PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ONTMASKERD HET PROTEST DER DUITSCHE BISSCHOPPEN. Nog tienduizenden in Indische kampen HET INLOSSEN VAN EEN EERESCHULD niioTrfredaeteur O Balfliitlji (rret rêdactioneele medewerking van dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z-C., Middelburg. Druk: firma p. van de Velde Jr-, Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. \V- Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 27 April 1946 189e Jaargang Nummer 98 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3-20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per minimum per advertentie 2. B^teaux^jj^evestlgd^te^Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel. 2475, Oostburg: Gratem3Straat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. Door de aandacht voor de Paaschviering luwde de be. langstelling voor Jehova's ge tuigen eenigszins, maar bij al lerlei ontmoetingen komt de nieuwsgierige vraag naar den achtergrond van hun opval lend optreden weer naar vo ren. Op verzoek wilde ik gaar ne uw aandacht vestigen op een brochure van 16 bladzij, den, die de rustende, ruste- looze studiemensch ds H. Bak. ker van Amsterdam bg den uitgever H. Veenman te Wa- teningen in het licht gaf on er den titel: „Jehova's ge tuigen ontmaskerd". De aartsvader dezer getui gen is Charles Taze Russell (18521916). Als jonge man van 23 jaar, achtte hij zich geroepen de menschen in te lichten over het wereldplan van God en deelde hg zgn zienswijze mede over de 3 tijd vakken van de geschiedenis der menschheid. Het eerste tijdvak loopt tot aan den zondvloed. Het tweede duurt van den zondvloed tot 1874 en het derde begint, in 1914 en vormt den tijd van 1000 jaren onder de heer schappij van Christus in den zin van Openbaringen 20 3 (een engel greep den Satan „en hij bond hem voor dui zend jaren, en wierp hem in den Afgrond en sloot en ver. zegelde dien boven zijn hoofd"). Russell's droom over 't jaar 1914 bleek bij het uitbreken van den eersten wereldoorlog gdel te zijn. 1 1916 kwam er in een slaa^ agen van een Amerikaanschen sneltrein een einde aan zijn ondernemend leven. Een rechter uit New York, Rutherford (niet te verwarren met dr. Samuel Rutherford, den Schotschen geloofsheld, één der „oude schrijvers", die in 1661 stierf), nam zijn plaat3 in en kondigde 1925 als het critieke jaar aan. Hij schreef vol overtuiging: „Daarom kunnen/wg vol vertrouwen ver wachten, dat met 1925 de te rugkeer van Abraham, Izaak en Jacob en de getrouwe pro feten van het Oude Verbond zal aanvangen" Ds. Bakker stelt de vraag, waaraan de leden van het In ternationaal Verbond van ernstige Bijbelonderzoekers hun aanhang te danken heb ben en noemt 3 factoren: hun daverende hartstochtelijkheid, hun venijnige critiek op staat- 'kundige en kerkelijke wantoe standen, hun martelaarschap van de laatste oorlogsjaren (Seyss Inquart verbood deze secte in ons land al onmiddel lijk in Mei 1940) en hun toe komstbeeld, dat voor duizen den aantrekkelijken inhoud had. De critiek van ds. Bakker laat zich in 3 punten samen vatten: 1) Zij maken van den Bijbel een leg- en rekenkaart; 2) zij miskennen de leiding en den zegen van de gemeen schap der heiligen en de ver bondenheid aan de eene we reldkerk van den eenen Heer, Jezus Christus: 3) het Evan gelie van het kruis is niet de kernwaarde van hun prediking W. H. B. ■■mi DROOM WORDT WERKELIJKHEID. In tegenwoordigheid van den burgemeester en met 10.000 getuigen is korp. Ernest Shaf- to uit New-Jersey, in het gemeentepark van At lanta in den echt ver bonden met Kathleen Jordon. Korporaal Shaf- to, die tijdens den oorlog op de Philippgnen dien de, droomde op een nacht, dat hij met zijn verloofde huwde op de plaats, waar hij haar voor den oorlog het hof had gemaakt. In zgn land terugge keerd vertelde hij zijn list, die er het gemeente- droom aan een