PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Britsch-Russische „strijd" om Midden-Europa. De Veiligheidsraad voor moeilijke problemen. Voorjaar op Wesi-Walcheren „Dolle Dinsdag" op het hoofdkwartier der N.S.B. Briische en Britsch-Indische troepen verlaten Batavia WooMrtd«ctcur O. Balllntiju («iet radactionecle medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stirh- ting P.2.C.. Middelburg. Druk: firma P. van dc Velde Jr., VKssingcu- Commlsslc van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schocti, Vlls- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Zaterdag 13 April 1Ö46 189e Jaargang- Nummer 88 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen! Middelburg Londensche Kaal 29 tel '2077 en 2924, Ooes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg: OratemaBtraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening r.r 359300 P.Z.C-. Middelburg. BEZUINIGING! "Verscheidene vooraanstaan de Nederlanders hebben een manifest geteekend, waarin wordt verklaard, dat zij met voortdurend toenemende gerustheid den gang van za ken op financieel en econo misch gebied in Nederland constateeren. Onderteekenaars verklaren met nadruk, dat de regeering zooveel mogelijk behoort af te gaan op het oordeel van prac- tisch geschoolde figuren. Be proefde methodes moeten wor den gevolgd voor den wederop bouw van ons geteisterd en verarmd land. Men onthoude zich ten eenenmale van expe rimenten. De t:ekomst van ons volk, van zijn munt en dus ook van het geld der kleinste spaar ders, hangt af van de mate, waarin de kiezers zullen be seffen, dat het belang van alle klassen en gezindten niet ge- diend kan zijn met een sys tematische bestrijding van het nog overblijvende dynamisme in Nederland. One volk heeft in vrijheid de moeilijkste tijden van zijn ge schiedenis doorleefd. Het heeft alle banden van zich afge schud en periodes van bloei bereikt door de vrijwillige in spanning van particulieren, niet door de inmenging van ambtenaren of het opleggen van dwangmaatregelen. Tot zoover deze waarschu wing. Wij zouden niet gaarne zoo ver gaan, dat wij alle regee- ringsbemoeiing op financieel en economisch gebied onge- wenscht verklaren. Maar vrij •onderschrijven deze waarschu wing in zooverre, dat wij ge kant zgn tegen è.1 te ver gaan. de regeeringsbemoeiïng. Een geleide economie is in tijden als deze noodzakelijk en het verleden heeft geleerd, dat we er met een „spel der vrije krachten" niet meer komen. Leiding van bovenaf is nood zakelijk echter: zij mag nimmer zóó ver gaan, dat daardoor het particulier ini tiatief wordt gesmoord. Volldlig onderschrijven wij, dat de financieele politiek dringend herziening behoeft. Het tekort over 1945 zal grooter zijn dan 3M> milliard gutden en over 1946 zal het tekort buitengewoon groot zijn. Als men bedenkt, dat voor den oorlog de geheele staatsbegrooting draaide om minder dan 1 milliard gulden, is het. duidelijk, wat uit be- teekent. Onze schuldenlast stijgt on- fus'Jbarend. Zij bedroeg in: 1944 1.161 millioen 1919 2.465 millioen 1929 2.838 millioen 1939 3.986 millioen thans 23.000 millioen Deze cijfers spreken boek- deelen. Er is trouwens meer. De bankbiljettencirculatie be droeg na de geldsaneering 1441 millioen. Zij is nu al weer gestegen tot 2175 mil lioen. Als men rich reken schap geeft van het feit, dat vóór den oorlog de circulatie niet meer dan 1000 millicen bedroeg, zal men moeten toe geven, dat het perspectief somber is en het inflatiespook