PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT AFZONDERLIJKE VREDESVERDRAGEN Heden laatste besprekingen met Indonesiërs. Hei Nederlandsch opperbevel in 1940 Europa's „drukste waterweg". UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur O. Ballintlju (rret redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stiet», ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma P. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoch, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Woensdag 24 April '46 189e Jaargang Nummer 05 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. t 3-20 per kwartaal, franco per post, 3-43 per kwartaal. Losse nummers 3 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie f 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Wnlstraat tel. 10 (2 lijneji)Middelburg: Londcnsche Kaal 29, tel 2077 en 2921. Goes: Turfkade 15. tel. 2475. Oostbufg Grateraafttraat 3 Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-. Middelburg- Het wereldgebeuren. DE GEALLIEERDE VERDEELDHEID EEN GEVAAR VOOR DE TOEKOMST. Japan krijgt er 30.000 heiligen bij. Dezelfde trieste vertooning, die de vorige vredesconferen tie is geweest, dreigt ook de nieuwe vredesconferentie te worden. Zoo ontzaglijk ver loo- pen de standpunten' der over winnaars uiteen, en zoo bitter weinig weet men op het oogenblik nog van wat men nu eigenlijk precies wil, dat de kans verre van denkbeeldig Is, dat de delegaties geen over eenstemming zullen kunnen bereiken en dat verscheidene staten er toe zullen overgaan, afzonderlijke vredesverdragen met de overwonnen staten te sluiten. Als het inderdaad zoo ver zou komen, zou dit weinig minder dan beschamend zijn en weinig goeds voorspellen voor de toekomst. Die overigens toch al niet zoo bijster rooskleurig uitziet. Als we zien, dat de Veilig heidsraad gevaar loopt al na zyn eerste proefstuk, de Perzi sche kwestie, het vertrouwen der kleine naties te verliezen omdat niemand gelooft, dat de Perzen niet onder druk toegeven aan alle dingen, die Rusland wenscht, als we zien, welk 'n ontstellende verdeeld heid er bestaat nopens Franco- Spanje, zou het dwaas' zijn te ontkennen, dat de wereld sedert het krijgsrumoer ver stomde, nog niet veel veran derd is, Erger echter is de verdeeldheid ten aanzien van hetgeen de vrede ons moeten brengen. Iedereen tracht van de verslagenen te plukken wat er van te plukken valt. En dat zou niet erg zijn, ware het niet, dat politieke oogmerken daarbij de wijze van handelen bepalen en dat het reeds thans vaststaat, dat als de eenheid blijft ontbreken, en als er werkelijk afzonderlijke vredes verdragen zouden worden ge sloten, het contrast tusschen Rusland eenerzjjds en Enge land en Amerika anderzijds zóó groot zou worden, dat di- t'omatie en goede wil.nauwe- ks nog kans hebben de par en nader tot elkaar te bren gen in de toekomst Afwachten daarom, wat de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland, Amerika, Rusland en Frankrijk in Parijs zullen klaarspelen. Hun confe rentie is van het allerhoogste belang voor de toekomst! Duitschland, Italië en Japan blijven waakzaam. Men kan er staat op maken, dat de doorgewinterde fascisten niet zonder welbehagen het gealli eerd geharrewar aanschouwen. Zij wachten slechts op hun kans en houden zich gereed. Geen dag gaat er voorby, zonder dat er melding wordt gemaakt van de ontdekking van fascistische complotten, nu eens hier, dan weer daar. Geen dag gaat er voorbij, zonder dat de oude denkbeel den in den vorm van de een of andere demonstratie weer opduiken. Nu wordt bijvoor- r-\ j L i f u i beeld weer aangekondigd, dat L/e L.anadeescne Statcnet. ,30.000 Japansche soldaten, die hun leven gaven voor Groot Oost Azië als nationale helden zullen worden gevierd op 30 April a.s. Zij zullen heilig worden verklaard. Het is te hopen, dat dit een waarschuwing voor de geallieerden