PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Jhr. Quarles van Ufford jubileert. Vlammende rede van Vorrink. spijker Dominions slaan den op zijn kop Tienjarige prins koning van Italië Het 100-jarig bestaan der Z.L.M. Hoofdredacteur G. Balllnttjn (mét redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.2.C.. Middelburg. Druk: Ilrma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch, Vlis— Jlngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 29 April 1946 189e Jaargang Nummer 99 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. cent. ADVER- per post, Losse nummers TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 68-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemaatraat 3, Terncuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C-. Middelburg. Vijf en twintig jaar Commissaris der Koningin in Zeeland. Op 1 Mei herdenkt jhr. mr. J. W. Quarles van Uf ford den dag, waarop hg voor vgf en twintig jaren door H. M. de Koningin be noemd werd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. In - overeenstemming met den wensch van den jubilaris is aan dit feit weinig rucht baarheid gegeven en zal de viering op eenvoudige wg'ze feschieden. Onopgemerkt zal eze dag evenwel niet voor- hijgaan en dit is gelukkig, want het zou in hooge mate onbillijk zijn tegenover een man, die als hoogste gezags drager aan het hoofd der pro vincie Zeeland heeft gestaan in een periode, zoo moeilijk als Zeeland er weinige gekend heeft en die zich jegens. Zee land groote verdiensten heeft verworven. Jhr. Quarles van Ufford werd geboren in 1882 te Loos- drecht en nadat hij zijn studie in Leiden voltooid had, koos hij een ambtelijke loopbaan. Hg' fungeerde gedurende een vier tal jaren als commies-redac teur op de gemeentesecretarie van Rotterdam, maar in 1910, op 28-jarigen leeftijd, kwam hrj naar Zeeland. Aanvankelijk was hij hier afdeelingschef, in 1917 werd hij tot griffier der Staten benoemd en in 1921 be noemde H.M. de Koningin den jubilaris van dit oogenblik tot het hoogste ambt in de pro vincie. Dit geschiedde dus in een periode, waarin Zeeland nog gebukt ging onder de nawee- en van den vorigen oorlog, een tijdsbestek echter, dat spoedig gevolgd werd door een, waarin groote moderniseerin gen in letterlijk ieder opzicht zich begonnen te voltrekken en waarin het er voor Zeeland om ging, gelijken tred te hou den met de rest van Neder land Daar een groot deel der vernieuwingen zich op ver keersgebied voltrok het was de tg'd, waarin de motor het land veroverde waren hier de moeilijkheden bijzonder groot als gevolg van het feit, dat Zeeland nu eenmaal uit eilanden» bestaat. Zeeland hield echter gelijken tred. De wegen werden ver beterd, de provinciale veer diensten gemoderniseerd en al bleven er vele wenschen on vervuld, er werd gedaan, wat er gedaan kon worden. Ook dan, wanneer de medewerking van Den Haag bij het ver werkelijken van allerlei pro jecten te wenschen liet. De Commissaris der Koningin had in de meeste verbeterin gen een zeer belangrijk aan deel. Niet' alleen echter op het gebied van het verkeer, ook op het gebied der electriciteits- voorziening veranderde er veel ten goede, en mede aan het initiatief van jhr. Quarles van Ufford is het te danken ge weest, dat Zeeland niet van luchtverkeer verstoken bleef, maar in Vlissingen en Haam stede over goede vliegvelden kon beschikken. Voegen wij hier nog bg, dat jhr. Quarles van Ufford op het