De heer Welter over de toekomst van Indonesië. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN ONS PUZZLE HOEKJE. Zeelands Landbouwhuishoud consulente aan den arbeid. Veel werk in de geteisterde gebieden. Volkomen anarchie in Medan. He* „Dagblad" over het nieuwe kabinet. Als laatste lid van de Ned. parlementaire commissie ver lier de heer Chr. J. I. M. Wei ter Batavia. Tijdens zijn kort vertoef te Bangkok had een verslaggever van het A.N.P. een onderhoud met hem. „Overal waar ik Hollandsche jongens aan het werk heb ge zien. aldus de heer Weiter, werden orde, rust en veiligheid hersteld. Het deed my genoe gen dit te zien, want per slot moeten wij Hollanders dit werk zelf doen. Het is een nationale zaak. waarvoor dit offer moet worden gedacht". Tegen het einde van deze of medio volgende maand ver wacht de heer Weiter een alge meen en toestand van rust en orde op Bali. De bataljons ge vormd uit ex-krijgsgevangenen van de Birma-Siamspoorweg gedragen zich hier uitstekend. Maar niet alleen deze Bali- groepen, ook de elders gesta- tionneerde uit Nederland aan gekomen troepen doen prachtig werk. Zeer slechte indrukken had de heer Welter in Medan opge daan. „Wel heel schril is het con trast van deze stad met b.v. Billiton. Op dit kleine eiland werken de mijnen met zoo groot mogelijk aantal krachten om tin te produceeren. Het is van het grootste belang voor onze deviezenpositie. Medan is een toonbeeld van verwording. Alleen de beschermde Polonia. wijk is een oase in een ver schrikkelijke omgeving. De an dere wjjken leven in een volko men anarchie en ook buiten de atad is niemand veilig". De A.N.P.-verslaggever vroeg den heer Weiter nog naar de leidende figuren uit de repu- blikeinsche beweging, doch met deze figuren is geen enkel contact opgenomen. Dit viel bulten het kader van de op dracht. HET NIEUWE KABINET EN INDIK. Zich baseerend op het on- jfengs door het. instituut Gal lup verrichte opinie-onderzoek flat betrekking had op de poli tieke constellatie in Nederland de komende verkiezingen, voorspelt het „Dagblad" te Ba- iavia dat prof. Schermerhorn m het gunstigste geval genood zaakt zal zijn om overeenstem ming te bereiken met de Ka tholieken. Dit zou echter zoo wel een verwatering van den sociallstischen inslag van de «*artn van den Arbeid als een Volledige verandering in de po- Tttiek ten aanzien van Indone sië met zich brengen. „Het is niet noodig om een reactionaire richting in te ifyaan, daar alle party en het er jpvcr eena zyn, dat ccn groote anate van zelfbestuur aan In- ató moet worden toegestaan, •fnaar het onwaardige scha- jóherspel moet onmiddellyk een ■«inde nemen", zoo gaat het fclad voort. Het blad is er van overtuigd, dat het meerendeel van de vol gelingen van prof. Schermer horn hem noch het opgeven van het soc. programma noch een wgziging in de politiek ten aanzien van Indië zullen toe staan. hetgeen beteekent, dat hg niet in staat zou zijn een nieuw kabinet te vormen. Vol gens het Dagblad zal dan de leider der Katholieken tot die taak geroepen worden. Het blad neemt aan. dat de onder handelingen met de partijen van den rechtervleugel zullen eindigen in een coalitie met een kleine, doch bruikbare meerderheid in het nieuwe par lement, waardoor er aan de vraag, „wie de baas in Indië is", een einde zal komen. DE TOESTAND. Het officieele Britsche com muniqué deelt o.a. mede: Ne- derlandsche troepen, die te Bandoeng kampongs doorzoch. ten, waar het onlangs onrustig was, hebben voorraden muni tie en speren ontdekt; andere Nederlandsche troepen werden door Indonesiërs met mortie ren bestookt, doch de grana ten ontploften niet. Aan