PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT KOMT ER GEEN VREDESCONFERENTIE ZOO IS DE TOESTAND OP JAVA UIT DE PROVINCIE DE MILLIOENENNOTA GEPUBLICEERD Walcheren Hoofdredacteur G. Ballintljn (met icdactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z-C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstands J. L. van Leeuwen. Ds, M. L. W. Schoch, Mis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Dinsdag 16 April 1946 189e Jaargang- Nummer 90 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, tranco per post, 3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2.—, Buieaux gevestigd te Vllssingen Walstraat i tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, tel2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg Gratemastraat 3, Terncuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening n'r 359300 P.Z.C., Middelburg- Het wereldgebeurep. De Russen en andere bezetters in Duitschland De uitslag der japansche verkiezingen De officieele eindresulta ten van de Japansche ver kiezing zijn thans bekend ge. maakt. Ze hebben tenslotte: een overwinning opgeleverd voor de Liberalen, die 139 zetels behaalden. De sociaal democraten kregen 93 zetels, de onafhankelgken 84, de co- operatieven 16, de commu nisten 5 en de kleine partijen Anders dan in West-Euro pa is in Japan de liberale partij de vergaarbak voor de voor den oorlog verantwoor delijke militaire en nationalis tische groepen en kasten en men kan dan ook gevoegelijk aannemen, dat de nieuw ge kozen Kamer haar best zal doen de geallieerde maatrege len zoo veel mogelijk te sabo- teeren. De geallieerde contróleraad, waarin ook Nederland een vertegenwoording heeft,'- had er bij Mac Arthur op aange drongen de verkiezingen uit te stellen om de nieuwe par tijen gelegenheid te geven meer aanhang te verwerven. Mac Arthur heeft de pro testen naast zich neergelegd en de Verkiezingen toch door gedreven. Als traditionalist in hart en nieren voelt hij wei nig voor al te diep ingrijpen de sociale structuurhervor mingen. Heel anders treden de Rus. sche militairisme en het Jun- zette gebieden. Hoe langer hoe meer dreigt Duitschland in twee, volkomen verschil lend geaarde deelen gesplitst te worden, een deel onder Russische en een deel onder Westersche bezetting. Het Duitsche gebied ten Oosten van de Elbe, waar nog veel grootgrondbezit was, was altijd een haard van het Duit sche militarisme en het Jun ker turn. Volgens het agent schap Tass heeft de Russi sche bezetting door ingrijpen de maatregelen de streek thans sterk van karakter doen veranderen. Niet minder dan 6350 bezittingen, met een op. pervlakte van 2.250.000 ha., zijn onteigend en verdeeld on der landbouwarbeiders, boeren, emigranten en landbouwhulp- comité's. In plaats van de duizenden eigendommen van de Junkers zijn hierdoor hon derdduizenden boerenbedrijven gekomen. Op aandrang van de Rus sen hebben verder in Berlgn de communisten en socialisten thans' definitief besloten hun partijen samen te smelten en op te gaan in een nieuwe een heidspartij, de Socialistische Unie van Duitschland. De socialisten in West-Duitsch- land hebben verklaard, dit voorbeeld in gaan geval te zullen volgen. Hoe men ook over de Russlche methoden moge denken, men kan niqft ontkennex, dat zij volgens een vastomlijnd plan te werk gaan. Ditzelfde kan niet gezegd worden van de Engel- schen en Amerikanen, met als gevolg dat de nazi-activiteit, waarvoor het verwoeste West- Duitschland een gunstige voe dingsbodem vormt, intensiever wordt. En toch zal eens de tgd komen, dat de bezettingstroe- fen Duitschland zullen veria- en, al ligt die tijd nog in een vzr versahiet. Tenslotte zij nog bericht, dat volgens een ambtenaar van het Amerikaansche mi nisterie van buitenl. zaken het mogelijk is, dat de vredes conferentie, die op 1 Mei in Pargs zou worden geopend, zal worden uitgesteld, tot de groote drie een accoord in zake