PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT MISSCHIEN KEERT DE GAULLE TERUG Arnold Meyer meldt ric!i iCItnlt les 2 DE 253 GAAT TE WATER Een schip zonder bestemming en zonder naam. De toekomst van de vliegtuigindustrie. Goede mogelijkheden, mits de regeering opdrachten geeft Hoofdredacteur Q- Ballintljn (met ledactioneelc medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stlcli- ting P Z-C-. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., VHsslngen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoco, \lis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. Woensdag 17 April '46 l£9'e Jaarga y ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, f 3.20 per kwartaal, iranco per post, 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. AD^/ER- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT 'wg&nT» g.' Buieaux gevestigd te VTIssingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29. tel 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3. Terneuzen- Brouwerijstraat 2. Postiekening nr 359300 P.Z.C.. MidJelbur£- Het wereldgebeuren. NOG GEEN BESLISSING OVER DE PERZISCHE KWESTIE. Franco wenscht geen revolutie. Een uur voor gisteren de Veiligheidsraad bgeenkwam, zond de Perzische premier, na een lange bespreking met den Sovjet-ambassadeur, instruc tie aan Hussein Ala om de klacht bij den Baad in te Tezelfdertijd deelde Reuter uit Teheran mede, dat nog andere belangrijke belissingen te verwachten waren, in dien zin, dat de Perzische regee ring in zou stemmen met de onafhankelijkheid van Aser- beidsjan. Desondanks bleek de Raad weinig geneigd om de kwestie van de agenda af te voeren. Nadat Gromyko een ver zoek daartoe had verdedigd, beklom Stettinius het spreek gestoelte en zeide geen gel dige redenen aanwezig te vinden om aldus te handelen. Sir Alexander Cadogan, mr. van Kleffens, de Australische en de Braziliaansche gedele geerden sloten zich hierbij aan Wanneer ik een vriend geld leen om hem te helpen, zoo illustreerde onze afgevaardig- de zijn standpunt, dan eisch ik daarvoor een onderpand. Dat is geen kwestie van wan trouwen, maar van veiligheid en van administratie. Onverwachte steun kreeg Gromyko van den Franschen afgevaardigde Bonnet. Deze vond, dat de Raad door ver dere discussies de situatie niet moest compliceeren en stelde een motie voor, waar in den secretaris-generaal opdracht werd gegeven een rapport aan de algemeene vergadering voor te leggen. Opnieuw aan het woord ge komen, noemde Gromyko zyn twijfel, of de Engelsche en Amerikaansche gedelegeerden een „echt en werkelijk" ver langen hadden om een vrede lievende oplossing van het ge schil te zien, bevestigd. Zij denken, dat Perzië een pion is, maar het is een souvereine sLaat. De zitting werd verdaagd zonder dat men tot een be. slissing gekomen was en zon der dat de Spaansche kwestie nog aan de orde kwam. In afwachting van de be handeling daarvan heeft Fran co alvast, in antwoord op een adres van trouw van 4000 ad vocaten gezegd, zich te haas- ten, zijn regime te stabili. seeren, opdat geen herhaling van de gebeurtenissen van het verleden zou plaats vinden. Terwijl de nieuwe organi satie nog naar een vasten zetel zoekt, heeft de oude Volken bond haar bestaan bijna met een conflict geëindigd. Het ging om de vraag of de Sowjet-Unie, na het con flict met Finland uit den Vol- kenbond gestooten, in aanmer king kwam voor een deel van de te liquideeren bezittingen. Op voorstel van Frankrijk zal een sub-comité de zaak onder zoeken en een oplossing in der minne trachten te vinden. In Frankrijk dreigen poli tieke moeilijkheden. Vliegveld Haamstede wordt hersteld. De herstelwerkzaamheden van het vliegveld Haamstede, zullen spoedig beginnen. In verband met het" tekort aan arbeidskrachten op Schou. wen zullen arbeiders van el ders worden aangevoerd en in woonbarakken worden onder gebracht. Het luchtvaartterrein bij Haamstede, dat oorspronkelijk 3(6 ha. groot was, is door den betzetter tot plm. 56 ha. uitge breid. Voor vele millioenen zijn in de naaste omgeving bunkers, hangars en andere febouwen neergezet, welke in 943 werden afgebroken en naar Woensdrecht overge bracht. Toen heeft men het veld onbruikbaar gemaakt, o.a. door het aanbrengen van een mijnenveld, wat vorig najaar door krijgsgevangenen werd geruimd. 