journa- bestuur van Atlanta van in kennis stelde De gemeenteraad heeft toen onmiddellijk stappen ge nomen om dezen droom werkelijkheid te maken PARIJSCHE CONFERENTIE IS GEHEIM De Veiligheidsraad en Spanje. Het is een levensbelang voor de buurlanden van Duitsch iand, waakzaam te zijn bij al les wat in Duitschiand ge beurt en zoonoodig een krach tig geluid te doen hooren. Wij hebben er reeds vaker op ge wezen Een bericht, dat wij in ons blad van gisteren brachten onderstreept nog eens duidelijk de gegrondheid en noodzake lijkheid van de waarschuwing van Montgomery gegeven vóór de capitulatie van Duitschiand, dat we ons niet door een her haling van de Duitsche cam. pagne van na den vorigen oor log, om met het Duitsche volk medelijden op te wekken, op een dwaalspoor moeten laten brengen. l>e Duitschers hebben er nu eenmaal slag van hart roerend ach en wee te roepen en de menschheid tot tranen te bewegen. Onthoudt dat dit comeüie is en dat de ware aard der Duitschers in de 5 voorbije jaren bleek Terwijl we in de voormalig bezette landen nog druk aan het zuiveren zijn en er gede batteerd wordt over de vraag of de lichte gevaiien moeien worden vrijgelaten, protes teert een aantal bisscnoppen in Duitschiand en dan nog liefst zeer fel tegenhet ontslag van Duitsche ambte naren, die nat.-soc. zijn ge weest en tegen de interneeruig van personen, die politiek niei betrouwbaar zijn. Zouden de protesteerende bisschoppen het menscheiijkei- achten dat Duitschiand weer een Nazi-regeering krggt Het is te hopen, dat het pro test een averechtsche uitwer king zai hebben en een aanspo ring zal zgn, de denazificate met kracht voort te zetten. Hoewel de Veiligheidsraad Donderdag nog niet tot een be slissing inzake de Spaansche kwestie is kunnen komen, staat vrijwel vasc, dat hei Australische voorsLel om een suo-commissie van vijl te be noemen voor een onderzoek naar de situatie met betrek king tot het regiem franco aangenomen zal worden. Dit voorstel kón de instem ming wegdragen zoowel van Steccenius als van onzen afge vaardigde mr. v. Kletfens. Ai- leen Gromykó kon er zich in het geheel niet mee vereenigen en leverde in een rede, waarin net verleden uitvoerig opgera keld werd, bittere criiieK op de Britsche argumenten. Een commissie van onder zoek, aldus Gromyko slechts een herhaling zijn van de ongelukkige en banxroeu methoden van het verleden Het is dezeifde methode als weid gebruikt ten tijde van de Japansche agressie tegen Mandsjoerge, oe Italiaansohe agressie tegen Abessinië en de agressie van Hitier tegen Europa. Hij klaagde, dat de bewering, dat er „onvoldoende bewijs", is gewoonlijk door En geland wordt gebruikt Het gevaar van een nieuwen burgeroorlog in Spanje kon Gromyko weinig afschrikken Burgeroorlogen hebben in sommige landen niet altijd kwade gevolgen -gehad", zoo eindigde hg. 4 Vrg'dag zou de Britsche af evaardigde gelegenheid krij- gen, zich te verzetten tegen de beschuldigingen van Gro myko. Het is echter de vraag, o: De Canadeesche stafchef. Het Canadeesche militaire hoofdkwartier te Londen heeft Woensdagmiddag meegedeeld, dat ingevolge een besluit, dat genomen is na het jongste on derzoek inzake de administra tie van de Canadeesche strgd- krachten in Nederland, briga dier-generaal J F. A. Lister, voormalig stafchef en kwar tiermeester-generaal van het hoofdkwartier der Canadeesche strijdkrachten in Nederland, voor een militair gerechtshof is gedaagd. Het proces zal begin Mei te' Amsterdam plaats vinden. De repatrieering van brigadier Lister is hangende de uitslag van het onderzoek uitgesteld, maar hij wordt niet in arrest gehouden. De beschuldigingen houden verband met een aanklacht we gens misbruik van gevorderde eigendommen. Zen bevrijdingspenning Aan 's rgks munt te Utrecht s een penning vervaardigd naar ontwerp van prof. L. O. Wenskebach, ter herinne ring aan de