PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT MISSCHIEN KEERT DE GAULLE TERUG Arnold Meyer meldt zich DE 253 GAAT TE WATER Een schip zonder bestemming en zonder naam. De toekomst van de vliegtuigindustrie. Goede mogelijkheden, mits de regeering opdrachten geeft Hoofdredacteur G. BalHntfjn (met ïedactioneele medewerking van dr. W. H. Beckenkamp), Uitgave: Stich ting p.z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vüssingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoen, Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Woensdag 17 April '46 189e Jaargang Nummer 91 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, iranco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVEK* TENTIEPRIJS 12 cent per ram., minimum per advertentie 2.—, Buicaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg Londensche Kaai 29, tel 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg: Qratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postiekening nr 359300 P.ZJ^_J^ldd«jburfr Het wereldgebeuren. NOG GEEN BESLISSING OVER DE PERZISCHE KWESTIE. Franco wenscht geen revolutie. Een uur voor gisteren de Veiligheidsraad bijeenkwam, zond de Perzische premier, na een lange bespreking met den Sovjet-ambassadeur, instruc tie aan Hussein Ala om de klacht by den Raad in te; trekken. Tezelfdertijd deelde Reuter uit Teheran mede, dat nog andere belangrijke belissingen te verwachten waren, in dien zin, dat de Perzische regee ring in zou stemmen met de onafhankelijkheid van Aser- beidsjan. Desondanks bleek de Raad weinig geneigd om de kwestie van de agenda af te voeren. Nadat Gromyko een ver zoek daartoe had verdedigd, beklom Stettinius het spreek gestoelte en zeide geen gel dige redenen aanwezig te vinden om aldus te handelen. Sir Alexander Cadogan, mr. van Kleffens, de Australische en de Braziliaansche gedele geerden sloten zich hierbij aan. Wanneer ik een vriend geld leen om hem te helpen, zoo illustreerde onze afgevaardig de zijn standpunt, dan eisch ik daarvoor een onderpand. Dat is geen kwestie van wan trouwen. maar van veiligheid en van administratie. Onverwachte steun kreeg Gromyko van den Franschen afgevaardigde Bonnet. Deze vond, dat de Raad door ver dere discussies de situatie niet moest compliceeren en stelde een motie voor, waar- in den secretaris-generaal opdracht werd gegeven een rapport aan de algemeene vergadering voor te leggen. Opnieuw aan het woord ge komen, noemde Gromyko zijn twijfel, of de Engelsche en Amerikaansche gedelegeerden een „echt en werkelijk" ver langen hadden om een vrede lievende oplossing van het ge schil te zien, bevestigd. Zij denken, dat Perzië een pion is, maar het is een souvereine staat. De zitting werd verdaagd zonder dat men tot een be slissing gekomen was en zon der dat de Spaansche kwestie nog aan de orde kwam. In afwachting van de be handeling daarvan heeft Fran co alvast, in antwoord op een adres van trouw van 4000 ad vocaten gezegd, zich te haas ten, zijn reeime te stabili- seeren, opdat geen herhaling van de gebeurtenissen van het verleden zou plaats vinden. Terwijl de nieuwe organi satie nog naar een vasten zetel zoekt, heeft de oude Volken bond haar bestaan bijna met een conflict geëindigd. Het ging om de vraag of de Sowjet-Unie, na het con flict met Finland uit den Vol kenbond gestooten, in aanmer king kwam voor een deel van de te liquideeren bezittingen. Op voors'tel van Frankrijk zal een sub-comité de zaak onder zoeken en een oplossing in der minne trachten te vinden. In Frankrijk dreigen poli tieke moeilijkheden. De M.R.P. wencht een par lement, bestaande uit twee Kamers, met grootere macht voor den president; de beide andere groote partijen wen- schen in die richting geen consessies te doen. Binnenkort zal het Fransche volk door ja of neen te stem men van haar instemming of afkeuring voor de nieuw opge stelde grondwet blijk kunnen geven. Wordt in meerderheid neen gestemd, dan zal een nieuwe Constituante moeten worden gekozen en kan het spel op nieuw beginnen. En misschien komt de Gaulle dan terug! Zyn denkbeelden stemmen overeen met de door de M.R. P. geuite verlangens en som mige M.R.P.