UIT DE PROVINCIE r WALCHEREN BEVRIJDINGSHERDENKING OP WALCHEREN. Tribunaal te Middelburg. Hel bezoek van Churchill In verband met het feit, dat Winston Churchill op 8 Moi a.s. laag over Walcheren en mogelijk over Vlissingen zal vüegen, worden de inwo] nerg verzocht op dien dag nè, 12 uur de vlaggen te willen uitsteken. TELEGRAM VAN „NIEUW WALCHEREN Nu het programma van de reis van Churchill naar Neder land niet een bezoek aan Zee land vermeldt, heeft de Stich ting „Nieuw-Walcheren" op 4 dezer een telegram verzonden, waarvan de vertaling uit het Engelsch luidt: Bevolking van het verdron ken. doch herrijzende eiland Walcheren, opgeofferd aan de ontsluiting van Antwerpen en daardoor aan de bevrijding van Europa van het Duitsche na zi-barbarisme, ziet reikhalzend uit naar de komst van den grooten geallieerden oorlogs. 1 cider en noodigt daarom den Rt. Hon. Winston Churchill met grooten aandrang uit tot een bezoek aan het eiland. Be volking zeer verlangend gevoe lens van dank aan Uwe Excel lentie te demonstreeren. Fransch bezoek aan Zeeuwsche kerkhoven. Van 15—17 Mei a s. zal een groep van ongeveer 160 na bestaanden de graven van de in 1940 gesneuvelde Fransche militairen op Zuid-Beveland en Walcheren bezoeken. Zy ko men 15 Mei te Goes aan, waar zij officieel door het gemeente-' bestuur ontvangen zullen wor den. Op 16 Mei is er 's mor- Sens voor hen te Goes een H lis, waarna zij zich naar het kerkhof te Kapelle zullen be geven, waar 75 militairen be graven liggen. Aldaar zal een monument worden onthuld, waarbij de Fransche ambassa deur, de consul te Rotterdam en een deputatie van Neder- landschè oorlogsinvaliden te genwoordig zullen zijn. Voorts staat een rondrit naar de overige dorpen in Z.- Bcveland en Walcheren, waar Fransche militairen begraven liggen, op het program, waar na de Fransche gasten 17 Mei naar hun land zullen terug- keeren. KIND ONDER HET PUIN. Bij het sloopen van een muur tusschen den tuin van 't Gast huis en de tuinen van de Korte Heerengracht te Middelburg is de 3-jarige B. onder het puin bedolven. De muur, die reeds zeer wankel stond, begaf het bij het wegnemen van de laat ste stut De kleine moest naar het Gasthuis worden overge bracht, waar bleek dat het on geluk betrekkelijk goed was afgeloopen. DE „VLISMAR 3" GELICHT Door J. v. d. Graaf Ber ging- en Transportbedrijf, ge vestigd te Rotterdam, is in samenwerking met den heer C. Sperling, vertegenwoordi ger der S.H.V., in zeer korten tyd het 10.000 ton groote tankschip genaamd „Vlismar 3", hetwelk in 1944 in de buitenhaven van Vlissingen door de Duifsche bezetting tot zinken was gebracht, met goed gevolg gelicht en weder drij vende aan de S.H.V. afgele verd. Badpaviljoen en Zeebad, te Domburg. Door een voltreffer aan Duitsche zijde werd op den dag der bevryding te Dom burg, het Oostelijk gedeelte van het Badpaviljoen (groote zaal en tooneel met terras en Oostelijk deel van veranda zeezyde) zoo ernstig bescha digd, dat van het plan om het geheele gebouw vóór de opening van het seizoen 1946 te herstellen, moest worden afgezien. Nu zal volstaan worden met het hersteilen van de schade, toegebracht aan de veranda zeezyde en het daarvoor gelegen terras, alsmede aan het buffet met koffiebuffet en de W.C.'s. Langs het buffet zal in de groote zaal een afscheiding gemaakt worden, ten einde te voorkomen, dat het pu bliek zich in het Oostelijk ge deelte van de zaal begeeft, dat in verband met de moge lijkheid van neerstortende stukken plafond gevaar zou kunnen opleveren. Het ligt in de bedoeling de veranda en het terras zeezyde open te stellen voor het pu bliek, dat aldaar iets zou wenschen te gebruiken.. Ook zal het te openen