PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Palestina blijft een probleem! Fonds Noodgebieden. Uit de provincie. Geen slechte vooruitzichten voor Vlissingens haven. Hoofdredacteur G- BatUntljn (iret redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp)» Uitgave: Sikh. ling P.Z-C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Donderdag 2 Mei 1946 IS&e Jaargang Nummer 102 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, lranco Eer post, f 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Waistraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924. Goes: Turlksde 15. tel. 2475 Oostburg: Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. Hel wereldgebeuren. DE MINISTERSCONFERENTIE IN PARIJS. Gulzig Joego Slavië. De ministers in Parijs zgn overgegaan tot de bespreking vam de vierde moeilijkheid in het verdrag met Italië, de I taliaansch—Joego-Slavische grens. Joego-Slavië bleek bij zijn hooge eischen alleen gesteund te worden door den grooten Russischen broer. In een rapport van deskun digen werden nu vier mogelij ke grenzen voorgesteld, drie dicht bij elkaar en een vierde, die aanzienlijk van de andere drie verschilde en dan ook van het Sovjet-lid afkomstig was. Het grootste probleem vormt Triest. Bevin stelde een con trole-commissie voor, bestaan de uit tien mogendheden. De Joego-Slaven gingen daarmee accoord, mits wel Oekraine, maar geen enkele Westelijke mogendheid in deze commissie zitting zou hebben. Daarmee kon Bevin zicih, van zelf niet vereenigen. Over één ding is men het voor het einde van de zitting volkomen eens geworden. De Oostenrijksche aanspraken op den terugkeer van Zuid-Tirol, indertijd genadiglijk door Hit- Ier in Italiaansch bezit gela ten, zijn afgewezen. Op voorstel van Byrnes gaan de ministers langer werken en komen ze nu tweemaal per dag bijeen. Het Palestina-vraagstuk blijft een Gordiaanscbe knoop! Men weet, dat Engeland bij monde van lord Balfour tij dens den vorigen oorlog be loofde van Palestina een Joodsch nationaal tehuis te maken en dat deze belofte, Balfour-verklaring genaamd, geleid heeft bot eindelooze ver wikkelingen en talrijke bot singen tusschen Joden en Ara bieren. Om aan al deze pro blemen een einde te maken, werd verleden jaar een ge mengde Britsch-Amerikaan, sche commissie benoemd, die een regeling zou ontwerpen. Thans heeft deze commissie haar arbeid voltooid, maar veel is men ook ditmaal niet op geschoten. Palestina moet noch Joodsch e noch een Arabische staat worden, zegt dit rapport, maar maatregelen dienen ge nomen te worden om de klove te overbruggen. Eerst indien de vrede tus schen de bevolkingsgroepen een feit is geworden kan aan Pa lestina onafhankelijkheid wor den verleend. Voorloopig blijft het land onder Britsch man daatbestuur. Zoo mogelijk en dit is de belangrijkste bepaling uit het rapport, zullen dit jaar honderdduizend Joden in Pa lestina worden toegelaten. Het rapport beteekent al lerminst een oplossing voor de moeilijkheden. De Joden zijn er wel mee ingenomen, maar de Arabicven wijzen de voorstellen resoluut van de hand. Zij wenschen niet dat de Arabieren de slaven worden van een buitenlandsche over heid en zullen zich tegen elke poging daartoe verzetten. 28 APRIL TOT 5 MEI INZAMELING STICH TING 1940—*45. Tweede Kamer en Perszuivering De broodbakkerijen op den Natlonalen Feestdag. De minister van soc.