Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. TRIBUNAAL TE GOES UIT DE PROVINCIE Zuid-Beveland Noord-Bereland Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren AANVULLING liet bestuur van de Christe- HJk-Historische kiesvereeniging te Middelburg heeft het be treurd, dat ik in mijn op 29 Maart jl. ter voorlichting on- Ber lezer opgenomen opstel o\-er Art. 1 en 8 van het pro- eram van beginselen, deze oeide verkort fiet afdrukken. Daarmede iemand onaange naam te treffen of op een nieuwe of oude staatkundige groepeering eenzijdig licht te doen vallen was allerminst mijn bedoeling. Om nu volledig te zyn en een fernstige voorbereiding voor den gang naar de stembus me de te helpen bevorderen vol gen hier de beide onverkorte paragrafen, zooals die door de C.H. in 1&08 vastgesteld. in 1917 gewijzigd en in 1928 aan gevuld zijn. De aanhef van het Program is. De regel, waarnaar het gezag in den Staat moet wor den uitgeoefend. Is de in de H. Schrift geopenbaarde ordening Gods, onverschillig welke de personen zhn, die tijdelijk met eenige staatsbediening zijn be last. Deze ordening behoort op srtaatlsr.ndig gebied in alles fichtsnoer en toetssteen te. zijn. Ter beoordeeling op staat kundig gebied van de vraag, wat die ordening Gods is, wor de gelet, niet alleen op de stel- lige uitspraken der H. Schrift, maar ook op het oordeel der Christelijke Kerk en op de lei ding Gods, waargenomen in de geschiedenis der volken". Art. 8 zegt: „Vermics geheel het volk zich asm de ordeningen Gods heeft te onderwerpen, verzet de C.H.U. zich tegen een grbepeering des volks in twee Heelen naar godsdienstige on derscheiding. Daaruit volgt evenwel niet, dat geen rekening moet worden gehouden met het feit, dat bier te lande, ten gevolge van de inwerking der beginselen door de Fransche revolutie gehul digd, en de daaruit voortvloei ende loochening van 't Godde lijk gezag op staatkundig ge bied, het uiteengaan der poli tieke partijen ten aanzien van de al- of niet-erkenning van dat gezag heeft plaats gehad en in de hand is gewerkt". W.H.B le kl. BWBaronie-DNL, NACHelmond, Vliasingen RBC. Het is niet aan te nemen, dat BW en NAC puntenver lies zullen boeken en mèt Lon- ga zullen zij wel de ,,blg three" blijven vermen. De be- langrhkste ontmoeting is on getwijl'eld het tweede treffen tusschen Vlissingen en RBC. Voor laatstgenoemde betee. kent dit feitelijk de laatste kans om den dans te ont springen. Afgaande op de re sultaten der laatste wedstrij den is men geneigd de rood- witten de volle winst tce te kennen. Het blijft intusachen oppassen By een Zeeuwsche zege zou een prolongatie van het le klasseschap vrij zeker zijn, zooals uit den stand blijkt. Longa 14 9 4 1 38—7 22 BW 14 10 1 3 33—9 21 NAC 14 9 3 2 31—11 21 Will. H 14 8 3 3 37—20 19 NOAD 13 8 1 4 25—18 17 Eindh. 12 6 4 2 23—9 16 Bar.-DNL15- 2 6 7 2440 10 Helm. 13 2 4 7 12—27 8 RKTW 14 2 4 8 12—39 8 Vlissing. 13 1 2 10 9—34 4 RBC 12 0 2 10 12—42 2 2e kl. C. De Zeeuwen Terneuzen. Slechts één wedstrijd staat hier op het programma, d:ch deze is dan ook voor de uit eindelijke bezetting van de laatste plaats van groot be lang. Weet de thuisclub thans geen winst te behalen, dan ziet het er met nog 2 uit wedstrijden voor den boeg duister uit. We geven de thuisclub ditmaal de beste kansen, doch bij punten winst is het gevaar nog niet geheel geweken. Terneuzen zou zich Nieuws in een notedop Het hoofd van den poli tikken recherchedienst te 's- Gravenhage verzoekt opspo ring, aanhouding en voorgelei. ding van T. Goedewaagen, Hij was tijdens de bezetting secre taris-generaal van het departe. ment van volksvoorlichting en kunsten. Onder groote belangstel ling is Donderdag het stoffe lijk overschot van prof dr. J Oranje ter aarde besteld. On. der de aanwezigen bevonden