PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT AANSLAG OP MAC ARTHUR VERIJDELD. PARADE IN BATAVIA. 5000 NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR ENGELAND Aan de Vlissingsche haven wordt hard gewerkt. Hoofdredacteur G. BalTintlJn (rret redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., VfiBsfngen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds, M. L. W. Schoch, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 1 Mei 1946 lS9e Jaargang Nummer 101 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstrant 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15. tel. 2475 Uostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. Het wereldgebeuren. RUSLAND DOET WATER IN DEN WIJN Koloniale crisis op de Ministersconferentie. Na het betrekkelijk vlotte verloop van de besprekingen van de vier ministers over de herstelbetalingen en de verdee ling van de vloot in beide gevallen heeft Molotov zqn eischen gematigd beleeft de conferentie thans haar eerste crisis in verband met de aan spraken der Sow jet-Unie op het beheer van de voormalige Italiaansche koloniën. Molo tov had zijn eisch in zoover gewijzigd, dat hij thans voor stelde om zoowel Tripolitanië als Cyrenaica onder het be heer van de V.N. te stellen, maar in het geval van Tripo litanië onder een Sowjet-Rus- sischen beheerder, ondersteund door een internationale ad viescommissie. Bevin voelt er zeer weinig voor de Russen een steunpunt te geven daar waar de Engelsche belangen groot zijn en de verbindings lijnen van het imperium zwak. Hij deed het waarlijk revo lution naire voorstel om Tripo litanië en Cyrenaica onmiddel lijk onafhankelijk te maken en in een staat te vereenigen. Byrnes en Bidault blijven het oorspronkelijke plan handha ven voor een internationaal beheerschap. Er zal over deze zaak wel zeer fel gestreden worden, te meer daar Molotov meent, dat de beurt gekomen is aan anderen voor het öe*n van concessies. De groote aandacht, die de pogingen van de vier minis ters om Europa op te lappen en daar den oorlog te liquidee ren tot zich trekken, mag ons niet de schier nog groo- tere pvoblemen doen velveten, waarvoor de wereld zich Azië gesteld ziet. Gisteren kwam uit bet Verre Oosten plo\e!ing het sensationeele bericht, dat in Tokio een complot is ontdekt tot het vermoorden van den geallieerden opperbevelhebber in Japan, generaal Mac Arthur. Het lag in de bedoeling hem als bij toeval om het leven te doen komen tijdens een groote com munistische 1 Mei-parade in Tokio! De leider van het com plot, Tokojama, 'n Japansch politieagent, en zijn voornaam, ste medeplichtigen heeft men nog niet kunnen arresteeren. De Jappen durven! Mac Arthur immers ver wierf zich onvergankelijken roem door zijn heldhaftige verdediging van de Philipprj. nen en is nog steeds een van de meest op den voorgrond staande geallieerde leiders, die een zeer verantwoorde lijke taak heeft te vervullen. Toen na de capitulatie van deze eilandengroep de V.S. een langen en zwaren strijd voorden boeg schenen te heb ben tegen het tot de tanden gewapende Japan, klonk in de V.S. luidkeels de roep om de krachtige figuur van Mac Arthur. Hij kreeg weldra de zelfde post in den strijd tegen Japan als Eisenhower later De vervolging der collaborateurs. Vertrek dr. van Mook uitgesteld. Het vertrek van den lt. gouv.