gedeelte van het Badpaviljoen voortaan als restaurant geëxploiteerd worden. Eveneens ligt het in het voornemen van de N.V. Dom- burgsche Zeebadinrichting het zeebad op eenvoudige wyze te exploiteeren. Zij hoopt zoo wel het Badpaviljoen als het Zeebad met Pinksteren open te kunnen stellen. DE ZEELIEDENSTAKING. Thans is ook in de Vlissing- scho haven iets merkbaar van de zeeliedenstakin^ Sinds eenige dagen ligt hier het s.s. „Oranjepolder" op de reede met de bedoeling personeel aan te monsteren. Dit gaat echter niet zoo vlot, aangezien de Arbeidsbeurs in verband met de staking, opdracht heeft gePn verdere bemiddeling te verlcenen, terwijl voorts de E. V.C. t aanwerven tracht te be. jnoeilijkcn door bet uitzetten >an enkele posten, "^HULDE VOOR DE^" ZEEUWEN. Naar wy vernemen heeft het 14 R.I., waar in zooveel Zeeuwsche jonge mannen het Ko- ninkryk dienen, zich by- zonder onderscheiden bij de bezetting van Pesing in Indonesië, op 15 April J.l. De troepencomman dant, kolonel S. de Waal, heeft hiervoor in een dagorder den troep en zyn commandant, ma joor J. J. van Oort, van sijn groote tevredenheid doen blyken. DANSAVOND HAN RYNBECK. Voor een zeer goed bezette zaal van het Schuttershof te Goes is Maandagavond de danseres Han Rynbeck haar door de Z.V.U. georganiseerde tournee door Zeeland begon nen. Haar zeer gevarieerd pro gram viel buitengewoon in den smaak en na eiken dans weerklonk een spontaan en hartelijk applaus, waarbij de danseres meermalen werd te uggeroepen. Na haar laatste nummer, de Boerendans, werd zij tot een toegift gedwongen Peter Snelleman aan den vleu. gel, die begeleidde, oogstte voor zyn soli 'n welverdienden bijval. De avond was een volledig succes. SIGARETTEN ZWART VERKOCHT. De ambtenaren van de Prjjs- beheersching zyn te Goes op. getreden tegen den winkelier in tabak, sigaretten enz. L. D aan de Groote Markt, die reeds geruimen tijd verdacht wero van zwarten handel. Bij hel onderzoek bleek, dat D. in zijn winkel nog voor het bekent worden van de bonnen import- cigaretten Rhodesia's buiten di distributie om voor 4 per pakje verkocht, terwijl deze op den bon 1,20 kosten. Dit geschiedde door de minder jarige dochter, doch een dag later verkocht D. Engelsche sigaretten voor 7 per doosje Een onderzoek in het pand bracht compromitteerende brieven aan het licht en op last van den tuchtrechtei werd de **eheele voorraad van D. in beslag genomen en de man zelf naar Middelburg overgebracht. Op het op 2 Mei gehouden, congres van den Bond van Kleinhandelaren in aardappe len, groenten en fruit werd de heer Corn. Oele te Goes geko zen tot lid van het hoofdbe stuur. INENTING TEGEN DIPHTHERIE. In verband met het voor komen van gevallen van diphtherie in verschillende ge meenten in de provincie Zee land, en ter voorkoming van uitbreiding van deze ziekte, heeft de geneeskundig Inspec teur van de Volksgezondheid alle burgemeesters van de ge meenten in Zeeland geadvi seerd over te gaan tot inen ting van alle kinderen van 1 t.m. 14 jaar, terwijl het aanbeveling verdient alle kin deren, die het vorige jaar in geënt zyn, nog één injectie te geven. PROV. STOOMBOOTDIENST. Ged. Staten van Zeeland heb. ben met ingang van 1 Sept. '46 eervol ontslag verleend aan den heer C. H J. Willem3e machinist bij den Prov Stoom- bootdienst en met ingang van 1 Oct. '46 aan den heer A. M. C, Beenhakker, stoker by ge noemden dienst. OUD-BURGE3IEESTER VAN TERNEUZEN OVERLEDEN. Op 79-jarigen leef tyd is te Amersfoort overleden de heer J Huinzinga, die van 1908 tot 1912 burgemeester van Axel en van 1912 tot 1936 burgemeester van Terneuzen was. De heer Huizinga heeft zich met name op sociaal ge bied bewogen en was hoofd