-zaken heeft toegestaan, dat op Vrij dag 3 Mei gewerkt kan wor den voor de volgende dagen, zoodat op Zaterdag de bak- kersarbeid kan stilstaan. De regeling is gelijk aan die tij dens de Paaschdagen. Op Vrij dag 3 Mei en Maandag 6 Mei is de verkoop van versch brood van acht uur af geoor loofd. INDONESISCHE KWESTIE IN DE TWEEDE KAMER. KRACHTIG PROTEST VAN AUSTRALIË Prinses Juiiana in het Comité Yan Aanbeveling. Een aantal vooraanstaande personen uit de zwaar getrof. xen steden en gebieden van ons land is uitgenoodigd zitting te nemen in een comité van aan beveling voor een Fonds Nood gebieden, dat op initiatief van Ned. Volksherstel in het leven is geroepen om de helpende hand aan de bewoners van die gebieden te reiken. Prinses Ju liana heeft zich bereid ver klaard in dit comité zitting te nemen. Volksherstel zal in de tweede helft van Juni opnieuw een landelijke collecte houden, dit maal ten bat® van het fonds noodgebieden. GOUD I Ook in Australië is nu een rijke goudader ontdekt. In ZuLd-Afrika maakt de onlangs ontdekte goudader de immi gratie van 100.000 personen per jaar mogelijk. Reeds zijn twee steden uit den grond geschoten. De Eng. min. van finan ciën, Dalton, zal Lord Keynes opvolgen als gouver neur van het internatioale mo netaire fonds en van de inter nationale bank voor herstel en wederopbouw. HET VERTREK VAN DE MARINE. 'n Stralend Meizon- netje over koffers en plunjezakken, gereed staande auto's en blau we uniformen. Bepaald groots is het vertrek van de marine uit Vlissingen niet te noemen. Er wordt niet bij gesproken en nie mand, op één enkele fietser na. die even is afgestapt en een vrouw die afscheid neemt van haar man, is er getuige van. In alle stilte verlaat de marine Vlissingen. Wagen na wagen draait langzaam de stad in. De stad die, schril le tegenstelling met deze gebeurtenis! feestelijk versierd is. De Aagje Dekenstraat, de Keersluis, daar gaan ze.... den weg op die uit Zeeland leidt Voorgoed? Nog onzekerheid omtrent Hasan. Naar het A.N.P. verneemt, zal de minister van overzee- sche gebiedsdeelen hedenmid dag in de Tweede Kamer, in openbare zitting een verklaring afleggen over het beleid der regeering ten aanzien van In dië en gegevens verstrekken over de jongste besprekingen te Londen. Het ligt in het voornemen, over deze verklaring in 't open baar een» debat te doen houden op Maandag a.s., wellicht ook in avondvergadering. Dit uit stel van het debat heeft tweeër-lei doel. In de eerste plaats verschaft het den leden der Kamer de gelegenheid, de regeeringsverklaring rustig te bestudeeren. In de tweede plaats zullen de leden dan ken nis hebben kunnen nemen van een voorloopig rapport, dat de missie-Van Poll dezer dagen zal doen verschenen. AUSTRALIË PROTESTEERT. De Australische regeering heeft by de Indonesische auto riteiten krachtig protest inge diend met betrekking tot „den baldadigen moord op de drie Australische officieren op Ja- t", welke onlangs gepleegd Den Britschen commandant van de geallieerde troepen op Java ist verzocht, de Indonesi sche leiders op de hoogte te brengen van Australië's af schuw van den aanslag en te verlangen, dat de daders ge straft zullen worden. DE NED.-INDIË ORDERS. De Australische exporteurs zijn zeer verontrust over het feit, dat er gevaar bestaat den handel op Nederlandsch-Indië te verliezen. De secretaris van de kamer van koophandel te Melbourne heeft er op gewezen dat de goederen die voor den oorlog uit Duitschland en Japan af komstig waren, thans van el ders betrokken moeten wor den. Hij zeide, dat, indien de reden waarom de orders niet geaccepteerd waren, de koop- Het rapport over Palestina. Naar aanleiding van vragen in het Lagerhuis, o.a. van Churchill, heeft minister-pre sident Attlee geantwoord, dat het rapport inzake de Pales- tijnsche kwestie door de re geering welke ook met de Ver. Staten in contact zal treden, zal worden bestudeerd. Het rapport zal als één ge heel worden beschouwd; deze verklaring gaf een Labour- lid aanleiding tot de vraag of ook de kwestie van eventueel nog 100.000 immigranten in 1946 zal moeten wachten tot de geheele politieke toekomst van Palestina zal vaststaan. Attlee verzocht opnieuw te wachten tot de regeering een verklaring zal kunnen afleg- n. ARABISCHE