PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Italië vraagt weer om een vloot! Knellende geallieerde voogdijbanden. Indonesische delegatie vertrokken. Ministers Logeman en Vos aan het woord. Voor en tegen het regeeringsbeleid. Hoofdredacteur G. Ballintljn (met redactioneele medewerking van <ir- W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z-C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissfngen. Commissie van Bijstand L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch. Vlis- slngen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 26 April 1946 189e Jaargang Nummer 97 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.* minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walgtraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaal 29, tel 2077 en 2924, Ooes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg: Gratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. Het wereldgebeuren. Zwitserland levert Dultsche millloenen niet uit Zwitserland, anders zoo rustig, zorgt nu voor een kleine sensatie- Tal van Duitsehers, die het voor hen ongunstige einde van den oorlog zagen aankomen, hebben getracht een deel van hun bezittingen in de neutrale landen in veiligheid te bren gen. Het gevolg is, dat in een land als Zwitserland voor aan zienlijke bedragen aan Duitsch tegoed aanwezig is. De geallieerden meenen nu, na het verslaan van Duitschland, deze tegoeden voor zich te kunnen opeischen als een deel van de herstelbetalingen. De Zwitsersche regeering echter denkt daar anders over en er kent niet, dat de geallieerden eenig wettig recht op de Duit- sche tegoeden zouden hebben. De deze maand gevoerde onderhandelingen over dit vraagstuk zijn volkomen mis lukt; de Zwitsers hebben niets van hun standpunt prijs willen geven. Men vreest nu in Zwitser land, dat de Amerikanen bij wijze van tegenmaatregel de Zwitsersche tegoeden in Ame rika niet zullen vrijgeven. Maar toegeven wil het klei ne Zwitserland in geen geval. Hetgeen onbegrijpelijk is, als het hier inderdaad om nazi- gelden gaat. De vier ministers van bul- tenlandsche zaken zijn nu met een aanhang van tientallen diplomaten in Parijs aangeko men en vandaag zullen de eigenlijke besprekingen een aanvang nemen. Zooals men weet zal ook het vredesverdrag met Italië nu eindelijk opgemaakt worden. Italië verkeert in de onaan gename positie noch geheel als vijandelijk land, noch ge heel als bondgenoot behandeld te worden, en weliswaar een eigen regeering t« mogen hebben, maar toch een bezet tingsoverheid te moeten dul den. De onzekere toekomst» de ontwrichtingen door den oor log geschapen en het gebrek aan tal van grondstoffen, vooral van kolen, hebben het land in een deerniswekkenden economischen toestand ge bracht. Nergens in Europa is het aantal werkloozen zoo groot en de groote moreele verwil dering uit zich in een voort durende toename van de mis dadigheid en het bendewezen. Het is onder deze omstandig heden begrijpelijk, dat hij En geland en Amerika de Russi sche eisch aan Italië tot het betalen van een schadevergoe ding van 300 millioen dollars geen instemming kan vinden, evenmin trouwens als de Rus sische aanspraken op een deel van de Italiaansche vloot. De Italiaansche regeering heeft nu om haar zaak te steunen een witboek gereed gemaakt, waarin uitvoerig Italië's bijdrage tot de gealli eerde zaak wordt beschreven. Verder is daarin een voor stel aan de conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken vervat, om een deel van de Italiaansche vloot onder Italiaansche vlag in stand te houden, ter verdediging van de veiligheid van Italië. Aan het slot van het witboek wordt de hoop uitgesproken, dat na de onderteekening van het vre desverdrag Italië tot de Ver- eenigde Volkeren kan toetre den. Hoewel men, vooral in Ame rika niet geheel ontoegankelijk is voor de Italiaansche wen- schen, vermoeden wy, dat