PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Neurenberg danst VREDESCONFERENTIE UITGESTELD. Vaaschfeest Geruchten over 'n Staatsgreep! Inderdaad een organisatie gevormd. om de galg Hoofdredacteur O- BalUntIJn (met icdactioneele medewerking van dr W. H. Beekenkainp). Uitgave: Stich ting P.Z C-. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Coutmissie van Bijstand J. L. van Leeuwen» Ds. M. L. W. Schoen» lis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Zaterdag 20 April 1946 189e Jaargang Nummer 93 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week t 3.20 per kwartaal, iranco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADvfcK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2—» Bnieaux gevestigd te Vlissingen Waistraat 5S-6U tel, li) (2 lijmto. Middelburg - Londensche haai 29 tel 2077 en 2924. (Joes Turtkade 15. tel. 2475. Oostburg: Gratemastraat 3, Terneuien: Brouwerijstraat 2. Postiekening nr 359300 P.Z.C-. undJr-'.bur^ Het wereldgebeuren Parlementair rumoer in Engeland, de V. S. en Frankrijk. Perzische kwestie vordert niet. De vredesconferentie, die op 1 Mei in Parijs zou aanvangen is, zooals reeds te verwachten' viel, tot nader datum uitge steld. De Fransche regeering heeft de verzending van uitnoodi- gingen verdaagd, daar de raad van ministers van buitenland- sche zalven nog steeds geen begindatum heeft kunnen vast stellen Of werkelgk 'n vredes conferentie plaats zal vinden en wanneer hangt nu af van de vraag, of de Groote Vier, die on 25 April te Parijs bij eenkomen, net eens kunnen worden over de ontwerpen voor de vredesverdragen. De laatste ontwikkeling op den Balkan hebben de moeilijkhe- den nog vergroot. In Griekenland is weer een nieuw kabinet gevormd, be staande uit louter royalistische ministers, met als premier Tsaldaris. Dit kabinet is be gonnen mat het stelten van territoriale eischen, zoowel aan Bulgarije als aan Albanië, Van het eerst genoemde land wordt een gebied opgeëischt van 10.000 km2 grootte met 250.000 inwoners. Tsaldaris verklaarde dezen eisch niet ge steld te hebben uit expansie- zucht, maar in Engelsche di plomatieke kringen meent men, dat Griekenland het voor. zien heeft op een deel van de Bulgaarsche tabak Ook Tsjecho-Slowakije heeft aanspraken doen gelden, zoo wel op Poolsch als op Duitsch gebied. En terwiil Joego-Slavië aan spraken blijft maken op Triëst, heeft de Italiaansche ambassadeur in Amerika zgn best gedaan, Byrnes ervan te overtuigen, dat Triëst in elk .geval een vrijhaven moet worden, waarvan Italië en Joego-Slavië beide gebruik kunnen maken. Zoowel het Lagerhuis in Engeland als de Wetgevebde Vergadering in Frankrijk zijn de laatste dagen het tooneel geweest van stormachtige de batten. In het Lagerhuis waren de aanleiding daartoe de plannen van Wilmot om de ijzer- en staalindustrie voor een deel te nationaliseeren. Deze plannen hebben de ge- heele conservatieve oppositie en de pers in het geweer ge bracht, met Churchill aan het hoofd. Ieder woord illustreert in wat voor politieke ramp wij verzeild zijn geraakt, riep hij onder veel gejoel en gejuich uit. In Frankrijk heeft president Gouin het stilzwijgen verbro ken en een dramatisch beroep gedaan op de constitueerende vergadering om, terwille van de eenheid van het land, de veelomstreden voorstellen voor een nieuwe grondwet aan te nemen. Na zijn rede, die alleen door socialisten en communisten enthousiast werd toege juicht, ontstond minutenlang groote verwarring. De politie ke moeilijkheden nemen dus niet af, maar toe en daar de Katholieken voet bij stuk hou den, stijgt de kans, dat de Gaulle