zal zijn. Alleen eenheid kan een herleving van het fascisme voorkomen Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Zwitserland. H.K.H, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen in de week van 20 tot 25 Mei a.s. een offi cieus bezoek aan Zwitserland te brengen, teneinde den dank te vertolken van het Neder- landsche volk voor de hulp door Zwitserland geboden bij het reliefwerk in Nederland Lijk van Mussolini gestolen. Het gemeentebestuur van Milaan meldt, dat het lyk van Benito Mussolini in den nacht van Maandag op Dinsdag van het kerkhof te Milaan is weggehaald. EEN MERKWAARDIG ANTWOORD! De ex-Hongaarsche premier werd geïnter viewd en de journalist vroeg of zijn regeering pro-geal- pro-Duitsch of pro-geal lieerd was geweest. Het antwoord van den staats man luidde: „Ach, een deel van myn ministers en ik waren pro-Duitsch. Het andere deel en ik waren pro-geallieerd!" 2283 Duitschers vergiftigd In Neurenberg, waar dezer dagen reeds bij 1900 gevangen S.S.-mannen arsenicumvergif tiging werd geconstateerd, zijn nu opnieuw 300 man vergif tigd. In totaal zijn het er nu 2283. Het blijkt dat in een Duitsche bakkerij het brood aan den onderkant met arseni cum werd bestreken. Er be stond een complot om 15000 S.S.-ers te vermoorden. Naar wij vernemen zou er geen sprake van zijn dat briga. dier J F. Lister, die na de be- vrijding van Nederland eenigen tijd stafchef van de Canadee- sche 8trijdkrachfen in Neder land is geweest, in hechtenis is genomen. Welingelichte krin gen te Amsterdam noemen di* bericht uiterst voorbarig en zelfs onjuist. DONDERDAG TERUG NAAR BATAVIA. De komende Hij werd aanlapper. Wy lezen in de „Volkskrant": In Enschede kwam 'n veertienjarige knaap by zijn onderwijzer om zijn ontslagbriefje. Hij had het niet verder ge bracht dan de vijfde klas, maar was veer tien en mocht dus van school af. Hrj zou in dienst komen by een spinnery als aanlapper oftewel hulpspinner. „Voorloopig krijg ik twintig gulden per week" zei het jong- mensch. „Dat is een felicita tie waard, vriend," zei de onderwijzer, „dan verdien je precies even veel al3 ik." Noorsch schip in mijnenveld. Te Heimingsvaer op de Lo foten in het noorden van Noorwegen is op eersten Paaschdag het voor de kade liggende s.s. Ramoe uit Oslo plotseling geëxploseerd. Veer tien opvarenden zijn hierbij om gekomen en vijftien anderen liepen ernstige verwondingen op. Het schip lag al vier dagen op die plek. Men zegt dat deze plek vroeger een magne tisch mijnenveld is geweest. Het Noorsche ministerie van marine heetft echter verklaard, dat dit vroegere mijnenveld nauwkeurig is geveegd. Men vreest echter, dat een der diepteladingen hierby niet is ontploft. Door onvoorzichtigheid gewond. Op een familiefeestje, dat in den nacht van Zondag op Maandag te Rotterdam ge houden werd, hield de 34- jarige sergeant by den lucht vaartdienst van K. een voor dracht, waarbij hij zijn revol ver moest gebruiken. Hij haalde de patronen eruit maar vergat dat er zich nog een kogel in de kamer bevond. In het vuur van zyn voor dracht zwaaide hij met het wapen, waarby hij den haan overhaalde en tot grooten schrik van de aanwezigen zichzelf in de borst schoot. Ernstig gewond is de man in bet Zuiderziekenhuis ter ver pleging opgenomen. Rijksconferentie. Naar het A.N.P. uit be. trouwbare bron verneemt, zul len de laatste besprekingen tusschen de Nederlandsche regeering en de Indonesische delegatie hedenmorgen te 's- Gravenhage worden gehouden Daarna keeren de Indone siërs zoowel als de vertegen woordigers der Ned. Indische regeering naar Batavia terug, waar dan de besprekingen hervat zullen worden. Met spanning mag men de resul taten tegemoet zien! Intusschen wordt reeds be kend, dat de voorbereidings commissie voor de komende Ryksconferentie in de eerste week van Mei haar werk zal hervatten. Zooals bekend zal op deze Ryksconferentie de