De heer Welter over de toekomst van Indonesië. LAATSTE NIEUWS. UIT DE PROVINCIE WALCHEREN Het jubileum van jhr. Quarles van Ufford. Volkomen anarchie in Medan. Het „Dagblad" over het i nieuwe kabinet. Als laatste lid van de Ned. Ïiarlementaire commissie ver let de heer Chr. J. I. M. Wei ter Batavia. Tijdens zijn kort1 vertoef te Bangkok had een verslaggever van het A.N.P. een onderhoud met hem. ..Overal waar ik Hollandsche jongens aan het wei'k heb ge zien. aldus de heer Weiter. werden orde, rust en veiligheid hersteld. Het deed my genoe gen dit te zien, want per slot moeten wij Hollanders dit werk zelf doen. Het is een nationale zakk, waarvoor dit offer moet Worden gebracht". Tegen het einde van deze of medio volgende maand ver wacht de heer Weiter een alge- meenen toestand van rust en orde op Bali. De bataljons ge vormd uit ex-krygsgevangenen van de Birma-Siamspoorweg gedragen zich hier uitstekend. Maar niet glleen deze Bali- groepen, ook de elders gesta- tionneerde uit Nederland aan gekomen troepen doen prachtig werk. Zeer slechte indrukken had de heer Weiter in Medan opge daan. „Wel heel schril Is het con trast van deze stad met b-v- Bllliton. Op dit kleine eiland werken de mijnen met zoo groot mogelijk aantal krachten om tin te produceeren. Het is van het grootste belang voor onze deviezenpositie. Medan is ern toonbeeld van verwording. Alleen de beschermde Polonia- wijk is een oase in een ver schrikkelijke omgeving. De an de re wijken leven in een. volko men anarchie en ook buiten de stad is niemand veilig". De A.N.P.-verslaggever vroeg den heer Weiter nog naar de leidende figuren uit de repu- blikeinsche beweging, doch met deze figuren is geen enkel contact opgenomen, uit viel buiten het kaaer van de op dracht. HET NIEUWE KABINET EN INDIK. Zich baseerend op het on langs door het instituut Gal lup verrichte opinie-onderzoek dat betrekking had op de poli tieke constellatie in Nederland na de komende verkiezingen, voorspelt het „Dagblad" te Ba tavia dat Pr°f. Schermerhom in het gunstigste geval genood zaakt zal zijn om overeenstem ming te bereiken met de Ka tholieken. Dit zou echter zoo wel een verwatering van den socialistischen inslag van de Partij van den Arbeid als een volledige verandering in de po litiek ten aanzien van Indone sië met zich brengen. „Het is niet noodig om een reactionairè richting in te slaan, daar alle partijen het er over eens zijn, dat een groote mate van zelfbestuur aan In- dië moet worden toegestaan, maar het onwaardige scha- cherspei moet onmiddellijk een einde nemen", zoo gaat het blad voort. Het hlad is er van overtuigd, dat het meerendeel van de vol gelingen van prof. Schermer- horn hem noch het opgeven van het soc. programma noch een wijziging in de politiek ter. aanzien van Indië zullen toe staan. hetgeen beteekent, dat hij niet in staat zou zijn een nieuw kabinet te vormen. Vol gens het Dagblad zal dan de leider der Katholieken tot die taak geroepen worden. Het blad neemt aan. dat de onder handelingen met de partijen van den rechtervleugel zullen eindigen in een coalitie mét een kleine, doch bruikbare meerderheid in het nieuwe par lement, waardoor er aan de raag, „wie de baas in Indië i". een einde zal komen. ERNSTIG ONGELUK IN CIRCUS VAN BEVER. In één van de stallen van het Circus van Bever, dat Woensdag j.L zyn tenten in Middelburg opsloeg, had op den avond van dienzelfden dag een ernstig ongeluk plaats. De 43-jarige paardenknecht A. K. van het circus werd door een hoefslag van één der paarden ernstig aan het hoofd getrof fen. Het slachtoffer is op last