PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ~SPAAK 7 BESPREKINGEN IN LONDEN. Bevrijding van Hollandia herdacht. r Vernieuwingsplannen van onze vloot. Zeeuwsch-Vlaanderen en de Schadevergoeding „We komen diep in de schulden te zitten..." V. H. Beekenk amp)» Uitgave: Stich ting P.Z C-. Middelburg. Druk: firma F. van dc Velde Jr., VHssingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds, M. L. W. Schoch, Viis- singen. Verscliijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 25 April '46 189e Jaargang Nummer 96 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal, franco per .post, 3 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Wolstraat 58-60. tel. 10 (2 iijnen): Middelburg Londensehe Kaai 29 tel 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. tel- 2475. Oosthnrg Oratemastraat 3. Terneuren: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300_P.ZX^_M!ddclbt^ Het wereldgebeuren. HIJ ZAL OOK ONZE BELANGEN BEPLEITEN Massa-arrestaties in Spanje. De Belgische minister van huitenlandsche zaken Spaak is in Londen gearriveerd en zal daar thans in een conferentie met zijn Britschen collega de vraag behandelen, of België al dan niet uitgenoodigd dient te worden tot de conferentie van ministers van buitenland- schft zaken, die Donderdag in Parijs aanvangt ter bespre king van de vredesverdragen en alle andere problemen, die in Europa om oplossing schreeuwen. Voor Nederland is er alle reden om deze bespreking tus- schen Bevin en Spaak met bizondere aandacht te volgen en wel omdat ook Nederland het allergrootste belang heeft bij de op handen zijnde rege ling ten aanzien van de Duit- sche Westgrens. Het is waar schijnlijk, dat Spaak, die ver leden week nog een bezoek aan Nederland heeft gebracht en daarbij drukke besprekin gen heeft gevoerd, niet alleen het Belgische, maar ook het Nederlandsche standpunt on der de aandacht van den En- gelschman zal brengen. Of daarbij de grenswijzi- gingsluwestie aan de orde za' komen, staat niet vast. Wel wordt aangenomen, dat de bezettingszones voor Neder land en België zullen worden afgebakend. Overigens zal er over het resultaat van Spaaks bezoek aan Bevin wel niet veel wor den gepubliceerd. Immers, er moet toch in de conferentie der ministers van buitenland- sche zaken over deze aangele. genheid worden beslist en voor deze conferentie ten einde is. zal er wel geen mededeeüng over het gesprokene worden gedaan. Wij hébben reeds herhaal delijk gewezen op de belangen, die Nederland in Duitschland heeft. Gelukkig mag worden vastgesteld, dat de regeenng in dezen actief is en onder meer bij de kort geleden te Londen gevoerde bespreking over de Indonesische kwestie, ook de Duitsche aangelegen heid ter sprake heeft ge bracht. "Wellicht kunnen wij dus gunstige resultaten tegemoet zien, zoowel van Spaaks be zoek aan Londen, als van de kom=nde ministersconferentie in Parijs, die overigens voor <le toekomst van geheel Eu ropa van zeer groote betee- kenis moet worden geacht. Veel nieuws valt er verder uit het buitenland niet te ver melden. Alleen bewijst de diefstal van hefc lijk van Mus solini voor den zooveelsten keer, dat het fascisme aller minst dood is. Merkwaardig genoeg valt deze diefstal sa men met een demonstratie in Rotterdam, waar, zooals men heeft kunnen lezen, de krijgs gevangen bemanning van een mijnenruimer het schip dezer dagen pavoiseerde ter gele genheid van den geboortedag van