mêm DDUVIMPIAIF 7FFIIW^IHF rflllDAMT PKUvInüInLC llCUttuuiIC uUUKAhI««-s^ss GEBREK KRAAMVERPLEEGSTERS. Frankrijks ioekomsi staat op het spel 30 APRIL 1946 DE LIJSTENNUMMERS VOOR DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Uit de provincie. K Losse nummers 5 cent. ADVER- en feestdagen? behalve ,p z.n- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT minimum per advertentie 2. Bureaux gevcstigd^te Vllsslngen Walstraat 68-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaal 29, tel 2077 en 2924, Goes: Turf kade 15, tel. 2475 Oostburg Oratemaatraat 3, Terneuaen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C-, Middelburg. Hei wereldgebeuren. De beteekenls van het komende referendum. WATER CONTRA VUUR. Iti Frankrijk wordt op het oogenblik, terwijl in de hoofd stad de Groote Vier conferee- ren, een felle referendumstrty'd fevoerd. Op 5 Mei a.s. zal het ransche volk door ja of neen t,e kennen geven of het de hieuw opgestelde grondwet aanvaardt als vormgeving van de Vierde Republiek of niet. De grondwet zelf gaat uit van het beginsel der volstrek- tpvolkssouvereiniteit.De mees te rechten, die in Engeland en de V.S, in handen zijn van de kroon, en den president, zullen in Frankrijk door het parlement worden uitgeoefend ep het parlement zal slechts uit één Kamer bestaan. Voor de linksche voorstan ders is deze grondwet de best denkbare bescherming voor Republiek en Democratie, voor de tegenstanders een niet ongevaarlijk partij-instru ment met totalitaire tenden- zen. Zy vreezen, dat de groot ste partij in de Kamer een te groote macht zal ten deel val len, noemen een tot het uiter ste doorgevoerde doctrinaire parlementaire democratie een systeem, waardoor Frankrijk reeds voor den oorlog in den ondergang gesleept is en mis sen een Senaat als rem voor een al te onstuimig radica lisme. In de onder verschillende leuzen gevoerde verkiezings campagne staan twee van de drie partijen uit de coalitie tegenover de derde en weder- keerig beticht men elkaar van allerlei fraais als fascisme, demagogie, dubbelzinnigheid enz. Bidault is de exponent van deze politiek en hij is het, die de partijen voorloopig nog bijeenhoudt. De kansen op verwerping of aanneming staan vrijwel ge lijk. Communisten en socialisten verkregen bij de vorige ver kiezingen tezamen 9.7 van de 19 millioen stemmen. Daar kan niet zooveel meer af, of zij verliezen de meer derheid. Gebeurt dat, dan wordt de positie van de Katholieke Volkspartij veel sterker en is een terugkeer van De Gaulle, waarop wij al meer gezin speeld hebben, niet uitgesloten. Daar de uitslag van het re ferendum ook wel beslissend zal zijn voor de krachtsver houdingen van de vier weken na het referendum te houden verkiezingen, gaat de komen de stemming bepalen hoe het toekomstige Frankrijk eruit zal zien! Dit toont hoe diep in wezen de klove is tusschen de com munisten en in mindere mate de socialisten aan den eenen kant en de katholieken f den anderen kant. De tegen stellingen liggen niet alleen op politiek terrein, maar vooral ook op cultureel en economisch terrein. De beide eerste partijen zijn fel anti- clericaal en tegen bijzonder onderwijs, een tegenstelling, die eeuwenoud is en ook na den oorlog niet verzacht is kunnen worden. Het is dan ook te voorzien, dat de coalitie op den duur uit elkaar zal vallen. Slechts ter wille van de solidariteit naar buiten wordt voorloopig in leidende kringen aan een huwelijk tusschen vuur en water de voorkeur gegeven boven openlijke echtscheiding. Want in weerwil van de ge schillen over binnenlandsche kwesties zijn de Franschen het over het buitenlandsch be leid in hoofdzaak volkomen eens. De op een roemrijk verle den eerende prestige-politiek heeft afgedaan en daarvoor in de plaats zijn als grondpei- lers