PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Schermerhorn in Nederland terug. Niet ontevreden over Londensche besprekingen. Spanje en Perzië vandaag in den Veiligheidsraad. UIT DE PROVINCIE. DE „PRINSES BEATRIX n WEER THUIS. Moofdr«d«ctcur 0. Ballintijn (met lOdactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C-. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoen, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Ruiei gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg: Londensche Kaal 29, tel 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15. tel. 2475. Oostburg: Grateinastraat 3. Terneuzen- Brouwerijstraat 2. Postiekening _Tr__359300^P^C. Maandag 15 April 1946 189e Jaargang Nummer 39 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week 3.20 per kwartaal, iranco ptr post, 3.J5 per Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per min., minimum per advertentie 2.—, Middelburg. NA DE SCANDINAVISCHE REIS. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K-H. Prins Bernhard zijn Zaterdagavond van hun Scan dinavische reis teruggekeerd. Gebrek aan plaatsruimte is 00k ditmaal weer oorzaak ge weest, dat wij aan deze reis niet die aandacht hebben kun nen besteden, welke zij ver diende. Wat zijn de Scandina vische bladen toch te benij den! In Denemarken, Zweden en Noorwegen eiken dag kran ten van 16 pagina's, hier jneestentyds 2... Aan belang rijke parlementszittingen wordt minder ruimte besteed, dan vroeger aan een derde klas voetbalwedstrijd, ruimte om de gebeurtenissen in In- dië te belichten ontbreekt ten eenenmale... Daardoor kwam ook de reis van het Prinse lijk paar naar het Noorden als nieuws volkomen in de verdrukking. Nu Soestdijk, het witte gprookjespaleds, weer bewoend is, is er echter alle reden om een korte nabetrachting op dit bezoek te geven. Deze reis is een triomftocht geweest. Het Prinselijk paar is overal verwelkomd met een laaiend enthousiasme en waar de vorstelijke personen ook verschenen, overal groei de het welkom uit tot een in drukwekkende demonstratie van gevoelens van vriend schap en wederzijdsche waar deering. De verhouding tot de Scandinavische landen is steeds een bijzonder goede ge weest. Tijdens den tweeden wereldoorlog heeft Nederland meegeleefd met Denemarken en Noorwegen, die als wij on der nazi-terreur leefden. Om gekeerd lee/den Zweden, De nemarken en Noorwegen mee met het in ellende gedompelde Nederlandsche volk en de loyale hulp, die zij verleen den, zoodra de mogelijkheid hiertoe bestond, zal door Ne derland niet spoedig vergeten worden. Deze vriendschaps banden zijn echter versterkt, deze gevoelens van wederzijd sche waardeering aanzienlijk verdiept, door dit bezoek van ons Prinselijk paar, dat overal waar het in contact kwem met de bevriende vorstenhui zen, zoowel als met de bevol king, de juiste houding wist te vinden, de juiste snaren wist te beroeren en zich daardoor tot ver buiten onze grenzen onvergankelijke genegenheid verwierf. Men moet de waarde van dergelijke officieele bezoeken niet onderschatten. De En- gelschen hebben er een goed 'begrip voor. Als daar een be langrijke figuur naar het bui tenland gaat, volgt men zijn optreden met groote aandacht. Hij wordt beschouwd als een ambassadeur of goodwill". Al zoodanig fungeerde ook ons Prinselijk paar in Scan. dinavië. Dat het zijn „missie" op zoo voortreffelijke wijze heeft vervuld, kan aan Nederland niet anders dan ten goode ko men. Daarom past ons dankbare waardeering bij het einde van deze Scandinavische reis. MBBKg UTRECHT: een daverend succes! De Utrechtsche Jaar beurs is een daverend succes geweest. Er kwamen 200.000 bezoe kers, dat is 4 maal zoo veel als voor den oor log. De deelnemers zijn erg tevreden. Er wer den orders geboekt tot uit Brazilië, Perzië en Br. Indië toe. Op cri najaarsbeurs zal vooral kleeding en confectie- industrie demonstree- ren, terwijl er voorts een belangrijke agrari