zich verschillende ministers en aan de groeve ls o.m. het woord gevoerd door prof. ir. ,W. Schermerhorn. Te Amsterdam is een complot van dieven ontmas kerd die zich gedurende de laatste maanden aan diefstal van kantoormachines hadden schuldig gemaakt 52 machines zijn weer opgespoord. Ter afdoende bestrijding van de baldadigheid onder de jeugd, heeft de burgemeester van Hilversum een groot aan tal leerkrachten by lager, hooger en middelbaar onder wijs aangesteld als onbezoldigd rijKsveidwachter. In de vacature van den heer Roestam Effendi is de heer C. Borst fC.P.N.) benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Het Ned. openluchtmu seum te Arnhem zal met Pa- schen heropend worden. Donderdagmiddag is te Eindhoven brand uitgebroken in een der complexen van de N.V. Elias linnenfabrieken. Een loods met afvalgarens is totaal afgebrand. Men is thans begonnen jnet het plaatsen van de laat ste ontbrekende overspanning van de IJselspoorbrug bn Zwolle. Het gevaarte weegt 260 ton, heeft een lengte van 73 meter. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur ls de 15-jarige P. S., by dén ingang van de Maastunnel aan de rechterzijde van de ri vier van een auto gevallen. De knaap kwam met het hoofd op straat terecht en was bijna op slag dood. Vrijdagavond zijn te Rot terdam bij een auto-ongeluk 14 arbeiders gewond, onder wie twee ernstig. De Kath. bond „Voor het gezin" heeft er bij den minister van soc. zaken °P aangedron gen. dat de reductie op de jeugdspoorwegabonnementen weer wordt ingevoerd. Naar wij vernemen is sultan Sharif Hamid II (rm.) van Pontianak, luit.-kol. van het Kon. Ned.-Indische leger benoemd tot adjudant in bui- tengewonendienst van H.M. de Koningin. De sultan van Pontianak vertoeft op het oogenblik als adviseur van dr. Van Mook in ons land. Het bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft A. W. van Munster, tegen wie de dood straf was geëischt. veroordeeld tot rijkswerkinrichting, met ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Bij Houffalize is een Ne derlandsche auto over den kop geslagen. De chauffeur werd op slag gedood en een inzitten, de zwaar gewond. Op 8 April jl. zijn volgens het Chineesche persbureau Central News tweehonderd passagiers omgekomen toen een trein op het traject Pe- king-Moekden in de lucht JVloog. Hollander deed goed werk! Van t\jd tot tijd komen zeer interessante bijzonderheden aan het licht, over wat zich in de afgeloopen oorlogsjaren achter de schermen heeft af gespeeld. Zoo is bijv. eenlgen tijd ge leden bekend gemaakt, dat de transatlantische telefoonge sprekken, die Churchill en Roosevelt met elkaar plachten te voeren, geregeld mee be luisterd werdendoor den Duitschen splonnagedienst. Men is er door gebrek aan gegevens nog steeds niet ach ter kunnen komen, hoe dat mogelijk is geweest. Wel is van officieele ztjde verklaard, dat de Duitschere er weinig profijt van hebben kunnen trekken. Deze weèk heeft ook Hoo ver, een zoon van den oud. premier, een fantastisch ver. haal gedaan. In 1943 vervoegde zich bij het Amerikaansche consulaat In Madrid een zekere Albert van Loop, een Hollander, die beweerde in Duitschen dienst te zijn. Hij wenschte van werkgever te veranderen en zijn aanbod om voor den Amerikaanschen contra-splon- nagedienst te gaan werken, werd na onderzoek aangeno men. Onder supervisie van de Amerikanen deed hrj den Duit schen spiennagedienst, via een zender op Long Island, over vloedig inlichtingen toekomen over troepenbewegingen op IJsland. In 1944 zond hij een alarmeerend telegram naar Hamburg over invasievoorbe reidingen op dit eiland. De in haast door het Duit- sche opperbevel uitgezonden verkenningsvliegtuigen konden de juistheid van dit bericht constateeren. Op duizenden meters hoog te vermoedden