PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT KOMT ER GEEN VREDESCONFERENTIE Z00 IS DE TOESTAND OP JAVA UIT DE PROVINCIE Zeeuwsch-Vlaanderen Zeeuwsche beurtschippers in het gedrang Walcheren fioöiJredacteur O- Ballintij-i (met ledactioncele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: Jirma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoen, \lis- ringen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Dinsdag 16 April 1946 289e Jaargang Nummer 90 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, iranco Eer post, 1 3-45 per kwartaal- osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per ram., minimum per advertentie 2 Buicaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29. tel 2077 en 2924, Goes Turf kade 15, tel. 2475. Oostburg Oratemastraat 3. T-erncuzen^jlrouwerljstraat_2^J^ Middelburg. Het wereldgebeuren. Ds Russen en andere bezetters in Duitschland waarvoor het verwoeste West- Duitschland een gunstige voe dingsbodem vormt, intensiever wordt. En toch zal eens de tijd komen, dat de bezettingstroe- ?en Duitschland zullen veria- en, al ligt die tijd nog in een vrr verschiet. Tenslotte zij nog bericht, dat volgens een ambtenaar van het Amerikaansche mi nisterie van b'iitenl. zaken het mogelijk is, dat de vredes conferentie, die op 1 Mei in Parijs zou worden geoDend, zal worden uitgesteld, tot de groote drie een accoord in zake de vredesregeling zullen hebben bereikt. Er gaan in Engelsche krin gen zelfs stemmen op in 't geheel maar geen vredescon ferentie te houden, indien niet spoedig een accoord tot stand komt. In dat «geval zou elke mogendheid afzonderlek vre de moeten sluiten met de voormalige vijandelijke landen. De uitslag der japansche verkiezingen De officieele eindresulta ten van de Japansche ver kiezing zijn thans bekend ge. maakt. Ze hebben tenslotte een overwinning opgeleverd voor de Liberalen, die 139 zetels behaalden. De sociaal democraten kregen 93 zetels, de onafhankelijken 84, de co- operatieven 16, de commu nisten 5 en de kleine partijen 5 zetels. Anders dan in West-Euro pa is in Japan deliberale partij de vergaarbak voor de voor den oorlog, verantwoor delijke militaire en nationalis tische groepen en kasten en men kan dan ook gevoegelijk aannemen, dat de nieuw ge kozen Kamer haar best zal doen de geallieerde maatrege len zoo veel mogelijk te sabo- teeren. De geallieerde contröleraad, waarin ook Nederland een vertegenwoording heeft, had er bij Mac Arthur op aange drongen de verkiezingen uit te stellen om de nieuwe par tijen gelegenheid te geven meer aanhang te verwerven. Mac Arthur heeft de pro testen naast zich neergelegd en de Verkiezingen toch door- Sedreven. Als traditionalist in art en nieren voelt hij wei nig voor al te diep ingrijpen de sociale structuurhervor mingen. Heel anders treden de Rus. sche militairisme en het Jun- zette gebieden. Hoe langer hoe meer dreigt Duitschland in twee, volkomen verschil lend geaarde deelen gesplitst te worden, een deel onder Russische en een deel onder ■Westersche bezetting. Het Duitsche gebied ten Oosten van de Elbe, waar nog veel grootgrondbezit was, was altijd een haard van het Duit sche militarisme en het Jun- kertum. Volgens het agent schap Tass heeft de Russi sche bezetting door ingrrjpen- de maatregelen de streek thans sterk van karakter dóen veranderen. Niet minder dan 6350 bezittingen, met een op pervlakte van 2.25(5.000 ha., zijn onteigend en verdeeld on der