PROVINCIALE ZEEUWSGHE COURANT Amerika speelt met oorlogsslachtoffers En Laguardia dreigt met aftreden. Indië hoopt vurig op een accoord De repatrieering uit Australië. HITLERS Nieuwe regeling betreffende pension- en logiesprijzen. Minister Ringers over den Wederopbouw. Er worden rentelooze hyp. credieten verleend. Hoofdredacteur G. Ballintijn (mot ledacttoneele medewerking van dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z-C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds, M. L. W. Scliocti. Ylis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. g WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANl Donderdag 18 April '46 189e Jaargang Nummer 92 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 1 3.20 per kwartaal, tranco per post. f 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, per advertentie 1 2-—. minimum Buieaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg Londensche Kaal 29. tel 2077 en 2924. Goes Turlkade 15. tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3. Terneuzen* Brouwerijstraat 2. Postiekening nr 359300 P.Z.C-. Middelburg. Het wereldgebeuren. Morgen verdwijnt de Volkenbond. Al heeft de Volkenbond geen eind gemaakt aan den oorlog, zoo lazen wij deze week, de oorlog heeft in elk geval een eind gemaakt aan den Volkenbond. Op Goeden Vrgdag zal de Volkenbond officieel zgn be staan eindigen; vandaag vindt de laatste zitting plaats. Het heeft weinig zin by deze gelegenheid nog eens uit te wijden over de oorzaken van dit falen. Volgens het woord van Wilson heeft de Bond zijn nut gehad, wanneer hij ook maar één van de tien conflicten op vreedzame wijze heeft kunnen beslechten. Ge heel gefaald heeft de bond dus niet. De Veiligheidsraad, het uit voeringsorgaan van de erfge name van den Bond, de U.N. O., heeft het weer niet tot een beslissing kunnen brengen inzake de Perzische kwestie. Direct na den aanvang van de zitting van Dinsdag bleek, dat de standpunten nog geen haarbreed naar elkaar waren toegegroeid. Gromyko noemde het weer logisch en redelijk, dat de zaak al3 afgedaan zou worden be schouwd, nu Perzië dit zelf verzocht heeft Wie is de baas over de agenda van den Raad, vroeg mr, van Kleffens, ten aanzien van dezen eisch van Gromyko, de raad zelf, of de landen, die partyen zijn bg een geschil of situatie Tenslotte heeft de Raad een door Bonnet ingediende resolutie aangenomen, waarin werd voorgesteld, de mogelgke oplossingen en de juridische aspecten daarvan te doen on derzoeken door een commissie van deskundigen. Binnen twee dagen zal deze commissie ver slag uit moeten brengen, waarna de debatten zullen worden voortgezet. In dien tusschentgd zal de Raad de Spaansehe kwestie in behandeling kunnen nemen. Uit Perzië komen overi gens weer berichten over nieuwe interne moeilijkheden. Koerdische autonomisten heb ben een nieuwen Koerdschen staat gevormd in Perzië. Het ligt volgens den premier Sul- taneh in het voornemen van de regeering alle ordeversto ringen met geweld de kop in te drukken. Er is ook weer nieuw werk aan den winkel gekomen voor den Raad, weliswaar geen sensationeel, maar toch een ingewikkeld geschil. In Zuid-Afrika is een wets voorstel ingediend, krachtens hetwelk de aldaar wonende Indiërs beperkt worden in hun rechten om zich in bepaalde deelen van de Zuid-Afrikaan sche Unie te vestigen of er land te koopen De Britsch- Indische regeering heeft nu besloten het daardoor ont stane geschil voor den Raad te brengen. De wereldvoedselcrisis houdt in de V. S. nog steeds de ge moederen bezig; sensationeel nieuws daarover verscheen op de voorpagina's der Ameri. kaansche bladen. Herbert Lehmann, die zich onlangs heeft teruggetrokken als directeur-generaal van de UNNRA, heeft de regeering van de V.S. ernstig beschul digd van nalatigheid en het iliek van onverschilligheid, regeering maakt onjuiste plannen en neemt verkeerde