-generaal dr. van Mook naar Indië, dat Dinsdagoch tend zou plaats vinden, is eenige dagen uitgesteld in verband met enkele bespre kingen over bestuursaangele genheden, die nog met den minister over overzeesche ge- biedsdeelen gehouden moeten worden. De Indonesische delegatie is inmiddels zooals bekend weer in Batavia gearriveerd. Te Batavia is gisteren een groote parade van de Nedcr- landsche troepen gehouden ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana. Ook de Brit- sche bevelhebber gen. Man- sergh was daarbij aanwezig. De belangstelling» was enorm. De procureur-gen. te Bata via heeft in een rondsschrijven aan de rechterlijke macht we derom uiteengezet, welke hou ding meet worden aangeno men tegenover „samenwerking GEBLAMEERDE NOTABELEN. In Oldenzaal was een gezellig clubje van no tabelen, bestaande uit burgemeester, gemeente secretaris etc., die ruim schoots van de schoen distributie profiteerden. De burgemeester ontving zelfs vier paar schoenen zonder bon. De Economische rech ter vonniste de heeren als volgt: G. H. P. B., burge meester van Oldenzaal 200 boete; M. V. H., gemeente-secretaris te Oldenzaal 300; A. C. v. d. H., chef afdeeling So ciale Zaken te Oldenzaal 150; L. A. M. K., ge meente-ontvanger te Ol denzaal 75; W. J. V. A., afdeelingschef ter gemeentesecretarie 75 en H. S.. gepensionneerd wethouder 25. Voorts werden nog verschillende gemeente ambtenaren veroordeeld. Zes personen werden ge wond toen te Frankfort een groep Joodsche D.P 's door nog niet opgehelderde oorzaak in botsing kwam met de Duitsche burgerbevolking. -De Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldt, dat sterk bewapende mobiele eenheden spoorwegpolitie zijn georgani seerd in de Britsche zóne van Duitschland, ter bestrijding van roofovervallen op voedseltrei- nen. In het Paleis Haga bq Stockholm is het Zweedsche kroonprinselijk paar een zoon geboren. Prinses Sybilla had reeds aan vier dochters het leven geschonken. in den strijd tegen Duitsch land, die van opperbevel-; hebber van alle strijdkrachten. In deze kwaliteit zuiverde hq door zijn befaamde tactiek van eilandje springen den Stillen Oceaan en werd hij even populair bij zqn landge- nooten als gevreesd bij de Japanners. Het sprak haast vanzelf, dat hij aen scepter zou gaan zwaaien in het verslagen Ja pan. Zijn eigendunkelijk op treden in deze positie deed echter in de V.S. en daar bui ten steeds meer critiek tegen hem opsteken en zijn popula riteit ietwat tanen. Hoe ge vreesd en gehaat deze bij zijn leven reeds zijnde legen darische figuur niettemin nog steeds bij de verslagen Japan- sche militairisten is, blijkt uit den beraamden aanslag op zijn leven. Eens te meer blijkt, dat het Japansche fascisme nog niet met wortel en tak is uitge roeid. Een krachtige figuur immers is noodig om een heropleving van het Japan sche gevaar te voorkomen. EXTRA VLEESCHBON Deze week zal een extra bon voor 100 gram vleesch worden aangewezen voor per sonen van 5 jaar en ouder. Op dezen bon mag reeds Don derdag a,s. gekocht worden. LOOTJES-REGEN. De afdeeling 's-Gravenhage van het Nederlandsche Roode Kruis heeft op origineele wij ze de „fooddroppings" in het Westen Maandag juist een jaar geleden herdacht. Om streeks 5 uur verschenen vqf vliegtuigen boven de residen tie, die 80.000 loten afwierpen. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het Nederlandsche Roode Kruis. Wetsontwerp pensioenen Tweede Kamer. Ingediend is een wetsont werp tot wijziging van de be dragen van de schadeloosstel ling en van het pensioen van dé leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. De ministers van binnenlandsche zak.m en van financiën deelen mede, dat het hun voorkomt, dat er geen aanleiding meer bestaat vcor het handhaven van de destijds toegepaste verlaging van de bedragen van de schadeloosstelling en van het pensioen van dè leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Verdrag voor Duitschland. Het te Parijs bekend ge maakte Amerikaansche con cept voor een Verdrag over Duitschland legt vast dat de verdragsluitende partijen be sloten hebben alle militaire en semi-militaire organisaties te ontbinden Na de geallieerde bezetting van Duitschland zal een commissie toe blijven zien op de ontwapening en demi- litarisatie. Deze contróle-com- missie zal het geheele Duitsche gebied inspecteeren om zeker heid te verkrijgen, dat deze demilitarisatie inderdaad wordt