HET RAPPORT VAN PROF. GERBRANDY UIT DE PROVINCIE Walcheren Zeelands Landbouwhuishoud- consulente aan den arbeid. Veel werk in de geteisterde gebieden. (Vervolg van pag 1.) Dat het samenstellen van het laatste kabinet in twee phasen plaats vond, is toe te schreven aan de omstandig heid, dat ik op den dag der niet geheel complete formatie, 24 Februari 1945, een bespre king had te voeren in het hoofd kwartier van generaal Eisenhower te Versailles. Het leek ons, met het oog op de positie van het Rijk en de regeering naar buiten, ge- wenschfc om te voorkomen, dat ik de bespreking in het hoofd kwartier zou voeren als een demissionnair minister-presi dent. In dit hoofdstuk is uitslui tend gehandeld over de wisse lingen in de regeering. Zulk een relaas kan een onjuisten indruk achterlaten, wjjl bijna alles op tegenstellingen en ge schillen betrekking heeft. Zulk een indruk wenscht prof. Gerbrandy weg te nemen. Ondanks opgetreden ver- schil van meening, dat in ern stige gevallen by verantwoor de ministers nu eenmaal en gelukkig tot politieke con sequenties voert, is er veels zins goede en hartelijke sa menwerking geweest. HET NEDERLANDSCHE AANDEEL TER ZEE. Het beschikbaar stellen der Nederlandsche handelsvloot o.a., metende meer dan 21/2 mlllioen ton, is gedurende den fanschen oorlog een belangrij- e bijdrage geweest aan den bondgenootschappelijken oor log. Honderdduizenden man, troepen zijn door onze groote passagiersschepen naar de ver schillende deelen der wereld yrvoerd. De heldenmoed, waarmee veel trouwe Nederlanders, be- hoorende tot onze koopvaardij, zich aan hun altijd zware en le vensgevaarlijke taak hebben Segeven, werd ook buiten den federlandschen kring in het buitenland erkend. DE KONINKLIJKE MARINE. 'Als bewijs, hoe de Nederland sche regeering haar eigenlijk aandeel wenschte te leveren in! den oorlog, kan vooral het op treden der Koninklijke Marine dienen. Hoewel tijdens den strijd in Nederland verliezen werden geleden, mocht men er in slagen het grootste deel van de in Nederland gestation- neerde schepen in Engelsche havens in veiligheid te bren gen. •Het fiantal definitief vermis ten is nog niet met zekerheid op te geven. Naar voorzichtige schatting is dit aantal boven de 3000, hetgeen verhoudings gewijs hoog is te noemen. Ondanks de zeer groote ver liezen blijft vaststaan, dat door de Koninklijke Marine alles werd verricht, wat van haar kon worden gevraagd. Eén zaak heeft de oorlog met ontstellende duidelijkheid geleerd: een kortwieken van dit wapen, gelijk helaas voor 1940 geschied was, zal voor de toekomst nief slechts een ramp maar een misdaad zijn. ONZE NEUTRALITEITS POLITIEK. Naar aanleiding van de cri- tiek, welke in Engeland o.a. door Churchill, ofc de neutrali- tedtshouding van Nederland was uitgeoefend, merkt prof. Gérbrandy op, aat het begin sel in deze critiek belichaamd door het diep-ingrrjpende ka rakter van den oorlog wèl is gemotiveerd, maar dat z.i. toch enkele belangrijke zaken werden voorbijgezien. Nederland had immers niet allereerst een principieele neu traliteitspolitiek, maar zoo lang mogelijk boven alles een Volkenbondspolitiek gevoerd. Toen deze faalde en de tegen stelling der grootmachten zich toespitste, moest het, zeker aanvankelijk, geheel op de neutraliteit of juister: zelf- standigheidspolitiek terug vallen. Een partij kiezen kan ove rigens alleen de vrucht zijn van een met zorg vastgestelde buitenlandsche politiek en moet noodwendig gepaard gaan met een gemeenschappe lijk wel voorbereid offensief. Groot-Brittannië en Frankrijk waren echter niet bij machte den militairen steun te ver- leenen, welken een vooraf wel voorbereid defensief zou heb ben moeten waarborgen. IN INDIË. Na nog te hebben stilgestaan