lüaarom zoo weinig textic UIT DE PROVINCIE Tribunaal te Middelburg. Zeeuwsche beurtschippers in het gedrang Walcheren ft 4 a 5 MAAL ZOOVEEL VRAAG ALS VOOR DEN OORLOG De productie bedraagt nog maar 50 Lange rijen vóór de winkels, leege rekken in de winkels, klanten met punten, die beslist deze maand nog opgesoupeerd moeten worden, „neen" verkoo- pende bedienden, een optimisti sche minister, rooskleurige of- ficieele cijfers en een publiek, dat zich wanhopig afvraagt hoe dat nou toch zit met de textiel voorziening. Als het waar is. dat er practisch niets geexporteerd wordt, als het waar is, dat de productie al weer tot bijna de helft van 1939 is gestegenwelnu, waarom kunnen we dan niet de eerste de beste zaak binnenstappen en, als vanouds, een costuum bestellen. Inderdaad is het waar, dat de textiel-industrie snel bezig is zich te herstellen en haar capaciteit al weer tot een 40 a 50 pet. van vóór den oorlog heeft weten op te voeren. Het ia ook waar, dat er maar wei nig wordt geëxporteerd en de bedrijven dus in de eerste plaats werken om het eigen volk weer aan te kleeden. Daarmee is alles echter nog lang niet verklaard, a Ben eenvoudig rekensomme tje. zoo zegt Parool, Kan een en ander verduidelijken. Wan neer men aanneemt, dat er in ons land ongeveer drie millioen mannen, zijn, die gekleed moe ten worden en men neemt voorts aan. dat iemand gemid deld drie jaar met een costuum doet. dan heeft ons land alleen al om aan de vraag door nor male slytage te voldoen per jaar een millioen costuums noodig. Gedurende ongeveer zes jaar heeft de textielvoor- ziening practisch stop gestaan, Zoodat nu alle drie millioen klanten zich tegelijkertyd aan melden, klanten, die bovendien vrijwel niet meer over eenige reserve beschikken. I>e directeur van een der grootste AmstenlaraHche con fectle-bed rijven meerde dan ook de stijging van de vraag op het vier- vijfvoudige van vóór den oorlog te mogen schatten, terwijl de capaciteit «Ier industrie op nauweljjlcs de helft moet worden geraamd. Van deze cijfers uitgaande komt men tot de conclusie, dat Aan de tien tot vijfien klanten, die er in een winkel verschij nen er gemiddeld één gehol pen kan worden. Voegt men daar de extra-drukte bij, die Is ontstaan door de mededeeling.' «lat de speciale punten tegen het eind van de maand afloo- pen, dan wordt het sombere neen" der verkoopers wel erklaarboar. MEISJES NOODIG. Dat de confectie-industrie nog niet de voor-oorlogsche productie heeft bereikt is het gevolg van vele factoren. In de eerste plaats zyn er veel machines verdwenen of kapot; onderdeelen, die uit het buiten land moeten komen, zijn schaorsch. In de tweede plaats is er een ernstig tekort aan arbeidskrachten Dat geit wel is waar voor de geheele in dustrie, maar voor de confec- tie-bedrijven in het bijzonder, omdat deze hoofdzakelijk wer ken met meisjes, die over hef algemeen tegenwoordig liever niet op een atelier gaan. Te Amsterdam, waar ongeveer 40 pet. der confectie-industrie is geconcentreerd, werkten vóór den oorlog ongeveer 5000 .Joodsche meisjes in dit bedrijf. Ze zijn vrijwel allen gedepor teerd en omgekomen. De con fectie-industrie kan echter niet Nieuws in een notedop Jhr. mr, dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh- Stachouwer, ex-gouverneur- generaal van Ned. Indlë en thans ambassadeur te Parijs, is door den Engelschen koning onderscheiden met het Knight Grand CToss of the order of the British Empire". In verband met het over riden van den heer jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer, is door de benoemingscommissie voor de voorloopige Staten Generaal tot lid benoemd de heer W. F. E. baron van der Feltz en in verband met het ontslag nemen als lid van de Tweede Kamer door den heer mr. L. N. Deckers, benoemd