Hitier. Uiterste waakzaamheid blijft geboden, het blijkt wel uit alles. Ten slotte zij hier vermeld, dat de onrust in Spanje toe neemt. Er komen thans be richten over massa-arrestaties van Spanjaarden, die zich, ge steund en aangemoedigd door den afkeer, dien het buiten land jegens het Franco-regime aan den dag legt, krachtiger beginnen te roeren. Vandaag of morgen wachten ons, a's gevolg daarvan, vermoedelijk weer nieuwe terechtstellin gen TWEE GULDEN PER VEROORDEELDE. Niet alleen in Neder land, ook in Nieuw-Mexi- co is het met de financiën bedroevend slecht gesteld. In het plaatje Ruidiso heeft men besloten den JilaatseUjken rechter niet anger salaris te geven. Hg zal voortaan twee gulden krijgen voor iede re veroordeeling en niets voor een vrijspraak. Wij gelcoven niet, dat op een dergelijke wijze een ob jectieve rechtspraak in de hand wordt gewerkt. Geruchten rondom Vorrink. Een verslaggever van het Haagsche blad „Telex" zijn feruchten ter oore gekomen, ie, indien zij op waarheid be rusten, wei zeer bezwarend zijn voor Koos Vorrink en Pieter 't Hoen (Frans Goed hart). Vorrink zou in relatie hebben gestaan met den SD- spion Van der Waals. Arnold Meyer zou kunnen bewijzen, dat Koo9 Vorrink toen hij de eerste keer gearresteerd werd, op last van Schreider, Haupt- sturmbannführer van de S.D., is vrijgelaten. Ook zou Koos Vorrink verschillende malen aan Meyer advies gevraagd hebben tijdens hun ontmoetin gen te Den Haag, waarbij ter sprake is gekomen, dat Koos Vorrink de positie van „Lei- der"van het Nederlandsche Volk van Mussert zou overne men. Dit zou in overleg met de Duitsche bezettingsautori teiten geschieden. Meyer zou over de desbetreffende docu menten beschikken. Wanneer Koos Vorrink dit had willen bereiken, zouden degenen, die gezag hadden over de bevol king en in het Nationale Co mité zitting hadden, gearres teerd moeten worden. Na Vor- rink's arrestatie zijn inder daad verscheidene leden van het Nationale Comité gearres teerd, waaronder dr. Ringer, prof. Kranenburg, Schouten, mr. Joekes, mr. Menten e.a. Ook Frans Goedhart zou na zijn arrestatie doorgeslagen hebben, waarop de arrestaties, welke fataal werden voor de staf van het illegale blad „Pa rool", volgden. Goedhart zou op zeer mysterieuze wijze uit het concentratiekamp Vught zijn ontsnapt. Tot zoover de „Telex", die met den grootsten aandrang een verklaring ever de ïuchten eischt. DE GEARRESTEERDE JOURNALISTEN. De arrestatie van de vijf journalisten, die thans op het eiland Onrust zijn gedetineerd, luidt: Het officieele optreden tegen de Nederlanders in Ne- derlandsch Indië, die verdacht worden tijdens de Japansche bezetting met den vijand te hebben gecollaboreerd. Bandelooze jeugd. Dinsdagmiddag liep me vrouw de L. met haar baby in een kinderwagen, te wandelen in de Veerlaan te Rotterdam. Plotseling viel er een voor werp in haar wagen, dat ont plofte en den wagen totaal vernielde. Het kind kwam er echter wonder boven wonder zonder letsel af Nader onder zoek wees uit, dat het voor werp een zelfgemaakte bom was geweest, waarmede een 14jarige jongen aan het gooi en was gegaan. Zijn vriendje, de 15-jarige F. C., had het projectiel vervaardigd. De pol. litie heeft de zaak in onder zoek. Emigratie naar Australië. Australië heeft medegedeeld, dat het in de komende jaren niet minder dan 20 millioen immigranten op kan nemen, w.o. ook Nederlanders. Het gaat hier evenwel uitsluitend om geschoolde