PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Palestina blijft een probleem! Tweede Kamer en Perszuivering INDONESISCHE KWESTIE IN DE TWEEDE KAMER. r Uit de provincie. Geen slechte vooruitzichten voor Vlissingens haven. Hoofdredacteur O. BaWntlJn "(met fèdactiöneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C-. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen, Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. Af. L. W. Schoch, Viïs- 8ingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Donderdag 2 Mei 1946 180e Jaargang Nummer 102 ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco £cr post, f 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2.— Bureaux gevesPgd^te^vnissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29. tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg: Qratemaatraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr 359300 P.Z.C- Middelburg. Het wereldgebeuren. DE MINISTERSCONFERENTIE IN PARIJS. Gulzig Joego Slavlë. De ministers in Parys zyn overgegaan tot de bespreking van de vierde moeilijkheid in het verdrag met Italië, de ItaliaanschJoego-Slavische grens. Joego-Slavië bleek by zyn booge eischen alleen gesteund te worden door den grooten Russischen broer. In een rapport van deskun digen werden nu vier mogelij ke grenzen voorgesteld, drie dicht bij elkaar en een vierde, die aanzien] yk van de andere drie verschilde en dan ook van. het Sovjet-lid afkomstig was. Het grootste probleem vormt Triest. Bevin stelde een con- tröle-commissie voor, bestaan de uit tien mogendheden. De Joego.-Slaven gingen daarmee acc'oord, mits wel Oekraine, maar geen enkele Westelyke mogendheid in deze commissie zitting zou hebben. Daarmee kon Bevin zich van zelf niet mee vereenigen. Over één ding is men het voor het einde van de zitting Volkomen eens geworden. De Oostenrjjksche aanspraken op den terugkeer van Zuid-Tirol, indertijd genadiglijk door Hit- Ier in Italiaansch bezit gela ten, zijn afgewezen. Op voorstel van Byrnes gaan de ministers langer werken en Somen ze nu tweemaal per dag bijeen. feit is geworden kan aan Pa lestina onafhankelijkheid wor den verleend. Voorloopig bly'ft het land onder Britsch man daatbestuur. Zoo mogelijk en dit is de belangrijkste bepaling uit het rapport, zullen dit jaar honderdduizend Joden in Pa lestina worden toegelaten. Het rapport beteekent al lerminst een oplossing voor de moeilijkheden. De Joden zyn er wel mee ingenomen, maar d^ Arabi€\en wijzen de voorstellen resoluut van de hand. Zij wenschen niet dat de Arabieren de slaven worden van een buitenlandsche over heid en zullen zich tegen elke poging daartoe verzetten. 28 APRIL TOT 5 MEI INZAMELING TING 1940—'45. STICH- De broodbakkedjen op den Natlonalen Feestdag. De minister van soc.-zaken heeft toegestaan, dat op Vrij dag 3 Mei gewerkt kan wor den voor de volgende dagen, zoodat op Zaterdag de bak- kersarbeid kan stilstaan. De regeling is gelijk aan die tij dens de Paaschdagen. Op Vrij dag 3 Mei en Maandag 6 Mei is de verkoop van versch brood van acht uur af geoor loofd. KRACHTIG PROTEST VAN AUSTRALIË Het Pales tina-vraagstuk blijft een Gordiaansche knoop! Men weet, dat Engeland by monde van lord Balfour tij dens den vorigen oorlog be loofde van Palestina een Joodsch nationaal tehuis te maken en dat deze belofte, Balfour-verklaring genaamd, geleid heeft tot eindelooze ver- Wikkelingen en talrijke bot singen tusschen Joden en ^ra- bieren. Om aan al deze pro blemen een einde te maken, werd verleden jaar een- ge mengde Britsch-Amerikaan- sche commissie benoemd, die een regeling zou ontwerpen, Thans heeft deze commissie haar arbeid voltooid, maar veel is men ook ditmaal niet op. geschoten. Palestina moet noch eer Joodsche noch een Arabische staat worden, zegt dit rapport, maar maatregelen dienen ge nomen te worden om de klove te