van den in alleryi gewaar- schuwden geneesheer, naar het gasthuis overgebracht, waar hij na aankomst aan zijn ver wonding is overleden. BENOEMD. Tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neu- zenpolder is benoemd H. P. Wolfert Czn„ te Temeuzen. Aan H. A. Dekker Jzn, te Hoek is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder, Het verkeer over de Zeeuwsche stroomen. Het aantal passagiers, dat in 1946 gebruik maakte van de veren over de Zeeuwsche stroomen, gaat ver uit boven de aantallen van voor den oor- Bonnen voor 6 een heden brandstoffen. VOOR DEN WINTER 1946/'47 Teneinde de bevoorrading van den brandstoffenhandel voor het stookseizocn 1946-47 IX)o vlot mogelijk te doen ver loopen, is besloten reeds thans over te. gaan tot de eerste bon aanwijzing op de nieuwe brandstoffenkaart T 606, met de uitreiking waarvan de dlstrlbutiediensten op 11 Mei a.s. gereed zullen zijn. In verband hiermede moeten in hot. tjjdvak van 6 t.m. 25 Mei e.s. de bonnen 60 en 61 van deze kaart by ep» brandstof- femleveraneier worden ingele verd. Op elk dezer bonnen zul len drie eenheden vaste brand stoffen worden afgeleverd zoo dra de handelaar op deze bonnen zal zijn bevoorraad. Men is thans niet meer ver plicht de beschikbaar gestelde; zes eenheden te betrekken van den leverancier bij wien men als klant stond ingeschreven. De uitzending van militairen naar Oost en West. Door de Tweede Kamer is met 53 tegen 2 stemmen aan genomen een voorstel tot wij ziging van art. 192 der Grond wet in dien zin, dat dienst plichtigen niet dan krachtens een wet zonder hun toestem ming naar Ned. Indië, Suri name en Curagao mogen wor den gezonden. Uitstel van dienstplicht. VOOR BOERENZOONS ~3N MELKERS. Medegedeeld wordt, dat van de vele verzoeken om uitstel van opkomst In militairen dienst door melkknechten en melkknechten-boerenzoons slechst de urgente gevallen in behandeling konden worden genomen. Wie geen bericht van uitstel heeft ontvangen moet opkomen. Mariniers naar de Oost. Zaterdag zal het 2de en ede regiment mariniers met de Ta- rakan naar Indië vertrekken, PROF. MR. P. SCHOLTEN OVERLEDEN. Naar wij vernemen, is op reis naar Canada, waar hij een zijner kinderen een bezoek ging brengen, plotseling over leden prof. mr. P. Scholten. lid van de Eerste Kamer, lid van het, Hooge College voor de rechterlijke macht en voorzit ter van de Adviescommissie voor de illegaliteit. Spel met den dood. Bij Renkum speelden twee kinderen met een slagpijp van een granaat Een kind werd op slag gedood, een ander zwaar gewond. De 18-jarige D. S. te Rhe- nen vond hij het spitten eer aantal lichtkogels in den grond. Met een brandende lu cifer trachtte hij deze de lucht in te schieten. Een ex piosie volgde, waarbij de jon geman aan hoofd en handen gewond werd. Hij moest ter behandeling naar het zieken huis te Wageningen worden overgebracht. Oostenrijk protesteert. In Noord-Tirol is het tot een staking gekomen in verband met het besluit op de Parijsche conferentie om Zuid-Tirol niei aan Oostenrijk terug te geven. In Zuid-Tirol hebben zich bot singen voorgedaan tusschén de Oostenrijksche bevolking en de Italiaansche politie even eens in verband met de kwes tie Zuid-Tirol. De Oostenrijk sche regeering heeft verklaard vast te zullen houden aan den eisch, dat Zuid-Tirol weer Oostenrijksch wordt. De Palestijnsche kwestie. De Arabieren in Palestina protesteeren steeds feller tegen het voorstel van de Engelsch- Amerikaansche commissie voor een regeling van het Palesti na-vraagstuk. Zy wenschen geen Joodsche slaveft te wor den. Bevin heeft aan Byrnes