DE BETEEKENIS VAN SURINAME. UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tribunaal te Middelburg. TRIBUNAAL TERNEUZEN BAUXIET VERDREEF DEN LANDBOUW. Bevolking trouw aan het gezag. Een redacteur van het A.N. P. heeft een onderhoud gehad ■met den Gouverneur van Suri name, mr. J. C. Brons, die thans met verlof hier te lande vertoeft. De bauxiet drukt haar stempel op het land. Allereerst kwamen in dit gesprek de groote wijzigingen aan de orde, welke de afge- loopen oorlog in economisch opzicht in Suriname heeft te weeggebracht. Terwijl Suri name vroeger bij uitstek een landbouwland was er wer den o.m. suiker en rijst ge ëxporteerd heeft thans de bauxiet haar stempel op het land gedrukt. In den oorlog toch was Suriname een der voornaamste baxiet-producen- tcn ter wereld en ook thans is de productie daarvan nog van zeer groot belang. Voor den oorlog werd er 500.000 ton bauxiet per jaar geprodu ceerd, tijdens den oorlog steeg dit tot 1.600.000 ton per jaar, tegen het einde van den oor log daalde de productie be langrijk en wel tot 50.000 ton per maand, doch thans is zij weer stijgende. De bauxiet-ihdustrie is door Nieuws In een notedop Met ingang van 1 Mei a.s. zullen weer brieven en doosjes met aangegeven waar de van Nederland naar Lu xemburg en v.v. verzonden kunnen worden. Het maximum bedrag der aangegeven waar de is vastgesteld op 5000. De Am. organisatie voor hulpverleer.ing aan Nederland zal ter gelegenheid van de voorjaarsschoonmaak in Ame. rika een nationale voorjaars- kleereninza meling houden, waarvoor de medewerking is ingeroepen van kerkelijke groe pen, scholen, vereenigingen enz. De minister van justitie heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot opheffing Nederlandsche ge rechten op* Britsch territoir, daar deze niet meer noodig zijn. De heer Sloterdijk, direc teur van het „Dagblad" in Den Haag, die door de illega le pers van collaboratie werd beschuldigd, is door het hof van cassatie volledig gereha biliteerd. Donderdagmorgen ont dekte een verpleegster een ernstig geval van gasvergif tiging by het bejaarde echt paar Broekhuisen te Apel doorn. Mevr. B is aan de ge volgen overleden; haar man is in net ziekenhuis opgenomen. De oorzaak der gasvergifti ging is een van de leiding los gesprongen gasslang. Vrijdagavond is te Velt- hoven een bus met Belgische arbeiders, welke bij Philips werkzaam zijn, een boerderij binnengereden. De boerderij werd zwaar beschadigd. On der de autobuspassagiers was één zwaar gewonde en aantal lichtgewonden. Het btjz gerechtshof te Amsterdam heeft de doodstraf rlischt tegen den 57-j. B. v. d. As, die door verraad, den dood van 4 Nederlanders op zijn geweten heeft. Ter gelegenheid van de herdenking van de Mei sta king in 1943 heeft min.-presi- diens Schermerhom een rede uitgesproken in de hal van de machinefabriek van de Gebr. Stork te Hengelo. De Ned. Protestanten bond zal op Woensdag 8 Mei. den dag voorafgaande aan zijn algemeene vergadering, in den schouwburg te Utrecht zijn 75-jarig bestaan herdenken. De „Maaskerk" van de K.N.S.M. 'heeft te Laguayra 330 ton cacao en koffie, welke voor Nederland bestemd zijn, aan boord genomen. Rol oh Ingersoll, de schrij ver van het boek „Top Secret", beweert, dat de Amerikaan- sche luchtmacht reeds in staat is tot een „atoom-blitz" tegen de Sovjet-Unie. „Dit is de re den, waarom de Sovjet-Unie de Ver. Staten vreest", aldus In. gersoll. De Poolsche nationale vergadering heeft eenstemmig haar vertrouwen in de regee ring uitgesproken. Er waren 46 onthoudingen. Volgens de „Eeving Stan dard" worden er pogingen in het werk gesteld, om de R-A. F. een luchtvloot van 600 on bemande bombardementsvlieg tuigen te geven, welke