de vliegers niet, dat de waargenomen transportschepen visschers- schepen waren en de barak ken nagemaakt. En de Duitschers, in den waan gebracht, dat een in vasie in Noorwegen aanstaan de was. verzuimden de noo- dige voorzorgsmaatregelen te nemen b\j de Normandische kust Albert van Loop drflft nu een juwelierszaak in Amerika. door een zege veilig stelles. De stand is nu: Goes 9 8 1 0 35—8 17 Breskens 8 5 0 3 20—22 10 Terneuzen 7 3 0 4 1319 6 Axel 9 3 0 6 10—18 6 Middelburg 8 2 1 5 21—24 5 Zeeuwen 7 1 2 4 1220 4 3e kl. G. De Zeeuwen II Yerseke, Vlissingen IIZee- landia, RCS—EMM. De beide Vllssingsche reser- veploegen zullen wel weinig plezier hebben van hun ont moetingen tegen resp. Yerse ke en Zeelandia. Bij RCSE MM staat de winst voor de Souburgers niet zoo heel vast. De blauw-witten plegen het hen nog al eens lastig te maken, wat zeker een ontijdig einde aan de nog sluimerende kampioensillusies der RCS-ers zou maken, getuige de stand: Yerseke 10 9 1 0 57—16 19 RCS 7 6 0 1 32—9 12 Vliss. n 7 5 0 2 19—20 10 Zeelandia 9 2 2 5 2431 6 EMM 6 2 13 14—16 5 Goes H 9 2 1 6 20—35 5 Zeeuwen n 6 2 0 4 11—26 4 M*burg H 10 1 1 8 19—48 3 3e kl. I. Breskens IIAar denburg, Uzendijke-Oostburg, HoofdplaatBiervliet. Breskens II kan het Aar- d on burg nog danig lastig ma ken, terwijl IJzendyke en Oostburg elkaar wel niet zoo heel veel zullen ontloopen. De „big match", is hier Hoofd plaat c:ntra Biervliet. Wint de kranige Biervlietploeg, dan kan ze als 3e In Zeeland de kampioen6vlag hijschen. Bjj verlies zijn de kansen nog feenszins verkeken. We hou- en het op de bezoekers. De stand is nier: Biervliet 10 9 1 0 6610 19 Hoofdplaat 9 7 1 1 35—14 15 Oostburg 8 4 2 2 2628 10 IJzendijke 9 3 1 5 2426 7 Aardenb. 9 2 1 6 1747 5 Bresken sll 7 2 0 5 1233 4 Schoond. 10 1 0 9 2042 2 HET ELFTAL VAN DE EOODE DUIVELS. Het elftal der Roode Duivels dat Woensdag 17 April in het Feyenoord-stadion te Rotter dam tegen de Zwaluwen zal uitkomen, is als volgt samen gesteld: Doel: F. Boogaert (White star); achter: Aer- noudts (Berchem sport) en R. Gillard (Standard Luik); mid den; Van Vaerenbergh (Ander- :ech), J. Henriëet (Sporting Charleroi) en A. de Buck (Een dracht, Aalst); voor: G. van den Berghe (Lyra), H Govard (Luik), A. Vaillant (White Star)), D. van Audenaer- de (Antwerp) en R. Thrifayt (Sporting Charleroi); reser ves: M. Lammens (Union St Gilloise), M. Berloo (La Gan. toise), J. Vernimmen (Ander- lecht) en J. Mersie (Berchem sport). Maandag a.s. beginnen in het clubgebouw van A.B.C. te Vlissingen de biljartkampioen schappen van Walcheren le klasse kader. De deelnemers hiervan zijn: C. Hoornick, W. Harting, F. Verhulst, I. v d. Velde, R. Peeman, J. v. d. Vel de, A. Kesteloo, allen te Vlis singen en C. Gabriëlse, Middel burg. Het programma voor Maan dag is als volgtC Gabriëlse J. v. d. Velde; I. v. d. Velde— R. Peeman; C. HoornickW Harting. De Duitsche fabrieken in Spanje. Het Amerikaansche ministe rie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat het niet over inlichtingen beschikt die er op wijzen, dat de fabrieken in Duitaoh bezit in Spanje zich bezig houden met atoomonder zoek. Het ministerie beschikt wel over inlichtingen, dat er in Spanje 22.000 Duitschers. die als schadelijk geclassificeerd staan, verblijven, en het hoop te op samenwerking van de Spaansche regeering bij het verwijderen van deze lieden, IMPORTSIGARETTEN VRIJ? Naar wij vernemen koestert de Regeering het denkbeeld, om importsigaretten tegen be trekkelijk hooge pryzen te doen verkoopen ten einde den zwar ten handel den wind uit de zei len te nemen. Een dergelijk voornemen zou slechts uitvoer baar zyn, indien het aanbod geheel aan de vraag voldoet en elke run door de gif hande laren op de winkelvoorraden ondernomen, kan worden be antwoord met