Waarom zoo weinig textk UIT DE PROVINCIE Tribunaal te Middelburg. DE MILLIOEN EN NOTA GEPUBLICEERD Walcheren 4 i 5 MAAL ZOOVEEL VRAAG ALS VOOR DEN OORLOG De productie bedraagt nog maar 50 Lange rften vóór de winkels, leeye rekken In de winkels, klanten met punten, die beslist deze maand nog opgesoupeerd moeten worden, „neen" verkoo- pende bedienden, een optimisti sche minister, rooskleurige of- ficieele cijfers en een publiek, dat zich wanhopig afvraagt hoe dat nou toch zit met de textielvoorziening. Als het waar is. dat er practisch niets geexporteerd wordt, als het waar is, dat de productie al weer tot bijna de helft van 1939 ia gestegenwelnu, waarom kunnen we dan niet. de eerste de beste zaak binnenstappen en, als vanouds, een costuum bestellen. Inderdaad is het waar, dat de textiel-industrie snel bezig Is zich te herstellen en haar capaciteit al weer tot een 40 k 50 pet. van vóór den oorlog heeft weten op te voeren. Het ls ook waar, dat er maar wei nig wordt geëxporteerd en de bedrijven dus In de eerste plaats werken om het eigen volle weer aan te kleeden. Daarmee is alles echter nog lang niet verklaard. Een eenvoudig rekensomme tje, zoo zegt Parool, Kan een en ander verduidelijken Wan neer men aanneemt, dat er in ons land ongeveer drie millioen mannen zijn, die gekleed moe ten worden en men neemt voorts aan. dat iemand gemid deld driejaar met een costuum doet, dan heeft ons land alleen al om aan de vraag door nor male slijtage te voldoen per jaar een millioen costuums noodig. Gedurende ongeveer zes jaar heeft de textielvoor ziening practisch stop gestaan, zoodat nu alle drie millioen klanten zich tegelijkertijd aan melden, klanten, die bovendien vrijwel niet meer over eenige reserve beschikken. De directeur van een der grootste Amsterdamsche con fectie-bedrijven meende dan ook de stijging van de vraag op het vier- h vijfvoudige vau vóór den oorlog te mogen schatten, terwijl de capaciteit der industrie op nauwelijks de helft moet worden geraamd. Van deze cijfers uitgaande koent men tot de conclusie, dat van de tien tot vljfien klanten, die er in een winkel verschij nen er gemiddeld één gehol pen kan worden. Voegt men daar de extra-drukte bij, die is ontstaan door de mededeeling, dat de speciale punten tegen het eind van de maand afïoo- pen, dan wordt het sombere „neen" der verkoopers wel verklaarbaar. MEISJES NOODIG Dat de confectie-industrie nog niet de voor-oorlogsche productie heeft bereikt is het fevolg van vele. factoren. In e eerste plaats zijn er vee! machines verdwenen of kapot; onderdeelen. die uit het buiten land moeten komen, zijn schaarsch. In de tweede plaats is er een ernstig tekort aan arbeidskrachten Dat 8elt wel ls waar voor do geheele in dustrie, maar voor de confec- tie-bedrijven in het btjzonder, omdat deze hoofdzakelijk wer ken met meisjes, die over het algemeen tegenwoordig liever niet op een atelier gaan. Te Amsterdam, waar ongeveer 40 pet. der confectie-industrie ls geconcentreerd, werkten vóór den oorlog ongeveer 5000 Joodsche meisjes in dit bedrijf. Ze zijn vrijwel allen gedepor teerd en omgekomen. De con fectie-industrie kan echter niet in voldoende mate op gang ko men, zonder dat nieuwe jonge werkkrachten zich aanmelden. ONDERGOED EN KOUSEN. De Nederlandsche tricotage industrie leverde in Februari al weer 47 pet. van de voor- oorlogsche productie en de kou sen en sokkenindustrie zelfs 54 pet. Voor den oorlg werden er echter zeer veel ticotgoederen geïmporteerd: van de dames kousen kwam zelfs de helft uit het buitenland De regeering heeft ruwe wol en katoen in het buitenland aangekocht, die hier eerst moet worden gespon nen. De capaciteit der spinne rijen is echter geringer dan die der weverijen, zoodat men een deel der garens