STAKING GEPROCLAMEERD. De Arabische Hooge Com missie heeft in verband met het rapport voor heden (Vrij dag 8 Mei) een algemeene staking geproclameerd en aan Arabische buurstaten verzocht sympathie-stakingen te doen plaats vinden. MR. TRIP ONDERSCHEIDEN Bij Kon. Besluit is btf be vordering benoemd tot Groot kruis in de Orde van Oranje Nassau mr. L. J. A. Trip, oud president van de Ned. Bank. kracht van de afnemers was, er mogelyk wel een regeling getroffen had kunnen worden. ONZEKERHEID OMTRENT HASAN. Omtrent het lot van den In- donesischen gouverneur van Sumatra, Tengkoe Hasan, be staat nog altijd geen zeker heid. Volgens sommige krin gen is hij naar Atjeh gevlucht, terwijl hg volgens andere bron nen zou vermoord zijn. NIEUWE BONNEN 28 April t.m. 11 Mei. BONKAARTEN KA, KB, KC 004. Boter: 221 Alg. 125 gr. Margarine: 222 Alg. 125 gr. Thee: 223 Alg. 50 gr. Jam: 224 Alg. 250 gr. jam, strocp enz. Waschpoeder: 225 Alg. 250 gr. BONKAARTEN LA, LB. LC 604. Vleesch; 118 Vleesch 100 Melk: A 29 Melk 2 liter, B 29, C 29 Melk 8% liter. Aardappelen; 112 Aard. 2 kg. BONKAARTEN KD, KE 604. Jam: 724 Alg 250 gr. jam, stroop enz. Waschpoeder: 725 Alg. 250 gr. BONKAARTEN LD, LE 604. Melk: D 29, E 29 Melk 6 liter. Aardappelen: 612 Aard. 1 kg. TABAKSKAARTEN ENZ. T 26 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten). T 35 1 rants, imp.-cigaretten. V 26 100 gr., choc, of suikerw. X 26 100 gr. choc, of suikerw. X 35 1 rants, imp.-cigaretten. Bovengenoemde artikelen kunnen reeds op Donderdag 2 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 6 Mei mag worden afgeleverd. Ook op den extra- vleeschbon, welke deze bon- nenlijst vermeldt, kan bij uit zondering reeds op Donderdag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltij den van de centrale keuken, moeten aldaar de bonnen 116 of 616 vleesch voor vleesch en 112 aardappelen voor aard appelen worden ingeleverd. Velerlei ernstige bezwaren geopperd. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp wijziging Tij delijk Persbesluit 1945. De vraag werd gestéld of de grondslag van de uit te vaar digen wet. het tijdelijk persbe sluit 1945. niet te wankel is. Als aanvaarding van deze wet plaats vindt, rijst het bezwaar, dat het tijdelijk persbesluit in lijnrechten strijd met de grond wet is te achten. Sommige le den waren van oordeel, dat er na de verkiezingen een geheel nieuwe perswet dient te ko men. De bestaande toestanden op perszuiveringsgebied werden scherp gegispt. Naar buiten wordt de indruk gewekt, dat onder het mom van vader landsliefde het naakte eigen belang wordt gediend. Concur renten trachten op onoirbare wijze op het kussen te komen, waarvan tegenstanders zijn verjaagd. Gewezen werd op het feit, dat. bladen, die vóór 1 Jan. 1943 ophielden te versohij- nen zonder meer terugkwamen, terwijl bij de andere bladen al les wat voor dien tijd werd ge schreven. wordt nageplozen, zonder op de goede bedoelin gen te letten. Verscheiden© le den vroegen, hoeveel dag- en weekbladen thans nog door 'n verschijningsverbod worden getroffen. Een bezwaar werd gevonden, dat de oplaag en mitsdien de papier-toewijzing gekoppeld wordt aan den naam der krant. Enkele leden vroe gen of het juist is, dat het per soneel van oude bladen anders wordt behandeld, dan dat van andere collaborateurs. Enkele leden hadden weinig waardee ring voor het feit, dat niet al leen de redacteuren, maar ook de uitgevers van de bladen door dit besluit worden ge troffen. Ook wordt de concur rentie door dit besluit bevoor deeld. Een aantal leden was van oordeel, dat art. 2 lid 1 van het persbesluit 1945 be zwaarlijk kan worden gehand haafd, omdat het de deur wa genwijd openzet voor wille keur. doordat iedere redacteur ontzet kan worden uit zijn ambt op bewijs van futiele ten lasteleggingen, hetgeen ook