er bij de besprekingen in Parijs maar weinig rekening mee zal worden gehouden. Want ook Italië blijft een ;evaar voor wereldvrede en iemocratie! Ned. Nazi-krijgsgevangenen komen terug. Het Britsche ministerie van oorlog heeft meegedeeld, dat de Nederlanders in Duit- schen militairen dienst, die door de geallieerden krijgsge vangen zijn gemaakt, naar Ne. derland zullen worden getrans porteerd, waar zij aan de Ne- derlandsche autoriteiten zullen worden overgedragen. Onder deze gevangenen bevinden zich ongeveer honderd jongelieden, die tot de jeugdstormcompag nie behoorden, welke bij dt Landwacht was ingedeeld. De ze „compagnie" is in zgn ge heel in September 1945 by Hasselt door de Engelschen gevangen genomen, waarby waarschijnlijk twee dooden vie len. DE VLEERMUIS VLIEGT MET RADAR. Vier jaar geleden werd loor dr. K. Galambos en 3r. D. R. Griffin van ie Havard Universiteit vastgesteld, dat een vleermuis een hooge ge- luidstoon uitzendt, die door den muur wordt weerkaatst en door de vleermuis gehoord. Dit stelt de vleermuis in staat vast te stellen, of zp een obstakel 'nadert. Kort gezegd is dit het zelfde principe als ra dar. COMMUNIQUÉ OVER DE BESPREKINGEN. Nieuws In een notedop H. K. H Prinses Juliana zal heden Hilversum bezoeken teneinde een aldaar door de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis ingericht kraam vrouwentehuis officieel te ope nen. De vergadering van leeraren en leeraressen aan het nijverheidsonderwijs, heeft be sloten te ijveren voor een be tere salarisregeling. Te Amsterdam wordt thans een congres van Neder- landsche en Belgische taal kundigen gehouden. Er zijn 350 Belgische deelnemers. Met ingang van 25 April a.s. zullen de sleepbooten van de reederij Goedkoop weer be schikbaar zijn. Het hoofdbestuur der Nederlandsche ver. tot be scherming van vogels vestigt er de aandacht op, dat het thans verboden is eieren van in het wild levende vogels uit te halen. Bij K.B. van 1 Maart is het regeeringsdirectoraat mo. torvoertuigen (R.D.M.) met ingang van genoemden datum opgeheven. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Arnhem heeft de doodstraf geëischt tegen R. Bons uit En schede die o.m. tegen de ge allieerden vocht. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Arnhem heeft de doodstraf geëischt tegen G J. Storte- boom uit Enschedé, die o.m. in België en Nederland tegen de geallieerden had gevochten. Dinsdag 30 April a.s. om 11 uur zal de voorloopige spoor brug over de Maas bij Venlo in gebruik genomen worden. Op Maandag 29 April a.s. zal op de Leusaer heide te Amersfoort een aantal nieuw benoemde officieren worden beëedigd, die zijn ingedeeld bij het pantserwapen. Gen. Mac Narney, bevel hebber der Amerikaansche troepen in Europa, heeft een order uitgevaardigd, waarin op herstel der discipline onder de Amerikaansche troepen, die „in bepaalde gebieden dermate is achteruitgegaan, dat zij de goede prestaties de zer troepen in het algemeen in discrediet dreigt te brengen", wordt aangedrongen. Volgens Reuter weinig vorderingen. De regeerings-voorlichïings- dienst deelt mede: De conferentie op de Hooge Veluwe, die thans tot het ver leden behoort, heeft een waardevolle btfdrage geleverd tot de oplossing van het Indo. nisische probleem. In de offi- cleele verklaring van 6 April jl. werd medegedeeld, dat de reis van dr. van Mook ten doel had een nieuwe poging om tot een vergelijk te komen. Van groot belang Is tevens, dat men over en weer een be ter inzicht heeft gekregen In de wederztfdsche zienswijze en in de politieke moeilijkheden, waarmede men van weerskan ten rekening moet houden by het streven naar een voor allen aanvaardbare oplossing. Aanteekening verdient nog, dat de suggesties die dr. van Mook naar Nederland mee bracht, tot onmiddellijk doel hadden een zwijgen der wa penen mogeiyk te maken. Voor de daarop volgende bespre kingen nopens den status van