gebied van de samenvoe ging van kleine polders tot waterschappen vele met goe den uitslag bekroonde initia tieven heeft genomen en dat hij, waar het belang van Zee land op het spel stond, steeds activiteit betoonde, dan zal daarmede duidelijk zijn, dat Zeeland jegens dezen bewinds man zeer zeker groote ver plichtingen heeft. Zelfs echter al ware dit niet het geval geweest, dan nog zou er reden zijn om jhr. mr. Quarles van Ufford bg dit jubileum van harte te huldi gen en wel om de voorbeeldi ge houding, die hij gedurende de bezettingsjaren heeft aan genomen tegenover den over weldiger. Op fiere wijze heeft hij zich een treffelgk Nederlander en een trouw aanhanger van het Oranjehuis getoond. Hg liet geen gelegenheid ongebruikt om de Duitsche autoriteiten te laten gevoelen, dat hij hen als indringers, als overheerschers beschouwde, met wie een com promis eenvoudig tot de on mogelijkheden behoorde Jhr. mr. Quarles van Ufford toon de zich hier een moedig man, wiens houding velen ten voor beeld strekte en een woord van eerbiedige bewondering hiervoor mag zeer zeker niet achterwege blijven. Den Duitschers was deze hou ding allerminst welgevallig en reeds op 12 September 1940 ontzegden zij jhr. Quarles van Ufford het verdere verblijf in Zeeland. De Commissaris ves tigde zich toen in Noord-Bra bant, maar het contact met zijn provincie en vele burge meesters werd ook gedurende de bezetting niet verbro ken. Vijf en twintig jaren zijn een lange tijd. Men mag zeg gen, dat de Commissaris der provincie Zeeland in dienst van dit gewest vergrijsd is. Hij keerde heimelijk terug nog voor Dollen Dinsdag en nam reeds na korten t'rjd de leiding van zijn provincie weer in handen. Moeilijker dan ooit was toen de tijd geworden, maar het is jhr. Quarles van Ufford die tusschen haak jes steeds een humaan chef voor zijn ondergeschikten en een strikt onpartijdig leider van de zittingen der Provin ciale Staten was gegeven geweest het herstelwerk in Zeeland in snel tempo te zien vorderen. Ook in de na-oorlogsche pe riode heeft de Commissaris der Koningin menig initiatief ge nomen. Uit den laatsten tijd dateert nog de oprichting van de Stichting Herstel Zeeland 1945 welke een der belang rijkste-organen kan worden voor het herstel en de herle ving dezer provincie. Jhr. mr. Quarles van Ufford kan terugblikken op een eer vol commissariaat en hoe be scheiden dit jubileum ook ge vierd zal worden, de eenvoud zal geen afbreuk doen aan de hartelijke hulde, die den jubi laris zonder twijfel ten deel Dr. Van Mook terug naar Indië. De luitenant-gouvameur-ge- Ineraal van Ned. Indië, dr. van Mook, zal, naar Zaterdag te Den Haag werd medegedeeld, morgen naar Indië terugkee- ren. CHAOS OP SUMATRA. Amlr, de nationalistische vice-gouverneur van Oost-Su- matra, heeft zich onder be scherming gesteld van een Ne- derlandsch Rawpikamp te Me- dan, daar de republikeinen geen meester meer kunnen blg- ven van de ongedisciplineerde benden, die de Oostkust on veilig maken. Het communis me neemt op Sumatra hand over hand toe en de republiek gaat er een ernstige chaos te gemoet. Aan de Westkust zijn de nationalisten nog heer en meester .Zij hebben daar de leiders van het Volksfront la ten arresteeren. Volgens Reuter hebben zich Zaterdag zoowel bij Batavia, als bij Bandoeng weer ernstige botsingen voorgedaan tusschen Nederlandsche troepen en In donesische terroristen. Bij Ba tavia werden 27 Indonesiërs ge dood, in een