overbruggen. Eerst indien de vrede tus schen de bevolkingsgroepen een Prinses Juliana in het Comité van Aanbeveling. Een aantal vooraanstaande personen uit de zwaar getrof fen steden en gebieden van ons land is uitgenoodigd zitting te nemen in een comité van aan beveling voor een Fonds Nood- gebieden, dat op initiatief van Ned. Volksherstel in het leven is geroepen om de helpende haind aan de bewoners van die gebieden te reiken. Prinses Ju liana heeft zich bereid ver klaard in dit comité zitting te nemen. Volksherstel zal in de tweede helft van Juni opnieuw een landelijke collecte houden, dit maal ten bate van het fonds noodgebieden. GOUD I Ook in Australië is nu een r'y'ke goudader ontdekt. In Zuid-Afrika maakt de onlangs ontdekte goudader de immi gratie van 100.000 personen per jaar mogelijk. Reeds zijn twee steden uit den grond geschoten. De minister van finan ciën. Hugh Dalton, zal Lord Keynes opvolger als gouver neur van het internatioale mo netaire fonds en van de inter nationale bank voor herstel en wederopbouw. Nog onzekerheid omtrent Hasan. Naar het A.N.P. verneemt, zal de minister van o verzee- sche gebiedsdeelen hedenmid dag in de Tweede Kamer, in openbare zitting een verklaring afleggen over het beleid der regeering tent aanzien van In- en gegevens verstrekken over de jongste' besprekingen te Londen. Het ligt in het voornemen, over deze verklaring in 't open baar een debat te doen houden op Maandag a.s., wellicht ook in avondvergadering. Dit uit stel van het debat heeft tweeër-leï doel. In de eerste plaats verschaft het den leden der Kamer de gelegenheid, de regeeringsverklaring rustig te bestudeeren. In de tweede plaats zullen de leden dan ken nis hebben kunnen nemen van een voorloopig rapport, dat de missie-Van Poll dezer dagen zal doen verschenen. AUSTRALIË PROTESTEERT. De Australische regeering heeft by de Indonesische auto riteiten krachtig protest inge diend met betrekking tot »de.n baldadigen moord op de drie Australische officieren op Ja- i", welke onlangs gepleegd 'Den Britschen commandant van de geallieerde troepen op Java is verzocht, de Indonesi sche leiders op de hoogte te brengeh van Australië's af schuw van den aanslag en te verlangen, dat de daders ge straft zullen worden. DE NED.-INDIE ORDERS. De Australische exporteurs zijn zeer verontrust over het feit, dat er gevaar bestaat den handel op Nederlandsch-Indië te verliezen. De secretaris van de kamer van koophandel te Melbourne heeft er op gewezen dat de goederen die voor den oorlog uit Duitschland en Japan af komstig waren, thans van el ders betrokken moeten wor den. Hy zeide, dat. indien de reden waarom de orders niet geaccepteerd waren, de koop- HET VERTREK VAN DE MARINE. 'n Stralend Meizon netje over koffers en plunjezakken, gereed staande auto's en blau we uniformen. Bepaald groots ls het vertrek van de marine uit Vlissingen niet te noemen. Er wordt niet bij gesproken en nie mand, op één enkele fietser na. die even ia afgestapt en een vrouw die afscheid neemt Van haar man, is er getuige van. In alle stilte verlaat de marine Vlissingen. Wagen na wagen draait langzaam de stad in. De stad die, schril le tegenstelling met deze gebeurtenis! feestelijk versierd is. De Aagje Dekenstraat, de Keersluis, daar gaan ze.... den weg op die uit Zeeland lidt Voorgoed? Het jubileum van Jhr. Quarles van Ufford, In het begin van den mid dag kwamen Dinsdag te Goes de 10 Commissarissen der Ko ningin en verdere autoritei ten, die de gast zyn van jhr. mr. J. W. Quarles van Uf ford in verband met zijn zil veren ambtsjubileum in ho tel „De Korenbeurs" aan. In verband met dit jubileum is het wel interessant te mel den, dat van de 12 Commis sarissen des Konings of der Koningin, die sedert 1814 In Zeeland in functie waren, alleen mr. E. baron van Vre- denburcli hetzelfde jubileum mocht herdenken. Hjj was Commissaris des Konings van 18261852. Churchill naar Zeeland? Churchill komt 8 Mei des na middags 4 uur op Schiphol aan. De tocht van Engeland zal hij maken per K.L.M.