PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURAKT AFZONDERLIJKE VREDESVERDRAGEN J- .r Heden laatste besprekingen met Indonesiërs. Hei Nederlandsch opperbevel in 1940 Europa's „drukste waterweg". UIT DE PROVINCIE. Hoofdredacteur G. Balllntiln 'firct rcdactlonccle medewerking \.nn ur. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stiel:- ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., VHsslngcn. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L- W. Schoch. Vlls- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANl Woensdag 24 April '45 189e Jaargang Nummer 95 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per weck. 320 per kwartaal, lranco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 3 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vllsslngpn Walstraat 58-50. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg.: Londcnsche Kaai 29. tel 2077 en 2924. Goes: Tuffkade 15, tel. 2475. Oostburg: Gratcmastraat 3. Tcrneu/en: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. Het wereldgebeuren. DE GEALLIEERDE VERDEELDHEID EEN GEVAAR VOOR DE TOEKOMST. Japan krijgt er 30.000 heiligen bij. Dezelfde trieste vertooning, die de vorige vredesconferen tie is geweest, dreigt ook de nieuwe vredesconferentie te worden. Zoo ontzaglik ver loo- pen de standpunten der over win n?.ars uiteen, en zoo bitter weinig weet men op bet oogenblik nog van wat men nu eigenlijk precies wil, dat de kans verre van denkbeeldig is, dat de delegaties geen over eenstemming zullen kunnen bereiken en dat verscheidene staten er toeszullen overgaan, afzonderlijke vredesverdragen met de overwonnen staten te sluiten. Als het inderdaad zoo ver zou komen, zou dit weinig minder dan beschamend zijn en weinig goeds voorspellen voor de .toekomst. Die er overigens 'toch al niet zoo bijster rooskleurig uitziet. Als we zien, dat de Veilig heidsraad gevaar loopt al na zjjn eerste proefstuk, de Perzi sche kwestie, het vertrouwen der kleine naties te verliezen, omdat niemand gelooft, dat de Perzen niet onder druk toegeven aan alle dingen* die Rusland wenscht, als we zien, welk 'n -ontstellende verdeeld heid er bestaat nopens Franco- Spanje, zou het dwaas zijn te ontkennen, dat de wereld sedert het krijgsrumoer ver stomde, nog niet veel veran derd is. Erger echter is de verdeeldheid ten aanzien van hetgeen de vrede ons zal moeten brengen. Iedereen tracht van de verslagenen te plukken wat er van te plukken valt. En dat zou niet erg zijn, ware het niet, dat politieke oogmerken daarbij de wijze van handelen bepalen en dat het reeds thans vaststaat, dat als de eenheid biyft ontbreken, en als er werkelijk afzonderlijke vredes verdragen zouden worden ge sloten, het contrast tusschen Rusland eenerzijds en Enge land en Amerika anderzijds zóó groot zou worden dat di plomatie en goede wil nauwe- jjks nog kans hebben de par tijen nader tot elkaar te bren gen in de toekomst Afwachten daarom, wat de ministers van bultenlandsche zaken van Engeland, Amerika, RUsland en Frankrijk in Parijs zullen klaarspelen. Hun confe rentie is van het allerhoogste belang voor de toekomst! Duitschland, Italië en Japan bleven waakzaam. Men kan er staat op maken, dat de doorgewinterde fascisten niet zonder welbehagen het gealli eerd geharrewar aanschouwen. Zij wachten slechts op hun kans en houden zich gereed. Geen dag gaat er voorbij, zonder dat er melding wordt gemaakt van de ontdekking van fascistische complotten, nu eens hier, dan weer daar. Geen dag gaat er voorbij, zonder dat de oude denkbeel den in den vorm van de een of andere demonstratie weer opduiken. Nu wordt bijvoor beeld weer aangekondigd, dat 30.000 Japansche soldaten, die hun leven gaven voor Groot Oost Azië als nationale helden zullen worden gevierd op 30 April a.s. Zij zullen heilig worden verklaard. Het Is te hopen, dat dit een waarschuwing voor de geallieerden zal zijn. Alleen