landbouwarbeiders, boeren, emigranten en landbouwhulp- comlté's. In plaats van de duizenden eigendommen van de Junkers zrjn hierdoor hon derdduizenden boerenbedrijven gekomen. Op aandrang van de Rus sen hebben verder in Berlijn de communisten en socialisten thans definitief besloten hun partijen samen te smelten en op te gaan in een nieuwe een heidspartij, de Socialistische Unie van Duitschland. De socialisten in West-Duitsch- land hebben verklaard, dit voorbeeld in gvm geval te zullen volgen. Hoe men ook over de Russiche methoden moge denken, men kan ni/ ontkenne/, dat zij volgens een vastomlijnd plan te werk gaan. Ditzelfde kan niet gezegd worden van de Engel- schen en Amerikanen, met als gevolg dat de nazi-activiteit, Nieuws In een notedop Van het overbruggingscre-, diet van 200 millioen dollar dat de V. S. aan Nederland hebben verleend, is thans 150 millioen bij particuliere banken ondergebracht Wel een bewijs dat ons land nog steeds ere- dietwaardig wordt geacht! Zaterdag is in Brussel een tentoonstelling geopend' van Nederlandsche kunstnijverheid. In het Amsterdamsche politiecorps is groote onrust ontstaan, door dat gestaakte agenten weer in dienst zijn ge nomen. Er waren menschen bij, die nauw hadden -samenge werkt met den S. D. Te Pernis is een 18-jarige jongen bij het spelen met een projectiel gedood. Donderdagavond zijn bij Apeldoorn drie dames uit De venter gedood, toen een auto, waarin zij zaten botste tegeu een militairen auto die slechts een licht voerde en wel aan de rechterzijde, zoodat de bestuur der van de burgerauto meende, dat hij met een motorrijwiel te doen had. In een dienstorder heeft de Belg. minister van binnenl. zaken zijn medewerkers ver zocht de vereenvoudigde spel ling van het Nederlandsch vol gens het besluit van 9 Maart 1946 toe te passen en er geen drie jaar mede te wachten. Emmo Woikin, een 25-ja- rige voormalige ambtenares bij het Canadeesche ministerie van buitenlandsche zaken is op grond van overtreding' van de wet op officieele geheimen, ver oordeeld tot 2 y2 jaar gevan genisstraf. Verdachte deelde het hof mede, dat zij Rusland inlichtingen had verstrekt om dit iand te helpen en niet om Canada nadeel te berokkenen. Haar zaak was de eerste van een reeks van vijftien proces sen wegens spionnage. Polen beschuldigt. De Polen te Londen verkla ren, dat de oorlog een heel ander verloop had kunnen hebben, als Frankrhk zich tegenover Polen aan zrjn ver plichtingen had gehouden in 1939 De afspraak was dat Frankrijk Duitschland zou aanvallen zoodra Duitschland Polen aanviel. Deze aanval zou succes gehad hebben, om dat Duitschland in het Westen zoo goed als /een troepen had. De Franschen vielen ech ter niet aan en de geallieer den verknoeiden kostbaren tijd 30.000 arbeiders in kampen. Minister Ringers verklaarde onder meer, dat 30.000 man in 140 kampen moeten wor den ondergebracht. De op bouw zal acht a tien jaren durec en gedurende tien jaren zullen dus talrijke vakmen- schen ver van hun gezinnen moeten vertoeven. Generaal Nobile zal bij de komende Italiaansche verkie zingen candidaat zijn voor de Chr. democratische Partg. De beroemde vlieger, die bg Mus solini in ongenade was ge vallen na den ongelukkigen Noordpooltocht met het lucht schip „Italia" en naar de Sovjet-Unie was uitgeweken, is weer in Italië teruggekeerd. Een rake typeering. In „Da Tijd" geeft Leonhard Huizinga een zeer rake typee ring van den toestand op Java, die wij hier laten volgen: (Men houde hierbg in het oog, dat deze brief uit Batavia werd verzonden even voor dat be kend werd, dat de onderhande lingen in Nederland zouden worden voortgezet). Geef mij een overzicht van óe situatie op Java in tien woorden, zei een pas uit Ame rika gearriveerd buitenlandsch correspondent. ,Geef mij een schrijfmachi- die vanzelf schrijft en je krijgt het", zei ik. „Honderd woorden", zei hij. „Vijfhonderd", zei ik, „Hier zgn ze". Plaats der handeling:, Bata via en Djokja. In Batavia de Luit.