toekomstige status van de ryksdeelen definitief geregeld. HET VERTREK DER INDONESISCHE DE LEGATIE. Het departement van over- zeesche gebiedsdeelen deelt mede, dat de Indonesische delegatie, welke Donderdag uit Nederland zal vertrekken, vergezeld zal zyn van de heerer. dr. Saroso Wïrodihard- jo, Lid van het hoofdbestuur van Indonesische burgers, R. M. Setyasjit Soegondo, Lid van de Tweede Kamer der Staten-generaal en drs. Ma- roeto Daroesman, voorzitter van de Perhimpoenan Indo nesia Dr. van Mook arriveer de. gelijk gemeld, gisteren te s-Gravenhage. INDONESISCHE VLIEG TUIGEN. Bij de aankomst van 'n Indo- nesischen generaal te Batavia landden voor het eerst Indo nesische vliegtuigen op een geallieerd vliegveld. Een der vliegtuigen stortte neer. De Nieuw-Holland is op 2en Paaschdag met 1000 eva- cué's naar Nederland vertrok ken uit Bangkok. Roerigheid om interneeringskamp. In de afgeloopen nachten is er eenige roerigheid om het interneeringskamp in Laren (N.H.). Op verschillende tyd- stipper is namelijk in den nacht op het kamp geschoten. Er is echter niemand geraakt en ook niemand gevonden, die zich hieraan had schuldig ge maakt Er is dus geen sprake van een „overval". Steeds namelyk wanneer de alar meerde gezagstroepen die het kamp bewaken, een onderzoek instelden, waren de daders ge vlogen. Men neemt aan dat hier van zuiver kwajongens- werk sprake is. Er wordt ijve rig gespeurd naar de daders. Polen willen niet naar huis. Op aandrang van Rusland heeft Bevin een maand ge leden het Poolsche leger van den anti-sowjet gezinden generaal Anders ontbonden en de Polen den raad gegeven naar hun vaderland terug te keeren. Het overgroote deel van het ieger blykt hier echter in 't geheel niets voor te voelen en velen verklaren openhjk, dat Polen als een deel van de Sowjet-Unle te beschouwen ls. Vooral de oudere lichtingen, die in zeven of acht jaar niets van hun familie en hun gezin hebben gehoord, wenschen den band met het vaderland niet te herstellen. Gen. Anders heeft geen invloed uitgeoefend op de houding van zijn sol daten. 100.000 Joden naar Palestina De N.Y. Times meldt uit Londen, dat de impasse in de Engelsch-Amerikaansche com missie van onderzoek voor Pa lestina is verbroken en dat een unaniem rapport zal wor den gepubliceerd, waarin wordt geadviseerd om 100.000 Joden zoo spoedig mogelyk in Palestina toe te laten. De im- asse zou verbroken zyn toen e Engelsche leden der com missie op verscheidene punten jegens de Amerikanen toega ven. Het rapport zou een vry volledige afwijzing beteeke- nen van het Britsche witboek van 1939. REICHSWALD IN BRAND. Uit Ny'megen wordt gemeld, dat het befaamde, op Duitsch gebied gelegen Reichswald in brand staat en dat er zeer groote schade is aangericht. De brand woedt tusschen Kleef en Hasselt. De wisseling van het opperbevel Gen. Reynders contra min. Dyxhoorn. Tot de geschiedenis van de verdediging van ons land in 1939—1940 behóórt ook de achtergrond van de wisseling van het opperbevel. Generaal Reynders, die op perbevelhebber was van leger en vloot (O.L.Z.), ging in Fe bruari 1940 heen en werd ver- vangen door generaal Winkel man, die toen al rüim een jaar op zijn lauweren rustte. Doordat generaal Reynders het eerst met een brochure de geheimzinnigheid van deze wis. seling van het opperbevel be lichtte, werd in groote lijnen en in een bepaalde algemeene richting bekend, wat vóór dien aan alle, ook hoogere officie ren min of meer een boek was vol fantasie. Daarmee was de zaak na tuurlijk niet uit. Men kon immers wel begrijpen, dat gen. Reynders deze Brochure schreef om zich zelve in bet beste licht te zetten! En dan kon het wel niet anders of de brochure moest tegen iemand anders zijn gericht Als men ze las, bleek bet maar al te klaar, dat in de oogen van gen. Reyn ders in den min. van oorlog de zaak gezocht moest worden van deze opperbevelhebber, wisseling. Een wisseling die in allen gevalle onze landsver dediging geen goed gedaan heeft. Het wachten was dus op het wederwoord van den luit.