de beschietingen van Britsch-Indische stellingen door sluipschutters te Pada- larang werd door artillerie en mortiervuur een einde ge- Nederlandsche stellingen in het gebied van Semarang wer den door mortier- en artillerie, vuur bestookt, totdat de ver dachte Indonesische stellingen door Nederlandsche artillerie beschoten werden. Een Neder landsche patrouille werd, na dat zy een kleine groep Indo nesiërs verspreid had. van bei de kanten aangevallen door ongeveer 150 Indonesiërs, doch was in staat onder dekking van geallieerde mortieren en artillerie terug te trekken. Uit Sumatra wordt slechts eenige activiteit van sluipschut ters te Medan gemeld. RIJST NAAR DE GEALLIEERDE ZÓNE. Een correspondent van Aneta verneemt, dat op de bijeen komst. waaraan Engelschen, Nederlanders en Indonesiërs deelnemen en die betrekking had op het aanvoeren van rgst uit het binnenland van Java naar de geallieerde zóne van West-Java, aanzienlijke voor uitgang is bereikt. Men neemt vol vertrouwen aan, dat op de slotbijeenkomst positieve re sultaten kunnen worden be reikt. Men is voorts van meening, dat ih ruil voor deze rijst de Indonesiërs de zeer noodzake lijke landbouwwerktuigen zul len ontvangen. HADJI MAS MANSOER OVERLEDEN. De Ned.Indische regeerings- voorliehtingsdienst deelt mede, dat Hadji Mas Mansoer, dié na zyn arrestatie in het begin van April in het, ziekenhuis te Soerabaja verpleegd werd, al daar is overleden. Mansoer kreeg in December 1942 tezamen met Soekarno en Hatta opdracht van de Japan- neezen e^n nieuw Volksfront te vormen en hg bleef gedurende de geheele Japansche bezet ting een vooraanstaande plaats onder de Indonesische leiders innemen. Protest der Duitsche kerk. Wh maakten dezer dagen melding van het protest der Duitsche bisschoppen. Uit na dere berichten blijkt, dat ook van protestantsche zydc is ge protesteerd en dat het protest minder fel was, dan aanvan- kclgk werd bericht. Zoowel de Katholieke als de „Evangelische" kerk in Duitschland heeft, naar uit een „U. P.'^bericht biykt, be swaren geuit tegen de poli tiek der militaire regeeringen in de Amerik., Eng. de Fr. be- zettingsgebieden van dat land. In de .Evangelische" kerken werd reeds een desbetreffend achryven voorgelezen. Ook in de Katholieke kerken zou zulks geschieden en wel in no{ scherper bewoordingen. He1 militair bestuur had, toen het daarvan kennis kreeg, den ka tholieken autoriteiten verzocht, hiervan af te zien. Dit is ge schied, doch de bisschoppen meenden het schrgven wel ter kennis te moeten brengen van den geallieerden controleraad De critiek van de beide brie- ken betreft in hoofdzaak de Volgende feiten: 1. De onzekerheid, waarin toet volk onder de militaire wetten leeft: 2. De honger en de ellende voor tientallen millioenen „ver plaatste personen" in West- Europa, onder wie tallooze Dultsohers. 3. Het nog altijd gebruiken van krijgsgevangenen als dwang-arbeiders. 4. Onrechtvaardigheden van de denazificatiewetten. 5. Vorderingen van bezittin gen en verdeeling van land eigendommen. Het onderzoek tegen Franco. De door den Veiligheidsraad ingestelde sub-commissie voor de Spaansche kwestie heeft haar eerste geheime zitting gehouden ter opening van het onderzoek inzake de beschul digingen tegen het regiem Franco. Het meerendeei van de le den der subcommissie onder houdt geen diplomatieke be trekkingen met Spanje en is op inlichtingen, die van buiten Spanje stammen, aangewezen. Het materiaal dat de afge vaardigden van de Sovjet- Unie en de V.S. in een rapport bijeenbrengen, schijnt vooral op Franco's verrichtingen in oorlogstgd en zyn onderhande- Huigen met Hitier, zooals deze uit in Duitschland gevonden documenten gebleken zijn, be trekking te hebben. De sub commissie moet besluiten, of zy persooniyke getuigenissen wil hooren. Fernando de Lo- gries, lid van de Spaansche regeering in ballingschap, wil als getuige optreden. De com missie moet uiteriyk 31 Mei het bewgsmateriaal hebben on derzocht. Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech door O. Th. Rotman, 23. Strompelend kreunend, geleund op des dokters arm. volg de hij dexen nasr bin nen. De dokter, heimelijk een hekel aan mijnheer Pimpel mans had. plantte den armen man in een stoel neer en daar be gon hij met de schrammen, waarmee meneer Plmpeiman^ gezicht overdekt was. een voor een met scherpe, bijtende jo- diumtincfimr te pen- •seelen. Het jubileum van Jhr. Quaries v. Ufford. De tien Commissarissen der Koningin, die Dinsdagmiddag ter gelegenheid van het jubi leum van jhr mr. Quaries van Ufford naar Zeeland kwamen, hebben Woensdag een tocht over Walcheren gemaakt in gezelschap van hun gastheer, waarbg o.m. eenige voormali- dgkgaten werden bezocht. In Domburg gebruikte men de lunch. Na de excursie, Woens dagmiddag, zyn de hooge gas ten weer uit Zeeland vertrok ken. Protest Ned. Ind. regeering. De Nederlandsch-Indische regeering heeft by de Indone sische regeering geprotesteerd tgen het feit, aat op 24 April een Japansch vliegtuig, met de rood-witte Indonesische pro blemen, geland is op het vlieg- veld van Batavia. Te Batavia zyn in den meest hartelgken toon tusschen Ne derlanders en vertegenwoordi gers van de Indonesiërs be sprekingen gevoerd over de levering van rgst aan West- Java. Doodstraf geëischt. Tegen H. P. van Maasdijk, die gedurende de bezetting eenigen tyd wnd. burgemeester van Den Haag is geweest, lid was van de N.S.B. en allerlei andere organisaties en tgdens de bezetting krachtig propa ganda voerde voor aansluiting van Nederland by een Weste- lgk statenblok onder leiding van Duitschland, werd giste ren in Den Haag de doodstraf geëischt. Geen extra treinen naar Amsterdam. De Ned, Spoorwegen hebben medegedeeld, dat alle extra- treinen die Zaterdag naar Am sterdam zouden loopen in ver band met de opvoering van het bevrgdingsspel, vervallen zijn. Zij die reeds trein- en toe gangskaarten hadden, kunnen deze weer inleveren. Conflict Byrnes-Molotof. Te Pargs is het Woensdag morgen tot een scherp conflict gekomen tusschen Byrnes en Molotov, toen eerstgenoemde eischte, dat een geallieerde controlecommissie zal worden benoemd, die toe zal zien op de naleving van de vredesvoor waarden in Italië. Molotov was hier vermoedelgk tegen, omdat als er voor Italië geen contrólecommissie komt, deze ook niet zal worden ingesteld voor de Midden-Europeesche landen. Het rapport over Palestina. Naar aanleiding van vragen in het Lagerhuis, o.a. van Churchill, heeft minister-pre sident Attlee geantwoord, dat het rapport inzake de Pales- tgnsche kwestie door de re geering. welke ook met de Ver. Staten in contact zal treden, zal worden bestudeerd. Het rapport zal als één ge heel worden beschouwd; deze verklaring gaf een Labour- lid aanleiding tot de vraag of ook de kwestie van eventueel nog 100.000 immigranten in 1946 zal moeten wachten tot de geheele politieke toekomst van Palestina zal vaststaan. Attlee verzocht opnieuw te wachten tot de regeering een verklaring zal kunnen afleg gen. ARABISCHE STAKING GEPROCLAMEERD. De Arabische Hooge Com missie heeft in verband met het rapport voor heden (Vry- dag 3 Mei) een algemeene staking geproclameerd en aan Arabische buurstaten verzocht sympathie-stakingen te doen plaats vinden. ERNSTIG ONGELUK IN CIRCUS VAN BEVER. In