1780 groote tankmij nen werden onschadelijk ger maakt Een moeilijk probleem vormt thans nog de vernieti ging van plm. 200,000 kg. gra naten. Rekening zal moeten worden gehouden met verdere uitbreiding van het terrein, daar de eischen voor vliegvel den met het oog op veilig ver keer aanmerkelijk zijn ver zwaard. EX-BURGEM. MUELLER TOT TIEN JAAR VEROORDEELD. De gewezen, N.S.B.-burge- meester van Rotterdam, F. E. Mueller, is door de Rotterdam. sche kamer van het Haagsche bijzonder gerechtshof conform den eisch veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaren met ontzetting uit de beide kiesrechten. De M.R.P. wencht een par lement, bestaande uit twee Kamers, met grootere macht voor den president; de beide andere groote partijen wen- schen xn die richting geen consessies te doen. Binnenkort zal het Fransche volk door ja of neen te stem men van haar instemming of afkeuring voor de nieuw opge stelde grondwet blijk kunnen geven. Wordt in meerderheid neen gestemd, dan zal een nieuwe Constituante moeten worden gekozen en kan het spel op nieuw beginnen. En misschien komt de Gaulle dan terug! Zijn denkbeelden stemmen overeen met de door de M.R. P. geuite verlangens en som mige M.R.P.-leiders hebben reeds op de mogelijkheid van zjjn terugkeer gezinspeeld. In kamp te Tilburg onder gebracht. Vanwege den minister van justitie wordt het volgende be kend gemaakt: De minister van justitie heeft den procureur.fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te 's Hertogenbosch opgedragen, om, ongeacht de in de afge- loopen weken kunstmatig ont wikkelde agitatie rond dit ge val. voort te gaan met het treffen van die maatregelen, welke tot een regelmatig ver hoor van Arnold Meyer, voor malig leider van de door den bezetter ontbonden organisa tie Nationaal Front, en tot een onderzoek naar diens hou ding en gedragingen de bezetting zouden kunnen leiden. Deze maatregelen hebben er toe geleid, dat Arnold Meyer zich gisteravond by voor noemden procureur-fiscaal neeft gemeld- Deze heeft hem ter begun stiging van het onderzoek in het in ternee rings kamp te Til burg in bewaring doen stellen en hem, hangeade het onder zoek dit kamp tot verbiyf- p laats aangewezen. Arnold Meyer heeft zich aan deze maatregelen onderworpen. De uitslag van een onbevan gen onderzoek door de be voegde justitieele autoriteit kan thans zonder verdere po litieke opwinding worden af gewacht. HET CONCERT GEBOUWORKEST WEER TERUG. Dinsdag is het Con certgebouworkest met 6 Dakota-vliegtuigen weer uit Scandinavië terug gekeerd. Het Concertge bouworkest heeft in het hooge Noorden roem geoogst voor de Neder- lansche muziek en op illustratieve wftze bijge dragen aan den dank dien het Prinselijk Paar de volken van het Noor den heeft gebracht! Op 28 April weer boter. Per 28 April en eveneens op 5 Mei zal voor de leeftijdsgroe pen boven vier jaar een bon worden aangewezen voor 125 gram boter en een bon voor 125 gram margarine. Kinderen van 04 jaar krijgen op 28 April voor twee weken 250 gram boter en 125 gram mar garine. Hoewel derhalve voor de leeftijdsgroepen boven vier jaar de helft van het rantsoen voedingsvetten in boter wordt verstrekt, moet dit slechts worden opgevat als een tijde lijke ontlasting van de marga rine-voorziening. De aanvoer van landbouwwerktuigen. Ter voorziening in de groote behoefte aan landbouwwerk tuigen zijn van Nederlandsche zijde orders geplaatst bij En gelsche fabrieken. Daar ver wacht mocht worden, dat de aflevering van deze bestellin gen vertraagd zou worden, door de overstelpende hoeveel heid opdrachten, die deze fa brieken ook in eigen land krij gen, heeft de Nederlandsche regeering overeenkomsten ge sloten inzake het uiteriyke tijd stip van levering. Door den geringen omvang der scheepsruim te welke voor het transport beschikbaar kon .