HET RAPPORT VAN PROF. GERBRANDY UIT DE PROV Zuid-Beveland Zeelands Landbouwhuishoud consulente aan den arbeid. Veel werk in de geteisterde gebieden. NCIE (Vervolg van pag 1.) •Dat het samenstellen van het laatste kabinet in twee phasen plaats vond, is toe te schrijven aan de omstandig heid, dat ik op den dag der niet geheel complete formatie, 24 Februari 1945, een bespre king had te voeren in het hoofdkwartier van generaal Eisenhower te Versailles. Het leek ons, met het oog op de positie van het Rijk en de regeering naar buiten, ge- wenacht om te voorkomen, dat ik de bespreking in het hoofd kwartier zou voeren als eeni demissionnair minister-presi dent. In dit hoofdstuk is uitslui tend gehandeld over de wisse lingen in de regeering. Zulk een relaas kan een onjuisten indruk achterlaten, wijl bijna afles op tegenstellingen en ge schillen betrekking heeft. Zulk een indruk wenscht prof. Gerbrandy weg te nemen. Ondanks opgetreden ver schil van meening, dat. m ern stige gevallen bu verantwoor de ministers nu eenmaal en gelukkig tot politieke con sequenties voert, is er veels zins goede en hartelijke sa menwerking geweest. HET NEDERLANDSCHE AANDEEL TER ZEE. Het beschikbaar stellen der Nederlandsche handelsvloot o.a., metende meer dan 2>/2 mlllioen ton, is gedurende deii ganschen oorlog een belangrij ke bijdrage geweest aan den bóndgenootschappelqken oor log. Honderdduizenden man, troepen, zijn door onze groote passagiersschepen naar de ver- schillende deelen der wereld yrvoerd- De heldenmoed, waarmee véél trouwe Nederlanders, be- hoorende tot onze koopvaardij, zich aan hun altijd zware en le vensgevaarlijke taak hebben gegeven, werd ook buiten den Nederlandschen kring in het buitenland erkend. DE KONINKLIJKE MARINE. Ala bewijs, hoe de Nederland sche regeering haar eigenlijk aandeel wenschte te leveren in den oorlog, kan vooral het op treden der Koninklijke Marine dienen. Hoewel trjdens den strijd in Nederland verliezen werden geleden, mocht men fr in slagen het grootste deel van de in Nederland gestation- neerde schepen in Engelsche havens in veiligheid te bren gen. Het aantal definitief vermis ten Is nog niet met zekerheid öp te geven. Naar voorzichtige schatting is dit aantal boven Ide 3000, hetgeen verhoudings gewijs hoog is te noemen. Ondanks de zeer groote ver liezen blijft vaststaan, dat door de Koninklijke Marine alles werd verricht, wat van haar kon worden gevraagd. Eén zaak heeft de oorlog met ontstellende duideiykheld geleerd: een kortwieken van dit wapen, geiyk helaas voor 1940 geschied was, zal voor de toekomst nier slechts een ramp maar een misdaad zijn. ONZE NEUTRALITEITS POLITIEK. Naar aanleiding van de cri- itiek, welke in Engeland o.a. •door Churchill, op de neutrali- teêtshoudinig van Nederland was uitgeoefend, merkt prof. Gerbrandy op, dat het begin sel in deze critiek belichaamd door het diep-ingrijpende ka rakter van den oorlog wèl is f'emotivecrd, maar dat z.i. och enkele belangrijke zaken werden voorbijgezien. Nederland had immers niet allereerst een principiële neu traliteitspolitiek, maar zoo lang mogelijk boven alles een Volkenibondspolitiek gevoerd. Toen deze faalde en de tegen stelling der grootmachten zich toespitste, moest het, zeker aanvankelijk, geheel op de neutraliteit of juister: zelf- stajndigheidspolitiek terug vallen. Een party kiezen kan ove rigens alleen de vrucht zijn van een met zorg vastgestelde buitenlandsche politiek en moet noodwendig gepaard gaan met een gemeenschappe lijk wel voorbereid offensief. Groot-Brittannië en Frankrijk waren echter niet bij machte den militairen steun te ver- leenen. welken een vooraf wel voorbereid defensief zou heb ben moeten waarborgen. IN INDUS, Na