maatregelen, verklaarde Leh mann. Deze politiek is spelen met de levens van onschul dige oorlogsslachtoffers len onderhoud tusschen den opvolger van Lehmann, den vroegeren burgemeester van New York, Laguardia, met president Truman moet een stormachtig verloop gehad hebben. Laguardia zou hebben aan gedrongen op een onmiddel lijke en strenge rantsoeneering: van de levensmiddelen in de Ver. Staten. Indien niet binnen zeer kor ten termgn de toegezegde voorraden aan de UNRRA be schikbaar worden gesteld, is een sensationeel aftreden van La Guardia te verwachten. De registratie van Bouwvakarbeiders. Bij de op 15 April jl. aange vangen registratie van bouw. vakarbeiders is gebleken, dat eenig misverstand is gerezen omtrent de doeleinden van deze registratie. In verband daarmede wordt er van offici- eele zgde nog eens nadrukke lijk op gewezen, dat de bedoe] de registratie alleen een doel. treffende uitvoering van den wederopbouw in Nederland be oogt, waarvoor een overzicht van beschikbare arbeidskrach ten niet gemist kan worden. Andere overwegingen liggen aan deze registratie niet ten grondslag. Het welslagen van het wederopbouwplan hangt o.m. van deze registratie af. DE SALARISSEN VAN ONDERWIJZERS. Dezer dagen is medegedeeld dat in het voorstel voor de rijksbegrooting voor 1946 gel den zijn uitgetrokken voor verbetering van de salarissen van onderwijzend personeel. Ten einde misverstand te voorkomen, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat hier niet sprake is van een geheel nieuwe regeling ter verbete ring van de algemeene sala rispositie van de onderwgzers. De in de begrootingsvoor- stellen voor 1946 verwerkte maatregel beoogt alleen de voor de rijksambtenaren sinds de bevrgding tot stand geko men verhoogingen, ook voor de onderwgzerssalarissen mo gelijk te maken. Het werken op Goeden Vrijdag. Ten einde ieder misverstand te voorkomen, deelt de regee- ringsvoorlichtingsdienst mede: De door de regeering aange kondigde beslissing, dat op Goeden Vrgdag door overheids personeel zal worden doorge. werkt, is niet genomen dan na ingewonnen advies van den ge deputeerde bij de overheid van de in interkerkeiyk overleg samenwerkende protestantschej kerken. Bovendien heeft de minister van binnenlandsche zaken een circulaire doen uit gaan aan alle ministers en alle rijksdiensten, waarin er op wordt aangedrongen om iede- ren ambtenaar, die dat wenscht, in de gelegenheid te stellen aan zijn kerkelijke ver. plichtingen te voldoen. 3); Schoolsluiting op 30 April. Het ministerie van O., K. en W. deelt mede. dat alle scholen voor lager onderwijs, middelbaar X onderwijs en ngverheids- onderwijs op 30 April a.s. gesloten zullen zijn. Een Indonesische luchtmacht. Een woordvoerder van den voorlichtingsdienst der Neder. landsch-Inaische regeering heeft er in een uitzending van Radio-Batavia op gewezen, dat de sfeer in geheel Neder- landsc-h-Indië tihans wordt ge kenmerkt door de vurige hoop, dat de Nederlanders en de In donesische afgevaardigden in Nederland tot overeenstem ming zullen komen. De woordvoerder gaf een overzicht van het opbouwende werk, dat de Nederlanders vóór den ocrlog hebben ver richt en wees daarmee de be schuldiging van de hand, als zouden de Indonesiërs altijd ztjn uitgebuit. „Tientallen openbare in stellingen voor het welzijn van de Indonesiërs bestonden, en niet alleen op papier, zooals heden zoo vele bij de Indone siërs", zeide hg. Tenslotte betocgde hg. dar er nog vele moeilgkheden ir het vooruitzicht waren, waar toe naiswe samenwerking tus schen de Nederlanders en de Indonesiërs noodig is. De taak zal enorm veel zwaarder zijn, indien zekere Indonesische leiders ter wille van hun eigen aanzien en denkbeeldige importantie de bevolking tot gewapend ver zet blijven aansporen. Zgn zij zich er niet van bewust de ge vaarlijkste vganden van hun eigen volk te zijn, dan zullen zg worden