een nieuwe be voorrading. Men dient daarbij in het oog te houden, dat een gemiddelde van twee pakjes per week voor de drie millioen mannelijk rookers den staat wekelijks 2.5 millioen gulen aan deviezen zou kosten, zoo meldt Het Parool". Welke voordee- len zouden hiertegenover staan In de eerste plaats mag ver wacht worden, dat de sigaret- tenhandel. die de ruggegraat vormt van den geheelen zwar ten handel, in elkaar ploft. Een groot aantal lediggan^ers wordt zoodoende verplicht werk te aanvaarden, dat van belang is voor de nationale huishouding. Bti een verkoops. Prijs van 2.40 per pakje wordt wekelijks vijftien mil lioen aan overtollige koop kracht van de consumenten wegeezogen en in de schatkis* geblazen. Een aangename wijze van "".nerb'sl9stin,rh"*'s1'Tr. die ee^ vergelijking wett'gt met de Engelsche belasting op weel deartikelen. Doorslaggevend zal rijn. of de hier genoemde voordeeier opwegen tegen de uitgaaf van '•ostbare deviezen. Men vraagt zich in dit verband af. of he' - i niet od hetzelfde neerkomt wanneer men de tabak zonder meer bonvrij beschikbaar stelt Ongetwijfeld is dit het geval wanneer men u'tsluitena he* oog gericht houdt op den de viezenkant. doch de bate voor de schatkist van rond drie kwart. milliard gulden per jaar wordt daarbij dan verwaar- 'oosd. om nog van andere eco nomische en moreele baten te zwijgen. Het ligt in de bedoeling, in dien deze plannen doorgani mochten vinden, de huidige distributieregeling ongewijzigd te handhaven. TWEE ONTVOERDERS VAN CHRIS REUMER GEPAKT. Na knap recherchewerk, o.l v. hoofdinspecteur De Vries is de politie er vanmorgen inge- laagd. twee ontvoerders van den Amsterdamschen opera tenor. Reumer, te arresteeren Het waren dezelfde twee hee- ren, die tjjdens de opvoering van de opera „Butterfly" op 19 Maart een aantal witte mui. zen hadden losgelaten om de orde te verstoren. Nederland en de Briische bezettingszone. De Nederlandsche minister president prof. ir. W. Scher merhorn. zal ten aanzien van het gedeelte der Engelsch-Ne- derlandsche besprekingen te Londen, die aan t einde dezer week gevoerd zullen worden, dat gaat over de betrekkingen tusschen Nederland en de Brit- sche zone van Duitschland. een lijst van klachten meebrengen, die volgens de Nederlanders be wijzen. dat een soort van Chi neesche muur langs de 350 km. lange grens met Duitschland is opgetrokken. Nederland mag nog geen groente en zuivelpro ducten naar Duitschland uit iroeren. Niettegenstaande den voedseltoestand Van Britsche zijde wordt hier tegenover aan gevoerd, dat dit luxe goe deren zijn, waarvan de aankoop te duur is om economisch te kunnen zijn. Een andere Nederlandsche grief is. dat het handelsverkeer naar Duitschland en centraal Europa, op kunstmatige wijze via Hamburg en Bremen wordt geleld ten nadeele van Amster dam en Rotterdam. Nanking ia weer tot hoofdstad van China verklaard In 1937, toen Nanking dooi de Japanners werd bezet, werd Tsjoengking de hoofdstad De 50-j. bakker J. P. de Regt uit Wolphaartsdijk sloot zich in 1934 aan bij de N.S.B., bleef daarna nog lid, althans begun stiger. De R. bekende, maar zei nu te begrijpen verkeerd te heb ben gehandeld. Mej. mr. Anne Bolle wees er op dat de R. te Wolphaarts- dyk als een tegenstander van de N-S.B. bekend was en dat hg velen heeft geholpen. De 65-J. steenzetter C. Traas uit Krabbendijke, was sym- phatiseerend lid der N.S.B Hij zei bang te rijn geweest dat hij naar Duitschland zou worden gezonden en beweerde nu spijt .e hebben van zijn handeling. De 55-j. klein-landbouwer J. Goud uit 's-Heer Arendskerke was dorpsboerenleider van den landstand, verstrekte Auswei- sen, had ae leiding bij de Ocker Action en liet rich in gesprek ken zeer pro-Duitsch uit Hij zei nu, op economisch ge bied veel met Duitschland op te hebben gehad, maar hij was afkeerig van het stelsel Mr. Dirven wees er óp, dat de beschuldigde nooit anderen bij de bezetters heeft aange bracht. De 47-j. autoverhuurder J. Eggebeen uit Wolphaartsdijk ging veel met N.S.B.