bij de oorlogsverklaring aan Japan, wordt in het x-apport een overzicht gegeven over het aandeel der Ned. strijdkrachten in de oorlogsvoering in het Verre Oosten. De meest delicatie beslissing was wel die omtrent de eva cuatie, met name van het amb. tenarenapparaat. Tot op zeke re hoogte werd die beslissing geprejudiceerd door de omstan digheid. dat het snelle verloop van zaken na 2 Maart 1942 evacuatie op groote schaal on mogelijk maakte, maar desal niettemin moest een directief worden gegeven. Na ernstig beraad werd het volgende standpunt genomen, de Gouverneur-generaal onder- Sa met de Nederlandsche amb. jnaren het lot der bezetting, te zaxnen met de bevolking van Ned.-Indlë, als getuigenis van saamhoorigheid in stryd en in tijdelijke knechtschap. Aan den G.G. werd bij na der bericht volle gelegenheid gegeven om, indien hij zelf van oordeel was, dat zyn komst naar Londen voor het ryk meer beteekende dan zijn blijven ln Ned,-Indlë, zulks te doen. De beslissing door den heer Star kenborgh genomen, is derhalve wel een geweest van de aller eerste orde uit een oogpunt van zelfopoffering. ONZE VERDEDIGING WAS ZWAK. De verdediging van het ge- heele Koninkrijk verkeerde bij het uitbreken van den oorlog in Mei 1940 in een slechten toe stand. Kort samengevat deze toestand toe te schrijven aan het feit, dat het opzetten van een goede verdediging ja ren eischt en de opvolgende re- geeiingen niet bereid waren geweest dienovereenkomstig' te handelen. Zoo trad de regeering dan ook. na den val van het moe derland, de taak tot bescher ming van het groote overzee- sche gebied, bewoond door meer dan 70 millioen Neder landsche onderdanen, met zwakke, zij het ook niet geheel onbeteelcenende, middelen te gemoet. Er werden maatregelen ge nomen om deze positie te ver sterken. REGEERINGSVOOR LICHTINGSDIENST. De regeeringsvoorlichtings- dienst, die terstond in Mei '40 door de regeering te Londen; werd opgericht, is een product geweest van de oorlogsomstan digheden, die het gebiedend noodzakelijk maakten, dat de Ned. regeering zich ten spoe digste een orgaan zou ver schaffen, waarmede zij in gere geld en georganiseerd contact zou kunnen treden met de tal rijke organen der publieke opi. nie. De stem der regeering moest immers zonder onder breking worden gehoord niet alleen in 't bezette vadex'land in Oost- en West-Indië, maar ook in de Angelsaksische landen en in het overige bui tenland. DE LEIDENDE GEDACHTE. Hoe verschillend ook vragen van elk oorlogsjaar zijn ge weest, toch is heel dit werk der Nederlandsche regeering in Londen, gedragen geweest door één gedachte, welke als een roode draad door al de beslissingen is heengeiveven, Mussert onvoldoende voor Duiisch. Bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie berusten thans enke le schoolrapporten van den leerling A. A. Mus sert uit den tijd dat hij de H.B.S. te Gorinchem be zocht, Slecht waren de rapporten in het alge meen niet, maar in den winter van 1910 kon Mussert het voor Duitsch toch niet verder dan ienvier brengen. Deze gedachte is geweest: Voor den oorlog met alle macht, té zameu met de bondgenooten, totdat de overwinning, die ze ker komt, is behaald. Neder land is slechts tijdelyk In de macht van den vyand. het zal herrijzen! En na Maart 1942: Ned.