werkkrachten, vnml. voor den landbouw. Keert van Mook niet in Indië terug? Moorden on I landers en Indonesiërs den r, laaf sten tijd veel verbeterd is. bumatraanschen adel. (Vele Nederlanders in Batavia zijn echter ontevreden over Dinsdag heeft luitenant-ge neraal Spoor een rede gehou den over den zender der ge allieerde strijdkrachten te Ba tavia, waarin hij de bevrijding van Hollandia op 22 April 1944 door geallieerde en Ne- derlandsch-Indische strijd krachten heeft herdacht. Hij besloot' zijn rede met de woorden „Wat in Hollandia gebeurd is, is overal geschied waar de geallieerde of Ned. Indische strijdkrachten alleen de macht overnamen. De ver warring en ellende, die de Japannëezen achterlieten, werden bestreden zoo goed als dat maar mogelijk was met de beschikbare menschen. Toen wet en eide terugkeerden en de bevolking wist, dat zij werd beschermd tegen bandieten en terroristen, werd successieve lijk een nieuwe en vernieuwde gemeenschap opgebouwd". VAN MOOK NIET TERUG Het te Melbourne verschij nende blad Argus wijdt een beschouwing aan den toestand in Indië en zegt o.m., dat de verhouding tusschen Neder. het beleid van dr. van Mock, dat niet krachtig genoeg zou zijn geweest, terwijl ook de geïnterneerden van oordeel zijn. dat van Mook hen veel lijden had kunnen besparen. Algemeen neemt men aan, dat dr. van Mook waarschijn lijk niet naar Java zal terüg- keeren voor de algemeene ver kiezingen in Nederland in Mei. waarna hij zal weten, of hij het vertrouwen van de nieuwe regeering heeft. Naar wordt medegedeeld, is de sultan van Langkat (Su- matra's Orstkust), die door pxtremisten on zijn buiten ge vangen gehouden werd, over leden. Verder blijkt, dat de kroonprins en de broers van den sultan, evenals zijn secre. taris en diens broers eenigen tijd geleden door de extremis ten zijn vermoord. Voorts wordt medegedeeld, dat de vorst van Kceala Sim pang (Zuid-Oost Atjeh), die door extremisten was gear resteerd. gedwongen werd, zijn eigen graf te graven, waarin hij vervolgens levend begra ven is. OORLOGSTUIG IS GEEN SPEELGOED- Eersten Paaschdag speel den 3 jongens, resp. oud 9, 10 en 11 jaar, op het vliegveld te Peest (Dr.), met een bus, waarin zich vermoedelijk cel luloid bevond. Nadat de bus was stukgegooid, hielden zjj een brandende lucifer bij den inhoud, met het gevolg, dat een groote steekvlam ontstond en de kinderen gewond werden. Allen bekwamen brandwonden aan gezicht en handen. Zij zijn naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht en al daar opgenomen. Nog dagelijks komen dergelijke ongevallen met explosieve stoffen, of ver spreid liggende munitie voor. Het is de plicht van ouders en opvoeders om er op toe te zien, dat de jeugd zich met dergelijke voorwerpen niet be zighoudt. Verandering gemeentegrenzen. Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp tot wijziging van dc artikelen 157 tot en met 166 der gemeente wet. Het wetsontwerp laat de commissie uit de ingezetenen, genoemd in het bestaande ar tikel 158 vervallen. Het nut van deze commissies, welke in wezen slechts een doublure van den gemeenteraad beteekenen, weegt niet op tegen de admi nistratieve bemoeiing en de kosten. Tot °P zekere hoogte in de plaats van dit instituut wil dit wetontwerp de moge lijkheid openen, dat de inwo ners bij Ged. Staten schrif telijke bezwaren inbrengen. Voorts zullen, naast de raden als zoodanig, die door gemach tigden het meerderheidsstand punt in een