niet tot een resultaat zouden leiden. Spr. kon de Re geering in dit geval met op haar weg volgen. De heer SCHOUTEN. (A.R.) had principieele bezwaren te gen de constructie der voor- Stellen. Het aanbod van onaf hankelijkheid en tegen bet feit. dat de voorstellen met geble ven zijn binnen het raam van de radiorede van H. M. de Koningin van 6 Dec. 1942. Er kenning van de republiek, wel ke toch van Japansch makelij is, voert tot ontbinding van het Koninkrijk. Waar de Re geering met den president dezer z.g republiek onderhandelt, is haar optreden onwaardig en zelfs ongrondwettig. Spr. ver klaarde zich bereid mede te werken aan bespoediging van het verleenen van zelfstandig heid met als uiteindelijk doel volledige autonomie in inwen dige aangelegenheden binnen het Koninkrijk. GEEN STAP VERDER Het kabinet mag volgens den heer Schouten geen stap ver der gaan op den ingeslagen weg, wil het niet gaan regee- ren in een tijd, dat het er wel licht niet meer zal zijn. Het heeft zijn beleid laten voor schreven door de revolutie, maar' er mag geen sprake zijn van eenige zwakte tegenover de revolutie. De heer GOEDHART. (P. v. d. A.), wees er op, dat er ook zonder Japansche bezetting in Indonesië een sterk verlangen naar onafhankelijkheid aan den dag zou zijn getreden. Het gaat hier immers om een proces van politieken groei én rijp wording. Spr. meende, dat de toestand op sommige punten anders is dan het rapport van de commissie aangeeft. Voorts informeerde de heer Goedhart of de geruchten juist zijn dat de Nica-gulden al even laag zou staan als die der Jappen. Ter leniging van den hongers nood moet voor meer scheeps- ruimte worden gezorgd. De heer MEYERINK, (A. R.), vroeg zich af. wat moet worden verstaan onder het „zuiver democratisch stand punt", waarop het Kabinet zich zou stellen. De Raad van Ned. Indië en de Volksraad zijn weggevallen en daarmede ook het tegenwicht tegen een auto. cratisch bewind De It. G.G. heeft daarvan gebruik ge maakt om alleen met de re presentanten van de republiek te overleggen. Hg regeert al leen. In de buitengewesten is In de buitengemeenten is men tegen deze republiek en op Java is geen andere moge gelijkheid om in leven te blij ven, dan door aanhanger van de republiek te zijn. Als er ooit een fascistische staat met totalitairen inslag is geweest, dan is deze het. Spr. constateerde bn de Re- geerïng een afschuwelijk mis verstand, indien zij meent, dat het Koninkrijk gehandhaafd kan worden'doordat Sjahrir en de zijnen genoegen willen ne men met een klein territoir. Dat is immers slechts een kwestie van tactiek. Laat de Regeering met daden komen hu het daarvoor nog niet te laat is. Op dezen heilloozen vveg kan spr haar in elk geval biet volgen. De beer KORTHALS, (Lib.), zoover had mogen gaan. Thans is het woord aan het Neder- landsche volk en daarom was Spr. verheugd, dat het rapport is verschenen. Het gezag van de republiek noemde spr.. een fictie; door de gruwelijke ter reur op Java is het ónmoge lijk te weten hoe daar de be volking denkt. De heer PALAR. (P. v. d. A.), bleek van meening te zijn, dat de commissie zich uitslui tend heeft bezig gehouden met het verzamelen van gegevens tegen de republiek en tegen het optreden van den Minister. Daarentegen had hij met vol doening gezien, dat in de Re- geeringsverklaring de Indone sische visie tot haar recht komt. Bij de komende onderhande lingen zal ook onder oogen moeten worden gezien of er een Ronde Tafelconferentie komt van de vier gebiedsdeelen of alleen een conferentie tusschen Nederland en Indonesië. UIT MET HET OUDE