in de practijk is voorgekomen. Vrij algemeen werd aange voeld, dat het ontbreken van een beroepsinstantie tegen de beslissingen van de commissie voor de perszuivering onjuist is. Verscheidene leden oefen den critiek uit op dc samen stelling van deze commissie, waarin het element der be langhebbende concurrentie een belangrijke rol speelt. Belang hebbenden en commercieel ge- interesseerden hooren in deze commissie niet thuis. De ont slagneming van den heer Polak De inflatie in Hongarije. In Hongarije wordt de toe stand steeds hopeloozer. De inflatie maakt ontelbare slachtoffers en het grootste deel van de bevolking is in de diepste ellende gedompeld. Meldden wij begin April, dat een ei 250.000 pengö kostte, thans is deze prijs reeds ge stegen tot 2.400.000 pengö. Een dollar staat nu gelijk aan 220 millioen pengö en de Hon- gaarsche regeering heeft zich reeds genoodzaakt gezien om bankbiljetten van 100 millioen pengö uit te geven. Binnen een maand wordt de uitgifte van biljetten van een milliard pen gö verwacht. Daniels en de motiveering daarvan hebben in breede krin gen de aandacht getrokken. Uitvoerig werd stil gestaan bij de vraag of het gewenscht is de mogelijkheid te scheppen den naam van bepaalde bladen te verbieden. Enkele leden wilden het publiek vrij laten ora zich al of niet weer op de oude bladen te abonneeren. Het eenige waar het op aan komt, is landverraders of collabora teurs niet meer aan het woord te laten. Ook de mogelijkheid om bij bepaalde bedrijven een bewind voerder aan te stellen, vond geen onverdeeld© instemming. TEXTIELPUNTEN AANGEWEZEN. Het centraal distributiekan toor maakt bekend, dat de nummers 100 t.m. 119 van de textielkaarten zijn aangewezen voor het koopen van textielar tikelen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat losse punten niet geldig zgn. Protest Ned. Ind. regeering. De Nederleyrdsch-Indisehe regéering heeft bij de Indone sische regeering geprotesteerd tgen het feit, dat op 24 April een Japansch vliegtuig, met de rocd-witte Indonesische pro blemen, geland is op het vlieg veld van Batavia. Te Batavia zijn in den meest hartelijken toon tusschen Ne derlanders en vertegenwoordi gers van de Indonesiërs be sprekingen gevoerd over de levering van rijst aan West- Java. Conflict Byrnes-Molotof. Te Parijs is het Woensdag morgen tot een scherp conflict gekomen tusschen Byrnes en Molotov, toen eerstgenoemde eischte, dat een geallieerde controlecommissie zal worden benoemd, die toe zal zien op de naleving van de vredesvoor waarden in Italië. Molotov was hier vermoedelijk tegen, omdat als er voor Italië geen controlecommissie komt, deze ook niet zal worden ingesteld voor de Midden-Europee9Che landen. Doodstraf geëischt. Tegen H. P. van Maasdijk, die gedurende de bezetting eenigen tijd wnd. burgemeester van Den Haag is geweest, lid was van de N.S.B. en allerlei andere organisaties en tijdens de bezetting krachtig propa ganda voerde voor aansluiting van Nederland bij een Weste lijk statenblok onder leiding van Duitschland, werd giste ren in Den Haag de doodstraf geëischt. Geen extra treinen naar Amsterdam. De Ned. Spoorwegen hebben medegedeeld, dat alle extra- treinen die Zaterdag naar Am. sterdam zouden loopen in ver band met de opvoering van het bevrijdingsspel, vervallen zijn. Zij die reeds trein- en toe gangskaarten hadden, kunnen deze weer inleveren. Vermogensaanwasbelasting na de verkiezingen aan de orde. Naar wij vernemen zal het wetsontwerp tot heffing van een vermogensaanwasbelasting voor de verkiezingen niet meer door de Staten Generaal in be handeling genomen worden Bezoek Commissarissen der Koningin. Woensdagmorgen om 9.30 vertrok van de Markt te Goes de file van 11 auto's waarmee de Commissarissen der Konin gin in de verschillende pro vince's, die bij het zilveren ambtsjubileum van Jhr Mr. J. W. Quarles van Ufford tegen woordig zullen zg'n, naar Mid delburg, voorafgegaan en ge volgd door motorrijders van de rijkspolitie. Telefoon- en telegraaf- verkeer met Z.