uitgestooten door de Indonesische gemeenschap. REPATRIEERING UIT AUSTRALIË. Naar men verwacht zullen twee of drie Nederlandsche passagiersschepen, die uit de „Pool" zgn vrijgegeven, Sydney en Melbourne 5000 Ne derlanders opnemen, die cp het oogenblik voor herstel van gezondheid in Australië ver toeven. De geldelijke onder steuning aan deze geëvacu- eerden in Australië kost Ne derland maandelijks een be- van 2.500.000 Australi sche ponden. De geëvacueerden gaan naar Nederlandsch-Indië of Neder land, waardoor men een einde denkt te maken aan het af vloeien van buitenlandsche valuta. INDONESISCHE LUCHTMACHT. Antara deelt mede dat op April 'n Indonesische lucht macht in het leven is geroe pen, die zal staan onder het commando van Soedirman, den opperbevelhebber van de T. Een opleidingskamp voor Indonesische officieren in Midden-Java is op 14 April officieel in gebruik gencmen. Volgens Noel Buckley, Reu ters specialen correspondent, officieel medegedeeld, dat lt.-generaal sir Montague Stopford, de geallieerde op perbevelhebber in Nederl.-In- aië. bevolen heeft een onder zoek in te stellen naar een bewering van Indonesische zijde, volgens welke het Indo nesische garnizoen van het dorp Pesing, ten getale van zestig man, gedood af gevan gen genomen zou zgn toen deze plaats door Nederland- sche troepen werd bezet. Partij van den Arbeid en K. V.? Te Amersfoort werd Zater ig een landelijke bijeenkomst shouden van de bij de Party* van den Arbeid aangesloten Katholieken. De partij voorz., de heer K. Vorrink, gaf uiting aan de hoop, dat de progres. sieve krachten in de Kath Volks Partij zoo sterk zullen blijken, dat bij de kabinetsfor matie een samengaan van bei de partijen bereikt zal kunnen worden. Staking bij Ned. Dok- en Scheepvaartmij. Woensdagmorgen is de staking bij de Ned. Dok- en Scheepvaartmaatschappij te Amsterdam een feit geworden. Het grootste deel van de ar beiders verscheen niet op het werk Toch komen regelmatig nog wel werkwilligen op het terrein. Van incidenten was Woensdagmorgen nog niets te bespeuren. De zaak Arnold Meyer. Het „Algemeen Handels blad" meldt, dat namens den procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch een arrestatiebevel is uitgevaar digd tegen vier personen, die in het begin van de vorige week bij een klopjacht op Ar nold Meyer een zekeren C Jansen te Tilburg wederrech telijk van zijn vrgheid hebben beroofd. Onder hen bevinden zich twee (inmiddels om an dere redenen ontslagen) re chercheurs van de P.R.A. aan den Polderweg te Amsterdam, Kief en Schulz, en een leer ling-journalist van „Het Vrije Volk", ten Kate. (Op het mis- drg'f van wederrechtelgke vrij- heidsberooving stelt het Wètb.j van Strafrecht maximum 7% jaar gevangenisstraf.) Inmiddels deelde het hoofd van de P R.A. te Amsterdam, mr. J. P. Engels, mede, dat rechercheur Kief tegenover hem heeft verklaard, dat hij handelde op grond van een regeeringsopdracht. Het zou bg den speurtocht naar Arnold Meyer minder om hem zelf te doen zijn geweest, dan wel om bepaalde voor eenige vooraanstaande figu ren, compromitteerende stuk ken uit den bezettingstijd, die zich in diens bezit zouden be vinden. De heer Meyer zou deze stukken hebben opgeno. men in een boek, waarvan reeds 2000 exemplaren zgn gedrukt, doch nog niet ver spreid, aan de regeering zou hij reeds veertien dagen gele den eenige exemplaren heb ben gezonden. Broodbakken op den nationalen feestdag. In verband met de viering van den nationalen feestdag op 4 Mei a.s., heeft de minis ter van sociale zaken toege staan, dat op Zaterdag 4 Mei te 0 uur met den bakkersar- beiö wordt aangevangen, met dien verstande, dat. voorzoover het broodbakkergen betreft die daartoe vergunning hebben, reeds op Vrgdag 3 Mei te 22 uur met het gereedmaken var deeg en de ovens mag worder begonnen. Door bakkersgezellen, die op Vrijdag 3 Mei tusschen 22 uur en middernacht voorarbeid verrichten mag op dien dag ten hoogste 10 uren arbeid worden i verricht. STUDENTEN VERKIEZINGEN. Leden raadsverkiezingen op de Amsterdamsen e Gemeentelijke Universiteit. 