PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Fransche volk verwerpt nieuwe grondwet UIT DE PROVINCIE De „Times" over de verklaring van Minister Logemann. Hoofdredacteur G. Balllntljn (met redactloneelc medewerking van dr. \V. H. Beckcnkamp). Uitgave: StUh- ting'P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., VHsslngen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M- L. W» Schoeit, VHs- slngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Dinsdag 7 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 105 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum Der advertentie f 2. Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg; Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg: Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. Hel wereldgebeuren POLITIEKE LEVEN TOTAAL ONTWRICHT. Rechtsche pers juicht. Tegen de verwachting in is de nieuwe grondwet door het Fransche volk verworpen en daarmee de Vierde Republiek niet tot stand gekomen. De linksche partijen, die bij de vorige verkiezingen 9,7 millioen van de 19 millioen stemmen behaalden, zijn voi- fens de voorloopige uitslagen it keer met 10.450.000 neen- tegen 9.280.000 ja-stemmers in de minderheid gebleven. Zelden is de belangstelling voor een referendum zoo groot geweest en de uitslag tot het einde toe zoo onzeker. Ruim 85 van het aantal stem gerechtigden, record-aantal, toog ter stembus. Een deel van de 6 millioen onverschilli gen, die den vorigen keer weg bleven, heeft dit keer den doorslag gegeven. Wie Zondagnacht naar de ln rad Fransch gesproken uit slagen heeft geluisterd, kon hooren, hoe aanvankelijk „ja" in de meerderheid was, maar later het getij ten gunste van „neen" keerde. Parijs stemde, met uitzondering van den zgn. rooden gordel van voorsteden, met een meerder heid van 15000 overwegend neen. In wezen ging het bö de stemming niet zoozeer ever den inhoud van de grondwet zelf, dan wel om vóór of te gen een komend socialistisch- communistisch bewind. De propaganda van de voorstan ders noemde voor het refe rendum elke neen-stem een bijdrage tot de overwinning van de reactie en de groote trusts; de tegenstanders zagen in aanvaarding van de grond wet een nieuwen stap op weg naar communistische dicta tuur. De uitslag van het re ferendum heeft aangetoond, dat in het burgerlijke Franx- rijk de Communisten het hoog tepunt van hun werfkracht overschreden hebben en dat de radicaliseering van het kie zerscorps verminderd is. Poli tieke kringen in Frankrijk schrijven den uitslag aan de volgende factoren toe: le Pretest van de huisvrouwen tegen de verwarring in de voedselvoorziening; 2e. Onte vredenheid van de boei*en over de lage vastgestelde prijzen; 3e. Opstand van een groot ge deelte van de socialistische arbeiders en „witte boorden- klasse". gelijk 'n Reuter-cor- respondent het kernachtig uit drukte, tegen de communisti- Amerikaansche oorlogs graven in Nederland. Er zijn in Nederland drie begraafplaatsen voor de Amerikaansche strijdkrachten ingericht. Het grootste is dat te Margraten, waar 16.406 Amerikaansche militairen be graven liggen, 1.026 van de geallieerde medestrijders 3.054 dooden van den vijand. De andere 2 kerkhoven zrjn kleiner: Molenhoek met 795 Amerikaansche, 41 geallieer den en 120 vijandelijke gesneu velden en Son met 416 Ame rikaansche, 48 geallieerde en 232 van den vijand. Dr. H. COLIJN Naar wij vernemen, bestaan er plannen om het stoffelijk overschot van oud-min.