PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT GEBREK KRAAMVERPLEEGSTERS. Frankrijks ioekomsi staat op hei spel DE UJSTENNUMMERING VOOR DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Hoofdredacteur O. Ballintljn '(met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: tlrma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Dinsdag 30 April 1946 S'ummer 100 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco Eer post, f 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 68-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaal 29, tel 2077 en 2924. Ooes Turfkade 15. tel. 2475 Uostburg Oratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. Het wereldgebeuren. De beteekenls van het komende referendum. WATER CONTRA VUUR. In Frankrijk wordt op het oogenblik, terwijl in de hoofd stad de Groote Vier conferee- ren, een felle referendumstrftd gevoerd. Op 5 Mei a.s. zal het Fransche volk door ja of neen te kennen geven of het de nieuw opgestelde grondwet aanvaardt als vormgeving van de Vierde Republiek of niet. De grondwet zelf gaat uit van het beginsel der volstrek- tevolkssouvereiniteit.De mees te rechten, die in Engeland en de V.S. in handen zijn van de kroon, en den president, zullen in Frankrijk door het parlement worden uitgeoefend en het parlement zal slechts uit één Kamer bestaan. Voor de linksche voorstan ders is deze grondwet de best denkbare bescherming voor Republiek en Democratie, voor de tegenstanders een niet ongevaarlijk partij-Instru ment met totalitaire tenden- zen. zy vreezen, dat de groot ste partij in de Kamer een te groote macht zal ten deel val len, noemen een tot het uiter ste doorgevoerde doctrinaire parlementaire democratie een systeem, waardoor Frankrijk reeds voor den oorlog in den ondergang gesleept is en mis sen een Senaat als rem voor een al te onstuimig radica lisme. In de onder verschillende leuzen gevoerde verkiezings campagne staan twee van de drie partijen uit de coalitie tegenover de derde en weder- keerlg beticht men elkaar van allerlei fraais als fascisme, demagogie, dubbelzinnigheid enz. Dit toont hoe diep in wezen de klove is tusschen de com munisten en In mindere mate de socialisten aan den eenen kant en de katholieken aan den anderen kant. De tegen stellingen liggen niet alle op politiek terrein, maar vooral ook op cultureel en economisch terrein. De beide eerste partijen zijn fel anti- clericaal en tegen bijzonder onderwijs, een tegenstelling, die eeuwenoud is en ook na den oorlog niet verzacht is kunnen worden. Het is dan ook te voorzien, dat de coalitie op den duur uit elkaar zal vallen. Slechts ter wille van de solidariteit naar buiten wordt voorloopig in leidende kringen aan een huwelijk tusschen vuur en water de voorkeur gegeven boven openlijke echtscheiding. Want in weerwil van de ge schillen over binnenlandsche kwesties zijn de Franschen het over het buitenlandsch be leid in hoofdzaak volkomen eens. De op een roemrijk verle den eerende prestige-pólitiek heeft afgedaan en daarvoor in de plaats zijn als grondpei- lers gekomen: beveiliging te gen Duitschland en bondge nootschappen zoowel met de Sowjet-Unie als met Enge land. BLOEMENHULDE. Het Engelsche Lancaster vliegtuig, dat om half twaalf in Engeland is opgestegen met een bloemenhulde voor H.M. de Koningin heeft zy'n kleurigen last Maandagmiddag met een persoonlijke boodschap van den R A.F.