-/orden gesteld, is tot dusver de aflevering der landbouw werktuigen naar Nederland be- langrgk vertraagd. Nu de scheepvaartmaat schappijen tot op zekere hoog te weer beschikken over haar eigen schepen, zullen zij groo tere service aan haar opdracht gevers kunnen verleenen en daarvan verwachten de Neder landsche regeering en de im porteurs sneller vervoer en de mogelijkheid van grootere dek lasten. INSCHRIJVING OP SCHATKÏSTPAPIER. Op 24 April a.s. zal eeri' in schrgving op schatkistpapier worden opengesteld. Ingeschre ven kan worden op schatkist promessen met een looptgd van drie, zes en twaalf maanden. De storting moet geschieden op 1 Mei. Tot duverre is het in te schrijven bedrag ongelimi teerd. 370 N.S.B.-burgemeesiers ontslagen. Regeerlngsbeield inzake Indië Vóór de R. K_ Volksparty, rykskieskring Amsterdam, hield min. mr. dr. L. J. Beel een verkiezingsrede, waarin hy o.m. mededeelde, dat niet min der dan 370 N.S.B.-burgemees ters moesten worden ontslagen. De zuivering van het over heidspersoneel nadert haar vol tooiing. Nopens Indië zeide de mi nister o.m.: „Gesuggereerd wordt een be reidheid van de regeering tot het prijsgeven van het ko ninkrijk. De regeering is nim mer daartoe bereid" verklaar de spr., „Gezocht worden on derlinge verhoudingen binnen het koninkrijk in de realiteit, die biykens uitlatingen in een deel van de pers, niet door al len wordt gezien". TRUMAN OVER DEMOCRATIE. Organisatie der V.N. zal slagen. Het gevaar voor een oor- log zal nooit volledig teniet gedaan zgn, voordat de eco nomische kwalen, die aan den oorlog ten grondslag liggen, met wortel en tal zyn uitge roeid, aldus president Tru man in een voor het bestuur van de Pan-Amerikaansche Unie gehouden rede. Om dat te bereiken moeten wg het leven op een mate rieel, cultureel en geestehjk peil brengen, waarop de vol keren der wereld recht heb ben. Ik ken geen woord, dat dit doelwit meer belichaamd dan democratie! Democratie it op het oogenblik het verzamel- signaal voor vrije menschen in hun strgd om een iriensche- lgker bestaan. Truman verklaarde te we ten, dat de Organisatie der V. N. zal slagen. „Zij moet slagen", zeide hg. VOOR GELD NIETS MEER TE KOOP! In Hongarye is voor geld niets meer te koop! De Amerikaansche dol lar die voor den oorlog 5 Pengö waard was, is nu 25 millioen Pengö waard en zal in Juni ver- moedelgk 100 millioen Pengö waard zyn. De re geering heeft den han del in dollars verboden. Een ei kost in Boeda pest 350.000 Pengö, dat zou voor den oorlog 70.000 dollar of 150.000 gulden geweest zgn! Op vragen van den heer Wendelaar betreffende de in vrijheidstelling van de vroege- ge vrouwenleidster van de N.S. B. deelde de min. van justitie mede. dat deze plaats vond omdat haar schoonmoeder, die haar 5 kinderen verzorgde, overleden is. Hulp voor de bedelaars van Batavia. DELFT 700 JAAR STAD. In de Nieuwe Kerk te Delft werd Maandagavond een bg- eenkamat gehouden, ter her denking van het feit, dat de stald Delft 700 jaar geleden haar stadsrechten verkreeg. Verschillende autoriteiten, waaronder de minister van O. K. en W. en de Commissaris des Koningin in Zuid-Holland, waren bij de plechtigheid te genwoordig. 