PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT UITKOMST VOOR DE HONGERENDEN Weer incidenten in Indië Het Wetsontwerp op de Bedrijfschappen. Toen Walcheren onder water stond En er toch telefoon moest zijn. JJ1U) utouitng '0 Jn9p»p9jpj00H redactlonecle medewerking an dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L- W. Schoch. Vlis singen. "Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANI Dinsdag 23 April 1946 189e Jaargang Nummer 94 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2.— Bureaux gevestigd te Vlissingen Wolstraat 53-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 20. tel 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3. Terneuren Brr.uwerij."traat 2. Postrekening nr. 359300 PJ^C. Middelburg* Het wereldgebeuren. SENSATIE IN MANDSJOERIJE. Regeling van Spaansche en Iraansche kwestie in zicht. Het eerste Paaschfeest in vredestyd is overal ter wereld opgewekt gevierd. In de En- gelsche steden heerschte een enorme drukte en zelfs in Moskou trokken lange pro cessies door de straten en wa ren op groote schaal Paasch. koeken verkrijgbaar. De Paus heeft het woord gericht tot de katholieke jon. geren en hen aangespoord.de geloofswaarden te verdedigen tegen aanvallen van hen, die zich tegen het geloof als ge heel keeren. In de V. S. heeft men van de Paaschs temming gebruik gemaakt om /friet alle publici- teitstechniek, waarover men beschikt, de bevolking op te wekken tot steunverleening aan de hongergebieden. Reeds op Goeden Vrijdag deed pres. Truman via de radio het voorstel om twee dagen in de week het voed- selgebruik terug te brengen tot dat van den gemiddelden mensch in de hongerende ge bieden. Wallace bereidt thans een actie voor, om in alle ge meenten centra te stichten van een nationaal fonds voor voedselinzameling. Het schijnt, dat men thans in de V.S. in ziet, dat de uitlating van het Engélsche blad „Time" de Amerikanen hebben veel be loofd en maar een miserabel beetje gedaan eenige waar heid inhoudt. Ook in andere landen heeft de Amerikaansche actie weer klank gevonden. Canada zal het graanverbruik gaan beper ken en de eerste Argentyn- sche schepen, met gratis voed sel, zyn reeds op weg naar Italië. Begin September zal, naar verwacht wordt, de crisis ach ter den rug zyn. Alleen in Mandsjoerije zijn de beide Paaschdagen minder vreedzaam verloopen en speel den zich sensationeele dingen af. Reeds herhaaldelijk zyn communiqué's de wereld inge zonden. waarin van een defi nitieve overeenkomst tusschen de communisten en de natio nale regeering gesproken wordt. De tegenstellingen zyn ech ter zoo diep. dat steeds op nieuw de strijd oplaait. De hoofdstad Tsjang Tsjoen is, na vernietiging van het gar nizoen, nu door de communis ten veroverd en reeds zyn zij tot in de nabijheid van Char- bin, 220 km. ten N.O. daar. van, opgerukt. De nationale regeering heeft er een „bepaald land" van beschuldigd de aanvallen met tanks en officieren te steunen. Gen. Marshall, de ambassa deur van de V.S., is in allerijl naar Tsjoengking terugge keerd om in overleg te treden over de thans geschapen crl- tieke situatie. Vanavond zullen de Spaan sche en de Perzische kwestie weer opnieuw in den Veilig heidsraad ter sprake komen. Franco heeft zich niet on betuigd gelaten en weer een nota gezonden aan Engeland en de V.S. Daarin wordt ge sproken van uitgebreide acti viteit tegen het Franco-regime van Spaansche en Fransche Nieuws in een notedop Het ministerie van finan ciën vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het alleen aan institutioneele beleggers is toegestaan om ten laste van hun geblokkeerd tegoed hypo thecaire leenifrgen te verschaf fen. In het gebouw van het Goolsche tribunaal hield Zater dag een door de regeering be noemde zuiveringsraad zitting om te oordeelen over de gedra gingen in bezettingstijd van de heeren W. Vogt en P. Speet, resp. directeur