sche afdeeling komt. De beschikbare ruimte is al weer volgeboekt. Van Mook: Het zal nog wel even duren. Minister-president Scher merhorn en de hem vergezel lende persoonlijkheden zijn Zaterdagavond uit Engeland teruggekeerd en op het vlieg veld Valkenburg bij Den Haag geland. De heer Schermerhorn vertrok onmiddellijk met mi nister Drees naar de Hooge Veluwe, waar Zondag de be sprekingen zouden worden voortgezet met de Indonesi sche delegatie. Voor zijn vertrek verklaar de de heer Schermerhorn te Londen, dat hij niet ontevre den was over het verloop der besprekingen. Dr. van Mook, de lt. gou verneur- generaal van Ned. Indië verklaarde op een pers conferentie te Londen, dat er goede vooruitzichten zijn voor een accoord met de Indone siërs, maar dat de besprekin gen toch nog eenigen tijd zuL len duren. Dr van Mook verklaarde verder, dat er een bedrag van ongeveer 500 millioen dollar noodig zal zijn voor het eco nomisch herstel van Indië. Vermoedelijk zullen Engeland, Amerika en Australië leenin gen verstrekken. Tenslotte verklaarde de heer van Mook, dat bij de komende regeling de eenheid van Ned. Indië voorop staat dat overeenstemming be staat over het beginsel van een gelijk deelgenootschap. De details moeten echter nog geregeld worden. 60.000 NED. MILITAIREN OP JAVA. Naar wordt medegedeeld, zullen de Britsche en Br. In dische troepen nog wel eeni gen tyd op Java blijven. Ge leidelijk worden zij evenwel door Nederlandsche troepen vervangen. De sterkte van de Nederlandsche troepenmacht op Java bedraagt thans 60.000, man waarvan 20 uit In donesiërs bestaat. In de bui tengewesten bevinden zich 10.000 man Nederlandsche troepen, w.o. 30 Indonesiërs. Er worden nog eenige divisies uit Nederland verwacht. Daar na zal het aantal Nederland sche troepen gelijk zijn aan de Britsche en Britsch-Indi- sche strijdmacht, die in Indië vertoefde. Men overweegt samen te werken met de gematigde Indonesische elementen om de ord" te herstelien. De ver houding van het Indische le ger tof het leger der natlo- nalisten, de T.R.I., is afhan. kelyk van een nadere rege. ling. Het dragen van wapens buiten de diensturen is zoowel voor Britsche als Nederland sche troepen op Java verbo den. ïr. Mei zal een eerste groep van 120.000 Japanners Soem- bawa verlaten. Zij zrjn af komstig van Celebes, Borneo, Nieuw Guinea, Flores en Ti- mor. Eind Augustus zal de evacuatie voltooid zijn. Alleen de oorlogsmisdadigers worden vastgehouden. EEN GRUWELIJKE MISDAAD. Aan boord van het Neder landsche vrachtschip „Gene- raai" zijn onlangs te Ma kassar de beenderen van ruim 100 krijgsgevangenen en burgers gevonden, die dooi de Japanners in een kolenmijn waren vermoord. De beende ren waren bij het kolenladen in het schip gekomen. 120 Jappen zijn gearresteerd, die door den vroegeren kampdok- tei waren aangewezen. Ned. bezettingszone in Dultschland. Minister Schermerhorn ver klaarde na zjjn terugkeer ulj Londen-, dat ook gesproken is over een Nederlandsche bezet tingszone in Dultschland. De verwezenlijking van dit denk beeld zal echter wel niet voor liet einde van het jaar geschie den. Eveneens zyn besprekin- fen gevoerd over het feit, dat e Britsche zóne van Dultsch land beschouwd moet worden als economisch achterland van Nederland. Deze besprekingen zullen later worden hervat. Reeds 22i/2 millioen uitgekeerd. Sedert begin Februari ver strekt de Rijksdienst voor Landbouwherstel aan gedu- peerden in den landbouw voor schotten op nader vast te stel len rijksbijdragen. Op 1 April was ongeveer 22% millioen gulden uitgekeerd. Men hoopt over drie maanden met de uit betalingen gereed te zijn, waarna terstond een aanvang gemaakt zal worden met de berekening van de definitieve bijdragen. Het wereldgebeuren. Twee kinderen verbrand. Zaterdagmorgen had te 's- Gravenhage een tragisch onge luk plaats, dat aan twee kin deren he> leven heeft gekost. Zooals gewoonlijk speelden een 3- en 4-jarig jongetje