Schoenreparatie blijft een probleem. UIT DE PROVINCIE Walcheren DE WERKLOOSHEID THANS OP V00R00RL0GSCH PEIL Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vkanderen Wat mag men van ziinlste,llns ongeschikt moet wor- 0 J den ereacht vnnr hp schoenmaker verlangen? Dikwijls wordt van het pu bliek de klacht gehoord: Ik heb mijn schoenen laten repa- reeren. Dit is geschied met rubbc-r. Mijn schoenhersteller verlangt hiervoor een aantal schoenreparatiebonnen, over eenkomstig het aantal bestemd •voor dezelfde reparatie met zooileder. Dit is toch niet juist Overal is rubber te koop zonder bon. Voor mijn bonnen kan ik toch leeren zolen en hakken eischen, want volgens de verschenen persberichten zyn rubberhakketn zonder bon en wanneer overal plaatrubber vrij te koop is. kan mijn schoenhersteller toch ook rub- berzolen zonder bon leveren Deze opvatting is ten eenen. male onjuist. De werkelijke toestand is als volgt: De schoenhersteller krygt op de door hem ingenomen schoenreparatiebonnen toege wezen leer en rubber (van goede kwaliteit) in de navol, gende verhouding: 28 zooi- leder (croupons), 56 rubber, afvalleer voor binnenzool- en randenreparatie, 8 liezen, 8 halzen. 100 totaal. Voor zoover rubber vorm- hakken bij een handel voorra dig zhn, kunnen deze bonloos door den schoenhersteller wor den betrokken. Hieruit blijkt, dat slechts 1/3 deel van de klanten in aanmerking kan komen voor schoenreperaties met leer. De schoenmaker, die zijn taak goed begrijpt, is dus verplicht in de eerste plaats schoenen met rubber te her stellen. die door hun aard en oorspronkelijke maakwijze hiervoor in aanmerking komen. Grootendeels zullen dit zijn beroeps- en straatschoeisel. Uitzondering zal m den re gel gemaakt worden voor orthopaedische schoenen voor dat schoeisel, dat door hun maakwijze en bestemming niet met rubber gerepareerd kan, worden. Hef volgende probleem is de kwestie rubbervormhakken zonder bon. Wanneer de schoenhersteller niet in de ge legenheid is deze bij ztfn leve rancier te betrekken, is hij ver. plicht rubberhakken te snijder, uit de aan hem op de bon nen toegewezen rubberplaten, waardoor hij dus bonnen moet innemen. Wat betreft de plaatrubber, die momenteel vry wordt ver kocht, dit is de zg. technische rubber, die door haar samen- den geacht voor het herstellen |van schoeisel en door haar on doelmatigheid voor schoenre paratie zelfs een gevaar op. levert voor den levensduur van hef daarmede gerepareerd schoeisel. Het kan niet ontkend wor den, dat er inderdaad plaat rubber in den handel is, die bonloos wordt verkocht, doch door welke oorzaak dan ook aan haar bestemming is ont trokken, waarvoor wel dege lijk bonnen zouden moeten worden ingenomen. Dit is ech ter geen normale toestand en deze ongeoorloofde handel wordt dan ook zooveel moge- lijk door de inspecteurs der bedrijfsgroep lederverwerken de ambachten in samenwer king met die van het rijksbu reau voor huiden en leder en de economische politie de kop ingedrukt. Nieuws In een notedop Werden in normalen tijd alleen goedkoopere soorten visch gerookt, thans is dit zelfs het geval met de duur ste vischsoort, die de Noord zee oplevert, nl. de tong. Hon derden kilo's gaan „aan het spit" en spoedig zal men dan ook in een winkel niet alleen gerookte scharretjes, maar ook gerookte tong zien prijken. De pers maakt melding van het feit, dat er een wet ontworpen is om de Hongaar- sche staatsbank onder contro le van den staat te brengen. Gaat dit door, dan zal de bank door den minister van finan ciën worden beheerd. Thans is op de Lek te Eek en Wiel de nieuwe gier- pont „Koningin