bestuurslid van Patrimonium. Hy was officier in de Orde van Oranje-Nassau, officier in de kroonorde van koning Leopold en drager van het kruis van verdienste van het Ned. Roode Kruis. IJzendijke heeft een thealer. Het moet voor hen, die het initiatief hebben genomen om in IJzendyke een bioscoop- en concertzaal te krygen, wel een groote voldoening zijn dat hun streven met succes is bekroond. Wat hier is be reikt, n.l. den bouw van het Hofzicht-theater, is werkelyk een groot succes. Van een garage, welwillend beschik baar gesteld door den heer Damme, is een goede zaal gebouwd met een ruim too neel. De zaal biedt plaats voor 240 personen. Het ge heel is in lichte tinten ge schilderd en behangen en maakt een fleurigen indruk. Philips zorgde voor een splin ternieuwe bioscoopinstalatie. Zondagmiddag had de offi- cieele opening plaats met een ilmvoorstelling, uitsluitend voor genoodigden. De directeur van de N.V. Gofilex uit Leiden sprak een openingswoord en burgemees ter van Bönninghausen sprak woorden van dank voor deze aanwinst in zijn gemeente. Als hoofdfilm werd daar na vertoond de bekende film ,De vloot waarop wij dienen". MIDDELBURG HERSTEL VAN WONINGEN B. en W. van Middelburg stellen den raad voor om ter behoeve van het herstel van 150 gemeentelyke woningwet woningen aan 't Zand een cre- die»t te verleenen van 421.000: aan de Alg. Wonlngbouwver. voor het herstel van het Com dex van 149 woningen aan der. Itijfselweg een aanvullend bouwvoorschot te verleenen van 83.000; aan de woning stichting Volksbelang voor het herstel van het complex van 115 woningen in het nieuwe gedeelte van deze gemeente een aanvullend bouwvoorschot te verleenen van 107.100 en aan dezelfde stichting ten be hoeve van het herstel van 16 woningen aan de Hendrikstraat een aanvullend bouwvoorschot van 14.900. De gemeente zal op haar beurt ter financiering dezer voorschotten en bouw- credieten voorschotten bij het Rijk aanvragen. Voorts stellen Burg. Weth. den Raad voor om voor het herstel der beschadigde gemeentelijke woningwetwo ningen credieten te verleenen tot een totaal van 120.000 en ter dekking daarvan aan het ryk aanvullende bouwvoor- schotten te vragen. 60-JARIG HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar De Klerk— las te Middelburg vierde Dinsdag zijn 60-jarig huwe lijksfeest. Van deze 60 huwe lijksjaren bracht het echtpaar 58 jaar door in het bekende café „Het Wafeltje" aan den Seisweg, dat met de overstroo. ming echter volkomen ver woest werd. Het. nog krasse echtpaar is thans' in Waarde geëvacueerd, maar was ter viering van den heuglyken dag met de uit alle deelen van het land bijeen gekomen kinderen, klein- er achterkleinkinderen, naar Mid delburg overgekomen, waar het flink in de bloemetjes werd gezet. Zoowel de heer De Klerk die bijna 85 jaar is, als ziin echtgenoote, die 80 lentes telt, verheugen zich in een uitste kende gezondheid en bespra ken met veel interesse evacu atie- en herbouwproblemen. C.H. KDESVEREENIGING. Onder leiding van haar voor zitter, de heer Van der Feltz, lid van de le Kamer, organi seerde de C.H. kiesvereeni. ging te Middelburg een bijeen komst voor jonge kiezers. De eerste spreker, de heer Luyen- dijk, behandelde het onder werp: „Christelijke rechtvaar digheid en geld'". Uitgaande van het beginsel: „De arbeider is zijn loon waardig", meende Van de Voorde in de Ronde van Spanje. De bekende Zeeuwsche wee renner Charles van de Voorde uit Clinge is dit seizoen weer met succes in enkele courses gestart Vooral mag zijn uit stekend rijden in de groote M.P.M.