bevrijding van ons land. Op de voorzijde staat een fi guur afgebeeld met vrijheids- hoed. die zich met zwaard en vredespalmtak, uit een prikkeldraadversperring een weg baant. De keerzijde geeft den Nederlandschen leeuw weer, die een hakenkruis ver brijzelt. Op de belangrijkste post kantoren zal in den loop van de maand Mei een afslag in brons met een doorsnede van 60 mm. van deze penning, die in slechts beperkte mate kan worden aangemaakt, tegen een bedrag van 4.40 verkrijg baar worden gesteld. In deze prijs is de levering van een statiefje waarop de penning kan rusten, begrepen, Sloopen van bunkers. Het college van algemeen e commissarissen voor den we deropbouw deelt mee, dat over heidsinstanties en particulieren geen bunkers mogen doen ver wijderen, zonder goedkeuring van het bureau van den we deropbouw. De motorveerpont in de Maas bij Ravenstein, welke sedert negen maanden buiten werking was, is wederom in gebruik genomen. de dan naar voren te brengen tegenargumenten eigenlijk wel de ware beweegredenen Yoor de Britsche politiek zullen weergeven De conferentie te Parijs is nu begonnen. Het opstellen de dagorde en van het regle ment van de conferentie is vlot verloopen en het wachten is nu op de positieve i*esulta- ten. Tot misnoegen van de tal rijke verslaggevers zgn de be sprekingen „streng geheim" en de eerste dagen zal er dan ook wel niet veel doordruppe len van dc besprekingen. journalisten zullen hun ver slagen evenals bij de conferen tie van Potsdam, weer in hoofdzaak moeten gaan vullen met pikante, maar onbelang rijke bijzonderheden, zooals de mededeeling, dat vier minis, ters in armstoelen gezeten zijn, hun voornaamste assis tenten op gewone stoelen. Over de minder voorname assisten ten wordt niet gesproken.. Verraad door kus. In den zomer van 1944 had de Amsterdam sche verkoop ster Antonette Jaakke mej. E. A. van Eeghen, die een illegale werkster was, aan den S D. te Leeuwarden verraden. Zij had met de Duitschers af gesproken: „het meisje, dat ik zal kussen, moet ge arres teeren". Op het station te Amsterdam was de verrader lijke kus gegeven. Mej. van Eeghec is per auto meege voerd en in Friesland doodge schoten. Eenigen tijd geleden heeft het Bijzondere Gerechtshof te Groningen de verraadster ter dood veroordeeld. Zij had cas- ie aangeteekend en ver scheen thans voor den Bij zon deren Raad van Cassatie te "s-Gravenhage. Zij zeide: „Ik aanvaard iedere straf voor mijn daad, maar iedereen vecht toch voor zijn leven". De verdediger, mr. IJ. H. de Nijgh, betoogde, dat het mis drijf buiten de politieke sfeer viel, jaloezie zou hier het mo tief zijn geweest Hij vroeg verdachte nog een kans te geven. De procureur-fiscaal was van oordeel, dat verdachte willens en wetens het verraad heeft gepleegd en eischte ver werping van het beroep op cassatie. Amerikaansch crediet aan Nederland. De voorzitter van de Ame- rikaansche export- en import- bank heeft détails gegeven over het crediet van 200 mil- lioen dollar van de bank aan Nederland. De helft van het crediet, dat op rentevoet van 2Vt procent verstrekt wordt, moet binnen een jaar terug betaald worden en de rest bin nen twee jaar. KORTE PRED1CAT1E DE LUTHER-BOOS. De Korte Paasohprediking van verleden week eindigde met een herinnering aan de roos, die de Hervormer Luther liet uithouwen aan de poort van zijn huis. Hier moge nu volgen een beschrijving van die roos, zoo- als Luther die zélf gaf en op genomen is tn de Re aflevering van het tijdschrift „Kerk en Eeredienst „Het binnenstemoet een zwart kruis zijn, midden in een hart in zijn natuurlijke kleur, om er mijzelf steeds aan te herinneren, dat het geloof in den Gekruisigde ons zalig maakt. Want als men van harte gelooftwordt men rechtvaardig. En al is dat kruis nu zwart, al pijnigt het ten dtjode, toch laat het dat hart zijn kleur behoudenhet verderft de natuur niet, dat