4000 studenten van de gemeentelijke Amster- damsche Universiteit zullen op 15, 16 en 17 Mei a.s. voor het eerst in de geschiedenis hun eigen internen verkie zingsstrijd beleven, wan neer zg ter stembus gaan vcor de verkiezing van hun parlement: Den uit 50 studenten be- staanden ledenraad van de Algemeene Studen tenvereniging Amster dam. Iedere tien leden' van deze vereniging, de A.S.V.A., waarbij het overgroote deel der stu denten is aangesloten, mogen één candidaat stellen. De eerstejaars kunnen wel aan de ver kiezing deelnemen, maar zg zijn zelf niet verkies baar. INMAAKGLAZEN. Aan detaillisten in inmaak- glazen is vergunning verleend tot verkoop en aflevering van de inmaak glazen en de rubber- in maak glasringen, welke zij op 15 April 1946 nog voorhanden of in voorraad mochten heb ben. Over de vooruitzichten van import en productie van deze artikelen kunnen vooralsnog geen nadere mededeelingen worden gedaan. Maandagavond half acht reed de Bergen op Zoomsche brandweerauto, die op weg was naar een boschbrand bij yy yy Sinds den oorlog is het aantal Duitschers toegenomen. In een hoofdartikel onder den koP „Hitiers succes" schrijft ae „Sunday Express", dat Hitier den oorlog begon, om een grooter Duitschland te scheppen. Hij verloor den oor log. maar hij liet een Duitsch land achter met een bevolking, die met 5.000.000 is toegeno men sinds de oorlog uitbrak. Hitiers -droom is in zooverre uitgekomen, dat de bevolking van Duitschland is toegenomen met 7\'-i procent, van 67.000.000 tot 72.000.000, terwijl nog 2.000.000 gevangenen moeten terugkeeren. Deze cgfers zgn ontleend aan een verslag van een internationale commissie dat gebaseerd is op officieele geallieerde cgfers en in bezet Duitschland gevonden docu menten. In 7 jaren voor den oorlog had de politiek van Hit- Ier, tot opvoering van het ge- boortecgfer, tot gevolg, dat er een geboorteaanwas van 1.566.000 bereikt werd, terwgl het geboortecijfer in de rest van Europa dalende was. Een vermindering van het geboor tecijfer tijdens den oorlog werd in Duitschland voorkomen door het toestaan van regelmatige verloven aan militairen en door het niet op groote schaal op roepen van moeders voor oor- logsarbeid. Tezelfdertgd werden door Hitler in de rest van Europa ongeveer 11 tot 12 millioen mannen en vrouwen gedurende 5 jaren van hun echtgenooten gescheiden door gevangen kampen, rassen scheiding en razzia's voor den slavenarbeid in Duitschland. Daar bleef het offers huiswaarts in een toe stand die hen ongeschikt maakte een aandeel te hebben in den bevolkingsaanwas. Van de Fransche gedeporteerden keerden er tusschen 12 en 15 procent huiswaarts lijdende aan uberculose. In Polen zgn thans 500.000 Polen tuberculose. De thans beschikbare cgfers too- nen aan, dat de Europeesche geallieerden gedurende den oorlog 4 maal zooveel men- schen verloren dan de Duit schers. Zoo werden slechts 2 op elke 1000 arbeiders in de Duitsche fabrieken gedood bg luchtaanvallen. Van de 160.000 werkers in de Krupp-bedrijven te Essen werden er b.v. slechts 170 gedood. Tengevolge van de luchtaanvallen werd de Duit sche bevolking met slechts 0.52 pet. verminderd, terwgl de veei kleinere Britsche bevolking tengevolge daarvan met 0.13 pet. verminderde. Het totaal van de Duitsche oorlogsslachtoffers bedraagt ongeveer 3.600.000; in de ove rige Europeesche landen onge veer 15 millioen, waarvan 7.000.000 in Rusland en 4,620.000 in Polen. het uitwijken op een aanhang-nie(. wan{_ hjj zond slacht- 40 opslag op vooroorlogsche prij'zen. Dezer dagen is een beschik king afgekondigd betreffende de logies- en pensionprijzen. Woningnood en vacantiebe- hoefte waren er de oorzaak van dat pensionhouders e.d. zich vaak aan