eenheid kan een herleving van het fascisme voorkomen Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Zwitserland. H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen in de week van 20 tot 25 Mei a.s. een offi cieus bezoek aan Zwitserland te brengen, teneinde den dank te vertolken van het Neder- landsche volk voor de hulp door Zwitserland geboden bij het reliefwerk in Nederland. Hij werd aanlapper. Wij lezen in de „Volkskrant": In Enschede kwam 'n veertienjarige knaap bij zjjn onderwijzer om zijn ontslagbriefje. Hij had het niet verder ge- bracht dan de vijfde klas, maar was veer tien en mocht dus van school af. Hij zou in dienst komen bij een spinnerij als aanlapper oftewel hulpspinner. „Voorloopig krijg ik twintig grilden per week" zei het jong- mensch. „Dat is een felicita tie waard, vriend," zei de onderwijzer, „dan verdien je precies even veel als ik." Noorsch schip in mijnenveld. Te Henningsvaer op de Lc- foten in het noorden van Noorwegen is op, eersten Paaschdag het voorr de kade liggende s.s. Ramoe uit Oslo plotseling geëxploseèrd. Veer* tien opvarenden zijn hierbij om gekomen en vijftien anderen liepen ernstige verwondingen op. Het schip lag al vier dagen op die plek. Men zegt dat deze plek vroeger een magne tisch mijnenveld is geweest, Het Noorsche ministerie van marine heeft echter verklaard, dat dit vroegere mijnenveld nauwkeurig is geveegd. Men vreest echter, dat een der diepteladingen hierbij niet is ontploft. Door onvoorzichtigheid gewond. Op een familiefeestje, dat in den nacht van Zondag op Maandag te Rotterdam ge. houden werd, hield de 34* jarige sergeant bij den lucht vaartdienst van K. een voor. dracht, waarbij hij zijn revol ver moest gebruiken. Hi haalde de patronen erull maar vergat dat er zich nog een kogel in de kamer bevond. In het vuur van zjjn voor dracht zwaaide hjj met het wapen, waarbij hij den haan overhaalde en tot grooten schrik van de aanwezigen zichzelf in de borst schoot Ernstig gewond is de man in SSt /vulderzlekenhuis ter ver- fcleglhg opgenomen. Lijk van Mussolini gestolen. Vet gemeentebestuur van Milaan meldt, dat het l\jk van Benito Mussolini in den nacht van Maandag op Dinsdag van het kerkhof te Milaan is weggehaald. EEN MERKWAARDIG ANTWOORD» 'De ex-Hongaarsche premier werd geïnter viewd en de journalist vroeg of zijn regeering pro-Duitsch of pro-goal- iieerd was geweest. Het antwoord van den staats man luidde: „Ach. een deel van mijn ministers en ik waren pro-Duitsch. Het andere deel en ik waren pro-geallieerd!" 2283 Duitschers vergiftigd. In Neurenberg, waar dezer dagen reeds bij 1900 gevangen S.S.-mannen arsenicumvergif tiging werd geconstateerd, zijn nu opnieuw 300 man vergif tigd. In totaal zijn het er nu 2283. Het blijkt dat in een Duitsche bakkerij het brood aan den onderkant met arseni cum werd bestreken. Er be stond een complot om 15000 S.S.-ers te vermoorden. De Canadeesche stafchef. Naar wij vernemen zou er geen sprake van zjjn dat briga. dier J F, Lister, die na de be vrijding van Nederland eenigen tijd stafchef van de Canadee sche str|jdkrachfen in Neder land is geweest, jn hechtenis is genomen. Welingelichte krin gen te Amsterdam noemen dP bericht uiterst voorbarig en zelfs onjuist. DONDERDAG TERUG NAAR BATAVIA. De komende Rijksconferentie. Naar het A.N.P. uit be trouwbare bron verneemt, zul len de laatste besprekingen tusschen de Nederlandsche regeering en de Indonesische delegatie hedenmorgen te 's- Gravenhage worden gehouden. Daarna keeren de Indone siërs zoowel als de vertegen woordigers der Ned. Indische regeering naar Batavia terug, waar dan de besprekingen hervgit zullen worden. Met spanning mag men de resul taten tegemoet zien! Intusschen wordt reeds be kend, dat de voorbereidings- :omniissie voor de komende Rijksconferentie in de eerste week van Mei haar werk zal hervatten. Zooals bekend zal op deze Rijksconferentie de toekomstige status