-G.G. in de volstrekte afzondering van zijn paleis, niemand raadple gend, uitsluitend op eigen ge zag besluitend. In Djokja, niet meer zooals vroeger in Japansche uniform, de heer Soekarno, president van de „republiek", omgeven door een militair machtscentrum waarvan het onzeker is wie de boventoon voert. Tusschen Djokja en Batavia heer Sjahrir, heen en weer reizend en, op reis, zijn kabinet van tijd tot tijd hergroepee- rend. Over heel Java behalve in de Nederlandsche enclaves (waar de Britten het te zeggen heb ben) „republikeinsche autori teiten" (aanhalingsteekens zijn voor beide woorden even noo: dig) steunend op of onder dwang van militaire ën half militaire groepen, voor een groot deel voortgekomen uit door de Japanners geor ganiseerde gangsterbenden. In de Nederlandsche encla ves de Britten, sinds Septem ber 1945 hier aanwezig om de orde en rust te herstellen en de Japanners te ontwapenen, geen van deze drie taken ge slaagd, oorlogsmoe, onwennig in een land, dat zij niet ken nen, langzamerhand iets ope ner voor adviezen van des kundige Nederlanders. In het binnenland 40.000, niet 20.000 zooals men gaarne beweert. 40.000 Europeanen in handen der republikeinen. Volgelingen van Sjahrir, die een bovenlaag van intellectu- eele inheemsche politici verte genwoordigt: 5 Volgelin gen van Soekarno, die het Ja- pansch-Java-fascisme beli chaamt: 18 Resteerend als de groote landbouwende mas sa, die slechts wenseht: den te rugkeer yan orde en veiligheid, den aanvoer van voedsel, me dicijnen en kleeding, de bevrij ding van de terreur der ben den: 80 De onderhandelingen te Ba tavia, zeer hoopgevend, een ac coord in het zicht tegen Sint Juttemis. Van Mook neemt vacantie. Weinig nieuws uit Indië. Dr van Mook, de luit-gou- verneur-genera'il van Ned.- Inöië, zal heCen voor een korte vacantie naar Engeland vertrekken. Nieuws uit Indië is er wei nig. Gemeld wordt, dat een Nederlandsche missie van Java nzar Japan zal vertrek ken onder leiding van lt.-gen. Schilling. Zrj zal besprekingen voeren over de Japansche her- selbetalingen. De Ned. Indi sche vordering op Jaoan be> loopt 18 milliard Ned.-Ind. gulden. Het S.S., Tabinta is Zondag te Amsterdam binnengeloopen met 858 repatrieerenden. De debarkeering is Maandagoch tend begonnen. De tolunie met België. Ter gelegenheid van den te Brussel gehouden Neder landsch-Belgisch-Luxemburg. schen dag der economische so lidariteit heeft dr. Kortenhorst gepleit voor de tolunie tusschen de landen en onder meer ver klaard, dat deze geen isole ment zal beteekenen. Eerlamg zullen in Den Haag besprekin gen over economische samen werking gehouden worden. Eigen schuld! Omdat er ernstig misbruik van werd gemaakt, is de be paling, dat geschenkzendingen uit het buitenland en door te- rugkeerende personen meege brachte goederen vr(j zgn van invoerrechten, opgeheven. Ge schenkzendingen zijn alleen vrij, als de ontvanger schrif telijk verklaart geen beta lingsverplichtingen te hebben. Meegebrachte goederen met een