-maarschalk Lord Ted der, boven paleis Soestdljk uit geworpen. Tijdens de eerste openbare vergadering van de Beiersche koningsgezinde partij in het Prins-regent-theater te lün- chen is het tot boks part ij en met, meest linksche, tegenstan ders gekomen. Amerikaansche politie zette de rustverstoor ders buiten de deur. IN 33 UUR ROND DE WERELD. De Amerikanen be weren, dat zij het wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen, dat onlangs door een En- felsch toestel op 975 m. per uur is ge bracht, nog met 16 km. kunnen verbeteren. Maar ook de Britten laten het er niet bij zitten. ZtJ hebben, voor loopig nog in een expe rimenteel stadium, een geheim jachtvliegtuig, dat de snelheid van het geluid zal evena ren of zelfs voorbij streven. Als men weet, dat de snelheid van het geluid aan het aardappervlak onge veer 1200 km. per uur bedraagt, is het een klein kunstje uit te rekenen, dat men in plm. 33 uur even om de wereld jaagt Bidault is de exponent van deze politiek en hij is het, die de partijen voorloopig nog bijeenhoudt. De kansen op verwerping of aanneming staan vrijwel ge lijk. Communisten en socialisten verkregen bij de vorige ver kiezingen tezamen 9.7 van de 19 mlllioen stemmen. Daar kan niet zooveel meer af, of zij verliezen de meer derheid. Gebeurt dat, dan wordt de positie van de Katholieke Volkspartij veel sterker en is een terugkeer van De Gaulle, waarop wij al meer gezin speeld hebben, niet uitgesloten. Daar de uitslag van het re ferendum ook wel beslissend zal zijn voor de krachtsver houdingen van de vier weken na het referendum te houden verkiezingen, gaat de komen de stemming bepalen, hoe het' toekomstige Frankrijk eruit zal zienl 30 APRIL 1946 Voor het eerst sinds zes lange jaren van leed en onderdrukking, van sla- vernij en ballingschap, viert 't Nederlandsche volk heden in vrijheid den jaar- dag van zijn innig geliefde Kroonprinses. Voor het eerst sinds zes jaar wap~ pert heden huis aan huis ons fiere rood-wit en blauw voor Haar, die ge' roepen is om éénmaal dit volk teiding te geven. En in aller harten leeft op dezen blijden dag .de wensch, dat zij nog lang gespaard moge blijven voor haar gezin en haar geliefde volkl Jaren lang heeft ons volk zijn gevoelens voor het Koninklijk Huis moeten verbergen en het kon deze gevoelens niet verbergen. Oranjebloemen verrieden vrijwel steeds, dat Nederland in gedachten was bij de leden van het Oranjehuis, telkens al er weer een trieste hoogtijdag- in'ballingschap was aangebroken. Nu is dit alles voorbij. En de vreugde van het Nederland' J sche volk is grooter dan ooitl Tien partijen nemen deel. De verkiezlngsdienst van het A.N.P. deelt mede: In een zitting van het cen traal stembureau te 's-Gra- venhage is vastgesteld, dat de lijsten van de partij van den Arbeid, de Katholieke Volks partij, de Anti-Rev. partij, de Chr Hist. Unie, de Partij van de Vrijheid, de Communistische Partij Nederland „De Waar heid", de Protestantsche Unie en de Nederlandsche Bellamy- Party, ingediend in de ver schillende kieskringen, door het verbindend verklaren tot ljjstengroepen zijn vereenigd. Voorts kwam vast te staan, dat leden van de Tweede Ka mer verzoeken hadden inge diend bij het Centraal Stem bureau om een voorkeurnum mer voor een bepaalde lijst. S3 leden van de Tweede Ka mer hebben het verzoek in gediend om aan de Partij van den Arbeid het ly'stnummer 1 te geven. 28 Tweede Kamer leden hebben een overeen komstig verzoek ingediend om aan de Katholieke Volkspar tij lijstnummer 2 toe te ken nen, 14 Tweede Kamerleden lijstnummer 3 voor de Anti- Rev. Partij, 7 leden lijstnum mer 4 voor de Chr. Hist. Unie, 4 leden lijstnummer 5 voor de Partij van de Vrijheid, 3 leden lijstnummer 6 voor de C.P.N. „De Waarheid" en 1 lid lijstnummer 7 voor de Protestantsche Unie. Deze verzoeken zyn door het cen traal stembureau ingewilligd. Door loting is verder komen vast te staan, dat de Staat kundig Geref. Partij, die ge lijkluidende lijsten in de kies kringen had ingediend, het lijstnummer 8 kreeg toegewe zen en de Nederlandsche Bel lamy-party het lijstnummer 9. •Voorts heeft in den kies kring IX Amsterdam de groep Lopez