vice versa naar Berlyn kunnen vlie gen in twee uur tijds. De sneL neid van deze bombardements vliegtuigen bedraagt 600 mijl per uur, De Britsche ambassadeur in Polen heeft den Poolschen minister, Modzielewski, een memorandum overhandigd, waarin de Poolsche regeering wordt herinnerd aan haar ver schillende malen afgelegde verklaringen, dat spoedig vrije en geheime verkiezingen zou den worden gehouden. De politie van Santo Paolo heeft Tsjoegoeio Kisji- mito, bijgenaamd „de Scha duw", leider van een geheime Japansche bende, die Japan- sche bewoners van Brazilië, die een nederlaag van Japan erkennen, terroriseerde, arresteerd. ,._t twee maatschappijen ter hand genomen, de Surinaamsche bauxiet-maatschappü, welke in hoofdzaak met Amerikaansch kapitaal werkt, en de Biliton- maatschappij, die zich sinds 1942 op dit terrein beweegt. Daar de bauxiet-industrie hoogere loonen kan betalen dan de landbouw, heeft deze laatste hierdoor vele werk krachten verloren. Vele koffie plantages heeft men door ge brek aan werkkrachten moe ten stilleggen, terwijl het aan tal arbeiders, werkzaam bij een der suikerondernemingen, daalde van 4000 tot 800. Twee en vijftig procent der bevolking, welke thans, de Indianen en Boschnegers niet medegerekend, ongeveer 170.000 zielen belraagt, be staat uit Aziatische immigran ten en hun afstammelingen. In Suriname telt men thans ruim 50.000 Britsch-Indiërs, ruim 35.000 Indonesiërs en eenige duizenden Chineezen. De immigratie van de Britsch-Indiërs heeft om streeks 1875 een aanvang ge nomen. Over 't algemeen heb ben zij in Suriname zeer goed kunnen aarden. Een der oor zaken hiervan 'is, dat zij hier van den druk van het kasten stelsel zijn bevrjjd. In den oorlog hebben zy verhoudings- gewijze veel geld verdiend en zij hebben dit ook weten te behouden. Zij vormen thans een welvarenden middenstand. Men kan tegenwoordig by hen een verhoogde politieke be langstelling constateeren. O.a. ten gevolge van het feit, dat velen hunner de voor het kies recht vereischte inkomens grens van 800 hebben over schreden. De immigratie van Indone siërs dateert van ca. 1895. Ook zij voelen zich in Suriname volkomen thuis. Politieke belangstelling heb ben zij over het algemeen weinig. Zoowel Britsch-Indiërs als Indonesiërs staan zeer loyaal tegenover het Nederlandsche gezag. De gebeurtenissen in Indonesië hebben bij de Suri naamsche Indonesiërs geen enkele reactie te weeg ge bracht. Als men hun vraagt, wat zij van die gebeurtenis sen denken, antwoorden zij in den geest van „dat moeten de heeren daar zelf maar uit maken". H.M. de Koningin en d< verdere leden van het Konink lijk Huis zyn in Suriname by alle bevolkingsgroepen zeer geliefd. De ontvangst van Prinses Juliana en Prins Bern- hard bij hun bezoek aan Su riname in den oorlogstijd is overweldigend geweest. NAAST HULDE OOK HULP AAN HEN DIE VIELEN. STICHTING 1940—'45 Wie zal dat betalen De Engelsche schatkist zal in het komende be lastingjaar ongeveer 800 millioen gulden moeten betalen voor het voeden, kleeden en regeeren van de bezette Duitsche bur gers Hier komt nog 900 millioen gulden bij voor het Britsche bezettings leger en de UNRRA en 1 milliard voor importen ten behoeve van de Duit sche bevolking. Naar schatting, doch dit cijfer is erg hypotetisch, zou er ongeveer 500 millioen gulden door exporten uit Duitschland in de Engel sche schatkist terug kunnen vloeien. Wordt Walcheren één hypotheek Een lezer schrijft ons: Met groote belangstelling heb ik in Uw blad van 18 dezer het verslag van de radio- iede van Z.E. min. Ringers ge lezen. Maar och, wat is my dat tegengevallen. Vergoeding naar de waarde van Mei 1940 en voor de rest hypotheken, op te nemen bij particulieren, want de Staat geeft geen voor schotten Als dat zóó wordt doorge voerd, wordt Walcheren één groote hypotheek, 't Is ook mogelijk, dat het een ruïne blijft, want op zulke zware voorwaarden zal wel niet veel herbouwd worden. Het voorbeeld van Z.E. is al zeer ongelukkig gekozen. Als iemand voor den oorlog een huis had ter waarde van 5500,* welk huis is opgeofferd voor de bevrijding van Neder, land, ja van geheel W.