-vIieg tuig via Walcheren. Op 13 Mei zal Churchill ons land weer verlaten, eveneens per vlieg tuig van het vliegveld Valken burg. De politieke delinquenten. De regeering is thans doen de de politieke gevangenen in te schakelen in het productie proces. Reeds zyn in een aparte af deeling van de mij nen mijnwerkers werkzaam, terwyl thans de industrieën om medewerking ls verzocht. kracht van de afnemers was, er mogelijk wel een regeling getroffen had kunnen worden. HASAN?RHEID omtrent Omtrent het lot van den In- donesischen gouverneur van Sumatra, Tengkoe Hasan, be staat nog altijd geen zeker heid. Volgens sommige krin gen is hij naar Atjeh gevlucht, terwijl hij volgens andere bron nen zou vermoord zijn. 25 gr. NIEUWE BONNEN 28 April t.m. 11 Mei. BONKAARTEN KA, KB, KC 604. Boter: 221 Alg. 125 gr. Margarine: 222 Alg. 125 Thee: 223 Alg. 50 gr. Jam: 224 Alg. 250 gr. jam, stroop enz. Waschpoeder: 225 Alg. 250 gr. BONKAARTEN LA, LB. LC 604. Vleesch: 118 Vleesch 100 gr. Melk: A 29 Melk 2 liter, B 29, C 29 Melk 3% liter. Aardappelen: 112 Aard. 2 kg. BONKAARTEN KD, KE 604. Jam: 724 Alg 250 gr. jam, stroop enz. Waschpoeder: 725 Alg. 250 gr. BONKAARTEN LD, LE 604. Melk: D 29, E 29 Melk 6 liter. Aardappelen: 612 Aard. 1 kg. TABAKSKAARTEN ENZ. T 26 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten). T 35 1 rants, imp.-cigaretten. V 26 100 gr. choc, of suikerw. X 26 100 gr. choc, af suikerw. X 35 1 rants, imp.-cigaretten. Bovengenoemde artikelen kunnen reeds op Donderdag 2 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 6 Mei mag worden afgeleverd. Ook op den extra- vleeschbon, welke deze bon- nenlijst vermeldt, kan by uit zondering reeds op Donderdag worden gekocht. By deelneming aan maaltij den van de centrale keuken, moeten aldaar de bonnen 116 of 616 vleesch voor vleesch en 112 aardappelen voor aard appelen worden ingeleverd. Velerlei ernstige bezwaren geopperd. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp wijziging Tij delijk Persbesluit 1945. De vraag werd gesteld of de grondslag van de uit te vaar-' digen wet. het tijdelijk persbe sluit 1945. niet te wankel is. Als aanvaarding van deze wet plaats vindt, rijst het bezwaar, dat het tydelyk persbesluit in lijnrechten strijd met de grond wet is te achten. Sommige le den waren van oordeel, dat er na de verkiezingen een geheel nieuwe perswet dient te ko men. De bestaande toestanden op perszuiveringsgebied werden scherp gegispt. Naar buiten wordt de indruk gewekt, dat onder het mom van vader landsliefde het naakte eigen belang wordt gediend. Concur renten trachten op onoirbare wijze op het kussen te komen, waarvan tegenstanders zijn verjaagd. Gewezen werd op het feit, dat- bladen, die vóór 1 Jan. 1943 ophielden te verschij nen zonder meer terugkwamen, terwijl bij de andere bladen al les wat voor dien tijd werd ge schreven. wordt nageplozen, zonder op de goede bedo"* fen te letten. Verscheiden en vroegen, hoeveel dag weekbladen thans nog door 'n verschijningsverbod worden getroffen. Een bezwaar werd gevonden, dat de oplaag en mitsdien de papiertoewijzing gekoppeld wordt, aan den naam der krant. Enkele leden vroe gen of het juist is, dat het per soneel van oude bladen anders wordt behandeld, dan dat van andere collaborateurs. Enkele leden hadden weinig waardee ring voor het feit, dat niet al leen de redacteuren, maar ook de uitgevers van de bladen door dit besluit worden ge troffen. Ook wordt de concur rentie door dit besluit bevoor deeld. Een aantal leden was van oordeel, dat art. 2 lid 1 van het persbesluit 1945 be zwaarlijk kan worden gehand haafd, omdat het de deur wa genwijd openzet voor wille keur. doordat iedere redacteur ontzet kan