-leiders hebben reeds op de mogelijkheid van zijn terugkeer gezinspeeld. Vliegveld Haamstede wordt hersteld. De herstelwerkzaamheden van het vliegveld Haamstede, zullen sooedig beginnen. In verband met het tekort aan arbeidskrachten op Schou. wen zullen arbeiders van el ders worden aangevoerd en in woonbarakken worden onder gebracht. Het luchtvaartterrein bij Haamstede, dat oorspronkelijk 35 ha. groot was, is door den beizetter tot plm. 56 ha. uitge breid. Voor vele millioenen zijn in de naaste omgeving bunkers, hangars en andere gebouwen neergezet, welke in 1943 werden afgebroken en naar Woensdrecht overge bracht. Toen heeft men het veld onbruikbaar gsmaakt, o.a. door het aanbrengen van een mijnenveld, wat vorig najaar door krijgsgevangenen werd geruimd. 1780 groote tankmij nen werden onschadelijk ge maakt. Een moeilijk probleem vormt thans nog de vernieti ging van plm. 200.000 kg. gra naten. Rekening zal moeten worden gehouden met verdere uitbreiding van het terrein, daar de eischen voor vliegvel den met het oog op veilig ver keer aanmerkelijk zijn ver zwaard. EX-BURGEM. MUELLER TOT TIEN JAAR VEROORDEELD. De gewezen N.S.B.-burge- meester van Rotterdam. F. E Mueller, is door de Rotterdam. sche kamer van het Haagsche bijzon'der gerechtshof conform den eisch veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaren met ontzetting uit de beide kiesrechten. ln kamp te Tilburg onder gebracht. Vanwege den minister van justitie wordt het volgende be nend gemaakt: De minister van justitie heeft den procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te 's Hertogenbosch opgedragen, om, ongeacht de in de afge- loopen weken kunstmatig ont wikkelde agitatie rond dit ge val. voort te gaan met het treffen van die maatregelen, welke tot een regelmatig ver hoor van Arnold Meyer, voor malig leider van de door den bezetter ontbonden organisa tie Nationaal Front, en tot een onderzoek naar diens hou ding en gedragingen tijdens de bezetting zouden kunnen leiden. Deze maatregelen hebben er toe geleid, dat Arnold Meyer zich gisteravond by voor noemden procureur-fiscaal neeft gemeld. Deze heeft hem ter begun stiging van het onderzoek in het interneerlngskamp te Til burg in bewaring doen stellen en hem, hangeade het onder zoek, dit kamp tot verblijf plaats aangewezen. Arnold Meyer heeft zich aan deze maatregelen onderworpen. De uitslag van een onbevan gen onderzoek door de be voegde justitieele autoriteit kan thans zonder verdere po litieke opwinding worden af gewacht. HET CONCERT GEBOUWORKEST WEER TERUG. Dinsdag is het Con- .'OU\v orkest met 6 Dakota-vliegtuigen weer uit fccanumavië terug gekeerd. Het Concertge- xouworkest heeft in het hooge Noorden roem geoogst voor de Neder- lanscne muziek en op illustratieve wyze bijge dragen aan oen dank dien het Prinselijk Paar :!s vo ken van het Noor den heeft gebracht Op 28 April weer boter. Per 28 April en eveneens op 5 Mei zal voor de leeftydsgroe- pen boven vier jaar een bon worden aangewezen voor 125 gram boter en een bon voor 125 gram margarine. Kinderen van 04 jaar krijgen op 28 April voor twee weken 250 gram boter en 125 gram mar garine. Hoewel derhalve voor de leeftijdsgroepen boven vier jaar de nelft van het rantsoen voedingsvetten in boter wordt verstrekt, moet dit slechts worden opgevat als een tijde- lyke ontlasting van de marga rine-voorziening. De aanvoer van landbouwwerktuigen. Ter voorziening in de groote behoefte aan landbouwwerk tuigen zijn van