van de rijksdeelen definitief geregeld. HET VERTREK DER INDONESISCHE DE LEGATIE. Het departement van over- zeesche gebiedsdeelen deelt mede, dat de Indonesische delegatie, welke Donderdag uit Nederland zal vertrekken, vergezeld zal zgn van de heerer. dr. Saroso Wirodihard- jo, Lid van het hoofdbestuur van Indonesische burgers, R. M. Setyasjit Soegondo, Lid van de Tweede Kamer der Staten-generaal en drs. Ma- roeto Daroesman, voorzitter van de Perhimpoenan Indo nesia Dr. van Mook arriveer de, gelijk gemeld, gisteren te s-Gravenhage. INDONESISCHE VLIEG TUIGEN. Bij de aankomst van een In- donesiche generaal te Batavia landden voor het eerst Indo nesische vliegtuigen op een geallieerd vliegveld. Een der vliegtuigen stortte neer. De Nieuw-Holland is op tweeden Paaschdag met- eva- cué's naar Nederland vertrok ken uit Bangkok. Roerigheid om interneeringskamp. In de afgeloopen nachten is er eenige roerigheid om het interneeringskamp in Laren (N.H.). Op verschillende tijd stippen is namelijk in den nacht op het kamp geschoten. Er is echter niemand geraakt en ook niemand gevonden, die zich hieraan had schuldig ge maakt Er is dus geen sprake van een „overval". Steeds namelijk wanneer de alar meerde gezagstroepen die het kamp bewaken, een onderzoek instelden, waren de daders ge vlogen Men neemt aan dat hier van zuiver kwajongens- werk sprake is. Er wordt ijve rig gespeurd naar de daders. Polen willen niet naar huis. Op aandrang van Rusland heeft Bevin een maand ge leden het Poolsche leger van den anti-sowjet gezinden; generaal Anders ontbonden en de Polen den raad gegeven naar hun vaderland terug te keeren. Het overgroote deel van het leger blijkt hier echter in 't geheel niets voor te voelen en velen verklaren openlijk, dat Polen als een deel van de Sowjet-Unie te beschouwen is. Vooral de oudere lichtingen, die in zeven of acht jaar niets van hun familie en hun gezin hebben gehoord, wenschenden band met het vaderland niet te herstellen. Gen. Anders heeft geen invloed uitgeoefend op de houding van zijn sol daten. 100.000 Joden naar Palestina De N.Y. Times meldt uit Lenden, dat de impasse in de Engelsch-Amerikaansche com missie van onderzoek voor Pa lestina is verbroken en dat een unaniem rapport zal wor den gepubliceerd, waarin wordt geadviseerd om 100.000 Joden zoo spoedig mogelijk in Palestina toe te laten. De im- passe-vZOU verbroken zijn toen de Engelsche leden der com missie op verscheidene punten jegens de Amerikanen toega ven. Het rapport zou een vrij volledige afwijzing be teek e- nen van het Britscne witboek van 1939. REICHSWALD IN BRAND. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat het befaamde, op Duitsch gebied gelegen Reichswald in brand staat en dat er zeer groote schade is aangericht. De brand woedt tusschen Kleef en Hasselt. De wisseling van hel opperbevel Gen. Reynders contra min. Dyxhoorn. Tot de geschiedenis van de verdediging van ons land in 19391940 behoort ook de achtergrond van de wisseling van het opperbevel. Generaal Reynders, die op. perbevelhebber was van leger en vloot (O.L.Z.), ging in Fe bruari 1940 heen en werd ver vangen door generaal Winkel man, die toen al ruim een jaar op zijn lauweren rustte. Doordat generaal Reynders het eerst met een brochure de geheimzinnigheid van deze wis. seling van liet opperbevel be lichtte, werd in groote lijnen en in een bepaalde algemeene richting bekend, wat vóór dien aan alle, ook hoogere officie, ren min of meer een boek was vol fantasie. Daarmee was de zaak na tuurlijk niet uit. Men kon immers wel begrijpen, dat gén. Reynders deze brochure schreef om zich zelve in het beste licht te zetten! En dan kon het wel niet anders of de brochure moest tegen iemand anders zijn gericht Als men ze las, bleek het maar al te klaar, dat in de oogen van gen. Reyn ders in den min. van oorlog de zaak gezocht moest worden yan deze opperbevelhebber, wisseling. Een wisseling die in allen gevalle onze landsver dediging geen goed gedaan heeft. 