HET RAPPORT VAN PROF. GERBRANDY UIT DE PROVINCIE Het jubileum van jhr. Quarles van Ufford. (Vervolg van pag 1.) Dat het samenstellen van het laatste kabinet in twee phasen plaats vond, is toe te schrijven aan de omstandig heid. dat ik op den dag der niet geheel complete formatie, 24 Februari 1945, een bespre king had te voeren in het hoofdkwartier van generaal Eisenhower te Versailles. Het leek ons, met het oog op de positie van het Rijk en de regeering naar buiten, ge- wenscht om te voorkomen, dat ik de bespreking in het hoofd kwartier zou voeren als een demisrionnair minister-presi dent. In dit hoofdstuk is uitslui tend gehandeld over de wisse lingen in de regeering. Zulk een relaas kan een onjuisten indruk achterlaten, wjjl bijna alles op tegenstellingen en ge schillen betrekking heeft. Zulk een indruk wenscht prof. Gerbrandy weg te nemen. Ondanks opgetreden ver. schil van meening, dat. In ern stige gevallen by verantwoor de ministers nu eenmaal en gelukkig tot politieke con sequenties voert, is er veels zins goede en hartelijke sa menwerking geweest. HET NEDERLANDSCHE AANDEEL TER ZEE. Het beschikbaar stellen der Nederlandsche handelsvloot o.a., metende meer dan 2i/2 millioen ton, is gedurende den gunschen oorlog een belangrij ke bijdrage geweest aan den bondgenootschappelyken oor log. Honderdduizenden man, log. troepen zijn door onze groote passagiersschepen naar de ver schillende deelen der wereld vrvoerd. De heldenmoed, waarmee veel trouwe Nederlanders, be hoorende tot onze koopvaardij, zich aan hun altijd zware en le vensgevaarlijke taak hebben gegeven, werd ook buiten den Nederlandschen kring in het buitenland erkend. DE KONINKLIJKE MARINE. Als bewijs, hoe de Nederland- ache regeering haar eigenlijk aandeel wenschte te leveren in dan oorlog, kan vooral het op treden der Koninklijke Marine dienen. Hoewel tijdens den strijd in Nederland verliezen werden geleden, mocht men' er in slagen het grootste deel van de in Nederland ge3tation- neerde schepen in Engelsche havens in veiligheid te bren gen. Het aantal definitief vermis ten la nog niet met zekerheid op te geven. Naar voorzichtige schatting is dit aantal boven de 3000, hetgeen, verhoudings gewijs hoog is te noemen. Ondanks de zeer groote ver liezen blijft vaststaan, dat dooi de Koninklijke Marine alles werd verricht, wat van haar kon worden gevraagd. Eén zaak heeft de oorlog met ontstellende duidelijkheid geleerd: een kortwieken van dit wapen, gelijk helaas voor 1940 geschied was, zal voor de toekomst nief slechts een ramp maar een misdaad zijn. ONZE NEUTRALITEITS POLITIEK. Naar aanleiding van de cri- tiek, welke in Engeland o.a. door Churchill, op de neutrali- teitshouding van Nederland was uitgeoefend, merkt prof. Gerbrandy op, dat het begin sel in deze critiek belichaamd door het diep-ingrijpende ka rakter van den oorlog wèl is gemotiveerd, maar dat z.i. toch enkele belangrijke zaken werden voorbijgezien. Nederland had immers niet allereerst een principieele neu traliteitspolitiek, maar zoo lang moge-lijk boven alles een Volkenbondapolitiek gevoerd. Toen deze faalde en de tegen stelling der grootmachten zich toespitste, moest het, zeker aanvankelijk, geheel op de neutraliteit of juister: zelf- standigheidspolitiek terug vallen. Een party kiezen kan ove rigens alleen de vrucht zün van een met zorg vastgestelde buitenlandsc-he politiek en moet noodwendig gepaard gaan met een gemeenschappe lijk wel voorbereid offensief. Groot-Brittannië en Frankrijk waren echter niet bfl machte den militairen steun te ver- leenen, welken een vooraf wel voorbereid defensief zou heb ben moeten waarborgen, IN INDIK. Na nog te hebben stilgestaan by de oorlogsverklaring aan Japan, wordt in het rapport