-Vlaanderen. Daar het telefoon- en tele- graafverkeer met Zeeuwsch Vlaanderen nog steeds veel te wenschen overlaat, zijn ver schillende maatregelen in voorbereiding om hierin ver betering te brengen. De groote moeilijkheid is. dat alle kabelverbindingen door de Westerschelde naar Zeeuwsch Vlaanderen zijn ge stoord en dat reparatie der kabels door de aanwezigheid van mijnenvelden nog steeds volslagen onmogelijk is. Met behulp van de radio-verbindin gen werd het verkeer tot nu toe gedeeltelijk onderhouden. Teneinde aan de dringende behoefte aan uitbreiding der verbindingen tegemoet te ko men, ligt het in de bedoeling dit systeem op ruimer schaa toe te passen. Hiernaast is nog een meer definitieve op lossing in voorbereiding, waar. bij radioverbindingen met multipeLtelefoniekanalen zul len worden toegepast. Tenslotte worden voorberei dingen getroffen om, zoodra dit met het °°o °P ket mijnen gevaar mogelijk is, een nieuwe kabel te leggen en de gestoor de kabels t.z.t. zoo mogelijk te herstellen. Directeur P.T.T. Middelburg. De heer J. Kunst, directeur van het P.T.T. kantoor te Middelburg, is met ingang van( 16 Mei benoemd tot directeur van het P.T.T. kantoor te Zeist. Als zijn opvolger zal ver moedelijk worden benoemd de heer J. H. Leenen thans refe rendaris op het P.T.T. kantoor te 's-Hertogenbosch. Ook aan de binnenhaven wordt hard gewerkt. Herstel der sluizen zal minstens 2 jaar vorderen. In een vorig artikel maakten wij melding van hetgeen reeds aan de Buitenhaven van Vlis singen hersteld is en hetgeen er eerstdaags aan hersteld zal zijn. Met niet minder energie, dan aan de Buitenhaven wordt ge werkt aan de Binnenhaven. Ook hier waren de verwoes tingen enorm en wie er thans een kijkje gaat nemen, zal wellicht nog de opmerking maken, dat Het er allemaal nog niet fraai uitziet. Vijftienhonderd meter ka demuur werden opgeblazen door onze niets ontziende Oos terburen. Zij moeten nog her steld worden, maar het bestek is gereed, binnen enkele we ken kan de aanbesteding van het werk tegemoet worden ge zien en als alles dan goed gaat, zal men aan het eind van het jaar in de Binnen haven toch weer 700 meter goede kademuur hebben. Met man en macht is er verder gewerkt aan het her stel van de tankinstallaties van de Vlismar. 9000 m3 zijn reeds in uitstekende conditie, binnen de drie maanden hoopt men nog 13,000 m3 aan tank ruimte voor den opslag van allerlei minerale vloeistoffen gereed te hebben. Ook hier zit er dus schot in de herstel werkzaamheden. Eer die havens echter weer geheel in ouden toestand zullen zijn, zal er nog heel wat water naar de zee moeten vloeien. Het herstel van de sluizen wordt bjjv, een zeer groot werk en 't is nog niet bekend, hoever de Rijkswaterstaat met de voorbereiding gevorderd is De algemeene verwachting is,* dat het herstel van de sluizen nog minstens twee jaar in beslag zal nemen. Gedurende al dien tijd zullen de schepen, die de Binnenhaven in willen, deze alleen kunnen bereiken van twee uur vóór tot aan hoog water, hetgeen voor de haven een ernstige handicap betee kent. Verder ligt het geheele ter rein bezaaid met bunkers, die opgeruimd moeten worden. Een lastig, tijdroovend en vrij kostbaar werk, want de bun kerbouwers hebben hun werk helaas vaak met Hollandsche degelijkheid uitgevoerd. Als de binnenhavens gereed zijn zal er verder een nieuwe werkplaats voor de Provincial? Stöombootdiensten worden ge bouwd. En vanzelfsprekend zullen er op verschillende pun ten weer loodsen verrijzen. Kranen zullen er moeten komen, zoo spoedig als maar mogelijk is. En naar de heer P. P. C. Mijs, de directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, aan wien wij de hier vermelde bijzonderheden danken, ons mededeelde, tracht men deze aan te koopen. Dit is echter uiterst moeilijk en reeds wordt overwogen, of men ze niet be ter in Canada bestellen kan Zonder kranen immers geen havenbedrijf, dat op volle toe ren kaai draaien! Maar daarna zal het wel weer gaan. Er is immers geen reden tot pessimisme. De N.V. Haven van Vlissingen heeft goede bedrijfsresultaten afge worpen in de 12 jaren van haar bestaan. Zij keerde in die jaren 3 x een dividend uit en kweekte aardige reserves. Verkeer was er in overvloed. In 1938 bijv., liet laatste ge heel normale jaar, liepen 2031 zeeschepen binnen 1878 binnenschepen, terwijl er 390 afvaarten van de Zeeland waren en 3531 van de Prov. Stoombootdiensten. Voorts was er de bedrijvigheid van de marine en het Nederlandsche en Belgische Loodswezen Er was dus vrijwel geen uur," zon der dat men schepen in en uit zag varen. Zal die tijd terugkeeren? Er is geen reden tot pessi- mime. Een tweede Rotterdam, zoo als de optimisten hopen, zal Vlissingen nooit worden, maar een doode haven, zooals de pessimisten vreezen, wordt het zeker evenmin. Laat ons daarom dankbaar zijn, dat met het havenherstel zoo goede voortgang wordt ge. maakt! De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland op Donderdag 9 Mei a.s. zal niet doorgaan. De herdenking der gevallenen. Het bestuur van het district Zuid-Beveland van de afd. Zee land. van de G.O.I.W. heeft op zijn verzoek van alle colleges van B. en W. op het eiland toe zegging gekregen, dat zij volle medewerking zullen verleen en aan de plannen voor de plech tige herdenking van hen die voor de vrijheid streden en vie len, op Vrijdagavond a.s. Thans doet het. bestuur een beroep op de bevolking van alle gemeen ten om ook harerzijds op dien avond op de reeds gepubliceer de wijze aan het gestelde doel mede te werken. Installatie Burg. Hoedekenskerke. Woensdagmiddag werd heer J. C. de Vogelaar geïnstal leerd als burgemeester der ge meente Hoedekenskerke. Door een kleurigen stoet met vele praalwagens werd de burge meester aan de grens der ge meente opgewacht De voor zitter van het feestcomité, de heer M. v.d. Have, verwelkom de hier het hoofd der gemeen te en daarna ging de stoet ver gezeld door twee muziekkorp sen door de feestelijk vergier de straten van het dorp, naar de o.l. school. Ook de feest commissie uit Kwadendamme was hier aanwezig. De eerste wethouder, de heer L. Lans, installeerde hier bur gemeester de Vogelaar, die reeds een jaar lang wnd. bur gemeester was. De burgemees. ter antwoordde, waarna nog het woord werd gevoerd dooi den gem. secretaris, den heer M. v. d. Have en den tweeden wethouder M. Stfln. Morgen komen wij uitvoeri ger op deze installatie terug. Ofschoon op den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana te Goes geen openbare feesten werden gehouden, was het aan tal vlaggen van openbare en particuliere gebouwen zeer groot. En niet alleen de jeugd, maar tallooze ouderen hadden zich met oranje getooid. De Goesche Oranjevereni ging heeft een goede, door de oezoekers zeer op prijs gestel de, greep gedaan ter inleiding van de bevrijdingsfeesten met de opvoering van het bewe gingsspel „Vrijheid" van Chr. Mazure. De eerste uitvoering Dinsdag te Goes, werd ge opend door den voorzitter van de Oranje-vereeniging, den heer J. van Ballegooyen de Jong, die dank bracht aan de heeren Mans en v. d. Rest. Voorts deelde hjj mede, dat, waar telegrafeeren. nu niet mogelijk is, een schriftelijke gelukwensch aan H.K.H, Prin ses Juliana werd gezonden. De opvoering is door de talrijke aanwezigen zeer op prijs ge steld. De rollen werden goed vertolkt, ook de dansen, vooral de boeren- en de vlugge dans, werden zeer goed uitgevoerd, waaronder vooral xz