0 Het \Vachten was dus op het wederwoord van den luit.-gen Dyxhoorn, die in 1938 van maj. van den goneralen staf nun van defensie werd. Deze ver scheen nu dezer dagen bij van Stockum te 's Hage De brochure van gen. Dyx hoorn brengt, zoo meldt „De Avondster", geen wijziging in de opeenvolgende feiten door gen. Reynders reeds gegeven Alleen de achtergrond wordt anders belicht Een buitenstaander geeft natuurlijk geen oordeel na het lezen van beide brochures. Wel springt nu een vraag naar voren. Waarom is de toenntalige veldlegercomman- dant lt.-gen. J, J. van Voors* tot Voorst niet met het opper bevel belast en wel de reeds op pensioen gestelde generaa! Winkelman Min. Dyxhoorn toch, verklaart in zijn brochu HET KANAAL DQOR ZUID-BEVELAND. Met man en macht wordt aan het herstel der sluizen gewerkt. Even voor de zak van Zuid- Beveland begint, is op de kaart van Zeeland een klein blauw streepje. In kleine let tertjes staat er onopvallend naast; „Kan. door Zuid-Beve land". Dit kleine streepje is één van de drie kanalen die onze waterrijke provincie, min der kanalen bezittend dan welke andere provincie ook, telt. De belangrijkheid van dat „streepje op de kaart" Is ech ter aanmerkelijk grooter dan zijn onopvallendheid en be scheidenheid zou doen vermoe den. Natuurlijk heeft ieder wel sens van dit kanaal door Zuid- Beveland gehoord. Het staat Immers al op het programma van de derde klas en een eenigszins dragelijke leerling van de vierde klas kan het zonder moeite op de blinde kaart aanwijzen en weet zelfs, dat aan de uiteinden de dor pen Wemeldinge en Hansweert liggen. Dat hij dat weet, is waar schijnlijk te danken aan het stereotiepe mopje van den meester, die vertelde van het jongetje dat, toen meester op de blinde kaart Kruiningen aanwees, niet wist welk dorp het was en zei, nadat de meester ter verduidelijking over zijn kruin had gewreven, dat he^ Wemeldinge was. Maar daarmee houdt zeer waar schijnlijk de kennis op en veelal herinnerde de bezoeker van Zeeland zich eerst als hij de monumentale spoorbrug bij Vlake passeerde, weer het be staan van dit kanaal. Ten onrechte! Iinmers dit kanaal, dat niet eens 10 km lang is, was en is nog steeds een van de belangrijkste waterwegen in ons land. Het was voor den oorlog niet alleen het drukst bevaren kanaal van ons land. maar van geheel Europa. Europa. Het vormt de schakel, die het net «van waterwegen ver bindt tusschen Antwerpen en Rotterdam, de twee belang rijkste havens van het Wes ten van het vasteland. Voor het transito verkeer tusschen deze beide havens is het ge graven. Een belangrijk ka naal dus, waardoor de plaat sen aan de uiteinden daarvan zich tot bloeiende welvarende dorpen konden ontwikkelen. Niet voor niets wordt Hans- weert „Klein Antwerpen" ge noemd. WAT DE DUITSCHERS VERWOESTTEN. Ieder had met de bevrijding een zwaren strijd verwacht om dit kanaal, want de strijd om Zeeland was in wezen niets anders dan de strijd om •de haven van Antwerpen. Zeeuwen achter het kanaal hebben na den val van de Kreekrakdam eenige dagen in zeer nerveuze spanning geleefd. De landing brj Baar land die de .Duitschers vol komen verraste, heeft echter het oorlogsterrein naar elders verplaatst, maar niet dan nadat de vijand, die het stra. Legisch en economisch belang van dit kanaal kende, de bui- Lendeuren van de sluizen bij Wemeldinge en Hansweert had opgeblazen en daarmee de verbinding te water tus schen Antwerpen en Rotter dam volkomen onbruikbaar had gemaakt. Onmiddellijk na de bevrij ding van Zeeland is met de herstelwerkzaamheden begon nen, en thans kan het kanaal wéér een der belangrijkste van ons land genoemd worden. Zoowel te Hansweert als te Wemeldinge is van de drie sluizen de grootste en mo dernste, in beide plaatsen de .nieuwe sluis" genoemd, door een noodreparatie zoover her steld dat er geschut