een overzicht gegeven over het aandeel der Ned. strijdkrachten in de oorlogsvoering in het Verre Oosten. De meest delicatie beslissing was wel die omtrent de eva cuatie, met name van het amb. tenarenapparaat. Tot op zeke re hoogte werd die beslissing geprejudiceerd door de omstan digheid. dat het snelle verloop van zaken na 2 Maart 1942 evacuatie op groote schaal on mogelijk maakte, maar desal niettemin moest een directief worden gegeven. Na ernstig beraad werd het volgende standpunt genomen' de Gouverneur-generaal onder- ga met de Nederlandsche amb tenaren het lot der bezetting, te zomen niet de bevolking van Ned.-Indft, ais getuigenis yan saamhoorigheld In strtyd en in tijdelijke knechtschap. Aan den G.G. werd bij na der bericht volle gelegenheid gegeven om, indien hy zelf van oordeel was. dat zjjn komst naar Londen, voor het rijk meer beteekende dan zijn blijven In Ned,-Indlë, zulks te doen. Dc beslissing door den heer Star- kenborgh genomen, is derhalve wel een geweest van de aller eerste orde uit een oogpunt van zelfopoffering. ONZE VERDEDIGING WAS ZWAK. De verdediging van het ge- heele Koninkrijk verkeerde bij het uitbreken van den oorlog in Mei 1940 in een slechten toe stand. Kort samengevat was deze toestand toe te schrijven aan het feit, dat het opzetten van een goede verdediging ja ren eischt en de opvolgende re geeringen niet bereid waren geweest dienovereenkomstig te handelen. Zoo trad de regeering dan ook. na den val van het moe derland, de taak tot bescher ming van het groote overzee- sche gebied, bewoond door meer dan 70 millioen Neder landsche onderdanen, met zwalcke, zy het ook niet geheel onbeteekenende. middelen te gemoet. Er werden maatregelen ge nomen om deze positie te ver sterken. REGEERING S VOOR LICHTIN GSDIENST. De regeeringsvoorlichtings- dienst, die terstond in Mei '40 door de regeering te Londen werd opgericht, is een product geweest van de oorlogsomstan digheden, die het gebiedend noodzakelijk maakten, dat de Ned. rege'ering zich ten spoe digste een orgaan zou ver schaffen, waarmede zij in gere geld en georganiseerd contact zou kunnen treden met de tal rijke organen der publieke opi nie. De stem der regeering moest immers zonder onder breking worden gehoord niet alleen in 't bezette vaderland en in Oost- en West-Indië, maar ook in de Angelsaksische landen en in het overige bui tenland. DE LEIDENDE GEDACHTE. Hoe verschillend ook vragen van elk oorlogsjaar z\jn ge weest, toch is lieel dit werk der Nederlandsche regeering in Londen, gedragen geweest door één gedachte, welke als een roode draad door al de beslissingen is heengeweven. Mussert onvoldoende voor Duilsch. By het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie berusten thans enke le schoolrapporten van den leerling A. A. Mus sert uit den tijd dat hij de H.B.S. te Gorinchem be zocht, Slecht waren de rapporten in het alge meen niet, maar in den winter van 1910 kon Mussert het voor Duitsch toch nief verder dan '.envier brengen. Deze gedachte Is geweest: Voor den oorlog met alle macht, te zamen met de bondgenooten, totdat de overwinning, die ze ker komt, is behaald. Neder land is slechts tydelyk in de macht van den vyand, het zal herrijzen! En na Maart 1942 Ned.