op de zolderkamer aan de achter zijde van het huls, terwijl de moeder beneden aan het werk was. Een buurman hoorde gil len, ging naar boven en vond in een hoek van de kamer een afgesloten strandwagen die in brand stond. Nadat hij eenige emmers water over den strand, wagen had geworpen werd de rookontwikkeling zoo hevig, dat de buurman de brandweer opbelde, die met een motor- i olaatse was. Nadat het brandje gebluscht was bleek, dat de twee jon getjes die zich in de stand wagen bevonden waren overle den. De oorzaak is waarschijn lijk het spelen met lucifers, waardoor stroo, dat zich onder in den strandwagen bevond, heeft vlamgevat. Argentinië zal broodrant soen toepassen, waardoor een millioen ton graan voor expor» naar de hongerende landen Vry komt. Nationale Hulppostzegels. Van 1 Mei tot en met 3 Augustus a.s. zullen bijzondere postzegels nationale hulpze gels worden uitgegeven in de frankeerwaarden van 2%, 7% en 12% cent, welke met een toeslag boven de frankeer- waarde van resp. 3'/,, 5. 10, 15 en 37% cent zullen worden verkrijgbaar gesteld. De netto-opbrengst van den toeslag zal dienen ten bate van de oorlogsslachtoffers en ter voorziening in oorlogsnooden. Zeeliedenstaking breidt zich uit. De zeeliedenstaking in Rot terdam. IJmuiden en Amster dam breidt zich uit. Zaterdag weigerde de bemanning van de Stad Maassluis uit te varen De directie der firma Goedkoop ontsloeg toen het weigerende personeel, waarna het perso neel van andere maatschap pijen zich solidair verklaarde met de weigeraars. De E.V.C. die de hand in deze staking heeft, kondigde de staking toen officieel af, waarna het ar beidsbureau geen bemiddeling meer mag verleenen. De stakers wenschen tot 1 Aug. op de oude voorwaarden te werken terwijl er intusscher besprekingen moeten wordei gevoerd over nieuwe arbeids voorwaarden. waaraan ook de E.V.C. zou moeten deelnemen. Dinsdag zal een bespreking worden gevoerd met min. Drees. waaraan ook de E.V.C. deelneemt. Tevens dreigt morgen een staking in te gaan bij de Ned Dok. en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. GEEN EXTRA TEXTIEL VOOR TEXTIELARBEIDERS De minister van handel er- nijverheid heeft in antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Zwa nenberg geantwoord, dat aan textielarbeiders geen extra textiel zal worden toegekend en dat de regeling, volgens welke de fabrikanten buiten de distri butie om textiel aan hun ar beiders mogen leveren zal worden ingetrokken. DAGBLADDIRECTEUREN IN .ARREST. De beide directeuren van het Rotterdamsch Nieuwsblad, de heeren Kars en Evers, die voor 10 jaar werden uitgesloten uit 't dagbladwezen door de Pers- ".uiveringscommissie. zijn thans wegens bedrijfscollaboratie door den P.O.D. gearresteerd. Arnold Meijer. De „bende", die verleden week jacht zou hebben- ge maakt op Arnold Meyer in Noord-Brabant, blijkt achteraf te hebben bestaan uit een leer ling journalist, van „Het Vrije Volk" en twee hulp-recher cheurs van de Amsterdamsche Politieke Recherche, die inmid dels. omdat zij zonder voorken nis van hun chef handelden, zijn ontslagen Van terreur is geen sprake geweest. En Ar nold Meyer blijft zoek. Juisi De Nederlandsche regee ring heeft verklaard, dat zij er niet toe zal medewerken, dat Nederlandsche meisjes in Engeland gaan werken, zulks verband met een werf- campagne, die Engeland thans op het vasteland voert. Churchill naar Nederland. Churchill, de man die Enge land door de oorlogsjaren heer naar de overwinning voerde, zal van 8 tot 13 Mei een be zoek aan Nederland brengen. Hy zal gedurende dit bezoek het eere-doctoraat van de Leid. sche universiteit aanvaarden. Prinselijk Paar weer thuis. Prins Bernhard en Prinses Juliana zijn Zaterdagavond per Dakota vliegtuig uit Scandina vië op het vliegveld Soester- berg geland. Zij begaven zich onmiddellijk naar het paleis Soestdijk. Aan den vooravond van de vandaag te houden bijeen komst van den Veiligheidsraad hebber