-koers door Limburg gememoreerd worden. Teza men met Lambrechts, Sijen, de Korver, Joossen en Pauwels maakt hij thans deel uit van de Ned. ploeg wegrenners die deelnemen in de Ronde van Spanje, die van 7-30 Mei ver reden wordt in 19 étappes over een afstand van 3887 km., mei start en finish te Madrid. Ronde van Kapelle. In de ronde van Kapelle die 11 Mei a.s, verreden wordt starten o.m. ook de Zeeuwsche renners Adrie Kloosterman uit Kapelle-Biezelinge en de jeug dige veelbelovende Frans van Hoeve uit Goes. Dwars door Groede. Teneinde ook in Groede tot athletiekbeoefening te 1*>- men, was Zaterdag een pro- paganda-wedstrijd georgani seerd en wel een loop dwars door Groede van A- en B- klassers. Er bestond flinke belangstelling. Burgemeester Everaars fun geerde als starter. Er werd in een verrassend snel tempo geloopen en deze loop bewees, dat er ook in Groede prima krachten zit ten. De uitslag was: A-klasse: 1. W. Theune, Mar. Vliss.; 2. J. Woudstra. EMM, Midb.; 3 D. Roelse, De Zeeuwen, V'liss.; 4. B. Walker, De Zeeu wen; 5. L. Millenaar, de Zeeu wen. B-klasse: 1. A. Buijck, W. Zw. VI.; 2. R. Wolfert, Groe de; 3'. A. Versprille, idem; 4. M J. Provoost, idem; 5. J. I Boekhout, idem. In Souburg, waar nog de gevolgen van de oorlogs handelingen te zien zijn, trok Vrydagavond eén groote me nigte van vereenigingen en particulieren naar ae begraaf plaats aan den Zaaihoekweg te Souburg, waar ook het wa ter zyn sporen heeft achterge laten om jegens nen, die door, den oorlog het leven hebben verloren met kransen en bloe men te getuigen dat ze wel zijn heengegaan, maar niet vergeten. Een dergelijke plech tigheid vond ook op het Mar- nixplein plaats, want door de inundatie kon men aan den Zaaihoekweg niet meer begra ven. Na afloop hiervan sprak in de Geref. kerk ds. Oussoren, Geref. predikant uit Middel burg en ds. Breukelman, Herv predikant te Ritthem. De zangl vereeniging „Soil Deo Gloria" verleeiriüe haar medewerking. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld Voor den Zaterdag was een spr. hier aan toe te mogen voegen: in. goed geld. Het groote belang, dat een arbei der bij goed geld heeft, wordt in arbeiderskringen vaak slecht ingezien. Ook in Nederland zal de koers gewend moeten wor den en een eind worden ge maakt aan de „weelderige uitwassen" vaa het staatsap paraat. De tweede spr., mr. Van Empel, sprak over Christelijke rechtvaardigheid en recht. Spr. wees op de waarde o.m. van vrye drukpers en onderwijs en het groote belang der rechts handhaving. Als zeer ernstig zag spr. het optreden tegen de politieke delinquenten; terwyl de procedure tegen andere misdadigers met allerlei waar borgen omringd is, ontbreken deze geheel en al brj de politie ke delinquenten, die vaak op lichtvaardige gronden gearres teerd en lang gevangen ge houden worden. Na beide inleidingen volgde een levendige gedachtenwisse ling. Mr. van der Feltz sprak een slotwoord, waarin hij wees op de waarde van de Christelijke beginselen ook in het staat kundige léven. VLISSINGEN OUD-MINISTER BURGER VOOR DE PARTIJ VAN DEN ARBEID. In de Scheldehal heeft oud- miiister mr. P. A, W. Burger gisteravond gesproken op een verkiezingsvergadering van de Party van den Arbeid. Mr. Burger wees er op, dat het er in het politieke leven om gaat te weten, welke gedachte nen, die ons hebben te leiden, be zielt. Alleen dan kan men ver trouwen stellen. Wil men naast de vryheid van mee- ningsuiting en van godsdienst, ook de bevrijding van gebrek en die van de vrees verwezen- lyken, dan zal niet het toeval, maar een vast plan de pro ductie moeten bepalen, anders valt men ook onvermhdelyk in de crisis van vóór 1940 terug. Spr. betoogde, dat de anti these ons politieke leven in het verleden onvruchtbaar heeft gemaakt. De politiek van de Party van de