Nederlandsche zijde orders geplaatst bij En gelsche fabrieken. Daar ver wacht mocht worden, dat de aflevering van deze bestellin gen vertraagd zou worden, door de overstelpende hoeveel heid opdrachten, die deze fa brieken ook in eigen land krij gen, heeft de Nederlandsche regeering overeenkomsten ge sloten inzake het uiterlijke tijd stip van levering. Door den geringen omvang der scheepsruimte wélke voor het transport beschikbaar kon worden gesteld, is tot dusver de aflevering der landbouw werktuigen naar Nederland be langrijk vertraagd. Nu de scheepvaartmaat schappijen tot op zekere hoog te weer beschikken over haar eigen schepen, zullen zij groo tere service aan haar opdracht gevers kunnen verleenen en Jaarvan verwachten de Neder landsche regeering en de im porteurs sneller vervoer en de mogelijkheid van grootere dek lasten. INSCHRIJVING OP SCHATKÏSTPAPIER. Op 24 April a.s. zal een in schrijving op schatkistpapier worden opengesteld. Ingeschre ven kan worden op schatkist promessen met een looptijd van drie, zes en twaalf maanden. De storting moet geschieden op 1 Mei. Tot duverre is het in te schrijven bedrag ongelimi teerd. 370 N.S.B.-burgemeeslers ontslagen. Regeeringsbeield Inzake Indië Voor de R. K. Volkspartij, rijkskieskring Amsterdam, hield min. mr. dr. L. J. Beql een verkiezingsrede, waarin hij o.m. mededeelde, dat niet min der dan 370 N.S.B.-burgemees- ters moesten worden ontslagen. De zuivering van het over heidspersoneel nadert haar vol- tooiïng. Nopens Indië zeide de mi nister o.m.: „Gesuggereerd wordt een be. reidheid van de regeering tot het prijsgeven van het ko ninkrijk. De regeering is nim mer daartoe bereid" verklaar de spr., „Gezocht worden on derlinge verhoudingen binnen het konlnlcrilk in de realiteit die blijkens uitlatingen in een deel van de Ders, niet door al len wordt gezien". TRUMAN OVER DEMOCRATIE. Organisatie der V.N. zal slagen. Het gevaar voor een oor log zal nooit volledig teniet gedaan zijn, voordat de eco nomische kwalen, die aan den oorlog ten grondslag liggen, met wortel en tal zyn uitge roeid, aldus president Tru- rnan in een voor het bestuur van de Pan-Amerikaansche Unie gehouden rede. Om dat te bereiken moeten wij het leven op een mate rieel, cultureel en geestelyk peil brengen, waarop de vol keren der wereld recht heb ben. Ik ken geen woord, dat dit doelwit meer belichaamd, dan democratie! Democratie 1# opi het oogenblik het verzamel- signaal voor vrye menschen in hun strrjd om een mensche lijker bestaan. Truman verklaarde te we ten, dat de Organisatie der V. N. zal slagen. „Zij moet zeide hy. DELFT 700 JAAR STAD. In de Nieuwe Kerk te Delft werd Maandagavond een brj- eenkimst gehouden, ter her denking van het feit, dat de staü Delft 700 jaar geleden haar stadsrechten verkreeg. Velschillende autoriteiten, waaronder de minister van O. K. en W.- en de Commissaris des Koningin in Zuid-Holland, waren bij de plechtigheid te genwoordig. 350 millioen voor Ned. Indië noodig! De ministers van Overzee- sche Gebiedsdeelen en van Fi nanciën hebben bij de Tweede Kamer ingediend een wetsont werp betreffende het: aangaan van geldleeningen ten laste van Nederlandsch-Indië, tot een gezamenlgk bedrag van ten hoogste driehonderd vijftig millioen gulden Nederlandsch- Indisch courant. In de memorie van toelich ting wordt daaromtrent het volgende gezegd. Er is een bedrag van 65.000.000 dollar gemoeid met reeds verrichte aankoop van legergoederen die bruikbaar zijn voor de burgerbevolking. Een verhooging van dit bedrag tot 100.000.000 voor verdere aankoopen kan noodig zijn. De betaling van de koopsom kan over 10 jaren worden verdeeld. De hiervoor bedongen rente be draagt 2% Dit bedrag dat noicdig is voor 't terugbetalen van door Australië voorgescho ten uitgaven voor militairen en burgers wordt geschat