PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DE PRINSES BEATRIX WEER THUIS. Schermerhorn in Nederland terug. Niet ontevreden over Londensche besprekingen Spanje en Perzië vandaag in den Veiligheidsraad. UIT DE PROVINCIE. f) Zeeuwsch-Vlaanderen Hoofdredacteur G. BaJUntfjn '(»net ledactlonecle medewerking van dr. W. H. Beekenkamp)» Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk; firma F. van dc Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoen, Mis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Maandag J5 April 1946 189c Jaargang Nummer 89 ABONNEMENTSPRIJS 25. cent per week, f 3.20 per kwartaal, irancQ por post, f 3 45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Buteaux gevestigd -te Vllssingen Waistraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, te! 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, tel. 2475. Ooatburg Oratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. NA DE SCANDINAVISCHE REIS. H.K.H. Prinses Juliana en Z K-H. Prins Bernhard zijn Zaterdagavond van hun Scan dinavische reis teruggekeerd. Gébrek aan plaatsruimte is ook ditmaal weer oorzaak ge weest, dat wij aan deze reis niet die aandacht hebben kun nen besteden, welke zij ver diende. Wat zijn de Scandina vische bladen toch te benij den! In Denemarken, Zweden en Noorwegen eiken dag kran ten van 16 pagina's, hier meestentijds 2... Aan belang rijke parlementszittingen wordt minder, ruimte besteed, dan vroeger aan een derde klas voetbalwedstrijd, ruimte om de gebeurtenissen in In- dië te belichten ontbreekt ten eenenmale... Daardoor kwam ook de reis van het Prinse lijk paar naar het Noorden als nieuws volkomen in de verdrukking. Nu Soestdijk, het witte sprookjespaleis, weer bewoond is, is er echter alle reden om een korte nabetrachting op dit bezoek te geven. Deze reis is een triomftocht geweest. Het Prinselijk paar is overal verwelkomd met een laaiend enthousiasme en waar de vorstelijke personen ook verschenen, overal groei de het welkom uit tot een in drukwekkende demonstratie van gevoelens van vriend schap en wederzijdscTie waar deering. £>e verhouding tot de Scandinavische landen is steeds een bijzonder goede ge weest. Tgdens den tweeden wereldoorlog heeft Nederland meegeleefd met Denemarken en Noorwegen, die als wg on der nazi-terreur leefden. Om gekeerd lee/den Zweden, De nemarken en Noorwegen mee met het in ellende gedompelde Nederlandsche volk en de royale hulp, die zg verleen den, zoodra de mogelijkheid hiertoe bestond, zal door Ne derland niet spoedig vergeten worden. Deze vriendschaps banden z\jn echter versterkt, deze gevoelens van wederzgd- sche waardeering aanzienlgk verdiept, door dit bezoek van ons Prinselijk paar, dat overal waar het in contact kwem met de bevriende vorstenhui zen, zoowel als met de bevol king, de juiste houding wist te vinden, de juiste snaren wist te beroeren en zich daardoor tot ver buiten onze grenzen onvergankelijke genegenheid verwierf. Men moet de waarde van dergelijke officieele bezoeken niet onderschatten. De En. gelachen hebben er een goed begrip voor. Als daar een be langrijke figuur naar het bui tenland gaat, volgt men zijn optreden met groote aandacht. Hij wordt beschouwd als een „ambassadeur of goodwill". Al zoodanig fungeerde ook ons Prinselijk paar in Scan dinavië. Dat het zijn „missie" op zoo voortreffelijke wijze heeft vervuld, kan aan Nederland niet anders dan ten goede ko men. Daarom past ons dankbare waardeering