worden uit zijn ambt op bewijs van futiele ten lasteleggingen, hetgeen ook in de practijk is voorgekomen. Vrij algemeen werd aange voeld, dat het ontbreken van een beroepsinstantie tegen de beslissingen van de commissie voor de perszuivering onjuist is. Verscheidene leden oefen den critiek uit op de samen stelling van deze commissie, waarin het element der be langhebbende concurrentie een belangrijke rol speelt Belang hebbenden en commercieel ge- interesseerden hooren in deze commissie niet thuis. De ont slagneming van den heer Polak Daniëla en de motiveering daarvan hebben in breede krin gen de aandacht getrokken. Uitvoerig werd stil gestaan bij de vraag of het gewenscht is de mogelijkheid te scheppen den naam van bepaalde bladen te verbieden. Enkele leden wilden het publiek vrij laten om zich al of niet weer op de oude bladen te abonneeren. Het eenige waar het op aan komt, is landverraders of collabora teurs niet meer aan het woord te laten. Ook de mogelijkheid om by bepaalde bedrijven een bewind voerder aan te stellen, vond geen onverdeelde instemming. TEXTIELPUNTEN AANGEWEZEN. Het centraal distributiekan toor maakt bekend, dat de nummers 100 t.m. 119 van de textielkaarten zijn aangewezen voor het koopen van textielar tikelen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat losse punten niet geldig zijn. De inflatie in Hongarije. In Hongarije wordt de toe stand steeds hopeloozer. De inflatie maakt ontelbare slachtoffers en het grootste deel van de bevolking is in de diepste ellende gedompeld. Meldden wij begin April, dat een ei 250.000 pengö kostte, thans is deze prijs reeds ge stegen tot 2.400.000 pengö. Een dollar staat nu gelijk aan 220 millioen pengö en de Hon- gaarsche regeering heeft zich reeds genoodzaakt gezien om bankbiljetten van 100 millioen pengö uit te geven. Binnen een maand wordt de uitgifte van biljetten van een milliard pen gö verwacht. Ik was altijd pacifist, zegt Schacht. Schacht beweerde in Neu renberg tijdens zijn verdedi ging, niets misdadigs in het nationaal-socialistisch party program te zien. Schacht zei- de, dat het verdrag van Ver sailles een hoop onzin bevatte, dat bewees van geenerlei waarde te zyn voor de wereld economie. Naar zijn inzicht kon hij er trotsch op zyn te behooren tot een land, dat Luther, Kant, Goethe en Beethoven had voortgebracht. Over „Mein Kampf" zeide Schacht; „Het was op de slechtste manier van Duitsche propaganda geschreven door een man, die politiek, fanatiek en semi-intellectueel was, zoo als Hitier bewees te zijn. Ik was getroffen door het volko men gebrek aan begrip van economische vraagstukken". Zijn verdediger vroeg: „Hoe was uw houding ten opzichte van den oorlog?" Schacht: „Ik heb oorlog altijd be schouwd als een der meest verwoestende dingen, die -den menschen kan overkomen. Daarom was ik altijd pacifist". Schacht gaf vervolgens een karakterbeschrijving van Hit- Ier, van wien hij zeide, dat deze ongetwijfeld in zekere opzichten een geniaal man was. Hij had ideeën, die iemand anders nooit had en die hem soms met een verbazingwek- kenden eenvoud uit groote moeilijkheden hielpen. Hij was een massapsycholoog en wer kelijk een diabolische geest. Schacht sprak dan zijn privé-aanklacht tegen Hitier uit: „Hij bedroog de wereld, hy bedroog Duitschland, hy' bedroog mij". Schacht zeide, dat hij zich bij Hitler had aangesloten, teneinde in de gelegenheid te zijn zyn land en volk te die nen. Vermogensaanwasbelasting na de verkiezingen aan de orde. Naar wij vernemen zal het wetsontwerp tot heffing van een vermogensaanwasbelasting voor de verkiezingen niet meer door de Staten Generaal in be handeling genomen worden. Bezoek Commissarissen der Koningin. Ook aan de binnenhaven wordt hard gewerkt. Herstel der sluizen zal minstens 2 jaar vorderen. In een vorig artikel maakten wij melding van hetgeen reeds aan de