350 millioen voor Ned. Indië noodig! De ministers van Overzee- sche Gebiedsdeelen en van Fi nanciën hebben by de Tweede Kamer ingediend een wetsont werp betreffende het: aangaan van geldleeningen ten laste van Nederlandsch-Indië, tot een gezameniyk bedrag van ten hoogste driehonderd vnftig millioen gulden Nederlandsch- Indiach courant. In de memorie van toelich ting wordt daaromtrent het volgende gezegd. Er is een bedrag van 65.000.000 dollar gemoeid met reeds verrichte aankoop van legergoederen die bruikbaar zijn voor de burgerbevolking. Een verhooging van dit bedrag tot f 100.000.000 voor verdere aankoop en kan noodig ztjn. De betaling van de koopsom kan over 10 jaren worden verdeeld. De hiervoor bedongen rente be draagt 2% Dit bedrag dat ncucdig is voor t terugbetalen van door Australië voorgescho- •en uitgaven voor militairen en burgers wordt geschat op rond 12.000.000 pond (Australisch courant). 20.000 man leven' in diepste ellende. Op het oogenblik worden door het Nederiandsch-Indische Roode Kruis omvangrgke maatregelen gènomen om de bedelaars van Batavia, ten ge tale van teminste 20.000, die ftcorazakeiijk léven van den voedselafval van barakken, ho tels en particuliere woningen, hulp te verleenen. Dit wordt medegedeeld door den voorlich tingsdienst van de Neder iandsch-Indische regeering. Ofschoon de meesten van hen graag zouden willen werken, zijn zij te ziek en te zwak om daartoe in staat te zijn. daar zg bedekt zijn met zweren of lijden aan besmettelgke ziek ten. Elf Nederiandsch-Indische en 7 Indonesische Roode Kruis eerste hulp stations verzorge hen op dit oogenblik, terwij. ambulances de stad rond rij den om hen te vervoeren, die te zwak zyn om te loopen. Ook particuliere maatschappyen, zooals de K.P.M., hebben een aandeel in deze hulpverleening en ondersteunen ongeveer 1200 menschen per dag. Daar deze hulp echter ontoe reikend is gebleken, heeft het Nederiandsch-Indische Roode Kruis besloten om vier loodsen te plaatsen op het Koningsplein Zuid, tegenover zyn gebouw teneinde dageiyks medische verzorging te verschaffen aan drie tot vier duizend van deze ongelukkigen, terwgl boven dien voedsel en slaapgelegen heid zullen worden verschaft. Nog heden zal men beginnen deze loodsen te bouwen, waar- by die bedelaars zullen worden ingeschakeld, die nog in staat zgn om te werken, torwij 1 men bovendien het plan koestert, om een doorgangskamp in te rich ten voor herstellende en gene zen bedelaars. Daarvandaan zullen zg dan in de normale maatschappg terugkeeren en er zgn plannen ontworpen om hen in te schakelen in het her stellingswerk te Batavia. De uitwerking en uitvoering van deze plannen is in handen gegeven van de doctoren Nan- ning. Reinst Bek en Zimmer man. terwijl de af deeling me dische hulp wordt geleid door dr. S-itanala. DE TOESTAND. Bg Batavia werd een Indi sche patrouille door extremis ten aangevallen. Vijf extremis ten werden gedood. Op Sumatra en Borneo neemt de onrust toe Op Bor neo rollen de Nederi. troepen eenheden der extremisten op. In Semarang is het rustig. Toch champagne! De „No. 253", die Zaterdag middag op de „Schelde" van stapel liep, is een schip zonder toekomst. Dat wil zeggen: voorioopig. Oorspronkelgk werd net gebouwd voor de Duitsohe „Hansa", als Oost zeevaarder en in verband hiermee heeft het bgzondere eigenschappen, waardoor de gebruiksmogelijkheden be perkt zgn. Het aantal gega digden voor dit 3000 tons schip is dan ook niet groot. Officieel is er nog geen op drachtgever en geen bestem ming en derhalve geen naam. Het is simpelweg het „bouw- nummer 253", die van stapel loopt, zonder vertoon, zonder plechtigheid, eenvoudig, om dat hn niet altijd op de helling kan blgven staan. Aan minder officieele be langstelling ontbreekt het evenwel niet. „De Schelde" heeft haar poorten voor het publiek geopend. Vanaf de brug van de Provinciale boot de „Prins Willem I", die ter raparatle op de walkant ligt, heeft men een goed over