PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT HET REFERENDUM IN FRANKRIJK. UIT DE PROVINCIE De „Times" over de verklaring van Minister Logemann. Hoofdredacteur O. Ballintiln (met redactioneels medewerking van dr. W. II. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., VHsaingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 7 Mei 1946 189e Jaargang Nummer 105 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum oer advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Wnlstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg Londensclie Kaai 29. tel 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel- 2475 Oostburg t firatemastraat 3. Terneuaen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 9.100 P.Z.C Middelburg. Het wereldgebeuren Nieuwe grondwet verworpen. Rechtsche pers juicht Tegen de verwachting in Is de nieuwe grortdwet door het Fransche volk verworpen en daarmee de Vierde Republiek niet tot stand gekomen. De linksche partijen, die bij de vorige verkiezingen 9,7 millioen van de 19 millioen stemmen behaalden, zijn voL- fens de voorloopige uitslagen it keer met 10.450.000 neen- tegen 9.280.000 ja-stemmers Jn de minderheid gebleven. Zelden is de belangstelling voor een referendum zoo groot geweest en de uitslag tot het einde toe zoo onzeker. Ruim 85 van het aantal stem gerechtigden, record-aantal, toog ter stembus. Een deel van de 6 millioen cnverschilIL fen, die den vorigen keer weg- leven, hebben dit keer den doorslag gegeven. Wie Zondagnacht naar de in rad Fransafr gesproken uit slagen heef^geluisterd, kon hooren, .hoe aanvankelijk „ja" in de meerderheid was, maar later het getij ton gunste van „neen" keerde, het Parijs stemde, met uitzondering van den zgn. rooden gordel van voorsteden, met een meerder heid van 15000 overwegend neen. In wezen ging het bij de stemming niet zoozeer over den inhoud van de grondwet zelf, dan wel om vóór of te gen een komend socialistisch- communlstisch bewind. De propaganda van de voorstem mers noemde voor het refe rendum elke neen-stem een bijdrage tot de overwinning van de reactie en de groote trusts; de tegenstanders zagen in aanvaarding van de grond wet een nieuwen stap op weg naar communistische dicta tuur. De uitslag van het re ferendum heeft aangetoond, dat in het burgerlijke FranK- rijk de Communisten het hoog tepunt van hun werfkracht overschreden hebben en dat de radicaliseering van het kie zerscorps verminderd is. Poli tieke kringen in Frankrijk schrijven den uitslag aan ae volgende factoren toe: le Protest van de huisvrouwen tegen de verwarring in de voedselvoorziening; 2e. Onte vredenheid van de boeren over de lage vastgestelde prijzen; 3e. Opstand van een groot ge deelte van de socialistische arbeiders en „witte boorden- klasse". gelijk 'n Reuter-cor- respondent het kernachtig uit drukte, tegen de communisti sche overheersching van de ar beidersorganisaties. Amerikaansche oorlogs graven In Nederland. Er zgn in Nederland drie Amerikaansche strijdkrachten ingericht. Het grootste is dat te Margraten, waar- 16.406 Amerikaansche militairen be graven liggen, 1.026 van de geallieerde medestrijders en 3.054 dooden van den vijand. De andere 2 kerkhoven zijn kleiner: Molenhoek met 795 Amerikaansche, 41 geallieer den en 120 vijandelijke gesneu velden en Son met 416 Ame rikaansche, 48 geallieerde en 232 van den vijand. Dr. H. COLIJN Naar wij. vernemen, bestaan er plannen om het stoffelijk overschot van oud-min.