hooger® waarde dan 25 zullen aan Invoerrechten on derhevig zijn. Volkstelling In Nederland. Het ligt in de bedoeling der regeering om per 81 Dec. in Nederland een volkstelling te doen houden, gepaard gaande aan een beroeps- en woning telling. Aanslag op eeneul. De Tsjechische beul Behumil Karas" wacht te in 't gerechtsgebouw op 't vonnis tegen den „protector" Karl Her mann Frank. Iemand bood hem een sigaret aan, welke hg accep teerde en oprookte. De beul viel flauw en werd nadien met een vergif tiging in een ziekenhuis opgenomen. Rusland sluit verdragen. Rusland is doende zijn be trekkingen met zgn nabuur, staten te consolideeren. Het bereidt handelsverdragen voor met Tsjecho-Slowakije, Joego slavië, Roemenië, Bulgarije Hongarge en sloot reeds een handelsverdrag met Polen, dat een goederenruil regelt ter waarde van 192 millioen dollar. E^elweisspiralen verboden. De Engelschen hebben de anti-nazi-organisatie der EdeL weisspiraten verboden. De or ganisatie was in 1933 gesticht, maar bestond niet uit idealis ten. doch uit jonge bandieten van 18—22 jaar, die hun lust tot avontuur en plundering botvierden. Huizen heeft thans ook de ultra-kortegolflengte 49,77 me ter in gebruik genomen. Dit maakt het mogelijk, dat de uit zendingen van den Nederland- schen Wereldomroep ook in Europa beluisterd kunnen wor den. De wereld, die wij wenschen. IIARIORF.DE VAN MINISTER VAN KLEFFENS De Nederlandsche vertegen woordiger bg den Veiligheids raad. minister van Kleffens hééft te New-York 'n radiore de gehouden over „Do wereld die wg willen en de wereld die wij hebben". Hg maakte een splitsing tusschen idealisten en realisten. Beiden zijn noodig. De Veiligheidsraad is een re aliteit en het handvest der V. N. moet uitgevoerd worden. De kleine staten zijn aan een meerderheid gebonden in den Raad, de groote mogendheden hebben echter het recht van veto en er kan geen beslui' worden genomen, als zij het het niet eens zgn. Een ideale toestand is dit zeer zeker niet. maar de realisten zien in. dat momenteel niets anders te be reiken -valt. Daarom hebben zij in dezen toestand berust. De wereld die wij wenschen, blijft niettemin beter, dan de wereld die wij hebben. Maar de re alisten verdienen desondanks onze hulde. Zondag heeft de K.L.M. weer twee luchtlijnen geopend, ril; op Genève, welke 4 maal per week wordt gevlogen en op Stockholm, welke twee maal per weck gevlogen wordt. Nederland en Duitschland. Over de beprekingen Londen tusschen de Ned. en de Engelsche regeeringen over West-Duitschland schrijft de „Times", dat weinig meer ge daan kon worden dan van ge dachten gewtèseld, wetende, dat de meeste beslissingen tot stand komen door besprekin gen der vier mogendheden. Vele van de kleinere Euro- peesche landen deelen het Ne derlandsche verlangen zoo spoedig mogelijk iets defini tiefs te weten te komen over de toekomst van W.-Duitsch. land. Zg hebben de leiding van de vier gr<*>te mogendheden als iets onvermijdelijks aan vaard, maar met ontsteltenis gezien hoe langzaam zij wer ken en hoe groot de tegèn- stellingen zgn. Nederland er België kunnen geen vast eco. nomisch plan opstellen, voor dat zij weten welke ex- en import door de groote havens Rotterdam, Amsterdam Antwerpen zullen passeeren en welke voordeelen zij var- de Duitsche producten zullen genieten. Afscheid P. H. Winkster. Vandaag legt de heer P. H. Winkster te Middelburg zijn functie neer als kamerbewaar der der Prov. Griffie, zulks wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd- Gedurende 36 jaren is de heer Winkster op de Griffie werk zaam geweest en steeds heeft hij zich doen kennen als een toegewijd, accuraat, hulp vaardig beambte, wiens goede humeur hem ieders sympathie deed winnen. Ons blad vond in den heer Winkster gedurende jaren een zeer gewaardeerd medewerker. BURGEMEESTER VAN KRUININ GEN. Bij Kon. Besluit van 13 April 1946 is de heer M. Voge laar, thans wnd. burgemees ter der gemeente Wissenker- ke. voorheen gerneente-secre- taris van 's-Heer Arendsker- ke, benoemd tot burgemeester van de gemeente Kruiningen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het can- didaatsexamen in de theologie Je heêr P. M. van Waarde te Driewegen. Ingaande 23 April is be noemd bij het L.E.T.I. te Den Haag de heer G. C. Taillie te Goessche Sas. WENSCHEN VAN NOODWONINGBEWONERS. De Zwitsersche noodwonin gen aan de Gratamastraat te Oostburg zgn nu allen betrok ken. Over he algemeen zijn de bewoners (meerendeels mid denstanders) zeer tevreden. In derdaad zijn het lieve huisjes, geriefelijk ingericht. Toch zijn er nog eenige wenschen. In de eerste plaats ontbreken aan deze woningen een schel en een brievenbus. Speciaal een huis schel is toch zeker geen over bodige luxe en is onontbeerlijk- Een zeer groot ongemak is het ontbreken van een schuurtje, want waar moet men de fiet sen, brandstof enz. bergen? Nu is, speciaal bij deze wo ningen, de ruimte om zoo'n schuurtje te plaatsen, aanwe zig, n.l. aan de achterzijde.Een goede oplossing zou het zijn dat voor iedere twee woningen één schuurtje werd gebouwd. Zgn wfj goed ingelicht, dan zou er voor dit doel een bedrag zijn uitgetrokken- Met groot verlangen zien de bewoners van de noodwoningen naar het plaatsen daarvan uit, SCHAPEN DOODGEBETEN. In ons blad van 9 April j.l. komt een berichtje voor over të Oostburg doodgebeten scha pen. Hierin leest men dat de gedupeerde eigenaars niet erg tevreden zouden zgn over het blijkbaar van politiezijde gege ven advies, om de schapen uit deze weiden te verwijderen. Thansblgkt dat hier een misverstand is ontstaan- De politie heeft nJ. in goede ge- moede gezegd dat het op deze wijze voor de eigenaars van de scnapen wel heel moeilijk wordt, in die weiden hun bees ten te laten loopen. Deze wool* den nu zgn helaas verkeerd begrepen, waardoor het mis verstand is ontstaan. De politie blijkt n.l- al het mogelijke te hebben gedaan om deze zaak tot klaarheid te brengen, doch daar de slach ting in den nacht heeft plaats gehad, is het niet mogelijk ge weest, bewijzen te vinden. De politie treft in deze kwestie geen enkele blaam. Dinsdagavond werd te Axel (Spui) een jaarvergadering gehouden door de Chr. zang- vereeniging „Looftden Hee- re". De jaarverslagen van se cretaresse en. penningmeeste- resse werden goedgekeurd en toonden een bevredigend beeld. Ter afwisseling volgden nog zang, samenspraken en orgel solo's door den heer P. C. Brakman. De Chr. Meisjesvereeniginp „Jonge Kracht" te Axel heeft een druk bezochte jaarverga ring gehouden, die een feeste lijk karakter had. Uit het jaar verslag bleek, dat het ledental zich in stijgende lijn bevindt. Ter afwisseling volgde enkele tooneelstukjes. voordrachten, zang en samenspraken. HET VERVOER OP DE ZEEUWSCHE VEREN Aantal passagiers sterk gestegen, ondanks slecht materiaal. Sedert 1 November is het vervoer van personen en goe deren op de veren over de Westerschelde vrij en wel niemand, die regelmatig van deze verbindingen