uitgevoerd. De con trolecommissie zal tevens, in dien noodig, voorstellen doen tot het ondernemen van acties, met inbegrip van die met ge bruik der wapenen, om schen ding van de voorwaarden te voorkomen. Binnen zes maan den na het teekenen van dit verdrag zullen de partijen bijeenkomen voor onderhande lingen over het instellen van deze controlecommissie. Dit verdrag zal in werking blijven gedurende 25 jaar. Zes maan den voor den afloop van het verdrag zullen de verdragslui tende partijen overleg plegen of het noodzakelijk is het ver drag te vernieuwen of dat het Duitsche volk zoo grooten voortgang heeft gemaakt op democratische basis, dat een verlenging van het verdrag niet langer noodzakelijk is. Prins Bernhard, die ter gelegenheid van de verjaardag van zijn echtgenoote Maandag avond uit Zwitserland naar ons land is teruggekeerd, heeft Dinsdagmorgen aan een aantal vliegers en dienstplichtigen het vliegerkruis en het kruis van verdienste uitgereikt. Te Bandoeng zijn de Neder landsche stellingen gedurende den Maandagnacht onafge broken beschoten. Tijdens een verkenning van het gebied van de Buitenzorgsche waterlei ding is een klein nest van ex tremisten ontdekt en zqn tal van wapenen is beslag geno men. De waterleiding is door een verkenningsgroep onder bescherming van infanterie bereikt. MOORD OP SUMATRA. Op Sumatra worden thans extremistenleiders door de repubjikeinsche politie gear resteerd. Een nog onbevestigde be richt, volgens hetwelk de In donesische gouverneur van Su matra, Teungkoe Hasan, door extremisten te Siantar, ten Zuid-Oosten van Medan, ver moord zou zijn, veroorzaakt intusschen groote opwinding in de republikeinsche kringen over de geheele Oostkust. met den vijand". Hij heeft in dit schrijven nogmaals gewe zen op de noodzaak om bij het beoordeelen van deze col laboratie rekening te houden met den aaz-d van de samen werking en welke bevolkings groep zich er aan schuldig heeft gemaakt. DE TOESTAND JAVA. OP Nog geen spoorboekje. In sommige bladen heeft onlangs het be richt de ronde gedaan, dat er met ingang van 6 Mei a.s. een echt spoorboekje zou ver schijnen, zij het dan nog van beperkten omvang. Het sPi)t ons, te moe ten mededeelen, dat dit gerucht van eiken grond is ontbloot. Wel zal er op 6 Mei een belangrijk uitgebreide dienstrege ling in werking treden, doch deze zal nog op een vouwblad, zooals wij dat den laatsten tijd gewend zijn. worden aangekon digd. Papierschaarschte laat de uitgave van een echt spoorboekje, zelfs van bescheiden omvang, nog niet toe, vooral niet, daar de voortdurende wijzigingen en aanvullin gen het noodzakelijk zouden maken, telkens aanvullings- en wijzi gingsbladen uit te geven Brand op Roozendaalsche heide. Militairen van den mtfrnop- ruimingsdienst waren Maan dag op de Rozendaalsche heide bezig met het verbranden van een party fosforrubber. Ofschoon zij verschil lende voorzorgsmaatregelen hadden getroffen, tastte het vuur de omliggende heide aan. Aangewakkerd door een har den wind, grepen de vlammen snel om zich heen en spoedig was alles in het rond een vuur. zee. Met inspanning van alle krachten en met behulp van tegenbranden gelukte het na vele uren, het vuur meester te worden. Niettemin waren toen 250 275 hectaren heide een prooi der vlammen geworden. Van gekJsmokke! geen sprake. Naar het A,NP. uit Londen verneemt is de verdenking welke onlapgs tegen een drie tal tijdelijk te Londen verblij vende Nederlandsche vakver- eenigingsbestuurders was ge rezen ter zake van het onwet tig bezit van een bedrag van 94 P. St. aan Engelsch bank papier, ongegrond gebleken. Nadat de betrokkenen het bè- wijs hadden kunnen leveren, dat het onderhavige bedrag op volmaakt geoorloofde wijze ln hun bezit was gekomen, is de' aanklacht, welke de Engelsche politie aanvankelijk te dezer zake tegen hen had ingediend, dan ook geheel teruggenomen. DE „KLIPFONTEIN" IN HOLLAND TERUG. De „Klipfontein" met repa trianten uit Nederlandsch-In- dië aan boord is in Amsterdam aangekomen. Dinsdagochtend werd met het debarqueeren een begin gemaakt. Uitbreiding beurshandel Met ingang van 10 Mei a.s. zal de beurshandel worden uit gebreid. De voornaamste punten van de regeling zrjn, dat het bestaande stelsel van verkoop vergunningen buiten werking treedt en dat er geen nieuw vergunningsstelsel voor in de plaats zal komen. Voorts zyr. niet alleen oud. maar ook nieuw bezit, met ingang van 10 Mei verhandelbaar, terwijl er met vrij geld gekocht dient te worden. Herbelegging van losbare stukken is mogelijk en oude basisdekkingen kunnen met geblokkeerd geld worden uitgevoerd. De „Tromp" keert terug. Vrijdag 3 Mei a.s. zal Hr. Ms. „Tromp" na een afwezigheid van zeven jaren in ons land te- rugkeeren. Inden oorlog heeft dit schip zich twee bijnamen verworven en wel „het gelukschip" en „het spookschip". Beide namen waren verdiend. want de „Tromp" is het eenige der Ne derlandsche schepen geweest dat aan den vernietigenden slag om Indië is ontkomen, hoewel de Jappen er zich tot vijf maal toe op beroemd heb ben het schip tot zinken ge bracht te hebben, dook het, tot hun groote verbazing steeds weer opnieuw op. Tijdens haar afwezigheid heeft Hr. Ms. „Tromp" 320.000 zeemijl afge legd. hetgeen ongeveer gelijk staat met veertien maal dén omtrek van de aarde. Een Roode Zee haven voor Abessynië. Radio-Parijs deelde heden morgen mede, dat de gedele geerden ter conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken gisteravond overeenge komen zijn, dat aan Abessynië een uitweg naar de Roode Zee gegeven moet worden. De ha ven van Assab in Erythrea zou hiervoor in aanmerking ko men. De Veiligheidsraad heeft gisteren met 10 stemmen voor en 1 onthouding van Gromyko besloten om een studiecom missie inzake Spanje te be noemen. N.S.B.-heildronk op Stalin Naar Oostland willen wij rijden. De achtergrond van een arrestatie. Het is een jaar of drie ge leden, dat we bij tfjd en wijle de berichtjes in de courant la zen: Er zqn eenige tientallen Nederlandsche boeren naar de Oekraine, naar „Oostland" ver trokken. om daar behulpzaam te zijn bq den opbouw van het Groot-Duitsche Lebensraum. NAAR OOSTLAND. Het was 26 Mei 1943, dat een dertigtal boeren onder hoe de der roemruchte Nederland sche Oost-Compagnie naar Rusland vertrokken en enkele dagen later in het beloofde land arriveerden. De heeren hadden het daar uitstekend van eten en drinken, dat werd klaargemaakt door een aantal verzorgsters. Op 24 Juni, dus binnen een maand na vertrek, kwamen zij echter plotseling naar Neder land terug. In geuren en kleu ren vertelden zij aan kamera den en niet-kameraden hoe ijselijk zij met partisanen had den moeten vechten en hoe flink men zich daarbij had ge dragen. Maar zq waren ten slotte geen Oostfront-strijders en derhalve toch maar terug gekeerd. Enkele maanden later trof hen echter een onverwachte slag: Op Zondag 15 Augustus werden allen plotseling stuk voor stuk gearresteerd en on danks veel gespartel en gepro. testeer overgebracht naar de strafgevangenis in Utrecht, blijkbaar op last der Duit schers. Het hoofdkwartier der N.S. B. geraakte natuurlijk ter stond in rep en roer Immers bij de arrestaties waren alle arrestanten door hun speldje en andere partij- leekenen duidelijk als N.S.B.- ers te kennen. De „Gazet van Limburg' ontleent aan vertrouwelijke correspondentie tusschen voor malige N.S.B.