Indonesië vormt de regee- ringsverklaring van 10 Febr. 1946 nog steeds den grond- slag. De Nederlandsche regeering is thans in de gelegenheid het probleem in zijn vollen om vang aan de Staten-Generaal voor te leggen en daarna de instructies op te stellen, op grond waarvan dr. van Mook de besprekingen in Batavia wederom zal kunnen opnemen. Reuter meldt over de be sprekingen: De leden van het kabinet- Sjahrir, die besprekingen heb ben gevoerd met de Neder landsche regeering, keerden gistermorgen in eenigszins Ëessimistische stemming naar atavia terug. Naar men aan neemt. zijn de verwachtingen, die zij op hun reis naar Ne derland Koesterden, dat men goede vorderingen zou maken ui de richting van een over eenstemming, niet in vervul- ling gegaan. Men denkfc echter, dat dit op geen enkele wijze afbreuk zal doen aan de onderhande lingen te Batavia, welke voor deze besprekingen in Neder land werden onderbroken. Naar men aanneemt, is het kernpunt van verschil nog steeds de prineipieele kwestie van de erkenning van de In donesische republiek. Men heeft den indruk, dat de Indonesische afgevaardig den te kennen hebben gegeven, dat zij reeds een aanvang hebben gemaakt met het op bouwen van een republikeinsch regeeringsapparaat en dat zij daarvan geen afstand kunnen doen. Terzelfdertgd echter neemt men aan, dat zg de vrees koesteren, dat, Indien het zou komen tot een openlijk militair optreden van de Ne derlanders, dit voldoende zou zijn om een anderen regee- ringsvorm in Indonesië te ves tigen. >r. van Mook zal, naar men verwacht, over een week naar Batavia vertrekken. HQ zal daar de onderhandelingen her vatten in het licht van hetgeen uit het persoonlijk contact tusschen de Indonesische af gevaardigden en de Neder landsche ministers is gebleken. De onderhandelingen zullen nog steeds zijn gebaseerd op de Nederlandsche regeerings- verklaring van 10 Februari, welke voorziet in een over gangsperiode voor het zelfbe stuur van een Indonesisch gemeenebest, aldus een ver klaring uit betrouwbare bron. Aan het eind van deze over gangsperiode zou het Indone sische volk zelf kunnen kie zen of het binnen het rijksver band wenscht te blijven. Vanzelfsprekend is de groot ste moeilijkheid dit voorstel in overeenstemming te brengen met de erkening van de In donesische republiek, welke door de regeering-Sjahrir wordt geëischt, zoo werd hieraan toegevoegd. 16 NEDERLANDERS IN OCTOBER 1945 GEDOOD Het is thans bijna zeker, dat de zestien Nederlanders, die in October 1945 door de Indo nesische autoriteiten te Poer- woredjo (Midden-Java), waren gearresteerd, eenige dagen la ter tijdens hun transport naar Magelang, zijn vermoord. WAT DE REGEERING IN INDIE BEOOGT. De successen In 10 maanden Schermerhorn-reglme. In Amsterdam is Woensdag avond een massameeting van de Partij van den Arbeid ge houden, waarbij ojn. de minis ters Logeman en Vos het woord voerden. Minister Logeman sprak van zelfsprekend over Indië en formuleerde kort de bedoelin gen der regeering. De toekomst van beide vol ken vraagt samenwerking en daarom moeten wry bouwen en dat kunnen wy, zonder landgenooten in den steek te laten. Wg kunnen geen herop voering geven van de koloniale politiek van de 19e eeuw, hoe goed dat in zgn soort ook is geweest. De tyd van koloniale rijken is voorbij. Het Indone sische nationalisme is zeer en in opkomst, y moeten vanuit ons Ne derlandsche nationalisme het Indonesische nationalisme be grepen. Dit moet voor ons zelfs de zeer Qnaangename er varing der revolutie doen ver- bleeken. De Indonesische maatschappij heeft onze hulp noodig en vraagt daar ook om. zy vragen echter hulp en geen overheersehing. Wat er ook gebeuren gaat: Wy hebben een hervorming toegezegd en die zal er ook komen De tyd is daarvoor het koninkrijk kan moet een vrij land ontstaan waarmee wij samenwerken. Dan hebben wij voldaan aan de eischen welke deze eeuw aan ons