bij het einde van deze Scandinavische reis. Van Mook: Het zal nog wel even duren. Minister-president Scher merhorn en de hein vergezel lende persoonlijkheden zijn Zaterdagavond uit Engeland teruggekeerd en op het vlieg veld Valkenburg bij Den Haag geland. De heer Schermerhorn vertrok onmiddellijk met mi nister Drees .naar de Hooge Veluwe, waar Zondag de be sprekingen zouden worden voortgezet met de Indonesi sche delegatie. Voor zijn vertrek verklaar de de heer Schermerhorn te Londen, dat hij niet ontevre den was over het verloop der besprekingen. Dr. van Mook, de lt. gou verneur-generaal vanNed. Indië verklaarde op een pers conferentie te Londen, dat er goede vooruitzichten zijn voor een accoord met de Indone siërs, maar dat de besprekin gen toch nog eenigen tijd zul len duren. Dr van Mook verklaarde verder, dat er een bedrag van ongeveer 500 millioen dollar noodig zal zijn voor het eco nomisch herstel van Indië. Vermoedelijk zullen Engeland, Amerika en Australië leenin gen verstrekken. Tenslotte verklaarde de heer van Mook, dat bij de komende regeling de eenheid van Ned. Indië voorop staat en dat overeenstemming be staat over het beginsel van een gelijk deelgenootschap. De details moeten echter nog geregeld worden. UTRECHT: een daverend succes I De Utrechtsche Jaar beurs is een daverend succes geweest. Er kwamen 200.000 bezoe kers, dat is 4 maal zoo veel als voor den oor log. De deelnemers zgn erg tevreden. Er wer dén orders geboekt tot uit Brazilië, Perzië en Br. Indië toe. Op de najaarsbeurs zal vooral kleeding en- confectië- industrïe demonstree- ren, terwijl er voorts een belangrijke agrari sche afdeeling komt. De beschikbare ruimte is al weer volgeboekt. Twee kinderen verbrand. Zaterdagmorgen had te 's- Gravenhage een tragisch onge luk plaats, dat aan twee kin deren het. leven heeft gekost, Zooals gewoonlijk speelden een 3- en 4-jarig jongetje op de zolderkamer aan de achter zijde van het huis, terwijl de moeder beneden aan het werk was. Een buurman hoorde gil len, ging naar boven en vond in een hoek van de kamer een afgesloten strandwagen die in brand stond. Nadat hij eenige emmers water over den strand, wagen had geworpen werd de rookontwikkeling zoo hevig, dat de buurman de brandweer opbelde, die met een motor- sn loeu-g tor plaatse was. Nadat het brandje gebluschf. was bleek, dat de twee jon getjes die zich in de stand- wagen bevonden waren overle den. De oorzaak is waarschijn lijk het spelen met lucifers, waardoor stroo. dat zich onder 111 den strandwagen bevond, heeft vlamgevat. Argentinië zal broodrant soen toepassen, waardoor eer millioen ton graan voor export naar de hongerende landen vr*j komt ger tof. het leger der natio nalisten, de T.R.I., is afhan kelijk van een nadere rege ling-. Iet dragen van wapens buiten de diensturen is zoowel voor Britsche als Nederland sche troepen op Java verbo den. Ir. Mei zal een eerste groep van 120.000 Japanners Soem- bawa verlaten. Zij zijn af. komstig van Celebes, Borneo, Nieuw Guinea, Flores en Ti- mor. Eind Augustus zal de evacuatie voltooid zijn. Alleen de oorlogsmisdadigers worden vastgehouden. EEN GRUWELIJKE MISDAAD. Aan boord van het Neder landsche vrachtschip „Gene raal" zgn onlangs te Ma kassar de beenderen van ruim 100 krijgsgrvangenen en burgers gevonden, die door de Japanners in een kolenmijn waren vermoord. De beende ren waren brj het kolenladen in het schip gekomen. 120 Jappen zgn gearresteerd, die door den vroegeren kampdok. ter waren aangewezen. 