-Europa. dan krijgt hy terug een huis ter waarde van 9000 en daar op een hypotheek van 9500. De Staat geeft geen voorschot ten, maar welke particulier zal zoo dom zijn om 9500 te leenen op een onderpand van 9000 Als er reeds een hyp. op het pand was geves tigd, wordt de toestand na tuurlijk nog veel ongunstiger. Is dat hulp die toegezegd is Ik heb eens een ruwe zeeman hooren zeggen: „Iemand naai den bliksem helpen is ook helpen", en het heeft er allen schijn van alsof wij door de regeering op die manier ge holpen worden. Als wn. burgemeester van Westkapelle heb ik in 1945 veel hooge autoriteiten ont vangen, die Westkappel, of wat er van over is, kwamen bekijken. Van H.M. de Konin gin tot de ondergeschikste ambtenaar, zij allen beloofden hulp aan geteisterd Westka pelle en Walcheren. En wat komt er in de praktijk van terecht In de plaats van een eigen huis een huis, dat boven de waarde belast ls en daarin een paar oude stoelen en een tafel van de Hark. Is dat recht Neen-, 't is on. recht Glfhandel bestraft. Bijzondere Politierechter Middelburg. Van 26 April 1946. De 56-j. J. van G„ timmer man te Scherpenisse, thans ge detineerd in het huis van be waring te Middelburg, nam op verschillende tijdstippen in het jaar 1946 te Scherpenisse, hoe veelheden boter en margarine in ontvangst zonder afgifte van bonnen. In deze zaak waarin verschillende afl eve raars door schikking verdere vervolging hebben voorkomen, is een ergerlijk geknoei aan het licht gekomen. Van Gorsel werd veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek preventief, hetgeen voor hem in vrijheidstelling beteekende. De eisch was 2 maanden ge vangenisstraf. De 49-j. Th. F. de C., venter te St. Jansteen,' vervoerde 24 Jan. 1946 te Axel zonder ver gunning verschillende textiel, producten, over den openbaren weg, den Kanaaldijk, aldaar. Eisch 2 weken gev. straf. Uit spraak 25 boete, subs. 10 da gen hechtenis. De 43-j. H. B. J. van G., varensgezel te Goes, vervalsch. te in Nov. of Dec. 1945 een distributiestamkaart. Een door een distributie'-ambtenaar ge plaatste aanteekening, dat hem bonnen waren verstrekt voor kolen, maakte hij onleesbaar om alsnog een keer kolen te kunnen betrekken. Eisch en uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. De 55-j. S. N., echtgenoote van D. van HL, zonder beroep te Zuidzande, had Nov. 1945 onbevoegd een bonkaart KA 512 voorhanden, wat haar kwam te staan op 30 bs. 15 d. hecht., zulks conform den eisch. De 28 E. D. L., schippers knecht te Weesp, thans ge- interneend, had Nov. 1945 in Nieuw Namen zonder bonnen 100 sigaretten en 2,8 kg. tabak in ontvangst genomen. Eisch 250 bs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak 200" bs. 50 dagen hechtenis. De sluis te Terneuzen. blad „Het wjjdt Het Belgisch Laatste Nieuws"' hoofdartikel aan de haven van Gent, die in April 1945 een record maakte van 346.940 ton, waarbij het laatste hoog tepunt van 302.859 ton in de jaren 19293^30 overschreden werd. Toen de geallieerde, legers echter in het bezit kwamen van de Duitsche havens Bre men en Hamburg liep de scheepvaartbeweging sterk achteruit. In September 1945 werd slechts 10.968 ton gere- giteerd. Het blad klaagt dat de sluis by Terneuzen te klein is voor de „Victory-ships", die 19 m. breedte