Vryheid zag hy als een tot het behoud van het kapitalisme, terwijl hij steun aan de communisten, die toch geen deel zullen kunnen uit maken van eenige regeerings- combinatie, hekelde als af brokkeling van het democra tisch socialisme en daardoor als steun aan de reacfcle. Ten slotte wees mr. Burger erop, dat de Party van den Arbeid wanneer zy krachtig genoeg uit den stryd komt, ae eenige partij is, zondei welke een regeering ondenk baar zal zijn. Zij alleen zal d&n Amerikaansch Duizenden personen hebben vanaf het strand het verloop gadegesla gen van een opstand in de strafgevangenis van Alcatras in de baai van San Francisco. De ge vangenen hadden de be wakers ontwapend en het gevangenisgebouw in staat van verdedi ging gebracht. Eerst na 36* uur ge lukte het met behulp van gasbommen, mor tiervuur, handgranaten en kanonneerbooten na een stormaanval met vlammenwerpers den opstand meester te wor den. Tevoren was een tele fonisch aanbod van de gevangenen tot onder handelen afgeslagen en als eisch gesteld: on voorwaardelijke over gave. Drie van de leiders van den opstand en twee gegyzelde bewakers werden gedood en er ■viel een aantal gewon den. zeer gevarieerd programma op- esteld waaraan tal van ver- èenigingen hebben meege werkt Zang, muziek, turnen, vlaggenoptocht, volksdansen, fakkeloptocht enz. Het vreug devuur kon door den krachti- gen wind wegens brandgevaar niet doorgaan. De herdenking werd met een toespraak door den burgemees ter besloten. Op den avond van 3 Mei werd door den burgemeester van Domburg, mr H L. Boo- gaert, namens de burgerij een krans gelegd op de graven der omgekomen burgers en geval len militairen. Later op den avond had in de Herv. Kerk een interkerke lijke dankdienst plaats. Zajerdag hie|d de burge. meester een feestrede en daar na begonnen de vermalcelyk- heden Als een nieuwigheid voor de ze plaats noemen wij het in de openlucht werken van de gym- nastiekvereeniging, o.l.v P v. Helde. Muziek en zang vroo- lijkten den avond op. Na 'n ge dwongen rust van verscheidene jaren, trad ook de zangvereen, „Volharding" weer op. Vrijdagavond vond in Sint Laurens een herdenkings-dank. dienst p|aats op de hofstede Welgelegen Ds Simoons sprak over „Nederlands offer" en ds. Koning over ..Nederland' dankbaarheid". Voorts werden twee coupletten van 't Wilhel mus gemeenschappelijk gezon gen, de Psalmen 68 10 en 79 4 en Op Uw Woord, o leven van ons leven". Zaterdagmorgen heeft de burgemeester van Veere op het balcon van het Gemeentehuis, ter eere van de bevrijdingsher denking, de bevolking toege sproken. Door de kinaeren der beide scholen werden het Wil helmus en het Zeeuwsche Volkslied gezongen. Hierna werd namens het gemeentebe stuur aan alle kinderen een ge denkplaat „Van Kluisters be vrijd" uitgereikt. Zaterdag werd ook op de Ambachtsschool te Middelburg de bevryding herdacht. De wnd. directeur der school, de heer E. Visscher, heeft daar bij de leerlingen toegesproken. EEN INGEWIKKELDE KWESTIE. BIJ DE WEER MACHT WERKEN OM IN MIDDELBURG TERUG TE KOMEN. Maandag verschenen voor het tribunaal te Middelburg; Cornells Jellema, kapper al- aaar. Ter zitting van het Tri bunaal van 8 April j.l. werd besloten het onderzoek i z. Jel lema op 6 Mei ter hervatten onder getuigenverhoor. Niet minder dan 14 getuigen waren nu opgeroepen, w.o. verschil lende bewoners van de „Pot- tenmarkt". Brjna alle getuigen gaven op dezelfde vragen ver schillende antwoorden en bo vendien hield de beschuldigde vol, dat hetgeen hem ten laste werd gelegd, niet waar was. Hij had geen textiel geleverd aan de Duitschers. Er was ook sprake, dat hij koffie zou hebben geschonken aan de Duitschers. En weer stonden de