PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nederland en Australië Duitschland. Biggekerke, het slachtoffer van een vergissing. Uit de provincie. Hoofdredacteur G. Ballintijn (tnet redactioneels medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stirh- ting P.Z-C.» Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen- Commissle van Bijstand L. van Leeuwen. Ds. Al. L. W. Schocü. Vijs- 8ingen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 12 April 1946 189- Jaargang Nummer 87 ABONNEMENI bl'KlJb 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, t 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 1 2—, Bureaux gevestigd te Vllssingen "Walstraat 68-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg: Londensche Kaal 29 tel 2077 cn 2924, Ooe» Turfkade 15, tel. 2475. üostburg üratemastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C- GEEN DEFINITIEF BESLUIT. De protestdemonstratie in de Scheldehal te Vlissingen tegen het vertrek der Kon. Marine uit de stad van De Ruyter is een waardig protest geweest. Er hing geen sfeer van oproer, er hing geen sfeer van verzet, maar er hing in de tot de laat. gte plaats gevulde zaal een stemming van diepen, diepen ernst. De menschen, die hier aanwezig waren, waren door drongen van het feit, dat het vertrek der Marine uit Vlis singen, een blijvend vertrek, gelijk zou staan met 'n nieuwe ramp voor Vlissingen, voor Walcheren, voor Zeeiand. Aan hun bezorgdheid voor de toe komst van hun stad, hun eiland, hun provincie, hebben zij uiting gegeven zonder dat er één enkele wanklank werd gehoord en uit ieder woord, dat er gesproken werd, klonk de liefde op, die allen bindt aan dit zoo doodelijk getroffen deel van Nederland. Vele grieven, die Zeeland heeft, werden hier uitgespro ken. Het is te hopen, dat er aandacht aan zal worden ge schonken. Op één ding dient echter de aandacht te worden gevestigd. En wel op het feit, dat de mi nister van marine in telegram, men aan den Commissaris der Koningin en aan het gemeente bestuur van Vlissingen heeft medegedeeld, dat geen defini tieve situatie wordt geschapen door het thans genomen besluit Om de Marine uit Vlissingen weg te nemen. Dit beteekent, dat het mo- geltfk blijft, dat te zijner tijd op dit besluit wordt terugge komen en Vlissingen weer op nieuw Marinestad zal worden. Met een dergelijke vage toe zegging kan Vlissingen, kan Zeeland evenwel niet tevreden zijn. Zeeland heeft er, na alles wat er in dezen oorlog is ge schied, recht op, dat van re- geeringswege de mededeeling wordt gedaan, niet dat de mo gelijkheid bestaat, dat de Ma rine „eens" zal terugkeeren, maar dat, zoodra onze marine: in Indië niet meer op zoo groo- te schaal moet worden ingezet als thans het geval is, de Ma rine zonder eenig voorbehoud naar Vlissingen zal terug- keeren. Alleen als die toezegging ge- - daan wondt, zal Zeeland gerust zijn en weten, dat de eeuwen oude tradities niet verbroken zullen worden, dat de strate gische beteekenis van Vlissin- Ctot haar recht zal blijven nen, dat ook in Den Haag wordt ingezien, dat een nieuwe slag toebrengen aan Zeeland op net oogenblik ontoelaatbaar is. Zeeland wil, na de geweldige offers, die het in dezen oorlog heeft moeten brengen, na allen rampspoed, dien het moest doorstaan, terughebben wat het voor den oorlog, in gunstiger omstandigheden, bezat. Mag dit een onbillijk ver langen worden genoemd Vanzelfsprekend niet. En daarom wacht Zeeland met spanning op de toezegging der regeering, dat de Marine i n elk geval naar Vlissingen zal terugkeeren. Zoolang die niet gegeven is, zal Zeeland niet rusten Monetaire overeenkomst m$t Frankrijk, Dinsdag werd te Pargs een monetaire overeenkomst tus- schen Nederland en Frankrijk geteekend. De overeenkomst geldt voor ontoepaalden tijd en kan steeds met een termijn van drie maanden worden opge zegd. De koers van den Fran- scheh franc is vastgesteld op 2.2273 per 100 francs en kan slechts worden gewijzigd na voorgaand overleg tusschen beide partijen. Wederzijds wordt een mone tair crediet verleend, dat f 40 millioen resp. 