-Indië is slechts tijdelyk in de macht van de Japanners, straks is het weer in feite een deel van het koninkrijk. DE AANWEZIGHEID VAN DE KON. FAMILIE Het rapport spreekt niet over het aandeel, dat H. M. de Koningin in dezen arbeid heeft gehad. De Koningin is on schendbaar. Maar net releveert toch even hoe de krachtsin spanning der regeering haar uitdrukking heeft gevonden ln Koninklijke daden. Tweemaal is onze Koningin over den At- lantisclien Oceaan naar het Westeljjk halfrond gevlogen om op de bres te staan voor de hoogste belangen des R|jks. De persoonlijke radio-redevoe ringen der Koningin, die zoove le lichtpunten hebben gevormd voor de bevolking onder de be zetting, werden door H. M. voorbereid onder e«n nauwge zette kennisneming van de rapporten, welke vertelden van wat er leefde onder het Neder landsche volk en van wat de naakte waarheid was over de wereld van terreur, welke in Nederland heerschte H.K.H. Prinses Juliana heeft meermalen tot Nederland, tot de ryksgenooten en tot de Brit- sche en Amerikaansche voïlten over de radio gesproken ook Z. K. H. Prins Bernhard heeft zich steeds beschikbaar gesteld. Prof Gerbrandy eindigt zijn rapport met dank te brengen aan allen, die, met het in de waagschaal stellen van hun vrijheid en hun leven, zich heb ben gegeven voor de Neder landsche zaak. De nieuwe dienstregeling der Spoorwegen. De nieuwe dienstregeling van de Ned Spoorwegen, welke vandaag is ingegaan, brengt weer verschillende belangrijke en minder belangrijke verbete ringen. Factoren, welke deze verbeteringen mogelijk maak ten, zijn het herstel van de spoorbruggen bij Zwolle. (IJs- sel), Leiden, (Rijn-Schieka- naal), en Venlo, (Maas), het gereedkomen van de electrifi- catie van de lijn Schiedam Hoek van Holland en de uit-' breiding van en verbetering in den internationalen treinen loop. Hieronder laten wij de voor naamste veranderingen volgen, welke voor Zeeland van betee- kenis zijn. Er is eên nieuwe verbinding op den trein van Vlissingen, (vertrek 17.03), naar Roosendaal, (aankomst 19.27), naar het Noorden, n.l. trein 3040, (dagelijks). Roo sendaal vertrek 19.45, Lage Zwaluwe aankomst 20.25, auto- dienst naar Zwijndrecht, aan sluitend op tr. 1164 van Zwijn drecht vertrek 21,40. welke nu dagelijks van Den Haag, (ver trek 22.39), naar Amsterdam, (aankomst 23.42), wordt door gevoerd. Trein 3036, van Róosendaa1 naar Lage Zwaluwe, (dage lijks), loopt 13 min. later (Roo sendaal vertrek 13.43. Lage Zwaluwe aank. 13.25), hetgeen noodig was om de aansluiting te handhaven van trein 1665 van Vlissingen, welke later moet loopen, om van Roosen daal de laatste verbinding van Antwerpen over te kunnen ne men. Trein 1659, (dagelijks) van Vlissingen vertrek 10.47, (37 min, later), wordt iets versneld Roosendaal aankomst 13.27, (30 min. later), vertrek 13.50. Het baanvak Vlissingen Middelburg is verbeterd, waar door de snelheid kon worden verhoogd, hetgeen alle treinen met 3 k 4 min. ten goede komt, De trein 1659 vertrekt thans om 10.47 uit Vlissingen, (35 min later) en komt om 15.26 in Den Bosch aan, waardoor een betere aansluiting op de bus-trein-verbinding na&r Utrecht wordt verkregen. De Zaterdagochtendtrein van Goes naar Vlissingen vertrekt nu om 10,20 in plaats van om 10.47, De dagelyksche trein van 16.25 uit Roosendaal naar Vlis singen is nu tien minuten vroe ger gesteld, (16.15). Minister Mansholt over voedselpositie en landbouw. In een rede te Den Burg, heeft minister F. L. Mansholt de problemen van onzen land- bouw behandeld. De minister gewaagde van het groote te kort aan graan in de geheele wereld, dat in ons land heeft geleid tot een vermindering van het wekelijksche brood rantsoen van 2800 tot 2400 Misschien zal het zelfs noodig zijn dit terug te brengen op 2100 gr. In dit geval zou de regeering er evenwel naar streven de rantsoenen van an dere voedingsmiddelen, suiker en vleesch, eenigszins te verhoogen, opdat de totale calorische waarde van ons voedselpakket niet zou dalen. Een consequentie van het te. kort aan voeder zal zijn, dat onze varkensstapel zich niet zal kunnen uitbreiden. Hetvet- tekort, eveneens een interna tionaal verschijnsel, is zoo ern. stig, dat gevreesd moet