een ltfst ingediend. Aan gezien in den kieskring IX partijen candidaten hebben gesteld (de Nederlandsche Bellamy partij niet), werd aan de groep-Lopez voor den kies kring Amsterdam het lijst nummer IX gegeven. De nummers voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen luiden officieel als volgt: lijst I. Party van den Arbeid; Lijst H. Katholieke Volks- artij Lijst in. Anti-Rev. •artij; Lijst IV. Chris. Hist. Unie; Lijst V. Partij van de Vrijheid; Lijst VI Communisti sche Partij „De Waarheid",; Lijst VII Protestantsche Unie (in kieskring IV Nijmegen en XVin Maastricht geen can didaten gesteld); Hjst VIII Staatk. Geref Party; Lijst IX Nederlandsche Bellamy- party (alleen candidaten ge steld in de kieskringen m Arnhem, V Rotterdam, VI 'e- Gravenhage, X Den Helder, XI Haarlem en XVI Gronin gen). De groep Lopez krijgt in den kieskring IX Amster- Dokter voor 't hof. De Utrechtsche dokter G H- de Kleijn stond Zaterdag middag voor het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam. Hij was ervan beschuldigd, in Maart 1945 operatief het bloed- groepteeken by een SS-man te hebben verwyderd, terwyi hy zou weten, da deze operatie diende opdat de SS-man spion- nagewerkzaamheden zou kim nen verrichten De advocaat-fiscaal achtte niet bewezen, dat de Kleijn van de ware bedoeling zy'ner ope ratie op de hoogte was en vroeg vrijspraak. Uitspraak 11 Mei a.s. dam het ly'stnummer 9. Gebleken is, dat de lyst- Lopez, welke eveneens was ingediend, in den kieskring V Rottèrdam, geschrapt is. Het zelfde is het geval wat be treft de candidatenlysten van de Christelijk Democratische Volksparty in de kieskringen IX Amsterdam en XVI Assen, welke niet door het hoofd stembureau van de betrokken kieskringen zyn aanvaard. In totaal nemen dus 10 partyen of groepen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer, welke op 17 Mei a.s. worden gehouden, deel. De Ned. gevangenen In Japan. Onlangs is door Japansche instanties gemeld, dat zich 24.794 Nederlandsche krygsge- vangenen in Japansche banden bevonden zouden hebben, waar van er 4633 zouden zijn over leden. Uit Indië wordt nu gemeld, dat dit aantal veel te laag is, daar alleen al van Java 30.000 krygsgevangenen naar Suma. tra werden overgebracht. Als er Japansche cijfers worden verstrekt, moet men er reke ning mee houden, dat deze ver- moedeiyk valsch zullen zijn, omdat er heel wat oorlogsmis daden te verbergen vallen. VOOR DE SLACHT OFFERS VAN HET VERZET. STICHTING 1940—'45 De doodenspoorweg. De Nederlandsche krijgsge vangenen, die aan den beruch- ten spoorweg BirmaSiam gewerkt hebben, zullen getui genis afleggen tegen him Ja pansche overheerschers, wan neer de processen tegen offi cieren en manschappen, die verantwoordeiyk zyn voor den aanleg van den spoorweg, bin nenkort te Singapore zullen beginnen. Van de 60.000 Nederlanders, Britten en Australiërs en Amerikanen zyn er 18.000 ge storven en van deze is een groot aantal hetwelk op het oogenblik nog niet vastge steld is Nederlanders. Nederlandsche opspoorders werkten naast groepen van de Britsche dominions, die dossiers maakten tegen de Japanneezen, die het werk voorbereidden en toezicht hiel den. Duizenden schriftelijke beeëdigde verklaringen wer den uit mededeelingen van overlevenden opgemaakt. Deze zullen by de processen aange boden worden, /an de onge veer 100.000 verplicht te werkgestelae Indonesiërs zyn niet minder dan 90.000 over leden. Velen hiervan aren Indonesiërs, die van Java en Sumatra naar Siam vervoerd werden. Ook de Indonesische overlevenden zullen getuigenis afleggen. Benzineprijs verlaagd. Woensdag 1 Mei a.s. zal de prys voor benzine van 30 ct. op 20 ct per liter worden verlaagd en die voor gasolie van 10 op 8 cent per liter. Tengevolge van de prijsver laging van benzine