in België laat spinnen, maar de hoeveelheid, die afgeleverd wordt, is nog ge ring. Ook worden onderhande lingen gevoerd over den import van garens. De AKU-fabriek, die zeer door den oorlog heeft geleden, wordt in snel tempo hersteld. Zy kan dan ook al weer een behoorlijk kwantum kunstzij de afleveren en nog dit jaar hoopt men de productie tot 110 pet van het vooroorlogsche peil op te voeren. (Maar.... ook voor kunstzyde geldt, dat men de productie wel zou mogen vervier- of vervijfvoudigen, in dien men aan de behoefte van het oogenblik zou willen vol doen!) Dat de regeering volkomen beseft, hoe dringend het Ne- derlandsche volk ondergoed noodig heeft, wordt wel bewe zen door het feit, dat export van tricobgoederen niet is toe gestaan. Er wordt hard aan de productie gewerkt en al is het bij lange niet mogelijk ieder te verschaffen wat hy noodig heeft, in den ergsten nood za! binnen niet al te langen tfld zijn voorzien- Nieuws In een notedop Jhr. mr. dr. A. W. L. TJarda van Starkenborgh- Stachouwer, ex-gouverneur- Seneraal van Ned. Indië en ïans ambassadeur te Parijs, is door den Engelschen koning onderscheiden met het „Knight Grand Cross of the order of the British Empire". In verband met het over lijden van den heer jhr. mr. B C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer, is door de benoemingscommissie voor de voorloopige Staten Generaal tot benoemd de heer W. F. E. baron van der Feltz en in verband met het ontslag nemen als lid van de Tweede Kamer door den heer mr. L. N. Deckers, benoemd de heer dr. Chr. Mol. Te Den Bosch ls tegen den voormaligen kringleider der N.S.B. te Maastricht, ir. J. H. Vos de doodstraf geëischt Bg K. B. is Ir. J. B. Rid der de van der Schueren be noemd tot Commissaris der Koningin in Overijssel.. Zaterdag j.l. ontdekte een winkelierster op de Ma- thenesserlaan te Rotterdam, dat haar vervalschte bonnen voor margarine en suiker werden aangeboden. Zy waar schuwde de politie, die deaan- biedster, de 39-j. mej. J. v. E. aanhield. Bij onderzoek bleek de vervalsching geschied te zijn door een goeden bekende van de juffrouw, den 48-ja- rigen H. W. H. Tegen beiden ia proces-verbaal opgemaakt. 2000 Polen van het leger van generaal Anders, die ge weigerd hebben naar hun va derland terug te keeren, heb ben zich te Napels voor Groot- Brittannlö ingescheept. Een Amerikaansch Vreemdelingenlegioen In het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den is een wetsvoorstel ingediend voor de op richting van een Ame rikaansch vreemdelin genlegioen van 500.000 man, die overal ter we reld zouden moeten die nen. De legionairs zou den na een diensttijd van 5 jaar genaturali seerd worden. Duitschers leeren het nog niet af. Maandag heeft zich te Lista in het Zuiden van Noor wegen een vechtpartij afge speeld tusschen Noorsche mili taire bewakers en de beman ning van een Duitchen mijnen veger Deze was juist terug gekeerd van mijnopruimings- werkzaamheden, toen de Noor sche bewakers bespeurden, dat er aan boord iets gaande was. In roeibooten gingen zij °P den oorlogsbodem af, maar werden door de Duitschers geweerd. Teruglceerend met versterking werden de Noren door de Duit schers beschoten. Eerstge noemde beantwoordden net vuur en wisten aan boord te komen. Het bleek, dat het „Herrenvolk" een bacchanaal had aangericht. 