wor den, dat de vetdistributie niet op het zelfde peil gehand haafd zal kunnen blijven. Noodig is in de eerste plaats, dat e*" op de boerenbe drijven productiever wordt ge werkt Daarvoor heeft geering plannen uitgewerkt voor ruil- en herverkaveling. Voor de kleine boeren, die op hun bedrijf geen redelijk inkomen kunnen verwerven, zal een a'gemeene industrial! satie uitkomst moeten bren- gen, waax-voor de regeering een plan ontwikkelt. OOK DE VISSCHERIJ. In antwoor^ op een vraag zeide de minister nog, dat de regeering ook plannen heeft ten aanzien van den wederop bouw van onze visschersvloot en dat zij onze visscherij op een peil wil brengen, dat con currentie met Engeland en Noorwegen mogelijk maakt. Winnaar Melbournerace overleden. De bekende vliegenier Scott is in Duitschland over leden. Hij is voox-al bekend ge worden door zijn record-vluch ten tusschen Engeland en Australië. Zijn beroemdste vlucht maakte hy in de Mel bourne-race, die hij samen met sir Malcolm Campbell won. Volksstemming in Frankrijk. In Frankrijk is Zondag dj volksstemming over de nieuwe grondwet gehouden. De a,lge- meene verwachting is, dat het door de Constituante goedge keurde ontwerp ook door het volk zal worden goedgekeurd, maar zeker is dit allerminst De eerste stembuAiitslagen, die bekend werden, leverden een merkwaardig evenwicht op. Vrijdag ls H.M.'s Tromp, na sedert 1939 niet meer in Nederland te zijn geweest, weer in de Amsterdamsche haven aangekomen. De kreeft- en krabbenvangst ie Yerseke. De kreeftenvangst te Yerse ke is niet bijzonder groot e- weest. De prijs bleek moeilijk te handhaven. Op de 1 tste veiling werden d. kreeften niet gegund vanwege den te lagen pry's De kreeften vangers ver langen een hoogeren prijs dan 10 12. Momenteel worden zeer veel zeltrabben gevangen, welke voor 1 gulden per kg. verkocht worden. Uit België bestaat veel vraag naar deze krabben. POLDER WALCHEREN. Benoemd zijn tot commissa rissen van den polder Walche ren voor den ongebouwden eigendom Jhr. Ir. H. L. Boo- gaert te Domburg, p. Meijers te Zoutelande en A. Staver- man te Vlissingen. EERVOL ONTSLAG. Ged. Staten hebben met in gang van 1 Mei 1946 eervol ontslag verleend aan den heer W. A. de Zeeuw, goederenklerk bij de Provinciale 1 Stoomboot diensten. Ten bate van de Hulpactie Scheldemonden. Ten bate van de Hulpactie Scheldemonden kon op een on langs gehouden liefdadigheids avond van de officieren der Kon. Marine te 's-Gravenliage een bedrag van 6129,80 wor. den afgedragen. Op' onze bureaux ligt de pas sagiersljjst ter inzage van het m.s. „Sommelsdijk". Vermoe delijke aankomst in Amster dam: 9 Mei. Aan mr P. C. .Adriaan- se is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als secretaris van den Voogdijraad te Mid delburg. Bevrijdingsfeest Middelburg. Nadat Vrijdagavond een stil le hulde was gebracht aan de nagedachtenis dergenen die in Middelburg hun leven voor de vrijheid offerden en een Gods dienstoefening was gehouden, werd Zondagochtend een mi nuut stilte in acht genomen, die door sirenegeloei werd aangekondigd. Om 1 uur luidde de klok, de vlaggen werden geheschen de feestelijkheden namen een aanvang. De organiseerende vereeni- ging „Uit het VolkVoor het Volk" had het feest, zoowel naar den tijd als naar de plaats zooveel mogelijk verdeeld, met het resultaat dat den geheelen middag door, op alle punten van de stad, concerten en mu zikale wandelingen te genieten waren. Ook de parcoursen voor de ringrijderij in versierde wa gens strekten zich door de ge heele binnenstad uit en de 22 deelnemers konden zich in een uitgebreide en algemeene be langstelling vei-heugen. In het Nederl. Koffiehuis op den Dam waren de Zeeuwsche ex-gijzelaars voor een reünie vereenigd. toen een 