INDIË. Naar spr.'s meening heeft bet rapport van de commissie van Poll ondanks de eenzijdig heid toch duidelijk gemaakt, dat Nederland wil, dat het uit is met het oude Indië. T. a. v. Sumatra mag niets ondernomen worden zonder voorafgaand overleg met Sjah rir. Ook meende de heer Pa- lar, dat bij een botsing tus schen Nederlandsche strijd krachten en troepen van de republiek het Koninkrijk aan een draadje komt te hangen. Spr. noemde het tenslotte tragisch, dat de Indische re geering uitsluitend moet wer ken rnet menschen van de oude garde, die niet de aangewe zenen zijn om de politiek van vernieuwing door te voeren. De positie van Sjahrir is politiek, militair en internationaal sterk, sterker dan men mis schien ook in Indonesische kringen denkt. De heer TILANUS (C.H.). noemde datgene wat door het rapport bekend is geworden, ontstellend. De Brisbane-regee- ring heeft de oud-geïnterneer den eenvoudig terzijde gescho ven, omda<-, deze een gevestig de meening hadden. De eigen regeering werkte zelfs mede tot het texnigzenden van geïn terneerden in de kampen. Voorts informeerde Je heer Tilanus. die meende, dat hier met collaborateurs onderhan deld wordt, of de Ned Rogee- ring wel voldoende aandrang op de Britsche heeft uitge oefend. Op Sumatra loopen nu nog gewapende Japanners rond. Nederland zal zoo spoe dig mogelijk zelf weer in In dië moeten kunnen optreden. De heer DE GROOT. (C.P. N.), vroeg waarom de con ferentie op de Hooge Veluwe zonder resultaat uiteengegaan is. Spr. noemde de Indonesische revolutie een van de zeer groote ontwikkelingen in de wereldgeschiedenis. De Neder landsche Regeering heeft z.i. hiertegenover geen begrip ge toond en zich gedragen als Lodewijk XVI tegenover de Fransche revolutie. Erkenning De heer "VAN KEMPEN, (Lib.) meende, dat de voor stellen van dr. van Mook aan Sjahrir zelfs losscheuring van Indië uit het Koninkrijk in de toekomst mogelijk zou maken. Spr. voelde er veel voor het rapport van de commissie-van Poll, dat. hij zeer belangrijk achtte, te doen vertalen om het aan Engelsche parlements leden toe te zenden gelijk ook de heer Bajetto reeds had voorgesteld. Wanneer de plan nen. welke in de Japansche kampen door geïnterneerden zijn gemaakt, ook waren uit gevoerd, zouden orde en rust in Indië spoedig hersteld zgn geweest. Het antwoord op de vr hoe de zelfbestuurders in de republiek moeten worden in gevoegd. achtte spr. niet ge makkelijk. De heer VAN POLL. (R.K.). zeide, dat de commissie ver weten is. dat zij bepaalde groe pen, speciaal menschen uit de kringen van Sjahrir, niet heeft gehoord. Maar de commissie heeft zich juist onthouden van contact met vertegenwoor digers van de groep Sjahrir omdat zrj den Minister had toegezegd, dat zij zich niet in de onderhandelingen zou men gen Tegenover bepaalde op merkingen over het rapport stelde spr. dat de heeren, die deze maakten, zelf hadden kunnPn meegaan. Dan zouden ze hetzelfde rapport hebben in gediend omdat ze het dan ook zelf gezien zouden hebben. EEN BEVREDIGEND RESULTAAT MOGELIJK De heer van Poll meende, dat het mogelijk is door onderling overleg tot een bevredigend re sultaat te geraken, vooral ook omdat er in de Kamer geen tegenstanders, maar alleen voorstanders van toekenning van autonomie zijn Voorts is men liet er over eens, dat de Japansche troepen zoo snel mogelijk moeten verdwijnen en dat liet vasthouden, van tien duizenden in de kampen on toelaatbaar is. Ook is men al gemeen van oordeel, d3t de buitengewesten behooren «nonen meespreken over den teekomstigea status van Ned.