van de A.V.R.O en economisch directeur van de K.R.O. Het ministerie van finan ciën vestigt er de aandacht op, dat de mogelijkheid tot na-in levering van buiten omloop gesteld papiergeld nog slechts open staat tot en met 15 Mei a.s. Te Hilversum en den Haag zijn kostbare radio-onderdee- len ontdekt, die op Dollen Dins dag en kor*- daarna door de N. S.b._ers werden weggevoerd en verborgen. In verband hier. mede zijn 5 personen gearres teerd. In Londen is een 28-jari- ge Nederlandsche onderofficier gearresteerd, afkomstig uit Hilversum en deel uitmakende van de expeditionnaire macht, die tijdens de bezetting Joden aan de Duitschers had verra den. Te Washington is een ten toonstelling geopend Nederland in de veranderde Wereld, welke een beeld geeft van den weder, opbouw en de verzetbeweging. communisten en de nota tracht verder te bewijzen, dat Rusland plannen maakt om daden van agressie tegen Spanje te ondernemen. In Marseille zou 15.000 ton wa pens en munitie, benevens een aantal Russische officieren zijn- ontscheept en in Parys zouden Sow jet-agenten bezig zijn een nieuwe internationale brigade te vormen. Overigens is een voor alle partijen te aanvaarden voor- loopige oplossing van de kwestie in zicht. Deze oplos sing zou bestaan in het zen den van een commissie van deskundigen naar Spanje en omgeving om de juistheid van de Poolsche beweringen aan den werkelyken toestand te toetsen. De „New York Times" heeft in verband hiermee voorge steld nu ook maar een com missie te zenden naar Iran, ten einde te onderzoeken of de regeering werkelijk vrij en onafhankelijk kan handelen. En dat is inderdaad wel noo- dig. Een journalist, die erin slaagde de censuur om den tuin te leiden, bericht, dat er nog steeds gevechten op groo te schaal aan den gang zyn tusscheh regeeringstroepen en Koerdische stammen. Met behulp van de Russen zouden de democraten van Azerbeids- jan reeds vele kilometers voorby de grens zijn opge rukt. In een gisteravond ultge. geven verklaring werd ge zegd, dat de Iraansche re geering op vele punten de wenschen tot zelfrep-eerin^ tegemoet wil komen. Vrijwil lig? Of onder Sowjetdwang? Industrieele expansie. Kansen, nu Duitsch'and verlamd is. Nederland maakt een rede- ly'ke kans op industrieele ex pansie en wel in het afzetge bied van de vroegere Duitsche industrie, aldus verklaarde dr. Kohnstamm in een te En schede gehouden lezing voor het Ec. Technol. Instituut voor Overyssel. Als de industrie haar beste beentje voorzet kan Nederland zich, voor de Duit sche industrie herleefd, en dat zal vermoedelyk verscheidene jaren duren, een behoorlijken voorsprong veroveren. Onder meer kan daartoe bijdragen het aandeel, dat Nederland zal krijgen in het Duitsche industrieele apparaat, dat Duitschland moet afstaan als schadeloosstelling. Overigens krygt Nederland hiervan slechts 5 9 procent, waaraan echter de voorkeur dient te worden gegeven boven een betaling van 100 k 200 mil- lioen gulden. De lijst van be drijven, welke voor overbren ging naar Nederland in aan merking komen, bevat aan trekkelijke objecten, zooals ge bleken is, nu zy in Den Haag is ontvangen. Vooral de me taalindustrie kan er voordeel van hebben. Lof voor van Kleffens. De Daily Tel. geeft een ka rakteristiek van minister van Kleffens, den Nederlandschen vertegenwoordiger in den Vei ligheidsraad. Onze minister komt er buitengewoon goed af en inderdaad heeft hij in New York een uitstekend fi guur geslagen en vergelijkt hem met den grooten 18de eeuwschen Engelschen staats, man Horace Walpole- Het blad noemt mr. van Kleffens het groote intellectueele succes van den Veiligheidsraad. Thans heeft ook Prinses Beatrix, na Prinses Irene, wa terpokken gekregen. VERSCHEIDENE NEDERLANDERS GEDOOD Einde besprekingen St. Hubertus in zicht. Naar het A N.P. van be trouwbare zyde verneemt, zal de Indonesische delegatie waar. schymyk uiterlijk Donderdag a.s-, dus 25 ^pril, uit Neder land vertrekken. De loopenae zaken in Indonesië vereischen de aanwezigheid aldaar van de leden der delegatie Naar uit dezelfde bron verluidt, is in verband met een en ander de terugkeer .van dr. van Mook uit Engeland vervroegd. Hij zou reeds heden op het jachtslot Sint Hubertus verwacht wor den Evacuatie Japanners begonnen. Er hebbea zich in Indië weer verscheidene incidenten voor gedaan Zoo werd op Z.