Buitenhaven van Vlis singen hersteld is en hetgeen er eerstdaags aan hersteld zal zijn Met niet minder energie, dan aan de Buitenhaven wordt ge werkt aan de Binnenhaven. Ook hier waren de verwoes tingen enorm en wie er thans een kijkje gaat nemen, zal wellicht nog de opmerking maken, dat het er allemaal nog niet fraai uitziet. Vijftienhonderd meter ka demuur werden opgeblazen door onze niets ontziende Oos terburen. Zij moeten nog her steld worden, maar het bestek is gereed, binnen enkele we ken kan de aanbesteding van het werk tegemoet worden ge zien en als alles dan goed gaat, zal men aan het eind van het jaar in de Binnen haven toch weer 700 meter goede kademuur hebben. Met man en macht is er verder gewerkt aan het her stel vain de tankinstallaties van de Vlismar. 9000 m3 zijn reeds in uitstekende conditie, binnen de drie maanden hoopt men nog 13,000 m3 aan tank ruimte voor den opslag van allerlei minerale vloeistoffen gereed te hebben. Ook hier zit er dus schót in de herstel werkzaamheden. Eer die havens echter weer geheel in ouden toestand zullen zijn, zal er nog heei wat water naar de zee moeten vloeien. Het herstel van de sluizen wordt bijv. een zeer groot werk en 't is nog niet bekend, hoever de Rijkswaterstaat met de voorbereiding gevorderd is De algemeene verwachting ls," dat het herstel van de sluizen nog minstens twee jaar in beslag zal nemen. Gedurende al dien tijd zullen de schepen, die de Binnenhaven In willen, deze alleen kunnen bereiken van twee uur vóór tot aan hoog water, hetgeen voor de haven een ernstige handicap betee kent. Verder ligt het geheele ter rein bezaaid met bunkers, die opgeruimd moeten worden. Een lastig, tijdroovend en vry kostbaar werk, want de bun kerbouwers hebben hun werk helaas vaak met Hollandsche degelijkheid uitgevoerd. Als de binnenhavens gereed zyn zal er verder een nieuwe werkplaats voor de Provincial Stoombootdiensten worden ge bouwd. En vanzelfsprekend zullen er op verschillende pun ten weer loodsen verrijzen. Kranen zullen er moeten komen, zoo spoedig als maar mogelijk is. En naar de nee: P. P. C. Mijs, de directeur van de N.V. Haven van Vlissingen. aan wien wij de hier vermelde bijzonderheden danken, .ons mededeelde, tracht men deze aan te koopen. Dit is echter uiterst moeilijk en reeds wordt overwogen, of men ze niet be ter in Canada bestellen kan Zonder kranen immers geen havenbedrijf, dat op volle toe ren kaai draaien! Maar daarna zal het wel weer gaan. Er is immers geen reden tot pessimisme. De N.V. Haven van Vlissingen heeft goede bedrijfsresultaten afge worpen in de 12 jaren van haar bestaan. Zij keerde in die jaren 3 x een dividend uit en kweekte aardige reserves. Verkeer was er in overvloed. In 1938 bijv., het laatste ge heel normale jaar, liepen 2031 zeeschepen binnen 1878 binnenschepen, terwyl er 390 afvaarten van de Zeeland waren en 3531 van de Prov Stoombootdiensten. Voorts was er de bedrijvigheid van del marine en het Nederlandsche en Belgische Loodswezen. Er was dus vrijwel geen uurj zon der dat men schepen in en uit zag varen. Zal die tyd terugkeeren? Er is geen reden tot pessi- mime. Een tweede Rotterdam, zoo als de optimisten hopen, zal Vlissingen nooit worden, maar een doode haven, zooals de pessimisten vreezen, wordt het "ïeker evenmin. Laat ons daarom dankbaar zijn, dat met het havenherstel zoo goede voortgang wordt ge. Woensdagmorgen om 9.30 vertrok van de Markt te Goes de fille van 11 auto's waarmee de Commissarissen der Konin gin in de verschillende pro- vincie's, die bij het zilveren ambtsjubileum van Jhr Mr. J. W. Quarles van Ufford tegen woordig zullen zijn, naar Mid delburg, voorafgegaan en ge volgd door motorrijders van de rijkspolitie. Telefoon- en telegraaf- yerkeer met Z.