-ers en Duitschers om en mede daar door mocht hij zijn rijwiel be houden. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, bepleitte op ver schillende gronden clementie. De 51-j. C. Goense uit Kwa- dendamme, bekende symph. lid te zijn geweest. Dit was aan leiding, dat hij zijn radiotoestel mocht behouden. De 29-j. P. J. v. d. Velde uit Goes, had zich in 1941 bij de N.S.B. aangesloten en inde contributie voor die beweging en collecteerde voor Winter hulp. Besch. zei, dat haar man ook lid was. De voorz. wees er de vrouw op, dat toch ook propaganda voor de beweging heeft gemaakt en ziJ ge«ft toe alles willens en wetens te heb ben gedaan. Mi. Dirven vroeg clementie omdat besch. een jong kind heeft en pas geïnterneerd werd nadat de dagvaarding was uit gebracht. De 23-jarige Aa. Ne. Geense uit Ellewoutsdijk ging met Duitsche militairen om en was tolk. De jeugdige beschuldigde ontkende niet en zij had geen verdediger. De aannemers metselaar en timmerman M. Fr Goede- mondt, 64 j. en J. Th. Goede- mondt, 28 j. belden te Goes, werd ten laste gelegd het bou wen van barakken, keukens, schietbanen, bunkers en Spaan, sche ruiters op verschillende plaatsen in Zeeland en het grachten nog meer hulp te ver leenen aan den vtjand door het verstrekken van prjjsopgaven voor werkzaamheden ten be hoeve van de weermacht. Het verhoor van beide be schuldigden vorderde ongeveer 2 uur. Beiden, vader en zoon, ont kenden geenszins het werk te hebben verricht, maar betoog den dat onder dwang der be zetters te hebben gedaan, wat door een gedagvaarden getuige werd bevestigd. Beider verdediger, mr. F. W. Adriaanse, wees er op, dat beide G's te Goes Steeds een goeden naam hebben gehad en nog hebben. Het ging niet by hen om den vyand te helpen, maar zij deden dit- als aanne mers en dan natuurlijk ook om geld te verdienen 1 De zoon heeft zelf medege holpen dynamiet onder een brug weg te halen, dat er door de bezetters was neergelegd Spr verzocht rekening te hou den met de belangen van de vrouw als het gaat om de ver beurdverklaring van vermogen De 60-j. fabrieksarbeider C. de Smit uit Wolphaartsdijk. werd in 1935 lid van de N.S.B en bleef dit, terwijl hy zich ook b\j het N.A.F. aansloot. Besch. hield zich nog al van den domme, zijn vrouw was ook lid en de zoon, doch tegen Leening van 3 millioen. By besluit van 15 Maart 1946 hebben de Ged. Staten van Zee land een plan vastgesteld tot het aangaan van een geld- leening van drie millioen gul den ten laste van de provincie. De rentevoet is 3 en de aflossingstijd ten hoogste 20 Jaren. De leening dient tot dekking van a. een gedeelte van het na- deelig slot van den kapitaal- dienst over 1943 ad 500,000; b. de kosten van den ver bouw van verschillende sche pen van de Prov. Stoomboot diensten ad 1.000.000 en voorts tot kapitaalverstrekking aan de N.V. P.Z.E.M. ad 1.500.000. Goes EEN BEHEERDER FRAUDEERDE. Toer. in Nov. 1944 verschil, lende inwoners van Gces om politieke redenen werden ge ïnterneerd, bevond zich onder hen de fotograaf F. de S. uit de Papegaaistraat. Zijn zaak werd evenals vele andere za ken onder beheer gesteld en tot beheerder werd benoemd een vroegere bediende van de S„ zekere S. Kortgeleden werd de S. uit interneering ontsla gen en keerde hij in zijn wo ning terug. Spoedig bemerkte hij. dat de berieerder zich aan fraude had schuldig gemaakt en de ge waarschuwde politie stelde een onderzoek in. Het bleek haar, dat S. o.a. door verkoop van artikelen, die niet geïn ventariseerd stonden, zich tot een bedrag van by na f 2000 had toegeeigend. De