-O. Ce lebes een Nederlandsche pa trouille door extremisten aan gevallen, waarbij 5 Nederlan ders werden gedood, een ge vangen werd genomen en 8 worden vermist. De extremis ten verloren twee dooden en een gevangene. Op Midden-Ce lebes werden bij een botsing twee Nederlanders gedood. Op Bali verloren bij een scher mutseling vier Indonesiërs het leven. Ook op Java deden zich weer verscheidene incidenten voor. Bij Batavia hebben zich Za terdag voor Paschen weer bot singen met kleine groepen In donesische extremisten voor gedaan. waarbij deze verliezen leden. Twee Nederlandsche sol daten trapten te Soera ba ja op 8en mijn ën werden gedood. AUSTRALIËRS GEDOOD Verleden week Donderdag werd een Australische pa trouille op Java door extre misten overvaTlen, waarbij drie Australiërs werden gedood. Sjahrir heeft thans veront schuldigingen voor dit voorval aangeboden aan dl Australi sche regeeriyg. Luitenant-generaal Spoor, de bevelhebber van de Neder landsche strydkrachten, heeft .officieren en manschappen op nieuw gewezen op de groote beteekenis van hun houding te genover de Indische bevolking. Zy' moeten aandacht schenker, aan de toekomstige getijkbe rechtiging. EEN BUITENKANSJE Met de wegvoering der Ja panners schynt nu eindelyk een begin te worden gemaakt. Zestien Libertyschepen zyn uit Japan op weg naar Indië om de Jappen op te halen. De evacua tie der Japanners uit Midden- ***********-********# Ned. bloemen in Caïro. In Cairo bloeiden ty- dens de Paaschdagen in alle bloémenwinkels Ne derlandsche tulpen en le lietjes van dalen. Een vooroorlogsche traditie werd daarmede hersteld De bloemen waren per vliegtuig aangevoerd. De Kon. marine zal eerst daags 250.000 bollen tm geschenke geven aan de marinebasis Devonport in Engeland, waar de Nederlandsche vloot ge durende den oorlog was gelegerd. Maandagmiddag liep een tramwagen van de N.Z.H.T. te Heemstede uit de rails tegen een winkelpui Een 8-jarig meisje, dat zich juist daar be vond, werd gedood. Java is begonnen. Zy trekker, des nachts naar de kust Het zal echter nog wel even du ren, eer zij vertrekken. De Nederlandsche luchtmacht in Indië heeft een buitenkansje gehad. Bij een vlucht boven Halmaheira werd een Japansch benzinedepot ontdekt, dat 450.000 1. benzine. een millioen 1. vliegtuigbenzine en 270.000 1. smeerolie bevatte. Recorddrukte bij de Spoorwegen. De ben Spoorwegen heb- Paasch-Zaterdag een recorddrukte ver werkt. Tal van voortrei nen en 95 extra treinen waren noodig om den stroom van reizigers te verwerken. De drukste lijnen waren Utrecht Arnhem, Rotterdam Amsterdam, Amsterdam Enschede en Amster damEnkhuizen. Ook Zondag was in het Westen de drukte zeer groot, vooral in de morgen- en avonduren. Maandag vloeide de rei- zigersstroom terug. Maandagochtend was de toeloop naar het Centraal station zoo groot, dat bereden poli tie regelend moest op treden Toen hedenavond de 14.000 jongeren naar hun woonplaatsen terug keerden, bereikte de drukte haar hoogtepunt. Opzienbarende museumdiefstallen. Twee opzienbarende miiseum- diefstallen hebben de Europee- sche kunstwereld in opschud ding gebracht. In Engeland is, terwyl de bewoners aanwezig waren, ingebroken in een kasteel, dat vroeger door Anna Boleyn, de terechtgestelde echtgenoote van Hendrik VIII. bewoond werd. Verscheidene kostbare gebedenboeken en an- tikiteiten werden gestolen. In Parijs is voor den eersten keer na 7 jaren