-presi dent dr. H. Colijn, die in den oorlog in Duitschland is over leden, naar Nederland over te brengen. Ie onderhandelingen zijn echter nog niet tot een de finitief einde gebracht. KJSTWI -NERS- O DIENSTPLICHTIGEN Met ingang van 1 Mei wordt bij de landmacht voor soldaten en korporaals weer soldij in gevoerd. waarvan de bedragen lager zijn dan de tot dusver genoten jaarwedde. Dit brengt met zich mede. dat aan ae verwanten van de dienstplich tigen, die vóór hun opkomst kostwinner waren in den zin van de dienstpiichtvoorschrif. ten, kostwinnersvergoeding zal moeten worden toegekend. Het is de bedoeling, dat de burge meesters zich belasten zoowel met het beslissen op de aan vragen om vergoeding als met het uitbetalen van de toege kende vergoeding. Voor de onderofficieren bljjft de thans geldende rege ling gehandhaaft. De uitbetaling van kostwin nersvergoeding die thans elke week plaats heeft, zal voort aan om de 14 dagen plaats vinden. Weer kolliesurrogaat. Het destijds afgekondigde verbod tot het vervaardigen van koffie-surrogaat is sinds eenigen tijd opgeheven. In ver band met de koffiepositie kan dit artikel weer op beperkte schaal worden bereid uit grondstoffen, welke voor dit doel met toestemming van het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten mogen worden verwerkt. Koffie-surro gaat zal zonder bon worden verkocht. De Parijsche perscommenta ren, zoowel van rechts als van links, dragen het karakter van verbazing, daar niemand ver wacht had, dat het resultaat zoozeer ten gunste van de neen-zeggers z:u zijn. Terwijl het blad „Combat" de hoop uitspreekt, dat de socialisti sche leiders hun partij nu zul len losmaken uit den commu- nistischen greep, wil het com munistisch blad „Humanité" het doen voorkomen, alsof de nederlaag had kunnen voor komen worden, Indien het communistische aanbod tot vereenigde actie aanvaard was geworden. Het socialis tische blad „Populaire" troost zich met de gedachte, dat in elk geval bijna de helft van het volk aan den oproep van de democratie gehoor heeft gegeven. De geheele rechtsche pers is opgetogen en stelt de ver werping van de grondwet ge lijk met een nederlaag van de communisten van de eerste orde. Het blad „Epoque" drukt een spotprent af, voorstellen de de Fransche Republiek, die aan een wurggreep van den communistischen leider Tho- rez ontsnapt, waarbij het on derschrift luidt: „Net op tijd". Frankrijk gaat nu weer zeven maanden van een voor loopige regeering tegemoet. Bij de verkiezingen in Juni moet een tweede ccnstituee- rende vergadering gekozen worden, welker voornaamste taak nogmaals zal bestaan uit het uitwerken van een grond wetsontwerp. Aan het eind van dit. jaar zal deze grond wet weer aan een referendum onderworpen moeten worden. Rumoer in Palestina. Een millioen Arabieren in staking. Op 18 Mei zal de Arabische Liga, bestaande uit Arabië, Egypte, Syrië. Irak en de Liba non in een buitengewone zit ting bijeenkomen. Naar verluidt- zal aan de Sovjet-Unie worden verzocht de zaak voor den Veiligheids raad te brengen. Een millioen Arabieren staakten Vrijdag in verband met het rapport va-n de En- gelsch-Amerikaansche com missie. De mogelijkheid be staat, dat de Arabieren een heiligen oorlog zullen afkondi gen In Jeruzalem kwam 't tot rellètjes, waarbij de Arabieren tot handtastelijkheden over gingen teg;en de Britsche troe pen. Zij riepen: Weg met Att- lee Weg met Truman! De capitulatie. Wat vorig jaar nog bittere ernst was, is thans eon onderdeel ge worden van het feest programma. Studenten hebben in Wageningen in hetzelfde hotel, waar het vcrige jaar de historische ge beurtenis plaats vond, de capitulatie „opgevoerd". Tweehonderd genoo- digden waren ervan ge tuige hoe generaal Foul- kes in tegenwoordigheid van Prins Bernhard aan generaa' Blaskowitz ie capitulatievoorwaarden overhar. "igde. België en Nederland. De Belgische minister van buitenl. zaken Spaak heeft Vrijdag een rede gehouden, waarin hij o.m. verklaarde, dat de verhouding tot Nederland steeds beter wordt. Hij hoopte, dat het toltarief 1 November van dit jaar in werking kan treden, als het op 1 Aug. wordt aangenomen. Minder brood in België. Vanaf 10 Mei zal het brood rantsoen in België van 400 gr. op 320 gram teruggebracht worden. België klaagt Spanje aan. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Spaak, heeft Vrjjdag medegedeeld, dat België bij den Veiligheidsraad een klacht zal indienen in verband met de Spaansche weigering om den fascistenlei der Degrelle uit te leveren. Spanje levert Duitsche bezittingen uit. Het Spaansche kabinet heeft besloten alle Duitsche bezittin gen van openbaar of officieel karakter welke zich in Span ie bevinden, aan de geallieerde contróle commissie over te dra gen. Azerbeidsjan ontruimd. De vier Noordelijke provin cies in Iran en een deel van Azerbeidsjan zijn nu door de Russen ontruimd. Hussein Ala, de Iraansche ambassadeur in de V.S., heeft opdracht gekre gen den Veiligheidsraad ervan ir. kennis te stellen, dat Rus land de overeenkomst is nage komen. In Iran hebben eenige op zienbarende arrestaties plaats gehad. Zoowel de rfvrfvan der generalen staf als Rashi, een invloedrijke figuur, die in nau. we relatie stond met. bet Hof van den Shab. zijn gearresteerd en geïnterneerd, op order van den eersten minister, Beiden stonden bekend als pro-En- gelsch. GEEN GRATIE VOOR MUSSERT. De minister van justitie beeft bekend gemaakt, dat H.M. de Koningin het gratie verzoek, dat ten behoeve van ir. A. A. Mussert werd inge diend door eenige familieleden, heeft afgewezen. Arnold Meijer binnenkort voor het Bijz. Gerechtshof. Op last van den Directeur- Generaal voor Bijz. Rechts pleging is Arnold Meyer van het bewaringskamp „Ave Ma ria" te Tilburg overgebracht naar het hui9 van bewaring te 's-Hertogenbosch. De behandeling van zijn zaak voor het bijzondere ge rechtshof te 's-Hertogenbosch kan binnenkort worden tege moet gezien. Studentenrumoer. De studenten die de Varsity gingen bezoeken, hebben zich Zondag nogal luidruchtig ge dragen. De extra-trein, die de sportie ve hope des vaderlands gis termorgen uit Den Haag naar Utrecht vervoerde, moest on derweg vier maal stoppen, ten gevolge van onnoodig gebruik maken van de noodrem. In Gouda hebben de heeren het laatste rijtuig afgekoppeld, zoodat de trein zonder sluitstuk vertrok. In Utrecht probeerden "de jongelui langs andere dan de aangegeven uitgangen het station te verlaten, hetgeen de politie aanleiding gaf er op in te slaan. Ontslag als gevolg van de havenstaking. Daar het aan de stakende havenarbeiders te Amsterdam gestelde ultimatum, dat in hield ontslag bij niet hervat- ten van het werk op Maandag 6 Mei door de stakenden in den- wind is geslagen, hebben de samenwerkende havenbe drijven te Amsterdam heden aan 700 havenarbeiders ont slag aangezegd, waarmee dus een nieuw stadium in de moei lijkheden in de Amsterdamsche haven is ingeluid. Ke'.knieuws Ned. Herv kerk. Beroepen, te Sluiskil (toA3.) G. van Moorsel te Engelen; te Bieze- linge F. L. van 't Hooft te IJzendijke. Luth. kerk. Aangenomen naar Hilversum J. G. Bahn- müller te Bodegraven, die be dankte voor MiddelburgVlis singen. WEDEROPBOUW VAN VERWOESTE GEBIEDEN. Belanffriike conferentie land te erkennen, wil de Ned. DCidiignjKC uuili Cl ciiuc regeering het gezag de facto van het republikeinsche be. stuur toegeven. Er is een zeer ,goed begin gemaakt. Het gevaar is nu, dat de Ned. regeering den toe stand zal" behandelen met uiterste voorzichtigheid, als gevolg van een overdreven be lang, dat zij hecht aan d« grondwettelijke complaties daarvan. Dr. Logemann heeft toegegeven, dat dr. Van Mook niet in staat was buiten de grenzen van de regeeringsver- klaring van Februari te gaan, Ernstige bezwaren zijn gere zen tegen de voorloopige over eenkomst^ Dit is betreurens waardig, aangezien een natie, die zoo gelukKig is te beschik, ken over de diensten van een staatsman met de wijsheid en de ervaring van den huidigen lt.-gouv.