-grootheden het volgende tragisch-komisch lavontuur, dat de achtergrond van deze arrestaties vormde. EEN HEILDRONK. Nauwelijks twee weken na aankomst, werden onze boeren des nachts gewekt door ge weerschoten. Partisanen? Al len beschikten over voldoende munitie en wapenen om des noods een belegering van en kele dagen te kunnen weer staan. In niet te beste stemming hokten de dapperen niettemin samen, overleggend wat te doen. De partisanen want zij waren het inderdaad lieten hen voor beraadslagingen ech ter nauwelijks tijd en stelden een ultimatum: Vechten of overgeven. Spoedig werd besloten voor den partisanenhoofdman te ca- pituleeren. De bibberende boertjes wer den tezamen opgesloten en de partisanen ontnamen hen alles: wapenen, voorraden, levens middelen enwodka. Maar zonder wodka als eenige troost scheen dezen dap peren Hollandschen jongens 't leven niets meer waard te heb ben geleken. Dies werd den Russen gesmeekt, toch ten minste een deel van de wodka, dien godesdrank, achter te la ten. De partisanen stemden daarin toe. mitsallen een dronk wilden uitbrengen op het heil van generalissimus Stalin. Een voorwaarde, waar tegen de Oostlandgangers niet het minste gewetensbezwaar hadden. Er schijnt meer dan eenmaal door onze germanen op Stalin te zijn geklonken. In vroolijken toestand hebben hun Duitsche vrienden hen ge vonden. Die natuurlijk buiten zichzelve van woede geraakten en het heele stelletje naar Nederland terugzonden. En toen ze eenige maanden later de ware toedracht ont dekten, deden ze bovendien de 30 pioniers hun Oostland- avontuur in de gevangenis eindigen. Vacantie-uitwisseling Engeland Continent. Europeesche landen omzeilen de deviezen-moeilijkheden, die vacantie-reizen naar het bui tenland veel onmogelijk ma ken. Weliswaar zullen dezen zomer volwassenen hun vacan. tie nog wel in eigen land moe ten doorbrengen, maar er ope nen zich perspectieven voor kinderen in den leeftijd van 14 tot en met 18 jaar. The World Friendship Asso ciation in Londen heeft plan nen uitgewerkt en gedeeltelijk reeds uitgevoerd voor de uit wisseling van 11.000 Engelsche KADEMUREN, TANKINSTALLATIES, LOODSEN VRIJWEL HERSTELD. Weldra toegang voor alle nieer dan billijk, dat hier een eeresaluut gebracht wordt aan schepen. De haven van Vlissingen was voor den oorlog een be drijvige haven, waar dulzen den schepen per jaar binnen kwamen en uitvoeren. De bedrijvigheid maakte den terugkeer van deze bedrijvig heid plotseling tot een onmo gelijkheid. De haven werd door de Duitschers, toen zq op Wal cheren het veld moesten rui men, volledig verwoest Weinig plaatsen in Neder land boden na de bevrijding der Duitschers zulk een tries ten aanblik, als juist de haven van Vlissingen! Waar men ook keek, overal zag men ruïnes, puin, verbogen kranen, ver nielde olietanks, kapotgescho ten bunkers, opgeblazen ka demuren," gezonken schepen, vernietigde pontons Het was om wanhoopig te worden! Maar men werd niet wan hopig. Het tegendeel is waar. Er is met man en macht aan- Maandagavond is in zyn gepakt om de haven van V|is- womng aan het Lage Zand de 72-jarige heer C, Arons dood gevonden met een ingeslagen schedel. Wie dezen moord be dreven heeft is niet bekend. Maandagmorgen is de herstelde spoorbrug over de Maas bij Venlo officieel door den president-directeur der Ne. derlandsche spoorwegen, ir. W Hupkes, geopend. Op het Binnenhof te 's-Gravenhage heeft de minis ter van oorlog, mr. J. Meynen, hedenmorgen aan twintig hoo- ge Britsche officieren van le ger- en luchtmacht Neder landsche onderscheidingen uit gereikt. singen te herstellen en het stemt tot voldoening, dat ge constateerd kan worden dat er met dit herstel uitstekende vorderingen worden gemaakt en dat hier van wederopbouw gesproken kan worden, waar inderdaad „schot in zit". De kademuur aan de buiten haven bijv., die tot op een klein brokje van 40 meter lengte na door de Duitschers was opge blazen, is thans al weer her. steld over een lengte vam 350 meter. De Rijkswaterstaat, die belast is met het onderhoud van de Vlissingsche haven werken, heeft alles op alles ge zet om met dit werk spoed te betrachten en het is niet degenen, "die dit voor Vlissin gen zoo belangrijke werk met bekwamen spoed ten uitvoer hebben gelegd. Van de beide loodsen is de