ingebroken in het Louvre, waar een tentoon stelling werd gehouden van ju- weelen van het 2e keizerrijk. De dieven zijn zeer behendig te werk gegaan en hebben tal van kostbare sieraden buit ge maakt. Zij moesten zich met een touw langs een 10 meter hoogen muur laten zakken en slaagden erin dit te doen, zon der dat iemand het opmerkte! Voor Putien's Jeugd. De door minister Schermer, horn ingeleide actie Puttens Jeugd heeft tot dusver reeds 136.000 opgebracht. Nog da- gelyks komen nieuwe bedragen binnen. Zeeuwsche K. v. K. is er tegen. De Zeeuwsche Kamer van Koophandel heeft aan den mi nister van handel en nyverheid een rekest gezonden, waarin zij zich keert tegen het wets ontwerp op de bedrijfschappen, dat zy on-Nederlandsch noemt omdat het beheerscht wordt door de totalitaire gedachte op soc.-econ. gebied. Van vrijwillige bedrtjfsorde- ning is hier geen sprake, er wordt een staatsbemoeiing met het bedrijfsleven ingeluid, die ongekend is en waarbij aan den Commissaris een bijna dictato riale macht wordt toegekend. „Alles te zamen vattende blijkt duidelyk dat in dit ont werp de vrijheid van den on dernemer wordt afgeschaft. Het zelf doen is hem ontno- Twee jeugdmeetings In Amsterdam. IIERV. .JONGEREN EN AJC. Gedurende de Paaschdagen heeft in Amsterdam een re corddrukte geheerscht, door dat 10.000 leden van de AJC en der Jeugdbond voor Ont houding er bijeenkwamen en 4000 Hervormde Jongeren er hun toogdag hielden. Drie da gen lang hebben zy het stads beeld beheerscht. Op 'tal van pleinen werden zang- en dans feesten gehouden. Het hoog tepunt van den Zaterdag was' een ontvangst ten stadhuize van den Zondag een AJC-fak- keioptocht met Paaschvuur op den Dam, terwyl Maandag een bevrijdingsspel werd uit gevoerd. De 4000 Hervormde Jonge ren woonden tweeden Paasch- dag kerkdiensten bij in de Westerkerk en de Oude kerk en zongen liederen voor het paleis op den Dam met mede werking van Vlaamsche pij pers, de muziek van het Leger des Heils en een Amster- damsch muziekcorps. Des mid dags werd in de Apollohal een bijeenkomst gehouden, wt r- op ds. Visscher en ds. Ares net woord voerden. men. De commissaris oefent in zijn dubbele functie van voor zitter van 't bestuur en direc teur van het. bedrijfschapsbu reau met den door hem be noemden secretaris en de be stuursleden. die practisch wei nig of niets te zeggen hebben, zelfbestuur uit. Men had moei- lijk een meer ondemocratisch systeem kunnen uitdenken". Tevens wordt het onjuist ge noemd, dat de ondernemer alle risico moet blijven dragen, ter wijl hy door te vergaande staatsbemoeiing den gang van zaken slechts ten deele be heerscht. Het staatssocial'sme komt hier om den hoek kijken en de K. v. K. vreest dan ook noodlottige gevolgen voor het bedrijfsleven. „De Kamer, gehoord haar le den en vele werkgevers br'ter de Kamer, moet er nadrukke lijk op wijzen dat voor de on dernemers met het ontworper staatsdwangbuis boven er rondom zich geen vreugde tot arbeid en lust tot onderneming neer kan bestaan". Tenslotte spreekt de Zeeuw sche Kamer als haar oordeel uit. dat éen zoo diep ingrij- nende verandering in de positie der ondernemers zeker niet door deze regeering en dit nar lement mag worden beslist, waarom zij den minister ver boekt. het voor-ontwern in te trekken en te laten vervallen Incident In Weenen. Voor de oogen van tal van Journalisten heeft zich boven het vliegveld ran Weenen een vreemd, incident voorge daan. Een tweetal Russische ge vechtsvliegtuigen heeft om onnaspeurbare redenen een \merikaansch transportvlieg tuig met de boordwapens be- stookt. Eerst na de landing werd de beschieting stopgezet. Ir. .Amerika heeft dit inci- den groote verontwaardiging gewekt. PTT -herinneringen. en met Middelburg te verbhv f.1.1. HCIIIHICI lilden. den Dat viel om den drommel Een mensch vergeet snel! Wie denkt er, nu Walcheren droog is en er waarempel weer wat begint té groeien, alle sombe re verwachtingen ten spyt, nog aan de moeilijkheden, waarme de de P.T.T te kampen had, toen Walcheren binnenzee was? In het P.T.T.