één van de stallen van het Circus van Bever, dat Woensdag j.l. zgn tenten in Middelburg opsloeg, had op den avond van dienzelfden dag een ernstig ongeluk plaats. De 43-jarigen paardenknecht A. K. van het circus werd door een hoefslag van één der paarden ernstig aan het hoofd getrof fen. Het slachtoffer is op last van den in allergl gewaar- schuwden geneesheer, naar het gasthuis overgebracht, waar hg na aankomst aan zyn ver wonding is overleden. BENOEMD. Tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neu- zenpolder is benoemd H. P. Wolfert Czn., te Terneuzen. Aan H. A. Dekker Jzn. te Hoek is op zyn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder. Vlissingen. Bg beschikking van den mi nister van marine is op grond van desbetreffende bepalingen van het Zuiveringsbesluit 1945 de navolgende persoon discipli nair gestraft door het geven van een schriftelgke berisping, die ter standplaats van betrok kene en in de plaatseiyke pers openbaar moet worden ge maakt: P. J. B. van Hest, matroos- motordrijver bij het Loods wezen, enz. te Vlissingen, we gens het feit. dat betrokkene vriendschappelijken omgang met Duitschers heeft gehad en daardoor ernstig tekort ge schoten is in het betrachten van een juiste houding verband met de bezetting. BH een sigarenwinkelierster te Vlissingen heeft men door 't uitsnijden van de etalageruit een grooten voorraad importci- garetten. voor het extrarant soen bestemd, gestolen. Schoondijke Maandagavond laat werd by den landbouwer L. C. te Schoondyke, die zich reeds ter ruste had begeven, aangeklopt. Toen C. de deur opende, werd hy aangesproken door een in militair uniform gekleeden man, die hem in gebroken En gelsch zeide, dat men een zich op de hofstede bevindenden motor met licht-installatie kwam halen. C. verklaarde zich niet bereid deze af te geven, waarop vanuit een op het erf staande vrachtaoto werd ge roepen: „Rgdt er naar toe en laadt hem °P-" C sloot hierop de deur en trachtte telefonisch de politie te waarschuwen, in welke poging hg echter niet slaagde daar, zooals later bleek de ongewenschte bezoe kers, de telefoondraden hadden doorgeknipt. Bijna 'n uur lang waren de heeren bezig met het plaatsen van den motor. C. be gaf zich hierna met een auto, die de dieven waarschynlgk over het hoofd gezien hadden, naar de politie. Reeds een half uur later werd de vrachtauto met den gestolen motor te Aardenburg aangehouden en werden de in zittenden, een drietal militai ren en een burger, allen uit Thourout (België), in verze kerde bewaring gesteld. Toen de gangsters te Aardenburg den weg kwijt waren en aan aldaar opgestelde marechaus sees vroegen hoe de weg naar Sluis was, toonden dezen zich erg bereidwillig en wezen hun den weg. echter niet naar Sluis. d'Ich naarde mare chaussee kazerne! Denzelfden nacht nog werd een tweetal Belgen, die voor kort op de hofstede van C. werkzaam waren en ook og deze zaak be trokken bleken, in het barak kenkamp te Potjes gear resteerd. C. H KIES VER. OPGERICHT Na een rede van Mr. W. F. E. Baron van der Feltz uit Middelburg werd te Schoondy ke op Maandag 29 April j.l. een Christelijk Historische kiesvereeniging opgericht. Het voorloopig bestuur werd als volgt samengesteld: J. D Dek ker. J. Bramer en P. Marsille. IJzendijke Ter eerc van de jaardag van H.K.H. Prinses Juliana op 30 April jl., gaf het muziek gezelschap van IJzendijke een serenade op de Markt. Te be ginnen met het Wilhelmus en daarna nog vyf muzieknum mers, was de plechtigheid af- geloopen. Een en ander bracht veel volk op de been. Van vele woningen woei de Ne derlandsche vlag. Het echtpaar Ed. Roegiers en R. van Can te vierden he den him gouden bruiloft. Het muziekgezelschap van IJzen dyke „Geduld Overwint' bracht hen een serenade, wat veel volk naar buiten lokte. Het echtpaar Roegiers zyn beiden 76 jaar, hebben vy'f kinderen, allen dochters. Vier er van zgn gehuwd en hebben tezmen 13 kleinkinderen en een achterkleinkind. Beide oudjes verkeren nog iin een zeer goede gezondheid. De heer Corlon, voorz. van genoemd muziekgezelschap, wist de jubilarissen met een hartelijke toespraak te felici- teeren. Door een schoonzoon werd bedankt. Oostburg RIE HELMIG. Ook in Oostburg trad de bekende radio-zangeres Rie Heimig op en zij oogstte van zelfsprekend een groot succes Met hartelijk applaus gaven de Oostburgers blijk van hun ingenomenheid met het gebo- dene. Mevr. Heimig begeleidde haar dochter, terwijl ae heer Heimig enkele aardige films vertoonde. Burg. Hoekzema was de tolk van alle aanwe zigen, toen hij de hoop uit sprak op een spoedig weder zien. De avond werd geopend met een kort woord van den heer Van Kampen en het zin gen van het Wilhelmus. Dinsdag jl. werd te Draai brug nogmaals een dansavond georganiseerd, wélke na aftrek der gemaakte onkosten plm. 200 opbracht, thans ten bate van de nabestaanden der na gelaten betrekkingen van my. nenruimers. Het is te hopen, dat deze mooie daad van het zoo kleine Draaibrug navolging in andere gemeenten. CHAUFFEUR SCHILDER. Enkele dagen geleden kreeg Bevin een portret van zichzelf te zien, waarvoor hg nooit ge poseerd had. De schilder was zgn chauffeur, de heer Charles Young, die gedurende de afgeloo- pen 7 maanden den mi nister dagelijks heeft kunnen bestudeeren. Young is van plan het Sortret 'aan Bevin ca- eau te geven. Middelburg PARTIJ VAN DEN ARBEID VIERT 1 MEI. De Party van den Arbeid, als zoodanig, vierde Woens dag haar eerste 1 Mei-feest. In het Schuttershof te Mid delburg werd de feestelyke samenkomst geopend door mr. P. C. de Jonge, voorz. van de afd. De heer Hamelink uit Axel hield een 1 Mei-rede, getiteld „Kentering", waarin hg schets te hoe het socialisme van 1918 tot '40 faalde in zijn cifistische pogingen. Er is nu een kentering in de gedachten geboren, het socialisme heeft zich vernieuwd en uitgebreid en staat opnieuw voor de taak den wereldvrede door in ternationale samenwerking te handhaven. Medewerking aan dezen avond verleenden ook de zang- vereeniging „De Volksstem" en mevr. SchuitemaVader, die eenige gedichten voor droeg. Na de pauze voerde de lee- kenspelgroep „De Wegwyzer" een tafereelenspel „Van Mei tot Mei" op, waarin de toe stand in Mei 1945 en verschei dene evenementen en gebeurte nissen daarvan, zooals M.G., de samenstelling van het ka- binet-Schermerhora, de over. winning van Labour, het In dische probleem en ten slotte de aanstaande stemming, op origiineele wyze werd uitge beeld. RINGRIJDERIJ TE MIDDELBURG. De 3 parcoursen van de ringrgderg, die Zaterdag te Middelburg wordt gehouden, loopen dwars door de stad. Op het oogenblik dat één der wa gens passeert wordt even het verkeer stopgezet. Hiextoe is door „Uit het Volk Voor het Volk" de medewerking ingeroepen van een 100-t|.l padvinders. De vereeniging doet hierbg echter een dringend beroep op het publiek evens zgn medewer king hierbg te verleenen en de aanwijzingen van de padvin ders op te volgen. Het echtpaar KooleBom mel jee te Middelburg, dat Woensdag j.l. zgn 55-jarige echtvereeniging vierde, had heel wat belangstelling op de zen heugelijken dag. Zelfs liet de buurtvereeniging hun een serenade brengen met mede werking van de muziekvere niging „Crescendo". - Te'ngevolge van het war me weer van de laatste da°;en zullen de bloembollen a.s