de betrokken partijen getracht zich in een zoo gunstig mogelijke positie te manoeuvreeren. Dr. Glral, de republikein- sche premier, eischte in een redevoering economische sanc ties tegen Franco. Wij wen schen geen nieuwen burgeroor. log, zoo zeide hij, maar her stel der democratie. Tegelij- kertijo werd medegedeeld, dat Yoego-Slavië de regeering- Giral zal erkennen. Hel schijnt, dat de houding van Engeland aan het kente ren is, als gevolg van door de Polen en Spaansche repu blikeinen gedane onthullingen over den Nazi-invloed in Span je. Volgens deze onthullingen zouden een aantal door de Duitschers gecontroleerde fa brieken in Spanje zich bezig houden met het onderzoek van atoom-energie. Bovendien zou den tal van Duitsche militai ren een onderkomen gevonden hebben in het nu ruim 500.000 man tellende Spaansche leger. Maar ook Franco liet zich niet onbetuigd. Gisteravond werd in Madrid medegedeeld, dat de bezittin gen van 330 Duitsche firma's zouder worden geconfisceerd en het Duitsche aandeelen- bezit bevroren. Dit in over eenstemming met de overeen komst van Brettonwoods, waar ook Spanje zich inder tijd bi;, aangesloten heeft. Ver der heeft Franco zich bereid verklaard, een vertegenwoor diger naar den V. R. te zen den, mits deze niet als be schuldigde voor de conferen- tietafel zou moeten versohrj. nen. Er beloven zich waarlijk be langrijke debatten te gaan ontspinnen in de komende dagen! Wat betreft de Perzische aangelegenheid schijnt nu een definitieve oplossing in het verschiet te liggen. De Russen hebben eindelijk, zy het zijdelings, geantwoord op de indertijd door Engeland en de V.S. ingebrachte pro testen tegen de schending van het Drie Mogendheden Verdrag in 1943. In een officieele verklaring beweert Moskou, dat de aan wezigheid van Russische troe pen op Iraanschen bodem ge rechtvaardigd werd op grond van een in 1921 tusschen Iran en Rusland gesloten verdrag. In dit verdrag werd Rus land het recht toegekend haar troepen in Iran te stationnee- ren, indien en zoolang het ge vaar zou bestaan, dat dit' land operatieterrein zou kunnen worden voor een mogendheid met anti-Sowjet bedoelingen. De vele diplomatieke ge schillen en twisten dreigen het gevaar van een catastrophe voor millioenen menschen naai den achtergrond te drin gen. Wij bedoelen den Sanger. De ass.-directeur van de UN RA heeft een zeer ernstige waarschuwing aan de wereld gericht. 15 millioen Britsch- Inöiërs dreigen van hongers- noou om te komen, indien niet onmiddellijk 4 millioen ton graan verscheept zal worden. Veel meer dan met den voeu- selnood zouden de politici zich bezig houden met de vraag, of het geen aanbeveling ver dient om den zetel der .V.N. toch naar Europa te ver plaatsen, nu Amerika niet bijster gastvrij is. Rusland, dat er eerst tegen was ia hu voor den zetel in Europa. Engeland, dat eerst tegen was, wil nu den zetel in Amerika, omdat an ders de Amerikaansche be langstelling wel eens verflau wen kanNederland steunt het Britsche standpunt voorloopig schijnt Genève dus weinig kans te hebben om na den Volkenbond ook de V.N. binnen zijn muren te krijgen. Maar intusschen bedreigt 15 millioen menschen den hon gerdood. Reorganisatie Prov. Waterstaat. Ged. Staten hebben, naar „De Stem" bericht, besloten om den Prov. Waterstaat in die voege te reorganiseeren, dat West Zeeuwsch-Vlaande ren nu een gebied zal vormen met Walcheren, onder leiding van ir. Cohen Stuart, die uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Middelburg wordt overge plaatst. Tot districts ir. van Oost ZeeuwschVlaanderen is be noemd ir. J. A. Hofwegen, ir. bij het waterschap Het Vrije van Sluis, met standplaats Ternuzen. Mr. de Wilde in Goes. Zaterdagmiddag hield de kring Goes van de Antir. Partij een verkiezings vergadering in de zaal Krijger te Goes, welke zeer druk bezocht was. Na zin gen van Ps. 68 en gebed, heette de voorzitter, de heer R. Zui- dema, den spreker, oud-mi nister