-gen., er goed aan zou doen hem volledige volmacht te geven." In een hoofdartikel schrijft ,,Het Dagblad" onder den ti tel „Doodsklokken" o.m. het volgende: „Terwijl overal in Neoerland de kerkklokken lui den om de bevrijding van de Duitsche tyrannie te vieren, is aan het üinnenhof een raad gever van de Kroon voor het parlement verschenen met het voorstel om over een ander deel van l#3t Koninkrijk de doodsklokken te luiden en het over te leveren aan de tyran nie van den vijand en zgn sa tellieten." ACTIVITEIT BIJ BANDOENG. Er zijn teekenen, die er op wgzen, dat de activiteit van terroristen in de omgeving van Bandoeng toeneemt. Onlangs heeft 'n bc/:do de Èr.-Indische stelling ten Noorden van Ban doeng, waar de waterleiding van Bandoeng zich bevindt, aangevallen. De oever der ri vier Tjitaroe, welke door de Indonesiërs bezet was, is vol gens belichten zwaar versterkt met een aantal loopgraven. VOORTGANG. EVACUATIE De voorlichtingsdienst van te Singapore. In het S.E.A.C.-hoofdkwar- tier te Singapore is een zeer belangrijke conferentie beëin digd. Zij werd voorgezeten dooi Lord Mountbatten. De conferentie is belegd Mountbatten's reis naar Java en Sumatra en hield verband met komende militaire bewe gingen in den Indischen Ar chipel. Ook de chef-staf van het K.N.I.L., generaal-majoor D. Buurman van Vreeden, was aanwezig. Men heeft echter niet uit sluitend militaire aangelegen heden besproken. De consul- generaal Mac Kereth, de Brit sche politieke adviseur op Ja- was nl. eveneens ter zit ting aanwezig. Hoewel ofLveele Britsche en Nederlandsche kringen te Ba tavia niet bereid zijn nadere gegevens te verstrekken over den aard der besprekingen te Singapore, mag wel worden aangenomen, dat zij verband hielden met de ontwikkeling van den toestond op Sumatra. PERSSTEMMEN OVER DE REGEERINGSVER- KLARLNG. De „Times" schrgft o.m. „Naar onze speciale corres pondent te 's-Gravenhage ver neemt, zal de Ned. regeering haar politiek langs deze lijn voortzetten zonder af te wachten welk nieuw parle ment uit de naderende alge meens verkiezingen tevoor schijn zal komen, 'tenzij de Tweede Kamer heden uitge sproken vijandig gezind aan die politiek zal blijken te zijn. Vol vertrouwen hpopt men '(in Groot-Brittannië) dat het hui dige kabinet de vrije hand zal krijgen om de gelegenheid aan te grijpen, welke de bestaande toestand op Java biedt. Dat het belangrijk is, dat het Ne derlandsche beleid in Z.O. Azië zich aansluit bij dat van Groot-Brittannië en Frankrijk, behoeft verder geen betoog. Terwijl Sjahrir en zgn col lega's volledig bereid zijn om deelt mede, dat tot op heden 33.000 personen zijn geëvacu eerd. Ongeveer eenzelfde aan tal echter wacht nog steeds op zijn vertrek. PLAN TOT WEDEROPBOUW Thans is een veelomvattend plan in voorbereiding voor den wederopbouw van die streken m Ned.-Indie, welke tijdens den oorlog het ergst van bombar dementen gele^in hebben. Het zijn vooral de gebieden ten N.O. van Java, zooals Hol- landia Ambon en Koepang (de hoodstad van Timor)Het plan is gebaseerd op het rapport, dat de commissie onder leiding van ir. Warners, directeur van het Ned.-Indische Departement van Publieke Werken, na een rondreis door bovengenoemde gebieden heeft uitgebracht. Terwijl nog beslist moet wor den over de plaats van de nieuwe stad. die het bijna to taal Verwoeste Koepang moet vervangen, wordt reeds begon nen met het bouwen van een semi-permanentc stad, waar voor 2000 kub. meter gezaagd hout en een-millioen palen van Oost-Borneo zullen worden af gezonden. MARINIERS NAAR ENDIÜ. Zaterdagochtend zijn het 2e en 3c echelon van het in Ned. opgeleide gedeelte der brigade mariniers, bestaande uit 800 man per motorschip „Tabinta" uit Amsterdam naar Indië vertrokken. Elf doodvonnissen yoor Neuengamme. Door een Britsch militair gerechtshof in Duitschland zijn 11 van de beulen van Neuen gamme ter dood veroordeeld. de souvereiniteit van Neder- de Ned.-P 'i' rhe egeerv g Goering in toga. Vrijdag veroorzaakte Schacht nog al wat hila riteit in de rechtszaal van Neurenberg. Er werd nameljjk een brief van hem voorgelezen, waarin hij Goering een doodgewone misdadiger noemde en verklaarde voorts, dat Goering op een feest in Karinhall verschenen was in een Romeinsche toga, met geverfd gezicht en op sandalen. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. GROOTE PLANNEN VAN HET DEPARTEMENT ZEELAND. Het Departement Middel burg van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel hield Zaterdag 27 April j.l. zgn eerste ledenvergadering na den oorlog. Het. bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter: Ir. M. de Vink, secretaris: Ir. A. A. Brevet, penningmeester: D. F. P. Hoegen, leden: B. A. Hes- selink, Mr C. A. v. Epenhuy- sen en Arie Smit. Tot eerelid van het Depar tement werd benoemd de heer W. Berdenis van Berlekom, die vele jaren de stuwende kracht in het Departement is geweest. Hierna hield Ir. de Vink eer rede waarin hg uitvoerig de plannen voor de toekomst ont vouwde. Het ligt in de be doeling krachtige steun te verleenen aan het nieuwe wel- vaartsstreven in onze provin cie. Daarbij wordt gedacht o.a. aan de groote behoeften tot verbetering van het verkeer, de uitbreiding der industrie, het bevorderen van inpolderingen en droogmakerijen, zooals het 3 eilandenplan voor de ver- eeniging van Walcheren met de beide Bevelanden. en het sti- muleeren van den landbouw. Het Departement wil dat doel bereiken, door het houden van lezingen, congressen, excursies. Het wil het initiatief nemen tot oprichting van speciale co- mité's van belanghebbenden. Daarbij wil het Departement niet treden op het terrein van andere vereenigingen. Er is in Zeeland behoefte aan een niet-ambtelrjk lichaam, waar al degenen samen kunnen komen, die hun krachten aan den opbouw en de activeering van onze Provinice als geheel gezien willen geven. Door de bijzondere positie, die de Maat schappij voor Nijverheid en Handel met haar talrijke de- Dartementen in den lande in neemt. als eenige groote niet- oolitieke organisatie op het terrein van de algemeene wel vaart, biedt zrj gelegenheid tot onderling contact aan alien, die in het bedrijfsleven werkzaam zijn, aan particulieren en amb tenaren. Het bestuur van het Depar tement stelt zich voor in Zee land een middenpunt voor al deze personen te vormen.Er moet in Zeeland veel gedaan worden. De Zeeuwen snakken er naar zelf mede te mogen werken; het Departement biedt die gelegenheid. Tenslotte werd de naam van het Departement gewijzigd in Departement Zeeland, teneinde uitdrukking te geven aan den wil om alle deelen van de pro vincie in het wèlvaartsstreven te betrekken. Nieuws in een notedon - De Ned. Spoorwegen streven er naar om met in gang van 3 Juni den dienst op het baanvak Amsterdam HilversumAmersfoort met electrische treinen te gaan onderhouden. Het Vacantie-oord van het C. N. V. Eerst gezinnen Yan Walcheren. Het vacantie-oord van het Chr. Nat Vakverbond te Put ten, dat door de bezetting ernstig geleden had, is thans gedeeltelijk hersteld en kan weer in gebruik worden ge nomen. Op een verzoek van den Chr. Besturenbond te Vlis singen heeft het hoofdbestuur van het C.N.V. besloten dit jaar het vacantie-oord te be stemmen voor gezinnen voor geteisterd Walcheren. In de eerste plaats komen Vlissingen en Middelburg hiervoor in aan merking. DANKBETUIGING AAN DE KON. MIJ. „DE SCHELDE". De Engelsche commandant van een der mailbooten der S.M. „Zeeland" heeft aan de directie, ingenieurs ,bedrgfslei- ding en werklieden der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin gen, een zeer waardeerend schrijven gezonden, waarin hg huldi brengt aan de ontwer pers en bouwers der mailsche pen van de S.M. „Zeeland", welke ttjdens den oorlog in geallieerden dienst gevaren hebben. Deze schepen behoor den tot de beste der oorloge vloo'i,, wat constructie en uit houdingsvermogen betreft, en wekten door hun soliden bouw de bewondering der autoritei ten. Dit schrijven is aan de poor ten der fabriek aangeplakt. NIEUW WALCHEREN. De Stichting „Nieuw Wal cheren" breidt haar activi teit