een nota gezonden, waarin Engeland vraagt, in hoeverre Amerika bereid is Engeland steun te verleenen bij het op lossen van de moeilijkheden en het tot stand brengen "van een regeling. MR. STEENBERGE UIT WASHINGTON VERTROKKEN. Mr. M. P. L. Steenberghe heeft zijn functie van voorzit ter der Nederlandsche Inkoop commissie te Washington neergelegd en is naar New- York vertrokken, vanwaar hij naar Nederland zal terugkee- ren. Scheepvaartberichten 1 Mei: Vlissingen: aange komen „Gruno" en vertrok ken „Gruno" naar Antwerpen Aangekomen sleepboot „Blan kenburg" van Ostende. Gepasseerd naar Antwerpen m.s. „Haba"; van Antwerpen m.s. „Duurswold". log. In het eerste kwartaal van 1940 was er over de Westcr- Schelde een aanmerkelijk mi litair vervoer Dit buiten be schouwing gelaten is het Per sonenvervoer over de Wester- Schelde verdubbeld (in het eer ste kwartaal van 1939: 79787 passagiers, le kwartaal 1946: 161477). Eenerzüds wordt het vervoer gestimuleerd, omdat het kosteloos is, anderzyds brengt de wederopbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen, in het, bijzonder van het Westelijk gedeelte, een sterke toeneming van het vervoer met zich me de. Daarnaast is de algemeen toegenomen reislust van In vloed. Dit laatste blijkt uit het toegenomen persónenvervoet op de Noordelijke veren (45127 passagiers le kwartaal 1939. 57127 le kwartaal 1946). Het autovervoer is op den Wester-Scheldedienst ruim 70 van het vervoer van voor den oorlog Op de lijn Zlerik- zeeKatsc'he Veer kunnen pas weer sedert 26 Maart j.l. auto's worden overgezet. In verhou ding tot het gemiddelde over 1938 t.m. 1940 bedraagt het autovervoer op het veer KortgeneWolphaart3dijk in 1946 ruim 60 Het aantal vervoerde personenauto's is sterk afgenomen; het aantal vervoerde vrachtauto's is ovei het algemeen grooter dan voor den oorlog. Hddelburg PARTIJ VAN DEN ARBEID VIERT 1 MEI. De Partij van den Arbeid, als zoodanig, vierde Woens dag haar eerste 1 Mei-feest In het Schuttershof te Mid delburg werd de feestelijke samenkomst geopend door mi P. C. de Jonge, voorz. van de afd. De heer Hamelink uit Axel hield een 1 Mei-rède, getiteld „Kentering", waarin hy schets te hoe het socialisme van 1918 tot '40 faalde in 'zijn pa cifistische pogingen. Er is nu een kentering in de gedachten geboren, het socialisme heeft zich vernieuwd en uitgebreid en staat opnieuw voor dé Laak den wereldvrede door in ternationale samenwerking te handhaven. Medewerking aan dezen avond verleenden ook de zaug- vereeniging „De Volksstem' en mevr. SchuitemaVader, die eenige gedichten voor droeg. Na de pauze voerde de lee kenspelgroep „De Wegwijzer" een tafereelenspel „Van Mei tot Mei" op, waarin de toe stand in Mei 1945 en verschei dene evenementen en gebeurte nissen daarvan, zooals M.G de samenstelling van het ka- binet-Schermerhorn, de over. winning van Labour, het In dische probleem en ten slotte de aanstaande stemming, op origineele wijze werd uitge beeld Het echtpaar KooleBom meljee te Middelburg, dat Woènsdag j.l. zyn 55-jarige echtvereeniging vierde. had heel wat belangstelling op de zen heugelyken dag. Zelfs liet de buurtvereéniging hun een serenade brengen met mede werking van de muziekvere niging „Crescendo". RINGRIJDERIJ TE MIDDELBURG. De 3 p'arcoursen van de ringrijdery, diè Zaterdag te Middelburg wordt gehouden, loopen dwars door de stad. Op het oogenblik dat één der wa gens passeert wordt even het verkeer stopgezet. Hiertoe is door „Uit het Volk Voor het Volk" dc medewerking ingeroepen van een 100-tal padvinders. De vereeniging doet hierbij echter een