70-tal tam boers, hoornblazers en pijpers van de gecombineerde bands van Achilles, Padvinders en Ju liana, die een marsch door de stad maakten, halt hielden en op den herdenkingsdag van de bevrijding een kleine hulde brachten. Alles op te noemen wat er dezen middag en avond gaan de is geweest is niet doenlijk. Tot de twee hoogtepunten van het avondprogram be hoorden wel de uitvoering van het stuk „Leve de Vrijheid" van den heer Caro, door 5 mu ziekkorpsen en 2 bands onder leiding van den componist; en een vreugdevuur op de punt van den havendijk, waarbij ook de muzikale opluistering niet ontbrak. Het was tegen middernacht toen de tonen van het laatste concert op de Markt wégstier- ven en de late feestgangers huistoe gingen. UITSLAGEN RINGRIJDERIJ Voor de versiering van de wagens: le pr. J. Boutens; 2e pr. P. Bal jeu; 3e pr. M. Brandes; 4e pr. C. Jacobse. Het mooiste versierde paard had J. Davidse. Eerste prijs voor het hoogste aantal ringen: J. Sinke, 65 rin gen; 2e pr. J. A. Tavenier Sr., 61 r.: 3e pr. J. Labruyère. 55 4e pr. Kole, 51 r.5e pr. I.' van de Berge, 46 r.; 6e pr. J. Davidse, 43 r.; 7e pr. P. Castel, 39 r.; 8e pr. A. Koe man, 38 r., 9e pr A. Labruyèr.e 37 r. Een prijs beschikbaar gesteld door de buurtver. Noordstraat 15). J. Dronkers. De pollepel werd uitgereikt aan dengene die de minste rin gen (19) had gestoken. Van de 22 deelnemers vielen er 2 uit. Het bevrijdingsfeest. Ook Vlissingen heeft de be vrijding op feestelijke wyze herdacht. Vrijdagavond was er voor de interkerkelijke sa menkomst in de St. Jacobskerk reeds bijzonder groote belang stelling. Voorgangers waren ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant en ds. J. Hindriks, Geref. predikant, terwijl het Gem. koor „Hoop op Zegen", medewerking verleende o.l.v. den heer J. Kwist. Het eerste gedeelte van den Zaterdag was gewijd aan de herdenking van hen, die vielen. Om 11 uur kondigde sirene- geloe' het moment van stilte aan, waarop Vlissingen met geheel ons vaderland de ge vallenen herdacht. Om 2 uur was er daarna nog een sobere plechtigheid op het noodkex'k- hofje aan de Emmastraat, waar 38 burgers, die bij de be vrijding het leven lieten, hun laatste rustplaats vonden. In tegenwoordigheid van nabe staanden legden eerst het ge meentebestuur en daarna de putaties van een veertigtal Vlissingche vereenigingen, corporaties enz., bloemen. De demonstratie van dank baarheid en trouw, waartoe zeer vele vereenigingen met haar vlaggen en vaandels in opocht naar het Bellamypark waren getrokken werd 'n tref fende hulde aan de Vereenigde Naties. 's Avonds was er weer een feestelijke uitvoering in de Paul Krugei-straat. Het programma werd ver zorgd door turnvereenigingen V.T.V. en „Oranje Nassau". Ook de padvindsters en pad vinders zorgden voor eenige attractieve nummers, waarbij speciaal het spel „De Nedex-- landsche vlag" van de meisjes in den smaak mocht vallen. De Burgemeester, mr. B. Kolff, hield een korte her denkingsrede. Na afloop'werd onder aan voering van „Ons Genoegen", en St. Ceacilia die ook aan de uitvoering hun medewerking verleenden, weer een vroolijke optocht door de stad gehou den De gezinszorg, waar de oorlogshandelingen het meest ontwrichtend hebben ge werkt. Men weet eigenlijk niet, wat hier het eerst moet ge beuren en wat het meest noo dig is. Overal ligt werk te wachten en xnet tal van autori teiten moet ovei-leg worden ge pleegd. De stichting voor maat schappelijk werk ten plattelan- de werkte oorspronkelijk in hoofdzaak onder de kleine boe ren en tuinders, die in de cri sisjaren ondanks hard ploete ren dreigden onder te gaan. De opdracht aan de landbouw- huishoudconsulenten was om vooral in de gezinnen voor lichting te geven. Daar moesten betere