vandaag of morgen zijn glorieuze rentrée maakt! Inmiddels heeft in New York de commissie van des kundigen aan den Veiligheids raad rapport over de Perzische kwestie uitgebracht. Men is het in beginsel eens kunnen worden over het feit, dat de zaak niet automatisch kon worden geschrapt, zonder een beslissing van den Raad dien aangaande. Verder stond in het rapport echter de meening van een minderheid, die het Rus sische standpunt vertegen woordigde tegenover een meer derheid, waardoor ook het rapport den Raad geen stap dichter bij een oplossing heeft kunnen brengen. Volgende week zullen de be sprekingen over Spanje Perzië worden voortgezet. Ook in den Senaat in de V.S. wordt hevig gedebatteerd over de onlangs aan Engeland toe gestane groote leening. Het is allesbehalve zeker, dat ze goedgekeurd zal wor den. Bij de behandeling van de Spaansche kwestie in den Vei ligheidsraad stonden weer de zelfde partijen tegenover elk aar als bij de bespreking van de Perziscne kwestie. Zooals te verwachten viel hebben zoowel Gromyko als Bonnet de Poolsche resolutie, om alle vereenigde volken de diplomatieke betrekkingen met Franco-Spanje te doen verbreken, gesteund. Het bewind van Franco is een fascistisch regiem, aldus Gromyko, en de voortzetting ervan zou een bedreiging vor men voor den internationalen vrede. De Britsche afgevaardigde Sir Alexander Cadogan, nam evenals mr. van Kieffens en Stettinius stelling tegen de Poolsche resolutie. Ik kan niet toegeven, zei Cadogan, dat het tot - dusver voorgelegde materiaal voldoen de is om te bewijzen, dat de öpaansche regeering zich aan het verbreken van den vrede of aan een daad van agressie heeft schuldig gemaakt. Door het collectief verbreken van de betrekkingen zouden j Duitschers in Spanje vrij spel hebben en onze diplomatieke missies zouden geen enkele controle meer op hen hebben. De Australische gedelegeerde stelde voor een commissie van vijf personen te benoemen, die het Spaansche vraagstuk zal moeten bestudeeren en moet nagaan of het binnen de be voegdheid van den Veiligheids- •aad valt. De Braziliaansche af ge va ar- ligde twijfelde daaraan, ter wijl de Chineesche afgevaardig- zijn oordeel nog wenschte te reserveeren. De zitting is verdaagd tot Dinsdagavond 8 uur Ned tijd. Melk op 2en Paaschdag De afdeeling melkvoorziening van het bedrijfschap voor zui vel deelt mede, dat de inelk- bezorging in Jiet Z.-Westelijke consumptie-melkgebied op Tweeden Paaschdag op de nor male wijze zal geschieden. Distributiefraude te Sneek. Te Sneek zijn twee distribu tieambtenaren gearresteerd, die reeds sedert Nov. 19 'i handel dreven in bonnen inlegvellen, die zg onthielden aan de menschen aan wie zij deze kaarten uit moesten rei ken. Ook de verloofde van een der ambtenaren werd gear resteerd, evenals de zwarte- handelaar uit Amsterdam, die de kaarten kocht. IIIMIIH •ll!l«l •iiiMiimiiMiiMiiwiiimiix Daar de P.Z.O. Paasch- maandag niet verschijnt, I omvat dit blad heden, Ingevolge een met de Ned. Dagbladpers ge- troffen regeling, 6 pa- glna's. Wat wij kochten in V.S. en Canada. Hoe het precies zat met de vrachtauto's. De heer mr. A. H. Philipsen, lid van de Nederlandsche eco nomische missie in Amerika, heeft in een persgesprek met het A.N.P. medegedeeld, dat in 1945 in Amerika en Canada voor een waarde van 320 mill, dollar is gekocht (invoer vóór den oorlog ca. 75 mill, dollar). Bijna de helft van genoemd bedrag was voor voedsel; tex tiel was moeilijk te krijgen. In 1941 zijn voorraden graan, rgst, soyaboonen, reuzel, ka toen en wol, en een vrij be langrijke hóeveelheid leder, te zamen voor 30 mill, dollar