openbare vergade ring van Ged. Staten kunnen toelichten, individueele leden der raden in do gelegenheid worden gesteld een minder- heidsgevoelen te verdedigen. De door inwoners ingebrachte bezwaren zullen dan tevens in leden van den raad pleitbezor gers kunnen vinden. Impopulaire Nederlanders. De Nederlanders, die Lon den bezoeken, worden daar impopulair door de vele rij wielen en rgwielonderdeelen, die zij koopen en waaraan de Britten ook zelf behoefte heb- ben. Bovendien worden die rgwielen gekocht met binnen-, gesmokkeld geld. Nog dezer dagen werden 3 Nederland sche vakbondsbestuurders ge- arresteerd voor dit feit er slechts tegen borgstelling weer vrij gelaten. WEER VRIJ. Enkele dagen na hun ar restatie door de politieke re cherche zijn de heeren Kars en Evers, directeuren van het Rotterdamsch Nieuwsblad, weer vrijgelaten. Een millionnair verdwenen. De douanebeambten te Vancouver zitten opge scheept met juweelen en kunstschatten ter waar de van meer dan een half millioen dollar welke het eigendom zrjn van den Franschen millionnair Henri Bar, die spoorloos verdwenen was, toen een klein vrachtschip met passagiersaccommodatie, waarop hij zich bevond, Vancouver aandeed. Daar het niet bekend is of Bar erfgenamen heeft, zullen de schatten eeni gen tijd in entrepot moe ten blijven. ui Komt er verlenging van den dienstplicht? In 1952 3 smaldeelen gereed Kroningsrlng van Napoleon. Na een geheimzinnige om zwerving van 142 jaren, is de kroningsring van Napoleon in Parijs teruggekeerd. Tgdens een kleine plechtigheid gehou den in het Louvre, heeft een goudsmid van Nederlandsche nationaliteit en woonachtig in Genève, den gouden ring, wel ken Napoleon I op den dag van zijn kroning droeg, aan den minister van nationale op voeding overhandigd. De ring is van massief goud in den vorm van adelaarskiau- wen, welke een smaragd van 20 karaat omvat houden: het symbool van de goddelijke openbaring, hetwelk men ook op de pauselijke tiara aantreft. Toen Marie Louise hem in 1814 meenam, verloor men het kleinood uit het oog. Verschil, lende verhalen over den ring deden de ronde. Men weet, dat Hitier hem wilde hebben en Mussolini eveneens. Mussolini bood er toen 60.000.000 francs voor. De goudsmid heeft hem Frankrijk als geschenk aange boden. De brand ie Amsterdam. Behalve de vijf menschen, die gisteravond tgdens den feilen uitslaanden brand in de P. C. Hooftstraat te Amster dam door uit de tweede en derde verdieping te springen aam de vlammen wisten te ont komen, bevond zich in de voorkamer van de tweede ver- g de 44-jarige vrouwelij ke kantoorbediende, mej. Kroon, die in het brandende huis is omgekomen. Haar lijk is Woensdagmorgen, gedeelte lijk verbrand, in het huis aan. getroffen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft zij zich naar de kamer van de familie Litjens bege ven, toen zij zag, dat alle an dere uitgangen door de vuur zee waren versperd. De fami. lie Litjens was toen reeds uit het raam gesprongen. Zij heeft ofwel dezen sprong niet durven wagen, of het raam door de vuurzee niet meer kunnen be reiken. Fascisten nog steeds actief. De roof van het lijk van Mussolini. Men is te Milaan van oor deel, dat Italiaansche fascis. ten zoowel achter den gehei men roof van het stoffelijk overschot van Mussolini als achter den n:g niet bedwongen opstand in de gevangenis van Milaan staan. Men vermoedt, dat deze incidenten een onder deel vormen van een plan