bon dag vrijwel zgn uitgebloeid Deze week stonden de Darwin- tulpen reeds in vollen bloei. Nieuws in een notedop Door den Minister van Onderwys, Kunsten en Weten schappen werd in Den Haag de Commissie tot reorganisatie van het Hooger Onderwijs ge ïnstalleerd met een uitvoerige reds, waarin hij zijn visie op de toekomstige ontwikkeling van het H. O. uiteenzette. - Op het buiten Oud-Clin- gendaal te Wassenaar werd de Hoogere Krijgsschool heropend met redevoeringen van den*di recteur, lt kol. W. Th. Carp, minister mr. J. Meynen en lt. gen. mr. H. J. Kruis. Met ingang van 1 Mei 1946 is aan mr. L. J. A. Trip op zgn verzoek eervol ontslag verleend als president van de Nederl. Bank. Met ingang van denzelfden datum is dr. M. W. Holtrop tot president benoemd. Voorts is met ingang van 1 Mei J. F. de Beaufort op zijn. verzoek eervol ontslag ver leend als directeur. De raad van commissarissen is met één lid uitgebreid; mr. L. J. A Trip is tot commis saris benoemd. De uitkeering van de voor aandeelhouders beschikbare winst zal voorshands aange houden worden; de directie is gemachtigd tot uitkeering van een dividend van 3% procent over te gaan, zoodra de regu leering der vordering van de Nederlandsche Bank op Duitschland heeft plaats ge vonden. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen te Biezelinge'Ds. F. L. van 't Hooft, Ned. Herv. predikant te IJzendyke. Ds. A. de Boer uit Staphorst heeft bedankt voor de Geref, kerk te Borssele-Driewegen, Ned Herv. kerk: Aarden* burg: 2.30 ds. van Roy en; Biervliet: 10 ds. van den Ham; Breskens: 10 en 6.30 ds. van Vliet; Cadzand: 9 ds* ter Beek; Groede: 9 dhr. Ver- duyn; Hoofdplaat: 10 ds, Pliester; St. Kruis: 9.30 ds* Nolthenius; Nieuwvliet: 10.45 dhr. Verdugn; Oostburg: 2.30 ds. van 't Hooft; Retranche- ment: 11 ds. Franke; Sluis; 9.30 ds. Schrale; St. Anna ter Muiden: 11 ds. Schrale; Schoondyke: 1.3C ds. Franke; Waterlandkerkje: 10 ds. van Yperen; IJzendyke: 10 ds. v. 't Hooft; Zuidzande: 10.30 ds* ter Beek. Doopsgez. gem.: Aarden burg: 11 ds. Nolthenius. Scheepvaartberlchten 1 Mei: Vlissingen: aange komen „Gruno" en vertrok* ken „Gruno" naar Antwerpen, Aangekomen sleepboot „Blan kenburg" van Ostende. Gepasseerd naar Antwerpen m.s. „Haba"; van Antwerpen, m.s. „Duurswold". DE OPGAVE VAN PROF. DENKER Nu de lente, die logischer- wyze straks door den zomer zal worden gevolgd, opnieuw zyn intrede heeft gedaan in de lage landen de zee, heeft, zooals elk jaar geschied, een vreemde onrust zich van Prof. Denker meester gemaakt en heeft hij zgn trouwe Butler Piet Pienter de opdracht gege ven zijn koffers te pakken om dat hij tot den herfst weer an dere oorden zal gaan opzoe ken. Piet Pienter heeft, gelijk zijn reputatie en plichtsgevoel van hem verlejigt, aan dezen wensch gehoor gegeven en de koffers gepakt. Prof. Denker gaat op reis, hetgeen voor de lezers-puzzelaars van ons blad De gezinszorg, Er zyn zoo van die stille krachten in onze provincie aan het werk, die wellicht bij de groote massa niet bekend zijn en zeker door haar niet hoog aangeslagen worden, maar die niettemin van groot belang voor ons gewest moeten wor den geacht. Er zyn personen werkzaam, rustig, zonder tam-tam of by- zonaere reclame, maar wiel werk van sociale of economi sche beteekenis is en daarom ongetwijfeld een bespreking in de pers verdient. Wy willen daarom vandaag eens aandacht schenken aan den arbeid van mejuffrouw S. J. DE KRAKER, landbouw- huishoudconsulente, die. even als zoovele agrarische functio narissen, haar tent te Goes heeft opgeslagen. Aangezien zij pas in Decem ber in Zeeland in functie is ge treden voor de stichting voor