ergerlijke over vraging van pension- en logies prgzen hebben schuldig ge maakt Met deze nieuwe rege ling is de eerste stap gedaan om orde te scheppen in dezen chaos. De organisatie van ho teliers en pensionhouders stemt met deze regeling volledig in. Politie en prijsbeheersching zullen in de komende maanden dan ook een speciale actie in stellen tegen overtreding van De regeling berekent de pen- SPANJE NOODIGT DESKUNDIGEN UIT. De Spaansehe ambassade te Londen heeft heden een ver klaring uitgegeven waarin ge zegd wordt, dat de Spaansehe regeering de regeeringen van Engeland, de Ver. Staten, Australië, Nederland, Egypte en Brazilië via hun vertegenwoordigers te Madrid heeft uitgenoodigd een com missie van technische deskun- gen te zenden, „teneinde zich te overtuigen, dat de beschuldi gingen van den Poolschen ge delegeerde, by den Veilig heidsraad ingebracht, geheel ongegrond zijn". „KOTA AGOENG" DONDERDAG A.S. TE IJMUIDEN. De „Kota" Agoeng" wordt Donderdag 18 April a.s. des morgens 6 uur te IJmuiden verwacht. Het ligt in de be doeling, dat de repatrieeren- den nog denzelfden dag zul len De grenzen van den flnancleelen steun. De minister van openbare werken en wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft Dins dagavond in een radiorede belangwekkende mededeelin gen gedaan over den Weder opbouw en over de practgk van de schadevergoedingen regeling. De minister zeide o.m Het is.u bekend, dat de regeering een vergoeding voor de geleden oorlogsschade ver leent, welke is gebaseerd op de prgzen zooals die op 9 Mei 1940 waren. De bouwkosten zgn echter op het oogenblik zoo hoog dat dè bijdrage, welke is gebaseerd op de prg zen van 9 Mei 1940, slechts ongeveer 40 en aanvankelijk zelfs nog minder, van de bouwkosten is. Het verschil tusschen de herbouwkosten en de bijdrage per 9 Mei 1940 zal worden gefinancierd in den vorm van credieten. U zult vragen: waarom credieten, die dus be- teekenen een schuld van de getroffenen aan het rgk, en niet bijdragen a fonds perdu Ik stel voorop, dat voor den bouw van een woning normaal de huur zoodanig moet zgn, dat deze de bouwkosten ren dabel kan maken. Wanneer nu deze bouwkosten stggen. zou den ook de huren voor nieuw bouw hooger worden, waardoor de huur der bestaande gebou wen omhoog zou worden getrokken. Dat is echter tot dusver voor vele huishoudens nog niet te dragen. De regee ring verhindert daarom de huurstgging. Waar de bouw kosten boven het niveau van Mei 1940 gestegen zijn, is er een deel van deze kosten niet rendabel, En huiseigenaar noch een woningbouwvereni ging kan daarmede zonder hulp gaan bouwen. Men zou dus zeggen: Als gij, regeering. het noodig oor deelt dat er huizen gebouwd morden, schenk ons. den bou- tus schen de op de huur geba seerde waarde en de bouw kosten. Dat mag de regee ring. die onder ons gezegd, ook niet tot de rijksten dei- aarde behoort, niet doen als zg* wil medewerken dat de tijd eens aanbreekt, dat huren en bouwkosten weer in evenwicht zgn. Immers als dit door huurstgging geschiedt zou de bouwer deze bijdrage als ge schenk in den schoot zgn ge worpen. Stel eens, dat u een huis bouwt voor 10.000 en dat het nu bij verkoop 6000 kan opbrengen. Krggt u het ver schil van 4000 cadeau, dan hebt u, indien het huis door huurverhooging bijv. straks 8000 opbrengt, 2000 teveel gekregen. Daarom wil het rgk het verschil van 4000 geven in den vorm van een renteloos crediet. Stijgt de waarde (en wel ten gevolge van de maat regelen door het rijk zelf ge nomen ten aanzien van de hu ren) dan kan dit rentelooze crediet rentedragend worden gemaakt, met aflossing. DE BEPALING DER VOORWAARDEN. Wanneer wij de waarde van de gebouwen aldus bezien, dan volgt hieruit direct eer methode om te bepalen de voorwaarden, waartegen de overbruggingscredieten worden verstrekt. Immers men be hoeft slechts na te gaan wat de bruto-opbrengsten (dus de huren) van