kan worden. En er wordt ge schut! Het aantal van meer dan 400 schepen ^er dag van voor den oorlog kan natuur lijk nog .niet bereikt worden, daarvoor* is de capaciteit van een sluis aan beide zijden,pa is re hoe van Voorst tot Voorst in enkele voorname gevallen met hem accoord was. Uit de discussie van deze twee verantwoordelijken blijkt duidelijk hét navolgende: dat in 1939 de vakkundigen in onze militaire verdediging nóg niet één waren in de opvatting hoe die verdediging had te zijn En dat men nog in 1939, de een meer de ander minder, in de verdediging achter de „Hol. landsche Waterlinie" een goede oplossing zag van het vraag stuk. Het standpunt van 100 jaar lang, ja zelfs van drie eeuwen was niet verlaten! Er 3 alleen maar verschil in het tijdstip waar op die verde diging zou intreden. En juist daarover was de heftigste discussie temidden van de in. tensieve voorbereiding tot ver dediging vóór 12 Nov. 1939! Zoo is het ook nu begrijpe lijk hoe er van het opperbevel in Dec. 1939 een waarschuwing aan de voorste troepen kon uitgaan, dat men daar op val schermtroepen had te rekenen. Terwijl het juist in de studies van Von Seeckt te vinden was, dat deze ver achter het front zouden worden ingezet! Zoo. dat voor hen, die deze studie kenden de waarschuwing uit het hoofdkwartier aan-de voor. ste troepen iets onbegrijpelijks werd. Had men vóór 1937 een vijfde divisie gevormd en natuurlijk volledig Dewapend, dan was in Noord-Brabant achter de Pee!- linie ean diepteverdediging in gericht kunnen worden. Een. die luit.- gen. van Dyxhoorn bepleitte en waarvoor generaa] Reynders geen troepen had maar erger nog geen wapens Het verschijnen dezer twee brochures is dan ook zoo, dat zij alleen waarde voor onze mi. litaire geschiedenis hebben in dien er nog meer gegevens be schikbaar komen. Nu zijn zjj beide slechts vóórstudies. -c Mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer tot Oosterhout, ouitengewoon gevolmachtigd ambassadeur, tot voor kort werkzaam als gezant bij H M 's ambassade te Washing ton, is thans werkzaam ge steld aan het departement van buitenlandsche zaken, waar hij zal optreden als chef der directie politieke zaken. .egenover drie aan beide zijden voor den oorlog, te ge ring Maar wat met die eene sluis g*edaan kan worden, wordt gedaan! VAAK 170 SCHEPEN PER DAG! Dagelijks varen de schepen af en aan. Kolen, zand en grint worden bij honderden tonnen tegelijk naar België vervoerd, en vanuit Antwer pen worden legergoederen naar Rotterdam verscheept. Gemiddeld honderd twintig schepen passeeren hier per dag en het is geen uitzonde ring. dat dit aantal honderd zeventig bedraagt. Daarmee is echter de grens bereikt. Zou dit aantal hooger wor den, dan zou de sluis het niet meer aan kunnen en zouden de schepen noodeloos moeteh wachten, en dat kost geld en tijd, die, zeer zeker nu, óók weer geld is! Intusschen wordt er met man en macht gewerkt om de capaciteit van dezen wa terweg opnieuw tot vooroor- logsch peil op te Voeren. De herstelwerkzaamheden aan de sluizen gaan voort en straks, als het economisch leven, dat nu ten gevolge van den oor log nog steeds ontwricht ls, volledig hersteld zal zijn, zal ook het Kanaal door Zuid- Beveland weer in zijn oude glorie zijn hersteld en bc- teekenen de kleine onopval lende lettertjes naast het blauwe streepje over de kaart van Zuid-Beveland voor in- gewyden weer, dat daar de drukste waterweg van Euro- na is Burgemeester vee Breskens ISfitS geïnstalleerd. Hierbij moesten zij een steilen oprit over. Zaterdag 20 April 1946 was voor Breskens een blijde dag. Dien dag n.l, werd de nieuw benoemde burgemeester J. A. Eekhout, plechtig geïnstalleerd. De nieuwe burgemeester werd aan zyn woonhuis, even buiten de grens der gemeente af ge. naald. Aan de grens der ge meente werd hij verwelkomd door wethouder van Hane- ghem en hierop ging het met muziek en ruiiers voorop naar het gemeentehuis, waar