laatschappelyk werk ten plat. telande, is het te begrijpen, dat zg nog niet kan bogen op da verende resultaten. Veel is nog in het stadium van verkenning en voorbereiding. Maar toch, vooral omdat de toestand in sommige deelen van onze pro vincie ten plattelande nog zoo desolaat en verward is, is wel het éfcn en ander te vertellen. Alleen in Oosteiyk-Zeeuwsch- Vlaanderen is een R. K. collega werkzaam en, waar aan mej. de Kraker ook tydeiyk West- Zeeuwsch-Vlaanderen is toege wezen. heeft zg dus die platte landsstreken te bearbeiden waar de oorlogshandelingen het meest ontwrichtend hebben ge werkt. Men weet eigenlijk niet, wat hier het eerst moet ge beuren en wat het meest noo dig is. Overal ligt werk te wachten en met tal van autori teiten moet overleg worden ge pleegd. De stichting voor maat- schappelyk werk ten plattelan de werkte oorspronkelijk in hoofdzaak onder de kleine boe ren en tuinders, die in de cri sisjaren ondanks hard ploete ren dreigden onder te gaan. De opdracht aan de landbouw- huishoudconsulenten was om vooral in de gezinnen voor lichting te geven. Daar moesten betere begrippen worden bggebracht omtrent voeding, hygiëne, economie in de huishouding, enz. Een ge weldig succes is dat niet ge worden. Het viel niet mee en wie de volkspsyche ten plat telande zoo'n beetje kent, be grijpt dat wel om vooral bij moeder de vrouw die betere begrippen er in te krygen. De oorlog heeft een groote verandering gebracht in het werk der landbouwhuishoud- consulenten. Mej. de Kraker is dan ook betrokken geweest by de uitzending van kinderen naar Engeland, Denemarken, België en Zwitserland, waar mede zeer bevredigende resul taten werden bereikt. Daarna is contact gelegd met de Protestantsche gezinszorg. Men is nu volop bezig met de organisatie van deze gezins zorg voor het geheele eiland Zuid-Beveland en ook in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. In de groote steden werkt het systeem van Noodhulpen goed en iets dergelgks wil men nu ook voor het platteland door middel van Gezinszorg berei ken. In dit verband en voor dit doel worden b.v. ook lezingen voor meisjesvereenigingen, boerinnenorganisaties. enz. ge houden, terwgl ook getracht wordt Volksherstel, de kerken, enz. hiervoor te interesseeren. Doordat mej. de Kraker zit ting heeft in Volksherstel, komt zij ook op de hoogte met adressen van hen, die meenen klachten te hebben over aller lei instanties, waar zij niet vol doende hulp en steun hebben ondervonden. Deze klachten worden dan onderzocht. Een ander onderdeel van het werk is het verstrekken van inlichtingen en het geven van hulp aan evacué's, die weer naar hun oude woonplaats wil len terugkeeren. Voor Westeiyk-Zeeuwsch- Vlaanderen kan nog speciaal worden genoemd het verrichten van woninginspecties, het be hartigen van de kraamverzor- ging (het zoeken van samen werking met de stichting, die op dit terrein werkzaam is), het zoo noodig verleenen van financieelen steun voor gezins zorg en kraamverzorging en het, jeugdwerk, (het houden van voordrachten en lezingen, het in eere houden, van volks dansen, enz.) By vele van deze punten van het werkprogram is natuurlijk de medewerking van de auto riteiten onmisbaar. Daarom in formeerden wg, hoe het daar mee stond. Het antwoord luidde, dat daarover niet te klagen viel. Blijkbaar zijn ook de burge meesters wel doordrongen van het belangrijke van het werk der landbouwhuishoudconsulen- ten. Eenige jaren vóór den oor log zei de heer H. D. Louwes. destijds voorzitter der Gronin ger Mij. van Landbouw, in een lezing voor de Z.L.M.: „De jonge boer moet zgn boeren werk kennen en hij moet