dorp bh Batavia 19. Op 1 Mei a.s.. zal hoo- gere krijgsschool officieel wor den heropend. Alle luchtvaart- vakken zullen worden gedo ceerd door kapt. vlieger van der Wolf. Motorschip „Thea" vergaan. Het 272 ton metende Neder landsche motorschip Thea is, terwijl het tijdens een zwaren storm de baai van Bridlington trachtte binnen te loopen, Za terdagavond gekapseisd en gezonken. Het vergaan van het schip bleef onopgemerkt, tot dat Zondagmorgen vroeg 6 overlevenden 5 mannen en 1 vrouw in een reddings boot te Barmston, ten Zuiden van Bridlington, aangespoeld werden. De 2 vermisten wer den ondanks langdurig zoeken niet gevonden. Petroleum voor kookdöeleinden. Het C. D. K. deelt mede, dat zij, die in het bezit zijn van een petroleumkaart voor kook- doeleinden of verlichting op de volgende bonnen dezer kaar ten gedurende de maand Mei de daarachter vermelde hoe veelheid petroleum kunnen koopen: op bon 33 t.m. 36 der kaart UA 510 vier liter, op bon 33 en 35 der kaart UB 510 vier liter, op bon 69 der kaart UC 510 vier liter en op bon 124 der kaart UD 510 twee liter. Postwisselverkeer Nederland-België. Het hoofdbestuur der Belgi sche postergen deelt mede dat, van 1 Mei af, de postwissel- dienst met Nederland hervat aal worden. DISTRIBUTIE EN DIENSTPLICHT. Het C. D. K. deelt mede, dat zij, die voor militairen dienst worden opgeroepen voor hun vertrek naar tym garnizoep.v Plaats hun distributiebeschei den. moeten inleveren. EEN JAAR GELEDEN. 29 April 1945. Van daag een jaar geleden kwamen de „Lancas ters" en „Vliegende Forten" aanbrommen over de golven, één jaar geleden hebben bommenwei-pers hun meest menschlieven- de vlucht uit de ge schiedenis gevlogen en daalde in Den Haag, Amsterdam en Rotter dam 't voedsel voor het hongerend Westen neer, vreugdevol inge haald door de bevol king Wij, die wel de ver schrikking van den oorlog aan den Ig've hebben gevoeld, doch gelukkig de nog vreeseiyker kwelling van den honger niet heb ben gekend en die niet weten hoe een bloem bol smaakt, wjj weten niet wat er in de har ten van het Westen is omgegaan, toen laag over de huizen deze voedselbrengers aan kwamen gevlogen. Maar nu, een jaar la ter, dezelfde vliegers, ter herinnering aan dit gebeuren, gisteren op nieuw him tocht hebben gemaakt en Prinses Ju liana bloemen hebben aangeboden, kunnen wfl met onze broeders uit het Westen, een stille en dankbare hulde brengen aan de piloten die dit volbrachten Laster weerlegd. Het Kamerlid Fr. Goedhart en Koos Vorrink hebben Zater dag in de Appolohal te Amster dam voor een groote menigte toehoorders de verdachtmakin gen weerlegd, die in het Haag- sche blad De Telex tegen hen waren uitgesproken. In een vlammende rede ontkende Vor rink, dat hg met Arnold Meyer zou hebben samengewerkt, ter wijl hij tevens aantoonde, dat de bewering, dat door loslip pigheid van hem tegenover den Sicherheitsdienst een aantal van zijn medewerkers gear resteerd zou zgn en zelfs te rechtgesteld, niet juist kon -!jn, daar alle personen, die in it verband genoemd waren, Politiek en huishouding. De eerste vrouw in de geschiedenis, die in het Japansche parle ment is gekozen, heeft er al gauw genoeg van en heeft bedankt voor haar zetel. „Ik kan mtj niet te gelijkertijd met de po litiek en met mijn huishouden bemoeien", zoo motiveerde zij haar bedanken. Het wereldgebeuren. Tijdens een razzia op de ïjyarte markt in Berlgn zijn ruim 900 personen gear resteerd. SAARGEBIED WIL