hebben. De verbetering van de toe gangspoort te Terneuzen is van vitaal belang voor Gent. Hoewel er tusschen de Neder landsche en Belgische regee- dingen onderhandelingen dien aangaande loopende zijn, kun nen deze nog lang duren. De sluis zou verbreed 'moe ten worden, evenals de vaar geul, zoowel op Nederlandsch Bij Kon. Besluit van 20 April 1946 no. 24, is met in gang van 1 Mei 1946 benoemd cot burgemeester der gemeen te Scherpenisse mr. H. H. Schuller. als op Belgisch gebied, bo vendien zouden de bruggen door electrische veerponten vervangen worden. Het blad hoopt dat het vraagstuk van het tot stand komen van een nieuwe sluis te Terneuzen weldra een be vredigende oplossing zal kry- gen. VLISSINGEN KRIJGT EEN SPORTVELD. Er is thans een begin ge. maakt met het opruimen van het oude vliegveld van Vlissin. gen. Zoodra dit werk gereed is, zal begonnen worden met het aanleggen van een sport terrein te dier plaatse. Veerpont Kruiningen - Perkpolder. De motorferryboot „Konin gin Wilhelmirna" van de Prov. Stoombootdiensten o. d. Wes- terschelde is, na langen tijd afwezig te zyn geweest, weer in de vaart gekomen tusschen veerhaven Kruiningen en Perkpolder. Door de groote opname-capaciteit van voer tuigen beteekent dit voor het wegverkeer een verbetering. Het schip was door de Duit- schers meegenomen. eert, gegeven door E.M.M. en Hosanna, het programma. Aardenburg Het programma van de in stallatie van den burgemees ter te Aardenburg, die heden, Mei plaats vindt, is als .'olgt vastgesteld: Om 2 uur intocht, om 3 uur installatie en de officieele raadsvergade ring. Daarna receptie ln Aar denburg. waarna naar Eede en St. Kruis gereden wordt, waar eveneens receptie zal worden gehouden. Een dezer dagen werd te Draaibrug in de zaal van den heer M. de Wispelaere een dansavond gehouden, waarvan de netto-opbrengst 170, ten bate was van de 4 oorlogs invaliden uit Aardenburg. Dit bedrag is reeds aan deze per sonen ter hand gesteld. Oostburg De raad der gemeente Oost- ourg kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen. De heer Bogaerts heeft we gens vertrek naar elders, be dankt als lid van den raad. Hierna kwam in behande ling de begrooting voor 1945 en 1946. De heer Mudde zag gaarne een aanzienlijke verhooging der hondenbelasting voor ios- ioopende honden. De begroo tingen werden tenslotte onveranderd vast- Partij van de Vrijheid. •castttdtrc°ledenoor 1945 "erd' Pro-Duitsch, maar anti-nazi. Bunkers gebouwd. Glarus A. C. Kruyder, ijzer- handelaar te Middelburg, werd ten laste gelegd een veelvul- digen en vriendschappelijken omgang met N.S.B.ers en pro- Duitsche uitlatingen. Ondanks het langdurige verhoor en de moeiten van het Tribunaal kon men in besch. toch niet iemand zien, die zwaar „fout" was. Uit verschillende getui genverklaringen bleek, dat besch. pro-Duitsch was zijn moeder was een Duitsche maar anti-Nazi en dat hij ge handeld had als vele andere „goede" Nederlanders De re- den van zijn in hechtenisne ming was waarschijnlijk het feit, dat bjj in Sept. '44 op weg naar Noord-Nederland, de als Gestapo-spionne be kend staande mevr. Hesseling in zijn auto had meegenomen. Hiertoe was hij echter volgens zrjn verklaring verplicht ge weest. Zijn verdediger, mr. F. W Adriaanse, meende, dat ook ditmaal te veel den nadruk werd gelegd op onbelangrijke bijkomstigheden. Hy drong aan op onmiddellijke Invrij heidstelling. Izaak Malipaart, kellner te Middelburg, was lid geweest van de N S.B. en het N.A.F. Voox-ts zou hy vrywillig als corveeër bij de Duitsche Weermacht te Souburg hebben gewerkt en hebben goedge keurd, dat zyn dochter bij de Duitsche Marine of Weer macht werkte en met Duit- schers omging. Besch. beken de, dat