nog te hebben stilgestaan bij de oorlogsverklaring aan Japan, wordt in het rapport een overzicht gegeven over het aandeel der Ned. strijdkrachten in de oorlogsvoering in bet Verre Oosten. De meest delicatie beslissing was wel die omtrent de eva cuatie. met name van het amb tenarenapparaat. Tot op zeke re hoogte werd die beslissing geprejudiceerd door de omstan digheid, dat het snelle verloop van zaken na 2 Maart 1942 evacuatie op groote schaal on mogelijk maakte, maar desal niettemin moest een directief worden gegeven. Na ernstig beraad werd het volgende standpunt genomen, de Gouverneur-generaal onder ga met de Nederlandsche amb tenaren het lot der bezetting, te zamcn met de bevolking van N'ed.-lmlië, als getuigenis van saamhoorigheid in strUd en In tydeiyke knechtschap. Aan den G.G. werd bjj na der bericht volle gelegenheid gegeven om, indien hy zelf van oordeel was, dat zijn komst naar Londen voor het rUk meer beteekende dan zyn blyven in Ned.-Xndië, zulks te doen. De beslissing door den heer Star- kenborgh genomen, is derhalve wei een geweest van de aller eerste orde uit een oogpunt van zelfopoffering. ONZE VERDEDIGING WAS ZWAK. De verdediging van het ge heele Koninkrgk verkeerde bij het uitbreken van den oorlog ln Mei 1940 in een slechten toe stand. Kort samengevat was deze toestand toe te schryven aan het feit, dat het opzetten van een goede verdediging ja ren eischt en de opvolgende re geeringen niet bereid waren geweest dienovereenkomstig te handelen. Zoo trad de regeering dan ook. na den val van het moe derland, de taak tot bescher ming van het groote overzee- sche gebied, bewoond door meer dan 70 millioen Neder landsche onderdanen. met zwakke, zg het ook niet geheel onbeteekenende. middelen te gemoet. Er werden 'maatregelen ge nomen om deze positie te ver sterken. REGEERENGSVOOR LICHTEN G SDIEN ST. De regeeringsvoorlichtings- dienst, die terstond in Mei '40 door de regeering te Londen werd opgericht, is een product geweest van de oorlogsomstan. digheden, die het gebiedend noodzakelijk maakten, dat de Ned. regeering zich ten spoe digste een orgaan zou ver schaffen, waarmede zg in gere geld en georganiseerd contact zou kunnen treden met de tal rijke organen der publieke opi nie. De stem der regeering moest immers zonder onder breking worden gehoord niet alleen in 't bezette vaderland en in Oost- en West-Indië, maar ook in de Angelsaksische landen en in het overige bui tenland. DE LEIDENDE GEDACHTE. Hoe verschillend ook vragen van elk oorlogsjaar zijn ge weest, toch is heel dit werk der Nederlandsche regeering ln Londen, gedragen geweest door één gedachte, welke als een roode draad door al de beslissingen ls hecngewevcn. Mussert onvoldoende voor Duitsch. Bg het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie berusten thans enke le schoolrapporten van den leerling A. A. Mus sert uit den tijd dat hij de H.B.S. te Gorinchem be zocht, Slecht waren de rapporten in het alge meen niet, maar in den winter van 1910 kon Mussert het voor Duitsch toch nief verder dan ïenvier brengen. Deze gedachte is geweest: Voor den oorlog met alle macht, te zamen met de bondgenooten, totdat de overwinning, die ze ker komt, ls behaald. Neder land is slechts tijdelijk ln ue macht van den vQand, het zal herryzen! En na Maart 1942: Ned.