14 opvarenden waren stomdronken en vijf wa ren volkomen buiten bewust zijn. Aan boord bevond zich nog vijftig liter jenever en een volledige distilleerinstallatie. Wees voorzichtig! Nadat Zaterdag in de Oir- Schotsehe heide de 12-jarige Lunckx uit Oirschot by het zoeken naar granaten door een projectiel, dat ontplofte, werd gedood, waarbij z(jn broertje en twee vriendjes, een zekere van E. en M., ernstig werden gewond, liep de 14-jarige J. Kleuver, even eens uit Oirschot op een mijn met* het gevolg, dat hij uit elkaar gereten werd. Vier be geleidende vriendjes kwamen met den schrik vrij. Ook te Hengelo eischte het spelen met een projectiel een slachtoffer. Het 9-jarig doch tertje van de fam. B. vond een handgranaat in den berm van den weg. Bg het spelen met dit projetiel volgde een ontploffing, waardoor net kind werd gedood. Er kan blijkbaar niet vaak genoeg gewezen worden op het gevaar dat verbonden is aan het spelen met projectie len, of het betreden aan ge vaarlijk terrein verbonden. Tribunaal Terneuzen. WAS BURGEMEESTERS DOCHTER N-S.B.-LID? ZIJN MAN EN VROUW ÊCN UIT NOOD DEN VER KEERDEN WEG OP? Zitting van Maandag 15 April. De 23-j. Ce. A. M. v. Hijf- te te Vogelwaarde was sym- pathiseerend lid van de N.S. B. en had veel vriendschappe- lrjken omgang met Duitschers en N.S.B.'ers. Besch. is ge ïnterneerd in het kamp te Groede. Besch. ontkent sympathi- seerend lid van de N.S.B. te z\jn geweest. De voorzitter legt haar lidmaatschapskaart voor, die bij besch. thuis is gevonden. Max Blokzijl kwam ook bij besch. aan huis. Besch. is ook in Duitsfhland geweest, waarbij een Duitsch mei9je haar plaats thuis heeft inge nomen. Mr. Terwoerdt wijst er op, dat deze familie, de vader was burgemeester, jeer goed staat aangeschreven en vooral het laatste jaar bekend stond, als meer tegen als voor de Duit schers. De mogelijkheid be staat, dat deze besch. inge schreven is als lid van de N. S.B.. zonder voorkennis. Daar besch. reeds 18 maanden ge ïnterneerd is, verzocht verd. hiermede rekening te houden. De 35-j. Is. Ph. Belaert te Zuiddorpe had zich in 1942 aangesloten bij de N.S.B., be zocht feesten en vergaderin- fen van de N.S.B., liet haar ochtertje in jeugdstormuni form aan deze bijeenkomsten deelnemen en toucheerde 1100 kg. steenkolen van de N.S.B., omdat haar man als vrijwil lig brandweerman in Duitsch- land was. Besch. zegt sym- pathiseerend lid te zijn ge worden op aandringen van haar man. De verd., mr. de Rechter, voert aan dat deze besch. zich nooit op den voorgrond heeft geplaatst. Ook haar kind is op last van den man bij den jeugdstorm aangesloten ge weest. Toen de man naar Duitschland was vertrokken, heeft het kind zich niet meer actief met den jeugdstorm be moeid. Verd. acht de 16 maan den interneering van besch. een straf, zwaar genoeg voor het bedrevene. De man van besch., als getuige gehoord, was van meening, dat man en vrouw één zijn. De 26-j. arbeider J. A. de Paepe, te Zoutelande, was sinds 1941 lid v\n de N.S.B. Hp verleende hulp aan den vijand door ten behoeve van de Duitsche weermacht te werken op een vliegveld en transporten te verrichten. Besch. verklaarde te hebben gewerkt op last van de Ar beidsbeurs. Dat hy zich liet inschrijven als lid van de W. A., was ook al door dwang, terwijl hij niet wist wat W. A. of N.S.B. was Hy heeft het gedaan om thuis weg te wezen Besch. heeft in 1942 bedankt voor de N.S.B. en ook voor de W.A. Geen verd. De 61-j. J. H. H. Baljet, gepens adj. onderoffcler Ned leger, wonende te Hontenlsse, had zich in 1942 als lid aan gesloten bg de N.S.B. Besch. zegt sympathiseerend lid te zijn geweest en erkende ver keerd gehandeld te ebben. Hij heeft dit feit ook altgd voor zgn vrouw verborgen ge houden. Hg heeft zich laten overhalen door ziekte van zyn vrouw en werkloosheid van zrjn jongens. De N.S.B. deed allerlei mooie beloften, waar voor besch. is bezweken. De verd., mr. Rechter, voerde aan, dat besch. voor de N.S. B. practisch een nul was, daar hg nooit een vergadering be zocht en nooit over politiek sprak. Verd. pleit clementie en besch. niet verder te inter neeren en verzoekt zgn gezin niet financieel te treffen. Besch. zegt nog veel spgt te