zicht. Rondom ons liggen in verschillende stadia van „vol maaktheid" de schepen waar aan gebouwd wordt De „Prins Willem I" zelf, op wiens dekken wij neer zien, ging by een bomaanval middendoor en wordt bg de reparatie meteen 6 m. langer gemaakt. Een eindje verder op, ook op den wal, ligt de „Oosterschelde", die tegelijk met de „Willem I" getroffen werd. Schuin tegenover ons aan de kade wacht de 10.000 tons „Borneo" van de Mg. „Neder land" op zgn verdere afwer king. En ten slotte zien we van onze verheven standplaats in de verte, naast den gryzen kolos van de „No. 214", de kleine gemeniede romp van het naamlooze schip, waar tegen een flesch champagne bungelt. Want een schip, dat niet gedoopt is met champag ne, kan het niet goed gaan en niemand zal het ook wil len hebben. Champagne is noodzakelgk voor een goeden levensloop en het lot neemt, ook in dezen tyd, geen ge noegen met surrogaat. Nog een oogenblik, dan geeft de heer Niemeyer, hoofd van de afd. Scheepbouw, het sein. „Klink los". Eén van de secretaresjes van het bedrgf, mej, J. H. Rodenhuis, hakt den kabel door; het schip zon der bestemming en zonder naam loopt van stapel. De flesch spettert stuk tegen den boeg en giet haar inhoud uit over de werklieden, die daar vlak by zgn. Het schip glgdt snel weg, een natte vlek van de champagne op zgn neus. Steeds sneller, eigenlgk te snel. Een lichte rook dwar relt op, waarachter de roode romp van het schip gedeelte- lgk verdwgnt, dan stuift het in het water en boort even later zyn neus in een stoot- blok van drgvend rgswerk. Dat is nu inderdaad vlot van stapel geloopen. Natuur lijk! Alleen bg een officieele tewaterlating is er aardigheid aan om te weigeren. Maar dit schip kent zgn manieren. Langzaam zwaait het om naar de kade, waaraan het straks, naast de „Borneo", ge meerd zal worden. En waar het ook zal worden klaar ge maakt; zoodra het een toe komst heeft gekregen! Kunstleder enz. vrij. In de Staatscourant van 15 April jl. is bekend gemaakt, dat koopen, verkoopen en af leveren van kunstleder, was doek, lakdoek en dergelijke uit textiel- en papierweefsels of textieL en papier/ezels ver vaardigde materialen, met uit zondering van geheel of ten deeie uit ledervezels vervaar- didg kunstleder, is vrijgegeven Voor bewerken en verwerken van kunstleder worden de be staande voorschriften gehand haafd. en Kleedingpakket voor gerepatrieerden. Gerepatrieerden uit Neder- landech-Inct'lë, die in aanmer king wenschen te komen voor een gratis aanvullend klee- dingspakket en daar dringend behoefte aan hebben, kunnen zich wenden tot het plaatselijk comité „Nederland helpt In dië", Laan Copes van Catten- burg 46, 's-Gravenhage. Voor. Icopig zal een dergelgke aan vraag alleen gedaan kunnen worUen door gerepatrieerden van 15 Jaar en ouder, die voor 16 Maart 1946 in Nederland ztjn aangekomen. Rosenberg en Hoess als getuigen. „Verbeteringen" van Hoess. Rudolf Hoess. die als com mandant van het kamp Ausch witz tot December 1943 twee en een half millioen menschen heeft doen vergassen, werd hedenmorgen de rechtzaal in Neurenberg binnengeleid als getuige. De man, die de ver nietigingsmachine van Ausch. witz bouwde en leidde, is klein van postuur en maakt een vol komen onbeduidenden indruk. Er is niets aan hem dat nog zou kunnen herinneren aan het feit, dat hij eens beschikte over dood of leven van milli oenen menschen. Op een vraag van verdedi. ger Kauffmann of hy wel eens medelgden had gevoeld, wan neer' hy vrouwen en kinderen in de gaskamer joeg, antwoord de hg; „Ja, maar doorslagge vend was liet onvoorwaardelijk bevel van Himmler". Hoess zei ook, dat hij ver schillende „verbeteringen" heeft aangebracht. Gebruik van andere soorten gas en uitbrei ding van de capaciteit der gas. kamers tot tweeduizend man tegelgk. De grootste verbete ring, die hy