dei- fascisten, dat in verband met de herdenking van Mussolini's dood en de "bevrijding van Noord-Italië, deze. week een jaar geleden, ten uitvoer wordt gebracht. Dinsdagmorgen vroeg, toen doodgravers hun werk in een stuk grond dicht bg de plek, waar Mussolini en zg'n geliefde Clara Petacci, liggen, begra i, wilden hervatten, vonden zij het graf geopend en de kist ledig. De kist van Clara Pe tacci was onaangeroerd. Niet het geheele stoffelijk overschot van Mussolini was verwijderd. De doodgravers vonden een been nog in de rijlaars, die de dictator droeg, toen lig 28 April verleden jaar bij Como werd gearresteerd en doodge schoten. De autoriteiten te Mi laan leggen er den nadruk op, dat geen bijzonder kenteeken op het graf was geplaatst om het tegen ontdekking te be- schermen. Het graf bevindt zich op een eenzame plek. Men is van meening, dat degenen, die voor deze lijkroof verant woordelijk zijn, waarschijnlijk heel goed wisten, waar het graf was gelegen. Aan de Milaansche bladen zijn anonieme brieven gezon den door de „Fascistische de mocratische partij". Deze deelt mede, dat zij het "lijk van Mus solini weggehaald heeft en dat het thans in haar handen be rust totdat het stoffelijk over schot van den vroegeren Duce .naar de glorie van Rome kan worden teruggebracht". Ook met strooibiljetten is deze mededeeüng te Milaan verspreid. Minder bureaucratie en bouwde zaak zijn? Het wordt doeltreffender werk verlangd Wij kunnen niet zeggen dar de rede van minister Ringers over den wederopbouw, in W.- Zw.-Vlaanderen bepaald gun stig is ontvangen. Dit immers staat wel vast: Willen de menschen in Z. Vlaanderen weer gaan bouwen, dan komen zij onherroepelijk in de schuld te "zitten, een schuld, die hen zwaar drukt, niet al leen wat de woonhuizen aan gaat, ook wat de winkelpanden betreft. Hoeveel winkelpanden zou den er in W.-Zw.-Vlaanderen zijn, die niet door den eigenaar worden bewoond! Beslist hee! weinig! Welk een schuldenlast krijgen deze menschen te dra gen bij herbouw van hun zaak! Zullen zg in staat zijn hun in komsten zoodanig op te voe ren, dat zij het vooruitzicht hebben binnen niet al te langer, tijd hun zaak schuldenvrij te maken? Het antwoord hierop moet helaas ontkennend lui den. Immers, de meesten van hen hebben, of liever hadden, een jarenlang gevestigde zaak en hadden daarin bereikt wat hier bereikt kan worden. Is het wonder, dat deze menschen (de meesten waren bezitters van een onbelast eigendom), tegen een schulden last aanzien als tegen een berg, een schuldenlast die, zoo ver wacht men. nog op de kinderen zal overgaan? Hoeveel moeilijkheden heb ben deze menschen al ondervon den tijdens de periode, gelegen tusschen het tijdstip van de catastrophe en nu. Hoeveel kosten hebben zij reeds ge maakt om hun zaak of bedrijf, zij het primitief, weer op gang te krijgen en als tot herbouw wordt overgegaan, van welke kwaliteit zal dan hun her- terecht in twijfel getrokken DE RUILVERKAVELING Ook de ruilverkaveling wordt niet algemeen gunstig ontvan gen. Men is zoo gehecht aan het eigen plekje grond. Men vraagt zich af, c-f wel rekening wordt gehouden met de draagkracht der belanghebbenden. Het is allemaal heel mooi om te be palen dat men daar en daai moet bouwen, dat de panden zoo en zoo moeten worden, maar is dat alles, bij deze scha deregeling, ook in de practijk uitvoerbaar? Wordt er door ue overheidsinstanties wel altijd efficient gewernt? Als men ;gn oor te