de vredesregeling zullen hebben bereikt. Er gaan in Engelsche krin gen zelfs stemmen op in 't geheel maar geen vredescon ferentie te houden, indien niet spoedig een accoord tot stand komt. In dat geval zou elke mogendheid afzonderlijk vre de moeten sluiten met de voormalige vijandelijke landen. Polen beschuldigt. De Polen te Londen verkla ren, dat de oorlog een heel ander verloop had kunnen hebben, als Frankrijk zich tégenover Polen aan zijn ver plichtingen had gehouden in 1939 De afspraak was dat FraAkrgk Duitschland zou aanvallen zoodra Duitschland Polen aanviel. Deze aanval zou succes gehad hebben, om dat Duitschland in het Westen zoo goed als geen troepen had. De Franschen vielen ech ter niet aan en de geallieer den verknoeiden kostbaren tijd 30.000 arbeiders in kampen. Minister Ringers verklaarde onder meer, dat 30.000 man in 140 kampen moeten wor den ondergebracht. De op bouw zal acht tien jaren duren en gedurende tien jaren zullen dus talrijke vakmen- schen ver van hun gezinnen moeten vertoeven. Generaal Nobile zal bg de komende Italiaansche verkie zingen eandidaat zijn voor de Chr. democratische Partg. De beroemde vlieger, die bg Mus solini in ongenade was ge vallen na den ongelukkigen NoordpooJtocht met het lucht schip „Italia" en naar de Sovjet-Unie was uitgeweken, is weer in Italië teruggekeerd, Rusland sluit verdragen. Rusland is doende zijn be trekkingen met zgn nabuur- staten te consolideeren. Het bereidt handelsverdragen voor met Tsjecho-Slowakge, Joego slavië, Roemenië, Etilgarije en Hongarije en sloot reeds een handelsverdrag mét Polen, dat een goederenruil regelt ter waarde van 192 millioen dollar. Edelweisspiralen verboden. De Engelschen hebben de anti-nazi-organisatie der Ed weisspiraten verboden. De or ganisatie was in 1933 gesticht, maar bestond niet uit idealis ten. doch uit jonge bandieten van 1822 jaar, die hun lust tot avontuur en plundering botvierden. Nieuws in een notedop Van het overbruggingscre- diet van 200 millioen dollar dat de V. S. aan Nederland hebben verleend, is thans 150 millioen bij particuliere banken ondergebracht Wel een bewijs dat ons land nog steeds cre- dietwaardig wordt geacht! Zaterdag is in Brussel een tentoonstelling geopend van Nederlandsche kunstnijverheid. In het Amsterdamsche politiecorps is groote onrust ontstaan, door dat gestaakte agenten weer in dienst zijn ge nomen. Er waren menschen bg, die nauw hadden samenge werkt met den S. D. Te Pernis is een 18-jarige jongen bij het spelen met een projectiel gedood. Donderdagavond zgn bij Apeldoorn drie dames uit De venter gedood, toen een auto, waarin zij zaten botste tegen een militairen auto die slechts een licht voerde en wel aan de rechterzijde, zoodat de bestuur der van de burgerauto meende, dat hij met een motorrijwiel te doen had. In een dienstorder heeft de Belg. minister van binnenl. zaken zijn medewerkers ver zocht de vereenvoudigde spel ling van het Nederlandsch vol gens het besluit van 9 Maart 1946 toe te passen en er geen drie jaar mede te wachten. Emmo Woikin, een 25-ja- rige voormalige ambtenares bij. het Canadeesche ministerie van buitenlandsche zaken is op grond van overtreding van de wet op officieele geheimen, ver oordeeld tot 2% jaar gevan genisstraf. Verdachte deelde het hof mede. dat zii Rusland inlichtingen, had verstrekt om dit iand te helpen en niet om Canada nadeel te berokkenen. Haar zaak was de eerste van een reeks van vijftien proces sen wegens spionhage. Een rake typeering. In „De Tijd" geeft Leonhard Kuizinga een zeer rake typee ring van den toestand op Java, die wij hier laten volgen: (Men houde hierbij in het oog, dat deze brief uit Batavia werd verzonden even voor dat be kend werd. dat de onderhande lingen in Nederland zouden worden voortgezet). Geef mij een overzicht van de situatie op Java in tien woorden, zei een pas uit Ame rika gearriveerd buitenlandsch correspondent. „Geef mij een schrijfmachi ne, die vanzelf schrijft en je krijgt het", zei ik. „Honderd woorden", zei hg. „Vijfhonderd", zei ik, „Hier zijn ze". Plaats der handeling: Bata via en Djokja. In Batavia de Luit.