gekomen: beveiliging te gen Duitschland en bondge nootschappen zoowel met de Sowjet-Unie als met Enge land. BLOEMENHULDE. Het Engelsche Lancaster vliegtuig, dat om half twaalf in Engeland is opgestegen met een bloemenhulde voor H.M. de Koningin heeft zjjn kleurigen last Maandagmiddag met een persoonlijke boodschap van den R A.F-maarschalk Lord Ted der, boven paleis Soestdijk uit geworpen. Tijdens de eerste openbare vergadering van de Beiersche koningsgezinde partij in het Prins-regent-theater te Jün- chen is het tot boks party en met, meest linksche, tegenstan ders gekomen. Amerikaansche Solitie zette de rustverstoor- ers buiten de deur. Voor het eerst sinds zes lange jaren van leed en onderdrukking, van sla' vecnij en ballingschap, viert 't Nederlandsche volk heden in vrijheid den jaar- dag van zijn innig geliefde Kroonprinses. Voor het eerst sinds zes jaar wap pert heden huis aan huis ons fiere rood-wit en blauw voor Haar, die ge roepen is om éénmaal dit volk leiding te geven. En in aller harten leeft op dezen blijden dag .de wensch, dat zij nog lang gespaard moge blijven voor haar gezin en haar geliefde volk! Jaren lang heeft ons volk zijn gevoelens voor het Koninklijk Huis moeten verbergen en het kon deze gevoelens niet verbergen. Ocanjebloemen verrieden vrijwel steeds, dat Nederland in gedachten was bij de leden van het Oranjehuis, telkens al er weer een trieste hoogtijdag- in-ballingschap was aangebroken. Nu is dit alles voorbij. En de vreugde van het Nederland- sche volk is grooter dan ooit! Tien partijen nemen deel. IN 33 UUR ROND DE WERELD. De Amerikanen be weren. dat zij het wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen, dat onlangs door een En- gelsch toestel op 975 km. per uur is ge bracht, nog met 16 km. kunnen verbeteren. Maar ook de Britten laten het er niet bij zitten, zy hebben, voor loopig nog in een expe rimenteel stadium, een teheim jachtvliegtuig, at de snelheid van het geluid zal evena ren of zelfs voorby- streven. Als men weet, dat de snelheid van het geluid aan het aardappervlak onge veer 1200 km. per uur bedraagt, is het een klein kunstje uit te rekenen, dat men in plm. 33 uur even om de wereld jaagt De verkiezingsdlenst van het A.N.P. deelt mede: In een zitting van het cen traal stembureau te 's-Gra- venhage is vastgesteld, dat de ïysten van de party van den Arbeid, de Katholieke Volks partij, de Anti-Rev. party, de Chr Hist. Unie, de Party van de Vrijheid, de Communistische Partij Nederland „De Waar heid", de Protestantsche Unie en de Nederlandsche Bellamy- Party, ingediend in de ver schillende kieskringen, door het verbindend verklaren tot lystengroepen zijn vereenigd. Voorts kwam vast te staan, dat leden van de Tweede Ka mer verzoeken hadden inge- diend by het Centraal Stem. bureau om een voorkeurnum mer voor een bepaalde lijst. 33 leden van de Tweede Ka mer hebben het verzoek in- Sediend om aan de Party van e Arbeid het ïystnummer 1 te geven, 28 Tweede Kamer leden hebben een overeen komstig verzoek Ingediend om aan de Katholieke Volkspar ty ïystnummer 2 toe te ken nen, 14 Tweede Kamerleden Ïystnummer 3 voor de Anti. Rev. Party, 7 leden Ïystnum mer 4 voor de Chr. Hist. Unie, 4 leden ïystnummer 5 voor de Party van de Vrijheid, 3 leden Ïystnummer 6 voor de C.P.N. „De Waarheid" en 1 lid ïystnummer 7 voor de Protestantsche Unie. Deze verzoeken zyn door het cen traal stembureau ingewilligd. Door loting is verder komen vast te staan, dat de Staat kundig Geref. Party, die ge- lykluiöende Ïysten in de kies kringen had ingediend, het lijstnummer 8 kreeg toegewe zen en de Nederlandsche Bel lamy-party het ïystnummer 9. Voorts heeft in den kies kring IX Amsterdam de groep Lopez een lijst ingediend. Aan. fezien in den kieskring IX partyen