hij verkeerd had ge daan. Zyn verd. drong aan op onmiddellijke invi*yheidstel- ling. Dirk Klijnsmit, aannemer te [Rotterdam, had ten behoeve van de D. weermacht ver schillende werken uitgevoerd of doen uitvoeren; o.m. bun kers en barakken op Walche ren. Besch. beriep zich op de meening van mr. Burger, thans voorzitter van het Tri bunaal in Dordt, die onder scheid maakte tusschen hen, die verkeex-d waren en hen, die wel eens een verkeerde daad hadden gedaan. Besch. had in zyn verkeerde daden nooit verkeerd gedacht en achtte zich onschuldig. Hij had geen raadsman. delbvrg, werd ervan beschul digd, dat zij lid was van de N.S.B en vriendschappelijk omging met D. militairen. Zij had verschillende betrekkin gen gehad bij de D. Weer macht en Nederlanders be dreigd met de Polizei. Besch. bekende het haar ten laste gelegde en had spyt over haar misdragingen. Haar verdedi ger was mr. P. C. Adi'iaanse. Hoofdstad operette: Das Dreimadlerhaus. ge- Margaretha M. Hansen—van[ .^.1 Kempen, zonder beroep, Mid- ten kon. Het gezelschap Hoofdstad operette een voortzetting van de oude Fx-itz Hirsch-ope- rette heeft Maandag onder leiding van Meyer Hamel in "net Schuttershof te Middel burg eeri opvoering gegeven van de bekende Schubert-ope- rette Das Dreimadlerhaus. Het oogstte een zeer groot succes, dat volkomen verdiend was. Aan costumes en decor was zeer veel aandacht be steeds, zoodat deze operette al leen al visueel de moeite dub bel en dwars waard was. Ge speeld werd er voortreffelijk door alle leden van het ensem ble. Alleen aan den zang ont brak nog juist het kleinigheid je, dat déze opvoering onbe rispelijk zou hebben gemaakt. De „sterren" van den avond waren Paul Harden, die in de zes oorlogsjaren nog niets van zijn vitaliteit en humor heeft ingeboet. Ruth Rhoden, die de vrouwelijke hoofdrol voor haar rekening nam en Claire Eisel- meyer, die haar tegenspeel, ster was. Bijzondere vermel ding verdient ook Frits Stei- ner, die de detective rol op overgeestige -wijze uitbeeldde en ten slotte Peter van Zon die Schubert speelde. Ook de andere medewerkenden waren echter zeer goed en men mag dan ook constateeren, dat de Hoofdstad-operette in artistiek opzicht veel te genieten heeft gegeven Het puoliek was en thousiast, het eene open doekie volgde op het andere en als dit gezelschap opnieuw naar Middelburg komt, zal het zon der twijfel als een zeer welko me gast worden beschouwd Sedert lang voor den oorlog was er op dit gebied in Zee land niets vertoond, wat zich met deze door en door ver zorgde operette-uitvoering me-' Vergaderingen in Middelburg en Vlissingen. Zoowel te Middelburg als te Missingen werd Maandag avond een vergadering gehou den, georganiseerd door de Party van de Vrijheid, waarin beurtelings mevr. A. Forte nierde Wit en Drs H. A. Korthals als spreker., optraden. Mevr. Foi'tenierde Wit zette uiteen, dat ook de vrouw, naast den man, zich meer met de politiek heeft bezig te hou den, want ook wanneer de vrouw zich niet met de politiek bemoeit, de politiek, in de vele practische vraagstukken, zich wel met haar bemoeit, wat met eenige actueele voorvallen door spr. werd geïllustreerd. Spr behandelde vervolgens eeixigè programmapunten van de P. v. d. Vrijheid, met name die betreffende de openbare school en uitbreiding van de studiemogelijkheden voor hen die studie niet te kunnen be kostigen, pensioenregeling en ouderdomsverzorging. In den tijd, dat de beide spr. van en naar Vlissingen en Mid delburg gingen sprak dhr. Verhagen te Middelburg 'n kort woord. Spr hoopte dat men tot een nationaal kabinet zal kunnen komen, ook al omdat opositie een noodzakelijk te genwicht van bet regeerings- beleid moet vormen. Een socialistisch