aangelegd en opgeslagen voor onmiddellijk na den oorlog. Het heeft moeite gekost, ze tot dien tijd te mogen behou den Tóen het Zuiden bevrijd was zijn daarnaast ook goederen door de Shaef aangevoerd. Er is toen eenige verwarring ont staan wegens de kwaliteit der goederen. Van de Shaef-goe deren was de helft van Ame rika, en de helft van Engeland en Canada. Een deel van de katoen- en lgnzaadvoorraden is in Argentinië gekocht, daar opgeslagen en later verscheept naar Nederland. Nu het- gerucht om de vrachtwagens. Toen Londen 25.000 stuks aanvroeg was er, behalve voor het leger, geen enkele vrachtauto te krijgen. Intusschen konden 1700 lichte, van 2% en 3 t., worden ver schaft. Londen heeft toen zware verlangd, tientonners en men heeft er een achthonderd gevonden. Amerika heeft ech ter beslag gelegd op de zware trucks, omdat ze voor den oorlog noodig waren. Een paar honderd hebben we weer te. ruggekregen. Dit zijn. de be faamde vrachtwagens, die hier een storm van verontwaardi- ging hebben doen opgaan; ze waren te breed voor onze we gen. Omdat ze vielen onder de Lend- and Lease Act is er geen cent voor betaald. De heer Philipsen gaf ten slotte een overzicht van de af. wikkelin- der Lend-Laese le veringen en onderstreepte, dat de belangrijkste aankoopen thans door den particulieren handel gschieden, behalve van voedingsmiddelen De aankoop commissie blijft voor Indië werken. Eenige vrouwen zijn te. ruggekomen met het be richtdat hij leeft. Luc. ?J, SS, SS. Hij leeft Hij leeft Dat is het Paaschfeest. Alle meesters van het woord, alle dichters, alle zangers, alle koren worden opgeroepen om het morgen op den ochtend der verrijzenis in de huizen, in de kerken, op de pleinen, aan de stranden uit te roepen: De Heer is waarlijk opgestaan Halleluja. God zij geloofd God maakt dezen dag tot een feestdag. God verbreekt de windselen van den dood, door menschen om het lichaam van zijn Zoon gewikkeld. God kon onmogelijk het laatste woord over Jezus laten spreken door den door menschen nooit be- dwongen dood. God de Al machtige, de Heer van den dood, roept Jezus terug uit het fjraf. Jezus is opgewekt O niet één notaris uit Jeru zalem heeft daarvan een acte kunnen opmaken. Wet één ver. slaggever van welk dagblad ook heeft Jezus daarna geïn terviewd. En voor menschen, die iets pas gelooven, als het in de krant staat of als de no taris het bevestigt, is dat heel zielig. Maar ondanks dat is hel toch feest morgen. En Paschen is geen natuur- feest, geen opvoering van een lentesprookje. Maar het feest van den levenden Heiland, die dood geweest is, maar opge wekt is, en daarom het feest van het nieuwe leven, van het nieuwe geloof en van een nieu we toekomst om Jesus' wil. En Luther laat aan de poort van het Zwarte klooster, zijn woning in Wittenberg, een roos uithouwen en rondom die roos het woord„VIVIT" bei telen. Dat is: Hij leeft! En die Hijis Jezus. Jezus leeft! Ik zeg het aUen, dat Hij leeft. Dat Hij verrezen is, dat Hij te i.iidden van ons leeft en eeuwig bij ons is. B. De Waarheid bezijden de waarheid. Vorige week Vrijdag ver scheen in de editie van „De Waarheid" de sensationeele onthulling, dat geheime orga nisaties onze democratie zou den bedreigen en dat er, nog voor de verkiezingen, een staatsgreep zou worden be raamd. Een aantal personen zou bezig zijn met het vormen van een illegaal apparaat. De ze lieden zouden van wapenen voorzien zijn en de „Lands knechten" genaamd worden. Zij zouden wandelgroepen vor men en door een staatsgreep een beslissende wending aan ons politieke leven willen ge ven. „De Waarheid" noemde zelfs de leider