-Indië is slechts tijdeiyk in de macht van de Japanners, straks ls het weer in feite een deel ran het koninkryk. DE AANWEZIGHEID VAN DE KON. FAMILIE Het rapport spreekt niet over het aandeel, dat H. M. de Koningin in dezen arbeid heeft gehad. De Koningin ls on schendbaar. Maar het releveer* toch even hoe de krachtsin spanning der regeering haar uitdrukking heeft gevonden In Koninkiyke daden. Tweemaal is onze Koningin over den At- i&ntisehen Oceaan naar het Westelijk halfrond gevlogen om op de bres te staan voor de hoogste belangen des Ryks. De persooniyke radio-redevoe ringen der Koningin, die zoove le lichtpunten hebben gevormd voor de bevolking onder de be zetting, werden door H. M. voorbereid onder een nauwge zette kennisneming van de rapporten, welke vertelden van wat er leefde onder het Neder landsche volk en van wat de naakte waarheid was over de wereld van terreur, welke in Nederland heerschté. H.K.H. Prinses Juliana heeft meermalen tot Nederland, tot de rijksgenootcn en tot de Brit- sche en Amerikaansche voïken over de radio gesproken ook Z. K. H. Prins Bernhard heeft zich steeds beschikbaar gesteld. Prof Gerbrandy eindigt zijn rapport met dank te brengen aan allen, die, met het in de waagschaal stellen van hun vrijheid en hun leven, zich heb ben gegeven voor de Neder landsche zaak. De nieuwe dienstregeling der Spoorwegen. De nieuwe dienstregeling van de Ned Spoorwegen, welke vandaag is ingegaan, brengt weer verschillende belangrijke en minder belangrijke verbete ringen. Factoren, welke deze verbeteringen mogelijk maak-; ten, zgn het herstel van de spoorbruggen bij Zwolle, (IJs- sel), Leiden, (Rijn-Schieka- naal). en Venlo, (Maas), het gereedkomen van de electrifi- catie van de lijn Schiedam Hoek van Holland en de uit breiding van en verbetering in den internationalen treinen loop. Hieronder laten wij de voor naamste veranderingen volgen, welke voor Zeeland van betee- kenis Zgn. Er is een nieuwe verbinding op den trein van Vlissingen, (vertrek 17.03), naar Roosendaal, (aankomst 19.27), naar het Noorden, n.l. trein 3040, (dagelijks). Roo sendaal vertrek 19.45, Lage Zwaluwe aankomst 20.25, auto- dienst naar Zwijndrecht, aan sluitend op tr. 1164 van Zwijn drecht vertrek 21,40. welke nu dagelijks van Den Haag. (ver trek 22.39), naar Amsterdam, (aankomst 23.42), wordt door gevoerd. Trein 3036. van Roosendaal naar Lage Zwaluwe, (dage lijks), loopt 13 min. later (Roo sendaal vertrek 13.43, Lage Zwaluwe aank. 13.25), hetgeen noodig was om de aansluiting te handhaven van trein 1665 van Vlissingen. welke later moet loopen. om van Roosen daal de laatste verbinding van Antwerpen over te kunnen ne men. Trein 1659, (dagelgks) van Vlissingen vertrek 10.47, (37 min, later), wordt Iets versneld Roosendaal aankomst 13.27, (30 min. later), vertrek 13.50. Het baanvak Vlissingen— Middelburg is verbeterd, waar door de snelheid kon worden verhoogd, hetgeen alle treinen met 3 a 4 min. ten goede komt. De trein 1659 vertrekt thans om 10.47 uit Vlissingen, (35 min later) en komt om 15.26 in Den Bosch aan. waardoor een betere aansluiting op de bus-trein-verbinding naar Utrecht wordt verkregen. De Zatei'dagochtendtrein van Goes naar Vlissingen vertrekt nu om 10,20 in plaats van om 10.47 De dageiyksche trein van 16.25' uit Roosendaal naar Vlis singen is nu tien minuten vroe ger gesteld, (16.15). Minister Mansholt over voedselpositie en landbouw. In een rede te Den Burg. heeft minister F. L. Mansholt de problemen van onzen land bouw behandeld. De minister gewaagde van het groote te kort aan graan in de geheele wereld, dat in ons land heeft geleid tot een vermindering van het wekelbksche brood rantsoen van 2800 tot 2400 gr. Misschien zal het zelfs noodig zijn dit terug te brengen op 2100 gr. In dit geval zou de regeering er evenwel naar streven de rantsoenen van an. dere voedingsmiddelen, zooals suiker en vleesch, eenigszins te verhoogen, opdat de totale calorische waarde van ons voedselpakket niet zou dalen. Een consequentie van het te. kort aan voeder zal zijn, dat onze varkensstapel zich niet zal kunnen uitbreiden. Hetve't- tekort, eveneens