der rivieren" officieel in gebruik genomen. De pont heeft een capaciteit van 75 ton en vaart dag en nacht. Enkele dagen voor Paschen 13 bij Ramspol, (Kampen), een bailybrug voor het verkeer opengesteld, die een aanmerke lijke verbetering brengt in de verkeersverbinding van het oude land met den N.O. Pol der. Het m.s. „Sloterdyk" is 20 April uit Tandjong Priok vertrokken. Aan boord bevin den zich 408 mannen, 407 vrou wen en 250 kinderen. Van de totaal 1065 repatrieerenden zijn er momenteel zeven ziek. Een aantal West-Brabant- sche dienstplichtigen heeft door middel van een request bij den minister van oorlog gepro testeerd tegen het besluit dat aan een bepaalde categorie jongemannen uitstel van dienst wordt verleend. Op het postkantoor te Hil versum zijn enkele valsche bil jetten van 10 in ontvangst genomen. Het onderzoek wees uit, dat de biljetten zeer goed geïmiteerd zijn en vermoedelijk gefotografeerd. De passage over het wetboek van straf recht aan de achterzijde is er vrywel onleesbaar opgekomen, terwijl aan de voorzijde de groote letters „de Nederland- sche bank betaalt aan toon der" met een fijne pen bijgetee- kend zyn De bankbiljetten zijn opgezonden aan de afdee- ling falsificaties der Neder- landsche bank ter nader on derzoek. Het van 1943 dateerende voorschrift, waarin de huurta- rieven voor paard- en wagen waren geregeld, is vervangen door een nieuw, waarin met gestegen loonen en onder houdskosten rekening is ge houden. De nieuwe tarieven Hggen 25 tot 30 hooger. LONGONTSTEKING EXIT? Een doctor in New- York. Heide lberger ge naamd, beweert 'n wit poeder te hebben ver vaardigd. dat den mensen 6 maanden im- muum maakt voor long ontsteking. Het poeder wordt gemaakt uit de pneumonia-kiem en kan worden opgelost en on- derhuidsch worden inge spoten Vier ons ervan is volgens den doctor, vol doende om 2.000.000 menschen te inmunisee- ren. Nederlandsche tulpen In Londen. De Londenaars kunnen bin nen enkele weken genieten van de kleurenpracht der Hcllandsche tulpen, waarvan er meer dan twee honderd duizend naar Engeland zijn gezonden als geschenk van het Nationale Comité, dat kort na de bevrijding in ons land was gevormd om den Vereenigden Volken een bloemenhulde te brengen als dank voor hun oorlogsinspan ning. De tulpen zrjn verdeeld over de mooiste Londensche par ken. nl. Hydepark, Regents- park, Greenwichpark, Hamp- toncourt Gardens, waar de tulpen zijn geplant in den vorm van een wijzerplaat, en Kewgardens. Ook werden zij geplant in den tuin van Bu- ckinghampalace. Walcheren in Zuid-Afrika Op de met Paschen te Wit watersrand in Zuid-Afrika ge houden landbouwtentoonstel ling waar Nederland als hét eehige buitenlandsche land ver tegenwoordigd was. toonden de bezoekers groote belangstelling voor den Nederlandschen stand. Vooral de foto's van de herstelpogingen met betrek king tot het IJselmeer en Walcheren trokken zeer sterk de aandacht. Oproer in Milaan. In de gevangenis te Milaan is een groot oproer uitgebro ken. Gevangenen, gewapend met vuurwapens en handgra naten overvielen wakers en po litie en maakten zich meester van het gebouw. Aanrukkende politietroepen sloten het ge bouw in. Tijdens deze belege ring werd hard gevochten. Na 24 uur strijd vroegen de ge vangenen op Tweeden Paasch- dag wapenstilstand, doch na. derhand zetten zij den strijd weer voort. Sport DAMMEN. ZEELAND—LUIK 24—10. Te Bergen op Zoom speelde een Zeeuwsch dam team tegei. het team der Belgische pro vincie Luik De Zeeuwen won nen met 2410. SCHAKEN. NOORD-BRABANT— ZEELAND 23—15. Op den 2en Paaschdag vond te Breda de eerste schaak match plaats