op rond, 12.000.000 pond (Australisch courant). VOOR GELD NIETS MEER TE KOOP! In Hongarije is voor geld niets meer te koop! De Amerikaansche dol lar, die voor den oorlog 5 Pengö waard was, is nu 25 millioen Pengö waard en zal in Juni ver moedelijk 100 millioen Pengö waard zijn. De re geering heeft den han del in dollars verboden. Een ei kost in Boeda pest 350.000 Pengö, dat zou voor den oorlog 70.000 dollar of 150.000 gulden geweest zijn! Op vragen van den heer Wendelaar betreffende de in vrijheidstelling van de vroege- ge vrouwenleidster van de N.S. B. deelde de min. van justitie mede, dat deze plaats vond omdat haar schoonmoeder, die haar 5 kinderen verzorgde, overleden is. Hulp voor de bedelaars van Batavia. 20.000 man leven in diepste ellende. Op het oogenblik worden door het Nederlandsch-Indische Roode Kruis omvangryke maatregelen genomen om de bedelaars vart Bataria, ten ge tale van teminste 20.000, die ttcorazakelijk leven van den voedselafval van barakken, ho tels en particuliere woningen, hulp te verleenen. Dit wordt medegedeeld door den voorlich tingsdienst van de Neder- landsch-Indische regeering. Ofschoon de meesten van hen graag zouden willen werken, zijn zij te ziek en te zwak om daartoe in staat te zijn. daar zij bedekt zijn met zweren of lijden aan besmettelijke ziek ten. Elf Nederlandsch-Indische en 7 Indonesische Roode Kruis eerste hulp stations verzorge.j, hen op dit oogenblik, terwij. ambulances de stad rond rij den om hen te vervoeren, die te zwak zijn om te loopen. Ook particuliere maatschappijen, zooals de K.P.M., hebben een aandeel in deze hulpverleening en ondersteunen ongeveer 1200 rnenschen per dag. Daar deze hulp echter ontoe reikend is gebleken, heeft het Nederlandsch-Indische Roode Kruis besloten om vier loodsen te plaatsen op het Koningsplein Zuid, tegenover zijn gebouw teneinde dagelijks medische verzorging te verschaffen aan drie tot vier duizend van deze cngelukkigen, terwijl boven dien voedsel en slaapgelegen heid zullen worden verschaft. Nog heden zal men beginnen deze loodsen te bouwen, waar bij die bedelaars zullen worden ingeschakeld, die nog in staat zijn om te werken, terwijl men bovendien liet plan koestert om een doorgangskamp in te rich ten voor herstellende en gene zen bedelaars. Daarvandaan zullen zij dan in de normale maatschappij terugkeeren en er zyn plannen ontworpen om hen in te schakelen in het her stellingswerk te Batavia. De uitwerking en uitvoering van deze plannen is in handen gegeven van de doctoren Nan- ning. Reinst Bek en Zimmer man. terwijl de afdeeling me dische hulp wordt geleid door dr. Sitanaia, DE TOESTAND. Bg Bataria werd een Indi sche patrouille door extremis ten aangevallen. Vijf extremis ten werden gedood. Op Sumatra en Borneo neemt dè onrust toe Op Bor neo rollen de Nederl. troepen eenheden der extremisten op. In Semarang is het rustig. iCi'nii cs Toch champagne! De „No. 253", d'ie Zaterdag middag op de „Schelde" van stapel liep, is een schip zonder toekomst. Dat wil zeggen: voorloopig. Oorspronkelijk werd het gebouwd voor de Duitsche „Hansa", als Oost zeevaarder en in verband hiermee heeft het byzondere eigenschappenwaardocr de gebruiksmogelijkheden be perkt zyn. Het aantal gega digden voor dit 3000 tons schip is dan ook niet groot Officieel is er nog geen op drachtgever en geen bestem ming en derhalve geen naam. Het is simpelweg net „bouw- nummer 253", die van stapel l'topt, zonder vertoon, zonder plechtigheid, eenvoudig, om dat hij niet altijd op de helling kan blijven staan. Aan minder officieele be langstelling ontbreekt het evenwel niet. „De Schelde" heeft haar poorten voor het publiek geopend. Vanaf de brug van de Provinciale boot de „Prins Willem I", die ter raparatie op de walkant ligt, heeft men een goed over zicht. Rondom ons liggen in