-G.G. in de volstrekte afzondering van zijn paleis, niemand raadple gend^ uitsluitend op eigen ge zag besluitend. In Djokja, niet meer zooals vroeger in Japansche uniform, de heer Soekarno, president van de „republiek", omgeven door een militair machtscentrum waarvan het onzeker is wie de boventoon voert. Tusachen Djokja en Batavia de heerSjahrir, heen en weer reizend en, op reis, zijn kabinet van tijd tot tijd hergroepee- rend. Over heel Java behalve in de Nederlandsche enclaves (waar de Britten h«t te zeggen heb ben) „republikeinsche autori teiten" (aanhalingsteekens zgn voor beide woorden even noo- dig) steunend op of onder dwang van militaire en half militaire groepen, voor een groot deel voortgekomen uit door de Japanners geor ganiseerde gangsterbenden, In de Nederlandsche encla ves de Britten, sinds Septem ber 1945 hier aanwezig om de orde en rust te herstellen en de Japanners te ontwapenen, in geen van deze drie taken ge slaagd, oorlogsmoe, onwennig in een land, dat zfl niet ken nen, langzamerhand iets ope ner voor adviezen van des kundige Nederlanders. In het binnenland 40.000, en niet 20.000 zooals men gaarne beweert. 40.000 Europeanen in handen der republikeinen. Volgelingen van Sjahrir. die een bovenlaag van intellectu- eele inheemsche politici verte genwoordigt: 5 Volgelin gen van Soekarno, die het Ja- pansch-Java-fascisme beli chaamt: 18 Resteerend als de groote landbouwende mas sa, die slechts wenscht: den te rugkeer van orde en veiligheid, den aanvoer van voedsel, me dicijnen en kleeding, de bevrij ding van de terreur der ben- De onderhandelingen te Ba tavia, zeer hoopgevend, een ac coord in het zicht tegen Sint Juttemis. Van Mook neemt vacantie. Weinig nieuws uit Indië. Dr van Mook, de luit-gou- verneur-generaal van Ned.- Indië, zal heden voor een korte vacantie naar Engeland vertrekken. Nieuws uit Indië is er wei nig. Gemeld wordt, dat een Nederlandsche missie van Java naar Japan zal vertrek ken onder leiding van lt.-gen. Schilling. Zij zal besprekingen voeren over de Japansche her. selbetalingen. De Ned. Indi sche vordering op Japan be loopt 18 milliard Ned.-Ind. gulden. Het s.s. Tabinta is Zondag te Amsterdam binnengéioopen met 858 rëpatrieerenden. De debarkeering is Maandagoch. tend begonnen. Volkstelling in Nederland. Het ligt in de bedoeling der regeering om per 31 Dec, In Nederland een volkstelling te doen houden, gepaard .gaande aan een beroeps- en woning telling. Aanslag op een beul. De Tsjechische beul Behumil Karas" wacht te in 't gerechtsgebouw op 't vonnis tegen den „protector" Karl Her mann Frank. Iemand bood hem een sigaret aan, welke hij accep teerde en oprookte. De beul viel flauw en werd nadien met een vergif tiging in een ziekenhuis opgenomen. Huizen heeft thans ook de ultra-kortegolflengtë 49,77 me ter in gebruik genomen. Dit maakt het mogelgk, dat de uit zendingen van den Nederland- schen Wereldomroep ook in Europa beluisterd kunnen wor den. De wereld, die wij wenschen. RARIOREDE VAN MINISTER VAN KLEFFENS De Nederlandsche vertegen woordiger bij den Veiligheids raad. minister van Kleffens heeft te New-York 'n radiore de gehouden over „De wereld die wij willen en de wereld die wg hebben". Hg maakte een splitsing tusschen idealisten en realisten. Beiden zgn noodig. De Veiligheidsraad is een re aliteit en het handvest der V. N. moet uitgevoerd worden. De kleine staten zijn aan een meerderheid gebonden in den Raad, de groote mogendheden hebben echter het recht van veto en er kan geen besluit worden genomen, als zij het het niet eens zijn. Een ideale toestand is dit zeer zeker niet, maar de realisten zien in, dat momenteel niets anders te be reiken valt. Daarom hebben zij in dezen toestand