-Indië Is slechts tijdelijk in de macht. van de Japanners, straks is het weer In feite een deel van het koninkrijk. DE AANWEZIGHEID VAN DE KON. FAMILIE Het rapport spreekt niet over het aandeel, dat H. M. de Koningin in dezen arbeid heeft gehad. De Koningin Is on schendbaar. Maar het releveert toch ev©n hoe de krachtsin spanning der regeering haar uitdrukking heeft gevonden in Koninklijke daden. Tweemaal Is onze Koningin over den At- lantischen Oceaan naar het Westelijk halfrond gevlogen om op de bres te staan voor de hoogste belangen des Rjjks. De persoonlijke radio-redevoe ringen der Koningin, die zoove le lichtpunten hebben gevormd voor de bevolking onder de be zetting, werden door H. M. voorbereid onder een nauwge zette kennisneming van de rapporten, welke vertelden van wat er leefde onder het Neder. Iandsche volk en van wat de naakte waarheid was over de wereld van terreur, welke in Nederland heerschte. H.K.H. Prinses Juliana heeft meermalen tot Nederland, tot de rijksgenooten en tot de Brit- sche en Amerikaansche volken over de radio gesproken en ook Z. K. H. Prins Bernhard heeft zich steeds beschikbaar gesteld. Prof Gerbrandy eindigt zyn rapport met dank te brengen aan allen, die, met het in de waagschaal stellen van hun vrijheid en hun leven, zich heb ben gegeven voor de Neder landsche zaak. De nieuwe dienstregeling der Spoorwegen. De nieuwe dienstregeling van de Ned Spoorwegen, welke vandaag is ingegaan, brengt weer verschillende belangrijke en minder belangrijke verbete ringen. Factoren, welke deze verbeteringen mogelijk maak ten, zijn het herstel van de spoorbruggen bij Zwolle, (IJs- sel), Leiden, (Rijn-Schieka- naal). en Venlo, (Maas), het gereedkomen van de electrifi- eatie van de lijn Schiedam— Hoek van Holland en de uit breiding van en verbetering in den internationalen treinen loop. Hieronder laten wij de voor naamste veranderingen volgen, welke voor Zeeland van betee- kenis zyn. Er is een nieuwe verbinding op den trein van Vlissingen, (vertrek 17.03), naar Roosendaal, (aankomst 19.27), naar het Noorden, n.l. trein 3040, (dagelijks), Roo sendaal vertrek 19.45, Lage Zwaluwe aankomst 20.25, auto- dienst naar Zwijndrecht, aan sluitend op tr. 1164 van Zwijn drecht vertrek 21,40. welke nu dagelijks van Den Haag, (ver trek 22.39), naar Amsterdam, (aankomst 23.42), wordt door gevoerd. Trein 3036. van Roosendaal naar Lage Zwaluwe, (dage lijks), loopt 13 min. later (Roo sendaal vertrek 13.43. Lage Zwaluwe aank. 13.25), hetgeen noodig was om de aansluiting te handhaven van trein 1665 van Vlissingen. welke later moet loopen, om van Roosen daal de laatste verbinding van Antwerpen over te kunnen ne men: Trein 1659, (dagelijks) van Vlissingen vertrek 10.47, (37 min, later)wordt iets versneld Roosendaal aankomst 13.27, (30 min. later), vertrek 13.50. Het baanvak Vlissingen. Middelburg is verbeterd, waar door de snelheid kon worden verhoogd, hetgeen alle treinen met 3 a 4 min. ten goede komt. De trein 1659 vertrekt thans om 10.47 uit Vlissingen, (35 min later) en komt om 15.26 in Den Bosch aan, waardoor een betere aansluiting op de bus-trein-verbinding naar Utrecht wordt verkregen. De Zaterdagochtendtrein van Goes naar Vlissingen vertrekt nu om 10,20 in plaats van om 10.47 De dagelyksche trein van 16.25 uit Roosendaal naar Vlis singen is nu tien minuten vroe ger gesteld, (16.15). Minister Mansholt over voedselpositie en landbouw. In een rede te Den Burg, heeft minister F. L. Mansholt de problemen van onzen land- bouw behandeld. De minister gewaagde van het groote te kort aan graan in de geheele wereld, dat in ons land heeft geleid tot een vermindering van het wekelijksche brood rantsoen van 2800 tot 2400 gr. Misschien zal het zelfs noodig zijn dit terug te brengen op 2100 gr. In dit geval zou de regeering er evenwel naar streven de rantsoenen van an dere voedingsmiddelen, suiker en vleesch, eenigszins te verlhoogen, opdat de totale calorische waarde van ons voedselpakket niet zou dalen. Een consequentie van het te kort aan voeder zal zijn, dat onze varkensstapel zich niet zal kunnen uitbreiden. Hetvet- tekort, eveneens een interna tionaal verschijnsel, is zoo ern. stig, dat gevreesd moet wor den, dat de vetdistributie