tusschen de sterkste spelers van den Noord-Brabantschen Schaak bond en die van den Zeeuw- schen Schaakbond. Met 38 spelers trok men naar Breda in de hoop de nederlaag, die vrij zeker werd verwacht, zoo klein mogelijk te houden daar er eenige sterke Zeeuw- sche spelers verstek moesten laten gaan. De nederlaag werd geleden, doch slechts met 15 tegen 23 punten. Wielrennen. Op Zaterdagmiddag 11 Mei ..s., des namiddags om half drie, zal de Ronde van Kapelle worden verreden. Deze wordt georganiseerd door de Wieler- sportclub „KapelleBi ezelin- ge". Hieraan zullen verschil lende bekende amateurs deel nemen. Gezien de spontane mede werking welke men nu reeds van de zijde van het publiek heeft, belooft <ïlt weer een succes te worden. De ligging van het parcours is goed. De alhier gespeelde voetbal wedstrijd Kloetinge I en Krab bendijke I, werd door Krab- HET EILAND THOLEN. De voornaamste verbinding welke het eiland Tholen met het Brabantsche vasteland had, de moderne verkeersbrug te Tholen. werd enkele aagen voor de bevrijding door de te rugtrekkende Duitsche troepen vernield. Het door inundatie en beschieting zwaar getroffen eiland verloor daarmee een oeververbinding welke voor het contact met het provinciaal bestuur van Zeeland van groot belang was. Deze week is men begonnen de brug te herstellen. De zwaarste Europeesche „bok", de „Ajax", heeft zoo goed als de geheele in het water liggen de brug gelicht en op huippy Iers geplaatst. Momenteel is de eenige verbinding met het eiland een kleine veerpont. Dezer dagen heeft men te Tholen het geheele carillon te rugontvangen dat door de Duitschers was weggesleept. De visschers, die met hun boo ten de klokken indertijd moes ten vervoeren, lieten nabjj Urk hun boot zinken. Eenige we ken geleden is de schuit met alle klokken gelicht. Het „oogstwonder" dat vo rig jaar plaats had op het eiland Tholen toen, tegen de verwachting van de deskundi gen in. normaal geoogst kon worden van de gronden, welke met zout water geïnundeerd waren geweest, zal zich dit jaar waarschijnlijk niet herha len. Vorig jaar immers waren de overstroomde gronden door een overvloedigen regenval on. der brak water komen te staan, tengevolge waarvan al gemeen andere plantsoorten tot een verrottingsproces kwamen, hetgeen weldadig inwerkte op den ingezaaiden grond. Dit proces zal zich dit jaar niet herhalen, zoodat een slechte oogst wordt verwacht. De inundatie heeft nog meer op haar geweten: oox het eiland Tholen is, wat de boo- men betreft zoo goed als ge heel kaal geworden. Het ge meentebestuur van het stadje Tholen heeft voor aanleg en nieuwen aanplant een bedrag van 4500 uitgetrokken. Daniel Defoe 215 jaar geleden gestorven. Vrijdag 26 April zal het 215 jaar geleden zyn, dat Danië'. Defoe stierf. Defoe, die een geestdriftig aanhanger was van Willem III en dezen vorst in verschillende vlugschriften steunde, is wereldberoemd ge worden door zijn roman „Ro binson Crusoë", gepubliceerd in 1719. De aanleiding tot dit verhaal vormde een werkelijke gebeurtenis, nl.: het v°or straf achterlaten op een onbewoond eiland (Juan Fernandez) van den boekanier Selkirk dooi den kapitein William Dampier Een expeditiegenoot, Woodes Rogers, die hem later bevrijd de, publiceerde het verhaal hiervan in 1712 en ongetwijfeld heeft Defoe het gekend en ge bruikt. Maar Defoe bewerkte het op zeer oorspronkelijke wijze en het werd een oeuvre vol zuiver voorstellingsvermogen en psy chologische diepte, dat naast den Bijbel een record aantal uitgaven bereikte. Defoe werd begraven te Londen op Bunhiell Fields. Op zijn graf prijkte een hooge zuil, aan de oprichting waarvan kinderen uit de geheele wereld een spaarpenninkje hebben bij. gedragen en waarop gegrift staat: ..Hier rust de schryver /an Robinson Crusoë". RECHTBANK MIDDELBURG Uitspraken dd. 17 April. C. 