hebben en verzoekt clementie. UITSPRAKEN TRIBUNAAL TERNEUZEN. Het onderzoek tegen P. L. Mangnus te Vogelwaarde, werd niet volledig geacht. Besch. zal" op 25 April op nieuw terecht staan, waarbjj nog een 4-tal getuigen zullen worden gehoord. L. Tricot, te Hulst: 1% j. Interneering en verbeurdver klaring vermogen ten bedrage van 30.000, met ontzetting uit rechten. Ja. J. de Maillie, Sas van Gent, ontzetting rechten. J. Dieleman, Oostburg, 5 j. interneering en verbeurdver klaring vermogen tot 7000 aan obligaties en ontzetting uit rechten. OVERDACHT COMMANDO ZEEMACHT. Hedenmorgen had In de marinekazerne te 's-Graven- hag© de overdracht plaats van het commando Zeemacht Ne derland door den vice-admi- raal G. W. Stoeve aan den schout bij nacht J. A. Gauw. Om ongeveer half elf had den zich op de binnenplaats der kazerne de marinierskapel 'der Koninklgke Marine opge steld evenals een gewapende macht matrozen en een aan tal officieren. Spoedig hierna verscheen de scheidende vice- admiraal op het kazerne-ter rein in gezelschap van zijn op volger schout by nacht J. A. Gauw. In een korte toespraak roemde de scheidende com mandant de houding der Ne- derlandsche marine gedurende den oorlog. „Vol vertrouwen", aldus sprak vics-admlraal Stoeve, „leg ik hiermede het com mando in handen van myn opvolger, schout by nacht BURGEMEESTER VAN HONTENISSE. By K. B. van 13 April 1946, no. 17 is, met ingang van 1 Mei 1946, d.a.v„ benoemd tot burgemeester der gemeente Hontenlsse, de heer C J. van Hootegem, zulks met gelijkty- dig eervol ontslag als burge meester der gemeente West- dorpe. BURGEMEESTER VAN A-ARDENBURG. By K.B. van 12 April 1946, no. 4, is. met ingang van 1 Mei 1946 benoemd tot burge meester der gemeente Aarden burg de heer J. M. A. C. van Dongen, thans waarnemend burgemeester dier gemeente. BURGEMEE STER WISSEKERKE. Bg K B. van 12 April 1946, no. 5, is. met ingang van 1 Mei 1946, benoemd tot burge- Het Tribunaal te Middel burg behandelde Vrgdag de volgende zaken El. Ch. Wa. van Sluis, zon der beroep te Middelburg, werd ervan beschuldigd, dat zg ln 1943 vrgwillig Duitschland is gaan werken en daarna te Middelburg en elders werkzaam is geweest voor de Duitsche weermacht, koorts zou zij met een Duit- schen militair naar Duitschland zgn gereisd. Besch. ontkende vrgwillig naar Duitschland te zgn gegaan. Zij was haar man gevolgd, die daar werkzaam was. „Als m'n man naar En- geland was gegaan, was ik hem ook gevolgd", aldus be3ch. Dat zy met een Duit- scher naar Duitschland zou zijn gereisd, ontkende zij ten stelligste. Haar verd. was mej. mr. Anne Bolle. P. A. Torbyn, schilder te Middelburg was volgens de dagvaarding sinds 1941 sympathiseerend lid en sinds 1942 gewoon lid der N.S.B.; colporteerde hg met „VoVa", was lid der W.A., collecteer de hij voor W.H.N., was wachtsman bg de O.T. te Souburg, heeft als landwach- ter verschillende huiszoekin gen by Nederlanders verricht én Nederlanders op straat aangehouden, zoodat deze kon den worden overgegeven aan Mittelstenscheid. Vooras zou hg zich schuldig hebben ge maakt aan het aanbrengen van den heer J. F. Bastiaan- ambtenaar ter gemeente secretarie. Eerst ontkende be sch. alles, doch toen de voorz. iuccessieveiyk punt vo°r Punt naging bekende hij. Alleen was hy verplicht by de W.A. gegaan, wgl hy reeds N.S.B.