60.000 NED. MILITAIREN OP JAVA. Naar wordt medegedeeld, zullen de Britsche en Br. In dische troepen nog wel eeni gen tijd op Java blijven. Ge leidelijk worden zij evenwel door Nederlandsche troepen vervangen. De sterkte van de Nederlandsche troepenmacht op Java bedraagt thans 60.000 man. waarvan 20 uit In-' donesiërs bestaat. In de bui tengewesten bevinden zich 10.000 man Nederlandsche troepen, w.o. 30 Indonesiërs. Er worden nog eenige divisies uit Nederland verwacht. Daar na zal het aantal Nederland sche troepen gelijk zijn aan de Britsche en Britsch-Indi- sche strijdmacht, die in Indië vertoefde. Men overweegt samen te werken met de gematigde Indonesische elementen om de ord" te herstellen. De ver houding van het Indische le- Nationale Hulppostzegels, Van 1 Mei tot en met 30 Augustus a.s. zullen bijzondere postzegels nationale hulpze gels worden uitgegeven in de frankeerwaarden van 21/?1 5, 7% en 12 V* cent, welke met een toeslag boven de frankeer- waarde van resp. 3'/», 5, 10, 15 en 37% cent zullen worden verkrijgbaar gesteld. De netto-opbrengst van den toeslag zal dienen ten bate van de oorlogsslachtoffers en ter voorziening in oorlogsnooden. Zeeliedenstaking breidt zich uit. De zeeliedenstaklng in Rot terdam. IJmuiden en Amster dam breidt zich uit. Zaterdag weigerde de bemanning van de Stad Maassluis uit te varen De directie der firma Goedkoop ontsloeg toen het weigerende personeel, waarna het perso neel van andere maatschap- Dijen zich solidair verklaarde met de weigeraars. De E.V.C. die de hand in deze staking heeft, kondigde de staking toen officieel af, waarna het ar beidsbureau geen bemiddeling meer mag verleenen. De stakers wenschen tot 1 Aug. op de oude voorwaarden te werken terwijl er intusschen besprekingen moeten worden gevoerd over nieuwe arbeids voorwaarden. waaraan ook de E.V.C. zou moeten deelnemen. Dinsdag zal een bespreking worden gevoerd met min. Drees, waaraan ook de E.V.C. deelneemt. Tevens dreigt morgen een staking in te gaan bij de Ned, Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. GEEN EXTRA TEXTIEL VOOR TEXTIELARBEIDERS De minister van handel en nijverheid heeft in antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Zwa nenberg geantwoord, dat aan textielarbeiders geen extra textiel zal worden toegekend en dat de regeling, volgens welke de fabrikanten buiten de distri butie om textiel aan hun ar beiders mogen leveren zal worden ingetrokken. DAGBLADDIRECTEUREN IN ARREST. De beide directeuren van het Rotterdamsch Nieuwsblad, de heeren Kars en Evers, die voor 10 jaar werden uitgesloten tut 't dagbladwezen door de Pers- zuiveringscommissie, zijn thans wegens bedrijf scollaboratie door den P.O.D. gearresteerd. Arnold Meijer. De „bende", die verleden week jacht zou hebben ge maakt op Arnold Meyer in Noord-Brabant, blijkt achteraf te hebben bestaan uit een leer ling journalist van „Het Vrije Volk" en twee hulp-recher cheurs van de Amsterdamsche Politieke Recherche, die inmid dels. omdat zij zonder voorken nis van hun chef handelden, zijn ontslagen Van terreur is geen sprake geweest. En Ar nold Meyer blgft zoek. Juist De Nederlandsche regee ring heeft verklaatd, dat zij er niet toe zal medewerken, dat Nederlandsche meisjes in Engeland gaan werken, zulks in verband met een werf» campagne, die Engeland thans op het vasteland voert. Churchill naar Nederland. Churchill, de man die Enge land door de oorlogsjaren