zullen de prijzen voor het vervoer langs den weg eveneens verminde ren. Voor het goederenver voer per vrachtauto beteekent dit een reductie van 5.4 pet. en meer naarmate de afstand grooter is. Voor het personen vervoer per autobus een alge- meene verlaging van 5 pet. Italië op Parijsche conferentie. Volgens het Fransche pers. bureau AFP zal Italië In con sultatieve kwaliteit ter Pary. sche conferentie vertegenwoor digd worden. De Italiaansche gedelegéer. den zullen dus het Italiaansche standpunt uiteen kunnen zet ten zonder stemrecht te heb ben Vandalisme in Engeland. De Sunday Express bevat te het volgende bericht: „Vele van de door de Ne derlandsche regeering aange boden tulpen welke thans in Regents Park te Londen in vollen bloei komen, zijn in de afgeloopen week uitge trokken of vernield. In veel gevallen zyn de buitenste rijen uitgetrokken en weggenomen, terwnl andere zijn afgesneden of uitgetrokken en achterge laten. Volgens een beambte van het park is dit het werk van 'onverantwoordelyke jeug dige personen,eerder dan van kinderen. Kinderen gedragen zich, waar net bloemen betreft, werkelijk beter dan volwasse nen. Het is louter vandalisme en een beleediging voor het Nederlandsche volk". Weer twee slachtoffers bij mijnenruimen. In de onmiddellijke nabyheid van de kazerne te Amersfoort zyn de Nederlandsche militai ren, de 20-jarige A. S. en de 18-jarige H. K., door een ont ploffende Duitsche myn om het leven gekomen. De beide slachtoffers waren afkomstif uit Eindhoven-Tivoli. S were op slag gedood, K- heeft nog enkele uren geleefd. Over en kele weken zouden de beide militairen met den troep naar Indië scheepgaan. De Hooge Raad der Nederlanden. By he£ hooge college voor de rechterlyke macht zyn bezwa ren ingekomen tegen het alge meen beleid van den Hoogen Raad der Nederlanden en zyn leden tydens de bezetting. Naar aanleiding daarvan heeft het college overwogen, die be zwaren ingevolge het in artikel 9 lid 1 van het-zuiveringsbe sluit rechterlyke macht be paalde ambtshalve te onder zoeken. Tijdens dit beraad is aan het college uit een brief van den minister van justitie van 11 Maart 1946 gebleken, dat de regeering op het standpunt staat, dat na het door den mi nister van justitie by brief van 4 October 1945 tegenover den Hoogen Raad uitgesproken oor. deel over deszelfs algemeen be_ leid tijdens de bezetting en na de publicatie van dien brief en een daaraan voorafgaanden brief van den Hoogen Raad aan dien minister van 25 Sep. tember 1945, de beoordeeling van dat beleid, met inbegrip van het aandeel daarin van de afzonderiyke raadsheeren, moet zyn afgesloten Het bureau opsporing oor logsmisdadigers heeft enkele goede successen te melden. Het is gelijkt de hand te leg gen op Nolte, den verwalter van Philipsfabrieken en op den beruchten S.D.-er Bartels uit Zwolle, Laguardia had succes I „Levert Uw graan in, want in Europa lijden millioeaen menschen honger". Dit riep de op een boerenwagen geklom men Laguardia in een kleine plaats in Amerika tot de sa mengestroomde landbouwers. Hy nam een brood, sneed er een stuk af en zei: „Dit is het rantsoen per dag van tal van menschen". Zyn origineele actie had succes. 135 ton tarwe, aanvan kelijk door de boeren achterge houden. werd ingeleverd. Dat Laguardia geen verhaal tjes vertelde, blijkt wel uit het feit, dat in Italië het brood rantsoen thans 200 gram per dag is en volgens Dr. Renner in Oostenryk de hongersnood voor den deur staat. De steunpunten in den Stillen Oceaan. Op de imperiale conferentie te Londen zijn ook de Ameri-"1 kaansche aanspraken op steun punten in den Grooten Oce aan ter sprake gekomen. Men is overeengekomen aan de V. S. het voorstel te doen om de V. S., Frankrijk, Portu gal en Nederland gezamenlijk een verdedigingsgordel van steunpunten te doen gebrui ken. De verschillende bases zouden voor de vloten van elk dezer landen toegankelijk moe ten zyn. Kolonel Francois de la Rocque, oprichter van het „Crois de Feu", de eerste Fransche vooroorlogsche fas cistische party, is Zondag; in den leeftijd van 59 jaar te Pa- rys overleden. Volgens officieele mede- deeling zal het broodrantsoen in Griekenland met ingang van 1 Mei van 350 tot 250 gram worden verlaagd. Het Groene Kruis W. Z. VI. vergaderde. De afd. W.