dringend beroep 'op het publiek eveneens zijn medewer king hierbij te verleenen en de aanwijzingen van deze padvin ders op te volgen. BURG-ACTIE. De Lange Burg was vóór Mei 1940 een van de voor naamste winkelstraten van Middelburg. Een twintigtal middenstandswinkeliers, die al len hun zaak in de nieuwe „Burg" hebben gevestigd, heb ben zich nu vereenigd in de „Burg-actie", met het doel deze winkelstraat de oude glo rie te hergeven. Behalve een 'zakelijk straat- belang streeft de Burg-actie ook nog een ander belangrijk doél na, nl. de Zeeuwsche hoofdstad weer te herstellen in haar functie van koopstad voor Zeeland. De vooruitstrevende zaken man mag Immers niet nalaten tè ..trachten om de koopkracht van het natuurlijke achterland te herwinnen. De winkeliers van de „Burg actie" willen in dé naaste toe komst bewezen, dat de Zeeuw sche middenstand niét futloos en zonder energie genoemd kan worden CIRCUS VAN BEVER. Circus van Bever treedt thans in Middelburg op en boekte reeds den eersten avonc. met een goed programma suc ces. Het circus beschikt over een flink aantal goed gedres seerde paarden en het pro gramma biedt verder alles wat bij een goed circus behoort: acrobatiek, voltige, koorddan seressen, 'n trapeziumwerkster, hondendressuur, messenwer pers en niet te vergeten goede clowns, die de de lachers al heel vlug op hun hand had den. Alberto, de Ribbeman, de Karoly's, die een goede voltige act brachten, de Korslcy's, parterre-acrobaten en Treblas de man met de Ijzeren schou ders, waren wel de beste num mers van het uitstekend ver zorgde, op goed peil staande circus-programma. Programma 4 Mei Middelburg. Daar er geen speciale pro gramma's van de feestelijkhe den op 4 Mei gedrukt zullen worden, geven wy gemakshal ve nog even een volledig over zicht van de feestelijkheden, die door de Vereen. „Uit het Volk—Voor het Volk" te Mid delburg worden georganiseerd. 1.5 minuten klokluiden van de Oostkerlc; onderdehand wor den de vlaggen uitgestoken. 2.Aanvang ringrijdery, in 3 parcoursen door de binnen stad, van af de Markt. 2.30 tot 4.concert „Cres cendo". Markt. 3.tot 4.concert ,,O.N.D. A.", Molenwater 3tot 4.30 concert „Excel sior", Turfkaai. 3.tot 4.30 concert Pijpers corps „Juliana", Dam. Deze concerten worden afge wisseld met korte muzikale wandelingen van af deze pun ten. 4.45 tot 5,30 concert „O.N. D.A.", Markt, tijdens kamp- ritten' der ringrijderij. 5.tot 6— gecombineerde marsch van tamboers, hoorn blazers en pijpers, Achilles", padvinders en „Juliana"'). 7.30 tot 8.15 concert „Mid- delburgsch Muziekkorps", Markt. 8.15 uitvoering van „Leve de ■rijheid" door alle muziekkorp sen en bands onder leiding van den heer Caro. 8,30 afmarsch van muziek korpsen en bands naar de Rot terdamsche kaai. 9.Vreugdevuur op Jen Ha- vendijk met muzikale opluiste ring. 9.45 Fakkeloptocht van alle korps'en met korte tusschen- poozen naar de Markt. 10,30 2e uitvoering „Leve de vrijheid"'. 10.45 tot 11.30 concert „Ex celsior". Markt Hieronder volgen nog de rou tes die de verschillende mu ziekkorpsen volgen bij hun marsch om 8.30 van de Markt naar de Rotterdamsche kaai. „Excelsior" en „Achilles": Markt, Nwe Burg, Groen markt. Balans, Spanjaardstr. Molstraat, Dam N.Z., Rotter damsche kaai. Pyperscorps „Juliana": Markt, L. Noordstr., Hof- Dlein, Wagenaarstr., Balans, St. Pieterstr.. K. Delft, Dam Z.Z., Rouaansche kaai. „Crescendo": Markt, Gortstr.. Varkens- markt, Nieuwe Haven, Hoog straat. kaden, Rotterd. kaai. O.N.D.A." en padvinders hand: Markt, L. Noordstr., K. Noord straat. Zuidsingel, Vcrwerij- straat. Breestr., Nederstraat, Rotterdamsche