stelt. Tenslotte was het woord aan min. Vos, die o.m. zeide: Het is juist tien maanden geleden, dat de regeering-Schermer- hornDrees het beleid in han. den nam. Het is thans mis schien het moment om de ba lans eens op te maken. Er zijn moeilgkheden gekomen die toen niet te voorzien waren, zooals de Indonesische kwestie en de talrgke economische moeilgkheden. Tot stand zgn gekomen: de opheffing van het M.G. en den staat van be leg, terugkeer tot normale parlementaire verhouding en herstel van de departementale begrootingen, met daarop aan sluitend de geldsaneering wat er aan vast zit. Op het gebied der weder opbouw is de drooglegging van Lijk van Mussolini reeds eerder gestolen? Volgens een door de Gior- nale d'Italia vermeld gerucht, zou het ïyk van Mussolini reeds ongeveer zes maanden geleden gestolen zijn en niet in den nacht van den 23sten April. Volgens het blad zouden de be- drgvers van den roof hieraan thans pas bekendheid gegeven hebben door een mise-en-scène op het kerkhof te Milaan. I by'v. Walcheren en het herstel der verkeersmogelijkheden ook in de noodgebieden bereikt. De bevolking is dezen winter door kunnen komen. De eerste grondslagen van de zuivering en de berechting van de N.S.B.- ers kunnen ondanks alle cri- tiek getoond worden. Ik prni mg gelukkig, dat, ondanks di vele moeilgkheden, de werk. loosheid in ons land lager is, dan men mocht verwachten. De loonregelingen en de ver- betering der voedselpositie zijn zeer belangrgke punten, die eveneens op het eerste pro gram der regeering stonden en die geslaagd genoemd mo. gen worden. Tenslotte ligt onze productie weer op 70 van vooroorlogsch niveau en de handel ontwikkelt zich vlot. Dit is veel, aldus min. Vos, maar nog lang niet genoeg Tot slot formuleerde de minis ter de plannen der regeering voor de naaste toekomst. Bon voor schoenreparatie. Het C.D.K. deelt mede, dat bon 08 der lederkaart is aan gewezen voor het doen repa- reeren van schoenen met le der en/of rubberzolenmateri- aal. Afgifte van dezen bon aan den schoenhersteller mag eerst plaats vinden, wanneer hg in staat is de reparatie binnen circa veertien dagen te verrichten. Bon „08 leder" blgft geldig en kan in combi natie met de reeds aangewe zen en nog aan te wijzen bon nen worden gebruikt. Ei-bon verlengd. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat de geldig heidsduur van de bonnen 167 en 671 Algemeen voor een ei ver lengd is t.m. 11 Mei a.s. De geruchten over Koos Vorrink. Tijdens de te Rotterdam ge houden vergadering van de Party van den Arbeid heeft mr. Koos meegedeeld dat te genstanders van de Party van den Arbeid als laatste redmid del naar den laster grgpen. Maar Koos Vorrink zal zich zelf verdedigen. Mr. de Roos deelde mede door Vorrink ge. machtigd te zgn nu reeds mede te deelen, dat Vorrink slechts eenmaal een bespreking met Meyer heeft gevoerd. Hg is hiertoe uitgenoodigd door Meyer, maar heeft absoluut voor de eer bedankt. Spreken de over de insinuaties, dat! Vorrink verraad zou hebben gepleegd, zeide mr. De Roos, dat de arrestaties van Vorrink en de anderen, die door hem „verraden" zouden zgn zoo snel op elkaar gevolgd zijn, dat dit alleen al om der wille van het tgdsgebrek uitgeslo ten is geweest. Debatvergadering prof. Schermerhorn - prof. de Vries „De boeren staan achter mij". Woensdagavond is in de zaal van „Ons Huis" te Rot terdam het lang aangekondig de debat gehouden tusschen prof. ir. W. Schermerhom en prof. mr. C. W. de Vries. Prof. de Vries, die, als uit dager, eerst het woord ver kreeg, behandelde in de eerste paragraaf van zijn betoog vier punten, nl. homogeniteit, con tinuïteit, openbaarheid en ge rechtigheid. Homogeniteit noemde hy het eerste beginsel uit de school der democratie. Daar door zgn er geen essentieele tegenstellingen tusschen de overheid en den gelgkberech- tigden burger. Het tweede beginsel van politieke democratie is volgens