land bouwonderwijs volgen en de voorlichting vragen van den landbouwvoorliehtingsdienst, om het moderne bedrijf aan te kunnen. Wy moeten beseffen, ouderen en jongeren, dat er nog heel veel is. dat wij niet we ten, dat er nog veel te verbe teren is. Ook voor ons geldt: hoe meer wij weten, hoe meer w(j beseffen, dat wij weinig weten. Voor de huishouding geldt hetzelfde; goed huishouden met een maximum van behoeften- .bevrediging en een minimum aan geld is ook een onmisbare voorwaarde voor boeren wel vaart. Ook hier moet de prac- tyk hand in hand gaan met het landbouwhuishoudonderwijs, terwijl ons oog er opgericht moet zyn, dat binnen niet te langen tijd aparte consultrices moeder de vrouw behulpzaam zijn bij woninginrichting en flink en zuinig huishouden". Wat de heer Louwes hier zei, is nog altgd actueel. Vooral nu de oorlog ons vroeger zoo mooie en welvarende Zeeland zoo zwaar heeft geteisterd. Gemakkeiyk is het niet laten we dit maar eerlijk neer schrijven om 't plattelands- peil te verhoogen. De Zeeuw- sche dorpsbevolking is conser vatief en individualistisch en staat gereserveerd, soms zelfs wantrouwend, tegenover het nieuwe. Maar wat aan land- en tuinbouw- en veeteeltconsulen ten. zij het na langen tyd wer ken. gelukt is, zal ook niet mislukken als een geboren Zeeuwsche landbouwhuishoud- consulente zich aan de belan gen van het Zeeuwsche platte land met hart en ziel geeft. zeggen wil dat zij tot den. herfst de veertiendaagsche puzzle's van dezen eminenten geleerde zullen moeten missen, zg het dan ook in de zekerheid dat hg in den herfst opnieuw zgn verstrooiing aan onze le zers komt brengen. Maar vanzelfsprekend is Prof. Denker niet vertrokken zonder een opgave achter te laten voor zyn butler, die wij gewoontegetrouw ook weer aan, onze lezers voorzetten. De woorden Rots, trog, niet, room. rank, last, deeg, vlek, klas. lied, teil, rest, reis, rok, pols, taal, doen, en meer kun nen door toevoeging van een letter en omzetting der andere letters steeds in nieuwe woor den veranderen. Vanzelfspre kend kan dit op meerdere ma nieren, de letters die toege voegd worden moeten echter een zin vormen die Prof. Den ker als raadgeving achterliet voor zijn butler, een raadge ving. die voor onze lezers veel al overbodig is! Inzendingen onder het motto puzzle aan de redactie der Pro vinciale Zeeuwsche Courant, Walstraat 5860 te Vlissin gen Voor goede oplossers stel len 'wy wederom negen prijfcen beschikbaar. OPLOSSING HET PAASCHDINER. Zoo moeilijk als onze puzzle er uitzag, bleek zg, bg een po ging haar op te lossen, toch weer niet. Het verloofde stel letje en hun respectievelijke ouders leverden niet zoo ver schrikkelijk veel moeite op. Dit vormde tevens de sleutel voor de oplossing Na eenig naden ken bleek, dat de personen als volgt aan tafel zaten, waarbg de tusschen haakjes geplaat ste kleur de kleur van het ei aanduidt. Mynheer Rood. (blauw)me vr. Groen, (geel); mevr. Rood, (Groen); mevr Blauw, (geel); mijnheer Groen, (rood); myn heer Geel. (blauw); zoon Rood, (groen)dochter Groen, (rood) mynheer Blauw, (groen) en mevr. Geel (rood). Na loting werden de prijzen toegewezen aan: VV. v. Keulen, Kogelparkstraat 5. Vlissingen; N. P Littooy, Heeren gracht 98, Middelburg; A. Kodde, Sta tion D 41, Domburg; H. C. Franck, wijkverpleegster, Wol- phaartsdijk; P. Knuist, Rim- melandstraat 6, Goes; J. v. 't Hof, Monnikendijk A 118, Kat- tendijke; Adr. Bader, Boulevard 59. Breskens; W. J Visser, Markt 75, Retranchement; C. J. de Bruyne, O 16. Cadzand. Zg krijgen hun prijs in den loop van de volgende week toege stuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2