- Indië. Ook achtte spr. het niet onmogelijk aan een autonoom deel van Indië den naam van republiek te geven, met helioud van de eenheid van het Rgk. Ten einde de nieuwe Hamei en het nieuwe kabinet een na latenschap te geven, welke den opbonw wat gemakkelijker zal maken, dan het door deze Kamer en kabinet was, wilde spr. een motie indienen, waar in al deze punten zijn neerge legd. Overeenstemming over een schema tot snelle en stel selmatige invrijheidsstelling van alle Nederlandsche onder danen, die thans nog in de kampen worden vastgehouden, moet echter bij de vo:*-tzett1ng der besprekingen vóórop staan. Ook zegt de motie, dat ten spoedigste een Rijksconferentie bijeengeroepen dient te wor den. Hierna spraken nog de hee ren STOKVIS en JOEKES (beiden P. v. d. A.), van wie de eerste met nadruk ver klaarde. dat z.i. de Minister en de It. G.G. het vaderland goed gediend hebben. De heer Joekes achtte het onjuist in de motie vast te leggen dat de invrijheidsstelling uit de kam pen moet geschieden vóór nien we besprekingen over andere punten worden gevoerd. De heer WAGENAAR, (C.P.N.). meende, dat de Commissie best had kunnen thuis blijven. Minister Logemann aan het woord. Vanmorgen is minister Lo gemann begonnen met de be- De nieuwe spelling. Van sommige zijden wordt gevraagd hoe het eigenlijk staat met de regeling van de spel ling der Nederlandsche taal. t Naar men weet is de nieuwe spelling, waar over een Nederlandsch- Belgische commissie het eens werd, in België reeds ingevoerd. Hier te lande wordt de zaak echter in de Volksver tegenwoordiging ge bracht, hetgeen uiter aard eenigen tijd neemt. Het desbetreffende wetsontwerp is thans bij den Raad van State. antweording van de sprekers. In het eerste deel van zijn rede wees hij er op, dat de heer van Mook op politiek ter rein niet alleen heeft ge staan. Er is geen sprake van, dat hij alleen geregeerd zou hebben. Drie van de zes bur gerlijke directeuren van de partementen zgn uit de inter- neeringskampen gekomen; wisten zrj niets van Indië? Voor het politieke beleid is overigens de geheele Neder landsche regeering verant woordelijk. Men mag niet spreken van een Brisbane- groepje, dat de leiding zou hebben gehad. De minister erkende, dat er een tegenstelling met de ex- geïnterneerden bestaat. On danks pegingen, is dr. van Mook er niet in geslaagd spoedig contact te krijgen met Volksraadsgroepen. Het is niet waar, dat het bevel van Mountbatten, dat de geïnterneerden in de kam pen moesten blijven, de in stemming van de Brisbane- regeering had. Wèl heeft zij zich onmiddellijk achter dit bevel geschaard. De plannen, welke in de kampen gereed waren gemaakt, moesten ter zijde worden gelegd, omdat deze waren ingesteld op her stel van het Nederlandsche bewind. Ook Brisbane had plannen, die niet zgn uitge voerd. Het wereldgebeuren. Wellicht over 2 maanden een nieuwe bespreking. Engeland zal Egypte ontruimen, Russen uit Iran vertrokken. De Parijsche conferentie der 4 ministers van buitenland- sche zaken en hun Btaven i op een volledige mislukl^n; uitgeloopen en de diplomaten zullen nog in den loop van deze week naar huis gaan. De Amerikaansche delega tie is nl. zeer sterk de meening toegedaan, dat er geen voor deel gelegen kan zijn in het verlengen van de huidige con ferentie. Onafgebroken is de laatste dagen het zoeken naar een compromis over de voorwaar- De eerste lading voedingsmiddelen uit Nederland in Indië aangekomen. De toestand op Borneo en Sumatra. De drie Nederlandsche sche pen, de „Bontekoe", de „Both" de „Van Outshoorn", die sinds September jl. in de ha