niaft werd aangehouden en na Bekentenis en opge maakt proces-verbaal op vrye v-eten gesteld. Aan zijn taak als beheerder kwam begrype- lijkerwys een einde. De buurt vereeniging „Cou- wervestraat" te Goes organi seerde Woensdagavond in „Slot Ostende" een feestavond voor haar leden en genoodig- den. Nadat de voorzitter, J Jl. Blomaard, in dichtvorm een hartelijk welkom had toe geroepen werd met medewer king van den conferencier De Conlnck uit Goes, 'n program ma afgewerkt, dat uitsluitend door de buurtbewoners werd verzorgd. Liedjes en voordrach ten wisselden elkaar in snel lempo af. Het muzikale ge deelte werd verzorgd door „The Rythme Stars", welke er mede voor zorgde dat de stemming er al vroeg in zat. Verder werden nog een aan tal pryzen uitgereikt. De vice-voorzitter, de heer Godeschalk sprak een slot woord. Een gezellig bal sloot dezen feestavond. Krabbendijke Op 4 Mei, Nationale feest dag, zal te Krabbendijke des namiddags een muzikale wan deling gemaakt worden, met een kinderzanghulde, terwyi 's avonds muziek en zang uitvoeringen zullen worden gegeven. Nisse Een dezer dagen is te Nlsse een Her. Mannen vereen iging opgericht. Onmiddellyk traden 9 personen als lid toe. Voor zitter werd de heer J. de Wyze, secr.-penningm. de heer J. P. vein Wel en algem. adj. de heer J. Nieuwenihuijze Mz. Schore Te Schore is een Herv kerk koor opgericht met 30 leden. Directeur is de heer v. d. Peijl te Kruiningen. Woensdag is de eerste wekeiyksche repetitie gehouden. Maandagavond is er in het lokaal van den heer J. de Pree te Schore een vergadering ge houden met het doel te komen tot een zoo breed mogelijke sa menwerking van de prot. chr. partyen bij de komende ge meenteraadsverkiezingen. 21 personen waren aanwezig. Als resultaat der besprekin gen werd een commissie ge vormd waarin benoemd werden ie heeren C. Goud. Joh. van Koeveringe, W. Bierens, P. Kodde en C. Sanderse. Bovengenoemde commissie zal contact zoeken met de chr. politieke partyen te Kapelle en Biezelinge en trachten m®t een gezameniyke lijst by de ge meenteraadsverkiezingen uit te komen. Yerseke Dezer dagen hield de Yer- «eksche Damclub haar Jaarver gadering. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de club dit jaar zeer veel had ge presteerd in het belang van de Seeuwsche damsport o.a. het hun zin by de S.S, Hij erkent nu een slecht voorbeeld te heb ben gegeven. Hy weet niet waar zyn vrouw is. De voorz. zei, dat als hy eer briefje aan het tribunaal schryff da', hy zich verbindt drie maanden op zyn minst als landarbeider te werken, hy groote kans heeft op invrtJ- ïeldstelling. Mr. Kuipers vond het hiei een licht geval. Men heeft niete tegen dit gezin in hun woon. nlaats. Hy is nu 18 maander geïnterneerd en wil zeer gaar ne weer op het land gaan wer ken, en zal zeker het bedoelde verzoek indienen. organiseeren van het groote Internationale Kersttournooi en den wedstryd Zeeland- Dordrecht Ook het ledenaan tal was sterk gestegen. Thans telt de club 29 senioren en 29 luniorenleden. Het bestuur trad en bloc af. Als nieuw bestuur werd gekozen de heeren A. Goeman, voorz., P. Hoogstra- te, secr., J. Zuidweg, penn., C. de Rooy, alg. adjunct, M. J. Huisscon, comm. Tot alg. adviseur werd be noemd de heer J Blom. Een uitgebreid werkprogramma werd opgesteld. Op de nieuwe kiezerslyst der gemeente Yerseke komen thans de namen voor van 2846 personen, d.i. rond 57 van het aantal inwoners. Wemeldinge De torenklok van het ge meentehuis te Wemeldinge ls terug en doet weer dienst. De beide andere kerktorenklokken zullen vermoedelijk niet meer terug keeren. De Chr. Hist. Unie afd. Wemeldinge hield een verga dering in de Chr. school onder voorzitterschap van den heer W. H. van Moort. Als spre ker trad op mr. Vermaas uit M'.ddelburg, die de