van deze orga nisatie, overste Coppert uit Rotterdam en kon als bijzon derheid verder nog meedeelen dat er reeds een overval op het hoofdbureau van politie te Rotterdam zou zijn beraamd. Voorts wist dit blad te ver tellen, dat tal van politiecorp. sen en provinciale organisaties in den lande achter deze uit te voeren staatsgreepstonden! Natuurlijk waren, alom in den lande, de gemoederen, naar aanleiding van dit bericht hef tig bewogen. Maar na onder zoek bleek „De Waarheid" echtei lichtelijk bezijden de waarheid te zijn geweest. Eenige dagbladen hebben een onderzoek naar deze kwestie ingesteld en daaruit bleek, dat een aantal vooraanstaande personen uit Nederland, wier trouw aan de Kroon en het wettig gezag boven allen twijfel verheven is, zooals uit de ver zetsbeweging bewezen kan worden, inderdaad een organi satie hadden voorbereid. Maar een organisatie out te komen tot steun aan de Kroon en het wettig gezag Het beginsel dat hieraan ten grondslag ligt verschilt niet het minst van de grondslagen van landstorm en burgerwacht Ziedaar de heele geheime organisatie in een notedop Dit plan was trouwens in groote lijnen be kend aan den min.-pres. en aan gen. Kruis. Veel geheimzinnigs zit er dus niet bjj en van een staatsgreep was heelemaal geen sprake. Deze week echter is „De Waarheid" op zijn oude thema voort gaan borduren en heeft het bericht de wereld in stuurd dat er van de zijde G.O.I.W. plannen zouden be staan voor een staatsgreep. Een bericht dat bevestigd zou zijn door de „Extra-mededee- lingen", naar aanleiding van de interprovinciale vergade ring der G.O.I.W. op 3 April jl. in Amsterdam gehouden. Wy hebben ons, naar aan. leiding van dit bericht in ver binding gesteld met de G.O I.W. en gehoord dat uit deze, inderdaad uitgegeven mede- deelmgen blgkt dat er plannen bestonden om te komen tot een bundeling van alle groepen van oud-illegalen. Een bundeling, waar ae G.O.I.W. zich niet mee kon vereenigen, omdat dan de belofte van trouw aan Oranje zou moeten vervallen Verder commentaar achten wij overbodig. ILLEGALE GROEPEN IN DUITSCHLAND. In een toespraak tot Ame rikaan sche journalisten, die thans een rondreis maken door de Amerikaansche bezet tingszone in Duitschland, heeft dr. Hoegner, de Beiersche mi nister-president, verklaard, dat indien de Amerikaansche troepen zich in de komende zes maanden zouden terug trekken, er in Beieren oproe rige bewegingen zouden ont staan, die tot een burgeroor log zouden kunnen leiden. De vroegere nazi's, aldus Hoeg ner, zullen alles in het werk stellen om den leider van een democratisch bewind op zg te schuiven. Wij hebben absolute bewjjzen in handen van het bestaan van groepen, die naar een omwenteling streven. VITAMINE-C VOOR KLEUTERS EN ZUIGELINGEN. Dit vooi'jaar zal van over heidswege in beperkte mate aan kleuters en zuigelingen gratis vitamine-C werden ver strekt. Aan de burgemeesters is verzocht hun medewerking bij de uitreiking te verleenen. Met de verzending naar de ge meenten is inmiddels een Aan vang gemaakt. GOUD Als gevolg van het bericht over de aanbo ring van een rijke goudader in den Oranje Vrijstaat is op de effec tenbeurs in Londen een hausse in goudmgnaan- deelen ontstaan. De makelaars werden over stroomd met orders van speculanten, wier ver beelding geprikkeld werd door het nieuws. De noteeringen stijgen in steeds sneller tempo. Het lot der 20 mislukkelingen interesseert de Duitschers de nachtclubs nauwelijks. 