aanbracht, was volgens hem, dat hg het sys teem zoo inrichte, dat de menschen niet wisten, dat zij den dood ingingen. Het werd voorgesteld als een ontluizings- proces. Tegen 't einde van den middag betrok Rosenberg den getuigen- stoel, waar hg aanstonds starte met een breedvoerige filosofie. Dit ontlokte den pre sident de opmerking: „Schei daarmee maar uit Rosenberg, dat weten wg al". Met ingang van 1 April is ir. C. van Traa, benoemd tot directeur van de stadsont wikkeling te Rotterdam. Verklaringen van directeur der Fokkerfabrieken. Op een te Amsterdam gehou den vergadering hield de direc teur van de Fokkerfabrieken, de heer J. E. van Tgen, een re- de waarin hy o.m. ook sprak over de toekomst van de Ne derlandsche vliegtuigindustrie. Hij deelde onder meer mede, dat van de voor den oorlog ir. Nederland bestaande vlieg tuigfabrieken de Koolhovenfa- briek volledig is verwoest. Voorts vertelde hy, dat de meerderheid van het personeel der vliegtuigfabrieken niet voor de Duitschers heeft ge werkt. De Fokkerfabrieken hebben door Duitsche roof een schade geleden van acht en een half millioen gulden en de ge bouwen werden beschadigd Aan het herstel wordt druk gewerkt. Is nu een Nederlandsche vliegtuigindustrie mogelgk Spr. beantwoordde deze vraag bevestigend en achtte het zelfs met het oog op onze buiten- landsche deviezenpositie nood zakelgk. De nieuwe vliegtui gen zgn zeer duur geworden een Boeing kost bgv. bgna 4.500.000 en verslinden dus deviezen. Bovendien kan ons land er alleen door in dustrialisatie weer bovenop ko. men. Het enthousiasme voor de vliegerij is thans ^eer groot. 8000 candidaten meldden zich voor een cursus van 300 plaat sen aan. Al die studenten in de vliegtuigbouwkunde mag men niet teleurstellen. Onlangs is de chef-constructeur van dó Fokkerfabrieken uit Amerika teruggekeerd en zgn rapport is zeer hoopvol voor de moge lijkheid van een eigen vlieg tuigindustrie. In Amerika Douwt men massa-artikelen, maar daar zal het in de toe komst in de vliegerij toch niet om gaan. Hier zullen kleine series gebouwd kunnen wor den, hetgeen een loonen de pro ductie oplevert, vooral als men rekent, dat de loonen in Ne derland een kwart bedragen van die in Amerika. Natuur- ijk zal men grondig weten- schappelgk werk moeten ver richten alvorens men mét de productie kan beginnen. Het vorig jaar heeft de re geering een commissie inge steld, die de mogelgkheid van een Nederlandsche vliegtuig- idustrie en een eventueele sa menvoeging van de drie thans in Nederland bestaande vlieg tuigfabrieken: Fokker, de Schelde en Aviolanda, moest bestudeeren. Het rapport van deze commissie is uitgebracht. Spr. vreest echter, dat de re geering zoo met vraagstukken overstelpt i.t, dat zij niet meer voor de verkiezingen een be slissing zal nemen een dat dus deze belangrgke zaak op de lange baan wordt geschoven. Maar de Fokkerfabrieken kun nen niet lang wachten. Het bij een houden van hun 1200 ge schoolde krachten kost per maand 185.000, nog ongeacht de subsidies voor de wachtgel ders. HET FOKKERKAPITAAL Nadat spr. had medegedeeld, dat thans de mogelgkheid wordt onderzocht om ook de vliegtuigmotoren, die vroeger altijd uit het buitenland wer den ingevoerd, in Nederland te vervaardigen, zeide hg: Als de regeering de vliegtuigfabrieken tot een. staatsinstelling maakt, of alhans ze geregeld werk ga randeert, dan is in Nederland een vliegtuigindustrie mogelgk. al zal het nog wel eenige ja ren duren, voordat we het eer ste groote Nederlandsche ver- keerstoestel in de lucht zien. Het woord is thans aan de re geering! WAT GEBOUWD ZAL WORDEN. Bij de beantwoording van de vragen, die na de lezing ge steld worden, opperde spr. nog een mogelgkheid, dat de Fok kerfabrieken vliegtuigen met Amerikaansche licenties als overgansmaatregel zullen gaan bouwen. Fokker en