kaai. De route van de Fakkelop tochten om 9 45 is als vo!gt: Rotterd. kaai, Beatrixbrug, Spykerbrug, Kinderdijk, Ko rendijk, Nwe Poortstr., Loska- de, Stationsstr.. Houtkaai, Turf kaai. Hoogstraat. Varkens- markt, Gortstr., Markt. Vlas- markt, Krommeweele. Heeren gracht. Zuidsingel Bree, Wa genaarstr., Balans, Nwe. Burg. Markt. De bewoners van deze stra ten worden verzocht tijdens den optocht het licht aan te steken en de gordijnen te openen. Op 30 April hebben reeds velen op deze zeer gewaardeerde wijze hun medewerking verleend: ook zij .die aan dit verzoek nog niet voldeden, worden vriende lijk verzocht op de aangegeven manier de feestvreugde te hei- Pen verhoogen, zoodat geen en kele buurt meer donker blyft! Parade óf^den Dam. Ter gelegenheid van het ju bileum vaai jhr. mr. Quarles van Ufford werd Donderdag ochtend voor den hoogen ju bilaris op den Dam te Mid delburg een parade gehouden door de gezagstroepen uit alle deelen van het district Zee land, tezamen ongeveer 250 man. Voor deze gelegenheid was ook het muziekkorps van het wachtdetachement, dat ongeveer 75 man telt, uit Den Haag overgekomen om de plechigheid luister bij te zet ten. Behalve de Commissaris der Koningin en diens echtgenoote de griffier, de burgemeester van Middelburg en de com missaris van politie waren aanwezig kolonel W. Hennink. bevelhebber in de 2de mil. afd. uit Den Haag, met zijn adju dant, kapt. de Moskie, gr.- majoor W. K. de Feyter, toe gevoegd hoofdofficier, en ma joor J. H. Koöle, bevelhebber gezagstroepen, distr. Zeeland. De defileerende troepen, die gevolgd werden door comman do- en vrachtwagen, stonden onder bevel van kapitein M. Verburg, met als commandant van de le comp. kapitein Sor- ber uit Terneuzen en van de 2e comp. kapitein Weyters uit Jabeke. Het militaire muziek korps is 's middags weer ver trokken. Vlissingen. A.K. KIES VEREENIGING. In de gisteravond gehouden vergadering van de A. R. kies- vereeniging te Vlissingen wer den tot candidaten voor den gemeenteraad gekozen de hee- ren: W. Poppe, J Marijs, H. G. V. Sorel, J. L. de Wit, Ph. J. Woltering, J. Snoodijk, J. A. Prins, J. van Driel, D. Loüwer- en M. Vader. Dezer dagen zyn Engelsche militairen begonnen met 't op graven van de lyken der geal lieerde stryders, welke voorde bevrijding van Vlissingen ge vallen zyn en ter aarde wer den besteld aan de landings- laats aan de Marine-haven fet ligt in de bedoeling hun stoffelijk hulsel over te bren gen naar het Engelsche kerk hof te Bergen op Zoom in verband hiermede kan de plechtige herdenking op de graven van deze gevallen stry ders op a.s. Zaterdag aldaar niet doorgaan. De plechtigheid zal -thans plaats vinden op de graven van do burgers, welke by de bevrij ding van Vlissingen het leven Heten en die begraven zijn in een tuin van het pand Emma- straat 26. Ook de nabestaanden van de gevallenen kunnen aan deze plechtigheid deelnemen. BOND VAN BUURTVEREEN. ORANJE EN VLISSINGEN Het hoofdbestuur deelt me de, dat ih het feestprogramma van 4 Mei een wijziging is aan. gebracht. Om 19.15 uur za_ een muzikale wandeling wor den gehouden, waarbij de vol gende route wordt genomen: Bellamypark, Spuistraat, Coos_ je Buskenstraat, B- Wolffplein, Badhuisstraat, Gla cisstraat, v Dishoeckstraat Singel, Brou- wenaarstraat, P. Krugerstraat, In verband 'met deze muzi kale wandeling begint de sport, en muziekuitvoering niet om half acht, maar om acht uur. Deelnemende vereenigingen worden dringend verzocht de voor hen gereserveerde plaat sen om acht Uur in bezit te nemen. Zondag 28 April vond in café i „Centraal" te Vlissingen de return-wedstrijd plaats tus schen de aldaar gevestigde bil_ jartclub A.B.V. en A L M. uit Goes. De ontmoeting werd gewon nen door A-B.V met 22 P1"1- ten. A.L.M. behaalde 12 pun* ten^ terwijl het aantal caram boles resp 1785 en 1595 be droeg. By beschikking van den mi nister van marine is op grond van desbetreffende bepalingen, van het Zuiveringsbesluit 1945 de navolgende persoon discipli nair gestraft door het geven, van een schriftelijke berisping, die ter standplaats van betrok kene en in de plaatselijke pers openbaar moet worden ge maakt P. J. B. van Hest, matroos- motordrrjver bij het Loods wezen, enz. te Vlissingen, we gens het feit, dat betrokkene vriendschappelyken omgang met Duitschers heeft gehad en daardoor ernstig tekort ge schoten is in het betrachten van een juiste houding in verband met de bezetting. Bij een sigarenwinkelierster te Vlissingen heeft men door 't uitsnijden van de etalageruit een groóten voorraad importci- garetten, voor het extrarant soen bestemd, gestolen. TE WEINIG VLEESCH. De slagers in Vlissingen en Souburg deelen per adver tentie mede, dat de extra- vleeschbon deze week door geringe vleeschaanvoer niet gehonoreerd kan worden en van het normale vleesch- rantsoen slechts de helft voorradig is. Rittherti Ds. Breukelman die met de inundatie naar Veere was ver huisd, is Woensdag weer naar de gemeente Ritthem terugge keerd, waar hij zyn ambtelijk werk weer zal hervatten. Domburg SERENADE. Dinsdagavond deed de Dom- burgsche fanfarevereeniging een muzikale wandeling en verwylde een poos voor het rusthuis „Irma" om de aldaar wonende oudjes mede in de vreugde van den dag te doen deelen. Er heerschte een gezel lige drukte. APOTHEKEN. Vanaf Zaterdag t.m. volgen de week Vrijdag zyn de vol gende apotheken geopend: Te Middelburg: apotheek Pienbroek. Te Vlissingen; Ockenburg, St. Jacobsstraat. Te Goes: de Goesche apotheek. Een hartelijke hulde uit breeden kring. Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech dóór O. Th. Rótman 23. Strompelend kreunend, geleund óp des dokters arm. volg de hij dezen naar bin nen. De dokter, die heimelijk een hekel aan mijnheer Pimpel mans had. plantte den armen man in een stoel neer en daar be gon hij met de schrammen, waarmee meneer Pimpelmans? gezicht overdekt was. een voor een met scherpe, bijtende jo- diumtinctuur te pen scelen. Waardevolle geschenken aangeboden. In de met schier ontelbare bloemstukken feestelyk ver sierde Uonfrerie-zaal van het Schuttershof te Middelburg werd Donderdagmiddag Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford op zeer hartelyke wyze gehul digd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als Commis saris der Koningin in de pro vincie Zeeland. HULDIGING NAMENS GED. STATEN. Als eerste spreker voerde namens het collége van Ged. Staten het woord de heer J. 11. van Bornmèi van Vloten, dié allereerst 'n overzicht gaf van de vele belangrijke dui gen, die Jhr. Quarles van Uf ford voor Zeeland tot stand heeft gébracht op het gebied der electriciteits- en drinkwa tervoorziening, de provinciale vloot, de belangen van polders en waterschappen en op het terrein der verkeersverbeterin- gen. Hulde bracht spr. den Commissaris voor zijn groote toewijding aan de belangen van de provincie, voor den rnst, warmede hy zich in al lerlei problemen verdiepte en de deskundigheid, waarvan hij in de Vergaderingen van het college van Gedeputeerde Sta ten steeds blijk gaf. Nie' slechts in dit college was hij steeds de centrale figuur, de man van gezag, aan wiens oordeel de leden zich gaarne