wil zeggen het maakt ons niet dood, maar houdt ons in het levenWant dc rechtvaardige zal door zijn geloof leven, maar slechts door zijn geloof in den Gekruisigde. Zulk een hart moet dus mid den in een witte roos staan om aan te duiden, dat het geloof vreugde, troost en vrede geeft, kortom, dat het ons in een witte, vreugdevolle roos zet, op een andere wijze dus dan de wereld meug de en vrede geeft. Daarom moet. die roos ook wit en niet rood zijn, toan* de witte kleur is de kleur der geesten en van alle engelen. Zulk een roos slaat in een hemelsblauw veld, dat is de kleur, die in den geest en in het geloof een begin aanduidt van de blijdschap des hemels, welke ons deel zal zijn en waarop wij hopen, al is zij ons nog niet geopenbaard. Daaromheen moet een gou den ring slaan, die uitspreekt, dat deze zaligheid in den he mel eeuwig duurt en zooveel kostelijker is dan alle aardsche vreugde en genot, als het goud schooner is en kostbaarder dan alle andere metalen." O wat zouden wij gelukkig zijn, als deze roos onze huis kamer, onze kantoorruimte, onze werkplaats, onze kerk versierde Wat. zou onze wereld geluk kig zgn, als unj allen evenals Luther ons geloof zóó duide lijk en blij beleden Koos Vorrink aan het woord. In Wageningen heeft Koos Vorrink voor een vergadering van de Partij van den Arbeid zich verweerd tegen de artike len, welke de laatste dagen ge publiceerd zijn in verband met den rol, welke hij in de zaak Arnold Meyer ztfli spelen. Hij erkende, dat er contact is geweest met Arnold Meyer, met de N.S.B. en ook met van Rappart. Dit contact had spre ker nuttig en noodig geacht om er achter te komen, wat in het brein der bezetters rond spookte met betrekking tot de bedoelingen met het Neder- landsche volk. Ten opzichte van Meyer lukte dit contact won derwel, want het was Meyer zelf, die het contact zocht Dat hg bij zijn verhoor door den S.D. te loslippig zou zijn geweest, waardoor verscheide ne leden van het Nationaal Co mité door zijn toedoen zouden zijn gearresteerd, ontkende de heer Vorrink. Verder deelde Vorrink mee, dat hij in een openbare verga dering te Amsterdam over dit onderwerp zou spreken. Serviesgóed voor kinderen. Binnenkort zal voor per sonen, geboren in 1926 of la ter wederom een bon voor serviesgoed worden aangewe zen. Deze bon zal een waarde hebben van twee punten. Wanneer 1 minuut stilte Bij sommigen blijkt nog on- zekerheid te bestaan ten aan zien van het oogenblik, waar op bij de a.s. herdenking der bevrijding e^n minuut stilte in acht zal worden genomen. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op ge~. estigd, dat di' tijdstip officieel is bepaald op Za erdag 4 Mei te 11 uur. DE TIMES OVER INDONESIË Nederlandsche opvat- tingen dienen gewijzigd De jongste bekendmaking omtrent „verplaatste perso nen" geeft op, dat een totaal van 55.589 Europeanen en Indo-Europeanen nog altijd in kampen op Java verblijft in of bij de voornaamste gealli eerde centra: Batavia, Buiten zorg, Bandoeng, Semarang. en Soerabaja. Op Sumatra be draagt dit aantal 14.341. Bo vendien staan op Java nog 79.556 Europeanen en Indo- Europeanen op de voedsellijs, ten der Britsche troepen. Het aantal dergenen die in kam pen in het binnenland vertoe ven, is nog altijd niet bekend. Singapore herbergt nog al tijd het grootste aantal Euro- peesche evacué's uit Neder- landsch-Indië, namelijk 22.836. iRKisfflRinfiSRiïiiiiiiiiiiHiiittiiiiiffiiiiit ■mug Wanneer tijdens de bezettingsjaren gevaarlijke kar weitjes moesten worden opgeknapt, als er illegale bladen of valsche papieren moesten worden verspreid, dan vroeg men niet eerst zijn medewerker(s) naar politieke overtuiging, en dan vroegen deze net zoo min naar een belooning Dat was iets vanzelfsprekends. Hier stond het landsbelang op den voorgrond. Even vanzelfsprekend is het nu dat het geheele volk zijn bijdrage moet leveren aan