De Schelde zgn voorstanders van een ge- meenschappelgke industrie, Aviolanda heeft er zich nog niet over uitgelaten. Spr ver wacht dat er in Nederland wel een afzetgebied zal kunnen ge vonden worden voor kleine se ries sportvliegtuigen, omdat men immers geen deviezen zal kunnen 10ij gen, om de vlieg tuigen in het buitenland te koopen. Militaire toestellen zul len voorioopig in ieder geval wel in licentlebouw moeten worden vervaardigd, omdat zij. gezien de huidige poli tieke constellatie, in de geal lieerde luchtvloten moeten pas sen. Verkiezingsnieuws. Er zullen straks, wanneer Nederland ter stembus gaat, niet in alle stemlokalen roode potlooden aanwezig zijn; de voorraad daarvan is niet toereikend, zoodat ook andere kleuren in aanmerking komen om den candidaat, die men wenscht, aan te wijzen. Voorts zgn vele stembus sen in den bezettingstijd verdwenen, als gevolg waarvan nu aan 't voor schrift, dat de stembil jetten in een metalen bus moeten worden ge deponeerd, niet de hand kan worden gehouden. Ook houten „bussen" kunnen worden gebruikt. Inmiddels worden in de blikfabrieken te Krom menie "nog zooveel mo gelgk bussen aan den loopenden band vervaar digd. Als gevolg van het tekort aan admi nistratief personeel zal niet in alle gemeenten een persoonlgken oproep aan de kiezers worden gezopden. Dit zal o.a. in Amsterdam niet het geval zijn. Daar zal men uit de dagbladen kunnen vernemen aan welk stembureau men zich moet vervoegen. Op de bureaux liggen de kie zerslijsten gerc\1; de legitimatie zal echter ongetwgfeld oponthoud veroorzaken. Telefoneeren met Curasao, Met ingang van 17 April a s. kunnen over de radiotelefoon- verbinding NederlandU.S.A., ook telefoongesprekken wor den gevoerd met Curasao en wel: Op werkdagen van 1422 uur en op Zondagen 1521 uur. Het tarief bedraagt .f 40 per drie minuten, elke volgende minuut kost 13.30. Tydens een traditioneel „crisisontbijt" hield van Acker pleidooi voor de stabilisatie van den franc. Er zgn in Bel gië een groot aantal profi teurs, die graag den franc zouden zien devalueeren, zoo zei hg, en er wordt ontzag- lgk in francs gesmokkeld. Nog is de toestand normaal. Maar wij zgn aan de £rens, luid de zgn waarschuwing. DE BELGISCH-NEDERL. TOLUNIE. Van groot bslang voor beide landen Op 5 September 1944 werd te Londen een accoord getee- kend betreffende een Neder- landsch BelgischLuxem- burgsche tolunie. Hoewel het accoord officieel van kracht was van een daadwerke- lgke toepassing niets te mer ken. De vertraging werdvoor- namelgk veroorzaakt door de ingewikkelde procedure van de douane-tarieven en het ont breken van z.g. raden, die samengesteld zouden worden uit de verschillende takken van bedrijf zoowel van België als van Nederland. Dezer dagen zgn deze ge mengde Nederlandsch-Belgi- sche raden opgericht, wat een groote stap vooruit beteekent. Een Belgische vertegenwoor diging zal op 17 en 18 April in Den Haag vertoeven om van gedachten te wisselen over de uitvoeringsbesluiten. Het belang van deze bespre kingen biykt reeds uit de sa menstelling van de Belgische vertegenwoordiging, n.l. de beeren Spaak, minister van] Bultenlandsche zaken en bui- tenlandschen handel, Deveze, minister van Economische za ken, Lefebre, minister van landbouw, de Voghel, minister van financiën en talrgke amb tenaren van de Belgische departementen. De tolunie is vooral van belang omdat zij de werk zaamheid van beide landen zal versterken. Maatregelen zullen getroffen moeten wor den over het onderling ruil verkeer, den wederzijdschen in- en uitvoer en den opbouw en handhaving van bepaalde industrieën, die voor beide landen van belang zgn. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een bil lijke paplerverdeeling verschgnt ons blad, uit hoofde van zgn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5