AANSLUITING BIJ FRANKRIJK. Ofschoon de Fransche veilig heidspolitie een ijzeren ring gelegd heeft rondom het Pa lais du Luxembourg, wordt de wereld toch bij stukjes en beetjes op de hoogte gehouden van het verloop van de confe rentie van Parijs. De vier ministers houden zich nog steeds bezig met het eerste probleem van de agen da, Italië. Over vier punten moet overeenstemming bereikt zien te worden: De herstelbe talingen, de Italiaansch-Joego- slavische grens, de verdeeling van de vloot en de regeling van de koloniën. Over- het eerste punt is men het in zooverre eens geworden, dat besloten is vier deskundigen te doen on derzoeken. welk materiaal, ge schikt voor schadevergoeding in Italië beschikbaar is. Deze commissie is reeds bijeen ge weest en zal Zoo spoedig mo gelijk verslag uitbrengen. Bevin heeft tijdens het week einde op de imperiale conferen tie in Londen ruggespraak ge houden met de dominions, in 't bijzonder met generaal Smuts. De dominions hebben al een zeer belangwekkende kwestie aangesneden. Zij hebben aangedrongen op het spoedig houden van een al- gemeene vredesconferentie, waaraan ook de kleine landen moeten deelnemen. Terecht wijzen zij er op, dat het toch eigenlijk te dol is, dat de vier groote mogendheden in hun eentje de vredesverdragen for muleeren. alsof er geen andere oorlogsdeelnemers zijn ge weest. Met een 4-mogendheden- dictatuur is de wereld niet ge diend! De „Pravda" heeft intus- schen laten doorschemeren, dat Molotov op sommige pun ten zich toeschietelijker zou toonen want de Russen ma ken ook hier weer de meeste moeilijkheid indien de V. S. en Engeland er eindelijk toe zouden overgaan om de Bul- gaarsche regeering te erken nen. Het blad leverde kritiek op hej- feit. dat dit nog steeds niet gebeurd is, ondanks de „bewij zen van goeden wil" door het opnemen in de regeering van vertegenwoordigers der opposi tie De Fransche eischen t.a.v. West-Duitschland, die waar schijnlijk later ter sprake zul len komen, hebben op eenfgs- zins sensationeele wijze van geheel onverwachte zijde steun gekregen. De twee grootste partijen in het Saargebied, de Christelijk Democratische en de Socialis tische Partij hebben n.l. een telegram aan de ministers van buitenlandsche zaken gezon den. waarin zij aansluiting vragen bij Frankrijk! Volkomen onverwacht wordt daardoor de Saarkwestie weer actueel! Twee koningskwesties, die allang de gemoederen bezig houden, naderen een op lossing, De kleine en zwakke koning van Italië en keizer van Etiophië, zooals zijn vroegere weldsche titel luidde, is als slippendrager van Mussolini steeds nauw met het fascis tische regiem yerbonden ge weest. De val van den dicta tor deed dan ook zijn troon wankelen. Maar dank zij het feit dat hij een zekere rol speelde bij dien val en de loop der krijgsgebeurtenissen de ge allieerden noodzaakte uit mili. taire overwegingen de tus- schenregeerihg. Badoglio te steunen, kon hij zich handha ven. De verzetsgroepen in Italië hebben echter steeds luidkeels zijn heengaan geëischt en thans is het dan zoover, dat binnen kort hierover een referendum zal worden gehouden. Erg gun stig staan des konings kansen niet en naar thans bekend wordt, zal hij den uitslag dan ook niet afwachten, maar zich naar Zwitserland begeven. De koning zou van plan zgn afstand te doen van den troon niet ten behoeve van kroon prins Umberto, maar ten behoeve van den 10-jarigen Prins van Napels. In België is er geen kans op