nog altijd dreigt. Men zette de tering meer dan tot dusver naar de nering! Anders verarmt ons volk tot in verre geslachten! Geliefde van Goebbels voor Tsjechisch Volksgerechtshof. De Tsjechische film actrice Lida Barova, die genoemd wordt als de vroegere geliefde van Joseph Goebbels, staat tesamem met 9 andere filmactrices voor een Tsjechisch Volksgerecht terecht. De actrices worden beschuldigd van samenwerking met de nationaal-socialisten en van spionnage. Amerlkaansch vloot- bezoek aan Nederland. Te Washington worden plan nen uitgewerkt voor een be zoek van een Amerikaansch vlooteskader aan Nederland in dezen zomer. Admiraal Nimitz deelde mede, dat getracht wordt het slagschip „Houston" naar Nederland te laten gaan, dat genoemd is naar den krui ser „Houston", die in den slag om de Javazee ten onder ging. Het vlootbezoek is bedoeld als teeken van vriendschap. Long Island tijdelijk zetel der V. N. Het terrein op Long Island, waar voor den oorlog de we reldtentoonstelling is gehouden, is tot tgdeljjken zetel voor de bijeenkomsten van de V.N. gekozen. De afstand tusschen het centrum van New York en de nieuwe vergaderplaats wordt door den ondergrond- schen spoorweg in 40 minuten afgelegd. De beruchte Vlamingant en collaborateur uit twee oor- dr' August B:rms, werd Vrijdag-morgen te Brussel ge fusilleerd. Het wereldgebeuren. Ook Kaltenbrunner weet van niets. Het heeft er allen schijn van, dat als gevolg van het Poolsche initiatief de Spaan- sche kwestie volgende week haar climax tegemoet gaat. Zoowel de V.S. als Frank rijk, zullen n.l. het Poolsche verzoek om de aangelegen heid voor den Veiligheidsraad te brengen, steunen en daar mee staat vast, dat zij een punt van de agenda zal wor den. Wel schorten de V.S. een oordeel over een in te stellen actie op, tot de standpunten nader zijn uiteengezet. De Engelschen voelen nog steeds erg weinig voor bemoeiingen van den Veiligheidsraad en Be vin heeft dan ook de Fran- sche voorstellen tot economi sche sancties positief van de nand gewezen. Het zal hem echter niet meevallen in die houding te blgven volharden, zonder den schijn op zich te laden Fran co de hand boven het hoofd te houden, zonder zich daar mee vooral aan hevige critiek bloot te stellen. De uitslag van de komende, ongetwijfeld levendige debatten in New York kan wel eens zeer be langrijk worden voor Franco. De vraag of de Perzische kwestie weer aan de orde komt in den V. R., is nog niet beantwoord. Perzië houdt er aan vast. Rusland heeft laten weten, dat het ervan overtuigd is, dat de regeering van Iran vóór Maandag zal verzoeken de kwestie van de agenda te schrappen. Boven dien zal Rusland een even- tueele behandeling als een onvriendelijke daad beschou wen en als de Raad dat pro bleem wel aansnijdt, loopt Gromyko vermoedelijk weer weg Ook de conferentie van de ministers van de GrooteVier op 25 April a.s. in Parijs heeft nu definitief haar beslag gekregen, nu na Bevin en Bidault ook Molotov zijn in stemming met het Amerikaan- sche voorstel heeft betuigd. Zooals men weet, zullen de vredesverdragen met Italië en de Balkanstaten besproken worden. Deze onderwerpen zijn ook vorig jaar in Londen ter tafel gekomen, maar door het halstarrig. optreden van Molotov was men aan het eind geen stap verder dan aan het begin en besloot men in arren moede maar de con ferentie te verdagen, in de hoop dat de tijd de stand punter nader tot elkaar zou brengen. Volgens waarnemers is dit inderdaad het geval