-gen Dyxhoorn, die in 1938 van maj. van den generalen staf min. van defensie, werd. Deze ver scheen nu dezer dagen bij van Stockum te 's Hage. De brochure van gen. Dyx. hoorn brengt, zoo meldt „De Avondster", geen wijziging in de opeenvolgende feiten door gen. Reynders reeds gegeven Alleen de achtergrond wordt anders belicht Een buitenstaander heeft natuuriyk geen oordeel na het lezen van beide brochures. Wel springt nu een vraag naar voren. Waarom is de toenmalige veldlegercomman- dant lt.-gen. J. J. van Voors» tot Voorst niet met het opper bevel belast en wel de reeds op pensioen gestelde generaal Winkelman? Min. Dyxhoorn toch, verklaart ln zyn brochu HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Met man en macht wordt aan het herstel der sluizen gewerkt. Even voor de zak van Zuld- Beveland begint, ls op de kaart van Zeeland een klein blauw streepje. In kleine let tertjes staat er onopvaUend naast: „Kan. door Zuid-Beve land". Dit kleine streepje ls één van de drie kanalen die onze waterryke provincie, min der kanalen bezittend dan welke andere provincie ook, telt. De beiangrykheid van dat streepje op de kaart" is ech ter aanmerkeiyk grooter dan zyn onopvallendheid en be scheidenheid zou doen vermoe den. Natuuriyk heeft ieder wel sens van dit kanaal door Zuid- Beveland gehoord. Het staat Immers al op het programma van de derde klas en een eenigszins dragelyke leerling van de vierde klas kan het zonder moeite op de blinde kaart aanwijzen en weet zelfs, dat aan de uiteinden de dor pen Wemeldinge en Hansweert liggen. Dat h\j dat weet, is wnar-inoemd. schynlyk te danken aan het stereotiepe mopje van den meester, dié vertelde van het jongetje dat, toen meester op de blinde kaart Kruiningen aanwees, niet wist welk dorp het was en zei, nadat de meester ter verduideiyking over zijn kruin had gewreven, dat he1, Wemeldinge was. Maar daarmee houdt zeer waar schijnlijk de kennis op en veelal herinnerde de bezoeker van Zeeland zich eerst als hij de monumentale spoorbrug b(j Vlake passeerde, weer het be staan van dit kanaal. Ten onrechte! Immers dit kanaal, dat niet eens 10 km lang is, was en is nog steeds een van de belangrijkste waterwegen in ons land. Het was voor den oorlog niet alleen het drukst bevaren kanaal van ons land maar van geheel Europa. Het vormt de schakel, die het net van waterwegen ver bindt tusschen Antwerpen en Rotterdam, de twee belang rijkste havens van het Wes ten van het vasteland. Voor het transito verkeer tusschen deze beide havens is het ge graven. Een belangryk ka naal dus, waardoor de plaat sen aan de uiteinden daarvan zich tot bloeiende welvarende dorpen konden ontwikkelen. Niet voor niets wordt Hans- weert „Klein Antwerpen" ge- WAT DE DUITSCHERS VERWOESTTEN. Ieder had met de bevrijding een zwaren strijd verwacht om dit kanaal, want de strijd om Zeeland was in wezen niets anders dan de stryd om de haven van Antwerpen. Zeeuwen achter het kanaal hebben na den val van den Kreekrakdam eenige dagen in zeer nerveuze spanning geleefd. De landing brj Baar. land die de Duitschers vol komen verraste, .heeft echter het oorlogsterrein naar elders verplaatst, maar niet dan nadat de vyand, die het stra- tegisch en economisch belang van dit kanaal kende, de bui tendeuren van de sluizen by Wemeldinge en Hansweert had opgeblazen en daarmee de verbinding te water tus schen Antwerpen en Rotter dam volkomen onbruikbaar had gemaakt. Onmiddellijk na de bevrij ding van Zeeland is met de herstelwerkzaamheden begon nen, en thans kan het kanaal wéér een der belangrijkste van ons land genoemd worden. Zoowel te Hansweert als te Wemeldinge is van de drie sluizen de grootste en mo dernste, in beide plaatsen de .nieuwe sluis" genoemd, door een noodreparatie