cahdidaten hebben jesteld (de Nederlandsche Bellamy party niet), werd aan de groep-López voor den kies kring Amsterdam het ïyst nummer IX gegeven. De nummers voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen luiden officieel als volgt: lyst I. Party van den Arbeid; Lyst. II. Katholieke Volks partij Lyst III. Anti-Rev. Partij; Lijst IV. Chris. Hist. Unie; Lyst V. Party van de Vryheid; Ljjst VI Communisti sche Party „De Waarheid",; Lyst VII Protestantsche Unie (in kieskring IV Nymegen en XVIII Maastricht geen can- didaten gesteld); Lijst Vin Staatk. Geref Party; Lyst IX Nederlandsche Bellamy- party (alleen candidaten ge steld in de kieskringen III Arnhem, V Rotterdam, VI 's- Gravenhage, X Den Helder, XI Haarlem en XVT Gronin gen). De groep Lopez krygt in den kieskring IX Amster- Dokter voor 't hof. De Utrechtsche dokter G H. de Kleyn stond Zaterdag middag voor het byzonder rechtshof te Amsterdam, was ervan beschuldigd, in Maart 1945 operatief het bloed- groepteeken by een SS-man te hebben verwyderd, terwyi hy zou weten, da' deze operatie diende opdat de SS-man spion- nagewerkzaamheden zou kun nen verrichten De advocaat-fiscaal achtte niet bewezen, dat de Kleyn van de ware bedoeling zyner ope ratie op de hoogte was en vroeg vrijspraak. Uitspraak 11 Mei a.s. dam het lijstnummer 9. Gebleken is, dat de lyst- Lopez, welke eveneens was ingediend in den kieskring V Rotterdam, geschrapt is. Het zelfde is het geval wat be treft de candidatenlysten van de Christeiyk Democratische Volksparty in de kieskringen IX Amsterdam en XVI Assen, welke niet door het hoofd stembureau van de betrokken kieskringen zijn aanvaard. In totaal nemen dus 10 partijen of groepen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer» welke op 17 Mei a.s. worden gehouden, deel. De Ned. gevangenen in Japan. Onlangs fe door Japansche Instanties gemeld, dat zich 24.794 Nederlandsche krijgsge vangenen in Japan3che handen bevonden zouden hebben, waar van er 4633 zouden zijn over leden. Uit Indië wordt nu gemeld, dat dit aantal veel te laag is, daar alleen al van Java 30.000 krygsgevangenen naar Suma tra werden overgebracht. Als er Japansche cyfers worden verstrekt, moet men er reke ning mee houden, dat deze ver- moedelyk valsch zullen zyn, omdat er heel wat oorlogsmis daden te verbergen vallen. VOOR DE SLACHT OFFERS VAN HET VERZET. STICHTING 1940—'45 De doodenspoorweg. De NederlJndsche krygsge vangenen, die aan den beruch- ten spoorweg BirmaSiam gewerkt hebben, zullen getui genis afleggen tegen hun Ja pansche overheerschers, wan neer de processen tegen offi cieren en manschappen, die verantwoordelyk zyn voor den aanleg van den spoorweg, bin nenkort te Singapore zullen beginnen. Van dë 60.000 Nederlanders, Britten en Australiërs en Amerikanen zijn er 18.000 ge storven en van deze is een groot aantal hetwelk op het oogenblik nog niet vastge steld is Nederlanders. Nederlandsche opspoorders werkten naast groepen van de Britsche dominions, die dossiers maakten tegen de Japanneezen, die het werk voorbereidden en toezicht hiel den. Duizenden schriftelyke beeëdigde verklaringen wer den uit medëdeelingen van overlevenden opgemaakt. Deze zullen bij de processen aange boden worden, ,'an de onge veer 100 000 verplicht te werkgestelde Indonesiërs zyn niet minder dan 90.000 over leden. Velen hiervan waren Indonesiërs, die van Java en Sumatra naar Siam vervoerd werden. Ook de Indonesische overlevenden zullen getuigenis afleggen. Benzineprijs verlaagd. Woensdag 1 Mei a.s. zal de prijs voor benzine van 30 ct. op 20 ct per liter worden verlaagd en die voor gasolie van 10 op 8 cent per liter. Tengevolge van de prysver- laging van benzine zullen de pryzen voor het vervoer langs den weg eveneens verminde ren Voor het goederenver