gebruik maakt, zal ooit op de gedach ten zijn gekomen, dat er ook menschen zijn, die van deze verbetering nadeel ondervin den. Toch is dit het geval. Ten aanzien van het goede renvervoer komen nl. op den duur de beurtschippers te moeilgkheden, daar met de veren het goederenvervoer in auto's kosteloos is. Het pro vinciaal bestuur heeft daar om getracht de mogelijkheid open te houden, dat deze schipjsers nu het ge tg voor hun bedrijf is gekenterd de ba kens verzetten. Pogingen om langs den weg van sa menwerking te komen tot een verbetering met betrekking tot het stukgoederenvervoer worden door belanghebben den ondernomen. Het is te hopen, dat partijen tot over eenstemming geraken, opdat de bestaande ondernemers bij de vervoerstaak blijven inge-: schakeld en Zeeuwsch Vlaan deren op het gebied van het stukgoederenvervoer op den duur een nog betere „service" ontvangt. Zeer belangwekkend zijn de jongste cijfers over het ver voer van passagiers en auto's over de Weterschelde geduren de de maanden Januari, en Februari. Op het veer Vlissingen Breskens bedroeg in deze maanden 't aantal passagiers in 1938 26.144, in 1939 28.383. in 1940 45.186, 1946 46.415. Op het veer Kruiningen Perkpolder (Hansweert-Wals oorden) bedroeg het in 1938 10.564, in 1939 12.760, *1 1940 15.591, in 1946 49.673. Tusschen Hoedekenskerke en Terneuzen beliep het aantal passagiers in 1938 10.852, in 1939 11.334 en in 1940 8666. In totaal steeg dus het aantal passagiers van 47.510 in 1838 tot 52.477 in 1939, tot 69.443 in 1940 en 96.088 in 1946. In de maanden Ja nuari en Feh#uari wel te ver staan. Meer belangwekkend Is de toegenomen beteekenis van het veer KruiningenPerk polder nu VlissingenBres kens het met kleme booten moet stellen Bij het autovervoer vindt men een soortgelijke ver schuiving. Op het veer Vlissingen Breskens werden in Jan. Febr. van 1938 vervoerd 5053 auto's, in 1939 5582 in 1940 5713, in 1946 slechts 1028. Op het veer Kruiningen Perkpolder steeg daarentegen het autovervoer aanzienlijk. Het bedroeg in 1938 2223, in 1939 2850, in 1940 2064 en in 1946 4237 Wederom in de maanden Januari en Februari. Vooi HoedekenskerkeTer- neuzen beliepen deze aantal len 1938 922, 1939 966, 1940 358. De totaalcijfers luiden: 1938 8198 auto's, 1939 9398, 1940 8135, 1946 6065. Bij de beoordeeling van de passagierscijfers dient men in het oog te houden, dat dit in 1940 zeer sterk steeg als ge volg van de mobilisatie. Het passagiersvervoer over 1946 gaat daar echter nog belang rijk boven uit. Ten opzichte van 1938 is het meer dan ver dubbeld, ten opzichte van 1939 met 80 gestegen. Dat het nog steeds huilen is met de auto's blgkt ook uit deze vervoerscijfers. Het aan tal auto's, dat werd overge- zet bedroeg slechts 74 van 1938, 64 van 1939, 75 van 1940. Overigens verdient het per soneel van de Provinciale Stoombootdiensten alle hulde vooi wat het presteert. In 1938, 1939 en 1940 waren voor het vervoer 3 motor- fenwbooten beschikbaar. In 1946 moest deze arbeid ver richt worden met gebrekkig materieel van onvoldoende ca paciteit. DE HEILIGE IRMA Onder Duitsche meis jesstudenten' is een ge heime beweging ont staan, die van Irma Grese, de opgehangen „blofcde schoonheid" van Bergen-Bölsen, een „hei lige" wil maken. Deze fanatieke, dwaze „stu dentinnen" houden ge heime bijeenkomsten en stichten een nieuw nazi-ritueel, dat Irma Grese tracht voor te stellen als een Duitsche Jeanne d'Arc. Tot dit ritueel behoort liet dra gen van roode petjes, waarmede