ven van Brisbane worden vastgehouden, hebben aan ha vengelden en andere rechten reeds een bedrag van ongeveer dertigduizend pond moeten be talen. Deze drie schepen, wel ke een be-langrijke rol hebben gespeeld bij het repatrieeren van Australische troepen uit den Archipel, worden geboy cot door de vakvereeniging van havenarbeiders, omdat de Ned. Indische regeering. naar men daar beweert, de rechten van de Indonesische republikein- sche regeering niet wenscht te erkennen. De bemanningen van de sche pen moeten meestal hun maal tijden aan den wal gebruiken, omdat er slechts weinig voed- el aan boord komt. De han delskamer verstrekt de sche pen elke tien dagen 50 ton steenkool om de vuren te on derhouden en voor uiterst noodzakelijke behoeften. Er is geen heet water om de kleeren uit te wasschen. De Nederlandsche scheeps agenten hebben nogmaals con tact gezocht met den minister van Voedselvoorziening scheepvaart, Ashley, om een poging te doen het geschil op te lossen. DE EERSTE LIJNVERBINDING. De „Kota Gedeh" is Zondag avond in Priok binnengeloo- pen. De vertegenwoordigers van „Nederland helpt Indië" werden aan boord ontvangen en de vlag „Nederland helpt In dië", waaronder het schip ge- Een monumentaal gebouwencomplex achter het Gothische gedeelte. Dok de plannen voor het interieur gewijzigd. De tijdelijke raad der ge meente Middelburg zal in zijn Woensdagmiddag te houden vergadering een belangrijk be sluit hebben te nemen. Zooals wij reeds meldden, staat als voornaamste punt op de agen da een voorstel van B. en W. om de gewijzigde plannen voor den herbouw van het stadhuis, zooals die door den architect ir. A. van der Steur uit Rotterdam, zijn vastge steld, goed te keuren cn dezen architect machtiging te ver leenen om deze plannen eerder uit te werken. EEN VOLKOMEN NIEUW PLAN. Welnu: de wijzigingen, die in het in 1941 vastgestelde plan werden aangebracht, zijn zoo ingrijpend, dat men van een geheel nieuw herbouwplan moet spreken en men over draft toch zeer zeker niet, als men het goedkeuren van de herbouwplannen voor net schoonste gebouw van Zee land, dat terecht een nationaal monument genoemd wordt, een aangelegenheid van groote be- teekenis vormt De vraag r\ist natuurlijk, waarom men de oorspronke lijke, in 1941, docr den raad goedgekeurde plannen, heeft losgelaten. Verscheidene factoren heb ben daartoe geleid. De practgk stelde eischen, waarmede in den oorspronke- lijken opzet geen rekening was gehouden. De verandering in de plannen voor de doorbraak van de Noordstraat naar den Pe.minghoek maakte eveneens wijziging wenscheljik. En ten slotte mocht, hoe verdienstelijk het plan van 1941 ook was. toch gezegd worden, dat dit niet ideaal was en dat er veel te wenschen bleef. Ook ir. Van der Steur zelve moet niet vol daan zgn geweest. C**k hij nl. heeft gedurende de jaren, die sedertdien verstreken zgn, naar verbeterin- van het ge heel, naar gelukkiger oplos sing van details gestreefd. Zoo is langzamerhand het bouw plan gerijDt, dat thans door B. en W. den raad ter goed keuring wordt voorgelegd. Dank zij de welwillendheid van den gemeente-secretaris, den heer Ph. J. Koene, waren wg in staat van de nieuwe plannen kennis te nemen, na dat deze op 24 April reeds door den raad in besloten ver gadering waren besproken, te zamen met den ontwerper, ir Van der Steur. GOTHISCHE DEEL BLIJFT ONVERANDERD. Het spreekt vanzelf dat het uitwendige van het Gothische gedeelte van het stadhuis on aangetast wordt gelaten. Men zal zich herinneren, dat de restauratie daarvan werd op gedragen aan den architect