voer per vrachtauto beteekent dit een reductie vein 5.4 pet. en meer naarmate de afstand grooter is. Voor het personen vervoer per autobus een alge- meene verlaging van 5 pet. Italië op Parijsche conferentie. Volgens het Fransche pers bureau AFP zal Italië ln con sultatieve kwaliteit ter Party - sche conferentie vertegenwoor digd worden. De Italiaan sche gedelegeer den zullen dus het Itaüaansche standpunt uiteen kunnen zet ten zonder stemrecht te heb ben. Vandalisme ih Engeland, De Sunday Express bevat te het volgende bericht: „Vele van de door de Ne derlandsche regeering aange boden tulpen welke thans in Regents Park te Londen in vollen bloei komen, zijn in de afgeloopen week uitge- trokken of vernield. In veel gevallen zijn de buitenste rtyen uitgetrokken en weggenomen, terwtyl andere ztyn afgesneden of uitgetrokken en achterge laten. Volgens een beambte van het park is dit het werk van onverantwoordelijke jeug dige personen, eerder dan van kinderen. „Kinderen gedragen zich, waar net bloemen betreft, werkelijk beter dan volwasse nen. Het ls louter vandalisme en een beleediging voor het Nederlandsche volk". Weer twee slachtoffers bij mijnenruimen. In de onmiddeliyke nabtyheid van de kazerne te Amersfoort ztyn de Nederlandsche militai ren, de 20-jarige A S. en de 18-jarige H. K., door een ont- •loffende Duitsche snyn om iet leven gekomen. -De beide slachtoffers waren afkomstig uit Eindhoven-Tivoli. S werd op slag gedood, K- heeft nog enkele uren geleefd. Over en kele weken zouden de beide militairen met den troep naar Indië scheepgaan. De Hooge Raad der Nederlanden. BH hef hooge college voor de rechterlijke macht zyn bezwa ren Ingekomen tegen het alge meen beleid van den Hoogen Raad der Nederlanden en ztyn leden tydens de bezetting. Naar aanleiding daarvan heeft het college overwogen, die be zwaren ingevolge het in artikel 9 lid 1 van het zuiveringsbe. sluit rechterltyke macht be paalde ambtshalve te onder zoeken. Tydens dit beraad is aan het college uit e©n brief van den minister van justitie van 11 Maart 1946 gebleken, dat de regeering op het standpunt staat, dat na het door den mi nister van justitie bty brief van 4 October 1945 tegenover den Hoogen Raad uitgesproken oor. deel over deszelfs algemeen be» leid tydens de bezetting en na de publicatie van dien brief en een daaraan voorafgaanden brief van den Hoogen Raad aan dien minister van -25 Sep tember 1945, de beoordeeling van dat beleid, met inbegrip van het aandeel daarin van de afzonderiyke raadsheeren, moet zyn afgesloten Het bureau opsporing oor logsmisdadigers heeft enkele goede successen te melden. Het is gelukt de hand te leg gen op Nolte, den verwalter van de Philipsfabrieken en op den beruchten S.D.-er Bartels uit Zwolle. Laguardia had succes I „Levert Uw graan in, want in Europa lijden millioentn menschen honger". Dit riep de op een boerenwagen geklom men Laguardia in een kleine plaats in Amerika tot de sa mengestroomde landbouwers Hy nam een brood, sneed er een stuk af en zei: „Dit is het rantsoen per dag van tal van menschen". Zyn origineele actie had succes. 135 ton tarwe, aanvan kelijk door de boeren achterge houden werd Ingeleverd. Dat Laguardia geen verhaal, tjes vertelde, blijkt wel uit het feit, dat ln Italië het brood rantsoen thans 200 gram per dag is en volgens Dr. Renner in Oostenrijk de hongersnood voor den deur staat. De steunpunten in den Stillen Oceaan. Op de imperiale conferentie te Londen zijn ook de Ameri kaansche aanspraken op steun punten in den Grooten Oce aan ter sprake gekomen. Men is overeengekomen aan de V. S. het voorstel te doen om de V. S., Frankrijk, Portu gal en Nederland gezameniyk een vèrdedigingsgordel van steunpunten te doen gebrui ken. De verschillende bases zouden voor de vloten van elk dezer landen toegankelijk moe ten zyn. - Kolonel Francois de la Rocque, oprichter van het „Crois de Feu", de eerste Fransche vooroorlogsche fas cistische party, is Zondag in den leeftijd van 59 jaar te Pa- rys overleden. Volgens officieele mede- deeling zal het broodrantsoen in Griekenland met ingang van 1 Mei van 350 tot 250 gram worden verlaagd. Het Groene Kruis W. Z. VI. vergaderde. De afd. W.