wat Italië betreft. Over de verdra gen met Roemenië, Bulgarije en Hongarije zal nog wel een hartig woordje gesproken moeten worden. De Russen beschouwen deze landen als hun eigen invloedsfeer. Dat beteekent, dat zij er met alle middelen, democratisch of niet, naar streven regeeringen in het zadel te brengen, die of geheel communistisch zijn of in elk geval zeer vriendelijk gezind tegenover de Sovjet- Unie. Engeland en Amerika eischen ook toegang tot deze landen voor het aanknoopen van eco nomische betrekkingen en wenschen vrije scheepvaart op de Donau en beperking van de strijdkrachten der Midden- Europeesche staten. Het riet er met dat al naar uit, dat nog heel wat water door de Seine zal moeten stroomen voor de diplomaten en staats lieden het er in Pargs beter zullen afbrengen dan in Lon den. Onderwijl maakt het proces te Neurenberg langzaam maar zeker voortgang. Na de weinig geslaagde ver dediging van Keitel was gis teren Kaltenbrunner aan de beurt om zich te verantwoor den. De vroegere chef van den voormaligen Sioherheifrsdienst, verklaarde zich Zoo .waar ver antwoordelijk voor al het slechte, dat sinds zijn benoe ming was gebeurd, echter al leen voor zoover hij er Iets vanaf wist en dat was niet veei Vele stukken waren welis waar met zijn naam ondertee kend, maar dat geschiedde meestal in schrijfmachine- schrift of in facsinile, dus bui ten zijn voorkennis. Hn hoopte dat het tribunaal deze „oprechte uiteenzetting" zou willen aanvaarden. Wij vermoeden echter zelf reeds, dat deze hoop wel gdel zal blijken. 300 nieuwe auto's voor artsen. Binnenkort worden ln Ne derland 600 nieuwe personen auto's verwacht. Deze ztfn uit sluitend gereserveerd voor de artsen en veeartsen. Eerst na binnenkomst en verdeeling van dit kwantum zullen de meerde re in te voeren nieuwe wagens ter beschikking komen van het zakenleven. Met de verdeeling wordt ten zeerste rekening ge houden met de drie Zuidelijke provincies, in het algemeen gesproken de geteisterde ge bieden, hetwelk moge blijken uit het percentage, dat tot nu toe aan de geteisterde gebieden werd toegewezen. Van het tot op heden Inge voerde aantal van 275 nieuwe wagens werd ruim 45 r;0 aan deze gebieden toegewezen KORTE PREDICATIE HEILIGE DAGEN. Morgen Palmzondag Morgen begint de eenigt week van het jaar, die sinds eeuwen gewijde geschiedenis de stiüe, ae heilige week heet, de week von Witten Donder dag, Goeden Vrijdag, Stillen Zaterdag. frAch", hoor ik een koel- nuchteren krantenlezer mompe len: „Klets niet over heilige dagen en heilige weken. Alle dagen zyn gelijk. De dagen zijn, sooals wij, menschen, ze maken. En zelfs de Bijbel praat niet over de 'viering, van een zgn. Goeden Vrijdag'. Laat dat gedoe nu maar schieten. Wij werken dit jaar op Goeden Vrijdag. Wij kunnen dezen werkdag bij den wederopbouw beslist niet missen Vriend, ik zal u laten uit. spreken. Ik zal luisteren Maar hoor, hoor! Daar klinkt in de verte een andere stem, een koor van stemmen. Ik hoor voetstappen Ik hoor een geruisch. Er is zoo iets als een oploop. iVat ge beurt er f Langs mjjn Tiuis gaat een menschenmenigte. Zy voeren een gevangene mee. Tusschen hen in loopt een jongeman, ge slagen, uitgeput, vermagerd, bleek, bebloed. En achter hem loopt een man met een kruis balk. Wat moet dat t Waar gaan zij heen f Zij gaan de stad uit. Deze ge vangene moet dood. Zij hébben bij de overheid hun zin gekre gen en net zoo lang geroepen. „Hij moet aan het kruis", tot het doorging. En nu