de nabestaanden van hen, die in den verzetsstrijd hun leven gaven. De Stichting 19401945, die zich ten doel stelt de leniging van de stoffelijke en geestelijke nooden van die nabestaanden, doet een dringend beroep op het plichtsgevoel van het Nederlandsche volk, om haar in dit streven te steunen. Hulpverleening is noodzakelijk, en hiervoor heeft de Stichting geld noodig. Velen zullen zeggen, dat een dergelijke hulpverleening staatstaak is. Tot hun gerust, stelling kunnen wg dezen menschen zeggen, dat de Staat zich ook wel degelijk hiervoor intersseert, getuige de groote financieele bijdragen, die hij de Stichting gere geld doet toekomen. Doch de hulpverleening via een Overheids instantie zou onvermijdelijk een zekere starheid met zich brengen, iets dat ten eenenmale ongewenscht is. De Stichting 19401945 staat namelijk op het stand punt, dat elk geval van hulpverleening apart moet worden bekeken. In de afgeloopen maanden reikte zij een respectabel bedrag van 700.000 per maand uit; van de uitgekeerde bedragen hoopt zij t z.t. 60 van den Staat terug te krijgen. Dus de hulpverleening is er! Maar de Stichting vreest, dat de vrijwillige gitten allengs zullen ver minderen. Daarom zal binnenkort ieder gezin in Nederland in staat worden gesteld, om de eereschuld, die het tegen over de verzetsstrijders en him nabestaanden heeft, letterlijk te vergelden. Huis aan huis zullen namelijk functionarissen van de Stichting 19401945 van 28 April tot 5 Mei trachten een vaste bijdrage van elk gezin voor de hulpverleening aan deze nabestaanden te verkrijgen. De Stichting spreekt er haar hoop over uit, dat geen enkele vaderlander zich aan dezen vanzelfsprekenden plicht zal onttrekken. Iilll Zuid-Limburg levert g ps voor Zeeland. HET GRAAFT CEMENT VOOR DEN WEDEROPBOUW. De mijnwerker doet zijn plicht (Van onzen specialen verslaggever). Een zilveren Ign door heL jonge groen van de zacht glooiende hellingen. Bloe- semende boomen, in volle Dracht tegen de heuvels aan. Mildgouden licht en matelooze rust over een landschap waar boven zich wijd de stralende lentehemel welft. Zuid-Limburg! Het woord roept herinnerin- Ten wakker aan schuimend bier en uitbundig jolijt. Maar Zuid-Limburg van thans is niet alleen de streek waar je een onvergetelijke vacantie door brengt of een adembenemende carnaval beleeft. Het is meer. Het staat mee op de bres voor het herstel van ons door den oorlog zoo zwaar gewonde land. Verbeten en stil werkt het mee aan den opbouw van ons land, werkt het mee, ook aan den opbouw vpji Zeeland. Hoog boven de daken 'van Maastricht, de stad der veer tien industrieën uit. verheffen zich. halverwege de Pieters berg. de vier imposante schoor- steenen van de Enci. Hier gra ven nijvere handen de mergel, en laden machtige kranen schip na schip met cement. Cement voor den Wederop bouw! Cement ook voor Zeeland! Donderdag j.l. liep in Bres- kens nog de „Maria" binnen, geladen met 200 ton cement! Ook hier, zooals vrijwel over al in Limburg, tegenover sa botage en lijntrekkerij gedu rende den oorlog, stille er nauwgezette plichtsbetrachting thans! En dan levert het gips vooi de ontzilting van de geïnun deerde gebieden, en wel speci aal voor Schouwen en Duive- and, dat het mag nog wel tr.s gezegd, waar Walcheren alom in het middelpunt der be langstelling staat, ook onder water heeft gestaan! Dat gips wordt verkregen uit oude gips-moulen van de „Sfinx"', die eenmaal vorm hebben gegeven aan Uw thee kopje, suikerpotje en andere, niet nader te noemen, aarden gebruiksvoorwerpen. Sinds jaar en dag werden deze, naar men meende, volkomen nuttelooze gips-moulen. opgeslagen op een speciaal daarvoor uitgezocht terrein, vlak naast de ge meentelijke vuilnisbelt van Maastricht. Toen echter de vreeselijke ramp over- Zeeland kwam en er gips noodig bleek voor de ontzilting van deze landen, heeft Zuid-Limburg de handen uit de mouwen gestoken en wer den deze oude gipsvormen op nieuw gemalen en verscheept. Aanvankelijk gebeurde ook dit malen in Maastricht, thans ge schiedt dit in Dongen (N.