he r naar de overwinning voerde, zal van 8 tot 18 Mei een be zoek aan Nederland brengen. Hg zal gedurende dit- bezoek het eere-doctoraat van de Leid. sche universiteit aanvaarden. Prinselijk Paar weer 'thuis. Prins Bernhard en Prinses Juliana zijn Zaterdagavond per Dakota vliegtuig uit Scandina vië op het vliegveld Soester- berg geland. Zij begaven zich onmiddellijk naar het paleis Soestdijk. Ned. bezettingszone In Duitschland. Minister Schermerhorn ver klaarde na zUn terugkeer ujj Londen, dat ook gesproksn is over een Nederlandsche bezet tingszone in Duitschland. De verwezenlijking van dit denk beeld zal echter wel niet voor het einde van het jaar geschie den. Eveneens zijn besprekin- ;en gevoerd over het feit. dat Te Britsche zóne van Duitsch land beschouwd moet worden als economisch achterland van Nederland. Deze besprekingen zullen later worden hervat. Reeds 22'/2 millioen uitgekeerd. Sedert begin Februari ver strekt de Rijksdienst voor Landbouwherstel .aan gedu peerden in den landbouw voor schotten op nader vast te stel len rijksbijdragen. Op 1 April was ongeveer 22% millioen gulden uitgekeerd. Men hoopt ever drie maanden met de uit betalingen gereed te zijn, waarna terstond een aanvang gemaakt, zal worden met de berekening van de definitieve bijdragen. Het wereldgebeuren. Redekavelen de politici! Aan den vooravond van de vandaag te houden bijeen komst van den Veiligheidsraad hebben de betrokken partgen getracht zich in een zoo gunstig mogelijke positie te manoeuvreeren. Dr. Grlral, de republikein- sche premier, eischte in een redevoering economische sanc ties tegen Franco. Wij wen schen geen nieuwen burgeroor. log, zoo zeide hij, maar her stel der democratie. Tegelij kertijd werd medegedeeld, dat Yoego-Slavlë de regeering- Giral zal erkennen. Het schijnt, dat de houding van Engeland aan het kente ren is, als gevolg van door de Polen en Spaansche repu blikeinen gedane onthullingen over den Nazi-invloed in Span je. Volgens deze onthullingen zouden een aantal door de Duitschers gecontroleerde fa brieken in Spanje zich bezig houden met het onderzoek van atoom-energie. Bovendien zou den tal van Duitsche militai ren een onderkomen gevonden hebben in het nu ruim 500.000 man tellende Spaansche leger. Maar ook Franco liet zich niet onbetuigd. Gisteravond werd in Madrid medegedeeld, dat de bezittin gen van 330 Duitsche firma's zouder worden geconfisceerd en het Duitsche aandeelen- bezit bevroren. Dit in over eenstemming met de c«*reen- komsf van Brettonwoods, waar ook Spanje zich inder tijd bg aangesloten beeft. Ver der heeft Franco zich bereid verklaard, een vertegenwoor diger naar den V. R. te zen den, mits deze niet als be schuldigde voor de conferen tietafel zou moeten versdhij. nen. Er beloven zich waarlijk be langrijke debatten te gaan ontspinnen in de komende dagen! v/at betreft de Perzische aangelegenheid schijnt nu een definitieve oplossing in het verschiet te liggen. De Russen hebben eihdelijl zij het zijdelings, geantwooi testen tegen de schending van het Drie Mogendheden Verdrag in 1943. In een officieele verklaring beweert Moskou, dat de aan wezigheid van Russische troe pen op Iraanschen bodem ge rechtvaardigd werd op grond van een in 1921 tusschen Iran en Rusland gesloten verdrag. In dit verdrag werd Rus land het recht toegekend haar troepen-in Iran te stationnee- rën, indien en zoolang het ge vaar zou bestaan, dat dit land operatieterrein zou kunnen worden voor een mogendheid met anti-Sowjet bedoelingen. De vele diplomatieke ge schillen en twisten dreigen het gevaar van een catastrophe voor millioenen menschen naar den achtergrond te drin gen. Wi> bedoelen den Jonger. De ass.