Noordelijke geheel hersteld, terwijl aan de Zuidelijke nog tewerkt wordt. Men hoopt eze laatste in Mei gereed te hebben. Cok aan kantoor gebouwen van de KV. Haven van Vlissingen wordt hard ge werkt en ook hier hoopt men in Mei zoover te zijn, dat zij weer in gebruik genomen kun nen worden Van zeer veel beteekenis met het oog op de toekomst is verder, dat de tankinstallaties voor het opslaan van melasse, die een capaciteit hebben van 7500 m3, weer hersteld zqn. In 1937 is men nl. begonnen met het aanvoeren van riet- suikermelasse uit Cuba en Mexico, die van Vlissingen uit vervoerd werd naar Neder landsche spiritusfabrieken er gebruikt werd voor het ver vaardigen van veekoeken en voor het ensileeren (inkuilen) van gras. Deze aanvoer werd van beteekenis en men hoopt, dat hij terug zal keeren. Ook verder zit men in de haven echter niet stil. De pon ton van de S.H.V. b.v.'ligt weer op haar oude plaats en kan weer gebruikt worden. Men is bezig de Vlismar III te lich ten, die destijds in de buiten haven door de Duitschers tct zinken werd gebracht. Ook is het oliebunker station van de Vlismar weer gereed voor gebruik. Het heeft op dit moment een capaciteit van 14.000 m3 en over drie vier maanden zullen ook de resteerende 18.000 m3 tank ruimte weer gereed zqn. Men is nog altijd doende de versperringen van de buiten haven op te ruimen. De Juli ana en de Prins Hendrik lig gen er nog, maar de Hansa- boot, die er de scheepvaart stremde, is in twee stukken gesneden, een stuk is versleept en er is daardoor een vaar geul ontstaan van 50 meter breedte op een bodem, die m. A.P. is, zoodat schepen met een diepgang van 25 voet, met een laadvermogen dus van ca. 6000 ton, bij hoog wa ter binnen kunnen komen. Binnen een maand hoopt men deze vaargeul tot 8 m. A.P. te hebben uitgediept, terwijl over een maand of drie ver moedelijk de normale diepte van 10 m. beneden A.P. bereikt zal zrjn, waardoor practisch alle schepen binnen kunnen loopen. Voor de binnenscheep vaart ontstond een goede vaar geul, doordat als eerste de ferryboot werd opgeruimd. Na dit alles rest er aan de buitenhaven nog; het uitdiepen van het eigenlijke bassin, dat gedurende de oorlogsjaren aangeslibt is. Er wordt reeds aan gewerkt, zoodat ook hier vooruitgang valt te constatee- ren. De spoorwegaansluiting inaar de buitenhaven is her steld en men is bezig om den Westel. havendam weer wat op orde te brengen en als dan de pontons van de Zeeland en van de Prov. Stoomboot diensten weer eens aan de beurt komen maar het her stel van eerstgenoemde pon tons zal wel afhankelijk zijn van den terugkeer van de .Zeeland dan ziet het er voor de buitenhaven van Vlis singen waarlijk niet slecht uit en kan de scheepvaart weer in ouden omvang van deze ha ven gebruik maken. Vóór alles dienen' echter de versperringen opgeruimd te worden. Zoo lang dat niet ge beurd is, kunnen schepen van elke grootte de haven niet op elk gewenscht oogenbiik bin- nenloopen en dat is voor de buitenhaven een groote han dicap Is het nu niet mogelijk, dat hierbij extra-spoed wordt be tracht Vlissingen zou er bij gebaat zijn kinderen met ongeveer 10.000 kinderen uit landen op het continent, voor een 14-daagsch verblijf in het buitenland. 5000 hiervan zullen Nederlandsche zijn, die in de maanden Juli, Augustus en September a.s. in groepen van 180 per boot naar Engeland zullen oversteken, waar ze zullen worden onder gebracht bij Engelsche fami lies in en om Londen, de Home Counties, East Anglia, Wales en de Midlands. Alleen de reis kosten ad. 65 worden in re kening gebracht. Voor zoover eenigszins mogelijk zullen de families van de uitgezonden kinderen op haar beurt een gastje voor 14 dagen onderdak moeten verschaffen. Aan iede re 25 kinderen zal door de Ne derlandsche afdeeling van de World Friendship Association te Amsterdam ecn leider(-ster) worden toegevoegd. Iedere deelnemer