-Zw.-Vlaanderen van de Ver „Hef Groene Kruis" kwam Zaterdagmiddag in vergadering bijeen in café de Vuyst te Oostburg, onder leiding van den heer Joh. Ie Clercq uit Sluis. Aanwezig wa ren drie hoofdbestuursleden. Dr Vaandrager uit Dom burg. behandelde hét voor W.- Zw.-Vlaanderen zeer urgent geworden vraagstuk van de kraamverzorging. Er blykt in deze streek een groot gebrek te zijn aan kraamverzorgsters, in feite is er maar één gediplo meerde. De bedoeling is nu om een centrum te stichten waar een opleiding tot kraamver zorgster kan plaats hebben. De groote moeilijkheid is het vin den van een geschikte zuster, die de opleiding op zich kan nemen. De cursus kan door gang vinden wanneer er min stens 8 leerlingen tegeiyk zyn. De opleiding duurt 16 maan den, waarvan het theoretisch gedeelte 6 maanden. Wanneer op korten termijn tot de in stelling van zoon cursus kan worden besloten, is er ook een zuster disponibel. De financiering van deze zoo noodzakeiyite en zeer nuttige opleiding blijkt geen onoverko^ melyk bezwaar te zyn De sa menwerkende Groene Rrulsver- eenigingen zouden deze cursus kunnen organiseeren. Het grootste probleem is echter, hoe men aan een voldoend aan tal cursisten kan komen. Tenslotte werd in principe besloten dezen cursus te stich ten en werd een commissie ge vormd om de plannen uit te werken. Het Ügt in do bedoe ling den cursus op 1 Sept. te doen aanvangen. CENTRALISATIE WIJKVERPLEGING Een zeer belangryk onder- werp werd daarop besproken, n.l. of het gewenscht is de wyk verpleging met t.b.c.-bestrij ding te centrallseeren en een uniforme salarisregeling in te voeren voor de wtykzusters. Er blHken in dit district te ztyn 7 wijken met 9 zusters. Nu is de toestand zoo, dat de eene zus ter een veel grootere wyk ver zorgt dan een andere en vaak groote afstanden moet afleg gen, terwyl zulke gevallen practischer door de zuster van een andere wyk zouden kunnen worden behandeld.. Dit onderwerp veroorzaakte 'n breedvoerige gedachtenwis- seling. doch tot een bevredi gende oplossing kon de verga dering nog niet geraken. Daar om werd besloten een commis sie te vormen uit 7 leden (iede re wyk 1). om deze kwestie verder te bestudeeren. GEZINSHULP. Daar in W.-Zw.-Vlaanderen veel gebr^c is aan gezinshulp, zal mej. de Kraker uit Goes de propaganda daarvan ter hand nemen. Het Groene Kruis zal daarby gaarne zooveel moge- lyk hulp verleenen. ROODE KRUIS ZIEKENAUTO. Daar de fraaie ziekenauto, die nog slechts kort ln exploi tatie was, door de moffen is meegepikt, is er thans, dank zij de activiteit van het Roode Kruis, een Roode Kruis-zieken. auto. De ver. tot exploitatie van een ziekenauto is nu ter ziele gegaan. KIND VERDRONKEN. Het ruim 1H jarig doch tertje van den landbouwer J. van Overloop te Aardenburg, bevond zich Zaterdag j.l. met haar vader in de weide, waar deze enkele werkzaamheden moest verrichten. Tydens een onbewaakt oogenblik was het kind tot aan de sloot geloo- pen, alwaar het in viel en jammeriyk verdronk. BENOEMD. De Ged. Staten van Zee land hebben benoemd tot ad junct-commies ter Prov. Grif fie den heer A. Meulbroek, 2e ambtenaar ter secretarie te 's Heer Arendskerke. RECTIFICATIE. Abusievelijk werd in ons artikel ter gelegenheid van het zilveren jubileum van jhr. mr. Quarles v. Ufford als Com missaris der Koningin ver meld. dat de jubilaris in 1910 naar Zeeland