de heer dr. Chr. Mol. Te Den Bosoh is tegen den voormaligen kringleider der N.S.B. te Maastricht, ir. J. H. Vos de doodstraf geëischt. By K. B. is Ir. J. B. Rid der de van der Sohueren be noemd tot Commissaris der Koningin in Overijssel.. Zaterdag J.L ontdekte een winkelierster op de Ma- theneaserlaan te Rotterdam, dat haar vervalschte bonnen voor margarine en suiker werden aangeboden. Zij waar schuwde de politie, die de aan- biedster. de 39-j. mej. J. v. E. aanhield. Bij onderzoek bleek de vervalsching geschied te zijn door een goeden bekende van de juffrouw, den 43-ja- rigen H. W. H. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt. 2000 Polen van het leger van generaal Anders, die ge weigerd hebben naar hun va derland terug te keeren. heb ben zich te Napels voor Groot- Srittennië ingescheept in voldoende mate op gang ko men. zonder dat nieuwe jonge werkkrachten zich aanmelden. ONDERGOED EN KOUSEN De Nederlandsche tricotage industrie leverde in Februari al weer 47 pet. van de voor- oorlogsche productie en de kou sen en sokkenindustrie zelfs 54 pet. Voor den oorlg werden er echter zeer veel ticotgoederen geïmporteerd: van de dames kousen kwam zelfs de helft uit het buitenland. De regeering heeft ruwe wol en katoen in het buitenland aangekocht, die hier eerst moet worden gespon nen De capaciteit der spinne rijen is echter geringer dan die der weverijen, zoodat men een deel der garens in België laat spinnen, maar de hoeveelheid, die afgeleverd wordt, is nog ge ring. Ook worden onderhande lingen gevoerd over den import van garens. De AKU-fabriek, die zeer door den oorlog heeft geleden, wordt in snel tempo hersteld. Zij kan dan ook al weer een behoorlijk kwantum kunstzy- de afleveren en nog dit jaar hoopt men de productie tot 110 pet van het vooroorlogsche peil op te voeren. (Maar.... ook voor kunstzijde geidt. dat men de productie wel zou mogen vervier- of vervijfvoudigen, in dien men aan de behoefte van Tribunaal Terneuzen. WAS BURGEMEESTERS. JDCHTER NSB.-LID ZIJN MAN EN VROUW ÉfiN UIT NOOD DEN VER- KEERDEN WEG OP? Zitting van Maandag 15 April. De 23-j. Ce. A. M. v. Hijf- te te Vogelwaarde was sym- pathiseerend lid van de N.S. B. en had veel vriendschappe- lijken omgang met Duitschers en N.S.B.'ers. Besch. is ge- interneerd in het kamp te Groede. Besch. ontkent sympathi- seerend lid van de N.S.B. te zijn geweest. De voorzitter legt haar lidmaatschapskaart voor, die bij besch. thuis is gevonden. Max Blokzijl kwam ook by besch. aan huis. Besch. is ook in Duitsfhland geweest, waarbij een Duitsch meisje haar plaats thuis heeft inge nomen. Mr. Terwoerdt wijst er op. dat deze familie, de vader was burgemeester, jeer goed staat aangeschreven en vooral het laatste jaar bekend stond, als meer tegen als voor de Duit- schers. De mogelijkheid be staat, dat deze besch. inge schreven is als lid van de N. S.B.. zonder voorkennis. Daar besch. reeds 18 maanden ge- interneerd is. verzocht verd. hiermede rekening te houden. De 35-j. Is. Ph. Belaert te Zuiddorpe had zich in 1942 aangesloten by de N.S.B., be zocht feesten en vergaderin gen van de N.S.B., liet haar dochtertje in jeugdstormuni form aan deze bijeenkomsten deelnemen en toucheerde 1100 kg. steenkolen van de N.S.B., omdat haar man als vrijwil lig brandweerman in Duitsch- OVERDACHT COMMANDO ZEEMACHT. Hedenmorgen had in de marinekazerne te 's-Graven- hage de overdracht plaats van het commando Zeemacht Ne derland door den vice-admi- raal G. W. Stoeve aan den schout bjj nacht J. A. Gauw. Om ongeveer half elf had den zich op de binnenplaats der kazerne de marinierskapel 'der Koninklijke Marine opge steld evenals een gewapende macht matrozen en een aan tal officieren. Spoedig hierna verscheen de scheidende vice- admiraal