luisteren legt, gaal men er anders over denken. Het is al meermalen voorge komen dat op een eenvoudige wijze, met niet te hooge kosten, bijv. een land'bouwschuur zoo danig hersteld kon worden, dat de boer daarmede voor vele ja ren gered zou zijn. Nadat door een architect de teekeninger. waren gemaakt, bleek men ïr. Middelburg daarmede geen ge noegen te nemen en werden plannen ontworpen, waarvan de uitvoering enorm veel duur- der zou zijn. De teekeningen van Middelburg vonden echter weer geen genade bg de be voegde instanties hier, enz. enz. Intusschen blijft de boer met de stukken zitten en vraagt zich met ergernis af. hoelang hij door deze ambtena rij nog zal vervolgd worden.' Een ander voorbeeld: Een beschadigd gebouw, bui ten de kom der gemeente, moet hersteld worden. De ar chitect maakt een teekening en houdt daarbij rekening met een bestaand, onbeschadigd raam. De teekening wordt af gekeurd. omdat dit raam moet verdwijnen en op een andere plaats moet worden gemaakt. Het departement van Mari ne vermeldt op de begrooting voor 1946 een eindcijfer van 236.008.331. In de memorie van toelichting op deze begroo ting wordt de richting waarin de gedachten met betrekking tot de marine zich ontwikke len, nader toegelicht. Wij lezen o.m. dat er ge dacht wordt aan een Neder landsche vloot, die hoofdzake lijk uit smaldeelen zal bestaan, welke als eenheid in gealü- eerd verband zullen kunnen optreden. Noodzakelijk is, ten behoeve van den vüegdienst, dat elk smaldeel een vüegdekschip van het light-fleet-carrie-type be vat en verder een aanvalsgroep samengesteld uit kruisers, die vergezeld zijn van jagers. Indien een dergelijke groep wordt samengesteld uit 2 krui sers met 15 cm. kanonnen be wapend, en 4 jagers, beschikt zij over voldoende gevechts kracht om zelfstandig te kun nen opereeren. De vliegkamp schepen behooren te beschikken over een jagerssteun, waartoe aan elk schip vier jagers zul len moeten worden toege voegd. Aan elk smaldeel zal, tenein de zoo onafhankelijk mogelijk te zijn van de walbases, een moederschip en een snelvaren de tenker, moeten worden toe gevoegd. Gedacht is aan drie smaldee len die In den loop van 1952 gereed zullen zijn. De geheele vloot, met inbegrip van de re serve, zal voor 1 Januari 1955 gereed kunnen zijn. DE MARINE- LUCHTVAARTDIENST Ook voor den marine-lucht vaartdienst is een voorloopig plan opgemaakt. Over 5 jaar zullen 3 eskaders aanwezig zijn, voor gebruik over de eer ste lijn. Deze eskaders bestaan elk uit 12 vier-motorige lange- afstand verkenners, die tevens als bommenwerpers geschikt zijn. Daarnaast nog 6 eska ders. elk van 20 twee-motorige aanvalsvliegtuigen en 3 eska ders val 20 jachtvliegtuigen. Daarnaast 60 ingescheepte jachtvliegtuigen, 48 inge scheepte aanvalsvliegtuigen en 1 eskader van 20 transport vliegtuigen. VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJD? Meer dan voorheen zal ge bruik moeten worden gemaakt n dienstplichtigen. Dit kan echter alleen effect sorteeren, indien de tijd, gedurende wel- kpri de zeemilitie voor eerste oefening onder de wapenen komt. aanzienlijk wordt ver lengd'. Een daartoe strekkend ontwerp van wet wordt aan_ hangig gemaakt. Voorgesteld wordt als compensatie de her halingsoefeningen te doen ver- 4 vallen. Binnenkort zullen in Indië aanwezig zijn 2 lichte kruisers, 6 moderne torpedobootjagers, 1 kanonneerboot van 1700 ton, 1 groote mijnenlegger. 