berust.' De wereld die wij wenschen, blijft niettemin beter, dan de wereld die wij hebben. Maar de re alisten verdienen desondanks onze hulde. Zondag heeft de K.L.M. weer twee luchtlijnen geopend, nl. op -Genève, welke 4 maal per week wordt gevlogen en op Stockholm, welke twee maal' per week gevlogen wordt. Nederland en Duitschland. Over de beprekingen Londen tusschen de Ned. en de Engelsche regeeringen over West-Dultschland schrijft de „Times", dat weinig meet ge daan kon worden dan van ge dachten gewisseld, wetende, dat de meeste beslissingen tot stand komen door besprekin gen der vier mogendheden. Vele van de kleinere Euro- peesche landen deelen het Ne derlandsche verlangen zoo spoedig mogelijk iets defini tiefs të weten te komen over de toekomst van W.-Duitsch- land. Zij hebben de leiding van de vier groote mogendheden als iets onvermijdelijks aan vaard, maar met ontsteltenis gezien hoe langzaam zij wer ken en hoe groot de tegen stellingen zijn. Nederland en België kunnen geen vast eco nomisch plan opstellen, voor dat zij weten welke ex- en import door de groote havens Rotterdam, Amsterdam Antwerpen zullen passeeren en welke voordeelen zij van de Duitsche producten zullen genieten. Afscheid H. P. Winkster. Maandag j.l. heeft de heer H. P. Winkster, bode-kamer bewaarder op de Prov. Griffie, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftgd, zijii functie neergelegd. Vanaf 15 April 1910, heeft de heer Winkster op zijn vriendelijke en opwekkende wijze de be zoekers van de Prov. Griffie wegwijs geholpen en met nauwgezette plichtsbetrachting zijn taak die veel omvang rijker is dan velen meenen vervuld. Hij diende onder Com missaris mr. H. Dijkmeester en Jhr. Quarles van Ufford en zag de griffiers Polman Kru- seman, Hartman en Tellegen gaan en komen en viermaal is hij van griffie-gebouw moeten verwisselen. In den kring van verza melde ambtenaren haalde Dr. B. O. H. Tellegen Maandag j.l. in zgn afscheidsrede tot den heer Winkster de oude herinneringen nog eens op, waarbg" verscheidene humoris tische bijzonderheden de revue passeerden. Namens het personeel wer den den scheidenden ambte naar bloemstukken, een ets en een boekwerk aangeboden. De heer Winkster, wiens echtgenoote en kinderen even eens aanwezig waren, dankte in eenige welgekozen woor den. BURGEMEESTER VAN KRUININGEN. Bij Kon. Besluit van 13 April 1946 is de heer M. Voge laar, thans wnd. burgemees ter der gemeente Wissenker- ke, voorheen gameente-secre- taris van 's-Heer Arendsker- ke, benoemd tot burgemeester van de gemeente Kruiningen, Woensdag viel de bakker W. Grootjans te Kruiningen, in de bakkerij van een weg- schuivenden ladder, waardoor hij een zijner vingers bezeer de en zich onder geneeskun-j dige behandeling moest stel len. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het can- didaatsexamen in de theologie de heer P. M. van Waarde te Driewegen. Ingaande 23 April is be. noemd bij het L.E.T.I. te Den Haag dë héér G.. C. Taillié te Goessche Sas. Te Kapelle is na een afwe zigheid van 6 jaar -de heer Joh. Ie Clercq uit Indië te ruggekeerd. Hg' heeft ook go- ruimen tijd in Japansche krijgsgevangenschap doorge maakt. Ter eere van zijn terug komst werden in de Oost straat de vlaggen uitgesto ken. Vrijdagavond werd in het gebouw Obadja te Kapelle weer een gemeente-avond ge houden. Ds. Drost sprak op dezen avond met als- onder werp: „Het Heilig Avond maal". Benoemd tot adjunct-com mies ter provinciale griffie van Zeeland, de hier A. Meul- broek, thans ambtenaar ter secretarie te 's-Heer Arends. kerke. De oesterverzending uit Yerseke heeft over de maand Maart als volgt bedragen: Nederland 364.573 stuks; Bel gië 1.003.760 stuks; Engeland 540.000 stuks; Duitschland 18.300 stuks; diversen 116.765 stuks. Totaal 2.043.398 stuks. Vrijdag vierde de heer D. B. Poortvliet te Yerseke zijn 75sten verjaardag. Dat hg een zeer geziene persoon in deze gemeente is bewees wel de zeer groote belangstelling. Zijn woning was in een ware bloementuin herschapen. Des avonds bracht het muziekge zelschap Mozart", waarvan hg reeds 25 jaren secretaris penningmeester is, hem een serenade, waarbij hij door den voorzitter in hartelijke be woordingen werd toegespro ken en hem een fraai schil derstuk werd aangeboden. Vrijdagavond gaf het Alli- ance-tooneel in de concert zaal Nolet te Yerseke een op voering van „Vliegersvrou wen". Na afloop volgde een gezellig bal. Op de nieuwe kiezerslijst te Hoedekenskerke komen thans de namen voor van 879 per sonen. 