program zou echter niet als gemeen- schappelyke basis kunnen die nen. Spr. vergeleek daarop de principes v. d. Partij van der. Arbeid met die van de Partij van de Vrijheid en meende dat men de laatste wel „liberaal", mocht noemen, maar dan in den zin van „Jong-liberaal". Dhr. Korthals zette uiteen hoe de Partij van de Vrijheid tegenover de regeering in de oppositie gedwongen is. Ver schillende punten in het re- geeringsbele^Ö. liet hij daarop de revue passeeren: zuivering, het weer in werking stellen van de democx'atie en het noodparlement. Dhr Korthals, die als lid van de commissie uit de Twee de Kamer naar Indië was ge weest, gaf vervolgens eenige bijzonderheden over de toe standen ln Indië; de politieke situatie en de voorlichting om trent de Indische kwestie in Indië zelf. Volgens spr. was d.' regeering financieel geïnteres seerd bij het eenige, in Bata via verschijnende blad „Het Dagblad", terwijl anderzijds de regeeringsvoorlichtingdienst op Java onder leiding staat van een leex-aar in de scheikun de. Dhr. Korthals, die niet op een en ander vooruit mocht loopen verzekerde dat het ver slag van de commissie inzake de Indische reis zeer binnen kort kon worden tegemoet ge zien. den gewonen dienst .net 'n bedrag van ƒ458.742,09 aan inkomsten en uitgaven, waaronder een post onvoor zien van 4880.67, sluitend _;emaakt met een post uit den kapitaaldienst van 20.000. De Kapitaaldienst vertoont aan inkomsten 50.164,91 en uitgaven 70.164,91, alzoo een nadeelig saldo van 20.000. De begrooting voor 1946 voor den gewonen dienst aan inkomsten en uitgaven 338.416,22, waaronder een post onvoerzien van 7690,1' sluitend gemaakt met een post uit den kapitaaldienst van 50.000. De kapitaaldienst aan in komsten 54.150,29 en uit gaven f 104.150,29, alzoo een nadeelig saldo van 50.000. Vastgesteld werd het be drag voor het openbaar lager en het voortgezet lager onder wijs over de jaren 1945 1946 Eveneens werd vastgesteld het bedrag der vergoeding over 1943 en 1944 voor de bijzondere scholen en over 1943 t.b.v. het vakonderwijs in lichamelijke oefening aan de ..Immanuël"-school. Bij de rondvraag kwamen de noodwoningen weer ter sprake. Er werd geadviseerd de: woningen zoo niet van het rijk over te nemen. De voorz. verzekerde dat de gemeente er niet aan denkt al le woningen over te nemen De heer Leerihouts vraagt hoe het staat met den nieuw bouw. De voorz. zegt dat de -plan nen voor den nieuwbouw in een vergevorderd stadium verkee- ren en dat het de bedoeling dezen bouw in blokken aan te besteden, zoodat ook de plaat selijke aannemers een kans zullen krijgen. Weth. Daansen merkte nog op dat bij het definitief her stel de aannemers vaak zoo noog inschrijven, dat het ner gens op lijkt. Daardoor ont staat stagnatie in het werk De Nationale herdenkings dag zal te Ooslburg op een voudige wijze gevierd worden Vrijdagavond zullen de ge vallenen herdacht worden. Zaterdagmiddag zijn er kin derspelen. terwijl getracht zal worden muziek te krijgen. Het geval is nl. zoo dat de muziekgezelschappen te Oost burg en Breskens thans ge combineerd zijn wegens ge brek aan instrumenten. Arbeidsvoorziening in Zeeland. In de voormalige inundatie- gebieden en in W.