'n overeen komstig bedrag in Fransche francs bedraagt. Wanneer het saldo na com pensatie der wedepzijdsche re keningen dit crediet over schrijdt, is het crediteurland gerechtigd goud te verlangen. Fokker kan niet in Amsterdam blijven. Op vragen van een raadslid heeft B. en W. te Amsterdam geantwoord, dat de Fokker fabrieken niet in of nabjj Am sterdam kunnen blijven. Men heeft moeten kiezen tusschen een vliegveld of vliegtuigin dustrie, waarbij de keuze op de wereldluchthaven Schiphol is gevallen. Proefvluchten dicht bjj een drukke luchtha ven zijn onverantwoord. Spaansche nationaliteit voor Gestapo-agenten? Volgens de Daily Sketch heeft de Britsche ambassadeur te Madrid, sir Victor Mallet, de Spaansche regeering ver zocht een onderzoek in te stel len naar het verleenen van de Spaansche nationaliteit aan 274 Duitschers, van wie velen voormalige Gestapo-agenten zijn. De gebouwen van den Vol kenbond te Genève zullen ge bruikt worden voor het huis vesten van de Europeesche af deeling der Vereenigde Naties. .J<et Wereldgebeuren Annuleering der Indische orders aan Australië te wijten. Havenarbeiders dicteerden buitenlandsche politiekl Het besluit van de Ned- Indische regeering om in Australië geplaatste orders tot een bedrag van 6 millioen pond te annuleeren, heeft be grijpelijkerwijs in Australië diepen indruk gemaakt, ja ontsteltenis gewekt. De „Melbourne Argus" ci teert de woorden van den Ne- derlandschen gezant van Aers- sen, die o.m. heeft gezegd: „De feiten en de cijfers spre ken vcor zich zelf. Voor beide landen is het zeer te betreuren, dat zoo iets moest gebeuren. Wij willen zaken doen, doch geen moeilijkheden veroorza- Ken en indien de goederen niet naar Java kunnen verscheept worden, is er heel weinig wat de Ned.-Indische regeering er aan kan doen". De „Argus" zegt verder, dat de Nederland- sche ambtenaren ongaarne over deze zaak nog nader spre ken: zij schijnen op een filo sofische wijze te aanvaarden de volledige mislukking van alle gedurende 3% jaar ge maakte plannen tot het vesti gen van zakenrelaties, welke voor Australië, zoowel als voor Ned.-Indië hoogst waardevol zouden zijn geweest. De ver tegenwoordigers van de desbe treffende industrieën hebben medegedeeld, dat de Australi sche export die voor Ned.-Indië bestemd was, zou worden aan gewend als een schenking voor andere landen, meer in het bijzonder voor de Ver. Staten". In een hoofdartikel is de „Argus" van meening, dat de vestiging van de Ned.-Indische regeering in Australië gedu rende den oorlog nieuwe moge lijkheden voor den handel had oeopend en ons (den Austra liërs) waardevolle relaties had verschaft. Welke ook de uit eindelijke regeeringsvorm van Ned.-Indië moge zijn, hij is ten nauwste met onze toekom stige veiligheid verbonden. Al deze overwegingen hebben geen rol gespeeld om één on vergeeflijke reden, nl., dat de havenarbeiders de buitenland sche politiek voorschrijven aan de regeering, tot wier uitslui tende bevoegdheid deze toch behoort. In een hoofdartikel betreurt ook de „Telegraph" de dooi de Ned.-Indische regeering verrichte annuleering van or ders van Australische goederen tot een waarde van 6.000.000 p. st., zulks door het vastge houden worden der schepen en is dan verder van meening: „Het is waarschijnlijk, dat wij tengevolge hiervan een pijnlij ken terugslag voor de toe komst zullen ondervinden. Ned.