- er was. In Sept. 1944 was hij tot de conclusie gekomen, dat hij verkeerd gedaan had. Hij moest van Mittelstenscheid contróle uitoefenen bg de uit reiking van de bedrijfsvergun- ningen, 'tgeen geschiedde dcor den heer Bastiaanse. Besch. wist, dat er verkeerd gedaan werd, doch wou niets zeggen Hij heeft moeten ingrgpen, om dat iemand uit het publiek riep: „Gaat dat zoomaar". Be sch. verklaarde, dat hij alle consequenties zou aanvaarden. Hy wist zich volkomen schul dig. Verder meende hij nog te moeten zeggen, dat hg in uni form gekleed zgnde, iedereen had laten zien, wat hy was. „Je bent het of je bent het niet, geen stiekummers.", aldus besch. Mr. Kuipers vond dit een zwaar geval. Hy was ech ter van meening, dat, indien besch. opnieuw geïnterneerd zou worden, dit door zgn zwak ke gezondheid den dood zou be. teekenen. Hg vroeg uiterste clementie. Joh. P. den Toonder, bank werker te 'S-Gravenhage, was sinds 1941 vrywillig als musi cus voor de Duitsche weer macht werkzaam geweest. In 1944 was hy naar Beriyn ge gaan als musicus. Hlij had zich aangesloten by de Nederl.- Duitsche Cultuurkamer en bij het N.A.F, Besch. verklaarde, 'dat hij niet op „de Schelde" wilde biyven werken, aangezien deze voor de oorlogsindustrie werkte; daarom kon hg beter muziekavonden geven. Als hij alles had kunnen voorzien, zou hg zich nog wel eens hebben bedacht. In een heftig pleidooi van mr. Kuipers, waarin deze eenige treffende feiten ten gunste van zijn* cliënt naar voren bracht, meende verd., dat besch. geen interneering noodig had, aangezien hg noch door het Mil. Gezag, noch door den P.O.D. ooit lastig is geval len. Verdachte had hier voor het tribunaal moeten verschy- nen door verraad van zyn vroegere echtgenoote, mej. M. Melsen, die zelf een jaar inter neering achter den rug hacl wegens schanddaden met de moffen, zoodat haar zelfs he^ recht werd ontnomen, voor haar kind te zorgen. In 1942 had besch. zelfs, als staatsge- vaarlgk beschouwd, uit Vlissin- gen moeten vluchten. Aa. Ma. te RollerBrak man, zonder beroep te Middel burg, had zich als lid by de Ned.-Duitsche Cultuurgemeen schap aangesloten. Zg had met Duitschers vriendschappelijk omgegaan en nat.-soc. verga deringen bezocht. Het laatste ontkende zij; wel was zji op een bijeenkomst in het Schutters hof geweest t.g.v. Hitiers ver jaardag in 1944. Op een vraag van den heer Meliefste, wat zij dan toch zoo mooi vond in de Duitschers antwoordde zij dat de D. zoo goed voor de kinderen zorgden. Mr. Kuipers meende, dat de vier maanden interneering, die besch. achter den rug had, een voldoende boete waren. Gilles Willeboordse, rijwiel hersteller te Middelburg, had zich in 1940 bil de N.S.B aan gesloten, was lid der W.A. ge weest, had gecolporteerd met „VoVa" en de „Z. Stroom", had gewerkt op het vliegveld te Souburg en voor de Bauleitung te Middelburg. In 1941 had hij bij de Duitsche politie te Mid delburg een aanklacht inge diend legen den toenmaligen gem. veldwachter te Melisker- ke. Hij erkende het ten laste gelegde, doch zooals vele ande ren had hij zijn domme daden te laat ingezien. Mr. Kuipers vond het een middelmatig ge val, aangezien besch. in Jur.i 1942 reeds bedankt heeft pas daarna de groote terreur is gekomen, waaraan hg niet heeft medegedaan. Uitspraken op 26 April a.s meester der gemeente Wlsse- kerke de heer J. J. van der Maas, wethouder dier gemeen te. GEMEENTE-SECRETARIS BAARLAND. De heer L. Evcrtse te Oudelande is met ingang van 15 April 1946 benoemd tot secretaris van de gemeente Baarland. DE GIFHANDEL IN SUIKERBONNEN. Naar wg van de politie te Missingen vernemen wordt het onderzoek inzake den gif han del met de verduisterde suiker- bonnen nog voortgezet, daar nog niet alle in den handel ge brachte suiker is achterhaald. Meerdere arrestaties zgn nog te wachten. Twee verdachten zijn ln het Huls van Bewaring ingesloten. Hoewel belden In dienst zyn van de N.V. Kon. Mij. ,,De Schelde'', bestaat er, naar de politie ons verzekerde, niet hef, minste verband tus- sclien dit bedrgf en den ontdek ten glfhandel. De suikerbonnen werden ontvreemd by den par ticulieren groothandel en er ls niet één onsje van bij „De Schelde" terecht gekomén. VERFDIEFSTALLEN. BIJ „DE SCHELDE". In samenwerking met de werfpolitie van de K.M. „De Schelde" heeft de politie van Vlissingen »en onderzoek inge steld naar het regelmatig ver. dwynen van verven en vernis sen van deze maatachappy. Een der schilders bleek deze door de Centrale Keuken naar buiten te smokkelen. De man werd aangehouden. Reeds maanden heeft hy groote hoe veelheden verf, etc. gestolen en in den zwarten handel ge bracht. Ook werden bg hem thuis behangselpapier, linnen, verfkwasten en penseelen in beslag genomen. Het politie bureau leek wel een verfhan del, toen alles was binnenge bracht. KREEFTENVISSCHERIJ NOG NIET VAN GROOTEN OMVANG. De kreeftenvisscherg te Yerseke, welke op 1 April j.l. is aangevangen, is nog steeds niet van grooten omvang. De aanvoer is zeer gering. De prys bij de laatste veiling bedroeg 21.70 per kg. Op de op een na laatste veiling noteerde de kreeft nog 28 per kg. Verge leken met den prgs van 1941 beteekent dit een groote terug slag. Toen noteerde de kreeft- per kg. 60.80. „OORLOG SSOUVENIER". Eenige militairen hadden in Vlissingen een mgnenveld ge ïnspecteerd en daartoe te voren aan den kant van den weg een voormalige Duitsche leger- tasch met teekeningen van mijnenvelden neergelegd. Toen zg van hun met zoo veel levensgevaar en moed on dernomen wandeling uit de mijnenvelden terugkeerden, was èn tasch èn teekeningen verdwenen. Hun verontrusting was groot want zonder die teekeningen waren de mgnenvelden bflna niet te herkennen en zou het opruimen zeker menschenle- vens kosten. Een door de Vlissingsche recherche ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat alles veilig in Domburg was. Een oud Walchersch boertje bad tasch eu Inhoud gevonden en mede naar huis genomen, ver- meenende dat hij nu eens een echt Duitsch oorlogssouvenier had gevonden, dat voor nie mand eenige waarde had. Tekort over 1946 geraamd op 2,2 milliard. Politieke delinqenten kosten 175 millioen. Belastingopbrengst 2,2 milliard. De minister van financiën heeft aan de leden der Tweede Kamer thans de millioenennota toegezonden betreffende de re- geeringsuitgaven over 1946. De gewone dienst 1946 sluit met een batig saldo van 163 millioen 47.648 gulden, hetgeen bestemd is als Dijdrage in het geraamde tekort op den bui- cengewonen dienst, welke laat ste sluit met een nadeelig saldo van 2.226.134.267 gulden, dus van ruim 2.2 milliard. Dit tekort is belangrhk lager, dan dat over 1945, dat thans op 3.5 milliard gulden wordt ge raamd. De atyging der ge meentelijke tekorten van de kosten van de verzorging der oorlogsslachtoffers oefenen op het tekort aan sterken invloed uit Voor het eerst ls een nationaal budget opgenomen, dat onder scheid maakt tusschen vier groepen van huishoudingen, nl. gezinshoudingen, bedrgfshuis- houdingen, overheldshulshou- dingen en buitengewone huis houdingen. Voor credietverschaffing aan bedrgfsleven en overheid wordt een bedrag geraamd van 3 mil liard gulden. Hiervan kan 1.8 milliard worden verkregen uit buitsnlar.d3che leeningen en b.'I'nlandache activa, terwg' de Seerend© 1,2 milliard moet worden verkregen dooi besparing, daar anders infla. tionistische geldcreatie onver- mijdelgk zou zijn. Overigens zal het monetair evenwicht alleen gehandhaafd kunnen worden le. Opvoering van de arbeids productiviteit; 2e. Handhaving der con sumptie op het bestaande ni veau met minimale noodzake- iyke aanvullingen van de voor. raden; 3e. Zoo groot mogeiyke be sparing, zoowel door overheid als particulieren; 4e. Concentratie van den In voer op die goederen, die de arbeidsproductiviteit verhoo. gen; 5e Verhooging van den uit voer van goederen en diensten met opoffering van verhooging van de binnenlandsche con sumptie om een zoo greoi mogelijk deel van