H. van Heeswijk, die onder meer ook de restauratie van den St. Jan in den Bosch en van den beroemden gevel van het Leidsche stadhuis leidde De heer Van Heeswijk is in December 1945 overleden; de restauratie wordt thans voort gezet onder leiding van den heer Van Beveren die vele ja ren met Van Heeswijk samen werkte. DE N OORDSTRAAT- GEVEL. De nieuwbouw betreft dus uitsluitend het niet-Gothische gedeelte en het sterkst valt de verandering op hij den vleugel aan de Noordstraat. De nieuw bouw hier was oorspronkelijk gedacht als een nog al lang uitgevallen vleugel, die eindi gen zou in een conciërgewo ning. In dezen vleugel zouden de secretarie en het ontvan gerskantoor worden onderge bracht. Langs de nieuwe door braak Noordstraat-Penning- hoeksingel zou dan een monu mentaal hek komen, aanslui tend op een nog te ontwerpen gebouw dat aan deii Helm zou worden opgetrokken. De raad zaal was in dit project in het Gothische gedeelte gedacht. varen had, werd als symbool van Neêrlands medeleven met het geteisterde Indië, over handigd. Mee deze vaart is de eerste lijnverbinding in normalen dienst tot stand gekomen. Den gezagvoerder werd dank bracht voor het spoedig veilig transport van het waar devolle geschenk van het Ne derlandsche volk aan Indië. Het schip vervoerde voedings- en versterkende middelen voor de Indische bevolking, bijeen gebracht uit gelden van het Nederlandsche volk. Over en kele weken zal een tweede zen ding, bestaande uit voedings middelen en textiel, naar In dië gaan. TJISAROEA BEZET. Het bergdorp Tjisaroea (ten Westen van Lembang en ten Noorden van Tjimani), dat door Indonesische guerilla- strijders als basis gebruikt werd en van waaruit zij voort durende aanvallen tegen beide plaatsen leidden, werd op den 4den Mei zonder tegenstand bezet. EXTREMISTISCHE INFILTRATIE IN BORNEO. De Nederlandsch-Indische voorlichtingsdienst heeft be> kend gemaakt, dat gedurende geruimen tijd infiltratie van extremisten heeft plaats g had tusschen Soengai Djel en Koemai in Z.W.-Borneo. 150 extremisten, die met prauwen van Java zgn gekomen, heb ben zich gevoegd bij 100 ex tremisten, die in dit gebied opereeren. Er komen voort durend Indonesische vaartuigen met extremisten aan boord aan. Eenige weken geleden zijn, tgdens een luchtverken- ning, 25 groote schepen ten Westen van Pelaihari waarge nomen, welke in Noordelijke richting voeren Verder zijn er in de monding van de rivier de Barito nóg 5 twee>-masters ontdekt. Het Ned.-Indische le ger is met zuiverings-acties tegen de concentraties der ex tremisten begonnen. INDONESIËRS VERGA DERDEN TE MED AN. Eenige duizenden Indonesi ërs hebben te Medan een bij eenkomst gehouden, welke door de Indonesische Commu nistische Partij zou zijn geor ganiseerd. Zij hebben een tele gram verzonden naar de in ternationale arbeidersorgani satie in Singapore, waarin zij hun sympathie betuigden voor den „strijd tegen de Britsche agressie". Een tweede tele gram is verzonden aan de Ver Naties, waarin zij om er kenning van de Indonesische republiek en terugtrekking van de Britsche troepen uit Indo nesië vragen. Tenslotte zijn telegrammen verzonden aan Soekarao, Tsjang Kai Chek en Nehjoe, waarin een voorstel gedaan wordt, om een „Anti agressie front in Oost-Azië" te vormen. DE EVACUATIE VAN DE JAPANNEEZEN OP SUMATRA. Op een totaal van ongeveer 29.000 Japanneezen op Suma tra zullen meer dan 23.000 voor het midden van Juni zijn ge- evacueerd. 