een snelle beslissing. Bij de huidige partijverhoudingen be staat er geen uitzicht, dat het door de katholieken geëischte referendum spoedig gehouden zal worden en daarmee is de terugkeer van Leopold voor langen tg'd van de baan. De kansen van den Spaan- schen kroonpretendent Don Juan staan beter, maar niet veel. Franco zal n.l. een volkstelling laten houden als voorbereiding tot een te houden referendum Een bescheiden begin! op het moment van zjjn ar restatie reeds gegrepen waren. Voorts ontkende Vorrink, dat hij er ooit naar gestreefd zou hébben, plaatsvervangend lei der van het Nederlandsche volk te worden en schetste hij de door De Telex in de we reld geschopte geruchten als een verkiezingscampagne, die vooral ten doel heeft, te voor komen, dat vele Katholieken hun stem op de Partij van den Arbeid zullen uitbrengen. De rede van Vorrink werd ook per radio uitgezonden. Twee dooden bij mijnontploffing. Nabij het voormalig fort te Belgisch Putte, even over de Nederlandsche grens, had Don derdagmiddag opnieuw een ernstig ongeval plaats bij het bergen van de daar gelegen landmijnen. Een mijn kwam tot ontploffing en doodde een Bel gischen soldaat en een Duit- schen krijgsgevangene. Op de. zelfde plaats zijn reeds 21 per-; sonen, meerendeels krijgsge vangenen, door explodeerende mijnen gedood. Ter eere van Mussolini. In Lissabon is een speciale mis van requiem gehouden voor Mussolini. Aan den ingang van de kerk werden herdenkingsnummers van een fascistisch blad ver spreid. Heffing ineens vermogensbelasting. De minister van financiën heeft medegedeeld, dat hij zeer belangrijke heffingen ineens en wijzigingen in het belasting stelsel noodzakelijk acht. Wat de heffing ineens voor de ver mogens aangaat zal worden voorgesteld dat van vermo gens tot 100 000 10 wordt geheven en dat van vermogens boven 250.000 20 ver schuldigd zal zijn. Tusschen deze grenzen zal geleidelijke progressie worden toegepast. Vermogens beneden 10.000 zullen vrij zijn. Dit bedrag kan worden verhoogd tot 25.000 voor wie buiten hun vermogen geen inkomsten heb- ben. Voorts kunnen de vrij gestelde bedragen worden ver hoogd met 5000 voor de echtgenoote en voor ieder kind. Voor de inkomstenbelasting zal een nieuw tarief worden vastgesteld, waarbg" aandacht zal worden besteed aan het thans bestaande groote ver schil in belasting tusschen ge huwde en ongehuwde belas tingplichtigen. Bij Arnhem zijn nabij den Galgenberg vier massagraven gevonden, waarin zich vermoe delijk de lijken bevinden van Nederlanders, die in verband met de Meistaking werden ge. fusilleerd. Vrijdagmorgen is de 1000ste Amerikaansche oor logsbruid uit Brussel naar de Vereenigde Staten vertrokken. Op 1 Mei a,s. wordt het postwisselverkeer met Zwit serland in beide richtingen hervat. Voorloopig kunnen al leen gewone postwissels wor den verzonden tot een maxi mum-bedrag van Zwits. fres 16 naar Zwitserland en van 10 uit Zwitserland. GROOTSCHE VIERING IN VOORBEREIDING. Een aanlal bizonderheden. Nog ruim twee maanden en Gioes zal staanin het teeken van de feesten, die georgani seerd worden ter eere van het 100-jarig bestaan van de' Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij. Wij vernamen dat het 100-ja- rig bestaan feitelijk viel in 1942. doch dat om begrijpelijke redenen de herdenking tot dit jaar moest worden uitgesteld. Al zullen de voornaamste da- ?en vallen op Vrijdag en Za- :erdag 5 en 6 Juli, toch zullen ook de beide daaraan Vooraf gaande dagen reeds in het tee ken van 't jubileum staan. Er zal dan o.a. 