de gebouwen zyn en van de bruto huur alle op het gebouw betrekking hebben de lasten af te trekken. Het verschil is dan de rente en de afschrijving van de huidige waarde van het gebouw. Wan neer men nu van deze waarde aftrekt de bijdrage in de oor logsschade, dan vmdt men het deel van het overbruggings- crediet, dat tegen rente en af lossing kan worden verstrekt, het resteerende deel van het overbruggingscrediet zal dan zonder rente en voorloopig zonder aflossing, moeten wor. den verleend. Het gaat er dus om, om ter bepaling van de voorwaarden, verbonden aan de overbrug gingscredieten, de exploitatie rekening als uitgangspunt te nemen. DE REGELING DER FINANCIERING. Thans het overzicht van de tot stand gekomen financie. ringsregeling Indien de woning geheel is vernield, zal voor de financie ring van den herbouw boven de Rgksbgdrage op basis van de waarde op 9 Mei 1940 een hypothecair crediet (opbouw- nypotheek) worden verstrekt. In de eerste plaats zal moe ten worden bekeken op welk bedrag de huur moet worden vastgesteld. Op het oogenblik wordt de huur gehouden op de basis van 9 Mei 1940. Indien een huurverhooging te zijner tijd noodzakelijk en mogelijk mocht blijken, zal dit betee- kenen, dat ook het overschot van de exploitatie, dat over blijft voor rente en aflossing, grooter wordt, hetgeen weer beteekent, dat het rentedra gende deel van de opbouw- nypotheek zal stijgen. In de tweede plaats moet worden nagegaan, welke lasten en tot welk bedrag van de huuropbrengst mogen wor den afgetrokken. Het is uiter aard niet mogelijk voor elk jaar de werkelgke lasten voor ieder geval afzonderlijk te be- rekenen en te controleeren, Er zullen normen voor moe ten worden gesteld; welke o.a. betrekking hebben op de kos ten voor onderhoud, huur incasso, administratie, beheer, leegstaand enz Voor de be lastingen en de eventueel e kosten voor watergebruik zul len de werkelgke bedragen worden genomen. Ten aanzien van de op- bouwliypotheek wil ik er op wijzen, dat het geld pas In de laatste plaats van Rgks- wege wordt verstrekt. Zoo veel mogelljjk moet worden getracht het geld bg parti culieren of andere geldgevers te vinden. Indien dit schledt, zal het rjjk de rente over het deel dat renteloos zou zjjn verstrekt, vergoeden. (Zie vervolg pagZJ de gegeven voorschriften, sion- en logiesprijzen op de ba sis van de prgzen van voor den oorlog met een opslag van on geveer 40 Zoo varieeren de prijzen voor woonpensions van 47,50 per maand voor een kleine zolderkamer, tot 140 per maand voor een groote ka mer in een luxe pension. Dc luxe pensions zijn uit den aard der zaak natuurlijk duurder. Men zal in een degelgk mid denstandspension echter voor een kleine kamer 70 80 per maand moeten betalen, voor een middel-groote kamer 75—85 en 80—90 voor een groote kamer. Dit hangt ook af van het uitzicht dat men heeft. In een eenvoudig pen sion zullen deze prgzen onge veer f 10 lagêr zijn. In vacantiepensions varieeren de dagprgzen van 3.75 tot 8.25. De prijzen voor logies met ontbijt zullen in de meeste gevallen 4—4.50 bedragen Voor een eenvoudig pension bedraagt de dagprgs 3.75, voor een middenstandspension f 5.50 en voor een luxepension f 7.75. Een kamer waarvoor men voor den oorlog, met volledige verzorging 60 per maand betaalde, zal thans SO kos ten. Met deze nieuwe regeling is de eerste stap gedaan om orde te scheppen in dezen chaos en hiermede is tevens de grond slag gelegd voor een redelijke 'oorziening van de behoeften van de kamerbewoners. De tweede stap moet gedaan wor den door het publiek zelf, dat er alleen maar op hoeft toe te zien dat zij niet worden over vraagd cn in geen geval meer betalen dan is toegestaan! Mocht dit toch het geval zgn. dan staat het rijksbureau var de prijsbeheersching ten allen tijde open- Er zit schot in.. t De directie van de N.S. hebben met groote moeilgk heden te kampen om mate riaal