-directeur van de UN RA heeft een zeer ernstige waarschuwing aan de wereld gericht. 15 millioen Britsch- Lidiërs dreigen van hongers nood om te komen, indien niet onmiddellijk 4 millioen ton graan verscheept zal worden. Veel meer dan met den voeti» selnood zouden de politici zich bezig houden met de vraag, of het geen aanbeveling ver dient om den zetel der V.N. toch naar Europa te ver plaatsen, nu Amerika niet- bgster gastvrij is. Rusland, dat er eerst tegen was. ia nu voor den zetel in Europa. Engeland, dat er eerst tegen wrfs, wil nu den zetel in Amerika, omdat an ders de Amerikaansche be langstelling wel eens verflau wen kan.Nederland steuvt het Britsche standpunt voorloopig schijnt Genève dus weinig kans te hebben om na den Volkenbond ook de V.N, binnen zijn 'muren te krijgen. Maar intusschen bedreigt 15 millioen menschen den hon gerdood. Truman's optimistische clatingen over de verbeterde dselvooruitzichten in Britsch- i&ïë* zijn door het „India Of- op de indertijd door Engeland fice" te Londen „voorbarig en en de V.S. ingebrachte pro-jbrjna belachelijk" genoemd. Reorganisatie Prov. Waterstaat. Ged. Staten hebben. naar „De Stem" bericht, besloten om den Prov. Waterstaat in die voege te reorganiseeren, dat West Zeeuwsen-Vlaande ren nu een gebied zal vormen met Walcheren, onder leiding van ir. Cohe«n Stuart, die uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Middelburg wordt overge plaatst. Tot districts ir- van Oost ZeeuwschVlaanderen is be noemd ir. J. A. Hofwegen, ir. bij het waterschap1 Het Vrije van Sluis, met standplaats Terauzen. Mr. de Wilde in Goes. Zaterdagmiddag hiekl de kring Goes van de Antir. Partij een verkiezings vergadering in de zaal Krijger te Goes, Welke zeer druk bezocht was. Na zin gen van Ps. 68 en gebed, heette de voorzitter, de heer R. Zui- dema, den spreker, oud-mi nister mr J. A. de Wilde, wel kom. Mr. de Wilde wees er op, dat liet' antirev. beginselprogram ma reeds dateert van 1878, maar nu staat daarnaast het urgentieprogramma en de voornaamste deelen daarvan liet spr. de revue paeseeren. Het gaat o.a. om geestelijke vrijheid, strijd voor volkskracht en sociale rechtvaardigheid. Na de bevrijding kwam men van de Duitsche in de Nederland sche dictatuur! Wat de Indi sche kwestie betreft betoogde spr.. dat men daar geen auto nomie kan brengen, waar de Indiërs zelf zeker ook niet be ter van zouden worden. Inzake de radiokwestie betoogde mr. de Wilde, dat men niet mag vergeten, dat Nederland niet is een neutrale, doch een christe lijke staat. Hij bracht hulde aan den heer Tilanus, die de Chr. Hist, ook op dit stand punt hield en die ook voelt, dat er een kloof blijft tusschen Christendom, en humanisme. De Partij van den Arbeid is een nabootsing van de Labour partij in Engeland, maar men vergete, dat in Engeland' de Fransche revolutie geen invloed heeft gehad.Dringend noodig is het herstellen van een goed contact tusschen parlementen regeering. Spr. is tegen geleide i In de laatste minuut S feet gebeurt niet vaak, 9 g dat een internationaal voetbaltreffen pas in de 0 allerlaatste minuut wordt beslist. Zaterdag is dit het geval geweest g met den wedstrijd tus- s schen Engeland en 0 Schofland. Tot een mi- nuut voor het einde 9 was de stand 00. 