800 MARK VOOR EEN FLESCH CHAMPAGNE- De ruïnes der roofburchten te Berchtesgaden mogen nog aan vergane grootheid herinne ren, de verwoeste gebouwen in de Berlifnéche Wiihelmstrasse bewijzen zijn van tot het bittere einde volgehouden strijd, in de rechtszaal te Neu renberg merkt men zelfs niets van dergelijke negatieve res ten. De mannen, die daar voor hun rechters zitten, konden elk willekeurig Teutoonsch ge zelschap zijn een provin ciale delegatie naar een con gres cf de jaarlgksche bijeen- lomst van de Opel-dealers in iet rayon Beieren, zoo meldt het Alg. Hbl. Zij zijn zulke echte Duit schers: Met uniform alles zonder hun opzichtige uitmon stering niets meer. Niet lan ger de hautaine machtigen, maar kleine menschen, die gla'd en glibberig kronkelen om zich uit den greep der erantwoordelijkheid los te wringen. Wanneer men naar hen wijst, wijzen zij ijlings naar dien ander, dien eene, die niet meer spreken kan. Zij vragen eindelooze reeksen ge tuigen op te roepen (Von Ribbentrop wenschte er 38, te beginnen met zijn compagnon uit de wijnfirma), die moeten verklaren hoe zrj het goede hebben gewild en hoe „die aD- dere" hun werk onmogelijk maakte. Het irriteert den toeschou wer om te hooren met welk een geduld en ridderlijkheid de eerste aanklager Maxwell Fife deze verzoeken bespreekt, met welk een zorgzaamheid hij zijn tegenpartij kansen laat. Dit optreden van Sir Da vid is wel de hoogste vorm van „fair play", doch men zal Engelschman moeten zijn om het te kunnen begrijpen. Hoe langer men de zittingen bijwoont, des te onbelangrij ker schijnen de verdachten te worden. Trouwens, slechts weinigen in Duitschland inte- ressert het lot van die .twintig mislukkelingen, die geen kans zagen het zoo gunstig begon nen werk te voltooien. In Neu renberg zelf vindt men daar van het sprekendst bewijs. Daar vindt men de pracht en den rijkdom van het vooroor- logsche Duitschland in de nachtclubs en op de „parties" waar dames in prachtige toi- letten en met een schittering van juweelen zich vermeien met geallieerde officieren en derzelver sigaretten. Gebou wen mogen in puin liggen er zijn nog altijd kelders on der. De gewone burger moge geen kans zien een stuk ven sterglas en wat hout te be machtigen voor zijn gehaven de woning er zijn nog altijd lieden, die deze kelders weten om te tooveren tot smaakvolle goed gemeubileerde, zacht be lichte dancings. Het aantal Duitschers, dat er geen hand voor omdraait om 800 mark voor een flesch champagne te betalen, is wel vreemd groot. Saxophoons joedelen „ont aarde muziek" en lenige, lan ge Amerikanen dansen met de nu ach zoo internationaal den kende upper ten en met al wat geen werk kan vinden in de filmstudio's en toch wil leven. Nog zijn er in Neurenberg geen vonnissen uitgesproken, maar de hartelooze dans om de galg is reeds in vollen gang. De populairste melodie is „There I go again". De komende Landbouwdagen in Goes. ZUID-BEVELAND GEZEGEND LAND Stad en Land hand in hand. Indien ergens, dan wordt wel te Goes begrepen, dat de stad zonder het land niets te betee- kenen heeft en dat „de stede lingen alleen zullen bloeien als het malsche kruid" indien het dén boer goed gaat. Als de boer en de landarbeider een redelgke belooning voor hun ar beid krjjgen en het fruit voor een goeden prgs van de hand gaat. gaan ook de zaken van den Goeschen middenstander naar wensch. Dat weet men in de Ganzestad. Dit heeft men in den loop der jaren maar al te goed ondervonden. Hoeveel Goesche zaken zou den van de Goesche burgerij kunnen bestaan? Het zullen er maar weinige zijn. En daarom is er een hartelijke verhouding tusschen Goes en de omliggende dorpen. De dorpelingen winke len graag in de stad, gaan er heen, als er iets bijzonders te doen valt, zijn er thuis als in hun