462 te Hoedekensker ke en 417 te Kwadendamme. DE HEILIGE IRMA Onder Duitsche meis jesstudenten is een ge heime beweging ont staan, die van Irma Grese, de opgehangen „blonde schoonheid" van Bergen-Belsen, een „hei- lige" wil maken. Deze fanatieke, dwaze „stu dentinnen" houden ge heime brj eenkomsten en stichten een nieuw nazi-ritueel, dat Irma Grese tracht voor te stellen als een Duitsche Jeanne d'Arc. Tot dit ritueel behoort het dra gen van roode petjes, waarmede zij de Brit- sche militaire politie willen navolgen, waar van deze Fralein" beweren, dat zij de „heilige Irma" hebben gefolterd om haar te dwingen tot een valsche bekentenis. Maandagmiddag werd de brandweer van Borssele gealar meerd voor een brand, die was ontstaan in een voorraad van ong. 10.000 kg. vlas. op het land van W. van 't Westeinde opgeslagen en eigendom van een Belgischen vlashandelaar. De brandweer, die spoedig uit rukte. kon niet voorkomen, dat het overgroote deel van het vlas en van een partij van ong. 3500 kg. stroo een prooi der vlammen werd. EEN GOEDE VANGST. Een ambtenaar van den C.C. D., die een onderzoek instelde ten huize van J. K. aan de Os- senhoofdstraat te Goes in ver band met het voor te hoogen prijs verkoopen van panne- sponzen, trof bg de huiszoekfng ook een voorraad suiker dai die bleek afkomstig te zijn van diefstal ten nadeele van de fa. KrienseWessel Co in zelfde straat. De politie werd met een en ander in kennis ge steld en heeft de suiker en ook een partij koffie en zeep in be slag genomen. Tegen J. K. werd proces verbaal wegens diefstal opgemaakt. Tekort over 1946 geraamd op 2,2 milliard. Politieke delinqenten kosten 175 millioen. Belastingopbrengst 2,2 milliard. De minister van financiën heeft aan de leden der Tweede Kamer thans de millioenennota De tolunie met België. Ter gelegenheid van den te Brussel gehouden Neder landsch-Belgisch-Luxemburg- schen dag dér economische so lidariteit heeff dr- Kortenhorst gepleit voor de tolunie tusschen de landen en onder meer ver klaard, dat deze geen isole ment zal beteekenen. Eerlang zullen in Den Haag besprekin gen over economische samen werking gehouden worden. Eigen schuld! Omdat er ernstig misbruik van werd gemaakt, is de be paling, dat geschenkzendingen uit het buitenland en door te- rugkeerende personen meege brachte goederen vrij zijn van invoerrechten, opgeheven. Ge schenkzendingen zijn alleen vrij de ontvanger schrif telijk verklaart geen beta lingsverplichtingen te hebben. Meegebrachte goederen met een hoogere waarde dan 25 zullen aan invoerrechten on derhevig zijn. toegezonden betreffende de re- geeringsuitgaven over 1946. De gewone dienst 1946 sluit met een batig saldo van 163 millioen 47.648 gulden, hetgeen bestemd is als bijdrage in het geraamde tekort op den bui tengewonen dienst, welke laat ste sluit met een nadeel ig saldo van 2.226.134.267 gulden, dus van ruim 2.2 milliard. Dit tekort is belangrijk lager," dan dat over 1945, dat thans, op 3.5 milliard gulden wordt ge raamd. De stijging der ge meentelijke tekorten van ue kosten van de verzorging der oorlogsslachtoffers oefenen op het tekort aan sterken invloed uit Voor het eerst is een nationaal budget opgenomen, dat onder scheid maakt tusschen vier groepen van huishoudingen, nl. gezinshoudingen, bedrgfshuis- houdingen, overheidshuishou- dingen en