een interna tionaal verschijnsel, is zoo ern. stig, dat gevreesd moet wor den, dat de vetdistributie niet op het zelfde peil gehand haafd zal kunnen blyven. Noodig is in de eerste plaats, dat er °P de boerenbe drijven productiever wordt ge werkt Daarvoor heeft de re geering plannen uitgewerkt voor ruil- en herverkaveling. Voor de kleine boeren, die op hun bedrijf geen redelgk inkomen kunnen verwerven, zal een a'gemeene industriali satie 'uitkomst moeten bren gen, waarvoor de regeering een plan ontwikkelt. OOK DE YISSCHERIJ. In antwoord op een vraag zeide de minister nog, dat de regeering ook plannen heeft ten aanzien van den wederop bouw van onze visschersvloot en dat zij onze visschery op een peil wil brengen, dat con currentie met Engeland en Noorwegen mogelijk maakt. Winnaar Melbournerace overleden. bekende vliegenier 3 in Duitschland over- De Scott leden. Hij is vooral bekend ge worden door zgn record-vluch ten tusschen Engeland en Australië. Zijn beroemdste vlucht maakte hg in de Mel- bourne-race, die lig samen met sir Malcolm Campbell won. Volksstemming in Frankrijk. En Frankrijk is Zondag de volksstemming over de nieuwe grondwet gehouden. De alge- meene verwachting is, dat het door de Constituante goedge keurde ontwerp ook door het volk zal worden goedgekeurd, maar zeker is dit allerminst De eerste stembusuitslagen, die bekend werden, leverden een merkwaardig evenwicht op. Vrgdag is H.M.'s Tromp, na sedert 1939 niet meer in Nederland te zijn geweest, weer in de Amsterdamsche haven aangekomen. De kreeft- en krabbenvangst te Yerseke. De kreeftenvangst .te Yerse ke is niet bijzonder groot weest. De pril's bleek moeilijk te handhaven. Op de 1 :ste veiling werden d- kreeften niet gegund vanwege den te lagen prijs De kreeftenvangers ver langen een hoogeren prijs dan 10 12. Momenteel worden zeer veel zekrabben gevangen, welke voor 1 gulden per kg. verkocht worden. Uit België bestaat veel vraag naar deze krabben. POLDER WALCHEREN. Benoemd zgn tot commissa rissen van den polder Walche ren voor den ongebouwden eigendom Jhr. Ir. H. L. Boo- gaert te Domburg, p. Meyers te Zoutelande en A. Staver- man te Vlissingen. EERVOL ONTSLAG. Ged. Staten hebben met in gang van 1 Mei 1946 eervol ontslag verleend aan den heer W. A. de Zeeuw, goederenklerk bij de Provinciale Stoomboot diensten. Ten bate yan de Hulpactie Scheldemonden. Ten bate van de Hulpactie Scheldemonden kon op een on langs gehouden liefdadigheids avond van de officieren der Kon. Marine te 's-Gravenhage een bedrag van 6129,80 wor- d.en afgedragen. Op onze bureaux ligt de pas. saglerslyst ter inzage van het m.s. „Sommelsdijk". Vermoe delijke aankomst in Amster dam: 9 Mei. Aan mr P. C. Adriaan- se is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als secretaris van den Voogdijraad te Mid delburg. Goes Het bevrijdingsfeest. Vrijdagavond hadden zeer vele particulieren naast de of- ficieele instanties de vlaggen halfstok uitgestoken en om half acht vertrokken vele le den van de G.O.I.W. met fa milieleden van slachtoffers van de Markt naar de alg. begraaf plaats, waar bij het houten kruis door de familieleden en door militairen bloemen wer den neergelegd. Zaterdagmiddag werd op de Markt een gecostumeerd schaakspel gegeven Voorafge gaan door „Euphoma", trokken de spelers, van wie de Konin gen en de Vrouwen te paard zaten, naar de Markt, waar des morgens een groot schaak bord was geschilderd. Ge speeld werd de 25ste partij van den we'dstryd tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin, waarbg eerstgenoemde wereldkampioen werd. Het spel werd door dui zenden met belangstelling ge volgd. Op de Markt werd door „Hosanna" en „Euphonia" ge- concenteerd, waarbg het pu bliek, o.l.v. den heer G. de Kok, vele vaderlandsche liederen meezong. Later waren er nog volksdansen en gymnastiek- en padvindersdemonstraties, wel ke eveneens veel succes moch ten oogsten. 