-B.t, door een firma, waarvan een der directeuren ook een Zeeuw' is Reeds in het voorjaar van 1945, dus nog voor de alge- heele bevrijding van ons land, is men hiermede begonnen en in totaal zijn dan ook al 10.000 ton gips geleverd en zal nog 14.000 ton geleverd worden. Per week levert de „Sfinx" thans 200 ton! Zoo werkt Zuid-Limburg, rustig en zonder veel ophef mee aan den wederopbouw en het herstel van Zeeland! Niet alleen boven de aarde maar ook onder de aarde wordt echter gewerkt. En natuurlijk wordt er gekankerd. Nergens wordt zooveel op de mijnwer kers gescholden als juist ir Zuid-Limburg, maar de „koe lers" of „koelemennekes", zooals ze ginds worden ge noemd kennen hun plicht en dalen dag aan dag opnieuw de mijn in. Dag aan dag brengt dit leger der naamloozen 2800 ton kolen naar boven. Dat is niet weinig, zeer zeker niet als wen weet dat onze vooroorlog- sche productie 3000 ton per dag bedroeg en dat ook de mijnen thans te kampen heb ben met een schreeuwend te kort aan arbeidskrachten. Waarom er dan geen kolen voldoende zgn? Heel eenvou dig. de kolen die Zuid-Limburg levert, zijn slechts voor een gering percentage als huis brand geschikt. Voor den oor log werd hierin voorzien door invoer uit Frankrijk, die thans niet mogelijk is Bovendien schreeuwt onze industrie, die zich langzaam maar zeker weer herstelt, ook om kolen, en ook die industrie is noodig voor den wederopbouw. Maar afgezien van dit alles werkt de mijnwerker, rustig en gestaag en doet zgn plicht, zooals hij die ook in den oor log heeft vervuld. Meer dan eens heeft men hen met de re volver op de borst moeten dwingen opnieuw in de schacht af te dalen. Zij werken, en het grieft hen, dat het groote pu bliek, dat maar al te vaak niet weet, dat de anthraciet. die in hun haard lekker brandt, los geklopt is door een onbeken den arbeider, die tot aan zijn middel in het water stond, scheldt op het tekort aan ko len. Maar, de onmisbaarheid van hun werk voor den ge- heelen wederopbouw van ons land beseffend, werken zij rustig en gestaag, en brengen dagelijks 2800 ton zwart goud naar "de oppervlakte. Zuid-Limburg doet zijn plicht. En meer dan dat! Godsdienstonderwijs op de lagere school. Op het congres voor onder wijsvernieuwing te Utrecht besprak min. v. d. Leeuw de zer dagen ook het hem on langs toegedichte plan betref fende het godsdienstonderwgs op de openbare lagere school; van het daarbg gestelde ideaal van een soort algemeen gods dienstonderwgs, staat hij zoo ver af als maar mogelijk is. Integendeel: hier ligt een taak voor de Kerken, want gods dienstonderwijs kan niet an ders tot zijn recht komen dan in de sfeer van het geloof. Een wetsontwerp, dat deze materie regelt en het geven van godsdienstonderwgs op de openbare scholen vanwege de Kerker en door de onderwij zers vergemakkelijkt, ligt thans bij den Raad van State. De vrijheid, zoowel der ouders, die dit onderwijs voor hun kinderen niet wenschen, als van de leerkrachten, die het niet willen geven, is daarbg' natuurlijk gewaarborgd. Hout uit Duitschiand. Door de geallieerde autori teiten in Duitschiand is thans definitief vastgesteld, welke hoeveelheden hout Nederland in 1946 in de Engelsche zóne van Duitschiand kan kappen Dit zal zijn 87.500 m3 mgn- hout, 15.000 m3 zaaghout en 15.000 m3 hardhout. Tevens zal een niet onaanzienlijke boeveelheid scherfbout ter be schikking van Nederland ko men Dit hout zal in de eerste plaats betrokken worden uit het Reichswald, verder ten Oosten van Arcen en zoo noo dig Oostelijk van Winterswijk- Ënschede. Wijziging telegramtarieven. Met ingang van 1 Mei 1946 zal het tarief voor binnenland- sche telegrammen worden ge wijzigd. In de jxjstkantoren