'J. C., uitspraak 8 maan den gevangenisstraf; J R., uit spraak 8 maanden gevange- usstraf; J. O., uitspraak 750 b. s. 3 maanden hech- steld was. :enis: C O., uitspraak 8 maan- Het technisch peil van de den gevangenisstraf: J. S.,|Zeeuwsche spelers kan opge- uitspraak 4 maanden gevan- voerd worden. Maar dan is het genissstraf. zaak de jonge spelers tijdig TOONT UW DANKBAARHEID De Nationale Commissie tot uitzending van Nederlandsche kinderen 1945 heeft een tegel laten vervaardigen, waarmede ouders, wier kinderen in het buitenland vertoefden. hun dankbaarheid kunnen toonen aan de pleegouders. Na toe zending van een bedrag van 9.50 aan deze commissie. Zee straat 73, Den Haag en opga ve van naam en adres der pleeg ouders wordt voor verzending zorg gedragen. Op deze wijze kan men zijn dankbaarheid toonen. Tribunaal Middelburg. De 19-j. F. E. P. S., te Mid delburg, thans gedetineerd, nam een bankbiljet van 25 weg. Bovendien had hij een paar rubberknielaareen. die hij van1 de Heide Mij. in bruikleen had ontvangen, zich weder rechtelijk toegeëigend. Uitspr. 3 mnd. gev. str. met aftrek voorarrest. De 40-j. G. P., te Middel burg, werd in verwaarloosden toestand op het station te Vlissingen aangetroffen. Hij staat nu terecht met de ten lastelegging. dat hij in Vlis singen, zonder middelen van bestaan heeft rondgezworven Conform den eisch werd hij veroordeeld tot 3 dagen hech tenis en 1 jaar Rijkswerkin richting te Veenhuizen. De 45-j. A. B„ te Vlissingen, nam 4 zakken kolen weg. Uit spr. 40 subs. 20 dagen hech tenis. De 40-j. J. Sinke, te Mid delburg, eigende zich weder rechtelijk kolen toe. Hij werd veroordeeld tot 20 boete, subs 10 d. hecht. Dé 41-j. G. A. de H., te Dor. drecht en de 26-j. H. W. de H., werkzaam te Middelburg, had den zich een deken wederrech telijk toegeëigend. Zij werden veroordeeld tot 30 boete, sub 15 d hecht. Dé 66-j. J. H„ te St. Lau rens, nam een konijn weg. Dat kostte hem 25 subs. 10 d, hecht. De 20-j. C. de B.„ te Vlis singen, nam een fornuis weg. Hij kreeg 1 mnd. gevangenis straf. De 33j. B. F. B., te Utrecht nam in Middelburg een vracht auto weg. Hij werd vrijgespro ken. 's-Grayenpolder Inspecteur der Volksgezondheid. Bij K B. van 15 Januari '46 is J R. van der Borgh, arts te Óuddorp, benoemd tot in specteur van de volksgezond heid. met aanwijzing van de provincie Zeeland als ambtsge bied. De gemeente Middelburg is hem als standplaats aange> wezen. Middelburg Traditiegetrouw hebben ook de Middelburgsche padvinders Dinsdag jl., op den dag van St. Joris, den nationalen en internationalen padvinders feestdag, hun uniformen ge dragen, met daarop als natio naal embleeim de tulp. De verschillende groepen: de zeeverkenners, de R.k. ver kenners, de „Berdenis van Berlekomgroep" en de padvin ders van het Leger des Heils, hebben ieder op hun eigen wyze St. Jorisdag gevierd met ver kenningstochten, speciale bij eenkomsten en kampvuren; sommigen hebben in Middel burg, anderen, dank zy het feit, dat de feestdag ditmaal In de vacantie viel, buiten de voetsporen va® St. Joris ge volgd. Per 15 April jl. heeft het R.K. Muziekgezelschap „St. Caecilia" zich aangesloten als onderafdeeling van den R. K. Volksbond in Middel burg.' Sedert kort zijn nu ook de repetities weer hervat, en ondanks de vele moeilijkheden welke een en ander in den weg staan en stenden, mag verwacht worden, dat binnen afzienbaren tijd deze vereeni- ging den Middelburgers weer iets kan presenteeren. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP Tot suppoost van het mu seum van het Zeeuwsch Ge nootschap is benoemd de heer A. van de Reest. gep. agent van politie te Middelburg. Het ten deele gereorganiseerde museum wordt 1 Mei her opend. Het voetbalpeil in Zeeland. Speciale training voor jonge spelers. Wy lezen in het clubblad der .Zeeuwen" een beschouwing over het voetbalpeil in Zee. land, waaraan wij het volgen de ontleenen: Dat het voetbalpeil in Zee land lager staat dan in andere provincies, vindt volgens ons zijn oorzaak in een te geringe; bevolking. Steden met ten hoogste 24.000 inwoners zijn niet te vergelijken met Breda. Dordrecht, Rotterdam enz. Nu wil dat ook weer niet zeggen, dat hier geen eerste klasse spelers rond kunnen loopen. die zijn er inderdaad altijd ge weest,. maar een zoodanig aan tal, dat men blijvend een eerste klasse elftal kan vormen mei de noodige reserves is tot op heden nog niet verwezenlijkt De hierboven aangehaalde omstandigheden drukken vrij wel alle sporten, vooral bij teamwork. Toch werden de Zeeuwen buiten Vlissingen wel verge- leken met een niet-Zeeuwsche Dloeg, omdat hun spel op snel- ïeid gebaseerd was, en ook hun training daarop inge- Maar de cijfers liggen116 ..vnjwiuig werklozen" j 00 iwaaronder verstaan worden die anders. Onlangs verklaarde minister Vos op een persconferentie, dat onze maatschappelijke pro ductie op het oogenblik circa 60 van de vooroorlogsche bedraagt. Het zal velen ver wonderd hebben, dat in weer wil van deze geringere pro ductie. het aantal werkloozen nu aanzienlijk lager is, dan in 1938 het géval was. Immers, terwijl in 1938, 303.4 duizend arbeiders (inclusief werkver schaffing) werkloos waren, beloopt het aantal personen, dat nu als werkloos gere gistreerd staat 79,4 duizend, terwijl het aantal wachtgelders 19.3 duizend bedraagt en bo vendien 62,6 duizend arbeiders bij den D.U.W. z^n te werk gesteld. In totaal dus ca. 161.300 arbeiders. Nu zijn beide grootheden echter niet vergelijkbaar, zoo schrijft Parool. Indien men een inzicht wil verkregen van de arbeidskrachten, die niet aar de productie deelnemen. Beide opgaven van 't Centr. Bur, voor de Statist. hebben be trekking op de zoogenaamde „onvrijwillige werkloozen" dat zijn die valide arbeiders die aan een arbeidsbureau hun wensch te kennen hebben ge geven in het productieapparaat te worden ingeschakeld, daar zij er niet in zijn geslaagd een hun passenden werkkring te gen een passend loon op een redelijke plaats te vinden. Naast deze „onvrijwillige bendijke gewonnen met 32. werkloozen" onderscheidt men valide arbeiders, die niet aan de productie deelnemen, doch hun wensch hiertoe om wel ke reden dan ook niet aan een arbeidsbureau hebben ken baar gemaakt. Voor den oor log was deze „vry willige werk loosheid" verwaarloosbaar klein doch sedert de bevrijding is het aantal zeer sterk toegenomen, waarvoor talryke oorzaken zijn aan te wijzen. Vele jeugdige uit Duitschland teruggekeerde arbeiders, geven er de voor keur aan eerst hun leertyd te beëindigen, tal van vrouwelijke arbeidskrachten zyn liever in de eigen huishouding werk zaam. daar zy voor haar loon te weinig kunnen koopen wat in vele gevallen niet aan de hoogte der loonen doch aan het gebrek aan goederen moet worden geweten terwijl ten slotte een zekere (langzaam afnemende) categorie in den zwarten handel een bestaan vindt. Wij meenen niet ver van de realiteit verwijderd te zijn, indien w(j hun aantal op 125 a 150 duizend schatten, zoodat ten slotte ook nu nog een groep van circa