-Zeeuwsch. Vlaanderen is nog steeds een groot gebrek aan arbeids- «rachten, welke dringend nood zakelijk zijn voor het herstel. In verband daarmede zullen een groot aantal kampen ge bouwd worden om arbeiders van elders onder te brengen. Op kleinei-e schaal zal dit ook op Schouwen dienen te geschie den. In West-Zeeuwsch-Vlaande- •en werken momenteel dage lijks honderden krijgsgevange nen. ondergebracht in het kamp te Jabeke in België, aan het herstel van de door bom bardementen zwaar beschadig de gronden in de omgeving van 'Breskens en Cadzand. Deze kx-ygsgevangenen zullen i den zomer bij de boeren kunnen wex-ken. Cadzand UITVOERING. Zaterdag gaf de kring van Jonge Lidmaten der Ned. Hexv. kex*k te Cadzand haar eerste uitvoering, bestaande uit tooneel, zang en declama tie. De consulent, ds. Terbeek van Zuidzande, opende dezen avond, waarna het programma op vlotte wijze afgewerkt werd. Het gebodene werd door het talx-yke publiek met aan dacht gevolgd, terwijl uit het hartelijk applaus bleek, dat deze uitvoeringen ten zeerste op prijs worden gesteld. Het tooneelstuk „Verdre ven" van B. de Nie, hetwelk de strijd om het geloof in den tyd der Kerkhervorming weergaf, werd goed uitgebeeld. De muzikale begeleiding werd verzorgd door de dames V. de Kramer en Jo van Houte. In de pauze vond een verloting plaats, waarvan de opbrengst bestemd is voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk. Groede Churchill waarschuwt weer. Winston Churchill heeft op een bijeenkomst der Schotsche Unionisten te Edinburgh ge waarschuwd voor „den bijzon- deren ernst en onveiligheid van den toestand, waarin wij ons op den dag na onze groot ste overwinning bevinden" Churchill vervolgde:* „Er was nooit in de geheele menschelij- ke geschiedenis een zoo tal rijke gemeenschap in een po sitie, welke tegelijkertijd zoo grootsch en zoo benard is. Er was nooit zoo'n groot volk. dat zich minder kón veroor loven om fouten te maken of zich aan dwaasheid of partij schap over te geven dan wij G.B.heden op dit Britsche eiland". NATIONALE HERDENKINGSDAG Het feestprogramma voor Groede op 4 Mei luidt als volgt: 11 uur een minuut stil te, aangekondigd door klok gelui vijt minuten vóór en vijf minuten na de stilte; 12 uur: klokgelui en uitsteken van de vlaggen door alle burgers lijk; 12.45: Opstelling voor Het gemeentehuis; Oranjeccmité, muziekgezelschappen, kinderen die kransen dragen, burge meester, raadsleden, school kinderen en publiek; 13 uur: bezoek 'aan beide kerkhoven met korten dienst door da- Stol op het gemeentelijke en door den z.eerw. heer C. van Hooydonck op het R.K. kerk hof voor hen die vielen in den stryd voor onze bevrijding, waarna kranslegging door den burgemeester, gevolgd door het Wilhelmus. Om 14.30 uur wordt door den burgemeester een toe spraak op de Markt gehouden. Daarna volgen ringrijderij, kinderspelen en volksspelen. Des avonds sluit een con- Doodstraf tegen Comm. v. Limburg geëischt. Voor het Biz. Gerechtshof te Maastricht stond gisteren te recht de vroegere commissaris der provincie Limburg, graaf de Marchant et d'Ansembourg. Hy werd beschuldigd van be nadeeling van den staat en hulpverleening aan de Duit- schers. Er werden geen getui gen gehoord. De beklaagde maakte een miserabelen in druk. In zijn requisitoir zeide de procureur fiscaal, dat verd. zich had schuldig gemaakt aan verraad jegens staat, volk en kerk Hij was een teleurgestel de baantjesjager, die zijn heil zocht in de N.S.B. Als een ty- xisch staaltje van 's mans op reden vermeldde de procu reur. dat toen de dochters van 'een lid van het rechtsfront als leden van een temxisclub werden geweigerd, de commis saris den voorzitter van de tennisclub eerst liet gijzelen en daarna deporteei'den naar Duitschland, waar de ongeluk kige overleed. Ook bracht de commissaris Nederlanders bij de Duitschers aan. Ten slotte eischte de procureur de dood straf. 