zij de Brit- sche militaire politie willen navolgen, waar van deze Fralein" beweren, dat zij de „heilige Irma" hebben gefolterd om haar te dwingen tot een valsche bekentenis. OX. SCHOOL TE WATERLANDKERKJE. Dank zij de oudercommis- ie van de oj. school hebben de kinderen der school eei^ heerlijke Vrijdagmiddag ge had. De school zat vol met kinderen van Waterlandkerk je en Uzendijke. Op hun ge zicht was te lezen, hoe ze genoten van de mooie voor drachten van het gezelschap van Gils uit Rotterdam. In 't bijzonder viel de poppen kast in den smaak en mis schien nog meer de heerlgk gebakken taartjes. 's Avonds werd door ge- noemd gezelschap een gevari eerd programma gegeven aan de volwassenen. De zaal was goed gevuld. Aan het applaus en de vroolijlce stemming die er heerschte, kon, men wel vaststellen, dat dit een zeer geslaagde avond mocht hee- ten. Gedurende de pauze werd een verloting gehouden. Daar ieder besefte, dat de op brengst de schoolkas zou ver- gróoten, werden vele loten verkocht. Zaterdagavond jl. werd door de jazzbandvereen. „Amuse- mento" uit Groede een bal avond gegeven, waarvan de netto-opbrengst ten goede kwam aan de afd. van V.V.V. uit Groede, die dat geld zou aanwenden om de onkosten te dekken van de ontvangst der oud. militairen op 8 Juni a.s. Ook nu blèek dat de popu lariteit van „Amusemento" zoodanig is dat hun bal- en variété-uitvoeringen steeds een succes blijken te zijn. Ook nu was het weer een gezel lige avond. HERDENKING 55-JARIG BESTAAN „ONS GENOEGEN". De Harmonie „Ons Genoe gen" te Vlissingen heeft op waardige wijze haar 55-jarig bestaan herdacht met een goed concert onder leiding van haar directeur, den heer P. de Roöy. De Scheldehal was Zaterdag eivol. Als gasten waren aan wezig het Leidsche comité „Leiden helpt Vlissingen", de Leidsche Harmonie-kapél „Werkmans Wilskracht". Burg. Kolff gaf van zgn belangstelling blijk, alsmede eenige wethouders. Met dit concert heeft „Ons Genoegen" alle eer ingelegd. Het was inderdaad een groot genoegen te luisteren naar het keurig uitgevoerde feestpro gramma. Dat het concert in den smaak viel, bleek wel uit het daverend applaus, dat na ieder nummer opklonk. Ook „Werkmans Wilskracht" heeft de aanwezigen nog ver gast op eenige subliem uit gevoerde muzieknummers. De voorzitter van „Ons Ge noegen", de heer F. Naerebout, sprak een hartelijk welkomst woord en heeft in den loop van den avond aan een vier tal leden van het korps, ,de heeren Prince, Corveleijn, van Boven en Kranendonk, onder groote instemming van het publiek, de medaille uitgereikt voor 25 jaren trouwen dienst. Ook de heer Naerebout zelf har", deze medaille in ontvangst te nemen. Burg. Kolff heeft „Ons Ge noegen" gecomplimenteerd. Het verheugde hem dat dit concert viel op den dag, dat ook Leiden hier aanwezig kon zijn. Spr. bracht grooten dank aan het comité voor al het geen het reeds voor Vlissingen heeft gedaan. Wij zullen dat zeker niet vergeten! (luide in stemming.) De voorzitter van „Werk mans Wilskracht" deed bij ïgn felicitatie de toezegging dat „Ons Genoegen" het mooiste muziekstuk mag bestellen, dat zrj kan vinden. In dank werd dit aanvaard met de toezegging, dat men dit stug nog eens in Leiden hoopt uit te voeren. Een vlot gespeelde revue van de tooneel- en cabaret club ,,'t Overschotje" gaf nog eenige vroolijke uurtjes. Het was een bijzonder ge zellige herdenking. I In spanning wachtten Vrij dagavond tegen 10 uur vele ouders en belangstellenden komst af