's Avonds waren er verschil lende concerten van „Eupho nia", „Excelsior", „Hosanna" en het Leger des Heils, na af loop waarvan burgemeester mr. W. C. ten Kate in een toe spraak tot de bevolking de dooden herdacht en de leven den opwekte alle krachten in De gezinszorg. Er zgn zoo van die stille krachten in onze provincie aan het werk, die wellicht bg de groote massa niet bekend zgn en zeker door haar niet hoog aangeslagen worden, maar die niettemin van groot belang voor ons gewest moeten wor den geacht. Er zgn personen werkzaam, rustig, zonder tam-tam of bij zondere reclame, maar wier werk van sociale of economi sche beteekenis is en daarom ongetwyfeld een bespreking in de pers verdient. Wij willen daarom vandaag eens aandacht schenken aan den arbeid van mejuffrouw S. J. DE KRAKER, landbouw- huishoudconsulente, die, even als zoovele agrarische functio narissen, haar tent te Goes heeft opgeslagen. Aangezien zy pas in Decem ber in Zeeland in functie is ge treden voor de stichting voor maatschappelijk werk ten plat- telande, is het te begrijpen, dat zg nog niet kan bogen op da verende resultaten, veel is nog in het stadium van verkenning en voorbereiding. Maar toch, vooral omdat de toestand in sommige deelen van onze pro vincie ten plattelande nog zoo desolaat en verward is, is wel het een en ander te vertellen, Alleen in Oostelyk-Zeeuwsch. Vlaanderen is een R. K. collega werkzaam en, waar aan mej. de Kraker ook tijdelijk West- Zeeuwsch-Vlaanderen is toege wezen, heeft zij dus die platte landsstreken, te bearbeiden,' waar de oorlogshandelingen het meest ontwrichtend hebben ge werkt. Men weet eigenlyk niet, wat hier het eerst moet ge beuren en wat het meest noo dig is. Overal ligt werk te wachten en met tal van autori teiten moet overleg worden ge pleegd. De stichting voor maat schappelijk werk ten plattelan de werkte oorspronkelijk in hoofdzaak onder de kleine boe ren en tuinders, die in de cri sisjaren ondanks hard ploete ren dreigden onder te gaan. De opdracht aan de landbouw- huishoudconsulenten was om vooral in de gezinnen voor lichting te geven. Daar moesten betere begrippen worden bggebracht omtrent voeding, hygiëne, economie in de huishouding, enz. Een ge weldig succes is dat niet ge worden. Het viel niet mee en wie de volkspsyche ten plat telande zoo'n beetje kent, be grijpt dat wel om vooral btJ moeder de vrouw die betere begrippen er in te krggen. De oorlog heeft een groote verandering gebracht ln het werk der landbouwhuishoud- consulenten. Mej. de Kraker is dan ook betrokken geweest bij de uitzending van kinderen naar Engeland, Denemarken, België en Zwitserland, waar mede zeer bevredigende resul taten werden bereikt. Daarna is contact gelegd met de Protestantsche gezinszorg. Men is nu volop bezig met de organisatie van deze gezins zorg voor het geheele eiland Zuid-Beveland en ook in West- ten. Zeeuwsch-Vlaanderen. In de groote steden werkt het systeem van Noodhulpen goed en iets dergelgks wil men nu ook voor het platteland door middel van Gezinszorg berei ken. In dit verband en voor dit doel worden b.v. ook iezingen voor meisjesvereenigingen, boerinnenorganisaties, enz. ge houden, terwgl ook getracht wordt Volksherstel, de kerken, enz. hiervoor te interesse eren. Doordat mej. de Kraker zit ting heeft in Volksherstel, komt zg ook op de hoogte met adressen van hen, die meenen klachten te hebben over aller lei instanties, waar zij niet vol doende hulp en steun hebben ondervonden. Deze klachten worden dan