het gezelschap werd verwel komd door de schoolkinderen, die na het zingen van eenige iiederen, bloemen aanboden aan de echtgenoote van den burgemeester. Na het binnentreden van het gemeentehuis volgde hierop de installatie die door middel van een geluidsinstallatie, ook voor de buitenstaanders te verstaan was. Als eerste spreker opende de heer K. Maas. tot dusver wnd burgemeester van Bres kens, de rij. Hij wees den nieuwen burgemeester er of dat hij hem niet wilde ai schrikken, daar gelukkig de moeilijkheden hem als Bres- siaander bekend zqn. Hij spral' als zijn verwachting uit, dat burgemeester Eekhout voor zijn taak berekend zal blijken te zijn. Hierop installeerde de heer Maas zijn opvolger door het omhangen van de op myste rieuze wijze opgedoken ambts keten? Burgemeester Eekhout nam hierop het woord. Hjj begon zijn rede met dank te bren. fen aan H.M. de Koningin, en Minister van Binnenland- sche Zaken en den Commis saris der Koningin in de pro vincie Zeeland voor zijn be noeming. De burgemeester wees er op, dat de ouderen verplicht zijn de jeugd deugdelijk voor te lichten, opdat zij t.z.t. goed toegerust de maatschappij kunnen binnentreden. Ook de gemeenteraad, de gemeente ambtenaren, de verschillende vereenigingen en de inwoners zelf werden niet vergeten. Tot slot bracht de burgemeester dank aan den heer Maas, voor de voortreffelijke wijze, waar- op deze als wnd. burgemeester de gemeente bestuurd heeft. Hierna voerden nog het woord: wethouder van Ha- neghem; wethouder Note- baart; de fung. secretaris woittiez namens het gemeen- tepersoneel; de her Carels namens de Ver. het Groene Kruis; Ds. van Viiet namens de Ned. Herv. gemeente; de beer van Oorschot namen» het Prov. Comité Herstel Zéeuwsche Visschersvloot; de hee»- Leenhouts, oud-burge meester van Retranchement, namens de Ver. van burge meesters, secretarissen ontvangers; de groepscomman dant der Rijkspolitie Wage. iaar; Burgemeester Everaars van Groede; Burgemeester an Rosevelt van Schoondijke en de heer I. de Hullu als Bressiaander en Voorzitter van de muziekvereeniging. 2en Paaschdag om 7.30 uur gaf de tooneelvereeniging Nut en Genoegen van Waterland- kerkje in de nieuw gebouwde Cinemazaal te ÏJzendtfke een tooneeluitvoering Opgevoerd werd het stuk de „Spook trein' wat door de spelers zeer goed werd opgevoerd, hetgeen bleek uit 't dankbaar applaur dat hun te incas- seeren viel. ruim 225 bezoekers waren aanwezig. De zaal is pas voor dergelijke uitvoe^ ijigen gebouwd. Op Zondag den eersten Paaschdag gaf de Christelijke Zangvereeniging te IJzendjjke in de Nëd. Hervormde kerk een uitvoering, die» zeer veel succes oogstte. Er waren veel toehoorders. Mej. van Sorgen had de leiding van deze uit voering. Aan den heer D. van den Berg, gemeente-architect te Axel, is eervol 'ontslag ver leend uit die betrekking, in verband met zijn overname dooi het Centrale Bouw- en Woningtoezicht in Oost-Z.- Vlaanderen. De heer J. Blok, sedert Dec 1945 tijdelijk hoofd der open bare lagere school te Axel, is thans door den gemeenteraad definitief als hoofd dezer school benoemd. Als vaste leerkracht aan de openbare lagere schóól te Axel ls benoemd met ingang van 1 Mei a.s. de heer W. Lucieer, thans tijdelijk onder wijzer aan die school. In de gehouden vergadering van den R.K. Arbeidersbond te Hoofdplaat werd inplaats van den heer J. Dierendonck. als voorzitter gekozen de heei Lou de Bie: Als candldaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing wer den voorgedragen de heeren J. Blaakman-Teugeman. Em. Steyaert. Lou de Bie. Hyp. Scherbeyn. Het personeel van den aan- nemer L. Martens te Hoofd- Vermoedelijk was de vracht te zwaar voor 't paard, zoodat het half op den oprit zijnde bleef staan met 't ge volg dat de wagenachteruit iep waarbij deze omsloeg en var de naast den oprit liggen- den dijk tuimelde. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De wagen liep eenige schade op. Bij beschikking van den Minister van Verkeer cn Energie van 1 April 1946 is een Zuiveringsraad voor de binnenscheepvaart en haven bedrijven ingesteld. Hierin is o.a. mr J. F. v. Deinse, advo caat en procureur te Middelb. oenoemd tot plaatsvervangend voorzitter. Tot leden werden o.m. benoemd W. Blaasse, schipper Koninklijke Marine, te Goes; P. Boon Sr.. waarne mend burgemeester van St. Laurens, te Middelburg; P. Hamer, Rijkshavenmeester, te Hansweert; M. Hoogesteeger, schipper visscherflpolitie, te Hansweert; L. A. Verdoorn, tijdelijk opzichter provinciale waterstaat, te Zierikeee; A. Vos, inspecteur van het ver keer te Middelburg; C. J. van Westen, landbouwer, te Zie- rikzee. De vloer in de Ned, Herv. kerk te Souburg heeft door de inundatie dusaanig geleden, dat zij bijna totaal is ver zakt. In overleg met de syno- dale-restauratie-com missie heeft de Kerkvoogdij derhalve een Amsterdamsch architect opdracht gegeven een plan te maken voor het herstel van den vloer. Dit werk is niet zoo eenvoudig, daar ook het meu bilair grootendeels vernieuwd zal moeten worden, indien de vloer hersteld wordt. R. W. L. School te Goes In de afgeloopen week heeft te Goes het eindexamen van de tweede klasse van de Rijks- landbouwwinterschool plaats gehad. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer A. Minderhout, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, speciaal Ir. N. van Vliet en Mr. J. F. G. Schlingeman Hierna had de openbare les plaats, waarna Ir. van Vliet aan de 34 geslaagden het di- plipna uitreikte en directeur cn leeraren eveneens geluk wenschte met de behaalde re sultaten. De directeur der school, Ir. C. J. Droogendjjk, reikt* aan zijn leerlingen de cijferboekjes uit. waarop bur gemeester ten Kate het woord lam en zei, dat de R.L.W.S. sn de belangstelling van het gemeentebestuur een groote plaats inneemt. Namens de geslaagden heeft de heer P. Poppe dank gebracht voor het genoten onderwijs. De volgende leerlingen be haalden het diploma: S. Abra- hamse, Middelburg; S. Adri- i-mssens, Wolphaartsdijk; J. M. Beije, Burgh; M. Buiten- lijk. Goes; W. F. Bu(jze. We meldinge; M. de Bruijnc, Kats, J. Cevaal, Grypskerke; N. J Dalebout. Noordwelle; J. van Driel, Kats'; D. van den Dries, 's-Heerenhoek; J. A. Friderichs, Oud-Vossemecr; A. M. Geluk, Tholen; A. J. van Hilten, Zoetermeer; P, G. •Tanse Colyhsplaat: A. W. de Kam Geersdqk; P. N. 'van Kruijssen, Hoedekenskerke; J. Lampert, Gapinge; I. A. van der Linde, Kortgene; P. I. Markusse, Kortgene; K. Mocl- ker, Nieuw Vossemeer; W. K. var. Nieuwenhuijzen, Oostka- pelle; J. A. Nijssc, Amemui- ien; K. Osté, Vrouwepolder; W. van Oeveren Wolfaarts- diik; B. van Overbeeke, Kat- tendijke; P. Poppe, Grijps- kerke: J. A. Remfjnse, Kam- oerland; P. Verhage Kz., Kou- dekerke; P. Vette, Borssele; J. de Vrieze. Dreischor; y. do Winter, Nieuwdorp; M. vVlakerke, Kruiningen. Drie leerlingen werden afge wezen. Te veel drukte op de Jaarbeurs. In verband met het over stelpend bezoek aan de Jaar beurs te Utrecht, waarbij de Beurs door nieuwsgierigen overstroomd werd, zoodat net zaken doen zelf zeer werd be lemmerd. heeft de vereen. „Handelsbelang" te Middel burg een adres gericht tot de directie van de Jaarbeurs, waarin zij de hoop uitspreekt, dat bij volgende gelegenheden de toegang tot de Jaarbeurs in normaler banen zal worden geleid. De raad van beheer van de Jaarbeurs heeft hierop onmid dellijk geantwoord met de mededeelïng, dat de raad van beheer, hoewel hij voor dc Najaarsbeurs niet zoo'n over stelpend bezoek meer ver wacht, maatregelen over weegt waarvoor de sfeer, voor rusüg zaken doen noodzake lijk, zco goed mogelijk zal worden verzekerd. Dit is ech ter niet zoo eenvoudig, daar men te maken heeft niet be langen, die geenszins parallel loopen. Het vraagstuk heeft echter dc volle aandacht van den raad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1