zoover her steld dat er geschut kan worden. En er wordt ge schut! Het aantal van meer uan 400 schepen per dag van voor den oorlog kan natuur, lijk nog niet bereikt worden, daarvoor is de capaciteit van een sluis aan beide zyden, re hoe van Voorst tot Voorst in enkele voorhame gevallen met hem accoord was. Uit de discussie van deze twee verantwoordelijken büjkt duidelijk het navolgende: dat in 1939 de vakkundigen in onze militaire verdediging nóg niet één waren in de opvatting hoe die verdediging had te zyn. En dat men nog in 1939, de een meer de anaer minder, in de verdediging achter de „Hol. iandsche Waterlinie" een goede oplossing zag van het vraag stuk. Het standpunt van 100 jaar lang, ja zelfs van drie eeuwen was niet verlaten! Er was alleen maar versëhil in hef- tijdstip waar op die verde diging zou intreden. En juist daarover was de heftigste discussie temidden van de ln. tensieve voorbereiding tot ver dediging vóór 12 Nov. 1939! Zoo is het ook nu begrijpe lijk hoe er van het opperbevel in Dec. 1939 een waarschuwin; aan de voorste troepen kon uitgaan, dat men daar op val. schermtroepen had te rekenen. Terwijl het juist in de studies van Von Seeckt te vinden was, dat deze ver achter het front zouden worden ingezet! Zoo- dat voor hen, die deze studie kenden de waarschuwing uit het hoofdkwartier aan de voor. ste trerpen iets onbegrypelyk.' werd. Had men vóór 1937 een vijfde divisie gevormd en natuurlijk volledig Dewapend, dan was "in Noord-Brabant achter de Peel- linie een diepteverdediging ir gericht kunnen worden. Eer die luit.- gen. van Dyxhoorn bepleitte on waarvoor generaal Reynders geen troepen had maar erger nog geen wapens: Het verschijnen dezer twee brochures is dan ook zoo, dat 'J alleen waarde voor onze mi. litaire geschiedenis hebben in dien er nog meer gegevens be schikbaar Komen. Nu zyn zy beide slechts vóórstudies. Mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer. tot Oosterhout, buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur, tot voor kort werkzaam als gezant by H M '9 ambassade te Washing ton, is thans werkzaam ge steld aan het departement van buitenlandsche zaken, waar hy zal optreden als chef der directie politieke zaken. tegenover drie aan beide zijden voor den oorlog, te ge ring Maar wat met die eene sluis gedaan kan worden, wordt gedaan! VAAK 170 PER DAG! SCHEPEN DE VERKEERSINSPECTIE. De Rijksinspecteur voor het Verkeer, district Zeeland, deelt ons naar aanleiding van ons bericht van 11 April jl. óver het bekeuren van personen, die per auto de protestdemon stratie tegen het vertrek der marine in Vlissingen bijwoon den, mede, dat slechts 1 be keuring werd opgemaakt door de controleurs en dat deze betrof het rijden met een auto zender rijvergunning. Er was dus geen sprake van „spykers op laag water zoeken" en een verwyt aan het adres van de Verkeersin- spectie zou dus ten eenenmale misplaatst zyn. Bij beschikking van den Minister van Verkeer Energie van 1 April 1946 is een- Zuiveringsraad voor de binnenscheepvaart en haven bedrijven ingesteld. Hierin ls o.a. mr J. F. v. Deinse, advo caat en procureur te Middelb. benoemd tot plaatsvervangend voorzitter. Tot leden werden o.m. benoemd W. Blaasse, schipper Koninklijke Marine, te Goes; P. Boon Sr.. waarne mend burgemeester van St. Liaurens. te Middelburg; P. Hamer, Rykshavenmeester, te Hansweert; M. Hoogesteeger, schipper visscherypolitie, te Hansweert; L. A. Verdoorn, trjdelyk opzichter provinciale waterstaat, te Zierikeee; A. Vos, inspecteur van het ver- keer, te Middelburg; C. J. van Westen, landbouwer, te Zie- rikzee. R. L. W. School te Goes In de afgeloopen week heeft te Goes het eindexamen van de tweede klasse van de Rijks, landbouwwinterschool plaats gehad De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer A. Minderhout, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, speciaal