niet op het zelfde peil gehand haafd zal kunnen blyven. Noodig is in de eerste plaats, dat er op de boerenbe drijven productiever wordt ge werkt Daarvoor heeft de re geering plannen uitgewerkt voor ruil- en herverkaveling. Voor de kleine boeren, die op hun bedrijf geen redelijk inkomen kunnen verwerven, zal een a1 gemeen e industriali satie uitkomst moeten bren gen, waarvoor de regeering een plan ontwikkelt. OOK DE VISSCHERD. In antwoord op een vraag zeide de minister nog, dat de regeering ook plannen heeft ten aanzien van den wederop bouw van onze visschersvloot en dat zij onze visschery op een peil wil brengen, dat con- currentie met Engeland en Noorwegen mogelijk maakt. Winnaar Melbournerace overleden. De bekende vliegenier Scott is in Duitschland over leden. Hij is vooral bekend ge worden door zyn record-vluch- ten tusschen Engeland en Australië. Zijn beroemdste vlucht maakte hij in de Mel- bourne-race, die hij samen met sir Malcolm Campbell won. Volksstemming in Frankrijk. In Frankrijk is Zondag de volksstemming over de nieuwe grondwet gehouden. De alge- meene verwachting is, dat het door de Constituante goedge keurde ontwerp ook door het volk zal worden goedgekeurd, maar zeker is dit allerminst De eerste stembusuitslagen, dié bekend werden, leverden een merkwaardig evenwicht op. Vrijdag is H.M.'s Tromp, na sedert 1939 niet meer in Nederland te zyn geweest, weer in de Amsterdamsche haven aangekomen. De kreeft- en krabbenvangst te Yerseke. De kreeftenvangst .te Yerse ke is niet bijzonder groot ce- weest De prijs bleek moeilijk te handhaven. Op de k -ste veiling werden d~ kreeften niet gegund vanwege den te lagen prijs De kreeftenvangers ver langen een hoogeren prijs dan 10 12. Momenteel worden zeer veel zekrabben gevangen, welke voor 1 gulden per kg. verkocht worden. Uit België bestaat veel vraag naar deze krabben. POLDER WALCHEREN. Benoemd zijn tot commissa rissen van den polder Walche ren voor den ongebouwden eigendom Jhr, Ir. H. L. Boo- gaert te Domburg, p. Meyers te Zoutelande en A. Staver- man te Vlissingen. EERVOL ONTSLAG. Ged. Staten hebben met in gang van 1 Mei 1946 eervol ontslag verleend aan den heer W. A. de Zeeuw, goederenklerk bij de Provinciale Stoomboot diensten. Ten bate van de Hulpactie Scheldemonden. Ten hate van de Hulpactie Scheldemonden kon op een on langs gehouden liefdadigheids avond van de officieren der Kon. Marine te 's-Gravenhage een bedrag van 6129,80 wor den afgedragen. Op onze bureaux ligt de pas sagierslijst ter inzage van het ni.s. „Sommelsdyk". Vermoe delijke aankomst in Amster dam: 9 Mei. Aan mr P. C. Adriaan- is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als secretaris- van den Voogdijraad te Mid delburg. Zeeuwsch-Vlaanderen Cadzand OPTREDEN RIE HELMIG. De bekende radiozangeres Rie Heimig trad op m bet gymnastieklokaal der O. L. school te Cadzand. De heer J- de Feljter, wnd. voorzitter der vereeniging tot behartiging der belangen in W.-Z.-Vl., afd. Cadzand, opende den avond. Afgewisseld door enkele films, bracht Rie Heimig, aan de piano begeleid door haar moe der, haar repertoire, bestaande uit Zeeuwsche en enkele inter nationale liederen, ten gehoore. Aan het einde van dezen avond sprak de burgemeester, waar bij hij de familie Heimig be dankte voor deze geste van medeleven met gedupeerd W.