getuigenverklaringen tegen over elkaar. Zelfs het kaart- clubje, waar Jellema voorzit ter van was, kon het niet eens worden over de vraag, hoe vaak per week er gekaart werd Mr. Adriaanse meende, dat er alle reden was om <HS beschuldiging vervallen. te doen verklaren. Louisa Adriana Scheers, zonder beroep te Middelburg, werd beschuldigd van veeL vuldigen en vriendschappe- lijken omgang met de Duit schers en vrijwillig werken by de Weermacht. Besch. ontkende het eerste punt. Door evacuatie was zij in Breda op een zolderkamer tje terecht gekomen, waar men „met de parapluie" naar bed moest gaan, vanwege de lekkage. Ten einde raad was zij bij de Weermacht gaan werken, omdat daarin volgens haar het eenige middel lag om weer in Middelburg terug te komen. Door haar werk waren er militairen, die haar groetten, maar daarmee was alles uit. De verd., Mr. Adriaanse, legde verscheidene verklarin gen over van vroegere werk gevers v^n besch., die allen een goed getuigschrift vorm den. Hy bepleitte dan ook, geen maatregelen op te leggen. Uitspraken in deze zaken 20 Mei a.s. Axels N.S.B.-leider voor het Tribunaal. Schuldig wegens aangifte van een verrader? Voor het Tribunaal te Ter- neuzen stond Maandag terecht de 48-j. onderwijzer A. Pieter- te, te Axel, thans geïnterneerd. Deze ieugdopvoeder had zich in 1940 aangesloten bij de N. S.B. en bekleedde daarin de functies van groepsleider, groepsadministrateur, kring- aaminlstrateur en kringcontro- leur; was lid van de W.A. en den N.V.D., collecteerde voor Winterhulp en met ..Ds Zeeuw sche Stroom" en „Vova"; was een actief lid van de landwacht en deed in uniform en bewa pend dienst bij razzia's op on derduikers op diverse plaatsen in Axel; verstrekte de Duit schers namen van anti-Duit- sche vaderlanders. waardoor o.a. de heeren ir. Westerhof en ir Stuffken, beiden te Terneu zen, werden gearresteerd en verraadde ook een aantal meisjes die in den trein Ter- neuzenAxel Oranje gezinde liederen hadden gezongen, waardoor de ouders geldboeten kregen van 30 tot 100. De voorz. hekelde fel de hou ding van besch.. die hy als een gemeenen landverrader be schouwde. Besch. nam voor het Tribu naal een brutale houding aan en wilde niet erkennen ver keerd te hebben gehandeld. De getuige Goud, een buur man van besch.. legde zeer be zwarende verklaringen af, waaruit bleek dat Pieterse nog steeds vertrouwen stelt in het Nat Socialisme. De voorz. noemde besch. een geroutineerde, geniepige ver rader, waarvoor geen kwalifi caties gevonden kunnen wor den. Wat beschuldigde is ten laste gelegd is slechts een uittrek sel. de dagvaardiging had ge rust een meter lang kunnen zijn. Besch had geen verdedi- EEN VERRADER VERRADEN. De 53-j. landbouwer J. Si- monse te St. Kruis werd be schuldigd hulp te hebben ver leend aan den vijand, door A, Geijzels, die bij hem om on derdak was komen vragen en die reeds twee dagen als on derduiker bij hem werkzaam was geweest, naar aanleiding van geruchten en een mede- deeling in de ondergrondsche bladen omtrent de onbetrouw baarheid van b.g. A. Geyzels* bij de feldgendarmerie te Oost burg aan te geven. De beschuldigde was vatf meening goed gehandeld te hebben, doch de voorz. verwijt hem dat hij naar de Duitschers is geloopen. Mr. Tichelman achtte de be sch. volkomen gerechtvaardigd in zyn handelwijze, omdat het hier ging om het behoud van vele goede vaderlanders: Het maakt geen enkel verschil of hij naar de Duitsche, dan wel naar de Ned politie was ge loopen, het lot van Geijzels was hetzelfde gebleven JBesch. was en is een zeer goed vaderlan der en heeft dat bewezen* Zelfs de benadeelde acht besch. niet schuldig. PI. verzocht de beschuldiging te laten verval len. ook kunnen garandeeren. dat haar programma ook wordt uitgevoerd. De afdeelingsvoorzitter sloot de vergadering met een op wekkend woord. HB.S.