op het kazerne-ter rein in gezelschap van zijn op volger schout by nacht J. A. Gauw. In een korte toespraak roemde de scheidende com mandant de houding der Ne- derlandsche marine gedurende den oorlog. „Vol vertrouwen", aldus sprak vice-admiraal Stoeve, ..leg ik hiermede het com mando in handen van mjjn opvolger, schout by nacht Gauw". BURGEMEESTER VAN HONTENISSE. By K. B. van 13 April 1946, no. 17 is, met ingang van 1 Mei 1946. d.a.v„ benoemd tot burgemeester der gemeente Hontenisse, de heer C J. van Hootegem. zulks met gelijktij dig eervol ontslag als burge meester der gemeente West- dorp©. BURGEMEESTER VAN AARDENBURG. Bij K.B. van 12 April 1946, no. 4, is. met ingang van 1 Mei 1946, benoemd tot burge meester der gemeente Aarden burg de heer J. M. A. C. van Dongen, thans waarnemend burgemeester dier gemeente. BURGEMEESTER WISSEKERKE. Bij K. B. van 12 April 1946 no. 5, is. met ingang van 1 Mei 1946. benoemd tot burge- het oogenblik zou willen vol-land was. Besch. zegt sym- doen Dat de regeering volkomen beseft, hoe dringend het Ne- derlandsche volk ondergoed noodig heeft, wordt W®1 bewe zen door het feit. dat export van tricotgoederen niet is toe gestaan. Er wordt hard aan de productie gewerkt en al is het bij lange niet mogelijk ieder te verschaffen wat hy noodig heeft, in den ergsten nood zal binnen niet al te langen tijd zijn voorzien. Een Amerikaansch Vreemdelingenlegioen In het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den is een wetsvoorstel ingediend voor de op richting van een Ame rikaansch vreemdelin genlegioen van 500.000 man, die overal ter we reld zouden moeten die nen. De legionairs zou den na een diensttijd van 5 jaar genaturali seerd worden. Duitschers leeren hel nog niet af. - Maandag heeft zich te Lista in het Zuiden van Noor wegen een vechtpartij afge speeld tusschen Noorsche mili taire bewakers en de beman ning van een Duitchen mijnen veger. Deze was juist terug gekeerd van mijnopruimings- werkzaamheden, toen de Noor sche bewakers bespeurden, dat er aan boord iets gaande was. In roeibooten gingen zij °P den oorlogsbodem af, maar werden door de Duitschers geweerd. Terugkeerend met versterking werden de Noren door de Duit schers beschoten. Eerstge noemde beantwoordden net vuur en wisten aan boord te komen. Het bleek, dat het .Herrenvolk" een bacchanaal had aangericht. 14 opvarenden waren stomdronken en vijf wa ren volkomen buiten bewust- zyn. Aan boord bevond zich nog vijftig liter jenever en e volledige distilleerinstallatie. pathiseerend lid te zijn ge worden op aandringen van haar man. De verd., mr. de Rechter, voert aan dat deze besch. zich nooit op den voorgrond heeft geplaatst. Ook haar kind is op last van den man by den jeugdstorm aangesloten ge weest Toen de man naar Duitschland was vertrokken, heeft het kind zich niet meer actief met den jeugdstorm be moeid. Verd. acht de 16 maan. den interneering van besch. een straf, zwaar genoeg voor het bedrevene. De man van besch., als getuige gehoord, was van meening, dat man en vrouw één zyn. De 26-j. arbeider J. A. de Paepe. te Zoutelande, was sinds 1941 lid v*n de N.S.B. Hy verleende hulp aan den vyand door ten behoeve van de Duitsche weermacht te werken op een vliegveld en transporten te verrichten. Besch. verklaarde te hebben gewerkt op last van de Ar beidsbeurs. Dat hij zich liet inschryven als lid van de W. A., was ook al door dwang, terwijl hy niet wist wat W. A of N.S.B. was Hy heeft het gedaan om tbuis weg te wezen Besch. heeft in 1942 bedankt voor de N.S.B. en ook voor de W.A. Geen verd. De 61-j. J. H. H. Baljet. gepens adj, onderoffcier Ned leger, wonende te Hontenisse, had zich in 1942 als lid aan gesloten bij de N.S.B. Besch. zegt sympathiseerend lid te zijn geweest en erkende ver