aan de reis moet lid zijn van deze vereen iging. Niet- leden kunnen eerst dan voor de reis worden ingeschreven, wanneer zij zich als lid hebben opgegeven. In Engeland zullen per 14 dagen vier dag-excur sies worden georganiseerd, zoodat ieder kind in staat zal zijn zich een indruk van het land te vormen. De overige 5000 kinderen, die in Engeiand hun vacantïe zul len doorbrengen, komen uit Denemarken, Zweden, Noorwe gen, België, Frankrijk, Luxem burg en Zwitserland. Van de 11.000 Engelsche kinderen zul len er 5000 naar ons land ko men; 5000 naar Denemarken, 500 naar België en 500 naar Zwitserland. Reeds nu staat de inschrij ving open voor iedereen, ook voor volwassenen, die onder leiding van de World Friend ship Association in 1947 hun vacantie wenschen door te brengen in de genoemde lan den. Een Japansch Neurenberg. Keenan, het hoofd van de af deeling „vervolgingen" bij het internationale militaire tribu naal te Tokio, heeft thans de acte van beschuldiging tegen Tojo, den Japanschen eersten minister ten tijde van den aan val op Pearl Harbour, en 27 mede-beschuldigden, aan het tribunaal overgelegd. Deze ten lastelegging zal op 3 Mei aan staande in het openbaar wor den uitgebracht Het tribunaal zetelt in het voormalige depar tement van oorlog te Tokio. Te Sunbury-on-Thames is de hooge raad van 't Leger des Heils bijeengekomen voor het kiezen van een nieuwen gene raal. De kiezers, onder wie een Nederlander, zullen zich waar- schqnlqk niet haasten, aange zien de generaal, wanneer hij eenmaal gekozen is, een volle dige en bijna autocratische macht over Iien zal hebben» 1 Streicher steeds brutaler. In Neurenberg gedroeg de Jodenvervolger Julius Strei cher zich gisteren zoo brutaal, dat ei' gedreigd werd hem in zqn cel terug te voeren en hem het woord moest worden ont nomen. Streicher verklaarde onder meer, dat hij de syna- goges alleen had laten ver branden omdat zij hem aesthe- tisch niet bevredigden. Van Jodenvervolgingen wist hij niets. Voor het tribunaal zeide Ju lius Streicher, dat de Neuren- bergsche wetten op de raszui verheid de grootste wetgevende verdediging voor eigen voort bestaan. die ooit door eenige moderne staat werd gemaakt, was. Hij wist nooit dat er in. de Oostelijke gebieden mil- lioenen joden waren gedood. Hrj had alleen toespelingen op het verdwijnen van yelen ge hoord. Toen hij verhoord werd over uittreksels uit zijn eigen artike len in „der Stuermer" over de ze kwestie schreeuwde hij: „Ik wil een Amerikaansch boek bij het getuigenmateriaal. Het is het boek van Erich Kaufmann, die zegt; „iedere Duitscher, die in staat is om kinderen te ver wekken moest gesterisiliseerd worden Indien een Amerikaan zooiets in het openbaar kan schrqven, dan kan ik zeker zeggen: „Oog om oog, tand om tand". Streicher gedraagt zich zoo brutaal, dat de rechters be sloten hebben hem voortaan zijn getuigenis schriftelijk in de cel te doen opstellen. De toestand van de Amsterdamsche haven. In overleg met de erkende werknemersorganisaties zqn onlangs nieuwe loon- en ar beidsvoorwaarden voor de Ne derlandsche zeelieden vastge steld. De eenige niet-erkende orga nisatie de Eenheidsvakcen trale heeft deze niet aan vaard, zoodat de bij haar aan gesloten zeelieden met een aantal, dat van de andere zijde overliep, in staking zijn ge gaan. Bij dit conflict zijn eeni. 2-e bonderden mannen betrok ken. De staking bij de sleepboot diensten is inmiddels opgehe ven en de werving van jonge zeelieden levert goede resul taten op. hoezeer van de zijde der E.v.C. getracht wordt de ze te bemoeilijken. Intusschen is eind vorige week een sympathie-staking uitgebroken onder de haven arbeiders. Deze staking omvat 5 a 600 werkers. Circa 3000 man vast personeel werk nor maal. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een bil lijke papierverdeeling. verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1