-p.esi- dent dr. H. Colrjn, die in den oorlog in Duitschland is over leden, naar Nederland over te brengen. )e onderhandelingen zijn echter nog niet tot een de finitief einde gebracht. J KOSTWLNNEKS- VEAtüOjdJuiNG DIEN STPLICHTIGEN Met ingang van 1 Mei wordt bij de landmacht voor soldaten en korporaals weer soldij in gevoerd, waarvan de bedragen lager zijn dan de tot dusver genoten jaarwedde. Dit brengt met zich mede, dat aan de verwanten van de dienstplich tigen, die vóór hun opkomst kostwinner waren in den zin van de dienstplichtvoorschrif. ten, kostwinnersvergoeding zal moeten worden toegekend. Het is de bedoeling, dat de burge meesters zich belasten zoowel met het beslissen op de aan vragen om vergoeding als met het uitbetalen van de toege kende vergoeding Voor de onderofficieren blijft de thans geldende rege ling gehandhaafd. De uitbetaling van kostwin nersvergoeding die thans elke week plaats heeft, zal voort aan om de 14 dagen plaats Vinden. Weer koffiesurrogaat. Het destijds afgekondigde verbod tot het vervaardigen van koffie-surrogaat is sinds eenigen tijd opgeheven. In ver band met de koffiepositie kan dit artikel weer op beperkte schaal worden bereid uit grondstoffen, welke voor dit doel met toestemming van het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten mogen worden verwerkt. Koffie-surro gaat zal zonder bon worden verkocht. sche overheersching van de ar beidersorganisaties. De Parijsche perscommenta ren, zoowel van rechts als van links, dragen het karakter van werbazing, daar niemand ver wacht had, dat het resultaat zoozeer ten gunste van de neen-zeggers zcu zijn. Terwijl het blad „Combat" de hoop uitspreekt, dat de socialisti sche leiders hun partg nu zul len losmaken uit den commu- nistischen greep, wil het com. munistisch blad „Humanité" het doen voorkomen, alsof de nederlaag had kunnen voor komen worden, indien het communistische aanbed tot vereenlgde actie aanvaard was geworden. Het socialis tische blad „Populaire" troost zich met de gedachte, dat in elk geval bijna de helft van het volk aan den oproep van de democratie gehoor heeft gegeven. De geheele rechtsche pers is opgetogen en stelt de ver werping van de grondwet ge lijk met een nederlaag van de communisten van de eerste orde. Het blad „Epoque" drukt een spotprent af, voorstellen de de Fransche Republiek, die aan een wurggreep van den communistischen leider Tho- rez ontsnapt, waarbg het on derschrift luidt: „Net op tijd". Frankrijk gaat nu weer zeven maanden vaneen voor- pige regeermg tegemoet. Bij de verkiezingen in Juni moet een tweede ccnstituee- rende vergadering gekozen worden, welker voornaamste taak nogmaals zal bestaan uit het uitwerken van een grond wetsontwerp. Aan het eind van dit jaar zal deze grond wet weer aan een referendum onderworpen moeten worden. Rumoer in Palestina. Op 18 Mei zal de Arabische Liga, bestaande uit Arabië, Egypte, Syrië. Irak en de Liba non in een buitengewone zit ting bijeenkomen. Naar verluidt zal aan de Sovjet-Unie worden verzocht de zaak voor den Veiligheids raad te brengen. Een millioen Arabieren staakten Vrijdag in verband met het rapport van de En- gelsch-Amerikaansche com missie. De -mogelijkheid be staat, dat de Arabieren een heiligen oorlog zullen afkondi gen In Jeruzalem kwam 't tot relletjes, waarbij de Arabieren tot handtastelijkheden over gingen tegen de Britsche troe pen. Zij riepen: Weg met Att- lee Weg met Truman! De capitulatie. Wat vorig jaar nog bittere ernst was, is thans een onderdeel ge worden van het feest programma. Studenten hebben in Wageningei. in hetzelfde hotel, waar het v< 'ge jaar de historische ge beurtenis plaats vond, de capitulatie „opgevoerd". Tweehonderd genoo- digden waren ervan ge tuige hoe generaal Foul- kes in tegenwoordigheid van Prins Bernhard aan generaa' Blaskowitz ie capitulatie, voorwaarden overhai "gde. België en Nederland. De Belgische minister van buitenl. zaken Spaak heeft Vrijdag een rede gehouden, waarin hij o.m verklaarde, dat de verhouding tot Nederland steeds beter wordt. Hij hoopte, dat het toltarief 1 November van dit jaar in werking kan treden, als het op 1 Aug. wordt aangenomen. Minder brood in België. Vanaf 10 Mei zal het brood rantsoen in België van 400 gr. op 320 gram teruggebracht worden. België klaagt Spanje aan. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Spaak, heeft Vrijdag medegedeeld, dat België bij den Veiligheidsraad een klacht zal indienen in verband met de Spaansche weigering om den fascistenlei der Degrelle uit te leveren. Rusland en Iran. Gisteren moest de laatste Russische soldaat Iran verla ten hebben. Hedenochtend was echter nog geen officieele me. dedeeling bekend, dat dit wer kelijk was geschied. De ministersconferentie in Parijs. De vier ministers van bui tenlandsche zaken zijn gister middag in Parijs begonnen met informeele besprekingen over de vredesverdragen met Roemenië, Bulgarije, Honga rije en Finland. Spanje levert Duitschc t bezittingen uit. Het Spaansche kabinet heeft besloten alle Duitsche bezittin gen van openbaar of officieel karakter welke zich in Spanje bevinden, aan de geallieerde contröle commissie over te dra-< gen. Mussert terechtgesteld. Namens den minister van justitie wordt medegedeeld, daft het doodvonnis tegen ir. A. A Mussert, wiens gratieverzoek door H.M. de Koningin werd afgewezen, heden in den vroe gen ochtend is voltrokken. Arnold Meijer binnenkort Yoor het Bijz. Gerechtshof. Op last van den Directeur- Generaal voor Bijz. Rechts pleging is Arnold Meyer van het bewaringskamp „Ave Ma ria" te Tilburg overgebracht naar het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch. Dl. behandeling van zgn zaak voor het bijzondere ge rechtshof te 's-Hertogenbosch kan binnenkort worden tege moet gezien. Debat over Indlë. De Tweede Kamer is giste ren begonnen met het debat over. de regeeringsverklaring over Indië. Eerste sprekers waren de heeren Bajetto (R. K.) en Schouten (A.R.) en Korthals (Lib.) en Tilanus (C.H.). Zij oefenden scherpe critiek uit op het regeerings- beleid. De heer Goedhart (P. v. d. A.) noemde de critiek van de commissie-Van Poll niet ob jectief. Het debat duurde voort tot diep in den nacht. Distributiepersoneel gearresteerd. Te Houten (Utrecht) is het f eheele personeel van het dis- ributiekantoor gearresteerd wegens ernstige fraude. De fraude bij Unilever. Voor den economischen po litierechter te Rotterdam ston den gisteren terecht de ex- directeur van de verkoopcen trale van de Unilever en 5 leden van het personeel Tegen den directeur werd J jaar en 4 maanden gevangenis straf geëischt, tegen de ande ren een straf varieerend van 4 tot 9 maanden. Truman dreigt met ingrijpen. De staking van 400.000 mijnwerkers in de V.S. dreigt het geheele leven te ont wrichten. Chicago heeft slechts enkele uren electriciteit per dag. Tal van bedrijven en theaters liggen stil door ge brek aan steenkool. Truman dreigt thans met ingrijpen. Kerknieuws Luth. kerk. Aangenomen naar Hilversum J G. Bahn- müller te Bodegraven, die be dankte voor MiddelburgVlis. singen. DE WEDEROPBOUW VAN ^ERWOESTE GEBIcDEN. Belangrijke conferentie land te erkennen, wu a. Ned. Aregeermg het gezag de facto te Singapore. In het S.E.A.C.-hoofdkwar- tier te Singapore is een zeer belangrijke conferentie beëin. digd. Zij werd voorgezeten dooi Lord Mountbatten. De conferentie is belegd Mountbatten's reis naar Java en Sumatra en hield verband met komende militaire bewe gingen in den Indischen Ar chipel. Ook de chef-staf van het K.N.I.L., generaal-majoor D. Buurman van Vreeden, was aanwezig. Men heeft echter niet uit sluitend militaire aangelegen heden besproken. De consul- generaal Mac Kereth, de Brit sche politieke adviseur op Ja va, was nl. eveneens ter zit ting aanwezig. Hoewel officieele Britsche en Nederlandsche kringen te Ba tavia niet bereid zijn nadere gegevens te verstrekken over den aard der besprekingen te Singapore, mag wel worden aangenomen, dat zij verband hielden met de ontwikkeling van den toestand op Sumatra. PER SSTEMMEN OVER DE REGEERINGSVER KLARING. De „Times" schrgft o.m. „Naar onze speciale corres pondent te 's-Gravenhage ver neemt, zal de Ned, regeering haar politiek langs deze lijn voortzetten zonder af te