keerd gehandeld te fcebben. Hy heeft dit feit ook altijd voor zyn vrouw verborgen ge houden Hij heeft zich laten overhalen door ziekte van zyn vrouw en werkloosheid van zijn jongens. De N.S.B. deed allerlei mooie beloften, waar voor besch. is bezweken. De verd., mr. Rechter, voerde aan. dat besch. voor de N.S. B. practisch een nul was, daar hij nooit een vergadering be zocht en nooit over politiek sprak. Verd. pleit clementie en besch. niet verder te inter neeren en verzoekt zijn gezin niet financieel te treffen. Besch. zegt nog veel spijt te hebben en verzoekt clementie. Wees voorzichtig! Nadat Zaterdag in de Oiv- schotsche heide de 12-jarige Luyckx uit Oirschot bij het zoeken naar granaten door een projectiel, dat ontplofte, .verd gedood, waarby zijn broertje en twee vriendjes, een zekere van E. en M., ernstig werden gewond, liep de 14-jarige J. Kleuver, even eens uit Oirschot op een mijn met het gevolg, dat hij uit elkaar gereten werd. Vier be geleidende vriendjes kwamen met den schrik vry. Ook te Hengelo eischte het spelen met een projectiel een slachtoffer. Ket 9-jarig doch tertje van defam. B. vond een handgranaat in den berm van den weg. Bij het spelen met dit projetiel volgde een ontploffing, waardoor het kind werd gedood. Er kan blijkbaar niet vaak genoeg gewezen worden op net gevaar dat verbonden is aan hiet spelen met projectie len, of het betreden aan ge vaarlijk terrein verbonden. UITSPRAKEN TRIBUNAAL TERNEUZEN. Het onderzoek tegen P. L. Mangnus, te Vogelwaarde, werd niet volledig geacht. Besch. zal op 25 April op nieuw terecht staan, waarbij nog een 4-tal getuigen zullen worden gehoord. L. Tricot, te Hulst: 1% j. interneering en verbeurdver klaring vermogen ten bedrage van 30.000, met ontzetting uit rechten. Ja. J. de Maillle, Sas van Gent, ontzetting rechten. J. Dleleman, Oostburg, 5 j. interneering en verbeurdver klaring vermogen tot 7000 aan obligaties en ontzetting uit rechten. Het Tribunaal te Middel burg behandelde Vrijdag de volgende zaken El. Ch. Wa. van Sluis, zon der beroep te Middelburg, werd ervan beschuldigd, dat zy in 1943 vrijwillig in Duitschland is gaan werken en daarna te Middelburg en elders werkzaam is geweest voor de Duitsche weermacht. Voorts zou zy met een Duit- schen militair naar Duitschland zijn gereisd. Besch. ontkende vrijwillig naar Duitschland te zyn gegaan. Zij was haar man gevolgd, die daar werkzaam was. „Als m'n man naar En geland was gegaan, was ik hem ook gevolgd", aldus besch. Dat zij met een Duit- scher naar Duitschland zou zijn gereisd, ontkende zij ten stelligste. Haar verd. was mej. mr. Anne Bolle. P. A. Torbijn, schilder te Middelburg was volgens de dagvaarding sinds 1941 sympathiseerend lid en sinds 1942 gewoon lid der N.S.B.; colporteerde hij met „VoVa", was lid der W.A., collecteer de hy voor W.H.N., was vvachtsman bij de O.T. te Souburg, 'heeft als landwach- ter verschillende huiszoekin gen by Nederlanders veiTicht en Nederlanders op straat aangehouden, zoodat deze kon den worden overgegeven aan Mittelstenaoheid. Vooras zou hij zich schuldig hebben ge maakt aan het aanbrengen van den heer J, F. Bastiaan- ambtenaar ter gemeente secretarie. Eerst ontkende be sch. alles, doch toen de voorz. successievelijk punt v°or punt naging bekende hii. Alleen was hy verplicht by de W.A. gegaan, wjjl hy reeds N.S.B.