onderwierpen, hij was dit even zeer in de bijeenkomsten van de Provinciale Staten, welke Jhr. Quarles van Ufford steed: op strikt neutrale en tactvolle wijze heeft geleid; Evenzeer stond de heer van Bommel van Vloten stil by de houding van den Commissaris gedurende den oorlog, toen hij een moedige, fiere, strikt af wijzende gedragslijn volgde Deze leidde ertoe, dat de ju bilaris reeds in September uit Zeeland werd velbannen. Is het echter eigenlijk niet ge- luklüg geweest, dat deze ver banning kwam? „Anders zou het onvermijdelijk tot ernstige conflicten zyn gekomen en nu prijzen wy het gelukkig, U weer als centrale, gezagne fa- bende figuur aan het hoofd te zien van den opbouw voor de wederherrijzenis van dit ge west", zoo besloot spr. die ten slotte ook mevr. Quarles van Ufford in deze huldebetuiging betrok en namens het college van Gedeputeerde Staten een olieverfportret van Jhr. Quar les van Ufford aanbood, ge schilderd door Pal Dom. DE ANDERE SPREKERS. De griffier der Staten, dr. B D. H van Teilegen, bracht den jubileerenden Commissaris de gelukwenschen over van het personeel der Griffie en Je an dere provinciale diensten én schetste de uitstekende ver houding, die er steeds heeft be. staan tusschen dit personeel en zijn hoogsten chef. Als blij vend huldeblijk bood spr. vijf 17de eeuwsche vazen van Delftsch blauw aan. Namens de P.Z.E M. werd welk een belangryk aandeel jhr. Quarles van Ufford heeft gehad in de totstandkoming van de electriciteitsvoorziening in Zeeland en zijn rede verge zeld deed gaan van 'n hulde blijk beslaande uit een fraaie lichtkroon. Mr. A. M- van der Weel, wnd. burgemeester van Mid delburg. sprak namens de bur gemeesters en secretarissen der Zeeuwsche gemeenten en de Ned. Vei' van Gemeenten. Spr- schetste de uitstekende verhouding, die er steeds heeft bestaan tusschen den Commis saris en de gemeentebesturen, een verhouding, die ook goed bleef gedurende de periode, waarin jhr. Quarles van Ufford gedwongen buiten Zeeland ver toefde. Spr. bood een 17de eeuwsche Zeeuwsche kast als geschenk aan en voegde daar als particulier geschenk van een Bredasche dame, die ui 1940 ift nauw contact kwam met Jen Commissaris, nog een zilveren beker uit 1750 aan toe, die na de restauratie ln het Middelburgsche stadhuis zal worden geplaatst. Nadat namens polders en waterschappen nog een kort woord was gesproken door H A. A- baron Collot d'Escury, was HET WOORD AAN DEN COMMISSARIS. „Uw hulde was overweldlgena. Ik voel my klein en beschaamd Is dit nu een bewijs van Zeeuwsche bescheidenheid?" Zoo begon jhr. Quarles van Ufford zyn toespraak H\j bracht eerbiedigen en warmen dank aan God, die zijn steun is geweest en hem met hulp en raad en daad heeft bijgestaan Spr. dankte voor de vriend schap en de sympathie, die hij van de Zeeuwen heeft onder vonden en zeide de. mentaliteit het woord gevoerd door mr- dr.ider Zeeuwen goed te hebben B. W. graaf van Lyndên, die leeren kennen. Onlangs heeft uitvoerig in het licht stelde,!iemand hen bloedeloos ge noemd, zonder fut en zonder energie Het is echter anders. Zij hebben een yzeren wil, zyn stoer en wakker en hebben veel initiatief Het gaat dan ook niet om te zeggen, dat het voor Zeeland „Er op of er onder" is, want Zeeland kan nimmer ten onder gaan- De leuze moet zön. dat Zeeland moet excelleeren op sociaal, cultureel en geeste- ijk gebied. Er is onlangs een knuppel in het hoenderhok ge gooid, maar niet altyd is dat goed, omdat de kippen dan soms dagen van den leg af raken. Spr. bracht dank aan al zijn medewerkers, op wier rekening z.i, zeer veel gesteld