volgen al deze menschen opgewonden en nieuwsgierig dezen stoet om het einde bij te wonen. Maar wonderlijk Als deze gegeeselde, afgemartelde uit- geworpene eenmaal opgehan gen ia, gaat hij spreken en bid den. Hij wendt zich tot zijn moeder en tot zijn mede-kruise- ling en hij bidt voer zijn vij- anden om vergeving. En hy sterft zonder verweer of pro. test. En zijn laatste levensge tuigenis in één woord is: Het is volbrachtVolbracht is al wat Hij lijden moest. Vergeving, verzoening en vernieuwing zyn nu verworven. Het Jubeljaar begint. Dit naakte kruis is de bloeiende Boom van het eeutct- ge leven. Zie, dat is Goede Vrydag. Het is de dag van Jezus Christus, die sterft om ons te doen her leven. Zullen wj depen eenigen dag niet heilig noemen en als Chris tenen als bij uitstek Christelij- ken feestdag vieren f B. Het vertrek van de Marine uit Vlissingen. VRAGEN VAN TWEEDE KAMERLID MES. Het Tweede Kamerlid, mr. dr. A. J. J. M. Mes, heeft aan den minister van marine de volgende vragen gesteld 1. Is de minister bereid mede te deelen, welke motieven aan wezig zijn voor het besluit on) de marine uit Vlissingen terug te trekken-? Is de minister niet van oordeel, dat Vlissingen om ver. schillende redenen aangewezen is als marinebasis 3. Indien de vorige vraag bevestigend zou worden beant woord, is de minister dan be reid nader te overwegen of de bovenbedoelde terugtrekking thans absoluut vereischt is of althans te overwegen of later de marine niet wederom te Vlissingen moet worden ge vestigd 4. Is de minister bereid om - indien terugtrekking ten feit zou moeten worden al thans in Vlissingen al datgene in stand te houden hetgeen la tere vestiging wederom ter stond mogelijk maakt INZAMELING LEGER DES HEILS Het Leger des Heils, dat zgn gansche apparaat, al zijn in richtingen en tehuizen in dienst stelt van den opbouw van Ne derland. leed ln den oorlog bij na twee millioen schade. Een nationale inzameling in April moet deze instelling weer be drijfsklaar maken. Door gul in te schrijven op inteekenlijsten, door overschrij ving op postrekening 440492 onder vermelding van E.V.O., door te geven bij de collecte van 15, 16 en 17 April en ge durende den soeldjesdag op Zaterdag 27 April, kan men meehelpen, door zijn sympa thie voor dezen arbeid om te zetten in een practische daad. 100.000 gulden voor Ned. Indië. Naar aanleiding van het be zoek dat oud-minister Weiter, de loco-voorzitter van Neder land helpt Indië" gebracht heeft aan verschillende kam pen in Ned. Indië heeft .Ne derland helpt Indië" namens het Nederlandsche volk tele grafisch 100.000 verzonden om de allernoodzakelijkste voorzieningen van deze kam pen te laten treffen. Goede kansen voor dit seizoen. De eerste spinazie reeds binnen. Met stooten vaart het licht over het herwonnen land van Walcheren; scherp zonlicht afgewisseld met de schaduw van snel voortzeilende wolken. Voorjaar! In de slooten heeft zich reeds een groene weer schijn gevormd en het gras op de drooggebleven hoogten groeit welig. De bruine glad- geslibte akkers zgn zorgvul dig bewerkt; de grond van Walcheren ligt weer open BOET ZOUTCUFER. Van de ontzilting, ln de eerste plaats, zal het afhan gen of er van dezen grond geoogst zal worden en wat er geoogst zal worden. Het zoutcjjfer zal voldoende ge daald moeten zgn, wil men een redelijk product nog niet eens een wonder, zooals op Tholen kunnen verwach ten. Het zoutcijfer drukt uit he.t aantal grammen, dat nog in een liter grondwater aan