23.829 zullen tus schen 10 Mei en 14 Juni van Pakan Baroe naar Singapore worden geëvacueerd. Vandaar zullen zij op Amerikaansche Liberty-schepen rechtstreeks naar Japan worden overge bracht. De vraag welke troepen de Japanneezen op het toch reeds dun bezette Sumatra waar de Japanneezen belast zgn met de bewaking van de olie- •Iden en de ratfinadergen zullen aflossen, was x-eeös op de onlangs te Singapore gehouden conferentie bespro ken. Een beslissing was daar echter niet genomen, daar de ze aangelegenheid was ver wezen naar de commissie van stafchefs te Washington. sluit een galerij, die op haar beuri eindigt bg een nieuw te bouwen ontvangerskantoor. Langs de Helmzijde sluit hier weer op aan een vleugel voor de kantoren voor Maatschap pelijk Hulpbetoon en Sociale Zaken, echter niet aansluitend op den f raaien Gothischen achtergevel van de Vleesch- hal, maar dezen vrijlatend. EEN VIERKANT VAN- GEBOUWEN. Ek ontstaat dus een vierkant van gebouwen rondom een open plaats, die als „buiten hof" wordt aangeduid en die voor het publiek toegankelijk zal zijn van 4 zijden, nl. vanaf den Helm, vanaf de doorbraak door een poort vanuit de Noordstraat en door een poort van de zijde van de Engelsche Kerk. Ir. van der Steur is erin ge slaagd op deze wijze een zeer fraai geheel te componeeren. Zonder dat de gevel in de Noordstraat imitatie-Gothiek is en zonder dat hg een uit gesproken eigen stijl heeft, draagt hij toch een eigen ka rakter, dat zeer goed harmoni eert met het eropaansluitende Gothische gedeelte. Ook de hoekoplossing Noord straat-nieuwe doorbraak ii buitengewoon gelukkig gevon den en de galerij, die nu langs de nieuwe doorbraak is ont worpen, geeft aan het totaal een veel monumentaler karak ter. De gevel aan de Noordstraat zal worden opgetrokken in AAN DOORBRAAK- EN HELMZIJDE In het nieuwe plan komt vrgwel dezelfde^"kleur als het aan de Noordstraat alleen de gemeentesecretarie. Op den hoek Noordstraat-nieuwe door braak komt ook thans een conciërgewoning, waarop aan- Gothische gedeelte. De en de kantoren voor sch. Hulpbetoon en Soc. Za ken en voor het ontvangers bureau worden opgetrokken in grijzen baksteen. Ook het uiterlijk van dezen laatsten vleugel sluit zich op de teeke- nlngen zeer goed aan bij het Gothische deel van het stad huis. HET INTERIEUR. Nog een enkele notitie over het interieur van het stadhuis. In het Gothische gedeelte, dat uitsluitend dienst zal doen voor representatieve doelein den, komt allereerst een groo te voorhal met monumentale trap naar de bovenverdieping. Daarachter ligt aan de zijde van de Noordstraat de trouw zaal, De hoofdingang voor het publiek ligt aan de Noord straat, waar men een voorhal en de bodenkamer vindt en wethouderskamer. Dan volgt de afdeeling bevolking. Langs de bodenkamer komt men via een trap op de eerste verdie- ming van Egypte aan de na- nino- nnn H r»T» Q 1 Q f i c r»Vl a f den van het vredesverdrag met Italië achter de schermen voortgezet. De Russen waren bereid ten aanzien van de Italiaan- sche koloniën en de herstel-4 betalingen concessies te doen, maar eischten in ruil daarvoor inwilliging te zien van den eisch: Triest en Vënezia Giu- lia aan Joego-Slavië! Maar Bevin en Byrnes hieL den voet bij stuk en weigerden op dezen koehandel in te gaan. Het resultaat is, dat de be sprekingen op dit punt volko men vastgeloopen zijn. Deze week zullen nu nog enkele dagen gewijd worden aan een vluóhtige en algemeene be- sprekwing van de vredesver dragen met de Balkanlanden een dergelijke bespreking over de toekomst van Duitsch- land. De ministers zullen dan met hun regeeringen overleg gaan plegen en er bestaat kans, dat men over twee maanden op nieuw bijeenkomt. Maar voorloopig kan