thans ook uit tot Zuid- Beveland. A.s. Zaterdag zal er in Goes een propaganda-avond worden gehouden, die zeer belangwekkend belooft te worden en gelukkig kan wor den medegedeeld, dat zich in Goes een kem van personen heeft gevormd, die inziet, dat Zuid-Beveland ook zijn steen tje kkn en moet bijdragen voor het herstel van Walche ren. De Stichting „Nieuw Walcheren" begroet dit con tact met Zuid-Beveland met vreugde en de Walchersche be volking niet minder. Want eer Walcheren den ergsten nood te boven is, moet er nog heel wat gebeuren en iedere hulp is uiterst welkom Het is daarom te hopen, dat „Nieuw Walcheren" ook op Zuid-Beve land een flinken aanhang krijgt. Bevrij dingsherdenking in Zeeuwsch-Vlaanderen Ook in Zeeuwsch Vlaanderen is het bevrijdingsfeest met veel enthousiasme gevierd. Te Hoofdplaat werden Vrij dagavond de gevallenen her dacht met kerkdiensten. Na een plechtige stilte van twee minuten werd bij 't gemeente huis door pastoor Van Beek hoven een doodenherdenking uitgesproken, waarna ds. Plies- ster een dankrede uitsprak. Te Schoondijke werd ter her denking van de gevallenen Vrijdagavond een stille om gang gehouden met eenvoudi ge bloemenhulde op de gra ven. De talrijke aanwezigen waren diep onder den indruk. Zaterdag vonden eenvoudige feestelijkheden plaats. De schoolkinderen konden allen een stukje speelgoed in ont vangst nemen, aangeboden door de kinderen van de ge meente Wyhe. Om 13 uur gaf de klok het sein tot het uit steken der vlaggen. Verdere feestelijkheden waren door het ontbreken van muziek niet mo gelijk. 's Avonds werd nog een godsdienstige bijeenkomst ge houden, waar voor een stamp vollen bunker het woord werd gevoerd door ds. Franke, ds, e Vries en kapelaan Froyer. Ook te IJzendgke werd Vrij dagavond twee minuten stilte in acht genomen, nadat hier toe het sein was gegeven door tromgefoffel vanaf de muziek tent op de Markt Daarna werd door het muziekgezel schap „Geduld ©verwint" het Wilhelmus gespeeld. Zaterdagmorgen was er een H. Mis in de R.K. kapeL Om elf uur voormiddags één mi nuut stilte voor allen, die zich buiten bevonden. Om één uur begon het feest met spelen op de Markt voor alle kinderen, gevolgd door Herdenkingsplechtigheid te Bergen-op-Zoom. BIJ DE GRAVEN VAN IN ZEELAND EN BRABANT GEVALLEN CANADEEZEN. Zondagmiddag had op het Canadeesche soldatenkerkh <f, 5 km. ten Oosten van Bergen op Zoom, de plechtige herden king plaats van het feit, dat een jaar geleden de Duitsche strijdkrachten in Nederland aan het Canadeesche leger hun capitulatie aanboden. Bij aankomst op het kerkhof was het een ontroerend ge zicht waar te nemen, dat de ongeveer duizend graven van Canadeezen, die in Brabant en Zeeland zgn gevallen, door de bevolking van Bergen op Zoom en'omstreken met bloe men waren bedolven. De Nederlandsche regeering was bij deze plechtigheid ver tegen woorligd door de minis ters van Royen, Meynen en Lieftinck. Op de begraafplaats wa3 vrijwel het geheele diplo matieke corps aanwezig. Vele hooge geallieerde officieren namen aan deze herdenking deel, evenals de Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant. Om preciess drie uur kwam Z.K.H. Prins Bernhard op het kerkhof, waar hij door den Canadeeschen gezant, den heer P. Dupuy, werd ontvangen. Vervolgens inspecteerde de Prins zich naar den cenotaaf, waar hij 'n krans neerlegde, Londen was overgekomen. Hierna vonden op het kerkhof eerst eenige kerkelijke plech tigheden plaats. Na deze diensten begaf de Prins zich naar den cenotaaff, waar hg een krins neerlegde. Door vertegenwoordigers van militaire missies en van bur gerlijke instanties werden tal van kransen aan den voet van het monument neergelegd. Een Canadeesche hoornblazer blies de „last Post", het geen werd gevolgd door het afvuren van drie" salvo's. TOESPRAKEN. In een toespraak richtte zich de Canadeesche gezant eerst tot de nabestaanden de plechtigheid werd per