van de Vlissingsche kinderen, welke eenige maan den geleden naar Denemarken waren vertrokken. Met hoera geroep werden de autobussen jij aankomst begroet. Wat wa ren de kinderen opgetogen, maar het taaltje dat zij spra ken, was voor velen onver staanbaar. Vooral de kleintjes hadden de Nederlandsche taal zoo goed als verleerd- Aardig was dan ook'het moment, toen een Vliss. vader zgn zoontje begroette met de opmerking: „Mae joeng praet jie noe toch Vlissings, ik kan joe nie ver- stae". En wat een geschenken brachten de kinderen mee! Twee vrachtauto's volgeladen. Hieruit bleek wel. dat de kin deren het buitengewoon goed gehad hebben in Denemarken eri dat de pleegouders ze niet met ledige handen naar huis hebben gestuurd! Ook in andere Zeeuwsche plaatsen zgn de kinderen uit Denemarken terug gekomen. Zaterdag keerden de Vlis singsche kinderen, die naar Leiden zgn geweest, terug, THUISKOMST VAN DE KINDEREN UIT LEIDEN. Zaterdagmiddag zijn de Vlissingsche kinderen, welke eenige maanden de gast wa ren geweest bij gezinnen in Leiden, met „vliegende vaan del en slaande trom" in hun woonplaats teruggekomen. Tegen 2 uur vertrok de ju- bileerende harmonie „Ons Genoegen" naar de Keersluis om de kinderen af te halen, en de Leidsche harmonie kapel „Werkmans Wilskracht", welkemet de huiswaartskee- rende kinderen was meegeko men. Maar 't was inmiddels halfvier geworden, toen de autobussen uit Leiden arriveer den. De harmonie „Werkmans Wilskracht" stapte uit en on der de vroolijke tonen van deze kapel en van „Ons Ge noegen" ging het stadwaarts, omstuwd door een dichte me nigte. Op het Bellamypark werden de plm. 60 kinderen aan de ouders door het comité „Lel den helpt Vlissingen" afgele verd Overal blijde en vroo lijke gezichten over het weer zien. Wethouder Van Oorschot was ter begroeting aanwezig. Weth Van Popering had de kinderen van Leiden afge haald. De harmonie uit Leiden in stalleerde zich op de muziek tent, die voor dit corps van 85 man speciaal was uitge bouwd. De belangstelling voor dit concert was buitengewoon groot. Het was een sympa thieke gedachte om na het Wilhelmus het Zeeuwsche volkslied ten gehoore te bren gen. Het komt den laateten tijd veelvuldig voor dat de Sou- burgsche jeugd in de straten voetbalt. Wij gunnen de jeugd graag haar spel maar vele ouderen kijken bedenkelijk naar hun pas ingezette ra men. En een gesneuvelde ruit is tegenwoordig niet direct door een andere te vervangen. Daaromvoetbalt niet in de straten. Nogmaals willen wg iets schrijven over het overzetveer te Souburg. Verschillende kee- ren staat net heelemaal onder water en de passagiers heb ben doornatte voeten. Zoo ook Zondagmiddag weer. Het maximum aantal personen wat tegelijk overgezet wordt is teruggebracht van 35 tot 20. Toch zijn er nog steeds die dit maximum wil>.n overtre den zoodat het bedienend per soneel heeft geweigerd te va ren indien er meer dan 20 op waren. En terecht, laat het publiek echter bedenken dat het personeel verantwoor delijk is voor den gang van zaken en bg eventueele onge lukken aansprakelijk zou zrjn. Het valt niet mee te moeten blijven staan, maar... nog maar steeds geduld. Straks wordt het beter Op onze bureaux in Middel burg, Vlissingen en Goes lig gen ter inzage de passagiers lijst van m.s. „Kota Agoeng" en Igst F 6 van het Rooae Kruis met de namen van per sonen in kamo „Tawangari" (Lawang). Lijsf F 8 ligt ook op ons kantoor ter inzage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1