9 g Toen kreeg Schotland g K een vrije trap te nemen, waaruit êen doelpunt werd gemaakt. Enge- land was verslagenj® OORLQGSAVONTUREN VAN EEN ZEELAND-SCHIP. De postbus vijf jaar niet gelicht! sche vlug aan den achterste ven van de „Prinses Bea trix"; tegelijkertijd gaat daar naast de liollandsche statig omhoog: 13 April 1946, 3 uur pre cies: de „Prinses Beatrix", 3800 ton, mailschip van de Maatschappij „Zeeland", ge bouwd op „De Schelde" te Vlissingen, wordt, na 5% jaar voor do Britsche Royal Navy te hebben gevaren, weer in Nederlandsche handen overge dragen! Op het achterdek staat de Engelsche bemanning opge steld, stram in de houding. Eenige manschappen, de eerste machinist, twee onderofficie ren en twee matrozen, hebben vanaf 1940 alle avonturen van het sfhip meegemaakt; hun verhalen zijn een aaneenscha keling van klinkende namen. De geschieden» van de „Prin ses Beatrix" in diens» van de Navy, is nL een brlllante ge weest. De „Beatrix" heeft zich, hoewel zU tweemaal tot het onherkenbare werd omgebouwd, steeds schij. van karakter fcrtoond en met- het streken van de Engelsche vlag daar aan de kaai in "Vllssingen waar het schip na zijn laatste reis uit Belfast zoo even is aange komen wordt een roem volle periode In zjja scheeps- bestaan afgesloten. DE DADEN VAN DE „PRINCESS BEATRIX In Mei 1940 werd de eerst eenige maanden oude „Prinses Beatrix" nog juist op tgd geland overgebracht, waar het schip onmiddellijk zijn plaats innam in de vloot van de Britsche Royal Navy. In Belfast wordt het tot een lan dingsschip voor infanterie om gebouwd. De geheele boven- bouw wordt gesloopt en ver vangen door een anderen; de accomodatie wordt gewijzigd. Ja. eigenlijk verandert alles, behalve de stalen romp en de machines, die; alle jaren door een hen trouw gebleven Hollandschen machinist zgn bediend. Zelfs de naam wordt verengelscht: „Princess Bea trix". Zoo vaart het schip opnieuw uit. En begint zijn fameuze loopbaan. In Maart '41 neemt het deel aan den raid op ae Lofodden. Even later kan men de „Beatrix" aan de West-Afrikaansche kust vin den. Daarna kruist het schip in de Golf van Biskaye en doet Bayonne aan. Dan wordt de- roemruchte naam van Diep. S! in de annalen gevoegd. Na ieppe gaat het schip naar Noord-Afrika. Twee jaar lang kruist het in de Middelland- sche Zee, aan 8 landingen neemt het hier deel, meer dan 26.000 man Engelsche, Ame rikaansche en Fransche troe pen brengt het over; 42.000 mgl legt het schip in deze wateren af. Historische men worden nu in zijn jour naal geboekt, Pantellaria, Si cilië, Catania, waarop een raid wordt ondernomen op Salerno, kaap Spaletto, An- zio, Malta. Dan vaart het te rug; de straat van Gibraltar door. En daarop: als beloo ning de historische landing in Frankrijk! In Engeland wordt het daar door de bemanning naar En- na ten tweede male omge bouwd, ditmaal voor den dienst in het Verre Oosten:, Birma, Penang, waar het b\j de Japansche capitulatie te genwoordig is. En hier heeft ook een treffend weerzien plaats Hier ontmoet de „Prin ses Beatrix" haar zusterschip de „Koningin Einma". Twee Zeeuwsche schepen, van de zelfde maatschappg, geboren op dezelfde werf, ontmoeten elkaar na jaren vol wissel valligheden op de rede van Penang. Maar na de Japansche ca pitulatie is het werk voor de "Beatrix" nog niet gedaan. Maandenlang vaart zij tus schen Batavia, Soerabaja en Singapore en vervoert Neder landsche evacué's. Op Singa pore volgt Colombo. Dan keert het