'n film worden ver toond die de in de oorlogsjaren aangerichte schade uitbeeldt. Donderdags wordWle algemeej ne vergadering derMaatschap- pij gehouden, waarvoor ook van officieele zijde groote belang stelling bestaat De Minister van Landbouw, Ged. Staten en gemeentebestuur hebben reeds lun komst toegezegd. Tijdens de vergadering zal de voorzit ter der Z.L.M., Ir. M. A. Geu ze een herdenkingsrede uit spreken, terwijl het gedenk boek, samengesteld door prof. mr. P. J. Bouman, vroeger te Middelburg, zal worden aan geboden. Des avonds heeft een ge meenschappelijke maaltijd plaats, terwijl 'n voetbalwed strijd tusschen Goes en 'n elftal van de Hoogere Landbouw school in Wageningen wordt gespeeld en de beide muziek- vereenigingen, „Euphonia" en „Hosanna", die ook de verdere dagen steeds medewerken, con certen zullen geven. Des Vrijdags en Zaterdags zullen de voor dit doel door de Stichting Sportbelangen af gestane sportterreinen, samen 4 H.A. en nog 2 H.A. daarbui ten. het terrein der tentoon stelling vormen. Reeds om 8 uur zullen de keuringen aanvangen en om 9 uur zal de minister de ten toonstelling. die een Provinci ale is, openen. Men heeft zich mogen verze keren van veler medewerking, speciaal Het Nederl. Trekpaar denstamboek en de Zeeuwsche Concours Hippique vereen iging mogen in dit verband genoemd worden. Den eersten dag zullen be halve de vaste stands, bewon derd kunnen worden het rund vee. de schapen, de geiten, de varkens (deze zullen wel in het kleinst aantal aanwezig zijn), en dan de zware paarden, waarbij het Trekpaardenstam boek de leiding zal hebben. Er is als regel te Goes voor 70 personen onderdak en nu zullen er naar schatting 1000 moeten worden ondergebracht. Hiervoor zal de V.V.V. zor gen, die ook de reclame ver zorgt. Vrijdagavond heeft op het tentoonstellingsterrein de eerste opvoering plaats van het openluchtspel „De Landman" van C. J. Mazure. De Zaterdag zal staan in het teeken van het Tuigpaard, waarbij de Zeeuwsche Con cours Hippique-vereeniging de leiding zal hebben. Dea mor- Huldiging Commissaris der Koningin. Het Hnldigings-Comité, dat zich heeft gevormd ter gele genheid van het 35-jarig ambtsjubileum van den Com missaris der Koningin in Zee land deelt ons mede, dat deze huldiging zal plaats hebben op Donderdag 2 Mei a_s. In de Confrèriezaal van het Schuttershof te Middelburg (ingang Schuttershofstraat) zal het huldigingscomité een bijeenkomst beleggen, waarin verschillende huldeblijken zul len worden aangeboden en waarin de jubilaris zal worden toegesproken door verschillen de autoriteiten. Na afloop van deze huldi ging, die omstreeks 4 üur zal beëindigd zijn, wordt aan al diegenen, die daarop prijs stel len, de gelegenheid geboden den Commissaris der Koningin persoonlijk met zgn jubileum geluk te wenschen. B.B.C.-delegatie bezoekt Walcheren. Het bezoek van den direc teur' der BJB.C. met zijn staf van medewerkers is ten einde. Met de beste indrukken over ons land en zijn bevolking zijn de gasten Zaterdagavond in Hoek van Holland scheepge- gaan. Op den laatsten dag werd een bezoek aan Walche ren gebracht. In het Hol- landsch Koffiehuis te Middel burg werd de koffiemaaltijd gebruikt. Drie ingenieurs van den Rijkswaterstaat hebben de gasten daarna in auto's rond geleid. Achtereenvolgens wer den Vlissingen. West- en Oost- kapelle en Veere bezocht. De B.B.C.