onderzocht. Een ander onderdeel van het werk is het verstrekken van inlichtingen en het geven van hulp aan evacué's, die weer naar hun oude woonplaats wil len terugkeeren. Voor Westelyk-Zeeuwsch- Vlaanderen kan nog speciaal worden genoemd het verrichten van woninginspecties, het be hartigen van de kraamverzor- ging (het zoeken van samen werking met de stichting, die op dit terrein werkzaam is) het zoo noodig verleenen van financieelen steun voor gezins zorg en kraamvex-zorging er het. jeugdwerk, (het houden van voordrachten en lezingen, het in eere houden van volks dansen, enz.) Bg vele van deze punten van het werkprogram is natuurlijk de medewerking van de auto riteiten onmisbaar. Daarom in formeerden wij, hoe het daar mee stond. Het antwoord luidde, dat daarover niet te klagen viel. Blijkbaar zijn ook de burge meesters wel doordrongen van het belangrijke van het werk der ïanöbouwhuishoudconsulen- Eenige jaren vóór den oor log zei de heer H. D. Louwes destijds voorzitter der Gronin ger Mij. van Landbouw, In een lezing voor de Z.L.M.: „De jonge boer moet zijn boeren werk kennen en hij moet land- bouwonderwys volgen en de voorlichting vragen van den landbouwvoorlichtingsdienst, om het moderne bedrgf aan te kunnen. Wij moeten beseffen, oudei-en en jongeren, dat er nog heel veel is. dat wij niet we ten. dat er nog veel te verbe teren is. Ook voor ons geldt: hoe meer wij weten, hoe meer wij beseffen, dat wij weinig wéten. Voor de huishouding geldt hetzelfde- goed huishouden met een maximum van behoeften- bevrediging én een minimum aan geld is ook een onmisbare voorwaarde voor boerenwel- vaart. Ook hier moet de prac- tijk hand in hand gaan met het landbouwhuishoudonderwijs, terwgl ons oog er opgericht moet zijn, dat binnen niet te langen tijd aparte consultrices moeder de vrouw behulpzaam zijn b[j woninginrichting flink en zuinig huishouden". Wat de heer Louwes hier zei, is nog altijd actueel. Vooral nu de oorlog ons vroeger zoo mooie en welvarende Zeeland zoo zwaar heeft geteisterd. Gemakkelijk is het niet laten we dit maar eerlijk neer schrijven om 't plattelands- peil te verhoogen. De Zeeuw- sche dorpsbevolking is conser vatief en individualistisch en staat gereserveerd, soms zelfs wantrouwend, tegenover het nieuwe. Maar wat aan land- en tuinbouw- en veeteeltconsulen ten, zij het na langen tijd wer ken. gelukt is, zal ook niet mislukken als een geboren Zeeuwsche landbouwhuishoud- consulente zich aan de belan gen van het Zeeuwsche platte land met hart en ziel geeft. te spannen voor een volledig herstel van het vaderland. Na een toespraak van' den heer K. H. Faassen over den dicht-wedstrijd onder school- leerlingen, kregen de leerlin gen Albert Walrecht, Maatje Krijger, Rie Bal en Cornelis Balkenende gelegenheid hun bekroonde gedichten voor te lezen. Hun werden ook de prij zen uitgereikt. De voorzitter van de Oranje. Vereeniging bracht dank aan verschillende officïeele instan ties voor hur medewex-king en wees daai'bg tevens op de vele verbeteringen, welke in het eerste jaar na de bevrijding reeds zijn tot stand gekomen. Ten slotte werden nog eeni- ge films vertoond Voorts waren nog door de verschillende buurtvereenigin- gen festiviteiten georganiseerd. Oudelande De nieuwe burgemeester geïnstalleerd. Te Oudelande vond de in stallatie plaats van den nieu wen burgemeester, den heer J. C. Vogelaar. 