-Indië had een van onze rijkste markten, speciaal voor onze fabrikanten kunnen wor den. Bij het produceeren van de goederen, die deze eilanden noodig hebben, hadden tien duizenden werk kunnen vin den. De havenarbeiders, die de schepen verhinderen uit te varen, doen precies hetzelfde als Hitler met zijn kleine bende en Mussolini met zijn naar verhouding even kleine min derheid in Europa gedaan heb ben. Zij maken groot lawaai en hebben de gekozen wettige regeering vrees aangejaagd." In een hoofdartikel van de „Sydney Morning Herald" wordt o.m. het volgende ge zegd: „Onze goede relaties met een nabuur, die op handelsge bied waardevol voor ons Is, worden op een ernstige manier in gevaar gebracht door de actie van de havenarbeiders. Zeven waardevolle schepen zijn zeven maanden lang moed willig in de Australische ha vens stilgelegd, terwijl de mi nisters bij zulk een schaamte vol schouwspel passief blijven. Australië steekt wel af in hou ding om de reeds moeilijke problemen, waarvoor de Brit sche opperbevelhebber van S.E.A.C. zich gesteld ziet, nog te vermeerderen". De Australische premier heeft intusschen in het parlement medegedeeld, dat de annulee ring een gevolg Is van gebrek aan betalingsmiddelen. Zijn verklaring werd met hoonge lach begroet door het parle ment Gelukkig ziet men overigens in Australië goed in, dat de schadepost, die men thans te incasseeren krggt, aan eigen schuld te wijten is. Het vast houden van de Nederlandsche schepen in Australië was wei nig minder dan een schandaal! Rooseyelt-herdenking. Vandaag een jaar ge leden bereikte de wereld het verpletterende be richt van het heengaan van Pres. Roosevelt. De Am. radio zal dezen sterfdag plechtig her denken. Over den kortegolfzen- der van 301 m. zal ra dio Hilversum om 19.15 een heruitzending in de Ned. taal verzorgen. Millioenenzwendel van Duitsche firma ontdekt. De geallieerden hebben ont dekt, dat do Duitsch. firma Otto Wolff, vroeger een der grootste Duitsdie staalcon cerns. in den oorlog In het groot heeft gezwendeld, door geblokkeerde marken in Frankrijk voor een derde van de waarde in te koopen tegen „bezettingsfrancs". Ook wer den o.m. in Nederland aandee- len tegen bezettingsgeld op- fekocht, om in Zweden t< unnen verkoopen. Van de in Frankrijk verkregen papieren winst van 110 millioen R.M. voor het Rijk, kreeg Wolff bij na 2iè millioen commissie. Er werd voor ca. 50 millioen mark Fransdie, Belgische en Nederlandsche fondsen oDge- kocht. De Partij van den Arbeid over Franco-Spanje. De Tweede Kamer-fractie van de Partij van den Arbeid heeft zich met een resolutie tot de regeering gewend, waar in o.m. de wenscheiijkheid wordt uitgesproken, dat de re geering nauw overleg pleegt, met de andere Westersche de mocratieën, om te bevorderen, dat 't thans in Spanje bestaan de regime wordt vervangen door 'n werkelijk democratisch op vrije meeningsuiting en vrije partijvorming berustend stel sel, waarbij zjj gezamenlijk de taak hebben, dit democrati sche Spanje door economische en financieele hulp in zijn we deropbouw bij te staan. Komt In Londen aan de orde. Te Den Haag is medege deeld, dat de Nederlandsche mi nisters bij hun onderzoek aan Londen niet alleen de Indonesi sche aangelegenheden met de Britsche regeering zullen be spreken, maar dat ook de Ne derlandsche belangen by Duitschland aan een gedach tenwjsseling onderworpen zul len worden. Zoo zal onder meer worden stilgestaan by den Nederland- schen handel met de Britsche bezettingszone van