-nieuws van de ze maand worden enkele herin neringen opgehaald. Iemand van den telefoondienst kwam naar Walcheren en ontmoette daar 'n ouden kennis. Nadat hy zyn indrukken van het dorre eiland heeft beschreven, ver volgt hij: Daarna kwam natuurlijk de onvermydeiyice vraag, wat ik op Walcheren kwam uitspoken. Kijken naar den wederopbouw van de telefoon, zien boe jul lie hier opschieten". „Maar man. dan ben je veel te laat. nu is er niets bijzon ders meer te zien. Je had moe ten komen toen het eiland nog onder water stoml Toen heb ben we werk gedaan, dat we nog nooit gedaan hadden. Toen voeren we rond met een spe ciale P.T.T.-motorboot, met een eigen schipper, zoo'n ech te, weet je, met zoo'n schip perspet op. Toen trokken we er op uit met de boot en den werkbak, om de enkele dorps kernen, die niet blank stonden, weer opnieuw aan te sluiten niet mee. Eerst moesten we zien een kabel te pakken te krijgen. We dienden dus een goed herkenningspunt op te zoeken, dan moest er een be kisting gemaakt worden, zoo dat een werkput ontstond, die leeggepompt kon worden, en dan konden we aan het las- schen gaan, tenminste, als we goed gegokt hadden. We hebben in de aansluiting op den Engelschen zeekabel, van Domburg naar Middel burg, een stuk van 3 km moe ten inlasschen. Er was geen kabel met voldoende aders be schikbaar. Het eind van het lied' was, dat we over deze 3 km 5 kabels naast elkaar heb ben gelegd, nadat we eerst de einden uit het water hadden gedregd Het was een werk in opdracht van de geallieerde legerleiding en de kabellegging is gebeurd met behulp van een Buffalotank. We zijn er met Duclcs, ie weet wel, de beken de amphibietanks, op uit ge weest om de beschadigde ap paratuur uit de automaten- huisjes weg te halen, voordat deze totaal waardeloos zou zijn geworden. Veel ervan is nu alweer in bedrijf". Hy ver telde het alles sober en zonder ophef. Het wès ook eenvoudig voor hem. De menschen hadden gedaan wat ze konden. Meer kon bezwaarlyk van hen ver wacht worden en minder had den ze zelf niet willen geven. „En dan hebben we natuur- lyk ook veel avontuurlijks mee- jemaakt". Er begon een ver dacht lichtje in z'n oogen te glimmen „Ik zal je een mooi verhaal vertellen. We waren met de boot erop uit, 't was zwaar weer en ik verzeker je, dat het er kon spoken. Welbe schouwd waren we het pad ho peloos bijster, voor zoover je dan tenminste vr*n een pad kunt spreken. Tegenover elk aar wilden we dit lang niet bekennen. De gepatenteerde schipper natuurlijk het aller minst. We zagen een boer met een bootje een verdacht opzich- tigen omweg maken. Toen we hem eindelijk konden praaien riep de schipper, terwyl hij vooruit wees: „Liggen daar mtfnen, of kunnen we daar varen?!". Waarop de boer terugriep: „Julder wel!" We keken elkaar eens aan; toen brulde de schipper weer: „Waarom wij wel?" „Wel. julder zitte al der 'eelen tied over een mynenveld te mieren!" We zyn er heelhuids alge komen, maar ik verzeker je, dat we het benauwd gehad heb ben. En nu, nu is de romantiek er weef af, nu is het weer dood gewoon werk De laschploegen zijn rustig aan den gang. Al? we de kans schoon zien maken we een noodzakelijke aanslui ting. Er is al weer automati sche telefoon op Walcheren alleen zyn er nog maar weinig abonné's aangesloten. Er is niet veel verschil, of we nu er gens anders ons werk doen of nier in Modderlust. Uit de provincie. BONDSDAG N. J. V. Maandag werd te Vlissin. gen de provinciale bondsdag var. het Nederlandsch Jonge- lings Verbond gehouden. Hon derden deelnemers, uit de ge- neele provincie waren opge trokken naar de oude Schel- destad. Het was een kleurige en fieurige stoet, die van het station optrok naar de St. Jacobskerk en die 