begrippen worden bijgebracht omtrent voeding, hygiëne, economie in de huishouding, enz. Een ge weldig succes is dat niet ge worden. Het viel niet mee en wie de volkspsyche ten plat- telande zoo'n beetje kent, be grijpt dat wel om vooral b|j moeder de vrouw die betere begrippen er in te krijgen. De oorlog heeft een groote verandering gebracht ln het werk der landbouwhuishoud- consulenten. Mej. de Kraker is dan ook betrokken geweest bij de uitzending van kinderen naar Engeland, Denemarken, België en Zwitserland, waar mede zeer bevredigende resul taten werden bereikt. Daarna is contact gelegd met de Protestantsche gezinszorg. Men is nu volop bezig met de organisatie van deze gezins zorg voor het geheele eiland Er zijn zoo van die stille krachten in onze provincie aan het werk, die wellicht by de groote massa niet bekend zijn en zeker door haar niet hoog aangeslagen worden, maar die niettemin van groot belang voor ons gewest moeten wor den geacht. Er zijn pei'sonen werkzaam, rustig, zonder tam-tam of bij zondere reclame, maar wier werk van sociale of economi sche beteekenis is en daarom ongetwijfeld een bespreking in de pers verdient. Wij willen daarom vandaag eens aandacht schenken aan den arbeid van mejuffrouw S. J. DE KRAKER, landbouw- huishoudconsulente, die, even als zoovele agrarische functio narissen, haar tent te Goes heeft opgeslagen. Aangezien zij pas in Decem ber in Zeeland in functie is ge treden voor de stichting voor maatschappelijk werk ten plat- telande, is net te begrijpen, dat zij nog niet kan bogen op da verende resultaten, veel is nog in het stadium van verkenning en voorbereiding. Maar toch, vooral omdat de toestand in sommige deelen van onze pro vincie ten plattelande nog zoo desolaat en verward is, is wel het een en ander te vertellen. Alleen in Oostelijk-Zeeuwsch- Vlaanderen is een R. K. collega werkzaam en, waar aan mej. de Kraker ook tijdelijk West- Zeeuwsch-Vlaandex-en is toege. wezen, heeft zij dus die platte- landsstreken te beai'beiden, Zuid-Beveland en ook in West- ten. Zeeuwsch-Vlaanderen. In de groote steden werkt het systeem van Noodhulpen goed en iets dergelijks wil men nu ook voor het platteland door middel van Gezinszorg berei ken. In dit verband en voor dit doel worden b.v. ook lezingen voor meisjesvereenigingen, boerinnenorganisaties. enz. ge houden, terwijl ook getracht wordt Volksherstel, de kerken, enz. hiervoor te interesseeren. Doordat mej. de Kraker zit ting heeft in Volksherstel, komt z|j ook op de hoogte met adressen van hen, die meenen klachten te hebben over aller lei instanties, waar zij niet vol doende hulp en steun hebben onderwonden. Deze klachten worden dan onderzocht. Een ander onderdeel van het werk is het verstrekken van inlichtingen en het geven van hulp aan evacué's, die weer naar hun oude woonplaats wil len terugkeeren. Voor Westelyk-Zeeuwseh- Vlaanderen kan nog speciaal worden genoemd het verrichten van woninginspecties, het be hartigen van de kraamverzor- ging (het zoeken van samen werking met de stichting, die op dit terrein werkzaam is), het zoo noodig verleenen van financieelen steun voor gezins zorg en kraamverzorging en het jeugdwerk, (het houden van voordrachten en lezingen, het in eere houden van volks dansen, enz.) Bij vele van deze punten van het werkprogram is natuurlijk de medewerking van de auto riteiten onmisbaar. Daarom in formeerden wjj, boe het daar mee stond. Het antwoord luidde, dat daarover niet te klagen viel. Blijkbaar z|jn ook de burge meesters wel doordrongen van het belangrijke van het werk der landbouwhuishoudcönsulen- Eenige jaren vóór den oor log zei de heer H. D. Louwes, destijds voorzitter der Gronin ger Mij. van Landbouw, in een lezing voor de Z.L.M.: „De