-Zw.-Vlaanderen van de Ver „Het Groene Kruis" kwam Zaterdagmiddag in vergadering bijeen in café de Vuyst te Oostburg, onder leiding van den heer Joh. Ie Clercq uit Sluis. Aanwezig wa ren drie hoofdbestuursleden. Dr Vaandrager uit Dom burg-. behandelde het voor W.- Zw.-Vlaanderen zeer urgent geworden vraagstuk van de kraamverzorging. Er blijkt in deze streek een groot gebrek te zijn aan kraamverzorgsters, in feite is er maar één gediplo meerde. De bedoeling is nu om éen centrum te stichten waar een opleiding tot kraamver zorgster kan plaats hebben. De groote moeiiykheid is het vin den van een geschikte zuster, die de opleiding op zich kan nemen. De cursus kan door gang vinden wanneer er min stens 8 leerlingen tegelijk zyn. De opleiding duurt 16 maan den, waarvan het theoretisch gedeelte 6 maanden. Wanneer op korten termyn tot de in stelling van zoo'n cursus kan worden besloten, is er ook een zuster disponibel. De financiering van deze zoo noodzakelyke en zeer nuttige opleiding blykt geen onoverko- melyk bezwaar te zijn De sa menwerkende Groene Kruisver- eenigingen zouden deze cursus kunnen organiseeren. Het grootste probleem is echter, hoe men aan een voldoend aan tal cursisten kan komen. Tenslotte werd in principe besloten dezen cursus te sticn- ten en werd een commissie ge vormd om de plannen uit te werken. Het ligt in de bedoe ling den cursus op 1 Sept. a.s. te doen aanvangen. CENTRALISATIE WIJKVERPLEGING Een zeer belangryk onder werp werd daarop besproken, n.1. of het gewenscht is de wijk verpleging met t.b.c.-bestrij- ding te centraliseeren en een uniforme salarisregeling in te voeren voor de wykzusters. Er blijken in dit district te zijn 7 Wijken met 9 zusters. Nu is de toestand zoo, dat de eene zus ter een veel grootere wijk ver zorgt dan een andere en vaak groote afstanden moet afleg gen, terwijl zulke gevallen practischer door de zuster van een andere wyk.zouden kunnen worden behandeld.. Dit onderwerp veroorzaakte n breedvoerige gedachtenwis- seling, doch tot een bevredi gende oplossing kon de verga dering nog niet geraken. Daar om werd besloten een commis sie te vormen uit 7 leden (iede re wyk 1), om deze kwestie verder te bestudeeren. GEZINSHULP. Daar in W.-Zw.-Vlaanderen veel gebrek is aan gezinshulp, zal mej. de Kraker uit Goes de propaganda daarvan ter hand nemen. Het Groene Kruis zal daarbij gaarnezooveel moge- lyk hulp verleenen. ROODE KRUIS ZIEKENAUTO. Daar de fraaie ziekenauto, die nog slechts kort in exploi tatie was, door de moffen is meegepikt, is er thans, dank zij de activiteit van het Roode Kruis, een Roode Kruis-zieken- auto De ver. tot exploitatie van een ziekenauto is nu ter ziele gegaan. Uit de provincie. KIND VERDRONKEN. Het ruim 1% jarig doch tertje van den landbouwer J. van Overloop te Aardenburg, bevond zich Zaterdag j,l. met haar vader in de weide, waar deze enkele werkzaamheden moest verrichten. Tydens een onbewaakt oogenblik was het kind tot aan de sloot geloo- pen, alwaar het in viel en jammerlijk verdronk. BENOEMD. De Ged. Staten van Zee land hebben benoemd tot ad junct-commies ter Prov. Grif fie den heer A. Meulbroek, 2e ambtenaar ter secretarie te 's Heer Arendskerke. RECTIFICATIE. Abusieveiyk werd in ons artikel ter gelegenheid van het zilveren jubileum van