kwam aanvankeiyk afdeelingschef te zyn geweest, griffier der Sta ten werd in 1917. Jhr. mr. Quarles van Ufford was van 1910 tot 1921 in Overyssel werkzaam en was achtereen volgens afdeelingschef en grif. fier der Staten. VERGADERING „DE HARMONIE" TE BIERVLIET. Vrijdagavond hield de mu- zlekvereeniging „De Harmo nie" te Biervliet haar alg. ver gadering onder leiding van den heer H. L. Willemsen. Het jaarverslag was opge wekt ten aanzien van de geld middelen, doch in mineur ten opzichte van het aantal muzi kanten. Wil Biervliet zijn plaats handhaven, dan moet daar verbetering in komen. De rekening werd goedge keurd met een flink batig slot, waarvoor echter nog instru menten moeten worden ge kocht, die door den oorlog verloren zyn gegaan. Brj acclamatie werden de heeren J. van de Sande en A. van der Walle als bestuurs lid herkozen. Ter sprake kwam de wen- schelijkheid om ondanks het puin in West Zeeuwsch-Vlaan deren de algemeene zorg voor het muziekleven weer ter hand te nemen en het bestuur van den Bond voor W. Z.-Vl. aan te moedigen de stukken weer by elkaar te zoeken, of dit aan nieuwe krachten over te laten. Een sollstenconcours voor het land van Cadzand ware te overwegen om nieuw leven te wekken, Wellicht zal dit te Biervliet gehouden kunnen worden, waar de muziekver. dit jaar 105 jaar bestaat. Na een rede van den heer C. Hamelinck uit Axel werd te Biervliet een afdeeling van de Party van den Arbeid; op gericht met 18 leden. Het voorloopig bestuur werd als volgt samengesteld: J. de Vo gelaar, Jac. Klaeijssen, Iz. de Lijser sr., A. Naeye—-den Dec ker. Mej. C. Dhondt, thans ge- evacueerd te Maldeghem (Bel gië) is benoemd tot onder- wyzeres aan de o.l. school te Aardenburg. Zondag j.l. heeft te Aar denburg ln het sociëteitsge bouw het zeer talryk'opgeko men publiek genoten van de mooie stem van de bekende radio-zangeres Rie Heimig, welke aan de piano begeleid werd door haar moeder. Deze avond, welke aangeboden werd door de actie Scheldemonden, bracht kunst, welke tot heden nog niet dikwijls te Aarden burg is gebracht. Ter afwis seling werden door den va der, welke tevens de regie verzorgde, enkele leuke films vertoond Aan Het slot dankte de voorzitter van de afd. Aar denburg van de vereeniging tot behartiging def belangen van W.Z.-Vlaand eren het ge zelschap en werden namens de vereeniging door een jon gedame bloemen aangeboden aan mevr. Heimig en haar dochter. Ook door den burge meester werden woorden van dank gesproken en sprak deze den wensch uit dat het gezel schap in de toekomst nogmaals te Aardenburg zou optreden, maar dan in een nieuwe zaal en in een nieuw herrezen Aar denburg. Met de herstelwerkzaamhe den aan den toren der Geref. Kerk te Axel, die tijdens de beschieting in Sept. 1944 ern stig beschadigd werd. is thans een aanvang gemaakt- Te Axel zal op Vrijdag 3 Mei a.s. door de vereeniging „Axel- Polen" een Poolsche avond worden gegeven, waarby een Poolsch orogramma zal wor den afgewerkt. Ook zal een le zing worden gehouden over de Poolsche médewerking in on zen bevrijdingssirtyd. PADVIND6TERS GEÏNSTALLEERD. Zaterdagmiddag was een ge wichtige dag voor de Broeken- sche padvindstersbeweging Dien dag werden n 1. de eerste Breskensche padvindsters ge ïnstalleerd- Eerst werden de leidsters Anneke Erasmus en Jenny Woittiez door de Dis- trictscommissaresse en de leid-, ster der Vliasingsche padvind sters, die te Breskens te gast waren, geïnstalleerd, daarna de overigen. By beschikking van den min. van binnenlandsche za ken is, gelet op de desbetref fende bepalingen van het zuiveringsbesluit, aan J Gaan- derse, loketambtenaar by den distributiedienst te Terneuzen, ontslag uit zijn functie ver leend, zulks te rekenen met ingang van 1 September 1944. Zondag j.l. werd aan de