radio naar Canada uitgezonden en de kameraden dergenen, die op dit kerkhof liggen begra ven. Duizenden Canadeezen gaven hun leven voor de be vrijding van Nederland. Voor de Canadeezen was het een groote voldoening, dat het Duitsche leger in Nederland zich aan het Canadeesche le ger overgaf. Met dankbaar heid getuigde de gezant van het sympathieke gebaar van vele Nederlanders, die op de ze graven een bloemstuk had den neergelegd. Tenslotte sprak minister Meynen namens de Nederland sche regeering en het Neder landsche volk. Wjj Nederlan ders aldus de heer Meynen hebben de Canadeesche sol daten leeren kennen als man nen van daden en niet van woorden. Wjj mogen hier ge tuigen van onze diepe dank baarheid ten aanzien van die genen, die hun leven gaven opdat wij vrg zouden worden. De soldaten, die hier ligger begraven, vochten voor eeiï ideaal. Zij zullen steeds in het hart van het Nederlandsche volk blijven voortleven. De plechtigheid werd be- eindigd met het spelen van het Canadeesche en het En- gelsche volkslied. een tractatie van de school kinderen. Later in den middag werd voor de kinderen een film voorstelling gegeven. Des avonds was er concert op de Markt door het muziekgezel schap en mochten de danslus- tigen tot middernacht hun hartje ophalen. Zondag werd in de Herv. kerk door ds. A. van 't Hooft een herdenkingsrede gehouden met afwisseling van zang van de Zangvereeniging, o.I.v. mej. van Sorgen en de Kinderver- eeniging, o.Lv. den heer Haart- sen. Op plechtige wijze vond Vrijdagavond te Biervliet de kranslegging Plaats op de 63 graven van Engelsche, Schot- sche en Fransche soldaten. Van deze kranslegging werd een foto gemaakt, bestemd Toor de familie van de ge sneuvelden. Voor deze stille en plechti ge hulde aan onze geallieerde vrienden bestond veel belang stelling. 's Zaterdags werd om één uur begonnen met de feeste lijkheden; estafetteloop, ge- costumeerd voetbalspel, pop penkast, muziekconcert en balchampêtre volgden elkaar op. De bevrijdingsfeesten te Oostburg hebben een zeer kalm verloop gehad. Nadat Vrijdagavond om 6 uur de vlaggen halfstok waren ge- hescnen, heeft burgemeester Hoekzema om 8 uur op de Markt een korte herdenkings rede gehouden, waarna, onder leiding van de schoolkinderen werd gezongen „Wilt heden nu treden", waarop de geval lenen in stilte werden her dacht. Daarna werd het „Wil helmus" gezongen. Na affloop van deze korte plechtigheid werd d:or de protestantsche kerkgenootschappen een her denkingsavond gehouden in de gymnastiekzaal van de R.H. B.S. welke geheel gevuld was. Zaterdagavond concerteerde het Oostburg-Breskensche mu ziekgezelschap, onder leiding van den heer C. Schrijver, op het Ledelplèin, terwijl op di verse plaatsen werd gedanst. Oostburg. Een openbare Ulo-school. Het gemeentebestuur van Oostburg heeft thans officieel bericht ontvangen dat vergun ning is verleend in deze ge meente een Ulo-school te vestigen. Het ligt in de bedoeling deze school te vestigen in één der lokalen van de openbaVe lagere school en de cursussen te doen aanvangen per 1 Sep tember a.s. Dit bericht zal ongetwijfeld bij zeer velen uit Oostburg en omgeving groote voldoening skken, daar tot op heden in dit district slechts één Ulo school was gevestigd, nl. de- Chr. Ulo-school te Oostburg. Luiklok terug. De zware luiklok van de Ned. Herv. Kerk, die, hoewel geplaatst op de monumenten lijst, toch door de moffen naar Duitschland was vervoerd, is gelukkig ongeschonden weer teruggekeerd. Daar alle ker ken in Oostburg zijn verwoest, heeft men de 500 kg. zware bel thans aangebracht in een naast de Herv. noodkerk ge plaatste bok, zoodat, zij het op wat primitieve wijze, de heldere klanken van deze klok weer kunnen klinken over de gemeente. LEERAAR R.H.BS. Tot tijdelijk leeraar En- gelsch aan óm R.H.B S. te Oostburg Is benoemd de heer S. P. Reijne te Sluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1