beginselen van de C.H.U. uiteenzette. Spr. kwam krachtig op te gen de geldsmytery, overtol. lige ambienary en het oprich ten van bureaux e.d. Spr. zelde dat het weliswaar in dezen voor de tegenwoordige regee ring zoo abnormalen tijd het geenzins opgaat om met het zelfde aantal ambtenaren van voorheen het staatsbestel in handen te houden, doch er zyn grenzen en die worden z.i. overschreden. Omtrent ons staatsbudget zeide spr. dat wy met rasse schreden naar een inflatie gaan. Hrj noemde tal van ver- schynselen die daarop wyzen. Tot slot wekte spr. de aanwe zigen op om op de candidaten van de C.H.u. te stemmen, die tegen de geopperde bezwa ren stelling zullen nemen. Woensdagmorgen reed een tilbury uit Wemeldinge, die met 2 inwoonsters dier ge meente op weg was naar 'a-Heer Hendrikskinderen tot het bywonen van een begrafe nis, op de Westwal te Goes, toon een auto passeerde, het paard plotseling een draai nam en de tilbury kantelde. De inzittenden, moeder en dcchter. raakten bekneld tus schen de vernielde tilbury. Zy werden door toegeschoten hulp verlost. De gouden stukken van de moeder waren ver wrongen. de vrouw was aan haar hand verwond. De doch ter, die verpleegster is, heeft haar moeder by omwonende familie verbenden. De dochter bekwam geen letsel. Het paard, dat op hol wilde slaan, kon door omstanders worden gegrepen. Moeder en dochter per autobus naar Wemel dinge teruggekeerd. Rilland-Bath Dinsdag a.s. zal de nieuwe burgemeester van Rtllnnd- Bath worden geïnstalleerd. Wissekerke Op de door het bestuur der vVaterkeerlng van de calami- teuze polders Onrust, Jacoba Anna Friso te Wissekerke opgemaakte voordracht ter voorziening in de vacature van waterbouwkundig ambtenaar bij die polders komen de vol- ende personen voor: H. J. iwenne te Breskens; J. A. van Maidegem te Kortgene; S. Bakker te Blokzijl. Benoemd tot: lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte, J. de Bruyne te Cadzand; tot ge zworene van den Stadspolder. J. Kallewaard te Kortgene. Met ingang van 1 Juli 1946 is aar A. M. Boot te Wol- faartsdijk op zyn verzoek eer vol ontslag verleend als lid van het bestuur der waterkee ring van den calamiteuzen Oost Bevelandpolder. Aan het eind van deze maand zal de definitieve op richtingsvergadering plaats vinden. HERSTELLING SOORDEN O.LW. De „Stichting Herstellings oorden Oud-Illegale werkers" (gironummer 1010) heeft veel geld noodig om haar werk, het doen verplegen van oud-illega le werkers van alle gezindten, naar hebooren te kunnen ver vullen. De afd. Kunstmani festaties van deze stichting streeft er naar met behulp van tooneelmuziek, sportvereni gingen ®az-. in iedere gemeente minstens eenmaal per jaar een avond ten bate van de stichting te organiseeren. Ook op de Zeeuwsche gemeenten zal daartoe e€n beroep worden ge daan. Als provinciaal organi sator kunstmanifestaties in Zeeland is aangesteld: G. J. v. d. Made, E 141, 's-Heer Arendskerke (tel. 202K 1106). MÜN ONTPLOFFTN G EISCHT 2 DOODEN. Ernstig gevolg van onvoorzichtigheid. Donderdagmorgen omstreeks 8.30 uur, waren eenige arbei ders bezig me>t het opruimen van palen op het strand aan den Zwarten Folder, onder de gemeente Cadzand. Drie dezer arbeiders, die op dat moment niets te doen had den, begaven zich verder op het strand, waar een myn lag. Vermoedelyk hebben zy aan dit projectiel geprutst, want plotseling hoorden de anderen, die gelukkig op veiligen af stand waren, een hevige ont ploffing. De gevolgen waren verschriklteiyk. De 27Jarige J. de Bath, woonachtig te Grcede, gehuwd en vader van. 1 kind. Bleek op slag te zfln gedood, evenals de 22-jarige ongehuwde W. de Hoone, uit Breda, terwijl diens broer, de 18jarige P. de Hoone, ernstige verwondingen had opgeloopen. Deze is naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Naar