verschillende stadia van „vol maaktheid" de schepen waar aan gebouwd wordt. De „Prins Willem I" zelf, op wiens dekken wij neer zien, ging by een bomaanval middendoor en wordt by de reparatie meteen 6 m. langer gemaakt. Een eindje verder op, ook op den wal, ligt de „Oosterschelde", die tegelijk met de „Willem I" getroffen werd. Schuin tegenover ons aan de kade wacht de 10.000 tons „Borneo" van de My. „Neder land" pp zyn verdere afwer king» En ten slotte zien we van onze verheven standplaats in de verte, naast den grijzen kolos van de „No. 214", de kleine gemeniede romp van net naamlooze schip, waar- tegen een flescn champagne bungelt. Want een schip, dat niet gedoopt is met champag ne, kan het niet goed gaan en niemand zal het ook wil len hebben. Champagne is noodzakeüjk voor een goeden levensloop en het lot neemt, ook in dezen tijd, geen ge noegen met surrogaat. Nog een oogenblik, dan geeft de heer Niemeyer, hoofd van de afd. Scheepbouw, het sein. „Klink los". Eén van de secretaresjes van het bedryf, mej. J. H. Rodenhuis, hakt den kabel door; het schip zon der bestemming en zonder naam loopt van stapel. De flesch spettert stuk tegen den boeg en giet haar inhoud uit over de werklieden, die daar vlak by zyn. Het schip giydt snei weg, een natte vlek van de champagne op zyn neus. Steeds sneller, eigenlyk te snel. Een lichte rook dwar relt op, waarachter de roode romp van het schip gedeelte lijk verdwynt, dan stuift het in het water en boort even later zijn neus in een stoot- blok van dry vend ryswerk. Dat is nu inderdaad vlot van stapel geloopen. Natuur- lyk! Alleen bjj een. officieele tewaterlating is er aardigheid aan om te weigeren. Maar dit schip kent zyn manieren. Langzaam zwaait het om naar de kade, waaraan het straks, naast de „Borneo", ge meerd zal worden. En waar het ook zal worden klaar ge maakt; zoodra het een toe komst heeft gekregen! Kunsileder enz. vrij. In de Staatscourant van 15 April jl» is bekend gemaakt, dat koopen, verkoopen en af leveren van kunstleder, was doek, lakdoek en dergèlyke uit textiel- en papierweefsels of textiel- en papiervezels ver vaardigde materialen, met uit- zondeilng van geheel of ten deele uit ledervezels vervaar- didg kunstleder, i3 vrijgegeven Voor bewerken en verwerken van kunstleder worden de be staande voorschriften gehand haafd. ei Kleedingpakket voor gerepatrieerden. Gerepatrieerden uit Neder landsch-Indië, die in aanmer king wenschen te komen voor een gratis aanvullend klee- dingspakket en daar dringend behoefte aan hebben, kunnen zich wenden tot het piaatselijk comité „Nederland helpt In dië", Laan Copes van Catten- burg 46, 's-Gravenhage. Voor. Icopig zal een dergelijke aan vraag alleen gedaan kunnen woiLen door gerepatrieerden van 15 jaar en ouder, die voor 16 Maart 1946 in Nederland zijn aangekomen. Rosenberg en Hoess als getuigen. .Verbeteringen" van Hoess Rudolf Hoess, die als com mandant van het kamp Ausch- witz tot December 1943 twee en een half millioen menschen heeft doen vergassen, werd hedenmorgen de rechtzaal in Neurenberg binnengeleid als getuige. De man, aie de ver- nietigingsmachine van Ausch. witz bouwde en leidde, is klein van postuur en maakt een vol komen onbeduidenden Indruk. Er is niets aan hem dat nog zou kunnen herinneren aan het feit, dat hy eens beschikte over dood of leven van milli oenen menschen. Op een vraag van verdedi. ger Kauffmann of hy wel eens medelijden had gevoeld, wan neer hij vrouwen en kinderen in de gaskamer joeg, antwoord de hy-- „Ja, maar doorslagge vend was het onvoorwaardeiyk bevel van Himmler". Hoess zei ook, dat hy ver schillende „verbeteringen' heeft aangebracht. Gebruik" van andere soorten gas en uitbrei ding van de capaciteit der gas kamers tot tweeduizend man tegelijk. De grootste verbete ring, die hy aanbracht, was volgens