's middags opnieuw door de stad trok. voorafgegaan door 't pypers- corps „Excelsior", met mede werking van het tamboer- en pyperscorps van Biezelinge. Om 10 uur des morgens heb- oen alle deelnemers zich in de oude St. Jacobskerk veree- nigd, waar de voorzitter van de provinciale commissie, de heer A. J. de Wit, de bijeen komst opende. Deze bijeen komst werd opgeluisterd door de medewerking van het tam boers- en pyperscorps „Julia na" uit Vlissingen. In 3e mor genvergadering sprak de heer J. C. Gordeau over het onder werp. „In de schaduwen van heden". Om 11.30 werd de ver gadering geschorst, waarna de eene helft der deelnemers den Nolledijk bezichtigde, terwijl het andere gedeelte in de Scheldehal den koffiemaaltyd nuttigde. Deze beide ploegen deelnemers wisselden. Om 2 uur werd do vergadering in de St. Jacobskerk hervat en voerde de afdeeling Goes het leekenspel „De Overwinnaar" van M. C. Fallentin op. Het spel eindigt met de erkenning dat Gods liefde de felste haat van de menschen overwint. By de deelnemers aan dezen bondsdag oogstte dit spel bij zonder veel succes en terecht! Om vyf uur werd de bonds dag officieel gesloten en ver spreidden de deelnemers zich door de stad, waar zij met hun jeugdig enthousiasme het stadsbeeld verlevendigden. In alle opzichten kan deze bonds dag geslaagd genoemd wor den en zoowel de deelnemers de organisatoren kunnen dan ook met voldoening op dezen dag terugzien! Onder leiding van den heer J. de Smit werd te Goes op Tweeden Paaschdag de 51ste jaarvergadering gehouden van de afd Zeeland van den Ned. Bond van Jongelingsvereen. op Geref. Grondslag. In de ochtendvergadering, gehouden in de „Prins van Oranje", sprak de voorzitter een ope ningswoord over het onder werp: „Jeugd houdt koers!" De secretaris, de heer J. van Wijk uit Krabbendyke, deelde mede, dat het aantal le den 661 bedroeg, verdeeld over 44 afdeelingen. Daar het leden tal 11 k 1200 kan zyn, weKle hij op tot krachtige, propa ganda. De wnd. penningmees ter, de heer D. J. Rouw uit Goes, deelde mede, dat de in komsten bedroegen 570,56, de uitgaven 214,30, zoodat er een batig saldo ls van 356.26, Besloten werd den volgenden provincialen bonds dag in Middelburg te houden. Als bestuurslid werden herko zen de heeren J. de Smit en J. van Wijk, terwijl gekozen werden de heeren D. J. Rouw, J. J. Tevel (Middelburg) en A. TimrneAnans (Zlerikzee). Tot lit van het bondsbestuur werd benoemd de heer J. de Smit, tot secundus de heer van Wjjk. In de middagvergadering in de Geref. kerk sprak ds. D. J. Couvee uit Hillegersberg over „Onze houding nu", ter- wrjl ds. J. A. Tiemens uit Aardenburg sprak over „Onze toekomst". Des avonds werd een ontspanningsavond gehou den. DE WEDEROPBOUW. Zondagavond heeft in de ru briek Wederopbouw ir. J. Ger- ber, de directeur van het Streekbureau Walcheren, ge sproken over „Nu Waicherer droog is". In korte, rake trek ken schetste hij het geweldige herstelwerk, dat thans ver richt wordt, er daarby op wn- zend, dat in verband met dit herstelwerk waardoor reeds .5000 gezinnen weer aan eer, woning zyn geholpen de we deropbouw van Middelburg en 'vlissingen tydelijk moest wor den stilgelegd. Voorts omschreef Gerber hulde brengt aan de inspanning van de 3500 ar beiders, die onder 290 aanne mers thans op Walcheren wer ken, het programma voor de zen zomer, waarvoor eenige duizenden arbeiders van buiten naar Walcheren zullen komen, waarvoor thans kampen in ge reedheid worden gebracht. de nAt. feestdagen. Zooals reeds bekend is, zal de Oranjevereeniging te Goes op den 37sten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana het spel de Vrijheid vertoonen en dit Z&1 op 1 en 2 Mei worden herhaald. Op 4 Mei zal o.a. een lavend schaakspel op de Markt wor den opgevoerd, terwyl op ver-' schillende plaatsen muziekuit voeringen plaats hebben er kinderspelen worden gehou den. BEGRAFENIS J. JOBSE. Zaterdagmorgen is te Goes het stoffeiijk overschot van den 18-jarigen soldaat van de Ge zag3troepen, J. Jobse, die een der slachtoffers van een ont- loffing is geworden, met mi- „taire eer ter aarde besteld. Van hêt ouderlyk huis ging de stoet door een deel der stad naar het kerkhof. Op het kerkhof heeft majoor Koole. commandant van de ge- zagstroepen in Zeeland, het woord gevoerd en ook sprak een aalmoezenier passende woorden Het vuurpeloton loste de gebruikeiyke salvo's. VER. VAN OUD-H.B.S.