mr J. A. de Wilde, wel kom. Mr. de Wilde wees er op, dat het antirev. beginselprogram ma reeds dateert van 1878. maar nu staat daarnaast het urgentieprogramma en de voornaamste deelen daarvan liet spr. de revue passeeren. Het gaat o.a. om geestelijke vrijheid, strijd voor volkskracht en sociale rechtvaardigheid. Na de bevrijding kwam men van de Duitsche in de Nederland sche dictatuur! Wat de Indi sche kwestie betreft betoogde spr., dat men daar geen auto nomie kan brengen, waar de Indiërs zelf zeker ook niet be ter van zouden worden. Inzake de radiokwestie betoogde mr. de Wilde, dat men niet mag vergeten, dat Nederland niet is een neutrale, doch een christe lijke staat. Hij bracht hulde aan den heer Tilanus, die de Chr. Hist, ook op dit stand punt hield en die ook voelt, dat er een kloof blijft tusschen, Christendom en humanisme. De Partij van den Arbeid is een nabootsing van de Labour partij in Engeland, maar men vergete, dat in Engeland de Fransche revolutie geen invloed heeft gehad. Dringend noodig is het herstellen van een goed contact tusschen parlement en regeering. Spr. is tegen geleide Truman's optimistische uitlatingen over de verbeterde oedselvooruitzichten in Britsch- Indië zijn door het „India Of fice" te Londen „voorbarig en bijna belachelijk" genoemd. filllBIIIIBIIIIBIIIIBUIIBIIIIBIIIIBIIIIBIIIIBI In de laatste minuut 5 Het gebeurt niet vaak, g g dat een internationaal voetbaltreffen pas in de allerlaatste minuut e wordt beslist. Zaterdag is dit het geval geweest met den wedstrijd tus- schen Engeland en q Schotland. Tot een mi- 9 nuut voor het einde H was de stand 00. 5 Toen kreeg Schotland g een vrije trap te nemen, waaruit een doelpunt werd/ gemaakt. Enge- I&mi was verslagen lllllBIIIIBilllBIIIIBlIilBHIIBIIimillBIIIll OORLOGSAVONTUREN VAN EEN ZEELAND-SCHIP. De postbus vijf jaar niet gelicht! 13 April 1946, 3 uur pre cies: de „Prinses Beatrix". 3800 ton, mailschip van de Maatschappij „Zeeland", ge bouwd op „De Schelde" te Vlissingen, wordt, na 5% jaar voor de Britsche Royal Navy te hebben gevaren, weer Ln Nederlandsche handen overge dragen Op het achterdek staat de Engelsche bemannir*. opge steld, stram in de houding. Eenige manschappen, de eerste machinist, twee onderofficie ren en twee matrozen, hebben vanaf 1940 alle avonturen van het schip meegemaakt; hun verhalen zijn een aaneenscha keling van klinkende namen. De geschiedenvan de „Prin ses Beatrix" in diens'» van de Navy, is nl. een brillante ge weest. De „Beatrix" heeft zich, hoewel zy tweemaal tot het onherkenbare toe werd omgebouwd, steeds sen schip van karakter betoond en met het stryken van de Engelsche vlag daar aan de kaai in Vlissingen waar het schip na zyn laatste reis uit Belfast zoo even is aange komen wordt een roem volle periode in zyn scheeps- bestaan afgesloten. DE DADEN VAN DE „PRINCESS BEATRIX" In Mei 1940 werd de eerst eenige maanden oude „Prinses Beatrix" nog juist op tijd geland overgebracht, „waai het schip onmiddellijk zijn plaats innam in de vloot van do Britsche Royal Navy. In Belfast wordt het tot een lan dingsschip voor infanterie om gebouwd. De geheele boven- bouw wordt gesloopt en ver vangen door een anderen; de accomodatie wordt gewijzigd. Ja, eigenlijk verandert ailes. behalve de stalen romp en de machines, die, alle jaren door een heil trouw gebleven Hollandschen machinist zyn bediend. Zelfs de naam wordt verengelscht: „Princess Bea trix'. Zoo vaart het schip opnieuw uit. En begint zijn fameuze loopbaan. In Maart '41 neemt het deel aan den raid op de Lofodden. Even latei- kar men de „Beatrix" aan de West-Afrikaansche kust vin den. Daarna kruist het schip in de Golf van Biskaye en doet Bayonne aan. Dan wordt de roemruchte naam van Diep pe in.de annalen gevoegd. Na Dieppe gaat het schip naar Noord-Afrika. Twee jaar lang kruist het in de Middelland- sche Zee, aan 8 landingen neemt het hier deel, meer dan 26.000 man Engelsche, Ame rikaansche