hem, dat hy het sys teem zoo inrichte, dat de menschen niet wisten, dat z\ den dood ingingen. Het were voorgesteld als een ontluizings- proces. Tegen 't einde van den middag betrok Rosenberg den getuigen- stoel, waar hy aanstonds starte met een breedvoerige filosofie. Dit ontlokte den pre sident de opmerking: „Schei daarmee maar uit Rosenberg, dat weten wy al". Met ingang vap 1 April is ir. C. van Traa, benoemd tot directeur van de stadsont wikkeling te Rotterdam, Verklaringen van directeur der Fokkerfabrieken. Op een te Amsterdam gehou den vergadering hield de direc teur van de Fokkerfabrieken, de heer J. E. van Tyen, een re de waarin hij o.m. ook sprak over de toekomst van de Ne derlandsche vliegtuigindustrie. Hij deelde onder meer mede, dat van de voor den oorlog ir: Nederland bestaande vlieg tuigfabrieken de Koolhovenfa- briek volledig is verwoest. Voorts vertelde hij, dat de meerderheid van het personeel der vliegtuigfabrieken niet voor de Duitschers heeft ge werkt. De Fokkerfabrieken hebben door Duitsche roof een schade geleden van acht en een half millioen gulden cn de ge bouwen werden beschadigd Aan het herstel wordt druk gewerkt. Is nu een Nederlandsche vliegtuigindustrie mogelijk Spr. beantwoordde deze vraag bevestigend en achtte het zelfs met het oog op onze buiten- landsche deviezen positie nood- zakelyk. De nieuwe vliegtui gen zyn zeer duur geworden een Boeing kost bijv. bijna 4.500.000 en verslinden dus deviezen. Bovendien kan ons land er alleen door in dustrialisatie weer bovenop ko men. Het enthousiasme voor de vliegerij is thans zeer groot. 8000 candidaten meldden zich voor een cursus van 300 plaat sen aan. Al die studenten in de vliegtuigbouwkunde mag men niet teleurstellen. Onlangs is de chef-constructeur van de Fokkerfabrieken uit Amerika teruggekeerd en zyn rapport is zeer hoopvol voor de moge lijkheid van een eigen vlieg tuigindustrie. In Amerika oouwt men massa-artikelen, maar daar zal het in de toe komst in de vliegery toch niet cm gaan. Hier zullen kleine series gebouwd kunnen wor den, hetgeen een loonende pro ductie oplevert, vooral als men rekent, dat de loonen in Ne derland een kwart bedragen van die in Amerika. Natuur lijk zal men grondig weten schappelijk werk moeten ver richten alvorens men met de productie kan beginnen. Het vorig jaar heeft de re geering een commissie inge steld, die de mogeiykheid van een Nederlandsche vliegtuig industrie en een eventueele sa menvoeging van de drie thans in Nederland bestaande vlieg tuigfabrieken Fokker, de Schelde en Aviolanda, moest bestudeeren. Het rapport van deze commissie is uitgebracht. Spr. vreest echter, dat de re geering zoo met vraagstukken overstelpt i.V dat zy niet meer voor de verkiezingen een be slissing zal nemen een dat dus deze belangrijke zaak op de lange baan wordt geschoven. Maar de Fokkerfabrieken kun nen niet lang wachten. Het bij een houden van him 1200 ge schoolde krachten kost per maand 185.000, nog ongeacht de subsidies voor de wachtgel ders. HET FOKKERKAPITAAL Nadat spr. had medegedeeld, dat thans de mogeiykheid wordt onderzocht om ook de vliegtuigmotoren, die vroeger altyd uit het buitenland wer den ingevoerd, in Nederland te vervaardigen, zeide hij: Als de regeering de vliegtuigfabrieken tot een staatsinstelling maakt, of alhans ze geregeld werk ga randeert, dan is in Nederland een vliegtuigindustrie mogelyk, al zal het nog wel eenige ja ren duren, voordat we het eer ste groote Nederlandsche ver- keerstoestel in de lucht zien. Het woord is thans aan de re geering! WAT GEBOUWD ZAL WORDEN. By de beantwoording van de vragen, die na de lezing ge steld worden, opperde spr. nog een mogelykheid, dat de Fok kerfabrieken vliegtuigen met Amerikaansche licenties als overgansmaatregel zullen gaan bouwen. Fokker en De Schelde zyn