1 mijnen veger, 8 kleine mijnenvegers met moederschip en 6 onder zeebooten. Onderhandelingen met de Britsche regeering zijn gaande om nog in 1946 een vüegdek schip en een 15 cm.-kruiser ter beschikking te krijgen. Omdat in den eerstkomenden tijd een zich snel wijzigende duikboottechniek kan worden verwacht, wordt het niet ver antwoord geacht thans reeds met den bouw van een aan zienlijk aantal duikbooten te beginnen. Wel zal een beperkt aantal worden gebouwd. Gevolg: een veel grootere en duurdere karwei. Andere voor beelden liggen voor het grij pen. „VERZET DE GRENSPAAL!' Wat is echter het gevolg van de ontevredenheid die door dit alles wordt gewekt? Een steeds verder vretende propa ganda voor aansluiting van Zw.-Vlaanderen bij België! De voorstanders van deze gedach te wordt de wind in de zeilen geblazen Bij een ministrieel bezoek aan W.-Zw.-Vlaanderen, ge ruimen tijd geleden, is aan de burgemeesters de vraag ge steld, hoe de bevolking denkt over aansluiting van Zw.- Vlaanderen bij België. Het ant woord van onze burgemeester-s was toen spontaan en volmon dig ontkennend, dat antwoord was toen vrij juist, de Zw.- Vlamingen zijn en gevoelen zich Nederlanders, maar wilier, ook als zooanig behandeld worden. Men krijgt echter meer en meer den indruk dat. speciaa. liet zwaar geteisterde West Zw.-Vlaanderen, de rekening zelf zal moeten betalen. Als men nagaat wat er in die IY2 jaar is gedaan voor deze streek, als men ziet dat thans nog honderden hokken in bun kers en krotten, ais men ziet dat' een groot aantal noodwo ningen nog steeds op afwer king wachten, nadat er 7 A 8 maanden gewerkt is, dat in 'n aantal van deze noodwoningen, thans bewoond, de vloeren weer moeten worden opgebroken omdat zij gescheurd zijn (ze hebben toch heusch ncgal wat geld gekost), enz. enz., waar bij dan nu komt de zeer onbil lijke schaderegeling, dan wekt het geen verbazing dat deze zwaar getroffen bevolking het oog richt naar onze Zuiderbu ren die. zij zijn er van over tuigd. de zaak wel anders zou den aanpakken. De leuze „Zet de grenspaal maar midden 111 de Schelde", wordt steeds va ker géhoord. Zeeuwsch-Vlaan deren zou dan achterland krij gen. Wij achten het onzer plicht op dit groeiende gevaar te wijzen, want gevaar ia er! Ned. officieren onderscheiden. Kapt.-luit. J. F. Drijfhout van Hooff is onderscheiden met de Distinguished Service Order voor het uitvoeren van succes, volle patrouillevaart met den onderzeeër O 19. Vier andere Nederlandsche officieren ont gingen het Distinguished Ser. vice Cross, terwijl aan twaalf minderen de Distinguished Service Medal werd toegekend Nederlanders danken Duitsche kameraden. Naar Reuter uit de Britsche bezettingszone in Duitschland meldt, hebben Nederlandsche oud-politieke gevangenen aan hun Duitsche medegevangenen uit de concentratiekampen een dankboodschap gezonden,waar in o.m. gezegd wordt: „Het feit. dat we heden nog leven, is enkel en alleen te danken aan den durf van on ze Duitsche kameraden, die ons steeds weer beschermd hebben tegen de SS-bewakers' Huishoudelijke Hulp. Aan het Internaat voor Huishoudelijke Beroepen. Prins Hendriklaan 28, Amsterdam Z. wordt per 25-4-'46 een cursus voor huishoudelijke hulp georganiseerd. Deze is ge. lieel kosteloos, ook het reisgeld wordt vergoed. De duur is 3 maanden. Na 6 weken mogen alle deelneemsters een week einde naar huis. de reiskosten worden dan eveneens vergoed. Een kleine toelage zal bg' wijze van zakgeld verstrekt worden. Minimum