drie honderdduizend arbeiders niet in het productie proces is ingeschakeld. Dat ongeveer een zelfde aantal arbeiders als voor den oorlog slechts 60 van het product van destijds voort brengt. behoeft geen verwonde ring te barendoor gebrek aan grond-, hulp- en brandstoffen en door veroudering van het machinepark is immers de ar beidsproductiviteit aanzienlijk gedaald. met speciale training te laten beginnen. Vroeger, zoo ongeveer 20 jaar geleden, was het meer 'n tijd voor geboren voetballers, ze loopen nog rónd, geboren de Gobi en Kleinzandje. et een vroegtijdige speciaal- training maak je van een jongen met een middelmatigen aanleg zeker een goed voet baller. Het is voor de jongens wel niet zoo aantrekkelijk als een partijtje spelen, maar dat moeten we ze bij brengen. Pak aan, niet alleen de jeugd, maar ook de andere spelers KANTONRECHTER MIDDELBURG. De kantonrechter te Middel burg heeft veroordeeld we gens: Verkeersovertredingen: J. P. B. te Kruiningen ƒ3, 3 en 1 b. s. 3, 2 en 1 d.h.; A. A. J. te Middelburg 3 b. s. 2 d. h.; W. V. te Serooskerke 3 en 2 b. s. 2 en 1 d h.; J. v. 't L. te Ovezande 3 b. s. 2 d.h,; G. A. v. B. te Oostkapel- f 3 b. s. 2 d.h.; W. V. te Vrouwenpolder 6 b. s. 3 d. h.; J. R. te Oudelande 3 b. s. 2 d. h.; C. R. te Oudelande 3 b. s. 2 d. h.; A. P. M. V. e Yerseke 10 b. s. 5 d. h.; J. d. B. te 's-Heer Arendskerke 3 en 2 b. s. 2 en 1 d. h.; N. S. te Kapelle 3 b. s. 2 d. h.; W. G. te Middelburg 3 x 2 b. s. 3 x 1 d.h.; R. A. B. te Viissingen 5 b. 3 d. h.; P. B. te Middelburg 3 b. s. 2 d. h.; A, A, te Mid- delburg 2 x f 2 b. s. 2 x d. h.; A. H. te Middelburg 2 x f 3 b. s. 2x2 d.h.; P. W. D. :e Kamperland 3 b. s. 2 d.h.; I. W. te Kamperland 3 b. s. 2 d.h. Overtreding vuurwapenwet: J. v. O. te Breskens 30 b. s 15 d.h met verbeurd verkla ring; C. D. L. te Rilland-Bath 30 en 20 b. met verbeurd verklaring van pistool en mu nitie. Overtreding leerplichtwet D. S. te 's-Heerenhoek 25 b. s. 10 d. h Overtreding alg. politiever ordening Vlissingen: J. P. te Vlissingen 3 b. s. 2 d. h.; een paard onbeheerd laten staan op den openbaren weg: M. J. v d. L. te Heinkenszand f 5 b. s. 3 d.h.; door luidruchtig zingen des nachts op den openbaren weg burengerucht veroorzaken: P. C. te Vlissln gen 6 b. s. 3 d.h.; als opkoo- per goud kcopen zonder dit in zijn register te vermelden: A. Oh te 's-Heèrenhoek 50 b. s. 25 d.h.; strooperij: F. v. O. te Middelburg 10 b. s. 10 d.h H. J. te Middelburg 10 b. s. 2 w.t. Scheepvaarlnieuws. April 20: Vertrokken „Ma ry" naar Duinsea. Aange komen en vertrokken „Wim" naar Lissabon. April 21: Aangekomen „Cre- sendo". Anr. 22: Aangek. „Rolf". Vertrokken „Rolf" naar Ko penhagen en „Cresendo" naar Trellerborg. 30 APRJL. De 30ste April zal te Mid delburg worden gevierd met een concert op het Molen water door het Middelburgsch Muziekcorps, dat aanvangt om 8 uur nm. In aansluiting hierop zal om 8.45 uur door hetzelfde corps met medewer king van de signaalafdeeling van „Achilles" een fakkelop tocht door de stad worden ge maakt. Vlissingen VARKEN IN BESLAG GENOMEN. Een groep te Vlissingen werkende arbeiders, welke met Paschen huiswaarts zou gaan, had „botje by botje" gelegd en clandestien een vet varken gekocht en geslacht. De poli tie aldaar nam echter alles in beslag en maakte proces-ver baal op. De arbeiders misten dus hun lekker boutje en wa ren tevens hun centen kwyt. Aan de avondschool Nijverheidsonderwijs te Vlis singen zyn voor net eindexa men de volgende personen ge slaagd. Afd. bankwerken, de heeren: A. J. J. Blaakman, C. Bongers, D. Bijleveld, Z. C. Ie Clercq, L. J. Geldof (L.); J. J. Geluk, A. A. Janse, K. F. Moens (L.), J. Platteeuw (L.), C. J. W. du Pon, S. v Reems (L.), A. A S. Schinkel, J. H. v. Sorge, W. Stroo (L G. Vertiey, J. Wanjon en J. Wil- deboer (1.), allen te Vlissingen. Afd. Scheepsbouwers, de heeren: G. M. Boucherie, M. Scheffers en P. J. v. Sluys, allen te Vlissingen. Afd. Electrotechniek, de heer P. J. Selgert te O- en vV. Souburg. Afd. Timmeren, de heeren P. J. Contant, D. v. Eenen- naam, J. Grys, J. C. Leuvelink en C. Wagouaar, allen te Vlis singen; A de Lange, te Koude- kerke. 