De muzikale verzorging, waar onder vooral de Klepper- marsch, verdient eveneens een woord van lof. De burgemees ter, mr. W. C. ten Kate, sloot de bijeenkomst met een kort woord Het jubileum van Jhr. Quarles v. Ufford. De tien Commissarissen der Koningin, die Dinsdagmiddag ter gelegenheid van het jubi leum van jhr mr. Quarles van Ufford naar Zeeland kwamen, hebben Woensdag een tocht over Walcheren gemaakt in gezelschap van hun gastheer, waarbij o.m. eenige voormali ge djjkgaten werden bezocht. In Domburg gebruikte men de lunch. Na de excursie, Woens dagmiddag, zijn de hooge gas ten weer uit Zeeland vertrok ken. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES. Zitting van 1 Mei. J. Fr. Sinac, 47 j., commis- sionnair te Ovezande, beschul diging vervallen verklaard. J. Knieriem, 34 j., te Goes, ontzetting rechten en spoedige opheffing van beheer van ver mogen van beschuldigde. C. Landman, 40 j., koopman te Kapelle, zes maanden in tern,, verbeurd verkl. vermo gen tot 2000, ontzetting rechten en ontzeting om ge durende 5 jaar als handelaar tuinbouwproducten werk zaam te zijn en spoedige op heffing van beheer over zijn vermogen. W. Waterman, 40 j., koop man te Waarde, 1 jaar intern., verbeurdverkl. motorrijwiel en ontz. rechten en verbod om gedurende 5 jaar als hande laar in land. en tuinbouwpro ducten werkzaam te zjjn. In hotel „De Zwaan" te Kapelle heeft de Partij van den Arbeid een openbare ver gadering gehouden met als spreker de heer Hamelink uit Axel. Nadat de spreker enkele vragen had beantwoord, sloot de voorzitter deze goed ge slaagde vergadering. RAADSVERGADERING. Vrijdagmiddag kwam de raad van EUewoutsdgk in ver gadering bijeen. Besloten werd aan de Ver een. tot verbetering van het geitenras in Zeeland een jaarl, subsidie van 10 toe te ken nen. Vervolgens werd besloten de bouw van woningen zoo spoe- n'g mogelflk te doen plaats ibben, met rijksbijdrage. B. en W. werd opgedragen een nader onderzoek in te stel len om zoo spoedig mogelijk tot herstel van de haven te komen. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd: H. J. Pauw, C. J. P van Liere, J. Smalle- gange, C. P. de Waal en P. J. Israel. De gemeente-rekening 1944 werd aangeboden met een totaal tekort van 9995.71. Bij de rondvraag informeer de heer Meulenberg naar den stand van het onderwijs. Besloten werd nogmaals een een oproep voor een onderwij zeres) te plaatsen. Te 's-Heer Arendskerke werd een vergadering gehou den van de Partij van den Ar beid, waarin mr. Bonman uit Goes een zeer duidelijk beeld gaf van het wezen en streven van de partij. Er ontspon zich een geanimeerde gedachten- wisseling, waarna tot oprich ting werd besloten van een afdeéling, GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar Goudswaard Anthonisse te Ivloetüige vier de Maandag 29 April zijn gouden huwelijksfeest. Bewo ners uif- de omgeving gaven door het uitsteken der vlaggen teekenen van belangstelling. j Avonds bracht het muziek- jezelschap „Excelsior" het krasse echtpaar een serenade. Maandagavond hield de Ver van Jong Hervormden een Oranjeavond in het vereeni- gingsgebouw te Kloetinge. Op gevoerd werd o.a. „Vrouwen uif- het Huis van Oranje" door de groote meisjesvereeniging. en „Lintenspel" door de kleine meisjesvereeniging. Dhr. L. de Bruin sprak over ons Koninklijk Huis en J. W. de Vrieze over ons Wilhelmus. De avond werd geopend en ge sloten door Ds. Elderenbosch. De lijstinzameling voor Put- tens Jeugd heeft te Wolfaarts- dijk opgebracht 754. De Paaschcollecte in do Herv. kerk te Wolfaartsdyk heeft opgebracht ruim 618. Het aantal kiezers in de ge meente Wolfaartsdijk bedraagt 1730. Bjj den hernieuwden oproep voor hoofd der openbare lagere school te Oostkerke, hebben zich 13 sollicitanten aange meld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3