- Zeeuwsch-Vlaanderen. Oostburg EEN BIOSCOOP- EN CONCERTZAAL. Naar wij uit goede bron vernemen is het thans vrij ze ker dat er nog dezen zomer 'n ruime bioscoop- en concertzaal te Oostburg zal komen. Het zal weliswaar nog een noodgebouw worden, doch de afmetingen en de inrichting zullen van dien aard zijn dat dit gebouw jarenlang besten digd zal- kunnen blijven. Het behoeft wel geen betoog dat dit gebouw in een dringende behoefte zal voorzien. ^ardenburg Wel zelden zal een burge meestersbenoeming zooveel vol doening bij de ingezetenen heb ben gewekt als de benoeming van den heer J. van Dongen tot burgemeester van Aarden- burg. Woensdagmiddag is burge meester v. Dongen door de Aardenburgers op waardige wyze ingehaald en geïnstal leerd. De gemeente was daarvoor in feesttooi. Overal vroolyk wapperende vlaggen, prachti ge eerepoorten, schetterende fanfares, steigerende ruiters, een origineel nagebootste sle de van de Noordpoolexpeditie, veel bloemen, ifi feesttooi ge stoken kinderen enz. Aan de grens der gemeente AardenburgOostburg werd burgemeester v. Dongen, ver gezeld van zijn echtgenoote, afgehaald, waarna gereden werd naar het begin van de bebouwde kom. Voorafgegaan door ruiters, muziek, school kinderen en omstuwd door een groote menigte werd gereden naar het pas, zy het voorloo- pig, hersteld gemeentehuis, waar de schoolkinderen hun burgemeester, die zich met zijn familie op het bordes had op gesteld, een treffende zang- hulde brachten en bruidjes bloemen aanboden. DE INSTALLATIE. In de tot in alle hoeken gevulde raadszaal vond daar na de installatie plaats door den eersten wethouder, den heer Lannooy, die er op wees, dat deze benoeming met groo te vreugde was ontvangen, eerstens omdat de heer v. Don gen geen vreemdeling hier is, daar hy reeds 13 jaar in W._ Zee-uwsch Vlaanderen woont en ten tweede omdat hy nu bijna jaar wnd. burgemeester is geweest Door het inzetten van al zjjn krachten en z\jn geheele persoonlijkheid, is 't hem gelukt heel veel voor deze gemeente te bereiken. Nadat spr. den nieuwen bur gemeester de ambtsketen had omgehangen, werd door allen het Wilhelmus gezongen. Burgemeester v. Dongen bracht eerst dank aan H.M. de Koningin, aan minister Beel en den Commissaris der Ko ningin voor zijn benoeming en wees op de noodzakelijkheid van een betere schaderegeling, ook voor de vlasserijen in St. Kruis, omdat 't voor hen gaat om het „er op of er onder". Spr. verklaarde trots te zyn op deze benoeming, omdat hier zoo'n mooie samenwerking en eenheid van geest is. Van daag gaan we, aldus spr., be ginnen aan den difihitieven op bouw en wanneer spr. mag blyven rekenen op aller steun zal Aardenburg één der be langrijkste plaatsen van W.- Zeeuwsch Vlaanderen worden. Wethouder Catsman zeio overtuigd te zijn dat, wanneer in Aardenburg een volksstem ming was gehouden, burge meester v. Dongen met een verpletterende meerderheid zou zijn gekozen. Verder voerden nog het woord wethouder Stuitewagen van Eede, de heer Paridaen van St. Kruis en de gemeente secretaris. De heer v. Hoote- ghem sprak namens de ver eeniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers, burgemeester Hoekzema na mens de buurgemeente Oost burg. Burgemeester Aarnouts namens Sluis. Pastoor Dierkx sprak namens de R.K. paro chie, waarna ds. Thiémens her innerde aan den feestelijken intocht te Arnhem in 1928, toen de heer v. Dongen terug keerde van de Noordpoolexpe ditie. Tenslotte sprak de heer Hoolhorst namens de Ver. tot behartiging van de belangen van W.-Zeeuwsch Vlaanderen. Zuid-Beveland Een hartelijke hulde uit breeden kring. Waardevolle geschenken aangeboden. In de met schier ontelbare bloemstukken feestelijk ver sierde Confrerie-zaal van het Schuttershof te Middelburg werd Donderdagmiddag Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford op zeer hartelijke wijze gehul digd ter gelegenheid van zyn zilveren jubileum als Commis saris der Koningin in de pro vincie Zeeland. HULDIGING NAMENS GED. STATEN. Als eerste spreker voerde namens het college van Ged. Staten het woord de heer J M. van Bommel van Vloten, die allereerst 'n overzicht gaf van de vele