Jhr. mr. Quarles v. Ufford als Com missaris der Koningin ver meld dat de jubilaris in 1910 naar Zeeland kwam en na aanvankelyk afdeelingschef te zyn geweest, griffier der Sta ten werd in 1917. Jhr. mr. Quarles van Ufford was van 1910 tot 1921 in Overijssel werkzaam en was daar achter eenvolgens afdeelingschef en griffier der Staten. GEEN DRAMA. Onder toezicht van de poli tie zijn opgravingen verricht onder de vloeren van de wo ning aan de Badhuisstraat te Vlissingen, waar vorige week twee geraamten waren gevon den, welke vondst volgens een voorbarig bericht, op misdryf wees. Meerdere schedels en been deren werden opgegraven, te zamen van 7 lichamen afkom stig. Ook werden zeer oude hengsels van doodkisten ge vonden. Uit den toestand waarin het gevondene verkeerde, valt af te lelden, dat het hier over" blyfselen betreft van lichamen, die vele tientallen zoo niet meer dan honderd jaren gele den, zyn ter aarde besteld. Volgens oude Vlissingers zyn ook vroeger reeds vele doods beenderen op die plaats ge vonden en betreft het hier een noodbedraafplaats uit den Franschen tijd. Van misdrijf is dus geen sprake. Voor het eerst na de bevrij- ding werd Zaterdagmiddag te Middelburg door de Walcher- sche Christ. Besturenbonden 'n kadervergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was. Deze vergadering stond onder leiding van den heer P, Me- liefste te Middelburg. Door autopech was de spreker van wege het Chr. Nat Vak ver- bond verhinderd aanwezig te zijn. Mededeeling werd gedaan over de landelijke actie om te komen tot oprichting van een sanatorium van t.b.c.-patiën- ten voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten" en de op richting van prov. comités om deze actie te stimuleeren. Voors werd de wenschelyk. heid betoogd dat door het C. N.V. zal worden overgegaan tot het oprichten van sociale jeugdstudie-clubs en dat door de Besturenbonden het jeugd werk centraal zal worden ter hand genomen. „JACOB DE VEERMAN". Voor een geheel gevulde Schuttershoïzaal te Middel burg, gaf de Tooneelgroep van de Zeeuwsche Vereen. „Zee. landia" te Rotterdam Vrij das jl. een opvoering van „Jacol de Veerman" een tooneelspel van H. J. Heyblom, dat ge heel in Zeeuwsch dialect is geschreven. Het stuk werd niet onver- dlensteiyk gespeeld en viel, getuige het spontane applaus van het talryke publiek, in goede aarde. Aan het slot van de voor stelling bracht de heer D. F. P. Hoegen van de Stichting Nieuw Walcheren, den spelers dank en bood de dames bloe men aan. De avond werd besloten met declamatie van enkele ge dichten door den heer G. van Herp, propagandist van „Zee- landia". Het laatste van deze liederen uit den bezettingstyd was getiteld „Voor een be vrijd Europa, een verdronken Walcheren" en aan Walcheren opgedragen. Zaterdag trad „Zeelandia' in Vlissingen op. Na de opvoering bood de heer J. L. Verhagen ook hier de medespelende dames bloemen aan en overhandigde de ver- eeniging een schilderij van den heer F. Maas, dat de dichting van den Nolledijk voorstelt. De heer A. F. H. Kraak dankte namens de vereenlging. Een gezellig bal besloot de uitvoe ring. Het sprookjesballet van Rolf Petersen trad Vrydag jl. voor de tweede maal in Middelburg op; ditmaal met „De Gouden Troon" en „Koning Bomba- zyn". Onder de acteurs be vond zich de Middelburger Jimmy Spake, die, in de rol van hofnar, op zyn één-wielig fietsje veel succes oogstte. Aan de costuums was ook dit maal veel zorg besteed. VEELBELOVENDE KNAAPJES- Enkele dagen geleden werd by de politie te Middelburg aangifte gedaan van vermis sing van een rijwiel uit de auto-box van het P.Z.E.M.