- er was. In Sept. 1944 wag hij tot de conclusie gekomen, dat hij verkeerd gedaan had. Hij moest van Mittelstenscheid controle uitoefenen bij de uit reiking van de bedrijfsvergrm ningen, 'tgeen geschiedde dcor den heer Bastiaanse. Besch. wist, dat er verkeerd gedaan werd, doch wou niets zeggen Hij heeft moeten ingrijpen, om. dat iemand uit het publiek rie»p: „Gaat dat zoomaar". Be sch, verklaarde, dat hij alle consequenties zou aanvaarden Hij wist zich volkomen schul dig, Verder meende hij nog te moeten zeggen, dat hij in uni form gekleed zynde, iedereen had laten zien, wat hy was „Je bent het of je bent het niet. geen stiekummers.", aldus besch. Mr Kuipers vond dit een zwaar geval. Hij was ech ter van" meening, dat, indien besch. opnieuw geïnterneerd zou worden, dit door zijn zwak ke gezondheid den dood zou be. teekenen. Hij vroeg uiterste clementie. Joh. P. den Toonder, bank werker te 's-Gravenhage, was sinds 1941 vrywillig als musi cus voor de Duitsche weer macht werkzaam geweest. In 1944 was hij naar Berlijn ge gaan als musicus. Hljj had zich aangesloten bij de Nederl.- Duitsche Cultuurkamer en by het N.A.F. Besch. verklaarde. Jat hij niet op „de Schelde" wilde blijven werken, aangezien deze voor de oorlogsindustrie werkte; daarom kon hy beter muziekavonden geven. Als hij alles had kunnen voorzien, zou hy zich nog wel eens hebben bedacht. In een heftig pleidooi van mr. Kuipers, waarin deze eenige treffende feiten ten gunste van zijn cliënt naar voren bracht, meende verd.. dat besch. geen interneering noodig had. aangezien hij noch door het Mil. Gezag noch door den P.O.D ooit lastig is geval len. Verdachte had hier voor het tribunaal moeten verschij nen door verraad van zyn vroegere echtgenoote, mej. M. Melsen, die zelf een jaar inter neering achter den rug had wegens schanddaden met de moffen, zoodat haar zelfs het recht werd ontnomen, voor haar kind te zorgen. In 1942 had besch. zelfs, als staatsge vaarlijk beschouwd, uit Vlissin- gen moeten vluchten. Aa. Ma. te RollerBrak man, zonder beroep te Middel burg, had zich als lid by de Ned.-Duitsche Cultuurgemeen schap aangesloten. Zij had met Duitschers vriendschappelijk omgegaan en nat.-soc. verga deringen bezocht. Het laatste ontkende zijwel was zij op een byeenkomst in het Schutters hof geweest t.g.v. Hitiers ver jaardag in 1944. Op een vraag van den heer Meliefste, wat zij dan toch zoo mooi vond in de Duitschers antwoordde zij, dat de D. zoo goed voor de kinderen zorgden. Mr. Kuipers meende, dat de vier maanden interneering, die besch. achter den rug had, een voldoende boete waren. Gilles Willeboordse, rijwiel hersteller te Middelburg, had zich in 1940 bij de N.S.B. aan gesloten, was lid der W.A. ge. weest, had gecolporteerd met „VoVa" en de „Z. Stroom", had gewerkt op het vliegveld te Souburg en voor de Bauleitung te Middelburg. In 1941 had hij by de Duitsche politie te Mid delburg een aanklacht inge diend tegen den toenmaligen ~em. veldwachter te Melisker- „e Ky erkende het ten laste gelegde, doch zooals vele ande ren had hy zijn domme daden te laat ingezien. Mr. Kuipers vond het een middelmatig ge val, aangezien besch. in Juni 1942 reeds bedankt heeft en pas daarna de groote terreur is gekomen, waaraan hij niet heeft medegedaan. Uitspraken op 26 April a.s HET VERVOER OP DE ZEEUWSCHE VEREN Aantal passagiers sterk gestegen, ondanks slecht materiaal. Sedert 1 November is het vervoer van personen en goe deren op de veren over de Westerschelde vrtj en wel niemand, die regelmatig van deze verbindingen gebruik maakt, zal ooit op de gedach ten zijn gekomen, dat er ook menschen zyn, die van deze verbetering nadeel ondervin den. Toch is dit het gevaL Ten aanzien van het goede renvervoer komen nL op den duur de beurtschippers te moeilijkheden, daar met de veren het goederenvervoer in auto's Kosteloos is. Het pro vinciaal bestuur heeft daar om getracht de mogelijkheid open te houden, dat deze schippers n-u het gety voor hun bedrijf is gekenterd de ba kens verzetten. Pogingen om langs den weg van sa menwerking te komen tot een verbetering met betrekking tot het stukgoederenvervoer woraen door belanghebben den ondernomen. Het is te