belangrijke din gen, die Jhr. Quarles van Uf ford voor Zeeland tot stand heeft gebracht op het gebied der electriciteits- en drinkwa tervoorziening, de provinciale vloot, de belangen van polders en waterschappen en op het terrein der verkeersverbeterin- gen. Hulde bracht spr. den Commissaris voor zijn groote toewijding aan de belangen van de provincie, voor den rnst, warmede hij zich in al lerlei problemen verdiepte en do deskundigheid, waarvan hy in de vergaderingen van het college van Gedeputeerde Sta ten steeds blijk gaf. Niet slechts in dit college was hij steeds de centrale figuur, de man van gezag, aan wiens oordeel de leden zich gaarne onderwierpen, hij was dit even zeer in de bijeenkomsten van de Provinciale Staten, welke Jhr. Quarles van Ufford steecis op strikt neutrale en tactvolle wijze heeft geleid. Evenzeer stond de heer van Bommel van Vloten stil bij de houding van den Commissaris gedurende den oorlog, toen hij een moedige, fiere, strikt af wijzende gedragslijn volgde. Deze leidde ertoe, dat de ju bilaris reeds in September uit Zeeland werd verbannen. Is het echter eigenlijk niet ge lukkig geweest, dat deze ver banning kwam? „Anders zou het onvermijdelijk tot ernstige conflicten zijn gekomen en nu prijzen wy het gelukkig, U weer als centrale, gezagneb- bende figuur aan het hoofd te zien van den opbouw voor de wederherrrjzenis van dit ge west", zoo besloot spr. die ten slotte ook mevr. Quarles van Ufford in deze huldebetuiging betrok en namens het college van Gedeputeerde Staten een olieverfportret van Jhr. Quar les van Ufford aanbood, ge schilderd door Pal Dom. DE ANDERE SPREKERS. De griffier der Staten, dr. B D. H van Tellegen, bracht den jubileerenden Commissaris de gelukwenschen over van het personeel der Griffie en de an dere provinciale diensten en schetste de uitstekende ver houding, die er steeds heeft be staan tusschen dit personeel en zyn hoogsten chef- Als bly- vend huldeblijk bood spr. vijf 17de eeuwsche vazen van Delftsch blauw aan. Namens de P.Z.E M. werd het woord gevoerd door mr- dr. B. W. graaf van Lynden, die uitvoerig in het licht stelde, welk een belangrijk aandeel jhr. Quarles van Ufford heeft gehad in de totstandkoming van de electriciteitsvoorziening in Zeeland en zijn rede verge zeld deed gaan van 'n hulde blijk bes-aande uit een fraaie lichtkroon. Mr, A, M- van der Weel, wnd. burgemeester van Mid delburg sprak namens de bur gemeesters en secretarissen der Zeeuwsche gemeenten en de Ned. Ver van Gemeenten. Spr- schetste de uitstekende verhouding,die er steeds heeft bestaan tusschen den Commis saris en de gemeentebesturen, een verhouding, die ook goed bleef gedurende de periode, waarin jhr. Quarles van Ufford gedwongen buiten Zeeland ver. toefde. Spr. bood een 17de eeuwsche Zeeuwsche kast als geschenk aan en voegde daai als particulier geschenk van een Bredasclie dame, die m 1940 in nauw contact kwam met den Commissaris, nog een zilveren beker uit 1750 aan oe, die na de restauratie in het Middelburgsche stadhuis zal worden geplaatst. Nadat namens polders waterschappen nog een kort woord was gesproken door H A. A- baron Collot d'Escury, was HET WOORD AAN DEN COMMISSARIS. ,,Uw hulde was overweldigend. Ik voel mij klein en beschaamd Is dit nu een bewijs van Zeeuwsche bescheidenheid?' Zoo begon jhr. Quarles van Ufford zijn toespraak Hij bracht eerbiedigen en warmen dank aan God, die zijn steun is geweest en hem met hulp en raad- en daad heeft bijgestaan Spr. dankte voor de vriend schap en de sympathie, die hy van de Zeeuwen heeft onder vonden en zeide de mentaliteit der Zeeuwen goed te hebben leeren kennen. Onlangs heeft iemand hen bloedeloos ge noemd, zonder fut en zonder energie. Het is echter