-UITVOERING. De uitvoering van de H.B. S.-club „Elck wat wils" te Vlissingen-, is een succes ge worden In tegenwoordigheid van den wethouder van onder wijs, den heer Poppe, direc teur en leeraren, enz. werd een vroolijk gevarieerd program ma in vlot tempo afgewerkt. De voorzitter, de heer H, v d. Molen, herinnerde er in zyn in leidend woord aan, hoe veie moeilijkhedén overwonnen moesten worden om de club weer op gang te brengen. GEREF. JEUGDCENTRALE. Maandagavond herdacht dr Geref. Jeugdcentrale te Vlls- stngen in haar jeugdgebouw de bevrijding met een goed opgevoerd hoorspel, waarin door verschillende meisjes het in den oorlog ondergane leed en het verzet in ons land werd uitgebeeld. Na de pauze sprak een oud illegaal werker over het on- dergrondsch verzet, waarbij hij meer in het bijzonder den „slag om Arnhem" belichtte Dit boeiend relaas werd met groote aandacht gevolgd. Ver schillende vaderlandsehe liede ren werden gemeenschappelijk gezongen. ORGANIST EN DIRIGENT KERKKOOR. Tot organist van de St. Ja- cobskerk te Vlissingen is be noemd de heer P. H. Broerse, tot dirigent van het kerkkoor der Ned. Herv. gemeente de heer Jan Ryn, beiden uit Mid delburg. Te Souburg is een belang- rfo'ke verbetering aangebraent in de postbestellingen. Deze Is van 1 op 2 maal per dag ge bracht met een ochtend- en een avondbestelling. Ook worden 's morgens om 6 uur en 's middags 3 uur de postbussen weer geledigd. \rnemuiden RAAD VAN ARNEMUIDEN. In de vergadering van den gemeenteraad van Arnemui- den werd besloten tot Zor.- dagssluiting der herbergen. Naar aanleiding van het aan den heer Horninge ver leende entslag als burgemees ter. spreekt de raad zijn leed wezen uit, dat het pensioen ten laste van de gemeente wordt gebracht Vastgesteld werd een veror dening ter beteugeling van de baldadighid der jeugd waarbij bepaald is dat personen be neden den leeftijd van 16 jaar gedurende het tydvak van 1 October tot 1 April gedurende de avonduren, vanaf een uur na zonsondergang zich niet op de openbare straten en andere openbare plaatsen mogen be vinden. Voor bezoek aan on derwijsinrichtingen enz. kan hiervan ontheffing worden verleend. Ten behoeve van de aan. schaffing van nieuwe leer middelen werden gelden be schikbaar gesteld. Grijpskerke GRIJPSKEKKE HERLEEFT. Onze correspondent meldt Een jaar geleden lag Grijps kerke rondom in het water Alleen per boot was het moge lijk om er vandaan te komen Grijpskerke was nummer één dat een bootverbinding met Middelburg tot stand bracht, op initiatief van bode Louws. Burgemeester Bouwman liet direct een steiger 'van 150 m. lang plaatsen, die de 360 be woners „de pier van Gryps- kerkef' noemden, en die zij als eenig ontspanningsoord ge bruikten. Slechts een klein jaar later ronken de tractors door de ianden, met pioniers, die dag en nacht zwoegen, om zoo veel mogeiyk land te kunnen be zaaien. De kom van het dorp is één plantsoen geworden, prachtig groen, dat ook by vele menschen van buiten be wondering wekt. De kom van Grijpskerke is echter de hoog ste van Walcheren. Veere NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP Door de afd. VeereKlevers- kerke van het Nederlandsch Bybelgenootschap werd het eerst sinds de bevryding, een kerkelijke byeenkomst gehou den, waar als spreker optrad ds. Streefkerk. Geref. predi kant. die de groote taalt van het Ned Bybelgenootschap schetste. Het bestuur schreef tegen 12 Mei a.s., des avonds 7 uur. te Kleverskerke een nieu we bijeenkomst uit. De De Groene Kruis-collecte voor de t.b.c.