wezig is. Vlak na de inunda tie was dit getal voor alle plaatsen 30, d.i. de zoutconcen. tratie van zeewater. Het moet echter tot 10 of minder ge daald zijn, wal men cultuurge wassen kunnen verbouwen. Hiervan komt gerst in de eer ste plaats in aanmerking. Iets meer zoutgevoelig zijn zomer, tarwe, haver, lucerne en sui kerbieten. Een nog lager zout gehalte vragen o.m. aardap pelen. Voor vele groenten moet het zoutcijfer zelfs bene den 5 zijn. ZOUTKARTEERING VAN WALCHEREN. De wetenschappelijke afdee- ling van den Dienst Landbouw- herstel heeft voor alle per- ceelen op West-Walcheren dit zoutcijfer vastgesteld. Onder zocht werd hierbij die laag van den bodem, waarin de plan ten wortelen, d.i. van 5 tot 20 c.m. diepte. Uit de onge veer 15 steekproeven die men van elk perceel nam, werd het gemiddelde zoutcijfer bepaald. Deze zoutkarteering in juist klaar gekomen. Over het al gemeen vielen de zouterjfers erg mee, dank zi) den over- vloedigen regen- en sneeuw val van eenige weken gele den. Men stuit echter op zeer groote verschillen in de ont zilting. Er zijn hooge zande rige gronden, die practisch ontrilt zijn. Voor andere laag. gelegen perceelen was daar entegen het zoutcijfer soms nog zeer hoog. Hierbij doet zich nog het eigenaardige verschijnsel voor, dat gronden, die afwisselend geïnundeerd en droog waren, een hooger zoutcijfer vertoo- nen dan men zou verwachten, waarschijnlijk doordat, telkens wanneer de grond droogviel en indroogde, het zout hierop achterbleef, zoodat tenslotte een lichte zoutkorst ontstond. Iets dergelijks zal men de zen zomer bij droog en warm weer ervaren, wanneer het veel zoutere bodemvocht uit de dieper gelegen lagen naar boven trekt en aan de opper vlakte verdampt. Bij een hee- ten zomer verwacht men dan ook een verhooging van het zoutgehalte. DE PRODUCTEN VAN DIT SEIZOEN. Van een groot gedeelte van dc oude landbouwgronden van Walcheren is de ontzilting wel zoo ver gevorderd, dat gerst verbouwd kan worden. Onge veer 4000 ha. worden thans met gerst ingezaaid. Voorts maken zomertarwe en voe- dertarwe een goede kans. Sui kerbieten zijn eveneens weinig zoutgevoelig: de teelt hiervan is echter minder geschikt, om dat bij het oogsten .de zilte grond te diep omgewoeld wordt. Naast de lucemeklaver zal men ook gras inzaaien. 800 ha. als tgdelgk grasland met een mengsel van roode klaver en Italiaansch Raygras, 800 ha. als blijvend grasland met een mengsel o.m. van Engelsch Raygras. De oorspronkelijke graslan den zullen zich niet zoo ge makkelijk herstellen, daar zg over het algemeen laag liggen en nog weinig ontzilt zijn. In verband hiermee zal men het te schaarsche graszaad waar schijnlijk niet op deze gronden riskeeren. De tuinbouwgronden daar entegen zijn, daar zg over het algemeen uit hoogen lichten grond bestaan, voor een groot gedeelte reeds ontzilt. Maar op de plaatsen, waar niet direct een goede oogst te verwachten is, zal het oude bouwland van West Walche ren op groote schaal worden ingezaaid. Niet alleen, omdat dit een wijze van onkruidbe- strijding is en vegetatie de structuur van den grond ten goede komt, maar ook omdat de gewassen den grond een bedekking zullen geven tegen slagregens, waardoor deze weer zou kunnen dichtslaan. DE EERSTE OOGST BINNEN! Dichtslaan van den grond is een van de gevaren, die dit jaar nog kunnen dreigen. Het optrekken van het zoute bo demwater bij droog warm weer is een ander niet denk beeldig gevaar. Het bleek o.m. op Tholen, waar het zoutcij