Duitsch land, by de vervanging van Hamburg als doorvoerhaven door Rotterdam en by den toekomstigen status van het Roergebied en bet Rynland. Met de Belgische regeering is de Nederlandsche regeering van oordeel, dat by het bepa len daarvan rekening wordt gehouden met de Nederland sche belangen. Het bovenstaande bericht is vooral van beteekenis omdat op de conferentie van ministers van buitenlandsche zaken, wel ke op 25 April te Parijs wordt gehouden, het probleem van Rijn en Roer eveneens wordt behandeld en reeds thans be sprekingen gaande zijn tus schen Frankrijk en Engeland over de verdeeling van de Roerlcolen. DE VIERING VAN DEN BEVRIJDINGSDAG. Er is gebleken, dat in som mige gemeenten plannen wor den beraamd voor een twee- of driedaagsche feestviering ter gelegenheid van den bevrij dingsdag. De minister verzoekt de bur gemeesters hét vormen van dergelijke plannen tegen te gaan. of de uitvoering ervan te voorkomen, daar het den wensch der regeering is, dat de feestviering tot den namiddag van 4 Mei wordt beperkt. Al leen in de mynstreek is de feestviering op Zondag 5 Mei gesteld. Niemöller beschuldigt Ds. Niemoeller, de bekende Duitsche anti-nationaal socia listische predikant, die jaren in een concentratiekamp heeft doorgebracht, heeft scherpe critiek uitgeoefend op het feit, dat alle Duitschers, de be schuldigden in Neurenberg in begrepen, thans trachten de schuld voor wat er gebeurd is en de misdaden, die door het Duitsche volk zgn begaan, af te wentelen op Hitier en Himmler. Hij merkte op, lang te hebben gemeend, dat ook hjizelf onschuldig was, omdat hij immers zoo lang in een con centratiekamp had gezeten. Hij was echter tot ander in zicht gekomen. Ais alle predi kanten in Duitschland destijds het nationaal socialisme vanaf den kansel hadden veroordeeld, zouden er misschien 40.000 martelaren meer zijn geweest, maar de gruwelen, die zich later voltrokken hebben, zou den achterwege zijn gebleven, zoo merkte Niemoeller op. Nederlandsch water vliegtuig vermist. Twee Thunderbolts van de R.AF. hebben vergeefs ge zocht naar een Nederlandsch Satalina-watervliegtuig, waar van bericht was, dat het 19 km. ten O. van Soerabaia or zee was neergekomen. Na 41 minuten zoeken hebben zij be. richt wel een geelachtige olie vlek op zee, maar geen wrak te hebben gezien. BONNEN VOOR BLOEM EN ZUIDVRUCHTEN. In de door ons ontvangen officieele bonnenlijst werden, naar bij informatie is geble ken twee verkeerde bonnen opgegeven. Van de bonkaarten KA, KB, KC 604 is de bon 179 alg. (niet 791) aangewezen voor 200 gr. bloem en de bon 180 alg. (niet 801) aangewezen voor 100 gr. gedr. zuidvruchten. Rotterdams bouwplan. De plannen voor den her bouw van de stadskern van Rotterdam zgn openbaar ge maakt. Rondom den toren van de groote kerk komt een nieu we moderne stadskern Het stelsel van hoofdverkeerswegen in het stadsplan is zoodanig in gericht dat het Hofplein, het van Hogendorpsplein en het Beursplein de knooppunten blij ven. De spoorwegen hebben grootsche plannen voor een nieuw centraal station. Recht tegenover dit station is een plein geprojecteerd. Ook ver der zijn er plannen voor een nieuw viaduct, pleinen, singels en parkaanleg. Het plan zou in 15 jaar gereed kunnen zijn. Herbouwplannen en toekomstige uitbreiding. Program voor dit jaar. Biggekerke wordt gebom bardeerd; 15, 20 minuten lang cirkelen de vliegtuigen boven het dorp, tot dit op vele plaat sen in een onherkenbaren hoop puin is veranderd. Waarom Men heeft later wel veronder steld. dat dit bombardement bedoeld was voor de verster kingen aan de kust. Hoe het ook zy, bgna 50 slachtoffers zijn er dien avond te betreuren