te verkrijgen. Maar toch rollen dagelgks de treinen weer van Vlissingen naar Roosendaal en van Maastricht naar den Helder. Er zgn in Manchester weer 1175 bussen en trekkers besteld, waarvan de eerste zending waarschgn- lgk in Mei zal worden afge leverd. Er zit schot in. Het vervoer van de N.S Het vervoer van particu liere goederen door de Spoor wegen bedraagt momenteel 90J95 van dat van 1943, dat van goederen uit het bui tenland 50 en het vervoer van het totaal aantal goede ren ongeveer 80 van dat van 1943. De directie schat de totale door den oorlog en den bezet ter aangerichte schade op 500 millioen gulden. Een wegenwacht. De A.N.W.B. begint met een nieuwe verkeersserviee, de Wegen-Wacht, die per motor en zijspan over de wegen pa trouilleert om hulp te verlee- nen: Hulp aan gestrande auto mobilisten en motorrijders hulp bij ongelukken hulp bg het bebakenen van ver keersstremmingen voorlich ting ook. In de beginperiode zal men de gele zgspancombi- naties van de W.W., vooral in het Westen des lands zien, maar binnenkort verschijnen ze ook elders. Het doel van de Wegen - Wacht is natuurlijk het tref fen van noodvoorzieningen het weer op gang helpen van een auto of motor, die op eigen kracht niet weg kan komen wegens een af ander vlug te verhelpen mechani sche storing, bandenpech, enz. Men moet er geen rijdende werkplaatsen in zien, evenmin trouwens als ambulances. Voor de ernstige gevallen zorgen de gele Bondszgspan- wagens er echter voor, dat de hulp zoo spoedig mogelijk kan worden gealarmeerd, Thans kunnen naar de landen, waarheen met ingang van 1 April jl. de handelspak- ketpost werd geoppnd, ook par ticuliere pakketten worden gezonden. EEN SPOOK EN EEN VET VARKENTJE. Een dezer dagen ge beurde het te Wouw, zoo meldt het Handels blad, dat een vrouw des morgens reeds te vijf uur werd opgeschrikt door een in het wit ge hulde gedaante, die haar erf kwam opgeloopen toen zg* zich naar buiten begaf. De vrouw vloog naar binnen en gren delde de deur. Toen de vrouw na eenige uren het waagde weer naar buiten te gaan. bleek dat het spcok groote voetsporen had nagelaten en een klein vet varkentje had meegenomen... Het diertje werd ech ter al spoedig opge spoord en het bleek, dat het den afdruk van een groote zwarte hand op den rug had. Aan ge heimzinnigheid dus geen febrek. Ook in de na- ijheid van Wouw be toonde een „spook" zich actief. Geen broederdienst meer. Een wetsontwerp „dienst- plichtvoorziening" is bij de Tweede Kamer ingediend. Blg- kens de toelichting, welke er bij gevoegd is, zal er in de nieuwe regeling geen plaats meer zijn voor vrijstelling we gens brcederdienst-, noch in den naasten tijd wegens kost winnerschap. Kostwinersvergoeding zal worden toegekend aan ver wanten van hen, wier hulp voor hun levensonderhoud noodzakelijk is. Vrgs telling voor kostwinnerschap wegens persoonlgke onmisbaarheid blijfb bestaan. De sterkte der lichtingen is nog niet vastgesteld. Voor de landmacht, lichting 1945 re kent de regeering echter 27.500 man noodig te hebben, voor de zeemacht slechts een zeer gering aantal. De oefeningsduur zal voor de landmacht niet belangrijk verhoogd behoeven te worden. Voor hen, die voor officier en onderofficier in opleiding wor- den genomen, moet een groo- tere verhooging in uitzicht worden genomen. Zoolang de tegenwoordige omstandighe den voortduren, zal echter het verblijf in werkelgken dienst niet beperkt kunnen blgveh tot den normalen duur van de eerste oefening. Het Kabinet acht de noo V- zaak aanwezig om het mee- rendeel der dienstplichtigen van de lichting '45 en mis schien ook van die van '46 voor Indië te bestemmen voor de tijdelijke dienstvervulling in Ned.-Indië. Daarin voorziet z.i. het K.B. van 22 Juni 1944. Daar ons blad op Goeden Vrgdag niet uit komt, verschijnen wjj heden in een omvang van 4 pajrina"'*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1