fer tgdens de zomermaanden verdubbelde. Wat lichte re genbuien in Mei en een koele, niet al te droge zomer zijn de wenschen voor dit seizoen. De kansen voor Walcheren staan niet slecht. Op vele plaatsen is de gerst reeds boven en deze week werd als eerste product van den herwonnen grond van Walcheren, uit St. Laurens versche spinazie aan gevoerd. I»ti nplrlrpr Hrarht hebben uitgelaten in den geest jan L/cKKcr Di«icni van; Als ik nog. e6D3 terug._ kom steel ik 10 maal zooveel als ik ooit had". Woensdag werd in vijf auto's onder be waking de tocht naar Wester- bork aanvaard, vanuit Amers foort waren 300 zakken turf- cokes meegenomen, terwijl Kardoes in het bezit was van tenminste 20 vellen rantsoon- bonnen. Zelfs d.e paarden van mevr. van Geelkerken waren „gered". De evacué's spraken openlijk van het gevluchte hoofdkwartier. Natuurlijk was bij de uitrusting ook een mand met flesschen jenever. Van de vlucht zelf is, zooals uit het rapport blijkt, niet veel geko men en tenslotte was het heele gezelschap weer in Utrecht te rug, waar een hartig gesprek plaats vond tusschen den rap porteur Dekker en den plaats vervangend leider van Geel kerken. Het rapport vertelt dan nog, dat de cpperheerban- leider Damhof opdracht had gekregen (welke opdracht hg overigens niet heeft uitge voerd) voor van Geelkerken en zijn gezelschap in Duitsch- land een landhuis te vorderen. rapport uit. Het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie heeft het eerste nummer van haar or gaan „Nederland in oorlogs tijd" het licht doen zien. In dit eerste nummer komt een interessant artikel voor over „dclle Dinsdag" op het hoofdkwartier", een geheim rapport over de houding van van Geelkerken, Zondervan, Kardoes (organisatieleider van de N.S.B.Mussert's ad judant Kessler en Alblas (be heerder van de stichting het Nationaal Tehuis). Het is een rapport, uitgebracht door den gemachtigde voor de provin cie Zeeland, J. Dekker, aan Mussert persoonlijk en nam een belangrijke plaats in de stukken, die Mussert ten na- deele van van Geelkerken verzamelde, in. Uit den tekst ontleenen wij, dat de in het rapport genoemden op Maan dagavond 4 September in uiterst nerveuse stemming ten huize van Zondervan bijeen kwamen. Men besprak de mo gelijkheden tot een direct ver trek en sprak af, voorloopig via Westerbork te gaan. Men zou Dinsdags vertrekken. Over Mussert werden harde noten gekraakt, maar Rauter werd geprezen. „Gelukkig dat we Rauter neg in Nederland heb. gen, zoolang die er is dreigt voor ons geen gevaar". In het rapport wordt dan verder gezega dat in den loop van Dinsdag talrijke kopstuk ken zich verzamelden in Apel doorn, waar speciaal door van Geelkerken en Zondervan alle moeite werd gedaan om geld en levensmiddelen bijeen te garen. Van Geelkerken zou zich, volgens het rapport o.a. Rust nog allesbehalve teruggekeerd. Japansche opleiding voor „Indonesische" vliegers te Batavia. De B.B.C. meldt uit Bata via, dat de laatste dagen niet minder dan 12.000 man aan Engelsche en Britsch Indische troepen uit Soerabaja vertrok ken zijn. Hun bestemming is onbekend. Een woordvoerder van de Ned. Indische regeering heeft verklaard, dat er voor dege nen, die in de kampen vertoe ven een nieuwe periode van wachten is aangebroken. Nog dag aan dag wordt er ge schoten, nog steeds worden er menschen gedood, nog steeds vertoeven extremisten in de leerschool der Japanners. Er is echter ook nog een andere methode van vechten, n.l. nadenken. Voorts