jonge boer moet zijn boeren werk kennen en hij moet land bouwonderwijs volgen en de voorlichting vragen van den landbouwvoorllchtingsdienst, om het moderne bedrijf aan te kunnen. Wij moeten beseffen, ouderen en jongeren, dat er nog heel veel is. dat wij niet we ten. dat er nog veel te verbe teren is. Ook voor ons geldt: hoe meer wij weten, hoe meer wij beseffen, dat w|j weinig wéten. Voor de huishouding geldt hetzelfde; goed huishouden met een maximum van behoeften- bevrediging en een minimum aan geld is ook een onmisbare voorwaarde voor boerenwel- vaart. Ook hier moet de prac- t|jk hand in hand gaan met het landbouwhuishoudonderwijs, terwyl ons oog er opgericht moet zyn. dat binnen niet -'te langen tijd aparte consultrices moeder de vrouw behulpzaam z|jn bij woninginrichting en flink en zuinig huishouden". Wat de heer Louwes hier zei, is nog altyd actueel. Vooral nu de oorlog ons vroeger zoo mooie en welvarende Zeeland zoo zwaar heeft geteisterd. Gemakkelijk ls het niet laten we dit maar eerlijk neer schrijven om 't plattelands- peil te verhoogen. De Zeeuw sche dorpsbevolking is conser vatief en individualistisch en staat gereserveerd, soms zelfs wantrouwend, tegenover het nieuwe. Maar wat aan land- en tuinbouw- en veeteeltconsulen ten, zij het na langen tyd wer ken. gelukt is, zal ook niet mislukken als een geboi'en Zeeuwsche landbouwhuishoud- consulente zich aan de belan gen van het Zeeuwsche platte land met hart en ziel geeft. Middelburg STADHUIS TE MIDDELBURG Op 24 April j.l. zijn B. en W van Middelburg in besloten vergadei-ing bijeen geweest, teneinde de wijzigingen te be spreken, die o.m. als gevolg van nieuwe aanwijzingen en veranderingen in "de ontwoi1- pen doorbraak Noordstraat Penninghoeksingel noodzakelijk werden in de plannen voor den herbouw van het stadhuis. De ze wijzigingen hebben zoowel op den vorm van de nieuwe aanbouwen, als op de archi tectuur zelve betrekking. Het gewijzigde plan van den archi tect is het resultaat van vele ontwerpen exx besprekingen en kan beschouwd worden als het best bereikbare, dat voldoet aan de pi-actische eischen van den dienst. De bedoeling is, dat het Gothische deel geheel dienstbaar wordt gemaakt aan representatieve doeleinden. Het plan mag volgens B. en W. worden gezien als een gelukki ge oplossing van de moeilijk heid om een moderne aanbouw zoo goed mogelijk te doen aan sluiten aan een rijk Gothischen gevel, zonder nabootsing en overigens zonder een uitge sproken nieuwen stijl. Daarbij komt, dat het gehee le gebouw zooals het thans is ontworpen, ongeveer even veel zal kosten als het destijds door den Raad aanvaarde plan. Financieele gegevens meenen B. en W. niet te moeten pro- duceeren, dan die reeds in het plan van -3 Mei 1941 werden opgesomd, waarby niet verge ten mag worden, dat het hier niet betreft den herbouw van een stedelijk Raadhuis zonder meer, docli van een nationaal monument, dat dus niet alleon eischen stelt van plaatselijk, maar zeer zeker ook van alge meen lands- en cultureel be lang. B en W. stellen thans den Raad voor om het nieuwe plan (aangeduid als plan S) te aan vaarden en hen te machtigen den architect opdracht te ver leenen tot het verder uitwer ken van dit plan. B. cn W. verklaren nog het gebracht. gewenscht te achten, zooveel mogelijk voort te gaan met restauratie en herbouw, waar bij zij allereerst denken aan het voltooien van de beton- vloei'en en het maken van de bekapping. terwijl de verdere uitwerking, het maken van alle werkteekeningen en 't bestek ongeveer een jaar zal vorde ren De geheele herbouw wox'dt door den architect geraamd ojo ongeveer 4 jaar. al zal daarbij een behoorlijke reserve moeten worden genomen met ^et oog op de vele moeilijkheden voor het verkrygen van materialen en werkkrachten. AANRIJDING. Zaterdagmorgen had te Mid. delburg een aanrijding plaats op de Bodenplaats, waarbij de 70-jarige C. W. met een vrachtwagen in aanraking kwam, Met enkele lichte ver wondingen kon het slachtoffer naar huis worden gebracht. Tegen den bestuurder van de vrachtwagen is proces verbaal opgemaakt. De C.C.D. te Middelburg heeft proces verbaal opge maakt tegen een zekeren M. G. B.