-menschen konden zich een beeld vormen van de ver woestingen. Anderzijds stonden zij versteld over de vlotheid der herstelwerkzaamheden, die zij fantastisch noemden. BENOEMING BURGEMEESTER SCHERPENISSE. Bij K. B. van 20 April 1946. 24, is met ingang van 1 Mei 1946 benoemd tot burge meester van Scherpenisse, Mr. H. H. Schuller. burgemeester der gemeente St. Maartens dijk. Mr. Schuller is geboren te 's-Gravenhage op 21 April 1908. Sedert 15 Juli 1936 be kleedt hij het ambt van burge meester in St Maaftensdgk. hetwelk hij tegelijkertijd met zijn nieuwe functie zal blijven vervullen. Mr Schuller behoort politiek tot de A. R. Geraamten gevonden. Donderdagavond ontdekte heer Kentin, te Vlissingen, in zijn woning aan de Badhuis straat, bij net verwgderen van de modder onder den vloer een aantal beenderen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die thans de zaak in onderzoek heeft. Er is nog niet met zekerheid te zeggen, dat het hier menschen- geraamten betreft. In ieder ge val zjj nde beenderen ouder dan 25 jaar, zoodat,, als het een misdrijf betreft, dit reeds verjaard is. Heden zullen de graafwerk zaamheden worden voortgezet. Of er zich in den grond nog meer beenderen bevinden is een vraag. Naar wij vernamen ligt het in het voornemen de beenderen naar Leiden op te zenden voor wetenschappelijk onderzoek. WIE WEET EEN NAAM? De rijvereeniging W. Zw.. Vlaanderen kwam Vrijdag avond in algemeene vergade ring bijeen in café de Vugst te Oostburg, onder voorzitter schap van den heer Joh. Ie Clercq. Burgemeester Hoekze. ma gaf door zgn aanwezig heid blijk van zijn belangstel ling. Op deze vergadering kwam de wensch naar voren, de ver- eeniging een passende naam te geven. Wat is nl. het geval. Deze vereeniging werd opge richt op den avond van 4 Mei 1945 en juist toen de oprich ting een feit was geworden kwam het verblijdende be richt van de capitulatie van Duitschland. Nu wil de ver eeniging gaarne een naam, gens hebben de voorkeuringen plaats en des middags wach ten de liefhebbers van de paardensport een aantal num mers, waaronder ook spring- nurnmers. Zaterdagavonds heeft een herhaling van het openlucht spel plaats. Het bestuur heeft alle reden te mogen verwachten, dat ook ditmaal H. M. de Koningin en andere leden van ons Vorsten huis blijk van medeleven met de Z.L.M. zullen toonen en een bezoek zullen brengen. Deze verre van volledige op somming van hetgeen Goes te wachten staat, mogen voorloo pig voldoende zijn om de over tuiging te vestigen, dat het van groote beteekenis zal zijn. Wij willen hier nog aan toe voegen, dat de busondernemin gen en vermoedelijk ook de bootdiensten en schippers zul len medewerken om het te ver wachten overstelpend aan tal feestgangers te vervoeren. die aan dit feifa herinnerd. Een beroep wordt gedaan op onze lezers een passende naam te vinden. Wie helpt er mede? Namen worden gaarne ont vangen door den heer Joh. lo Clercq te Sluis. Voor 'n goede .oplossing zal de vereeniging, 'gaarne een verrassing be schikbaar stellen. Besloten werd op Zaterdag 29 Juni a.s. een groot concours te houden te Oostburg, waar voor de plannen verder worden uitgemerkt- De voorzitter reikte daarna de prijzen uit, behaald t» Groede en complimenteerde de deelnemers met het behaalde succes, speciaal den instruc teur, den heer Prins uit Mid delburg, wien het gelukt is in zoo'n korten fctjd dit succes te bereiken. ZAANDAM GAAT OOSTBURG HELPEN. Vrijdag