wy vernemen moet zijn toestand bevredigend zyn. LUCERNE DROGERIJ OP WALCHEREN. Het is gewenscht, dat In de komende jaren met het oog op de structuurverbetering van den grond veel lucerne- klaver verbouwd wordt. De Dienst Landbouwherstel stel de hiertoe voor Walcheren 36 ton, dat is voor 1200 h.a. zaad beschikbaar. Een deed van de lucerne zal men zonder meei voor groenvoer kunnen ge bruiken. Het groote overschot zal echter verwerkt moeten worden en wel tot hooi en daarna tot meel, dat zeer goed als mengproduct in de vee voederindustrie gebruikt kan worden. Deze mengvoeder moeten nu nog voor een te jroot deel uit België wonden ingevoerd. In verband hiermee is dan 30k Woensdag Jl. met de a.s. verbouwers van lucerne te Middelburg een vergadering belegd, waarop men in be ginsel besloten heeft tot de oprichting van een coöperatie ve lucernedrogerij op Walche ren. De Dienst Landbouwher stel zal hlerby steun verlee- nen. Door het bedi-yfsschap Ak kerbouw werd reeds voor de lucerne een garantieprys vast gesteld van 60 per 1000 kg., eerste kwaliteit hooi en over eenkomstige pryzen voor meel ~fn in net vooruitzicht ge eld. UITSPRAKEN POLITIERECHTER. De 41-j. N.S. te Rilland- Bath nam eind 1945 in Oost- burg telkens geld weg, in to- aal 167.50. Uitspr.: 2 mnd. gev. str. met proeftyd van 3 j. en 500 boete, subs. 2 mnd. h. De 29-j. M. J. K. te '3-H. Arendskerke, nam in Dec. in Goes 2 doozen chocolade weg. Uitspr.8 mnd. gov. str. M. B. te Vlissingen, ont vreemdde in Kloetinge een wol len deken en een japon. Uitspr.: 2 mnd. gev. str. met proeftijd van 2 jaar. De 80-j. M R., de 70-j. M. M R. en de 4Ö-j. W. R., allen uit Terneuzen vertoef den 4 Februari 1946 weder rechtelijk in een perceel, be woond door H. de K, zy wei gerden de woning te verlaten en daarvoor werd M. R. tot 3 w. gev. str. veroordeeld en kregen de beide anderen ieder 25 b. De 48-j. J. M de V. uit Kloetinge, had zich handtaste lijk betoond. Dat kostte hem 25 b. subs. 10 d. hecht. Mej. S. G., 48 j., te Kapelle. moest eveneens voor mishan- ling terecht staan. Zij kreeg 80 b. subs. 15 d. hecht. Predikbeurten Ned. Herv. kerk. Borssele: 10 en 2.30 ds Bunjes (10 bev. lidm., 2.30 Avondm.); Elle woutsdijk: 10 ds Willens- waard; Hoedekemakerke: 9.30 en 2 ds Hulsberg»; 's-Heeren. heek: (geen dienst OvezaJv de: 2 ds v. Burgerler* Nieuw- dorp: 10 en 2.30 ds. Leuring; Driewegen: 9.30 ds v. Burge ier; Waarde: 9.30 en 2.30 ds v, Huven (bev. lidm.); Krabben dijke: 9.30 en 2.30 ds Baar slag. Kapelle: 10 en 2.S0 ds J. E. Drost; Goes: 9.30 ds Odé, 5 ds Everleln; 's-H. Arends kerke: 10 en 2.30 ds v. d. Waa; 's-H. Abtskerke: 10 en '2 ds Everlein; 's-H.Hendriks- klnderen 10 en 2 ds de Roos; Wilhelminadorp: 10 ds Don- berg, 6 ds Odé; Wolphaarts dijk: 10 en 2.30 ds van Dyk. Geref. gem. Biezelinge: 9.30 en 2.30 leesd.; Borssele 3 X leesd.; 's-Gravenpolder: 9.30, 1.30 en 5.30 leesd.; Hoedekens- kerke: 9.30, 1.30 en 5 leesd.; Krabbendijke: 3 x leesd.; Yer seke: 9.30, 1.30 en 5.30 ds v. Stuifvenberg; Wemeldinge: 3 x leesd. Geref. kerk. Borssele: 10 leesd., 5.30 ds Booy; Krabben dijke: 9.30 eu 2.30 ds de Bruin. Kapelle: 10 en 2.30 ds A. Scheele. Oud-Geref. gem. Waarde: 3 x leesd. Ver. Vryz. Herv. Goes: 7 ds Brakman. Doopsgez. gem. Goes: 10 ds. Bakker. Leger des Heils. Yerseke; 10 Helligingsdienst, 6 Verlos singssamenkomst. Kerknieuws Ds. W. F. Dankbaar zal Zondag 28 April in den dienst van 5 uur afscheid nemen van de Ned. Herv. kerk te Goes. Dan zullen er dus twee vacatu res in deze gemeente zfln. Ned. Herv. kerk. Op een viertal te Groningen komt voor ds. H. J. Plaggemana te Spaarndam, beroepen predi kant te Axel. Geslaagd te Den Haag voor het dipl. B. scheepswerktuig- kundige de heer J. Suurmond te Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6