en Fransche troe pen brengt het over; 42.000 myl legt het schip in deze wateren af. Historische na men worden nu in zrjn jour- naai geboekt, Pantellaria, Si cilië, Catania, waarop een raid wordt ondernomen op Salerno, kaap Spaletto, An- zio. Malta. Dan vaart het te rug; de straat van Gibraltar door. En daarop: als beloo ning de historische landing in Frankrijk! In Engeland wordt het daar door de bemanning naar En- na ten tweede male omge bouwd, ditmaal voor den dienst in het Verre Oosten: Birma. Penang, waar het bij de Japansche capitulatie te genwoordig is. En hier heeft ook een treffend weerzien plaats Hier ontmoet de „Prin ses Beatrix" haar zusterschip de „Koningin Enmia". Twee Zeeuwsche schepen, van de zelfde maatschappij, geboren op dezelfde werf, ontmoeten elkaar na jaren vol wissel valligheden op de rede van Penang. Maai na de Japansche ca pitulatie is het werk voor de ..Beatrix" nog niet gedaan. Maandenlang vaart zij tus schen Batavia, Soerabaja en Singapore en vervoert Neder landsche evacué's. Op Singa pore volgt Colombo. Dan keert het schip terug en in Februari '46 komt het in En geland aan. Onbeschadigd In haar bewogen loopbaan heeft de „Beatrix" nooit een voltreffer van een bom of mijn gekregen. Na jaren weer thuis. Aan den achtersteven van de „Prinses Beatrix' daalt langzaam de Engelsche vlag. Een bewogen periode in het bestaan van het schip wordt, afgesloten EEN MAILBOOT KEERT TERUG. Voor de verzamelde beman ning houdt de heer L. C. H. Kuyck, bedrijfsleider van de nautische en technische af deeling van de Maatschappij Zeeland", een toespraak. Hij herdenkt de wederwaar digheden van het schip en het deel van de bemanning, dat bij de operaties het leven ver loor. Hij zegt „Thank you", dat jullie het schip er zoo goed doorgeloodst hebben. De gezagvoerder, commander E. C. Stephens R.N.R., antwoordt hem. En de overdracht heeft plaats gehad. Achter de sprekers waalt nu tegen den helder blauwen hemei de Nederlandsche vlag; dezelfde vlag waaronder het schip in 1940 naar Engeland is gevlucht en die steeds zorgvuldig door den eersten machinist is bewaard. Op de weiven van „De Schelde" zal de ..Prinses Bea trix' opnieuw tot mailboot worden omgebouwd. Acht maanden rekent men voor het karwei. Maar het is heel goed mogelijk, dat 't langer wordt, want veel oorspronkelijks is er niet overgebleven. Ook wat den inventaris aan- gaa. niet. Meubilair is er nog maar weinig over; van de borden en het glaswerk was een groot deel na den eersten raid op de Lofodden al aan cliggeien. Toch komt er nog iets te voorschijn: tafelzilver en gordijnen o.m., die door den hofmeester by aankomst in Fngeland direct zijn opgebor gen, en de brieven uit de post-box aan boord, die 5 jaar lang gesloten is gebleven, om dat niemand zich competent achtte om een Nederlandsche brievenbus te openen. Na haar herstel zal de „Prinses Beatrix" voorloopig vanaf Hoek van Holland den dienst op Engeland onderhou den' de treinverbindingen met Vlissingen zijn al te slecht! Ed dan hoopt de Maat schappij aan de bemanning, die gedurende de oorlogsjaren met de „Beatrix" is opgetrok ken, een „free-ticket" aan te bieden Het is achter in den mid dag. wanneer de vertegen woordigers van de Mij. „Zee land' de heer E. M. Alberts, vice-pres. van den Raad van commissarissen, de heer L, H. C. Kuyck en de heer H. J. van de Roemer, bedrijfsleider van do conunercieele afdee ling met den burgemeester van Vlissingen en den heer •\ri* Smit, den directeur van „De Schelde", van boord gaan. De Engelsche bemanning za. nog tot Dinsdag op het schip bltyven. Hoog aan den mast wappert de blauwe vlag van de Maat schappij met de witte diago naal en de kroon, en van den achtersteven ontrollen zich de breede banen van het rood, wit en blauw: de „Prinses Beatrix" gaat een nieuwe pe. node In haar scheepsbestaan tegemoet. economie en staats-socialisme en komende tot het financieel beleid zegt spr. geen critiek