wachten welk nieuw parle ment uit de naderende alge- meene verkiezingen tevoor schijn zal komen, tenzij de Tweede Kamer heden uitge sproken vijandig gezind aan die politiek zal blijken te zijn. Vol vertrouwen hoopt men (in Groo*-Brittannië) dat het hui dige kabinet de vrije hand zal krijgen om de gelegenheid aan te grijpen, welke de bestaande toestand op Java biedt. Dat het belangrijk is, dat het Ne derlandsche beleid in Z.O. Azië zich aansluit bij dat van Groot-Brittannië en Frankrijk, behoeft verder geen betoog. Terwijl Sjahrir en zgn col lega's volledig bereid zijn om de souverelniteit van Neder- van het republikeinsch© be stuur toegeven. Er is een zeer goed begin gemaakt. Het gevaar is nu, dat de Ned. regeering den toe stand zal behandelen met uiterste voorzichtigheid, als gevolg van een overdreven be lang, dat zij hecht aan de grondwettelijke complicaties daarvan. Dr. Logemann heeft toegegeven, dat dr. Van Mook niet in staat was buiten de grenzen van de regeeringsver klaring van Februari te gaan. Ernstige bezwaren zgn gere zen tegen de voorloopige over eenkomst. Dit is betreurens waardig, aangezien een natie, die zoo gelukkig is te beschik ken over de diensten van een staatsman met de wijsheid en de ervaring van den huidigen lt.-gouv.-gen., er goed aan zou doen hem volledige volmacht te geven." In een hoofdartikel schrgft „Het Dagblad" onder den ti tel „Doodsklokken" o.m. het volgende: „Terwijl overal ir Nederland de kerkklokken lui den om de bevrijding van de Duitsche tyrannie te vieren, is aan het Binnenhof een raad gever van de Kroon voor het parlement verschenen met het voorstel om over een ander deel van bet Koninkrijk de doodsklokken te luiden en het over te leveren aan de tyran nie van den vijand en zijn sa tellieten." ACTIVITEIT BIJ BANDOENG. Er zg'n teekenen, die er op wtfzen, dat de activiteit van terroristen in de omgeving van Bandoeng toeneemt Onlangs heeft 'n be/id© de Ér.-Indische stelling ten Noorden van Ban doeng, waar de waterleiding van Bandoeng zich bevindt, aangevallen. De oever der ri vier Tjitaroe, welke door de Indonesiërs bezet was, is vol gens berichten zwaar versterkt met een aantal loopgraven. DE EVACUATIE. De voorlichtingsdienst van de Ned.-Indische regeering deelt mede, dat tot op heden 33.000 personen zijn geëvacu eerd. Ongeveer eenzelfde aan tal echter wacht nog steeds op zgn vertrek. PLAN TOT WEDEROPBOUW Thans is een veelomvattend plan in voorbereiding voor den wederopbouw van die streken in Ned.-Indie, welke tijdens den oorlog het ergst van bombar dementen geleutn hebben. Het zrjn vooral de gebieden ten N.O. van Java, zooals Hol- landia Ambon en Koepang (de hoodstad van Timor). Het plan is gebaseerd op het" rapport, dat de commissie onder leiding van ir. Warners, directeur van het Ned.-Indische Departement van Publieke Werken, na een rondreis door bovengenoemde gebieden heeft uitgebracht. Terwijl nog beslist moet wor den over de plaats van de nieuwe stad, die het bijna to taal verwoeste Koepang moet vervangen, wordt reeds begon nen met het bouwen van een semi-permanente stad, waar voor 2000 kubf meter gezaagd hout en een millioen palen van Oost-Borneo zullen worden af gezonden. MARINIERS NAAR INDIË. Zaterdagochtend zijn het 2e en 3e echelon van het iri Ned. opgeleide gedeelte der brigade mariniers, bestaande uit 800 man per motorschip „Tabinta" uit Amsterdam naar Indië vertrokken. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. GROOTE PLANNEN VAN HET DEPARTEMENT ZEELAND. Het Departement Middel burg van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel hield Zaterdag 27 April j.l. zijn eerste ledenvergadering na den oorlog. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter: Ir. M. de Vink, secr.etaris: Ir. A. A. Brevet, penningmeester: D. F. P. Hoegen, leden: B. A. Hes- selink, Mr C. A. v. Epenhuy- sen en Arie Smit. Tot eerelid van het Depar tement werd benoemd de heer W. Berdenis van Berlekom, die vele jaren de stuwende kracht in het Departement is geweest. Hierna hield Ir. de Vink een rede waarin hg uitvoerig de plannen voor de toekomst ont vouwde. Het ligt in de be doeling krachtige steun te verleenen aan het nieuwe wel- vaartsstreven in onze provin cie. Daarbij wordt gedacht o.a. aan de groote behoeften tot verbetering van het verkeer, de uitbreiding der industrie, het bevorderen van inpolderingen en droogmakerijeii, zooals het 3 eilandenplan voor de ver- eeniging van Walcheren met de beide Bevelanden. en het stï- muleeren van den landbouw. Het Departement wil dat doel bereiken, door het houden van lezingen, congressen, excursies. Het wil het initiatief nemen tot oprichting van speciale co- mité's van belanghebbenden. Daarbij wil het Departement niet treden op het terrein van andere vereenigingen. Er is in Zeeland behoefte aan een niet-ambtelijk lichaam, waar al degenen samen kunnen komen, die hun krachten aan den opbouw en de activeering van onze Provinice als gehetl gezien willen geven. Door de bijzondere positie, die de Maat schappij voor Nijverheid er Handel met haar talrijke de partementen in den lande in neemt. als eenige groote niet- oolitieke organisatie op het terrein van de algemeene wel vaart, biedt- zij gelegenheid toti onderling contact aan allen, die in het bedrijfsleven werkzaam zijn, aan particulieren en amb tenaren. Het bestuur van het Deoar-1 tement stelt zich voor in Zee land een middenpunt voor al deze personen te vormen. Er; moet in Zeeland veel gedaan worden. De Zeeuwen snakken er naar zelf mede te mogen werken; het Departement biedt die gelegenheid. Tenslotte werd de naam van het Departement gewijzigd in Departement Zeeland, teneinde uitdrukking te geven aan den wil om alle deelen van de pro vincie in het welvaartsstreven te betrekken. Nieuws In een notedon - De Ned. Spoorwegen streven er naar om met in gang van 3 Juni den dienst op het baanvak Amsterdam-- HilversumAmersfoort met electrische treinen te gaan onderhouden. Het Vacantie-oord van het C. N. V. Eerst gezinnen van Walcheren. Het vacantie-oord van het Chr. Nat. Vakverbond te Put ten, dat door de bezetting ernstig geleden had, is thans gedeeltelijk hersteld en kan weer in gebruik worden ge nomen. Op een verzoek van den Chr. Besturenbond te Vlis- singen heeft het hoofdbestuur van het C.N.V. besloten dit jaar het vacantie-oord te be stemmen voor gezinnen voor geteisterd Walcheren. In de eerste plaats komen Vlissingen en Middelburg hiervoor in aan merking. DANKBETUIGING AAN DE KON. MIJ. „DE SCHELDE' De Engelsche commandant van een der mailbooten der S.M. „Zeeland" heeft aan de directie, ingenieurs .bedrijfslei ding en werklieden der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin gen, een zeer waardeerend schrijven gezonden, waarin hij huid', brengt aan de ontwer pers en bouwers der mailsche pen van de S.M. „Zeeland", welke tgdens den oorlog in geallieerden dienst gevaren hebben. Deze schepen behoor den tot de beste der oorloga- vloOw, wat constructie en uit houdingsvermogen betreft, en wekten door hun soliden bouw de bewondering der autoritei ten. Dit schrijven is aan de poor ten der fabriek aangeplakt. NIEUW WALCHEREN. De Stichting „Nieuw Wal cheren" breidt haar activi teit thans ook uit tot Zuid- Beveland. A.s. Zaterdag zal er in Goes een propaganda-avond worden gehouden, die zeer belangwekkend belooft te worden en gelukkig kan wor den medegedeeld, dat zich in Goes een kern van personen heeft gevormd, die inziet, dat Zuid-Beveland ook zijn steen tje kèn en moet bijdragen voor het herstel van Walche ren. De Stichting „Nieuw Walcheren" begroet dit con tact met Zuid-Beveland met vreugde en de Walchersche be volking niet minder. Want eer Walcheren den ergsten nood te boven is, moet er nog heel wat gebeuren en iedere hulp uiterst welkomHet is daarom te hopen, dat „Nieuw Walcheren" ook op Zuid-Beve land een flinken aanhang krijgt. VLISSINGEN De eieren-kwestie! In verband met de „eieren- kwestie", welke ook reeds in den raad ter sprake is geko men, verzoekt de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente ons het volgende op te nemen: Van het Roode Kruis ont vingen wij destijds de monde, linge mededeeling, dat er een groot aantal eieren ter ver deeling aanwezig was. Ver schillende instellingen, w.o. ook onze diaconie, werden uit- genoodigd namen te verstrek, ken van personen, die hiervoor in aanmerking konden komen. De eieren waren beschikbaar Herdenkingsplechtigheid te Bergen-op-Zoom. BIJ DE GRAVEN VAN IN ZEELAND EN BRABANT GEVALLEN CANADEEZEN. Elf doodvonnissen voor Neuengamme. Door een Britsch militair gerechtshof in Duitschland zgn 11 van de beulen van Neuen gamme ter dood veroordeeld. Goering in toga. Vrijdag veroorzaakte Schacht nog al wat hila riteit in de rechtszaal van Neurenberg. Er werd namelijk een brief van hem voorgelezen, waarin hg Goering oen doodgewone misdadiger noemde en verklaarde voorts, dat Goering op een feast in Karinhall verschenen was in een Romeinsche toga, met geverfd gezicht en op sandalen. Zondagmiddag had op het Canadeesche soldatenkerkh->f, 5 km. ten Oosten van Bergen op Zoom, de plechtige herden king plaats van het feit, dat een jaar geleden de Duitsche strijdkrachten in Nederland aan het Canadeesche leger him capitulatie aanboden. Bg aankomst op het kerkhof was het een ontroerend ge zicht waar te nemen, dat de ongeveer duizend graven van Canadeezen, die in Brabant en Zeeland zijn gevallen, door de bevolking van Bergen op Zoom en omstreken met bloe men waren bedolven. De Nederlandsche regeering was b(j deze plechtigheid ver tegenwoordigd door de minis ters van Royen, Meynen en Lieftinck. Op de begraafplaats was vrijwel het geheele diplo matieke corps aanwezig. Vele hooge geallieerde officieren namen aan deze herdenking deel, evenals de Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant. Om preciesdrie uur kwam Z.K.H. Prins Bernhard op het kerkhof, waar hij door den Canadeeschen gezant, den heer P. Dupuy, werd ontvangen. Vervolgens Inspecteerde de Prins de Canadeesche eere- wacht, die voor dit doel uit Londen was overgekomen. Hierna vonden op het kerkhof eerst eenige kerkelijke plech tigheden plaats. Na deze diensten begaf de Prins zich naar den cenotaaf, waar hg 'n krans neerlegde, Door vertegenwoordigers van militaire missies en van bur gerlek© instanties werden tal van kransen aan den voet van het monunifent neergelegd. Een Canadeesche hoornblazer blies de „last Post", het geen werd gevolgd door het afvuren van drie salvo's. TOESPRAKEN. In een toespraak richtte zich de Canadeesche gezant eerst tot de nabestaanden de plechtigheid werd per radio naar Canada uitgezonden en de kameraden dergenen, die op dit kerkhof liggen begra ven. Duizenden Canadeezen gaven hun leven voor de be vrijding van Nederland. Voor de Canadeezen was het een groote voldoening, dat het Duitsche leger in Nederland zich aan het Canadeesche le- *ger overgaf. Met dankbaar heid getuigde de gezant van het sympathieke gebaar van vele Nederlanders, die op de ze graven een bloemstuk had den neergelegd. Tenslotte sprak minister Meynen namens de Nederland sche regeering en het Neder landsche volk. Wij Nederlan ders aldus de heer Meynen hebben de Canadeesche sol daten leeren kennen als man nen van daden en niet van woorden. Wjj mogen hier ge tuigen van onze diepe dank baarheid ten aanzien van die genen, die hun leven gaven, opdat wij vrij zouden worden. De soldaten, die hier liggen begraven, vochten voor een ideaal. Zij zullen steeds in het hart van het Nederlandsche volk blijven voortleven. De plechtigheid werd be ëindigd met het spelen van het Canadeesche en het En gelsche volkslied. voor behoefftigen, doch dit woord moest zeer ruim wor den opgevat en