anders. Zij hebben een ijzeren wil, zijn stoer en wakker en hebben veel initiatief Het gaat dan ook niet om te zeggen, dat het voor Zeeland „Er op of er onder" is, want Zeeland kan nimmer ten onder gaan- De leuze moet zUn- dat Zeeland moet excelleeren op sociaal, cultureel en geeste- ijk gebied. Er is onlangs een knuppel in het hoenderhok ge gooid, maar niet altijd is dat goed, omdat de kippen dan soms dagen van den leg af raken. Spr. bracht dank aan al zijn medewerkers, op wier rekening z.i. zeer veel gesteld moet worden van wat in zijn ambts periode tot stand gekomen is en dankte het college van Ged Staten het personeel der pro vincie, de Provinciale Stoom- bootdiensten, den Planologi- schen Dienst, welks directeur, nog maar kort in Zeeland, groote verwachtingen heeft gewekt en de juiste man op de juiste plaats blijkt te zijn de P.Z.E.M., de gemeentebe sturen en de polder- en water schappen voor hun hartelijke hulde. Jhr. Quarles van Ufford be sloot zijn rede met erop te wijzen, dat zyn loopbaan ten einde loopt en de eindstreep in zicht Komt. Zooals echter juist dan een renpaard het sterkst zyn krachten inspant, zal het mijn streven zyn, aile krachten in te spannen voor het herstel en de herleving van het hem zoo dierbare Zeeland Na afloop dezer officieeie huldiging bestond er gelegen heid om den Commissaris der Koningin te complimenteeren. Tijdens de receptie is van deze gelegenheid door ontelbaren februüc gemaakt. Namens de tlchting Herstel Zeeland '45 werd den jubilaris nog een antieke koffiekan aangeboden, De voorzitter van de Oranje-, Vereeniging bracht dank aan; verschillende officieeie instan ties voor hun medewerking en wees daarby -tevens op de vele verbeteringen, welke in het eerste jaar na de bevrijding reeds zijn tot stand gekomen. Ten slotte werden nog eeni- ge films vertoond Voorts waren nog door da verschillende buurtvereenigin- gen festiviteiten georganiseerd. 3orssele AANBESTEDING. Het bestuur van de water- keering van den Calamiteuzen, Polder Borsseie besteedde aan op Woensdag 1 Mei het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot 30 April 1947 van de aarde, kram, rijs en steenglooi- ingswerken aan de waterkee- ring polder Borsseie. RamingS 11.610. Laagste inschrijver was de firma L. v. Boven te Ellewoutsdijk met een bedrag van 14.850. s Heer Hendrikskinderen BEDRIJFSONGEVAL. Bij het zagen had de heer R. te 's-Hecr Hendriksklnde- ron het ongeluk met de ma chine in aanraking te komen met het gevolg dat een vinger geamputeerd moest worden. Kruiningen SERENADE. Het muziekgezelschap E.M. M. van Kruiningen bracht een serenade aan den voorzitter van de Voetbalvereen. „Krui ningen", den heer J. van Lan- gevelde. De voorzitter van het muziekgezelschap bracht hulde aan de voetbal vereeniging we gens het behaalde kampioen schap. Op zijn verzoek mar cheerden de leden van „Krui ningen" achter het gezelschap tijdens de rondwandeling door het dorp. TERAARDEBESTELLING MARECHAUSSEE KNoPS. Op de algemeene begraaf plaats te Kruiningen werd ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer Knöps, die door het ontijdig ontploffen van een handgra naat om het leven is gekomen. De heer Knöps was voorheen marechaussee te Hamsweert en thans sergeant-majoor instruc teur in de Harskamp, waar hij 22 April tijdens het oefenen met handgranaten om het le ven kwam. Het slachtoffer werd met militaire eer begra ven. De kist werd door 8 ser geants gedragen. Het slacht" offer laat vrouw met 2 kin deren na. Goes Het bevrijdingsfeest. Vrydagavond hadden zeer vele particulieren naast de of ficieeie instanties de vlaggen halfstok uitgestoken en om half acht vertrokken vele le den van de G.O.I.W. met fa milieleden van slachtoffers van de Markt