eigen woonplaats en de Goessenaren weten dat te waardeeren. Hier zien we niet dat minachtend glimlachje voor een boer, dat we elders we! eens kunnen waarnemen. Hier is niet die behandeling van uit de hoogte, waarover in sommi ge plaatsen eeri boer of boerin vooral in kleederdracht wel eens moet klagen. Viert de Zuid-Bevelandsche boer feest, dan doet hij dat na- tuurlgk in Goes. En de Goesse naren deelen dan we herin neren maar aan de schitterend geslaagde landbouwdagen van 1919 en 1929 in die vreug de. Dit zal ook over enkele maanden wel weer blijken. Ze zullen de Z.L.M.'ers gul en har- telflk ontvangen en een weel derige vlaggentooi zal aan dat alles luister bijzetten. We heb ben het nu al kunnen consta- teeren: Goes leeft met de Z.L. M. mee. De vreugde is nog in tenser. omdat de burgerij het met verbeten woede moest aan zien, dat de Landstand, onder leiding van lieden als Roskam, van Gorsel, Aalbregtse zich meester maakte van de mooie Z.L.M.-gebouwen op de Groote Markt en al de bezittingen roofde. In plaats van het voor treffelijk apparaat van de Z.L. M. (een goed geoutilleerd secretariaat met,bekwaam per soneel, een dagelijksch en een hoofdbestuur, kringen en plaat selijke afdeeiingen) kwam de boerenleider met zÜ*t plaatse lijke boerenleiders en een bu- xèau-personeel, waarvan men het schiklijkst maar kan zwg- gen. Maar de bevrijding kwam. en dus herrees ook weer de Z.L. M. De indringers behoefden niet verjaagd te worden, want ze hadden de beenen ai geno men! Nadat de stal was ge reinigd en er wat orde op za ken was gesteld, werd het werk weer geleidelijk aan hervat. En nu zal straks de blijdschap hoog en zuiver opklinken. De Z.L.M. is weer de echte, oude Z.L.M. Haar leden zullen in enthousiaste stemming de ver gaderzalen vullen, maar ook de paarden, koeien en 't klein vee aanvoeren, dat er, ondank; allerlei fnuikende maatregelen nog of weer is. De bezoekers van buiten zullen kunnen zien. hoe de stand van de gewassen is, ondanks tekort aan perso neel, gebrek aan kunstmest en andere remmende factoren. Hoe die stand zal zijn, is nu. nog niet te zeggen. Maar we zijn in dit opzicht hoopvol ge stemd. Zuid-Beveland is wel ge noemd het mooiste, het rijkste, het vruchtbaarste, het werk zaamste eiland van Zeeland Johannes Antonides van der Goes zong er van: Maar roem niet al te trotsch op Uw gewas en koren O, Polen, dat zoover me* Uwe grenzen springt, Dien ongemeten kreits van korenrijken dwingt. Zuid-Beveland alleen, de schuur der Zeeuwsche haren. Mijn vaderland braveert met schoone korenaren, De mildste Ceres heeft hier laatste haar troon gebout En 't veld gehuldigd met een tabberd geel van goud. Inderdaad, uit schor en slik 3 hier onder Gods zegen vruchtbaar bouw- en weiland geschapen. „Prachtland, geen eentonige vlakte, maar doorbroken met trotsche dijken, die zich als guirlanden van groen door de kameren van Zuid-Bevelanji slingeren en daartusschen in liggen de velden, de tuinen met hun blauwe of witte vlasbloe men, dan weer met hun du- caatgeel koolzaad, straks de goüden korenaren, de donker groene, vele bietenvelden, de frisch groene weilanden, de veelkleurige bloeiende weelde- rige boogerds, de schoone, vriendelijke dorpen, alles juicht en jubelt en lacht vriendelijk U tegen. Gezegend land!" Aldu: de toenmalige voorzitter der Z.L.M. in de algemeens verga dering van 19 Juli 1929. Temidden van dit gezegend land ligt Goes, het tveten- schappelrjk en organisatorisch centrum van den Zeeuwschen landbouw, het economisch- en geografisch centrum, welks wel en wee ten nauwste van land- en tuinbouw afhangt. Het zal straks van