de uitdeeling werd dus niet beperkt tot de genen, die regelmatig bijstand ontvingen, maar ook de na men konden worden opgege ven van hen, die met een ge ring inkomen moeten rond komen, bijv. gepensionneerden, weduwen, stille armen en derg. Zieken mochten bg deze uit deeling echter niet worden be trokken. Daar de termij'n waarin de namen moesten worden inge diend zeer kort was, slechts drie dagen, werd hieraan door ons met den meesten spoed gewerkt, doch de tijd ontbrak deze opgaven voor den ge« stelden datum van indiening nog te controleeren, zooals in dergelijke gevallen overigens steeds gewoonte, is. Hierdoor zijn fouten gemaakt. Bij latere contröle en onderzoek naar het gezinsinkomen is geble ken, dat personen op de, lijst voorkomen, die gelet op hun inkomsten, niet voor de ver strekking van eieren in aan merking hadden mogen ko men. Wij betreuren deze fout ten zeerste, doch kunnen verkla ren, dat bg het opmaken dezer lij*st volkomen goede trouw aanwezig was en er is geen sprake van fraude of corrup- Verder merken wij nog op, dat onze opdracht zich uit sluitend beperkte tot het ver strekken van adressen. De wij ze van verdeeling en het be palen van het aantal uit te reiken eieren bleef ter beoor deeling van het Roode Kruis. Bovenstaande bfetreft uiter aard alleen den gang van za ken bg onze diaconie. Verklaringen van andere diaconieën. De diaconie der Chr. Geref. Gemeente en van de Evang. Luth. Gemeente deelen me de, dat zij inzake de verdee ling der eieren zgn uitgegaan van de richtlijnen, haar ver strekt en dat zij zich in dezen volkomen verantwoord acht- ten aanzien van hen, die door haar bemiddeling eieren ont vingen. Naar haar meening is bij de verdeeling een organisato rische fout gemaakt. MELK OP DE STRAAT. Gisterenmiddag had in de Aagje Dekenstraat een aan rijding plaats tusschen een vrachtauto en een melkwagen. Een groot deel van de koste lijke melk kwam op straat te recht. MIDDELBURG 1 BURG-ACTIE. Onder voorzitterschap van den heer P. J. Doets, hebben de winkeliers van de Nieuwe Burg te Middelburg, Vrg'dag- avonc een vergadering belegd, met het doel deze, na den brand van '40 herrezen, win kelstraat wat meer in het cen trum van de belangstelling te plaatsen. De heer Does gaf in zgn openingswoord een over zicht van de voorbereidend© werkzaamheden, die aan de op den nationalen feestdag in gezette „Burg-actie", vooraf gingen. Uit een en ander blijkt wel. dat de Middelburgsche middenstand, die lang voor „Er op of er onder" verscheen, de handen uit de mouwen stak om zijn aandeel te hebben bg den opbouw van ons gewest, zgn pit niet verloren heeft. „RETHORICA" JUBILEERT. Woensdag zal de H.B.S.- vereeniging „Rethorica", die in 1941 door de Duitsche maatregelen moest verdwrj- nen, maar thans is herrezen, haar 30-jarig jubileum vieren met een uitvoering in het Schuttershof. VECHTPARTIJ. Zaterdagavond laat is in het Schuttershof te Middelburg een vechtpartij ontstaan tus schen een aantal militairen, die onder den invloed waren van sterken drank en anderen. De politie heeft zich genoodzaakt gezien de zaal te ontruimen. In de zaal zelf werd schade aan glas etc. toegebracht SLUITINGSUUR MIDDELBURG. In de a.s. raadsvergadering te Middelburg komt onder meer aan de orde een voorstel van B. en W. om mede op ver zoek van de onderafdeeling Walcheren van Bedrijfshoreca, het sluitingsuur voor café's enz., evenals voorheen te be palen op 24 uur. De schoenwinkeliers te Mid delburg hebben B. en W. ver zocht een voor hun zaken ver plichte winkelsluiting vast te stelleil voor den Dinsdagmid dag na 13 uur. B. en W. van Middelburg stellen den Raad voor om Ged. Staten te verzoeken het pre sentiegeld van de raadsleden vast te stellen op 5, Burgemeester van Kapelle eervol ontslagen. Bg K.B. van 2 Mei 1946, no. 18 is aan den heer W. Bierens, met ingar.g van 5 Mei 1946 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5