15 jaar voor ir. Vos. Het Bizonder Gerechtshof te Maastricht deed gisteren uit spraak tegen lr. J. H. Vos, den voormaligen kringleider van de N.S.B. in Limburg. Veertien dagen geleden was tegen hem de doodstraf geëischt Nu werd hij tot 15 jaar gev. veroordeeld. Dit jaar geen zomertijd. De regeering heeft besloten, dat dit jaar in Nederland geen zomertijd zal worden inge voerd. Voornamelijk geschiedt dit omdat het nadeel voor den landbouw grooter zou zyn, dan het voordeel der brandstofbe sparing, die er door bereikt zou worden. Nederland en Indië. Een Indonesische republiek achtte de Sultan onmogelijk. Naast de Indonesische regee ring dient z.i. een volksverte genwoordiging te staan, waar in alle deelen van Indië ver tegenwoordigd zyn. Een deel van de leden zal benoemd moe ten worden, daar verkiezingen in geheel Indië niet mogelyk zijn. De Indonesische delegatie, die dr. Van Mook naar Ne derland vergezelde, is in Ba tavia teruggekeerd. De leider verklaarde niet teleurgesteld te zijn over het resultaat der besprekingen. Indonesië hoopt nu op, spoedige nieuwe Neder landsche voorstellen. De sultan van Pontianak, die dezer dagen tot kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin benoemd, verklaarde, dat Indonesië een federatieve staat moet worden met gelijke rechten in het koninkrijk als Nederland. De Nederlanders zullen een groote rol moeten vervullen in dezen staat. Bunkerbouwers staan terecht. Als eersten verschenen Maandag de gebroeders J. A. en A. J. van der Poel, beiden uit Terneuzen. aannemers van bouwwerken, beschuldigd van het bouwen van barakken, slaap- en provisiebunkers, schuilkelders, enz. ten behoeve van de Duitsche weermacht. Verdachten beweerden deze werken te hebben moeten uit voeren en dit te hebben gedaan om zooveel mogelyk arbeiders uit Duitschland te houden. Daarbij heboen zij, naar zij zeiden, steeds flink gesabo teerd Het. bleek echter dat er voldoende wex-ken zyn ge maakt die wel degelijk bruik baar waren en de voorzitter hekelde fel dit werk. Deze firma blijkt voor ruim 2 millioen verwerkt te hebben. Alleen in 1943 verdienden de gebroeders ieder ruim een ton en thans blijkt er nog slechts bij ieder 50.000 over te zijn. Besch. verklaarden ook van de illegaliteit advies gekregen te hebben tot doorwerken. De verdediger, mr. Dirven uit Bergen op Zoom, achtte 't werk van besch. geen. hande ling ten nadeele van de Ned. belangen en laakte de 18 maanden interneering, waar aan de advoc.-fiscaal ten slotte persoonlijk een einde heeft ge maakt. Door een accountants kantoor zijn de boeken gecon troleerd en volgens verd. juist. Tenslotte achtte mr. Dii*ven veroordeeling niet mogelijk en gaf 't tribunaal in overweging in overleg te treden, om het nog beschikbare kapitaal zoo nuttig mogelijk te besteden, b.v. door een schenking aan de Stichting 1940—"45. PI. ver- zocht deze beide broers niet uit hun rechten te ontzetten. Daarna werd de zitting ge schorst. Tripoll en Cyrenaica. Bevin, de Engelsche minis ter van buitcnlandsche zaken, heeft gisteren op de conferen tie der vier ministers van bui- tenlandsehe zaken te Parys voorgesteld Tripoli en Cyre naica onmiddellijk onafhanke lijkheid te verleenen en in één staat te vercenigcn. Resultaten te Parijs. Volgens Fransche berichten is er een accoord bereikt over de verdeeling van de Italiaan- sche vloot, voorts zou Rusland accoord gaan met een inter nationaal bestuur over de Do- dekanesos, maar vasthouden aan het beheer over Tripol i- tanië. Rusland steunt nu het Fransche verlangen, dat het probleem van Ryn en Roer ge regeld zal worden. Ook Frank rijk zou een deel krijgen van de Italiaansche vloot en deel nemen aan de vaststelling van de vredesverdragen van Mid den-Europa. DOOD DOOR DOMHEID. Door het spélen mei munitie gebeurden in ins land vrij veel on gelukken. Te Henge lo (O.) raapte een 9-jarig jongetje spelen derwijs een handgra naat op. welke explo- deerde. Het kind werd op slag gedood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2