katholieken van Hoofdplaat bekend gemaakt dat de paro chie Bavel by Breda, waar de Zeer Eerw. heer P. Doens, oud dorpsgenoot, pastoor is, besloten heeft onze parochie te adopteeren. Maandelijks zal aldaar een geldinzameling ge houden worden om onze kerk en de daarby behoorende ge bouwen te herstellen van de schade, geleden door het oor logsgeweld, TOONEELUITVOERING. Zaterdag- en Zondagavond gaf de voetbalvereeniging te Hoofdplaat, telkens voor een propvolle zaal een tooneeluit- voering, afgewisseld door mu ziek. Opgevoerd werd het tooneelspel „De Verloren Zoon" en de klucht „Janus de recruut". De spelers hebben alle krachten bygezet om deze uitvoering goed te doen sla gen, Aan de verloting van een rollade en een fyne taart, werd druk meegedaan wat voor de vereeniging een aar dig duitje opbracht. VERGADERING G.O.I W. De kring Middelburg van de G.O.I.W. meldt omtrent de herdenking der gevallenen fcet volgende: Van 6 uur 's avonds wordt verzocht de vlaggen halfstok te hangen van alle openbare gebouwen en particuliere wo ningen. Om 7.30 wordt ieder die hulde wil brengen aan de ge vallen verzetstrijders de gele genheid gegeven om deel te nemen aan den zgn. „stillen omgang", die zal aanvangen vanaf de loods by de Hooge brug (dit met het oog op het verkeer). Gezamenlijk wordt dan gewandeld naar de Algem. Begraafplaats waar een een voudige hulde zal worden ge bracht door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking. Deze „stille om gang" kent rang noch stand. Slechts de rechtstreeks nabestaanden der gevallenen zullen een plaats hebben aan het hoofd van den stoet. Toespraken zullen niet wor den gehouden, terwijl de weg naai de Alg. Begraafplaats slechts te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandei wordt afgelegd. Van 7.45 tot 30 seconden vóór 8 uur zal de klok van de Oostkerk worden gelujd. Te 8 uur precies zal 2 mi nuten van volkomen stilte op de Alg. Begraafplaats in acht worden genomen, hetwelk wordt aangekondigd door een hoornsignaal. Daarna zal het Ie couplet van het Wilhelmus worden gezongen In aansluiting Hierop en in overeenstemming met boven staande zullen om 8.30 uur herdenkingsdiensten worden gehouden. Deze vinden plaats in de Oostkerk en Noorder- kerk. terwyi zoo noodig de Hofpleinkerk ook gebruikt zal worden. Ook in de R.- Kath. kerk vindt een herden king plaats. Alle kerkgebou wen zijn voor een ieder toe gankelijk. Zy, die aan den „stillen omgang" hebben deelgenomen begeven zich gezamenlijk na afioop naar de Oostkerk. Voor het eerst na de bevrij ding werd Zaterdagmiddag te Middelburg door de Walcher- sche Christ. Besturenbonden n kadervergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was. Deze vergadering stond onder leiding van den heer P. Me- liefste te Middelburg. Door autopech was de spreker van wege het Chr. Nat. Vakver bond verhinderd aanwezig te zyn. Mededeeling werd gedaan over de landeltyke actie om te komen tot oprichting van een sanatorium van t.b.c.-patiën- ten voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten" en de op richting van prov. comité's om deze actie te stimuleeren. Voors werd de wenschelijk- heid betoogd dat door het C. N.V. zal worden overgegaan tot het oprichten van sociale jeugdstudie-clubs en dat door de Besturenbonden het Jeugd werk centraal zal worden ter hand genomen. By beschikking van den min. v. binnenlandsche zaken is, gelet op de desbetreffende be palingen van het zuiverings besluit, gerekend met ingang van 12 Sept. 1944, aan A. C. Bender, ambtenaar ter ge meente-secretarie t© 's-Heer Abtskerke, ontslag uit zyn functie verleend en gerekend met ingang van 30 Oct. 1944, aan C. den Delier, gemeente bode en los werkman, even eens te 's Heer Abtskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1