- kantoor „Poelendaele". By het onderzoek werden 3 knaapjes voor het voetlicht gebracht, resp. 13, 11 en 10 jaar oud, in wiér hui3 wc' niet het rijwiel maar wel onderdeelen van een ander rywiel werden gevon den. dat zy eveneens hadden gestolen en dat zy hadden gedemonteerd, benevens een fiets, waarvan de eigenaar zich nog niet gemeld heeft en een stoommachine, die zij voor een fiets hadden geruild, die inmiddels ook is opgespoord. Tegen de knaapjes is proces verbaal opgemaakt. De muziekvereeniging „Vlyt en Volharding" te Souburg zal Dinsdagavond a.s., ter gelegen heid van den jaardag van H. K H. Prinses Juliana, een con cert geven op de tent op het Oranjeplein, 's avonds van 8 9.30 uur. Laatste nieuws Doodstraf tegen Comm. v. Limburg j geëlscht. Voor het Blz. Gerechtshof te Maastricht stond gisteren te recht de vroegere commissaris der provincie Limburg, graaf de Marchant et d'Ansembourg, Hij werd beschuldigd van be nadeeling van den staat en hulpverleening aan de Duit- schers. Er werden geen getui gen gehoord. De beklaagd© maakte een miserabelen in druk. In zyn requisitoir zeide de procureur fiscaal, dat verd. zich had schuldig gemaakt aan verraad jegens staat, volk en kerk Hy was een teleurgestel de baantjesjager, die zyn heil zocht in de N.S.B. Als een ty pisch staaltje van 's mans op treden vermeldde de procu reur, dat toen de dochters van een lid van het rechtsfront als leden van een tennisclub werden geweigerd, de commis saris den voorzitter van de tennisclub eerst liet gyzelen en daarna deporteerden naar Duitschland, waar de ongeluk kige overleed. Ook bracht de commissaris Nederlanders by de Duitschers aan. Ten slotte eischte de procureur de dood straf. 15 jaar voor ir. Vos. Het Bizonder Gerechtshof te Maastricht deed gisteren uit spraak tegen ir. J. H. Vos, den voörmaligen kri'ngleider van de N.S.B. in Limburg. Veertien dagen geleden was tegen hem de doodstraf geëischt Nu werd hij tot 15 jaar gev. veroordeeld. Nederland en Indië. Een Indonesische republiek achtte de Sultan onmogeiyk. Naast de Indonesische regee ring dient z.i. een volksverte genwoordiging te staan, waar in alle deelen van Indië ver tegenwoordigd fcijn. Een deel van de leden zal benoemd moe ten worden, daar verkiezingen in geheel Indië niet mogelijk zyn. De Indonesische delegatie, die dr. Van Mook naar Ne derland vergezelde, is in Ba tavia teruggekeerd. De leider verklaarde niet teleurgesteld te zyn over het resultaat der besprekingen. Indonesië hoopt nu op spoedige nieuwe Neder landsche voorstellen. De sultan van Pontianak, die dezer dagen tot kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin is benoemd, verklaarde, dat Indonesië een federatieve staat moet worden met gelijke rechten in hef koninkryk als Nederland. De Nederlanders zullen een groote rol moeten vervullen in dezen staat. Dit jaar geen zomertijd. De regeer in g heeft besloten, dat dit jaar in Nederland geen zomertijd zal worden Inge- voerd. Voornamelijk geschiedt dit omdat het nadeel voor den landbouw grooter zon z\\n, dan het voordeel der brandstofbe sparing, die er door bereikt zou worden. Tripoli en Cyrenalca. Bevin, de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft gisteren op de conferen- tie der vier ministers van bui tenlandsche zaken te Parijs voorgesteld Tripoli en Cyre nalca onmiddellijk onafhanke lijkheid te verleenen en In één staat te vereenigen. Resultaten te Parijs. Volgens Fransche berichten is er een accoord bereikt over de verdeeling van de Italiaan sche vloot. Voorts zou Rusland accoord gaan met een inter nationaal bestuur over de Do- dekanesos, maar vasthouden aan het beheer over Tripoli- tanië. Rusland steunt nu het Fransche verlangen, dat het probleem van Rijn en Roer ge regeld zal wórden. Ook Frank- ryk zou een deel krygen van de Italiaansche vloot en deel nemen aan de vaststelling van de vredesverdragen van Mid den-Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5