hopen, dat partijen tot over eenstemming geraken, opdat de bestaande ondernemers by de vervoerstaak blijven inge schakeld en Zeeuwsch Vlaan. deren, op het gebied van het stukgoederenvervoer op den duur een nog betere „service" ontvangt. Zeer belangwekkend zyn de jongste cyfers over het ver voer van passagiers en auto's over de Wfeterschelde geduren de de maanden Januari en Februari. Op het veer Vlissingen Breskens bedroeg in deze maanden 't aantal passagiers in 1938 26.144, in 1939 28.383, in 1940 45.186, in 1946 46.415. Op het veer Kruiningen Perkpolder (Hansweert-Wals oord en) bedroeg het in 1938 10.564, in 1939 12.760, to 1940 15.591, in 1946 49.673. Tusschen Hoedekenskerke en Terneuzen beliep het aantal passagiers in 1938 10.852, in 1939 11.334 en in 1940 8666. In totaal steeg dus het aantal passagiers van 47.510 in 1938 tot 52.477 in 1939, tot 69.443 in 1940 en 96.088 in 1946. In de maanden Ja nuari en Fehi*uari wel te ver staan. Meer belangwekkend is de toegenomen beteekenis van het veer KruiningenPerk polder nu VlissingenBres kens het met kleme booten moet stellen Bij het autovervoer vindt men een soortgelyke ver schuiving. Op het veer Vlissingen Breskens werden in Jan. en Febr. van 1938 vervoerd 5053 auto's, in 1939 5582 in 1940 5713, in 1946 slechts 1028. Op het veer Kruiningen Perkpoider steeg daarentegen het autovervoer aanzieniyk. Het bedroeg in 1938 2223, in 1939 2850, in 1940 2064 en in 1946 4237 Wederom in de maanden Januari en Februari. Vooi HoedekenskerkeTer- neuzen beliepen deze aantal len 1938 922, 1939 966, 1940 358. De totaalcyfers luiden: 1938 8198 auto's, 1939 9398, 1940 *135, 1946 6065. Bij de beoordeeling van de passagierscyfers dient men in net oog te houden, dat dit in 1940 zeer sterk steeg als ge volg van de mobilisatie. Het passagiersvervoer over 1946 gaat daar echter nog belang rijk boven uit. Ten opzichte van 1938 is het meer dan ver dubbeld, ten opzichte van 1939 met 80 gestegen. Dat het nog steeds huilen is mei de auto s blykt ook uit deze vervoerscijfers. Het aan tal auto's, dat werd overge zet bedroeg slechts 74 van 1938, 64 van 1939, 75 van 1940. Overigens verdient het per soneel van de Provinciale Stoombootdiensten alle hulde vooi wat het presteert. In 1938, 1939 en 1940 waren voor het vervoer 3 motor- ferrybooten beschikbaar. In 1946 moest deze arbeid ver richt worden met gebrekkig materieel van onvoldoende ca paciteit. - In groepen van 40 of 50 per week zullen de Duitsche ieugdleiders onderwezen wor- den in de beginselen van een Christelyke levenshouding Daartoe is in Hamburg een gebouw ingericht. meester der gemeente Wisse- kerke de heer J. J. van der Maas, wethouder dier gemeen te. GEMEENTE-SECRETARIS BAARLAND. De heer L. Evertse te Oude Lande is met ingang van 15 April 1946 benoemd tot secretaris van de gemeente Baarland. DE GIFHANDEL IN SUIKERBONNEN. Naar wJJ van de politie te Vlissingen vernemen wordt het onderzoeK inzake den gifhan- del met de verduisterde suiker bonnen nog voortgezet, daar nog niet alle in den handel ge brachte suiker is achterhaald. Meerdere arrestaties zyn nog te wachten. Twee verdachten zijn in het Huis van Bewaring ingesloten. Hoewel beiden in dienst zyn van de N.V. Kon My. „De Schelde', bestaat er- naar de politie ons verzekerde, niet hef, minste verband tus schen dit bedryf en den ontdek ten gifhandel. De suikerbonnen werden ontvreemd by den par ticulieren groothandel en er is niet één onsje van bij „De Schelde" terecht gekomen. VERFDIEFSTALLEN. BIJ „DE SCHELDE". In samenwerking met de werfpolitie van de K.M. „De Schelde" heeft de politie van Vlissingen 3en onderzoek Inge steld naar het regelmatig ver dwijnen van verven en vernis sen van deze maatschappy. Een der schilders bleek deze door de Centrale Keuken