spr. niet alleen het handhaven van de continuïteit in het staatsbestuur, maar ook van ons rechtssysteem. Spr. wees in dit verband op de bevoor rechting der illegalen. Een- deel van ons volk Is hevig beroerd door de circu laire van 12 Maart 1946, waarin de minister van sociale zaken de centrale registratie aankondigt van gevallen van steunverleening, waaronder ook de steunverleening der armlastigen is begrepen. De continuïteit in het staatsbe stuur bracht ook een voortzet ting van de schaarschte-eco- nomie mede. De geldzuivering van minister Lieftinck was een prachtig sluitend systeem, waardoor niemand werd aan getast, maar velen vreesden toen al de consequenties, die moesten uitloopen op geleide economie. Een derde regeeringsbegin- sel noemde spr. de politiek langs den weg, de openbaar heid. Deze regeering neemt te veel haar toevlucht tot het praatje op de brug, waardoor geen wederwoord mogeiyk is. Heeft de regeering", zoo vroeg spr., „niet te lang ge wacht met de verkiezingen, die ook een vorm van politiek debat zjjn? Of ging de orde ning die de regeering zich van het party wezen stelae, voor?" In het tweede gedeelte van zgn betoog, behandelde prof. de Vries het vraagstuk van het constltutioneele mandaat. Heeft de regeering zich aan dit mandaat gehouden? Spr. dacht in dit verband aan de aangevangen besprekingen tusschen Oost en West en aan de bekende boodschap van H. M. de Koningin van 1942. Tenslotte ging spr. in op de mogelgkheden voor het vor men van een nieuw kabinet als de verkiezingen achter den rug zgn en hy eindigde met op de vraag, of de „Party van de Vrgheid" nooit staatsbe moeienis wil, te antwoorden: „Zeker wel, want de staat is er ook om in de gebondenheid van de maatschappy vryheid te scheppen". Vervolgens kwam minister president Schermerhorn aan het woord. By het beoordeelen van de daden der regeering verliest men wel eens uit het oog, dat tilt de autoritaire pe riode ons volk langzaam moest worden teruggeleid naar de democratie. Ten aanzien van de continu ïteit verwees spr. naar de programrede van 27 Juni '45 en de daarin neergelegde ge dachte. Wat het tgdstip van de verkiezingen betreft, dit heeft zeer verschillende as- Êecten. Ook vandaag nog. •emocratie veronderstelt een zeker normaal verloop van het proces van meeningsvorming. Dit verloop functionneert zelfs op het oogenblik nog maar matig. Wanneer eeniger- mate mogeüjk. is het nood- parlement bg genomen maat regelen gekend. Indien wg ten aanzien van Indonesië verder zullen moe ten gaan dan de rede van de Koningin van 1942 aangeeft, zal dit moeten worden gesanc- tionneerd door Staat en Kroon. Iedere discontinuïteit op het moment van de verkiezingen zou voor Indië zoowel als voor Nederland catastrofale gevol gen hebben. Over het vraagstuk van de geleide economie neeft de pro gramrede in alle duidelgkheid de bedoeling van het kabinet gesteld. Van een breking van et constitutioneel mandaat is geen sprake. De boeren zgn voor mij, ging spr. voort, de incarnatie van het begrip „baas in eigen huis". Maar wanneer ik dat ga beschou wen als redeiyke grondslag voor ondernemersvrijheid, is het met die vrgheid maar erg matig gesteld want er is geen groep in Nederland, die bij loslating van de geleide eco nomie erger zou worden ge dupeerd dan juist de boeren. De kern van de zaak ligt in de internationale verhoudin- ;en. Schaarschte en overpro- luctie zullen binnen redelgke frenzen gedrukt moeten wor- en. Wat de situatie na de ko mende verkiezingen betreft, achtte spr. he samengaan van de „Partg van den Arbeid" en de R.K, Volksparty het meest gewenscht. Na deze redevoering volgde re- en dupliek. Prof. Scher merhorn verklaarde nog, dat bg de leidende Indonesiërs het inzicht bestaat, dat samen werking met Nederland van het allergrootste belang is. Uit de provincie. De verbinding Moerdijk Zeeland. De rechtstreeksche verbin ding van Moerdijk via