buitengewone huis- houdingen. Voor credietverschaffing aan bedrijfsleven en overheid wordt een bedrag geraamd van 3 mil. liaixï gulden. Hiervan kan 1.8 milliard worden verkregen uit en kunsten. buitenlandsche leeningen buitenlandsche activa, terwgl de resteerende 1,2 milliard moet worden verkregen door besparing, daar anders infla- tionistische geldcreatie onver mijdelijk zou zijn. Overigens zal het monetair evenwicht alleen gehandhaafd kunnen worden bij le. Opvoering van de arbeids productiviteit; 2e. Handhaving der con sumptie op het bestaande ni veau met minimale noodzake lijke aanvullingen van de voor. raden; 3e. Zoo groot mogelgke be sparing, zoowel door overheid als particulieren; 4e. Concentratie van den in voer op die goederen, die de arbeidsproductiviteit verhoo. gen; 5e. Verhooging van den uit voer van goederen en diensten met opoffering van verhooging van de binnenl$mdsche con sumptie om een zoo groot mogelijk deel van den invoer te kunnen betalen. De regeering denkt bizondere aandacht te besteden aan ver hooging van de onderwijzers- salarissen, aan sociale jeugd zorg en bemoeiingen van de overheid met muziek, letteren Zoo mogelijk zal dit jaar worden overgegaan tot uitvoe ring van werken, waarvan de uitvoering destijds bij het Werkfonds wérd toegestaan. Hiertoe behooren verbetering, en aanleg van wegen, werken aan rivierovergangen en zee weringen. De middelen van den gewo nen dienst bedragen in totaal 2,3 milliard gulden. Ten behoe ve van.de politieke gevangenen zal dit jaar 175 millioen gul den noodig zgn. alleen de be waking kost 50 millioen gul den. Dit feit heeft dé bizondere aandacht van de regeering, daar 100.000 man aan het nor male productieproces onttrok ken zgn, hetgeen een gedefd volksinkomen Van 130 millioen gulden per jaar beteekent. De opbrengst van de belasingen wordt geraamd op 2,2 milliard gulden. De regeering dringt ten be sluite nogmaals aan op de grootst mogelgke spaarzaam heid en zuinigheid. Nederlanders moeten Australië verlaten. Door de Nederlandsche le- gerautorltelten te Melbourne is den Nederlandschen staats- burgers in Australië per cir culaire aangezegd, dat- zjj spoedig naar Nederland of Ne- derlandsch-lndië moeten ver. trekken. De uitkeeringen aan Nederlanders om redenen van financieelen aard worden stop gezet en, ofschoon officieel nog geen datum voor de eva cuatie der Nederlanders is vastgesteld, de Siste Mei als uiterste datum wordt ge noemd. HERDENKING 55-JARIG BESTAAN „ONS GENOEGEN". De Harmonie „Ons Genoe gen" te Vlissingen heeft op waardige wgze haar 55-jarig bestaan herdacht met een goed concert onder leiding van haar directeur, den heer P. de Rooy. De Scheldehal was Zaterdag eivol. Als gasten waren aan wezig het Leidsche comité „Leiden helpt Vlissingen", de Leidsche Harmonie-kapel „Werkmans Wilskracht". Burg. Kolff gaf van zijn belangstelling blijk, alsmede eenige wethouders. Met dit concert heeft „Ons Genoegen" alle eer ingelegd. Het was inderdaad een groot genoegen te luisteren naar het keurig uitgevoerde feestpro gramma. Dat het concert in den smaak viel, bleek wel uit het daverend applaus, dat na iedër nummer opklonk. Ook „Werkmans Wilskracht' heeft de aanwezigen nog ver gast op eenige subliem uit gevoerde muzieknummers. De voorzitter van „Ons Ge noegen", de heer F. Naerebout, sprak een hartelijk welkomst woord en heeft in den loop van den avond aan een vier tal leden van het korps, de heeren Prince, Corvelegn, van Boven en Kranendonk, onder groote instemming van het publiek, de medaille uitgereikt voor 25 jaren trouwen dienst. Ook de heer Naerebout zelf had deze medaille in ontvangst te nemen. Burg. Kolff heeft „Ons Ge. noegec" gecomplimenteerd. Het verheugde hem dat dit concert viel op den dag, dat ook Leiden hier aanwezig kon zgn Spr. bracht grooten dank aan het comité voor al het geen het reeds voor Vlissingen heeft gedaan. Wg zullen dat zekei niet vergeten! (luide