1 niet geslaagd. L is met lof geslaaged. Aan de heeren P. Stroo, Visser, J. Hekhuis, P. v. Wijngaarden, J. de Nooyer en M. Vogel, allen te Vlissingen. werd een verklaring uitgereikt, dat zy den vervolgcursus met vrucht hebben doorloopen. STICHTING 1940—'45. Wy ontvingen een oproep aan de inwoners van Vlissin gen, onderteekend door een groot aantal vooraanstaande persoonlijkheden uit deze ge meente, inhoudende een op wekking om nu de herden king van de bevrijding nadert, dankbaarheid te toonen je gens de nabestaanden van hen, die vielen voor onze vrij heid door steun te verieenen aan de Stichting 1940'45. Hiertoe kan gebruik worden gemaakt van geblokkeerde tegoeden. Veere Vrijdagmorgen had te Vecre een aanrijding plaats. De wed. M. wilde by de groote kerk de straat oversteken, juist toen daar een Bellenwagen van de N.V. Stoomtram „Wal cheren" naderde. De chauffeur remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat het slachtoffer met de bumper in aanraking kwam. Met een lichte hersenschudding, een hoofdwonde en een verwonden arm, werd zij naar de woning van haar zoon overgebracht. Goes TRIBUNAAL GOES. Uitspraken. J J. A., 37 j., werkster te Goes. Het onderzoek zal bui ten de zitting worden hervat. S. v. S„ 59 j., auto- en rij wielhandelaar te Goes. 1 jaar intern., verbeui'dverkl. 25000, radiotoestel en meubilair, voor zoover in bruikleen.' Ontz. rechten. W. S.. 30 j., boekhandelaar Nieuwdorp. Beschuldiging ver vallen verklaard A. v. 't W.t 55 j. te Ovezan Beschuldiging vervallen verklaard. L. L., 47 j., bakker te Goes. Ontz rechten. J. R., 69 j„ te Goes. Ver- beurdverkl. 5000. ontz. rech ten en onmiddellijke invrij- heidsstelling. A. S.. 56 J.t aannemer te Goes. Verbeurdverkl. 5000 en ontz. rechten. 24 April 1946. J. P. de Regte, bakker te Wolphaartsdijk en C. Traas, steenzetter te Krabbendijke, beiden ontzetting rechten. J. Goud, klein landbouwer te 's-Heer Arendskerke, 2 j. interneering, verb, verkl. rij wiel en radiotoestel en ont zetting rechten. C. Goense, Kwadendamme, verbeurdverklaring radiotoe stel en ontzetting rechten. CHR. ULO SCHOOL. Op 1 Mei zal het 25-jarig bestaan van de Chr. Ulo school te Goes feestelijk ge vierd worden in de zaal van den heer Kroger aan de Beestenmarkt. Krabbendijke Zaterdagavond werd in de Geref. Kerk een Paaschwy- dingsdienst gehouden, voor ganger ds. de Bruin. Een ge mengd koor, met begeleiding van orgel, piston en trombone, verleende medewerking, onder leiding van den heer C. Diele- man. Mej. Tramper zong en kele soli. Tot onderwijzeres aan da Kleuterschool te 's-Gravenpol- der is benoemd mej. S. Car- preau uit Den Haag, vroeger helpster aan de kleuterschool te Honselerdijk. De kleuter school zal nu 16 Mei a.s. weer geopend worden. Baarland De huis aan huis collecte, te Baarland gehouden, voor de t.b.o.