schip terug en in Februari '46 komt het in En geland aan. Onbeschadigd! In haar bewogen loopbaan heeft ae „Beatrix" nooit een voltreffer van een bom of mijn gekregen. Na jaren weer thuis: -Aan den achtersteven van de „Prinses Beatrix" daalt langzaam de Engelsche vlag. Een bewogen periode in het bestaan van het schip wordt afgesloten! EEN MAILBOOT KEERT TERUG. Voor de verzamelde beman ning houdt de heer L. C. H. Kuyck, bedrijfsleider van de nautische en technische af deeling van de Maatschappij „Zeeland", een toespraak. Hij herdenkt de wederwaar digheden van het schip en het deel van de bemanning, dat bij de operaties het leven ver loor. Hij zegt „Thank you", dat jullie het schip er zoo goed doorgeloodst hebben. De gezagvoerder, commander E. C. Stephens R.N.R., antwoordt hem. En de overdracht heeft plaats gehad. Achter de sprekers waait nu tegen den helder blauwen hemel de Nederlandsche vlag; dezelfde vlag waaronder het schip in 1940 naar Engeland is gevlucht en die steeds zorgvuldig door den eersten machinist is bewaard. Op de werven van „De Schelde" zal de „Prinses Bea trix" opnieuw tot mailboot worden omgebouwd. Acht maanden rekent men voor het karwei. Maar het is heel goed mogelijk, dat 't langer wordt want veel oorspronkelijks i er niet overgebleven. Ook wat den inventaris aan gaat niet. Meubilair is er nog maar weinig over; van de borden en het glaswerk was een groot deel na den eersten raid op de Lofodden al aan diggelen. Toch komt er nog iets te voorschijn: tafelzilver en gordijnen o.m., die door den hofmeester bij aankomst irr Engeland direct zijn opgebor gen, en de brieven uit de oost-box aan boord, die 5 jaar iang gesloten is gebleven, om dat niemand zich competent achtte om een Nederlandsche brievenbus te openen. Na haar herstel zal de ..Frinses Beatrix" voorloopig vanaf Hoek van Holland defti dienst op Engeland onderhou den- de treinverbindingen met Vlissingeg zijn al te slecht! En dan hoopt de Maat schappij aan de bemanning, die gedurende de oorlogsjaren met de „Beatrix" is opgetrok ken, een „free-ticket" aan te bieden! Het is achter in den mid dag. wanneer de vertegen woordigen» van de Mij. „Zee land", de heer E. M. Alberts, vlce-pres. van den Raad van commissarissen, de hèer L. H. C. Kuyck en de heer H. J. van de Roemer, bedrijfsleider van de commercieele afdee ling met dep burgemeester van Vlissingen en den heer Arr* Smit, den directeur van „De Schelde", van boord gaan, De Engelsche bemanning zal nog tot Dinsdag op het schip blijven. Hoog aan den mast wappert de blauwe vlag van de Maat schappg met de witte diago naal en de kroon, en van den achtersteven ontrollen zich de breede banen van het rood, wit en blauw: tte „Prinses Beatrix" gaat een nieuwe pe riode in haar scheepsbestaan tegemoet. economie en staats-socialisme en komende tot het financieel beleid zegt spr. geen critiek op minister Liefrink te willen uiten, maar het moet z.i. toch. nog blijken of de saneering ge heel geslaagd is en of gezien de enorme staatsuitgaven in flatie werkelijk voorkomen kan blijven Spr. hoopt op een ver meerdering van het aantal in de Kamer tot 18 of 19 en verklaard zich een sterk voorstander van een nationaal kabinet. ENGELSCHE VLAS COMMISSIE IN ONS LAND. Op het oogenblik brengt een Engelsche commissie van des kundigen op vlasgebied een bezoek aan ons land. De gasten, die zes dagen in ons land vertoeven om op 16 April te vertrekken zullen o.a. een bezoek brengen aan de lascentrale