naar buiten te smokkelen. De man werd aangehouden. Reeds maanden heeft hy groote hoe veelheden verf, etc. gestolen en in den zwarten handel ge bracht. Ook werden bij hem thuis behangselpapier, linnen, verfkwasten en penseelen in beslag genomen. Het politie bureau leek wel een verfhan del, toen alles was binnenge bracht. KREEFTENVISSCHERIJ NOG NIET VAN GROOTEN OMVANG. De kreeftenvisscherij te Yerseke, welke op 1 April j.L is aangevangen, is nog steeds niét van grooten omvang. De aanvoer is zeer gering. De prijs by de laatste veiling bedroeg 21.70 per kg. Op de op een na laatste veiling noteerde de kreeft nog 28 per kg. Verge leken met den prys van 1944 beteekent dit een groote terug slag. Toen noteerde de kreeft per kg. 60.80. „OORLOGSSOUVENEER' Eenige militairen hadden in Vlissingen een mynenveld ge ïnspecteerd en daartoe te voren aan den kant van den weg een voormalige Duitsche leger- tasch met teekeningen van mijnenvelden neergelegd. Toen zy van hun met zoo veel levensgevaar en moed on dernomen wandeling uit de mynenvelden terugkeerden, was èn tasch èn teekeningen verdwenen. Hun verontrusting was groot want zonder die teekeningen waren de mynenvelden by na niet te herkennen en zou het opruimen zeker menschenle- vens kosten. Een door de Vlissingsche recherche ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat alles veilig in Domburg was. Een oud Walchersch boertje had tasch eu inhoud gevonden en mede naar huis genomen, ver- meenende dat hy nu eens een echt Duitsch oorlogssouvenier had gevonden, dat voor nie mand eenige waarde had. Middelburg VLOT GEWERKT! Maandag deed dhr. C van S., grossier in bakkery-artikelen te Middelburg, naangifte van diefstal door middel van in braak uit zyn pakhuis aan het Bellinkplein, waarby vermist werden een party suiker. pakken vet. en eipoeder. De po litie stelde onmiddeliyk een onderzoek in en had een half uur later de vermiste artikelen al opgespoord. In verband hier mee werd gearresteerd een 12-jarige jongen G. van K., tegen wien proces-verbaal wordt opgemaakt. ERGERLIJK! Het gemeentebestuur van Middelburg doet thans alle moeite de stad weer een zoo gezellig en frisch mogelyk aanzien te geven. Boomen wor. den geplant en de plantsoenen zyn weer in orde gemaakt. Ook het publiek wordt vrien- delyk verzocht in deze mee te willen werken en de plantsoe nen te ontzien ente be schermen. Want wat zegt u ervan, dat Zondag jl. van het ïrk aan den Kousteenschen ik maar even 60 tulpen zyn geplukt Da* is ergeriyk In verband hiermee heeft de politie Zich ook in verbinding gesteld met hoofden van scho len en jeugdorganisaties, die verzocht worden hun invloed te doen gelden. Hoewel het niet alleen de jeugd is, die hier gebrek aan eerbied toont LAATSTE INSTUIFAVOND. Groot was de belangstelling van jongens en meisjes van verschillend genre voor den 6en en laatsten Instuifavond van dit seizoen, door den Herv. Jeugdraad Zaterdag te Mid delburg in de sociëteit „De Vergenoeging" georganiseerd. Aan het einde van een kamp vuur, waarby een band van jongeren den zang begeleidde, eindigde de voorzitter van den Jeugdraad met een toe spraak, waarin hy warm ter lezing aanbeval het jongste boekje van Ir. P. Telder „Pioniers, o Pioniers Een woord tot de Nederlandsche jongens". De leiding van de openbare vergadering van het Prot- Chr. werkverband binnen de Party van den Arbeid, afdeeling Mid delburg, berustte j.l. Vrijdag by Jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer. Zijn inleiding schetste hoe menschen, die leefden by zeer verschillende geestelijke bron nen, in de oorlogsjaren tot el kander kwamen en hoe de Ned. Hervormde kerk haar bijzon dere taak begon te hervinden. Na Schriftlezing en gebed volg de een toespraak van Ds. W. B. A. Smits. Ned. Herv. Pred. te