op minister Lieftink te willen, uiten, maar het moet z.i. toch. nog blijken of de saneering ge heel geslaagd is en of gezien de enorme staatsuitgaven in flatie werkelyk voorkomen kan blijven Spr. hoopt op een ver meerdering van het aantal in de Kamer tot 18 of 19 verklaard zich een sterk voorstander van een nationaal kabinet. ENGELSCHE VLAS COMMISSIE IN ONS LAND. Op het oogenblik brengt een Engelsche commissie van des kundigen op vlasgebied een bezoek aan ons land. De gasten, die zes dagen in ons land vertoeven om op 16 April te vertrekken zullen o.a. een bezoek brengen aan de vlascentrale West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Handbal te Goes. Zondag was er alom in den lande een speciale handbal dag, uitgaande van het Ne- derlandsch Handbalverbond. Ook Zeeland heeft daaraan mede gedaan. Nadat des mor gens op het sportterrein te Goes een paar onderlinge wedstrijden plaats hadden ge had, trad des middags een Zeeuwsche damesploeg in het krijt tegen Athene uit Dén Haag. Athene won met 80. mede door het vrij slechte samenspel der Zeeuwsche da mes. Hierna kwam een Zeeuwsch heerenelftal in het veld en speelde tegen Hermes, even eens uit Den Haag. Voor de rast wisten de Zeeuwen een stand van 41 te bereiken.' doch na de rust was het spel van de gasten veel beter en maakten deze nog 5 doelpun ten en de Zeeuwen scoorden niet meer. Het einde was dus 4—6. De 253 te water gelaten. Zaterdag werd zeer onoffici eel op de Schelde" te Vlissin gen de no. 253 te water gelaten, die oorspronkelijk, gebouwd werd voor de Duitsche Hansa. maar thans nog geen definitieve bestem ming heeft gekregen. De mo gelijkheid bestaat, dat het schip, dat als Oostzeevaarder werd gebouwd en 3000 ton meet, voor de houtvaart zal worden omgebouwd. I11 verband met zijn onbepaalde bestem ming kon het schip nog geen naam gegeven worden. De anti-rev, kiesvereniging te Middelburg organiseerde Vrijdagavond een bijeenkomst, waarin na een openingswoord van den heer H. Huizinga, als eerste spreker optrad dr. J. redacteur van „Trouw", die het woord voerde over „De strijd om Indië". Spr. laakte het slappe en inconsequente optreden van de regeering, die in principe reeds gecapituleerd heeft. De tweede spreker, mr. A. B. Roosjen, sprak over den „Verkiezingsstrijd", waarbij critiek werd uitgeoefend op de Partij van den Arbeid, als zijnde on-Nederlandsch en ge ïnspireerd op de Engelsche Labourpartij. Bij Koninklijk Besluit van 2 April 1946 zijn benoemd tot lid van het bestuur der Vis- scherijen op de Zeeuwsche Stroomen voor het district Schouwen en Duiveland W. v. d. Berg Dzn., burgemeester van Bruinisse en voor het district Zeeland, bezuiden de Wester- schelde Ph. M. Wyne, mossel- kweeker te Philippine. Te Souburg is men thans ook bezig met het bouwen van noodwoningen, Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag ze te plaatsen op West- Souburg. worden ze thans neergezet op een stuk grond aan den Padweg te Oost-Sou burg. Het betreft hier 24 barakken, die waawcbfjf lyk door meerderen zullen worden gevolgd en door den Weder opbouw worden geplaatst. Op de dezer dagen gehouden vergadering van de Oranje vereniging met de commissie uit de buurtverenigingen te Souburg is een voorloopig programma opgesteld voor de 4 Mei-herdenking. Hierop komt o.m. voor een kerk dienst op Vrijdagavond met een stillen omgang naar de Fransche gesneuvelden van Mei 1940 op de begraafplaats, terwijl er Zaterdag zang en muziek, turnen en volksdansen op het programma staan met tot slot eeh vreugdevuur op de Loskade. Ged. Staten van Zeeland heb ben met ingang: van 1 April eervol ontslag verleend aan F. van Leeuwen, stoker-dekkneclit bij de Provinciale Stoomboot diensten. Op onze bureaux te Vlissin gen, Middelburg, Goes en Oostburg liggen de lystcn ter inzage met de namen van per sonen, die zich buiten do ge allieerde gebieden op Java be vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5