West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Breskens Vrijdagmiddag pl.m. 1 uur brak te Breskens door onbe kende ooi-zaak brand uit in een opslagplaats van oude mate rialen der fa. Gebr. Verduijn aan de Nijverheidstraat. De brandweer was spoedig' ter plaatse en hierop was het vuur spoedig bedwongen. De schade was van weinig beteekenis. Terneuzen ER WORDT AANGEPAKT. In Ternenzen wordt bij de ge meentewerken aangepakt. Dat bewijst de aanleg van verschil lende parkjes o.a. aan den Van Steenbergenlaan en aan de Axelsche straat. Ook de verbetering rondom, den muziektent zal met het opbloeiende park rondom den. Grenulaan een verfraaiing van onzen stad beteekenen. Jammer, dat de glaspositie nog niet toelaat, dat de huizen aan. den Grenulaan en van de scho len van behoorlijke ruiten worden voorzien. Maar we zouden toch ook graag meer medewerking ondervinden van het desbetreffende bureau. Zuidzande Dokter J. T. Buma van Zuid zande heeft met ingang van 10 April j.l. zijn praktijk neer gelegd, welke praktijk thans wordt voortgezet door dokter I. W. Beek. Het behoeft geen. verwondering te wekken, dal dokter Buma, die gedurende de bezetting zwaar lichamelijk letsel opliep, zijn plattelands- praktijk met altijd groote af standen vaarwel zegt om een rustiger werkkring te bëgin- nen. Dr. Buma, die zich in 1940 te Zuidzande vestigde als op volger van Dr. Dikkenberg, was geen West-Zeeuwsch-Vla ming van geboorte, doch hg heeft zich in de achter ons lig gende jaren ontpopt als een groot vechter voor de belangen van deze streek. Hij was de initia-tief-nemer voor de op richting van de Werkgroep Wederopbouw West-Zeeuwsch- Vlaanderen. uit welke Werk groep de Vereeniging ter be hartiging van de belangen van West-Zeeuwsch-Vlaanderen is onstaan, van welks voorloopig hoofdbestuur Dr. Buma lid is. Wij wenschen Dr. Buma die voorloopig nog te Zuidzande woonachtig blijft,doch binnen afzienbaren tijd naar boven de groote rivieren zal vertrekken gaarne het beste toe; willen hem bedanken voor datgene wat hg in het belang van onze streek heeft gedaan, zoowel op het gebied van de volksgezond heid als op algemeen terrein, en spreken de hoop uit dat hij» niet meer in West-Zeeuwsch- Vlaanderen woonachtig, toch dit gebied niet zal vergeten, en in zijn nieuwe omgeving een krachtige propaganda voor ons Land van Cadzand zal willen maken. Biervliet Nu de toewijzing van wonin gen voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen is verdubbeld, zul len te Biervliet 16 woningen door de gemeente gebouwd worden in de goede hooji, dat ze dit jaar nog gereed komen. Vrijdagavond vergaderde te Biervliet de afd. van de Ver eeniging tot behartiging van de belangen van W.-Zeeuwsch- Vlaanderen om een bestuur te kiezen. Thans zgn er 85 leden en nog komen er aangiften bin nen. Als lid van het bestuur wer den gekozen de heeren: P. J. Evers, M. Maas, (voorz.). W. P. Borm, J. J. de Vogelaar, (secr.) en A Hamers, (pen- - ningmeester). De burgemeester, die de lei ding had, dankte voor de groo. te belangstelling en hoopte op len aangenamen samenwer king met het gemeentebestuur. Als leden van de commissie voor verkaveling in verband met de verwoestingen te Bier vliet en eventueelep herbouw, zgn benoemd de heeren J. P. van Hoeve. W. P. Borm en A, Naeijeden Decker. Axel Te Axel is een afdeeling op gericht van den Bond voor Plattelandsvrouwen, met aan vankelijk 30 leden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1