moet worden van wat in zyn ambts periode tot stand gekomen is en dankte het college van Ged. Staten het personeel der pro vincie, de Provinciale Stoom bootdiensten, den Planologi- schen Dienst, welks directeur, nog. maar kort in Zeeland, groote verwachtingen heeft fewekt en de juiste man op e juiste plaats blykt te zijn, de P.Z.E.M., de gemeentebe sturen en de polder- en water schappen voor hun hartelijke hulde. Jhr. Quarles van Ufford be sloot zijn rede met erop te wijzen, dat zyn loopbaan ten einde loopt en de eindstreep in zicht komt. Zooals echter juist dan een renpaard het sterkst zijn krachten inspant, zal het mijn streven zyn, alle krachten in te spannen voor het herstel en de herleving van het hem zoo dierbare Zeeland Na afloop dezer officieele huldiging bestond er gelegen heid om den Commissaris der Koningin te complimenteeren. Tijdens de receptie is van deze gelegenheid aoor ontelbaren gebruik gemaakt. Namens de Stichting Herstel Zeeland '45 werd den jubilaris nog een antieke koffiekan aangeboden, Predikbeurten Ned. Herv. kerk: Seroos- kerke: 10 ds. Visser, 2 da. Don; Oostkapelle: 10 ds. Don, 2.30 ds. Visser; Souburg: 10 (H.Av), 2.30 (H.D.) ds. Spij kerboer; Vlissingen: Nieuwe kerk; 10.30 ds. Visbeek (Jeugd dienst). Arnemuiden: 10 en 6 dhr. Begeer; Kleverskerker, ds. Waardenburg (H.D.); Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. van Loon. Geref. kerk: Vlissingen: 9, en o ds Hindriks; St. Lau rens: 10' en 2.30 ds. Koning* Geref. kerk (H.V.)Middel burg: 10 ds. Hoffman. Geref. kerk (art. 31 K.O.) Middelburg: 2 en 7 ds. Raven; Souburg: 10 en 4 ds. Raven. Chr. Ger kerk: Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Slofstra. Evang. Luth. gem.: Vlis singen: 10 da. de Boer; Mid* delburg: 10 ds. van Empel. Doopsgez. gem.: Vlissingen: 10 da. de Boer, doopdiensfc (Luth. kerk), Zondagsschool R.H.B.S. 12 uur. Herst'. Apost. gem.: Vlissin gen: 10 en 4 ds. de Vries. Ver. v. Vrijz. Herv.: Middel burg: nm. 7 ds. v. d. Brugh; Vlissingen: 10 45 ds. v. d. Brugh (Paul Krugerstr.). Geref. gem.: Arnemuiden: Za. 7 student v. d. Ketterij; Zo. 3 x leesd.; Middelburg: Zo. 3 x leesd.; Di. 7 Mei: 7.30 ds. van Stuijvenberg. Protest der Duitsche kerk. Wy maakten dezer dagen melding van het protest der Duitsche bisschoppen. Uit na dere berichten blijkt, dat ook van protestantsche zijde is ge protesteerd en dat het protest minder fel was, dan aanvan kelijk werd bericht. Zoowel de Katholieke als de „Evangelische" kerk in Duitschland heeft, naar uit een „U. P."-bericht blijkt, be zwaren geuit tegen de poli tiek der militaire regeeringen in de Amerk., Eng. en Fr. be- zettingsgebieden van dat land. In de „Evangelische" kerken werd reeds een desbetreffend schrijven voorgelezen. Ook in de Katholieke kerken zou zulks geschieden en wel in nog scherper bewoordingen. Het militair bestuur had, toen het daarvan kennis kreeg, den ka tholieken autoriteiten verzocht, hiervan af te zien. Dit is ge schied. doch de bisschoppen meenden het schryven wel ter kennis te moeten brengen van den geallieerden controleraad De critiek van de beide brie ven betreft in hoofdzaak de volgende feiten: 1. De onzekerheid, waarin het volk onder de militaire wetten leeft; 2. De honger en de ellende voor tientallen millioenen „ver plaatste personen" in West- Europa, onder wie tallooza Duitschers. 3. Het nog altyd geTJlftfRyn van krijgsgevangenen als dwang-arbeiders. 4. Onrechtvaardigheden van de denazificatiewetten. 5. Vorderingen van bezittin gen en verdeeling van land eigendommen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 12