-bestrijding heeft te Veere ruim 88 opgebracht. In de week vari 29 Aprit tot 4 Mei. werd te Veere 4558 kg. consumptievisch aangevoerd. Nieuw- en St. Joosland PARTIJ VAN DEN ARBEID. Te N.- en St. Joosland werd een vergadering gehouden van de „Party van den Arbeid", waar de heer C. Hamelink uit Axel een rede hield over het democratisch socialisme Na afloop vart de lezing werd een afdeeling opgericht met 31 'eden. Een voorloopig bestuur werd aangewezen, bestaande uit de heeren S. Janse Jz., voorz.; P. Baas, secretaris; At Bliek, penningmeester en dé leden M. Eikenhout en L. de Voogd. In het bestuur werden voorts nog opgenomen de heeren C v. Nimwegen, wethouder en A. A. van Dam me, hoofd O.L.S. Laatste nieuws Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Bedankt voor Tholen (2e pred. pl.) P. Holst te St. Philipsland. Beroepen te Suiskil (toez.) G. v. Moorsel te Engelen; te Blezelinge F. L. v. 't Hooft te IJzendyke. TAXATEUR „KOCHT" VOOR TONNEN. Door de P.R.A. in Den Haag is thans zekere B. ge arresteerd, die taxateur is ge weest bij een Duitsche instan tie. die roerende goederen van „vyanden van het Derde Rijk'' byeenbracht. Deze goederen werden vaak geveild en B. had er vele tonnen van gekocht. Na veel geduldig speurwerk werden over vele plaatsen ver spreid o.m. 72 schilderijen en 42 kisten met allerlei zeer waardevolle artikelen opge spoord. In een dichtgesoldeer- den trommel vond men goud, zilver en sieraden. Molie-van Poll door de Tweede Kamer aanvaard. Minister Logemann wees er brj de voortzetting van zijn antwoord-rede in de Tweede Kamer op, dat de nationale be weging niet alleen in Indonesië bestaal, maar een wereldten- denz is. De alles-beheerschende factor is hier de realiteit van het Indische nationalisme. Spr. meende, dat het voor de bond- genooten harde noodzakelijk heid was te handelen, zooals geschied is. Indien er „met kracht" opgetreden had moe ten zyn, hoe heeft men zich dat dan voorgesteld Indien 't ooit tot wapengeweld moet komen^ dan alleen indien dit óns wordt •elegd. 'an de Indonesische groepen, achtte de Minister die van Sjahrir de eenige met voldoen de realiteitsbesef en bereidheid om tot overeenstemming te ko^ men. De regeering wil een motie als die van den heer van Poll van harte welkom heeten, mits daarin de passage over de vol tooiing der invrijheidsstelling vóór de nieuwe bespreking worde gewyzigd. Bij de replieken verklaarde de heer VAN POLL zich hier toe bereid. Ten slotte werd de motie met 45 tegen 36 stemmen aan genomen. Kolenproductle stijgt. De productie der Limburg- sche mijnen stygt. De gemid delde productie steeg van 24.300 ton per dag in Maart tot 26.092 ton per dag in April. Byna 1800 N.S.B.-ers hebben zich aangemeld voor werk in de mijnen. Men meent van deze bereidheid gebruik te moeten maken en thans wor den de meesten gekeurd. Tot dusver werken in verschillen de mynen reeds in totaal 500 politieke delinquenten, echter gescheiden van ander? mijnwerkers. Extra-bon voor vleesch. Op 9 Mei zal voor de leef tijdsgroepen boven 4 jaar een extra bon voor 100 gram vleesch per persoon worden aangewezen. De conferentie te Parijs De 4-ministersconferentie te Parijs heeft gisteren bepaald, dat Transsylvanië Roemeensch zal blijven en dat Bulgarije de Zuidelijke Dobroedsja krygt. Over de vrije scheepvaart op den Donau kon men het niet eens worden. Engeland en Egypte. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren gedebatteerd over het regeeringsvoorstel om Egypte te ontruimen. Vooral de conservatieven oefenden scherpe critiek uit. Een motie van wantrouwen in de La bour regeering werd echter verworpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10