zal men nadere inlichtingen kun nen krijgen. Naar Nederland werden er 17.286 overgebracht. WAT DE „TIMES" ZEGT. „De Nederlandsche politiek in het Oosten" is het onder werp van een artikel uit Ba tavia, dat de „Times" van hedenochtend als een zijner hoofdartikelen geeft1 en waar aan een uitvoerig redactioneel commentaar is toegevoegd. De correspondent prijst „de daad van staatsmanschap, waartoe dr. van Mook, Sjah- rir en lord Inverchapel allen het hunne hebben bijgedragen" en merkt op, dat „in de afge loopen weken de republikein- sche legeering een verfris- schende besluitvaardigheid om de brandnetel van het extre misme aan te pakken heeft laten zien". Zijn aanlacht wijdend aan ..zekere elementen" aan Ne derlandschen kant, schrijft hg: „Voor den oorlog waren er bijna 250.000 Nederlanders en Indo-Europeanen, (die teza men door de wet als „Euro peanen" waren geclassificeerd) die in het bestuur en de za kenwereld een groote plaats innamen, veel grooter dan de Britten in Britsch-Indië nebben ingenomen. De mees ten dezer „Europeanen" heb ben in de afgeloopen vier ja ren harde tijden doorgemaakt, hetzij in ballingschap, hetzij in interneering „n de inzich ten van velen hunner zijn ver troebeld. Zij zien verlangend uit naar den terugkeer van den goeden ouden tijd, toen zij uit de rijke hulpbronnen van het land groote winsten maak ten. Velen zien geen reden, waarom zij de „inlanders" op voet van gelijkheid zouden moeten aanvaarden. De nei ging tot „stevig aanpakken" heerscht nog algemeen. Wat thans als noodzakelijk voor komt. is de her-oriënteeering in de opvattingen van vele Nederlanders in Ned. Indië om de Indonesiërs als gelijk waardige deelgenooten in be stuur en economisch leven te aanvaarden. Dit beteekent in geenen deele een daad van aanpassing van den kant van den gemiddelden Nederlander, maar de poging moet worden gedaan, of het experiment voor een volwaardig deelge- nootsdhap zal mislukken. GEÏNTERNEERDEN GEARRIVEERD. Donderdagmorgen is om 8.12 uur de eerste trein met 700 geïnterneerden, meest Indo- Europeanen. uit het kamp te Chenbon, te Batavia gearri veerd. De vreugde over den behou den terugkeer van deze ge- interneerden, die als eersten in het kader van het nieuwe evacuatieschema in de gealli eerde zóne zijn aangekomen, werd getemperd door het feit. dat 250 geïnterneerden nog steeds in Cheribon verblijven. Ongeveer 150 mannen, allen tusschen 16 en 20 jaar, en ongeveer honderd vrouwen hebben nl. geweigerd om van hun echtgenooten gescheiden te worden. Verslaggevers van Aneta te Klender, 16 km. van Batavia, zagen, toen zij in den trein stapten hoe de geïnterneerden een zucht van verlichting slaakten bij he zien van de eerste Nederlandsche soldaten. ERNSTIGE BOTSING. De voorlichtingsdienst van het KNIL deelt mede, dat er op 25 April bij de kampong Tjakoeng, ten Oosten van Klenderen een hevige botsing heeft plaats gehad tusschen een Nederlandsche patrouille en terroristen. Na een hevig gevecht werden de extremisten verspreid; zij lieten 27 dooden achter, terwijl er acht werden gevangen genomen. Aan Ne derlandsche kant telde men alleer één gewonde. Geen Duitsch meer op de lagere school. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij de door de Duitschers genomen maatregelen op het gebied van het l.o. ongedaan zullen worden gemaakt. Dit brengt mede, dat Duitsch geen leervak meer zal zijn. Op de scholen voor voortgezet l.o zullen Duitsch, Engelsen en Fransch naar keuze der gemeente en schoolbesturen onderwezen kunnen worden. Woensdagmiddag is de sta king bij de reederij Goedkoop te Amsterdam geëindigd, na dat het personeel en bloc voor het lidmaatschap van de E.V.C. had bedankt. De werk zaamheden zijn onmiddellijk hervat. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een bil lijke papierverdeeling. verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1