in stemming.) De voorzitter van „Werk mans Wilskracht" deed bij zijn felicitatie de toezegging dat „Ons Genoegen" het mooiste muziekstuk mag bestellen, dat zg' kan vinden. In dank werd dit aanvaard met de toezegging, dat men dit stug nog eens in Leiden hoopt uit te voeren. Een vlot gespeelde revue van de tooneeL en cabaret- club ,,'t Overschotje" gaf nog eenige vroolijke uurtjes. Het was een bijzonder ge zellige herdenking. In spanning wachtten Vrij dagavond tegen 10 uur vele ouders en belangstellenden de komst af van de Vlissingsche kinderen, welke eenige maan den geleden naar Denemarken waren vertrokken. Met hoera geroep werden de autobussen jij aankomst begroet. Wat wa ren de kinderen opgetogen, maar het taaltje dat zg spra ken, was voor velen onver staanbaar. Vooral de kleintjes hadden de Nederlandsche taal zoo goed als verleerd- Aardig was dan ook het moment, toen een Vliss. vader zijn zoontje begroette met de opmerking: „Mae joeng praet jie noe toch Vlissings, ik kq,n joe nie ver- stae". En wat een geschenken brachten de kinderen mee! Twee vrachtauto's volgeladen^ Hieruit bleek wel. dat de kin deren het buitengewoon goed gehad hebben in Denemarken en dat de pleegouders ze niet met ledige handen naar huis nebben gestuurd!' Ook in andere Zeeuwsche plaatsen zgn de kinderen uit Denemarken terug gekomen. Zaterdag keerden de Vlis singsche kinderen, die naar Leiden zijn geweest, terug. THUISKOMST VAN DE KINDEREN UIT LEIDEN. Zaterdagmiddag zijn de Vlissingsche kinderen, welke eenige maanden de gast wa ren geweest bij gezinnen in. Leiden, met „vliegende vaan del en slaande trom" in hun, woonplaats teruggekomen. Tegen 2 uur vertrok de ju- bileerende harmonie „Ons Genoegen" naar de Keersluis om de kinderen af te halen< en de Leidsche harmonie kapel „Werkmans Wilskracht"* welke met de huiswaartskee- rendc kinderen was meegeko-1 men. Maar 't was inmiddels hatfvier geworden, toen de autobussen uit Leiden arriveer den. De harmonie „Werkmans Wilskracht" stapte uit en on der de vroolijke tonen van deze kapel en van „Ons Ge noegen" ging het stadwaarts, omstuwd door een dichte me nigte. Op het Bellamypark werden de plm. 60 kinderen aan de ouders door het comité „Lei den helpt Vlissingen" afgele verd Overal blijde en vroo- lgke gezichten over het weer zien. Wethouder Van Oorschot was ter begroeting aanwezig. Weth Van Popering had de kinderen van Leiden afge haald. De harmonie uit Leiden in stalleerde zich op de muziek tent, die voor dit corps van 85 man speciaal was uitge bouwd. De belangstelling voor dit concert was buitengewoon, groot. Het was een sympa thieke gedachte om na het Wilhelmus het Zeeuwsehe volkslied ten gehoore te bren gen. Op on^e bureaux in Middel burg, Vlissingen en Goes lig gen ter inzage de passagiers- Lijst van m.s. „Kota Agoeng" en lijst F 8 van het Rooae Kruis met de namen van per sonen in kamp „Tawangari" (Lawang)Lijst F 8 ligt ook op ons kantoor ter inzage. Laatste nieuws In Munchen is een centrale voor de vervaardiging van valsche paspoorten ontdekt, waarmede Duitsche oorlogs misdadigers naar het buiten, land konden ontsnappen. Rondom de militaire voer tuigenparken zullen gordels van landmanen worden gelegd om diefstal tegen te gaan. Ie dereen wordt daaróm aange raden uit de buurt te blgven. De besprekingen op do Hooge Veluwg zijn voor en kele dagen onderbroken om het resultaat der besprekin gen te kunnen onderzoeken. De Perzische regeering heeft Maandagmiddag voor een groote verrassing ge zorgd door den Veiligheids raad te verzoeken het Ros- sisch-Iraansche geschil niet in behandeling te nemen. De Amerikaansche senaat heeft besloten -den dienstplicht ingaande 1 Mei voor 5 maan den te schorsen. De luchtlijn Amsterdam Leeuwarden is gisteren offi cieel geopend. Over twee we ken volgt, de i|jn Groningen Amsterdam. Er wordt vier maai per dag gevlogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3