harte mee feest' vieren. Ruim 100 jaar geleden iï 1845 werd te Goes, ter ge legenheid van de algemeene vergadering van de pas opge richte Z.L.M., de eerste ten toonstelling van paarden, vee en bouwgereedschappen gehou den. Nu. een eeuw later, heeft Goes de eer, dat de eerste ten toonstelling na de bevrijding van ons land en na de herrg- zing van de Z.L.M.. er weer gehouden zal worden. Moge het festijn in elk opzicht slagen. Een nationale radio- omroep in de maak. Ontwerpregeling inzake het omroepbestel. Het Comité voor den Natio- nalen Omroep heeft bij zijn streven zooveel weerklank on dervonden, dat het er toe over gegaan is een ontwerp-regeling voor een nationalen omroep te publiceeren. Het ontwerp gaat er van uit, dat een staatsomroep, een neu trale- of een eenheidsomroep, evenals een federatief samen gaan van de bestaande om- roepvereenigingen moet wor den afgewezen. De radio is bij uitstek een openbaar en nationaal instru ment en heeft het nationale le ven te dienen en te vormen.- Dit zal alleen kunnen geschie den bij een omroepbestel, dat het totale beeld van alle uit zendingen in voortdurend over leg en samenwerking tot stand doet komen. Het ontwerp waarborgt ech ter voor de verschillende gees telijke en maatschappelijke stroomingen volledige zelfstan digheid bij uitzendingen van principieel karakter. DE ORGANISATIEVORM, Het comité is van meening, dat de bestaande omroepver- eenigingen geen getrouw beeld weergeven van de verschillen de stroomingen in ons volle. De meest wenschelijke vorm wordt geacht een publiekrech telijk lichaam met wettelijk vastgesteld statuut. Daaraan wordt de zorg voor ons gehee- le radiobestel opgedragen en de beschikking gegeven over noodige technische appara tuur. Aan het hoofd van den na tionalen omroep staat een be stuursraad, door den verant woordelijken minister benoemd op voordracht van den. radio- raad. De bestuursraad zorgt voor een goed functioneeren der or ganisaties en een behoorlijk fi nancieel beheer. De middelen daarvoor wor den verkregen door de op brengst van de verplichte luisterbijdragen. DE PROGRAMMA- SAMENSTELING. De zorg voor de samenstel ling van de programma's wordt opgedragen aan een program maraad. Deze programmaraad zal een breede vertegenwoordiging worden van ons nationale le ven in godsdienstig, maat schappelijk, cultureel en re gionaal opzicht. De verschillende organisaties uit ons volksleven krijgen het recht een vertegenwoordiger voor dezen raad voor te dra gen. Voor ieder onderdeel uit de programmastof wordt in overleg met de daarvocr in aanmerking komende organen een programma-commissie in gesteld. Een practische autonomie wordt gegarandeerd aan elke betrokken groepeering ten aan zien van het uitdragen van een eigen wereldbeschouwing. Belangrijk is hierbij, dat bij principieele uitzendingen geen meerderheidsbesluit een min derheid kan dwingen. De voor godsdienstige uit zendingen bestemde zendtijd zal desgewenscht op basis van het zielental door de verschillend© kerken worden verdeeld. Bg politieke uitzendingen zal het aantal zetels in de Tweede Kamer als basis voor de ver deeling kunnen worden geno men. Het comité acht het wen- schelijk een - controle-instantie in den geest van de voor-oor- logsche Radio-contróle-Com- missie te behouden. LUISTER A ARSVEK- EENIGINGEN. De oprichting van luisteraars- vereenigingen en vertegen woordiging van deze in den programmaraad verdient na dere overweging, met dienver- stande, dat dergelijke organi saties op grond van haar be staan als zoodanig nimmer zendtijd kunnen krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1