den invoer te kunnen betalen. De regeering denkt bizondere aandacht te besteden aan ver hooging van de onderwijzers salarissen, aan sociale jeugd zorg en bemoeiingen van de overheid met muziek, letteren en kunsten. Zoo mogelijk zal dit Jaar worden overgegaan tot uitvoe ring van werken, waarvan de uitvoering destijds by het Werkfonds werd toegestaan Hiertoe behooren verbetering en aanleg van wegen, werken aan rivierovergangen en zee weringen. De middelen van den gewo nen dienst bedragen in totaal 2,3 milliard gulden. Ten behoe ve van de politieke gevangenen zal dit jaar 175 millioen gul den noodig zyn alleen de be waking kost 50 millioen gul den. Dit feit heeft de bizondere aandacht van de regeering. daar 100.000 man aan het nor male productieproces onttrok ken zgn, hetgeen een gedefd volksinkomen van 130 millioen gulden per jaar beteekent. De opbrengst van de belasingen wordt geraamd op 2,2 milliard gulden. De regeering dringt ten be sluite nogmaals aan op de grootst mogelijke spaarzaam heid en zuinigheid. RADIO EN RLJYVIEL. Een jong Nederlandsch uitvinder heeft een ra diotoestel voor rywlelen gebouwd, dat zoowel ontvangen als uitzenden kan. Het wordt van elec- trischen stroom voorzien door een kleine dynamo, niet grooter dan een dy namo voor koplicht, welke op het wiel wordt bevestigd. Het toestel kan een 30-tal zendstations op nemen. In groepen van 40 of 50 per week zullen de Duitsche ïeugdleiders onderwezen wor den in de beginselen van een Christelgke levenshouding Daartoe is in Hamburg een gebouw ingericht. Middelburg VLOT GEWERKT! Maandag deed dhr. C. van S., grossier in bakkery-artikelen te Middelburg, naangifte van diefstal door middel van in braak uit zgn pakhuis aan het Bellinkplein, waarbg vermist werden een partij suiker, 9 pakken vet en eipoeder. De po litie stelde onmiddeliyk een onderzoek in en had een half uur later de vermiste artikelen al opgespoord. In verband hier mee werd gearresteerd een 12-jarige jongen G. van K, tegen wien proces-verbaal wordt c-pgemaakt. ERGERLIJK! Het gemeentebestuur van Middelburg doet thans alle moeite de stad weer een zoo gezellig en frisch mogelijk aanzien te geven. Boomen wor den geplant en de plantsoenen zyn weer in orde gemaakt. Ook het publiek wordt vrien- delgk verzocht in deze mee te willen werken en de plantsoe nen te ontzien en...... te be schermen. Want wat zegt u ervan, dat Zondag jl. van het perk aan den Kousteenschen dgk maar even 60 tulpen zyn afgeplukt Dat. is ergerlgk In verband hiermee heeft de politie zich ook in verbinding gesteld met hoofden van scho len en jeugdorganisaties, die verzocht worden hun invloed te doen gelden. Hoewel het niet alleen de jeugd is, die hier gebrek aan eerbied toont 1 LAATSTE INSTUIFAVOND. Groot was de belangstelling van jongens en meisjes van verschillend genre voor den 6en en laatsten Instuifavond van dit seizoen, door den Herv. Jeugdraad Zaterdag te Mid delburg ln de sociëteit „De Vergenoeging" georganiseerd Aan het einde van een kamp. vuur, waarby een band van jongeren den zang begeleidde, eindigde de voorzitter van den Jeugdraad met een toe spraak, waarin hij warm ter lezing aanbeval het jongste boekje van Ir. P. Telder „Pioniers, o Pioniers Een woord tot de Nedei'landsche jongens". De leiding van de openbare vergadering van het Prot. Chr. werkverband binnen de Partij van den Arbeid, afdeeling Mid delburg, berustte j.l. vry dag by Jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer Zyn inleiding schetste hoe menschen, die leefden bg zeer verschillende geesteiyke bron nen, in de oorlogsjaren tot el kander kwamen en hoe de Ned. Hervormde kerk haar bgzon- dere taak begon te hervinden. Na Schriftlezing en gebed volg. de een toespraak van Ds. W. B. A. Smits, Ned. Herv. Pred. te