men zeggen, dat de conferentie mislukt is, de onzekere en verwarrende toestand in Eu ropa bestendigd blijffc en het „interregnum tusschen oorlog en vrede" voortduurt. Voorspoediger gaat hefc met de kwestie Iran. Rusland heeft zich aan de overeenkomst ge houden en binnen den overeen gekomen termijn, 6 Mei, de "Sovjet-troepen uit Iran te ruggetrokken. Volgens Tass is het vertrek uit Azerbeidsjan gepaard gegaan met veel vlag vertoon, een afscheid spa rade en redevoeringen, waarin dank werd gebracht aan het Roode leger. Hoessein Ala, de Perzische ambassadeur in de V.S., heeft in een brief aan den secreta ris-generaal van de V.N. de ontruiming van de vier Noor delijke provincies bevestigd. De ontruiming van Azerbeidsjan was echter niet door directe waarnemingen te controleeren en de ambassadeur gaf als reden hiervoor op, dat de Per zische regeering geen voldoen de gezag in Azerbeidsjan kan uitoefenen, wegens Sovjet-in menging in binnenlandsrhe aangelegenheden Geheel en al koek en ei schijnt het dus nog niet te zgn. Er zal intusschen nog een ander land ontruimd worden, Egypte. Volgens een bepaling het Britsch-Egyptische verdrag van 1936 heeft Enge land het recht troepen in de buurt van het Suez-kanaal te legeren, zoolang Egypte niet zelf voor een veilig verkeer door dit kanaal zal kunnen zorgen. De veldslagen tusschen Rommel's pantsercorps en Montgomery's beroemde 8ste leger in de omgeving van dit gebied hebben het groote strategische belang, dat En geland heeft bij het Suez-aa- naal, wel zezr duidelijk aan getoond. Nu de oorlog ten einde is, echter Egypte vastberade ner en eensgezinder dan ooit, waar het er om gaat alle be lemmeringen voor zijn onaf- hahkelrjkheid uit den weg te ruimen, hetgeen insluit de terugtrekking van vreemde troepen. „Ontruiming" is de leus, waarachter zich alle Egypti sche partijen vereenigd "heb ben en èr is maar een ge ringe aanleiding toe noodig, of de Engelsche troepen zien zich geplaatst tegenover groote de monstraties, gepaard met rel letjes en gevechten. De Britsche regeering zoekt nu liever dan tegen den na- tionalistischen stroom op te roeien, naar andere mogelijk heden om haar invloed te handhaven en zal door on trui ping. waarop gelegen zgn de burgemeesterskamer, de secre tariskamer, de afdeeling finan ciën, pensioenen, onderwijs en de registratuur. Bovendien be vindt zich hier de leeszaal voor de raadsleden. De raadszaal is ontworpen boven den ingang. Net dus in het Gothische gedeelte aan de Marktzijde, op de plaats waar vroeger de oudheidkamer was. De vroegere Vleeschhal is be doeld als tentoonstellingsruim te en daarboven komt als één groote ruimte de burgerzaal voor officieele ontvangsten e.d. Rustiger, evenwichtiger, eenvoudiger en daardoor mo numentaler doet het nieuwe ontwerp aan vergeleken bij dat van 1941. Wg meenen, dat Mid delburg zich met; deze nieuwe bouwplannen geluk mag wen schen i tionalistische aspiraties tege moet komen. Binnenkort gaat Bevin naar Cairo om de be sprekingen te voltooien. Roemeensche dictator staat terecht. Maarschalk Antonescoe, de voormalige Roemeensche dic tator, is Maandag met 16 van zijn medewerkers voor het volksgerechtshof te Boekarest verschenen op beschuldiging van verraad. Het proces, dat het grootste politieke proces is in de Roemeensche geschie denis. zal, naar wordt vnt* wacht, een maand duren. Zp* ven andere beschuldigden, al len leden vim de fascistische IJzeren Garde, onder wie de leider van deze garde, Horia Sima, zullen by verstek wor den gevonnist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1