deelde de woordvoerder mede, dat sedert 28 Febr. 12.000 Japan ners Sumatra hebben verla ten, maar dat er nog duizen den aanwezig zgn. VRAGEN VAN KAMERLID Het kamerlid van Kempen heeft aan deu minister van overzeesche gebiedsdeelen ge vraagd of het hem bekend is, dat Japansche vliegtuigin structeurs met behulp van geallieerde zgde „Indonesi sche" vliegers opleiden, o.m. op het vliegveld Batavia, van waar met dit doel dagelijks naar Djocja gevlogen wordt. Gevraagd werd of dit met instemming van Nederland sche gezaghebbers geschiedt. Indien ja. waarom, en, zoo met, is dan daartegen gepro testeerd Wanneer dit niet is ge schied, wordt verzocht te be vorderen, dat alles zal wor den gedaan om aan het gesig naleerde onverwgld een eind le doen komen. Voorts wordt gevraagd of het juist is, dat het Engelsche militaire opperbevel op Java De staking der zeelleden. In Amsterdam liggen reeds 5 schepen die tengevolge var de staking der zeelieden, voor namelijk leden van de E.V.C., niet kunnen uitvaren. Behal ve het niet uitvaren van de „Oranjefontein", die gisteren zee had moeten kiezen, is er te Rotterdam weinig van een zeeliedenstaking te bespeuren. Er heerscht volmaakte rust en het scheepvaartverkeer is zoowel inkomend als uitgaand voor dezen n a-oor logssc her. tijd vrij normaal te noemen, terwijl de „Mecklenburg" van de maatschappij „Zeeland" nog steeds aan de kade ligt, on derhoudt de „Batavier 2" een regelmatigen dienst op Har wich, zoodat er van stagnatie nauweigks gesproken kan wor den. Er worden nu via de arbeidsbureaux wachtgelders opgeroepen. Weigeren ook de ze te monsteren, dan verliezen rij automatisch hun wachtgeld. aan de T.RX krijgsmateriaal zal verschaffen, voldoende voor twee bataljons (inleen) om in staat te zgn de ge ïnterneerden -welke doör de T.R.I. zulten worden geëva> cueerd naar de havenplaatsen te beschermen, terwijl weder om de T.R.I. zal zorgdragen voo.' de evacuatie van de Ja pansche krijgsgevangenen op Java. Meent de minister niet, dat dit verschaffen van krijgs materiaal aan een niet onder het Nederlandsch gezag staan- de of daarbij ingeschakelde krijgsmacht op grondgebied, dat onder Nederlandsche sou- vereiniteit staat, een flagrante schending van de Nederland sche souvereiniteit oplevert en daarom niet toelaatbaar is. En België lacht! Zonderlinge loop van Hollandsch geld. Velen zullen het besluit der Nederlandsche regeering. dat voor reizen naar België Frankrgk geen visum meer noodig is met blijdschap heb ben begroet Onder normale omstandighdeen was daar ook stellig reden voor, doch nu de situatie zoo is, dat in België letterlijk alles en in Nederland nog niet bepaald veel jte koop is, ontwikkelt rich een onge- wenschte toestand. Wat is na- melgk het gevat Alleen zaken lieden mogen per dag 30 voor verblijfkosten naar België me- denemen. Plezierreizigers kun nen dus geen francs krijgen. Maar wie in België komt, kan er ook met Hollandsch geld te recht, alleen tegen 'n hoogeren koers, welke momenteel om 8 francs voor een gulden schom melt, terwijl de officieele koers 16 bedraagt België zit momenteel tjok vol met Nederlandsch geld, dat er niet alleen door smokkelaars gebracht kan zgn, want het loopt in de millioenen. Wat doen nu de Belgen? Ze gaan met Nederlandsch geld zaken doen in Nederland. Speciaal in goud en dergelijke waarder. hebben de Belgen interesse, waardoor flinke winsten wor den gemaakt Hollandsch geld tegen 8 francs een gulden, de helft van den normalen koers, dat