naar de alg. begraaf plaats, waar by het houten krui3 door de familieleden en door militairen bloemen wer den neergelegd. Zaterdagmiddag werd op de Markt een gecostumeerd schaakspel gegeven. Voorafge gaan door „Euphonia", trokken de spelers, van wie de Konin gen en de Vrouwen te paard zaten, naar de Markt, waar des morgens een groot schaak bord was geschilderd. Ge speeld werd de 25ste partij van den wedstryd tusschen dr. iauwe en dr. Aljechin, waarbij eerstgenoemde wereldkampioen werd. Het spel werd door dui zenden met belangstelling ge. volgd. Op de Markt werd door „Hosanna" en „Euphonia" ge- concenteerd, waarbij het pu bliek, o.l.v. den heer G. de Kok, vele vaderlandsche liederen meezong. Later waren er nog volksdansen en gymnastiek- en padvindersdemonstraties, wel ke eveneens veel succes oaoch. ten oogsten. 's Avonds waren er verschil lende concerten van „Eupho nia", „Excelsior", „Hosanna" en het Leger des Heils, na af loop waarvan burgemeester mr. W. C. ten Kate in een toe spraak tot de bevolking de dooden herdacht en de leven den opwekte alle krachten in te spannen voor een volledig herstel van het vaderland. Na een toespraak van den heer K. H. Faassen over den dicht-wedstryd onder school- leerlingen, kregen de leerlin gen Albert Walrecht, Maatje Krijger, Rie Bal en Cornelis Balkenende gelegenheid hun bekroonde gedichten voor te lezen. Hun werden ook de prij zen uitgereikt. HET A.S. BEZOEK VAN CHURCHILL. Zijn toestel Woensdag middag laag boven Walcheren. Van 8 tot 13 Mei a.s. zal de Right Honourable Winston Spencer Churchill, in Neder land vertoeven op uitnoodiging van H.M. de Koningin en de Nederlandsche regeering. De heer Churchill zal vergezeld zyn van mevrouw Churchill en miss Churchill De gasten zul len verblijf houden in het Pa- leis op den Dam te Amster dam. Het vliegtuig waarmede de heer Churchill den overtocht maakt, zal laag over Walche ren cirkelen, alvorens het om streeks 4.30 op Schiphol landt. Donderdag 9 Mei wordt den heer Churchill door de regee ring in de Trèveszaal een de jeuner aangeboden. Des mid dags om 3.30 zal de Britsche 3taatsman in de vereenigde zit ting der Staten Generaal wor den toegesproken door den voorzitter en de rede van den heer de Vos van Steenwyk be antwoorden. Vrijdag 10 Mei zal te Am sterdam een persconferentie worden gehouden Vrijdagmid dag vindt de eerepromotie plaats in de St. Pieterskerk te Leiden. Voorts staat voor de zen dag een diner in de Brit sche ambassade op het pro gramma. Zaterdag 11 Mei zal de stad Amsterdam den heer Churchill een gouden medaille aanbieden in de raadszaal van het stad huis. Des middags zal de heer Churchill op het IJ een zeil- demonstratie gadeslaan. Zondag 12 Mei zullen 'de heer en mevrouw Churchill en hun dochter dejeuneeren op het paleis te Soestdijk Ten slotte zal op 13 Mei een bezoek aan Rotterdam worden gebracht. Bonnen voor 6 een heden brandstoffen. VOOR DEN WINTER 1946/'47 Teneinde de bevoorrading van den brandstoffen handel voor bet slookselzoen 1946-47 7,00 vlot mogelijk te doen ver- Loopen, is besloten reeds thans over te gaan tot de eerste bon- aanwijzing op de nieuwe brandstoffenkaart T 606, met de uitreiking waarvan de distributiediensten op 11 Mei a.s. gereed zullen zijn. In verband biermede moeten in het tndvak van 6 t.m. 25 Mei a.s. de bonnen 60 en 61 van deze kaart by een bramlstof- fenJeverancier worden ingele verd. Op elk dezer bonnen zul len drie eenheden vaste brand stoffen worden afgeleverd, zoodra de handelaar op deze bonnen zal zyn bevoorraad. Men is thans niet meer ver plicht de beschikbaar gestelde zes eenheden te betrekken van den leverancier bij wien men. als ltlanj stond ingeschreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2