Middelburg, die erop wees. hoe de laatste jaren het inzicht ge groeid is, dat er Uit den Bgbel geen politiek stelsel te halen is, maar dat deze wel voortdurend het eene groote gebod van en den oproep tot verantwoorde- lykheid tegenover onzen naaste laat hooren. Mr. G. E. van Wal sum, noemde de Party van den Arbeid de eerste nieuwe groote party van na den oor log. die partyverhoudingen van vóór 1940 en de antithese ge dachte doorbrak. Haar begin selverklaring wyst de gedachte yin den neutralen staat,ten prin cipale af en zegt, dat de over heid de kerk moet raadplegen in zaken, die tot haar bevoegd heid behooren. Degenen, die hef Koninkryk van God ver wachten en eigen heilige huisjes loslaten, staan met het geloof midden onder de men schen en zullen zoodoende me de helpen voorkomen, dat men in ons land nog langer de Chr, kerk biyft vereenzelvigen met Colijns politiek, Vlissingen MARINIEKSK APEL NEEMT AFSCHEID. Woensdagmiddag zal te Vlissingen de Marinierskapel een concert geven in de mu ziektent op het Ballamypark ter gelegenheid van het af scheid van de Kon. Marine van Vlissingen. Dit concert zal om 14.30 be ginnen. De afd. Vlissingen van de Ned. Vereen van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden hield Vrgdagavond een algemeene vergadering, waarin afscheid werd genomen van den voor- zitter, den Joh- S'. tevogel, die wegens zelfstandi ge vestiging de organisatie ging verlaten. In zgn afscheids toespraak wekte de heer Ven- tevogel allen op tot trouw aan de organisatie, maar ook wees hg op de plicht om te werken zoolang het dag is. Namens de afdeeling richtte de heer H. M. Harmck Jr. woorden van groote waardee ring tot den scheidenden voor zitter. voor al hetgeen hij voor de organisatie heeft gedaan. Ook namens den Chr. Be sturenbond sprak de heer Harinck woorden van dank. In de vacature van voorzit ter werd gekozen het bestuurs lid, de heer J. Poppe, terwgl in diens plaats werd gekozen de heer H. J. Schat. De behandeling van het on derwerp „De opkomst der chr. vakbeweging" werd met groo te aandacht gevolgd. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Vlissingen heeft in Maart uitgeleend: 1311 Ned. romans. 67 romans in vreem de talen, 551 studieboeken, 478 kinderboeken, 2407 totaal. Bezoek tydschriften- en krantenzaal: 48 vrouwen, 222 mannen; jeugdleeszaal; 105 meisjes, 155 jongens, 530 totaal. Door de politie te Vlissin gen ls aangehouden de zwer ver P. uit Zeeuwsch-Vlaande- ren, als verdacht van lagd- loopertj Hij overnachtte de laatste dagen ln bunkers aan de buitennaven en bedelde overdag ziin kostje bijeen. De man was totaal vervuild Si Laurens Donderdagavond vergader de voor 't eerst na de bezet ting de Oranjevereeniging o.I. v. burgemeester van 't Hoff te St. Laurens. Het bestuur trad en bloc af. Als nieuw bestuur werden gekozen de heeren A. P. Din- gemanse, A. Francke Jzn., W. S. Pouwer, J. Riemens, M. Vaane, G. F. Weeóa en K. Wouterse. Een zevental leden, die ge ïnterneerd zyn of waren, wer den geroyeerd. Veere Zaterdag hield de Christe lgke Meisjesvereeniging „Dor cas" te Veere in de Openbare school een bazardag ten bate van de inwendige aankleeding dei Ned. Herv. kerk. Er wa ren div. spelen en vermake lijkheden voor jong en oud. t?et geheel stond onder leiding van ds. Breukelman en kan als goed geslaagd beschouwd worden. De opbrengst was 750. Zondagmorgen voor den aanvang van den dienst maakte ds. v. Loon te Gryps- kerke aan de gemeente be- xend, dat hy voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. Noordwykerhout had bedankt. Ouderling P. Schoè dankte ds. v. Loon hiervoor namens kerker/.ad en gemeente. Hier na dankte ds. v. Loon kerke- raad en gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 2