-bestrydmg, en uitger voerd onder leiding van het Groene Kruis, bracht 234.40 op. Kapelle BOOGSCHUTTERS CONCOURS. Op 2en Paaschdag gaf de Edeie Handboog Sociëteit „Willem Teil" te xiapeue, haar. jaariyKsche ccncouis op de nggende wip, waaraan door 8 sociëteiten werd deelgeno men. De uitslagen luiden als voigt: hoofdvogei: A. J. van Stei. „Willem i'ell", Kapelle; ie zy vogel: L, Boonman, „Spes Nosua1', Ovezande; 2e zyvo- gei: P. Bruynzeel „Willem reil", Kapeüe; ie hoofdkali ri. de Jonge „Zeeiandia", Ove zande; 2e nooidkai: H. Koens „Spes Nostra', Ovezande; le onuerkalC. Rijk „Zeeiandia", ovezanae; 2e onaerkal: J, xinuit „jacoba van Beieren", uoes; le kiep: P. Schreurs „Zeeiandia", Ovezande; 2e Klep: J. Vermeule „St. Sebas- ciaan", Heinkenszand; 3e kleps W. Reijerse „Wiiiem Teil', Kapeüe. Hoogste aantal kleine vo- gels geschoten: C. Rijk „Zee iandia', Ovezande. Te Kapelle kwam de winke liersvereniging „Handelsbe langen" na 5 jaar weer in ver gadering bijeen, onder voorzit terschap van den heer H, J. le Oiercq. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de over leden leden, I. Smallegange, H, ouivuwaarde en H. Krombeen, riet geheele bestuur trad af. rierkozen werden A. C. H. Blok Lot voorzitter. H. J. le Clercq, S. P. Groenleer, D. C. Nijssen en J van Paaschen in de va-« cature H. Duivewaardc en J. M. Huissoon, H. J. Burger, secretaris en Joz. Romijnse, penningmeester. Zuidzande BAZAR VERONICA. Zaterdag, Maandag en Dinsdag is te Zuidzande een bazar gehouden ten bate van de muziekvereeniging Veroni ca, die geworden is tot een feest voor de geheele plaats en dat was geen wonder, want geheel Zuidzande had ook se dert November gewerkt om goederen v-oor dezen bazar te vervaardigen. Het resultaat was uitstekend. Textiel, huis houdelijke artikelen, kunst voorwerpen, speelgoederen, rookartikelen, etc. er was te veel om op te noemen. Verder natuurlijk ontspanning in overvloed. Muziek ontbrak niet en in het heele dorp wapperden de vlaggen. Er zijn by de officieele ope ning, waarby o.a. aanwezig waren burgemeester Reierse van Kamerik en Zegveld met diens echtgenocte en meerdere commissieleden, vele hartelyke woorden gesproken, doch wij kunnen een verslag daarvan gerust weglaten. Wat betee- kenen immers woorden. Op daden komt het aan. Welnu, Zuidzandenaren hebben be wezen niet bij de pakken neer te zitten, maar zoowel in tij den van leed als in tijden van vreugde, één te zijn. Oostburg ALS 'T LENTE WORDT. Het was een mooi gebaar van de C.J.M.V. uit Terneuzen om, ten bate van de Chr. Jeugdbeweging in W.-Zeeuwsch Vlaanderen, welke beweging niet zoo erg krachtig is, Dins dagavond in de gymnastiek zaal van de R.H.B.S. te Oost burg een toonneeluitvoering te geven. Opgevoerd werd het tooneelspel „Als 't lente wordt", door Joh. van der Baaren. Er was voor deze uit voering nogal wat propaganda gemaakt, waardoor de zaal ge heel gevulwas, zoodat, wat de financieele zijde betreft, de opzet geslaagd genoemd kan worden. Over het spel kunnen wij kort zyn. Het was jammer, dat een dergelijk tooneelstuk, met zoo'n mooien inhoud, op zoo'n stuntelige wijze voor het voet licht werd gebracht. Op een enkele uitzondering na, bijv. by Dolf en Truus, was dit ge zelschap absoluut ongeschikt om voor het publiek op te treden, waardoor het geheel een fiasco is geworden. Een avond om spoedig te vergeten! Axel Te Axel is onder leiding van burgemeester Van Oeveren een. vergadering gehouden van af gevaardigden van vereenigin" gen enz. om de plannen voor een passende herdenking van enze bevrijding te bespreken. Ingevolge den wensch van de regeering zal deze sober karakter dragen. Op het pro gramma staat o.a. een dank dienst, klokgelui, concert en een wandeling naar het Pool- sche gedenkteeken aan den Kanaalweg AxelHulst. Een en ander zal nog nader vast gesteld vr^rden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2