Zeven- bergsche HoekZevenbergen OudenboschRoosendaal, is gedeeltelgk in een dermate slechten staat, dat de K.N.A. C. het snelverkeer den raad geeft den omweg over Breda te nemen. De K.N.A.C. heeft by de betrokken autoriteiten op verbetering van dezen weg aangedrongen. Commissie oorlogsgedenkteekens. In verband met het Ko- ■ninklgk besluit van 15 October 1945 (F 23) waarbij is bepaald dat voor het oprichten, plaat sen of aanbrengen van oor- logs- en vredesgedenkteekens op openbare of van den open baren weg af zichtbare plaat sen toestemming van den Mi nister van O. K. en W. is ver- eischt, is ook in Zeeland een Provinciale Commissie inge steld die tot taak heeft den Minister omtrent de ingediende verzoeken en daarbij gaande ontwerpen te adviseeren. In deze Commissie heeft de Minister van O. K. en W. be noemd Jhr. Ir. J. de Ranitz, voorzitter, Ir. M. de Vink, wnd voorzitter, Ir. F. H. Klokke, secretaris en W. Abeleven, me vrouw E. J. van den Broecke de Man en L. Heymans, leden. Alle aanvragen tot het op richten, plaatsen of aanbren gen van oorlogs. of vredesge denkteekens moeten worden ingezonden bg den secretaris (Molstraat 13, te Middelburg). Haagsche zakenlieden op Walcheren. In samenwerking met de Stichting „Nieuw Walcheren' organiseerde de „Comercieele Club" uit Den Haag voor haar leden Woensdag jl. een excur- sie naar Walcheren. Om ongeveer 11 uur arri veerden de deelnemers te Mid delburg. Het gezelschap begaf zich eerst naar Vlissingen, alwaar de vernielde havencomplexen, het in aanbouw zgnde nood woningendorp en de nieuwe Nolledgk werden bezocht. Tij dens een lunch in het Strand hotel spraken de heeren Ver hagen, voorz. der Stichting Teuw Walcheren"; Kolff, burgemeester van Vlissingen; Gerber van het Streekbureau Walcheren en Smit, directeur van de Kon. My. „De Schelde". Allen belichtten zij de groote moeilgkheden waarmee de be drijven en de bewoners van Walcheren te kampen hebben. Ook spraken zg waardeerins uit voor de belangstelling die de Haagsche zakenlieden voor het eens zoo mooie eiland toon den. Het was betrekkelijk laat geworden toen het gezelschap in Westkapelle aankwam, al waar de verwoestingen en de nfe.. /e dijk werd bezichtigd. Burgem. de Casembroot ver telde over d- bevrijding van Westkapelle en hg somde een groot aantal problemen van herstel en wederopbouw van de gemeente op. Hierna ver trok het gezelschap weer naar Den Haag. BENOEMD. Mej. J. A. Smit Gd. te Bors- sele is benoemd tot directrice van het internaat voor gezins verzorgster van de Interker- kelgke Commissie tot oplei ding van gezinsverzorgsters, standplaats 's-Gravenhage. dienst ds. J. 9. Hartjes. Ned. Herv_ pred en ds. J. Hindriks, Geref. predikant. Het zang koor „Hoop op Zegen" zal me dewerking verleenen. Afscheid der Marine. Donderdagmiddag heeft over ste Quant, in verband met het aanstaand vertrek van de ma rine uit Vlissingen, officieel af scheid genomen van zgn vrien den en kermissen. De receptie was druk bezocht. Het offi- cieele afscheid van Vlissingen zal a.s. Maandag plaats heb ben. Woensdagavond gaven de beide mandolinevereenigingen „De Tokkelaars" uit Middel burg en .Tovido" uit Vlissin gen, onder leiding van hun directeur, den heer M. P. Ventevogel, een uitvoering in de zaal van „Wilhelmina" te Domburg. Was de zaal bg den aanvang maar matig bezet, nog vóór de pauze was ze vrg goed ge vuld. Zooals gewoonlijk oogst ten de vlot uitgevoerde num mers veel succes en ook de zangnummertjes, uitgevoerd door enkele leden vonden veel bgval. Men kan terugzien op een in alle oprichten goed ge slaagden avond. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Aangeno men naar Velp: J. Branden burg te Biggekerke. Laatste nieuws INSTALLATIE BURGEMEESTER AARDENBURG. De installatie van den nieu wen burgemeester van Aar denburg, den heer J. van Don gen. zal plaats vinden op Woensdag l Mei a.s. EEN OOGGETUIGE SCHILDERT INDISCHE TOESTANDEN. In de Gasthuiskerk te Mid delburg vertelde Woensdag avond majoor A. Voogt van het Leger des Heils. die langen tijd in Indië als zendeling werkzaam was en eerst kort geleden naar Holland terug keerde, over de toestanden op Java gedurende de Japansche bezetting. De spr. had zelf, met rijn huisge-nooten, de meest afschuwelgke kampen meegemaakt en was onge schonden uit den strgd geko men. Behalve de verbgsteren- de byzonderheden omtrent het leven in de Japansche kampen, belichtte de spr. de houding der Indonesiërs, die graag staan aan de zgde van de meest moedig en bruut op. tredende macht, en hg betreur de het feit, dat op de capitu latie van Japan niet meteen de bezetting van Indië was gevolgd. Prof. Wisse sprak aan het einde van de belangwekkende causerie een slotwoord en wek te de vergadering op in de eerste plaats voor Indië te bidden, in naam van de Hol. landsche maagd, de sociale broederschap en in naam van Christus Consolator. Aan den vooravond van de Bevrijdingsfeesten zal Vrg dag avond 3 Mei te Vlissingen een Interkerkelijke Herdenkings dienst worden gehouden in de St. Jacobskerk. Voorgangers zfln in dezen H.M. de Koningin in Friesland. Gisteren is H. M. Koningin Wilhelmina in Friesland gear riveerd voor een officieel be zoek. Er heerschte in geheel Friesland een groote vreugde, vooral in Leeuwarden, de hoofdstad, waar H. M. officieel ontvangen werd. Autonomie voor Curasao en Suriname? Een commissie van de Staten van Curasao zal Zondag naar Suriname vertrekken in ver band met besprekingen tus schen beide gebiedsdeelen be treffende eventueele autono mie. Suriname zal met hetzelf de doel een commissie naar Curasao zenden, welke com missie waarschijnlgk ook naar Nederland zal gaan. Dultsche bisschoppen., protesteeren. Tegen geallieerd bewind. Op Eersten Paaschdag heb ben de bisschoppen van Keu len, Aken, Munster, Osna- brück, Trier en eenige andere steden een herderlgk schrijven voorgelezen, waarin zij pro- testeeren tegen het regime der bezettingsautoriteiten. Zeer fel protesteeren zg tegen het ge vangen houden van eenige mil- lioenen Duitsche soldaten als krijgsgevangenen, ten tweede tegen de agrarische hervormin gen, die door Rusland zgn doorgevoerd en waardoor de grond aan de grootgrondbezit ters werd ontnomen, tegen het ontslag van Duitsche ambtena ren, die nationaal socialist zgn geweest en tegen het internee ren van personen, die politiek niet betrouwbaar worden ge acht. Hel Russisch-Am. incident. Rusland heeft een streng on derzoek toegezegd inzake de beschieting van een Ameri- kaansch vliegtuig te Linz door Russische vliegtuigen De piloten zullen streng gestraft worden. De conferentie te Parijs Bg de opening van de zit ting van de 4 ministers van buitenlandsche zaken verwel komde Georges Bidault, als voorzitter en vertegenwoordi ger der uitnoodigende natie, de andere ministers: Byrnes, Mo- lotof en Bevin, die hierop ant woordden. De raad nam ver volgens een reglement van orde aan, dat voor deze bgeen- komst zal gelden. De raad ging vervolgens over tot het bestu- deeren van de vraagstukken, die op de agenda van deze conferentie zullen voorkomen. De bijeenkomst eindigde om 8 uur. De volgende bg eenkomst zal heden om 4 uur openen. Mountbatten In Batavia Onmiddellgk na zgn aan komst heeft lord Louis Mount batten een bezoek gebracht aan mr. N. S. Blom, die ge durende de afwezigheid van dr. Van Mook diens functie waarneemt; met dezen heeft hg gedurende een half uur ge confereerd. Vervolgens heeft admiraal Mountbatten een be zoek gebracht aan luit.-gen. Spoor, den opperbevelhebber van het Nederjandsch-Indische leger, met wien hij de lunch heeft gebruikt. Later had hij een onderhoud met Sjahrir. Hg gaf de verzekering, dat de troepen opdracht hadden iedere botsing met de Indonesiërs te vermgden, tenzg zij aangeval len worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5