Middelburg, die erop wees, hoe de laatste jaren het inzicht ge groeid is. dat er uit den Bijbel geen politiek stelsel te halen is, maar dat deze wel voortdurend het eene groote gebod van en den oproep tot verantwoorde lijkheid tegenover onzen naaste laat hooien. Mr. G. E. van Walsum, noemde de Partii van den Arbeid de eerste nieuwe groote party van na den oor log. die partyverhoudingen van. vóór 1940 en de antithese ge dachte doorbrak. Haar begin selverklaring wijst de gedachte an den neutralen staat,ten prin cipale af en zegt, dat de over heid de kerk moet raadplegen in zaken, die tot haar bevoegd heid behooren. Degenen. die het Koninkrijk van God ver wachten en eigen heilige huisjes loslaten, staan met het geloof midden onder de men schen en zullen zoodoende me de helpen voorkomen, dat men in ons land nog langer do Chr. kerk blijft vereenzelvigen met Colijns politiek. Vlissingen MAR INTER S KAfE L NEEMT AFSCHEID. Woensdagmiddag zal te Vlissingen de Marinierskapel een concert geven in de mu ziektent op het Ballamypark ter gelegenheid van het af scheid van de Kon. Marine van Vlissingen. Dit concert zal om 14.30 be ginnen. De afd. Vlissingen van de Ned. Vereen, van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden hield Vrijdagavond een algemeens vergadering, waarin afscheid werd genomen van den voor zitter, den heer Joh. P. Ven- tevogel, die wezens zelfstandi ge vestiging de organisatie ging verlaten. In zijn afscheids toespraak wekte de heer Ven- tevogel allen op tot trouw aan. de organisatie, maar ook wees hy op de nlicht om te werken zoolang het dag is. Namens de afdeeling richtte de heer H. M. Harfnck Jr. woorden van groote waardee ring tot den scheidenden voor zitter. voor al hetgeen hii voor de organisatie heeft gedaan. Ook namens den Chr. Be sturenbond sprak de he«r Harinck woorden van danK. Ih de vacature van voorzit- er werd gekozen het bestuurs lid, de heer J. Poppe. terwijl in diens plaats werd gekozen, de heer H. J. Schat. De behandeling van het on derwerp ,.De opkomst der clir. vakbeweging" werd met groo te aandacht gevolgd. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Vlissingen heeft in Maait uitgeleend: 1311 Ned. romans, 67 romans in vreem de talen, 551 studieboeken, 478 kinderboeken. 2407 totaal. Bezoek tydschriften- en krantenzaal: 48 vrouwen, 222 mannen; jeugdleeszaal; 105 meisjes, 155 jongens, 530 totaal. Door de politie te Vlissin gen is aangehouden de zwer ver P. uit Zeeuwsch-Vlaande- ren, als verdacht van land- loopery. Hy overnachtte de laatste dagen in bunkers aan de buitenhaven en bedelde overdag ziin kostje byeen. De man was totaal vervuild. Si. Laurens Donderdagavond vergader de voor 't eerst na de bezet ting de Oranjevereeniging o.l. v. burgemeester van 't Hoff te St Laurens. Het bestuur trad en bloc af. Als nieuw bestuur werden gekozen de heeren A P. Din- gemanse, A Francke Jzn., W. S. Pouwer, J. Riemens, M. Vaane. G. F. Weeda en K, Wouterse. Een zevental leden, die ge ïnterneerd zyn of waren, wer den geroyeerd. Veere Zaterdag hield de Christe lyke Meisjesvereeniging .Dor cas" te Veer© in de Openbare school een bazardag ten bate van de inwendige aankleeding dei Ned. Herv. kerk. Er wa ren div. spelen en vermake lijkheden voor Jong en oud. Het geheel stond onder leiding van ds. Breukelman en kan als goed geslaagd beschouwd worden. De opbrengst was 750. Zondagmorgen voor den aanvang van den dienst maakte ds. v. Loon te Gryps- kerkp aan de gemeente be rt end dat hy voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. Noordwnkerhout had bedankt. Ouderling P. Schoe dankte ds. v. Loon hiervoor namens kerkeraad en gemeente. Hier na dankte ds. v. Loon kerke raad en gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6