bezochten eenige dames en heeren uit Zaandam de gemeente Oostburg om zich op de hoogte te stellen van de nooden der bewoners. Hoewel Zaandam reeds één der groote gemeenten in Wal cheren heeft geadopteerd, zgn nog een aantal nieuwe goe deren, w.o. bedden, ledikanten, kasten enz. aanwezig, die nu aan Oostburg zullen worden geschonken, een geschenk, dat door de inwoners van Oost burg dankbaar zal worden aanvaard. Door de Kon. Marechaussee te Aardenburg, is in op dracht van den Wederopbouw proces-verbaal opgemaakt te gen 'n zekeren M. U., landbou wer te St. Kruis, omdat hij een gebouw oprichtte zonder in het bezit te zijn van de vergunning verleend door het College van Algemeene Comm. der Weder opbouw. Vanwege de Hulp-Actie „Schelderaonden" trad de zan geres Rie Heimig, op haar tournée door W.-Z.-Vlaanderen Donderdagavond op in den bun ker te Sclioondgke. De bur gemeester sprak een openings woord en gaf het publiek de verzekering, dat het een ge notvolle avond zou worden.. Het speet spr dat de ontvangst in Schoondijke slechts kon Dlaats vinden in deze zeer so bere lokaliteit. Inderdaad bleek de omge ving afbreuk te doen aan de zangkunst en kwamen de prestaties niet geheel tot hun recht, hetgeen mede te wijten was aan het gebrekkig func- tionneeren van de luidspre kersinstallatie in deze door middel van noodkabels van electriciteit voorziene „con certzaal". Ook de filmpjes, welke tusschendoor werden vertoond, waren niet voldoende scherp, hoewel ze zeer in den ':maak vielen. De zaal was matig bezet. Vrijdagavond gaven de ont werpers van het herbouwplan Breskens, de heeren Ir Rothui zen en Duintjer een uiteenzet ting van dit plan in een dorps vergadering in de noodkerk aan den Achterweg. De uiteen zetting was zeer duidelijk en op de desbetreffende vragen kon meestal een afdoend ant woord gegeven worden. Er was vrij veel belangstelling, In de vacature van voorzit ter van het plaatselijk Hark- comité te Breskens ontstaan door het bedanken van burge meester Eekhout, werd bij ac clamatie gekozen de heer D. |J. Ornée. Door de Prot. meisjesver. ,Con Amore" te IJzendijke werd Donderdag jl. in de .Vier Emmers" een uitvoering gegeven, bestaande uit zang, voordracht en comediespel. De uitvoering werd geopend door mevr. 't Hooft, Het geheefe programma werd accuraat uitgevoerd. 180 bezoekers waren aanwezig. De opbrengst was ten bate van de kas van de meisjesvereeni- ging. OPROEPING DIENSTPLICHTIGEN. De opgeroepen dienstplichti gen lichting 1945, die op 2, 7 en 8 Mei naar hun garnizoe nen zullen vertrekken, worden verzocht op Maandag 29 April te luisteren naar het radiopro gramma van de Ned. Strijd krachten te 19.30 uur over Hilversum I. In deze uitzen ding zullen belangrijke mede- deelingen worden gedaan ovët het vervoer. Tulpen voor Moskou. Vrijdag zijn meer dan 30.000 tulpen in de bollenstreek ge plukt die per vliegtuig naar Moskou zullen gaan, waar een Nederlandsche bloementen toonstelling wordt gehouden, als hulde aan de bevolking van deze stad voor haar verzet te gen de Duitsche aanvallen. Op onze bureaux te Middel burg, Vlissingen, Goes en Oostburg, ligt thans ook de passagierslijst van het m.s. „Ruys" ter inzage die, met 1896 repatrieerenden aanboord, vermoedelijk 4 Mei te Amster dam zal arriveeren. Tevens ligt de lijst van per sonen die zich in het kanip Poendoeng te Djokjakarta be vinden op genoemde bureaux te? Inzage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1