-ERS. Zaterdagmiddag werd te Goes een vereeniging van oud leerlingen der R.H.B.S, opge richt. Een voorloopig werk programma werd opgemaakt, bestaande uit lezingen, debat avonden en amusementsavon den. De. heeren C. A. de Looze, oud-directeur en H. Zuring, oud-leeraar, werden tot eerelid benoemd. Het bestuur is als. volgt sa mengesteld: C Louwerse. voor zitter-, mej. L. Zwaan. Wilhel- minadorp. secretaresse, P. van Westen, penningmeester, J. C. Glerum, vice-voorzitter en J* Oele, vice-secretaris. Vrijdag a.s., 26 April, zal door het Nutsdepartemenb .Krabbendijke" in hotel „De Korenbeurs" te Kminingen, een avond worden gegeven over de rysteultuur in Indië. Spreker ia de heer L. Mauren- breciher, luit.-kol. b.d. van het Kon. Ned Ind. leger, die een en ander met gekleurde licht beelden zal toelichten. De installatie van den nieu wen burgemeester van Krui. ningen, den heer M. Vogelaar, zal plaats vinden Zaterdag 27 April a.s. Donderdagavond vergaderde de Chr. Hist. Kiesver. Krui- ulngen-Hansweert-Schore. Na dat verslag was uitgebracht van de gecombineerde be stuursvergadering der Prot. Chr. kiesvereenigingen, werd na eenige bespreking besloten zoo mogelyk -samen te werken by de a.s. gemeenteraadsver kiezing. Als candidaten voor den gemeenteraad werden na stemming gekozen: 1. J. J. Francoys; 2, C. H. Heijboer; 3. C. Ligthart Schenk; 4. C. van Iwaarden; 5. H. Almekin- ders; 6. C. A. Corstanje. Ook dc propaganda werd nog be sproken. Geslaagd voor het doctoraal examen theologie ds. P A. Ei- derenbosch te Kloetinge De raad van Borwele be noemde tot onderwyzeres aan de o.l. school mej. J. F. J. E-:da uit St. Laurens. B. en kr. gen een crediet van f 600 toegewezen om in de tcekconst weer een gemeente- klok te krygen. Dh. afdeeling Yerseke van de Partij van den Arbeid kwarr in vergadering bijeen. Uit de mededeelingen bleek, aat het ledental geregeld toe neemt. en dat op 11 en 16 Mei openbare vergaderingen zuilen worden gehouden, waar a's sprekers zullen optreden ir. Posthumus, ds. Versteegh en de heer Pieterse. Verder is besloten propagandamateriaal te verspreiden. De bakkers van Yerseke hebben besloten om, evenals vorig jaar, weer op beurt voor de broodvoorziening te zorgen voor de schippers, die 's Maandagsmorgens vroeg naar de Zuiderzee varen om mos selzaad. Een rede van 4 dagen. De Amerikaansche se nator Langer, een kei hard isolationist, kan niet instemmen met de groote leening aan En- feland. De wet verbiedt en voorzitter van den Senaat een spreker te onderbreken en daarvan maakt Langer gebruik om obstructie te voe ren. Donderdag begon hy een rede vol onbenullig heden en onbelangryke verhalen. Senator Lan ger was Maandag al voor den vierden dag aan het woord, geen enkele senator luisterde meer, maar de rede ging alsmaar doortotdat het incident in Weenen bekend werd en de se nator het woord moest afstaan aan een collega. Zoodra deze klaar ls, be gint Langer opnieuw. DEBLOKKEKK1NG VOOR AANKOOP LANDBOUWWERKTUIGEN. Bepaald is, dat ten behoeve van den collectieven aankoop van landbouwwerktuigen door kleine boeren geld gedeblok keerd kan worden. De belang hebbende boeren moeten ieder bij hun eigen bank een deblok- keeringsaanvrage Indienen. By 1e behandeling der aanvra gen wordt rekening gehouden met het advies van den land- bouwconsulent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1