voorstanders van een ge- meenschappelyke Industrie, Aviolanda heeft er zich nog niet over uitgelaten. Spr. ver wacht dat er in Nederland wel een afzetgebied zal kunnen ge vonden worden voor kleine se ries sportvliegtuigen, omdat men immers geen deviezen zal kunnen krijgen, om de vlieg tuigen in het buitenland te koopen. Militaire toestellen zul len voorloopig in ieder geval wel in licentiebouw moeten worden vervaardigd, omdat zij. gezien de huidige poli tieke constellatie, in de geal lieerde luchtvloten moeten pas sen. Verkiezingsnieuws. Er zullen straks, wanneer Nederland ter stembus gaat, niet ln alle stemlokalen roode potlooden aanwezig zyn; de voorraad daarvan is niet toereikend, zoodat ook andere kleuren in aanmerking komen om den candidaat, die men wenscht, aan te wyzen. Voorts zyn vele stembus, sen in den bezettingstijd verdwenen, als gevolg waarvan nu aan 't voor schrift, dat de stembil jetten in een metalen bus moeten worden ge deponeerd, niet de hand kan worden gehouden. Ook houten „bussen" kunnen worden gebruikt. Inmiddels worden in de blikfabrieken te Krom menie nog zooveel mo.- gelijk bussen aan den loopenden band vervaar digd. Als gevolg van het tekort aan admi nistratief personeel zal niet in alle gemeenten een persoonlyken oproep aan de kiezers worden gezonden. Dit zal o.a. in Amsterdam niet het geval zijn. Daar zal men uit de dagbladen kunnen vernemen aan welk stembureau men zich moet vervoegen. Op de bureaux liggen de kie zerslijsten ger:\»i; de legitimatie zal echter ongetwijfeld oponthoud veroorzaken. Telefoneeren met Curasao. Met ingang van 17 April a.s. kunnen over de radiotelefoon, verbinding NederlandU.S.A., ook telefoongesprekken wor den gevoerd met Curagao en wel: Op werkdagen van 1422 uur en op Zondagen 1521 uur. Het tarief bedraagt 40 per drie minuten, elke volgende minuut kost f 13.30. Tydens een traditioneel „crisisontbijt" hield van Acker pleidooi voor de stabilisatie van den franc. Er zyn in Bel gië een groot aantal profi teurs, die graag den franc zouden zien devalueeren, zoo zei hij, en er wordt ontzag lijk in francs gesmokkeld. Nog is de toestand normaal. Maar wij zijn aan de grens, luid de zyn waarschuwing. DE BELGISCH-NEDERL. TOLUN1E. Van groot belang voor belde landen Op 5 September 1944 werd te Londen een accoord getee- kend betreffende een Neder- landsch BelgischLuxem. burgsche tolunie. Hoewel het accoord officieel van kracht is, was van een daadwerke. lyke toepassing niets te mer ken. De vertraging werd voor namelijk veroorzaakt door de ingewikkelde procedure van de douane-tarieven en het ont breken van z.g. raden, die samengesteld zouden worden uit de verschillende takken van bedrijf zoowel van België als van Nederland. Dezer dagen zijn deze ge mengde Nederlandsch-Belgi- sche raden opgericht, wat een groote stap vooruit beteekent. Een Belgische vertegenwoor diging zal op 17 en 18 April in Den Haag vertoeven om van gedachten te wisselen ow/ de uitvoeringsbesluiten, fjleè belang van deg» bespre kingen blijkt retHs alt de sa- nieiistelling van rijl «Mgische vertegenwoordhrijff. nX de bedreu Spaak/1 «iptftar van Buitenlandsche zaken en bui- tenlandschen handel, Deveze, minister van Économische za ken. Lefebre, minister van landbouw, de Voghel, minister van financiën en talrijke amb tenaren van de Belgische departementen. De tolunie is vooral van belang omdat zij de werk zaamheid van beide landen zal versterken. Maatregelen zullen getroffen moeten wor den over het onderling ruil verkeer, den wederzjjdschen in- en uitvoer en den opbouw en handhaving van bepaalde industrieën, die voor beide landen van belang zyn. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een bil lyke papierverdeeling. verschynt ons blad, uit hoofde van zyn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1