Ir. N. van Vliet en Mr. J. F. G..Schlingeman Hierna had de openbare les plaats, waarna Ir. van Vliet aan de 34 geslaagden het di- plima uitreikte en directeur leeraren eveneens geluk wenschte met de behaalde re sultaten. De directeur, der ichool, Ir. C. J. Droogendijk, reikt»1 aan zijn leerlingen de cijferboekjes uit. waarop bur- _emeester ten Kate het woord nam en zei, dat de R.L.W.S. de belangstelling van het gemeentebestuur een groote plaats inneemt. Namens de geste agden heeft de heer P. Popoe dank gebracht voor het genoten onderwas. De volgende leerlingen ge haalden het diploma: S. A bra hamse. Middelburg; S. Adri- r^nssens, Wolphaartsdijk; J M. Beije, Burgh; M. Buiten dijk, Goes; W. F. Buijze, We meldinge; M. de Bruyne, Kats, J. Cevaal, Grijpskerke; N. J. Dalebout, Noordwelle; van Driel, Kats; D. van den Dries, 's-Heerenhoek; J. A. Friderichs, Oud-Vossemeer; A. M. Geluk, Tholen; A. J. van Hilten, Zoetermeer; P. G Janse Colijnsplaat; A. W. de Kam Geersdrjk; P. N. van kiuyssen, Hoedekenskerke; J. Lampert, Gapinge; I. A. van der Linde, Kortgene; P, I. Markusse, Kortgene; K. Moel- ker. Nieuw Vossemeer; W. K. var. Nieuwenhurjzen, Oostka- pelle; J. A. Nysse, Arnemui- den; K. Osté, Vrouwepolder; fi, W. van Oe veren, Wolf aar ts- diik: B. van Overbeeke, Kat- tendijke; P. Poppe, Grijps kerke, J. A. Remijnse, Kam- perland; P. Verhage Kz., Kou- dekerke; P. Vette, Borssele; de Vrieze. Dreischor; H. de Winter, Nieuwdorp; M. Wiskerke, Kruiningen. Drie leerlingen werden afge wezen. Dagelijks varen de schepen af en aan. Kolen, zand rint worden bij honderden tonnen tegelijk naar België vervoerd, en vanuit Antwer pen worden legergoederen naar Rotterdam verscheept. Gemiddeld honderd twintig schepen passeeren hier per en het is geen uitzonde ring. dat dit aantal hónderd zeventig bedraagt. Daarmee is echter de grens bereikt. Zou dit aantal hooger wor den, dan zou de sluis het niet 'meer aan kunnen en zouden de schepen noodeloos moeten wachten, en dat kost geld en tyd, die, zeer zeker 1, óók weer geld is! Intusschen wordt er met man en macht gewerkt om de papaciteit van dezen wa terweg opnieuw tot vooroor- lo^sch peil op te voeren. De herstelwerkzaamheden aan de sluizen gaan voort en straks, als het economisch leven, dat nu ten gevolge van den oor log nog steeds ontwricht is, volledig hersteld zal zijn, zal ook het Kanaal door Zuid- Beveland weer in zyn oude glorie zijn hersteld en be- teekenen de kleine onopval- lendp lettertjes naast het blauwe streepje over de kaart van Zuid-Beveland voor in gewijden weer, dat daar de drukste waterweg van Euro pa is Kerknieuws CLAS. VERGADERING GEREF. KERKEN TE GOES. In de vergadering van de classis Goes der Gereformeerde kerken drong de kerk van Goes met klem aan op een betere bearbeiding in de kem pen var de politieke gevange nen. Besloten werd zich te wender. tot de Generale Depu- taten en de particuliere Synode Ook vroeg de kerk van Goes de uitspraak van de classis inzake tooneeluitvoeringen, naa~ aanleiding van tooneel- voorstellingen, gegeven door vereenigingen van elders. Na uitvoerige bespreking besloot de classis zich met deze vraag eveneens te wenden tot de particuliere Synode. Een voor stel van de kerk van Nieuw dorp om den heer V. het recht te geven een stichteiyk woord te spreken in de kerken van de classis, werd na eenige be sprekingen teruggenomen. Tot afgevaardigden voor de a.s. provinciale Synode werden ge kozen: Ds. E. Beukema te Nieuwdorp, Ds. J. Booy te Heinkenszand en de ouder lingen J. Hommes te Nieuw dorp en M. de Mey te Bors sele. Geref. kerken naar art 31 K.O. Aangenomen naar Sche- veningen W. G. Visser te Treebeek. Burgemeester van Breskens geïnstalleerd. Zaterdag 20 April 1946 was voor Breskens een büjde dag. ^ien dag n.l. werd de nieuw benoemde burgemeester J. A. Eekhout, plechtig geïnstalleerd. De nieuwe burgemeester werd# aan zyn