leeftijd 15 jaar. Aanmelding kan geschieden bij de Directie van het In. ternaat of bij de Gewestelijke Arbeidsbureau's. Na de oplei ding moet een betrekking in de huishouding worden aan vaard. Tachtig vroegere Duit sche officieren zijn. verdacht van samenzwering tegen het leven van den Beierschen min.. pres. dr. Hoegner, gearres teerd. Rede min. Schermerhorn. De rede, welke de minister president zal uitspreken tijdens het diner, dat Donderdagavond in hotel kasteel „Oud Wasse naar" te Wassenaar aan de in. ons land vertoevende B.B.C.- vertegenwoordigers wordt aangeboden, zal over de radio worden uitgezonden en wel van 20.05 tot 20.20 over Hil versum I. Deze uitzending wordt ge- relayeerd door de B.B.C., zoo dat men haar op hetzelfde tijdstip over een Engelschen zender kan h00ren. Overstroomd West Vlaanderen. „De Nieuwe Standaard" te Brussel merkt op, dat, in te genstelling met Nederland en Frankrijk, de Belgische regee ring niets doet om het land- bouwherstej te bevorderen. 20.000 ha. werden onder water gezet, waarvan de helft van liet zeewater te lijden heeft ge had. Het blad is van oordeel, dat door tusschenkomst der regee ring de overstroomde gebieden in korten tijd opnieuw vrucht baar kunnen worden gemaakt, In het tegenovergestelde ge val zal het land een verlies jijden van 250 millioen frank per jaar. Toegekende schepen als schadevergoeding? Op de vergadering van het -geallieerde agentschap der herstelbetalingen werd goed keuring gehecht aan de door het comité der koopvaardij vloot voorgelegde cijfers be treffende het aantal handels schepen, dat zal worden toege kend als vergoeding voor de schade, opgeloopen gedurende den oorlog 19391945. De totale tonnenmaat der geallieerde verhezen was 23 "ïo-m 608/ br. ton, ver deeld als volgt over de ver schillende landen (in duizen den): Australië 44, België 313, Canada 336, Denemarken 318, Egypte 55. Ver. Staten Ameri ka 4209, Frankrijk 1814, Ver. Koninkrijk 10.870, Griekenland 1178. Indië 56, Nieuw-Zeeland 32, Noorwegen 2393, Neder land 1555. Zuid-Slavië 202, Zuid-Afr. Unie 33. Van de voor de verdeeling beschikbare tonnage zijn in dezelfde volgorde aan de ver schillende landen de volgende percentages toegewezen: 0.19, 1.33, 1.42, 2.19. 0.23, 17.82. 768. 46.04, 4.99. 0.24, 0.14, 10.14, 6.59, 0.86, 0.14. VERKIEZINGEN EN POLITIEKE DELINGUENTEN. Naar aanleiding van de vele vragen, die den minister van Binnenlandsche Zaken, betref fende dit onderwérp, bereiken, heeft de minister het volgende bekend gemaakt: 1 Alle politieke deliquenten, die op 31 December 1945, rech tens van hun vrijheid waren beroofd en die'eerst na dezen datum in vrijheid zijn gesteld, mogen niet aan de stemming deelnemen. 2. De politieke deünquenten, die vóór 17 Mei a.s. van de juitoefening van het kiesrecht zijn ontzet mogen niet aan de stemming deelnemen. Doen zij dit toch. dan kunnen zij worden gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste zes maanden of een geldboete. DE HAAGSCHE G EMEENTEBEGROOTING. De Haagsche gemeentebe- grooting heeft in den gewonen dienst een tekort van 27.50.000, dat is 1.300.000 hooger dan dat van de gemeen- tebegrooting voor 1945. Naar in de toelichting gezegd wordt, zal het begrootingstekort 1945 stijgen tot 30.235.000. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een bil lijke papierverdeellng. verschijnt ons blad, uit hoofde van zijn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1