„ wegens het frauduleus slachten van 3 schapen. Zondagmorgen brak er brand uit in een hoop stroo» pakken, gelegen aan de Los- kade te Middelburg. Toen de bluschpogingen met mini- maxen niet voldoende resul taat hadden, wei'd de brand weer gealarmeerd, die het stroovuurtje spoedig meester was. Vlissingen DE EIERKWESTIE, De diaconie der Geref. kerK te Vlissingen stelt er prijs op te verklaren, dat bij haar geen fraude of corruptie heeft plaats gehad. Zij zal een onderzoek iu deze kwestie door bevoegde in stanties op prijs stellen Op 2 Mei jl. herdacht de heer A. A. Noest, ambtenaar bij de begrootingsafd.-machine. bouw der Kon. Mij. „Schelde"' te Vlissingen den dag, waarop hij Vóór 25 jaar bij deze Mij. werd tewerkgesteld. Bij monde van den heer ir. C. Kapsen- berg, werd hem namens de afd. machinebouw een blijvend aandenken aangeboden, bene vens een fraaie oorkonde ea een bloemenhulde. Ook de vak bond, de B.W.T.O., zond een. keurig bloemstuk. De jubilaris dankte den heer Kapsenberg in welgekozen bewoordingen voor toespraken en geschen ken. Nadat hij ook door de directie was gecomplimen teerd, werden ververschingen rondgediend, waarby ook de traditioneele feestsigaar niet ontbrak. O.- en W.-Souburg Te Souburg zijn Duitsche kx-rjgsgevangenen bezig met ruimen van mijnen op de ge ïnundeerde gi'onden. Tal van inwoners hebben hiervan de minder prettige gevolgen on dervonden. Verschillende rui ten en dakpannen die met moeite waren verkregen zijn door de explosies vernield, zoo dat men weer met kapotte ra men zit die niet direct zijn te vervangen. Het zal waar schijnlijk niet anders kunnen maar xntusschen zit men er mee. Grijpskerke De torenklok te Grijpskerke, die onlangs in Groningen is gevonden, liet Dinsdag weer de oude klanken hooren tot grafN te vreugde van de ingezetenen. HET A.S. BEZOEK VAN CHURCHILL. Zijn toestel Woensdag middag laag boven Walcheren. Van 8 tot 13 Mei a.s. zal de Right Honourable Winston Spencer Churchill in Nedei'- land vertoeven op uitnoodiging van H.M. de Koningin en de Nederlandsche regeering. De heer Churchill zal vergezeld zijn van mevrouw Churchill en miss Churchill De gasten zul len verblijf houden in het Ba leis op den Dam te Amster dam. Het vliegtuig waarmede de heer Churchill den overtocht maakt, zal laag over Walche ren cirkelen, alvorens het om streeks 4 30 op Schiphol landt. Donderdag 9 Mei wordt den heer Churchill door de regee ring ir de Trèveszaal een de jeuner aangeboden. Des mid dags om 3.30 zal de Britsche staatsman in de vei'ecnigde zit_ ting der Staten Generaal wor den toegesproken door den voorzitter en de rede' van den heer de Vos van Steenwy'k be antwoorden Vrydag 10 Mei zal te Am sterdam een persconferentie worden gehouden Vrijdagmid dag vindt de eerepromotie Elaats in de St. Pieterskerk te eiden. Voorts staat voor de zen dag een diner in de Brit sche ambassade op het pro gramma. Zaterdag 11 Mei zal de stad Amsterdam den heer Churchill een gouden medaille aanbieden in de raadszaal van het stad huis. Des middags zal de heex; Churchill op het IJ een zeil-, demonstratie gadeslaan. Zondag 12 Mei zullen de heer en mevrouw Churchill en hun dochter dejeuneeren op het paleis te Soestdijk Ten slotte zal op 13 Mei een bezoek aan Rotterdam worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10