-Vlaanderen. Daar het telefoon- en tele- graafverkeer met Zeeuwsch Vlaanderen nog steeds veel te wenschen overlaat, zyn ver schillende maatregelen in voorbereiding om hierin ver betering te brengen. De groote moeilijkheid ls, dat alle kabelverbindingen door de Westerschelde naar Zeeuwsch Vlaanderen zijn ge stoord en dat reparatie der kabels door de aanwezigheid van mijnenvelden nog steeds volslagen onmogelijk is. Met behulp van de radio-verbindin gen werd het verkeer tot nu toe gedeeltelijk onderhouden, ij Teneinde aan de dringend^ behoefte aan uitbreiding der verbindingen tegemoette ko men, ligt bet in de bedoeling dit systeem op ruimer schaal toe te passen. Hiernaast is nog een meer definitieve op lossing in voorbereiding, waar. bij radioverbindingen met multipeLtelefoniekanalen zul len worden toegepast. Tenslotte worden voorberei dingen getroffen om, zoodra dit met het oog op het mijnen gevaar mogelijk is, een nieuwe kabel te leggen en de gestoor. de kabels t.z.t zoo mogelijk te herstellen. Directeur P.T.T. Middelburg. De heer J. Kunst, directeur van het P.T.T. kantoor te Middelburg, is met ingang van 16 Mei benoemd tot directeur van het P.T.T. kantoor Zeist. Als zijn opvolger zal ver moedelijk worden benoemd de heer J. H. Leenen, thans refe rendaris op het P.T.T, kantoor te 's-Hertogenbosch. Het verkeer over de Zeeuwsche stroomen. Het aantal passagiers, dat in 1946 gebruik maakte van de veren over de Zeeuwsche stroomen gaat ver uit boven de aantallen van voor den oor log. In het eerste kwartaal van 1940 was er over de Wester- Schelde een aanmerkelijk mi litair vervoer. Dit buiten be schouwing gelaten is het per sonenvervoer over de Wester- Schelde verdubbeld (in het eer ste kwartaal van 1939: *9787 passagiers, le kwartaal 1946: 161477). Eenerzijds wordt het vervoer gestimuleerd, omdat het kosteloos is, anderzijds brengt de wederopbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen, in het bijzonder van het Westelijk gedeelte, een sterke toeneming van het vervoer met zich me de. Daarnaast is de algemeen toegenomen reislust van in vloed. Dit laatste blijkt uit het toegenomen personenvervoer op de Noordelijke veren (45127 passagiers le kwartaal 1939, 57127 le kwartaal 1946). Het autovervoer is óp den Wester-Scheldedienst ruim 70 van het vervoer van voor den oorlog Op de lijn Zierik- zeeKatsche Veer kunnen pas weer sedert 26 Maart j.l. auto's worden overgezet. In verhou ding tot het gemiddelde over 1938 t.m. 1940 bedraagt het autovervoer op het veer KortgeneWolphaartsdijk in 1946 ruim 60 Het aantal vervoerde personenauto's ls sterk afgenomen; het aantal vervoerde vrachtauto's is over het algemeen grooter dan voor den oorlog. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland op Donderdag 9 Mei a.s. zal niet doorgaan. De herdenking der gevallenen. Het bestuur van het district Zuid-Beveland van de afd. Zee land van de G.O.I.W. heeft op zijn verzoekvan alle colleges van B. en W. op het eiland toe zegging gekregen, dat zij volle medèwerking zullen verleen en aan de plannen voor de plech tige herdenking van hen die voor de vrijheid streden en vie len, op Vrijdagavond a.s. Thans doet het bestuur een beroep op de bevolking van alle gemeen ten om ook harerzijds op dien avond op de reeds gepubliceer de wijze aan het gestelde doel mede te werken. oude duiven en wel op Aalter (België) en Zondag 5 Mei op Tielt (België). Zondag 12 Mei zou begonnen worden met een wedvlucht voor oude duiven op Moeskroen (België), waar voor de inleg werd vastge steld op 25 ct. Het inkorven zal plaats hebben bij R. Morn- hout. Ook zullen er dit jaar weer prijzen voor de kampioen duiven beschikbaar worden gesteld, n.l. voor oude duiven 1 prijs van 5 gld. en voor jon ge duiven 2 pry zen resp. van 10 gld en 5 gld. Verder werd door den voor zitter medegedeeld, dat er veel van hun materiaal ge spaard was gebleven, hetgeeen zich nog alles in goeden staat bevindt. Ook werd een beroep gedaan op de leden, om gevangen duivpn steeds aan den eigenaar terug te ge ven. Inplaats van J. Stekelink, die als secretaris had bedankt, werd gekozen de heer R. Mornhout. Maandagavond gaf het ge combineerde Breskens-Oost- burgsche muziekgezelschap 'n uitvoering in de cantine van het Rijkskamp te Breskens. Voor de pauze werden uitslui tend muzieknummers ten ge- hoore gebracht. Na de pauze volgde „De trouwfeeste van Joantje en de Meèster", een stukje in Zeeuwsch-Vlaamsch dialect, dat stormachtigen bijval vond. Er was zeer veel belangstel ling. Ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Juliana gaf de muziek een concert op de Markt te Biervliet. De be langstelling was groot. Dinsdag j.l. kwam te Aar. denburg de duivenbond „De Bonte Duif" in een ledenver. gadering bijeen. Besloten werd om op Za terdag 4 Mei a.s. te begin nen met het aanleeren van Tribunaal Terneuzen. In de middagzitting van Maandag bestond groote be langstelling voor de zaak tegen de 40-j. handelaar in kolen en kunstmest, H. J E. de Moor uit Hulst, die tijdens de bezet ting blijk had gegeven van zrjn nat. soc. gezindheid, zooals lid van den N.V.D., steun aan het strijdfonds van de N.S, B., „Vova", „Storm" en W.H. N. Daarbij had hij zich opge geven als begunstigend lid bij de Germaanschë S.S., doch was daar geweigerd. Besch. was zeer goed bevriend met eenige zware jongens, o.a. de S.D.-handlanger Rennie Tolle naar uit Terneuzen. Hij schreef een pracht brief aan refe rent Korte te Middelburg, Waarin hij gewaagde van be zoeken bij hem thuis van hee- ren der Sicherheitspolizei en dat hij reeds vóór den oorlog zoo deutsch-freundlich was, dat hy' lid was van den Land stand en dat de heer Korte ook byhem altijd hartelijk welkom zou zijn. Zijn vriend Tollenaar zorgde er wel voor dat zijn grenskaart voor Bel gië telkens verlengd werd. Besch. bleek zich van zijn lafhartige houding niet bewust te zijn en werd door den voor zitter fel aangevallen. Het bleek verder nog dat deze besch. reeds in 1941 een smokkelbende in gouden tientjes financierde, waarvoor hij werd gepakt en veroor deeld tot gevangenisstraf. Dank zrj een handig advocaat en zeker dank zij veel geld, is deze zaak sleepende geble ven. Deze man is slechts 5Vé maand geïnterneerd geweest en men vraagt zich af, hoe dat mogelijk is. Mr Tichelman hield een uitvoèrig pleidooi waarin hij de onschuld van besch. tracht te aan te toonen en de dag vaarding trachtte te ontrafe len, waarna hij tenslotte ont slag van rechtsvervolging vroeg. De heer de Koch toonde zich ook hier een goed jurist en wij vermoeden dat het tri bunaal de meening van den verdediger niet zal deelen. In al deze zaken uitspraak op Maandag 13 Mei a.s. Uitspraken van Maandag 29 April. C. A. M. v. Hijfte te Vogel waarde, thans kamp te Groe- de. Nog 3 mnd. interneering en ontzetting rechten J. H. J. Baljet, té Honte- nisse, thans kamp Hooger- heide. Nog 1 jaar interneering, verbeurdverklaring ai de rech ten op pensioen vanaf 26 Sept. 1944 tot het einde der interneering en van zijn radio toestel, ontzetting rechten. Is. Ph. Belaert te Zuid- dorpe, ontzetting rechten. J. A. de Paepe, te Zouté- lande, thans kamp Ellewouts- dijk, nóg 1^ jaarinternee ring en ontzetting rechten. Co. So. Camaert te Zuid- dorpe. thans geïnterneerd, nog 6 mnd. interneering en ont zetting rechten. Oesters naar Engeland en Denemarken. De Britsche regeering heeft besloten deviezen ter beschik king te stellen voor den invoer uit Nederland van een half millioen stuks oesters. Hier door wordt de hoeveelheid oesters, welke Nederland naar Engeland kan verzenden, ge bracht op 1^4 millioen stuks. Ruim twee derde gedeelte van deze partij is reeds geleverd. In het onlangs gesloten ban- desverdrag met Denemarke ls overeengekomen, dat Neder land ongeveer 350.000 stuks zal leveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1