woonhuis, even buiten de grens der gemeente afge haald. Aan de grens der ge meente werd hy verwelkomd door wethouder van Hane- ghem en hierop ging het met muziek en ruiters voorop naar het gemeentehuis, waar het gezelschap werd verwel komd door de schoolkinderen, die na het zingen van eenige liederen, blóemen aanboden aan de echtgenoote van den burgemeester. Na het binnentreden van het gemeentehuis volgde hierop de installatie die door middel var een geluidsinstallatie, ook voor Me buitenstaanders te verstaan was. De vloer in de Ned. Herv. kerk te Souburg heeft door de inundatie dusdanig geleden, dat zy byna totaal is ver zakt. In overleg met de syno- dale-restauratie-commissie heeft de Kerkvoogdy derhalve een Amsterdamsch architect opdracht gegeven een plan te maken voor het herstel van den vloer. Dit werk is niet zoo eenvoudig, daar ook het meu bilair grootendeela vernieuwd zal moeten worden, indien de vloer hersteld wordt. Laatste nieuws Perzië blijft op de agenda. Met 9 tegen 3 stemmen be sloot gisteren de Veiligheids raad te New York om de Per zische kwestie tot 6 Mei op de agenda te laten staan. Gro- myko verklaarde, dat dit strij dig was met het Handvest der V. N. en dat de Sowjetdelegatie daarom niet deel zal nemen aan de discussies over de Per zische kwestie. Arrestaties in Ned. Indië. Op last van den procureur- generaal zijn te Batavia vyf jersonen in preventieve hech- enis gesteld in afwachting van het verhoor met betrek king tot hun activiteit gedu- rde de Japansche bezetting. De gearresteerden zijn A. Zimmerman (voor den oorlog hoofd van den voorlichtings dienst van het K.N.I.L.), die eenige weken geleden uit de zen dienst wera ontslagen. Of 41t ontslag al of niet eervol s. za' beslist moeten worden door de rechterlijke autoritei ten; J. G. H. Ritman (voor den oorlog hoofd van den Ne- derlandsch-Indischen regee- ringsvoorlichtingsdienst) Van Leeuwen (journalist, van wien geen voorletters bekend zijn); mr. Christlaan de Vries (hoofdredacteur van de Ja- vabode); A. Cohen (vroeger hoofdredacteur binnenland van het A.N.P (na de capitulatie van Nederland naar Indië uit geweken). De parlementaire commissie terug. De parlementaire commis sie, die in Nederlandsch-Indië een onderzoek heeft ingesteld naar de daar heerschende toe standen, is teruggekeerd, zy zal van haer bevindingen ver slag uitbrengen aan het parle ment. Felle brand in Amsterdam. In de P. C. Hoofdstraat te Amsterdam is gisteravond een brand uitgebroken in een pen sion, waarbij het vuur zoo snel om zich heen greep, dat ver scheidene bewoners niet meer konden vluchten. Een 17-jarige dame moest uit de 2e verdien ping in een springzeil sprin gen, maar kwam zoo ongeluk kig terecht, dat zij haar rug- gegraat brak. De fam. Litgens zat op de 2e verdieping door het vuur ingesloten en was genoodzaakt een kind van 3 jaar uit het raam te werpen, dat 12 meter hoog was. Het kind werd deeriyk gewond. De ouders, die eveneens den srpong waagden, bleven won der boven wonder ongedeerd. Een Duitsche demonstratie. Zaterdag lag er, zooals wel meer gebeurd, een oude Duit sche mijnenveger in de haven van Rotterdam, bemand met krijgsgevangen Duitsche ma rinemannen, die onder toezicht van de geallieerden nog altijd regelmatig de zee van mijnen zuiveren. Onder voorwendsel dat de vlaggen „gewasschen,; waren en in den wind moesten drogen, hebben de Duitschers dien Zaterd&g het schip gepa- voiseerd. De Nederlandsche marineautoriteiten begrepen echter, dat hier meer achter moest schuilen. Zy keken eens op den kalender, confronteer den den datum met hun geheu gen en toen ging hun een licht op, het was de verjaardag van Hitier- Onmiddeliyk werd de ongewenschte demonstratie de kop ingedrukt, terwijl de Duit sche commandant in arrest werd gesteld Hij zal zich voor den krijgsraad te verantwoor den hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3