's Morgens werd do burge meester ingehaald by den Lindeboom, waar hg door den voorzitter van het feestcomité, den heer L. G. Joosse, werd toegesproken. Door het doch tertje van den voorzitter wer den mevrouw Vogelaar bloe men aangeboden. De burge meester beantwoordde de wel komstrede, waarna hem door de schoolkinderen een wel komstlied werd toegezongen. In een officieele raadsver- gadering vond vervolgens de installatie plaats. De loco- burgemeester, de heer Brug- geman, riep den burgemeester een hartelgk welkom toe. Het voor Oudelande een feest dag, dat het weer een burge meester rgk is, al vindt men het jammer, dat het hem voortaan moet deelen met Baarland en Hoedekenskerke. .Spr. hoopte en verwachtte, dat deze zware taak voor bur gemeester Vogelaar niet te zwaar zal vallen en zegde hem alle medewerking toe. Nadat spr. burgemeester Vo gelaar de ambtsketen had omgehangen. nam laatstge noemde de leiding der verga dering over. Hij bracht dank aan God, die hem op deze plaats heeft willen stellen, aan H.M. de Koningin, den minister "van binnenlandsche zaken en den Commissaris der Koningin. Vervolgens dank te spr. de heeren Bruggeman en Joosse, die Oudelande heb ben moeten besturen in zoo'n moeilijken tgd en dit op uit stekende wyze hebben gedaan. Ook de heer Evertsen, secre taris der gemeente, werd in deze hulde betrokken. De burgemeester zegde toe, al zgn best te doen, om Oude lande zoo goed mogelijk door deze na-oorlogsche jaren heen te brengen. Op de leden van den raad en het gemeentel- personeel deed hij een beroep om hem hun medewerking niet te onthouden. De heer Butegn sprak na mens de A.R.-partg, de heer Rgk namens de R.K. fractie. Hierna sloot de voorzitter deze raadszitting om vervol gens het woord te geven aan zijn collega van Ovezande, die burgemeester Vogelaar fe liciteerde met zijn benoeming en hem sterkte toewenschte in de zware taak, die nu op zijn schouders is gelegd. Ook dè wnd. burgemeester van Ll- lewoutsdijk voerde het woord en verder ds. de Ruiter, Ger. predikant te Baarland en ds. W. Heymans, Ned. Herv. pre dikant te Oudelande. Vervolgens spraken nog de heer Traas, wethouder van Baarland, de heer Hoffiiis, namens het Burgerlgk Arm bestuur en tenslotte ook de vader van den burgemeester. De burgemeester dankte mi alle sprekers voor hun harte lijke woorden. De schoolkinderen kwamen middags om 1 uur tezamen het gymnastieklokaal der O.L. school, waar ze door den burgemeester werden toege sproken en werden getrac. teerd. In optocht ging het daarna naar het feestterrein waar de kinderspelen en volks spelen werden gehouden. Om 7 uur werd er nog door den burgemeester recept^ ge houden op het gemeentehuis, waarvan velen gebruik maak ten. Des avonds gaf het muziek gezelschap „Con Amore" uit Hoedekenskerke een concert op de tent. Hansweert Zaterdagmorgen werd te Hansweert voor het gebouw der O.L, school de korporaal Bas Burking namens H. M. de Koningin gedecoreerd, zulks in tegenwooi'digheid van vele militaire en burgerlijke autori teiten. Onder groote belang stelling van de bevolking werd hem de Bronzen Leeuw op de borst gespeld, zulks omdat hg, om zijn vier manschappen te redden, den voet zette en hield op een mgn, die reeds siste en dan ook weldra ontplofte, waar door Burkink 'n voet werd af geslagen. Het muziekkorps en de zang. vereenigingen zetten luister bg aan de plechtigheid, die werd besloten met een défilé van de aanwezige compagnie soldaten, gevolgd door de brandweer. lorssele AANBESTEDING. Het bestuur van de water- keering van den Calamiteuzen Polder Borssele besteedde aan op Woensdag 1 Mei het herstel, de vernieuwing en he* onder houd tot 30 April 1947 van de aarde, kram, rgs en steenglooi- ingswerken aan de waterkee- ring polder Borssele, Raming?, 11.610. Laagste inschryvev was de firma L. v. Boven te Ellewoutsdglc met een bedrag van 14.850. De Paaschcollecte in de Ned. Herv. kerk te Borssele heeft opgebracht 326.65/2. 