gebruikt wordt om in Ne derland zaken te doen Het is thans reeds zoover, dat men in België nauwelijks meer van een normalen koers spreekt en alles te koop is voor Hollandsch geld tegen zwarten koers. Dat dit een leelijk lek is spreekt vanzelf. Engeland contra Guatemala. Het Int. Gerechtshof te 's- Gravenhage krijgt werk. Als eerste zaak zal nl. behandeld worden het oude geschil tus schen Engeland en Guatemala over Britsch Honduras, welk gebied in 1859 wederrechtelijk door Engeland in berit zou zgn genomen. In 7 uur iijds een noodwoning. Onder auspiciën van het „Nationaal Instituut voor Goedkoope huisves ting" werd in den tijd van 7 uur een „Bel gisch huis" opgetrok ken. Deze metalen bun galow bevat 6 kamers met een hoogte van 2.74 M. De oppervlakte van ieder vertrek is afhan kelijk van de bestem ming, welke men daar aan wenscht te geven. De oppervlakte van het geheele huis is 80 vier kante meter. Het mate riaal weegt 80 ton. De wanden zijn dubbel en de tusschenruimte van 5 8 cM. is opgevuld met 3 glaszijde, dat het dub- bele voordeel heeft koel te zijn in den zomer en de warmte tegen te B houden in den winter. 3 De afvoerbuizen zijn 8 geheel uit metaal ver- vaardigd en het huis is voorzien van water, gas S en electriciteit. De lucht- 3 toevoer is volgens de 3 laatste technische prin- cipes aangebracht. Ook een ijskast ontbreekt 3 niet aan deze zeer ge riefelijke woning. Corrupte M.G.-officier veroordeeld. Hedenmorgen stond te 's- Gravenhage voor den krijgs raad te velde, gepresideerd door maj. mr. Van Erk, te recht mr. H. W. G. Dessing, die in zijn functie van res. le lt. voor den algemeenen dienst bij het MG., een zekeren J. A. G., bedrijfsleider bij een der bioscooptheaters, had geholpen bij het opsporen en terugbren gen van proj'ectieapparatén, die door de Duitschers waren ge roofd. Toen G. deze apparaten terug kreeg, stelde hij beklaag de een bedrag van 500 ter- hand, hetgeen deze geaccep teerd heeft. Hiervan heeft hij geen mededeeling gedaan aan zijn chef, hetgeen hem nu ten laste werd gelegd. Bij het huishoudelijk verhoor had verdachte steeds ontkend het geld te hebben aangeno men. Voor den officier-com missaris gaf hij dit feit echter wel toe. De auditeur militair, die het een zeer ernstig feit vond, dat een officier zich schuldig maakt aan corruptie, eischte zes maanden. Na een pleidooi van den verdediger, die op juridische gronden vrij spraak vroeg, veroordeelde de raad hem tot 2 maanden ge vangenisstraf en verbeurdver klaring van het geldsbedrag. De B. P. M. boort naar gas. Tusschen Lutte en Dene- kamp boort de B.P.M. thans naar gas, zooals reeds voor den oorlog de Duitschers dat even over de grens bij Bent- heim hebben gedaan. Indien dit werk succes heeft, opent dit speciaal voor het Twentsche industriegebied, groote pers pectieven. Men heeft thans reeds een diepte van 1400 m. bereikt en er is reeds een klei ne hoeveelheid gas aangeboord, die echter nog van geen be- teekenis is. Men hoopt op een diepte van 1500 m. grootere hoeveelheden gas aan te tref fen. Bij K.B. is benoemd tot ad judant-generaal en chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, de kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, die tegelijkertijd is benoemd tot schout-bij-nacht titulair. Ais gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een bil lijke papierverdeellng. verschijnt ons blad, uit hoofde van rijn formaat, heden Ln een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1