's Heer Hendrikskinderen BEDRIJFSONGEVAL. Bij het zagen had de heer R. te 's-Heer Hendrikskinde ren het ongeluk met de ma chine in aanraking te komen, met het gevolg dat een vinger geamputeerd moest worden. Xruiningen SERENADE. Het muziekgezelschap E.M, M. van Kruiningen bracht een serenade aan den voorzitter van de Voetbalvereen. „Krui-> ningen", den heer J. van Lan- gevelde. De voorzitter van het muziekgezelschap brachtw^xulde aan de voetbalvereeniging we gens het behaalde kampioen schap. Op zijn verzoek mar cheerden tie leden van „Kx-ui- ningen" achter het gezelschap tgdens de rondwandeling door het dox-p. TERAARDEBESTELLING MARECHAUSSEE KNdPS. Op de algemeene begraaf plaats te Kruiningen werd ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer Knöps, die door het ontijdig ontploffen van een handgra naat om het leven is gekomen. De heer Knöps was voorheen marechaussee te Hansweert en thans sergeant-majoor instruc teur in de Harskamp, waar hij 22 April tijdens het oefenen met handgranaten om het le ven kwam. Het slachtoffer werd met militaire eer begra ven. De kist werd door 8 ser geants gedragen. Het slacht" offer laat vrouw met 2 kin deren na. PARTIJ VAN DE VRIJHEID. Voor de afd. Noord-Beveland van de Partij van de Vrijheid sprak voor een goed bezette zaal in Hotel de Padrgs te Co- lgnsplaat de heer J L. Verha- ge uit Vlissingen. Verschillende aanwezigen traden toe als lid. ONTSPANNINGSAVOND. Hollandsche jongens bouwen de huizen in Zeeland weer op, dat is de inhoud van het nieu we kamplied voor arbeiders werkzaam voor den wederop bouw in Zeeland. Voor het eerst werd dit lied door den heer Luypen ten ge- hoore gebracht op een door de commissie voor cultureele ver zorging van de arbeiders geor ganiseerde ontspanningsavond in „Het Zwaantje" te Souburg. Een bei'oepsgezelschap uitt Rotterdam, de Roxini's, zorgde tezamen met een amateurs- tooneelgroep, dat met bittigé accordeonmuziek en een aan tal aardige sketches en liedjes de stemming er volop in kwam. Het vlot afgewerkte non-stop programma heeft zeker aan het doel, een jolige avond te brengen, beantwoord. HET A.S. BEZOEK VAN CHURCHILL. Zijn toestel Woensdag middag laag boyen Walcheren. Van 8 tot 13 Mei a.s. zal de Right Honourable Winston Spencer Churchill in Neder land vex-toeven op uitnoodiging van H.M. de Koningin en de Nederlandsche regeering. De heer Churchill zal vergezeld zijn van mevrouw Churchill en miss Churchill De gasten zul len verblgf houden in het Pa leis op den Dam te Amster dam. Het vliegtuig waarmede de heer Churchill den overtocht maakt, zal laag over Walche ren cirkelen, alvorens hét om streeks 4,30 op Schiphol landt. Donderdag 9 Mei wordt den heer Churchill door de regee ring ir de Trèveszaal een de jeuner aangeboden. Des mid dags om 3.30 zal de Britsche staatsman in de vereenigde zit ting der Staten Generaal wor den toegesproken door den voorzitter en de rede van den. heer de Vos van Steenwgk be-, antwoorden, Viïjdag Ï0 Mei zal te Am sterdam een persconferentie worden gehouden Vrijdagmid dag vindt de eerepromotie plaats in de St. Pieterskerk te Leiden. Voorts staat voor de zen dag een diner in de Brit sche ambassade op het pro gramma. Zaterdag 11 Mei zal de stad Amsterdam den heer Churchill een gouden medaille aanbieden in de raadszaal van het stad- huis. Des middags zal de heer Churchill op het IJ een zeil- demonstratie gadeslaan. Zondag 12 Mei zullen de heer en mevrouw Churchill en hun dochter dejeuneeren op het paleis te Soestdgk Ten slotte zal op 13 Mei een bezoek aan Rotterdam worden gebracht. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Aangeno men naar Almelo (5e pred. pl.) (toez.) A. J. Hovy te Hans weert. Geref Gemeenten. Beroepen Krabbendgke D. L. Aan- geenbrug te Leerdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6