geweest en een groot aantal luizen, waaronder de Ned. Herv. pastorie, de Ned. Herv. school, het schakelstation van de P.Z.E.M. en de smidse, wer den zwaar beschadigd of ver nield. Op dien ongeluksavond heeft een verminkt Biggekerke zijn schatting aan den oorlog be taald. In de kom van het dorp ko men 31 panden voor herbouw in aanmerking. De moeilijkheid hiermee is echter, dat de hui zen niet op hun oorspronkelij ke plaats terug kunnen komen Het is althans minder ge- wenscht, omdat ze schots en scheef en bovendien veel te dicht op elkaar stpnden. De perceelen z(jn dan ook opnieuw verkaveld; de woningen wor den nu bloksgewijs gebouwd en zijn van 'n behoorlijken achter tuin voorzien. Voor de over blijvende woningen is aan den „Zandweg" naar Valkenisse een nieuw blok van 6 woningen uitgezet. Dit jaar hoopt men nog te kunnen beginnen met het zet ten van een nieuwe pastorie, een smidse en een blok van 5 woningen, terwnl ook het scha. keihuis van de P.Z.E.M. en de monteurswoning herbouwd zul len worden. Ook in Biggekerke is bg den herbouw der wonin gen de eigenaar verplicht een architect te nemen. Êr werden hiervoor 6 architectenbureaux aangewezen, waaruit men kan kiezen. Maar de regeling van de schadevergoedingen, zooals die nu vastgesteld is, werkt natuurlijk ook hier den her bouw niet in de hand. TOEKOMSTPLANNEN. Na het herbouwplan heeft men ook in Biggekerke zijn ge. dachten over de eventueele uit breiding van het dorp laten gaan, zij het ook, dat dit nog niet direct nabije toekomst be treft. Deze uitbreiding werd naar het oosten geprojecteerd, zoodat men het plan uit kan voeren, buiten een eventueele uitbreiding naar de zijde van de trambaan, die mogelijk nog toekomst., eens straatweg wordt, om. Volgens het uitbreidingsplan zouden er 3 nieuwe straten bijkomen; een ervan langs de pastorie naar het oosten loo pend en twee daar loodrecht op. Met een verbindingsweg zou men van hieruit weer op den Koudekerkschen weg kun nen komen. Bij de bebouwing van deze nieuwe straten is gedacht aan open bebouwing. Op het ge deelte achter de Herv. pastorie zal later de nieuwe school voor Chr. volksonderwijs, zooals de Herv. school officieel heet, ko men, "met daarachter een speel weide. Meer naar t Noorden vindt men een vluchtheuvel, waaromheen oorspronkelijk water liep. Deze vjjver zal op nieuw worden uitgegraven en de omtrek van den vlucht' heuvel te zgner tgd in een plantsoen worden herschapen. NOODWONINGEN Of er in Biggekerke nog noodwoningen gebouwd zullen worden, is de vraag. Mogelijk voor enkele groote gezinnen, die men anders moeilijk zou kunnen onderbrengen. Wel zal een noodschool verrijzen in den vorm van een barak. Tot de hoopvolle perspec tieven behoort ten slotte ook nog de waterleiding, waarom trent het gemeentebestuur kort geleden een besluit ge nomen heeft. De aanleg hier van zal in hooge mate van de materiaalpositie afhangen. En zoo bouwt men ook in het dorp, dat het slachtoffer werd van een vergissing, aan zgn EEN NIEUW GENEESMIDDEL. Professor Nikolai Kra- silnikof heeft een nieuw geneesmiddel ontdekt, dat in sommige opzichten krachtiger van werking is dan penicilline. Proe ven met dit middel, dat men den naam van „as- pergilline" heeft gege ven, zijn genomen in Moskou. Leningrad en andere 'steden. Naar ge zegd wordt, kan „asper- gilline" gebruikt worden bij infectieziekten, welke niet door penicilline te genezen zgn. Zoo zou het met succes aan te wen den zgn tegen dysente rie, typhus en cholera. SCHOLEN VRIJ OP 80 APRIL. Op den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zullen de scholen vrijaf hebben. STEMMEN VOOR MILITAIREN. Bij de a.s. verkiezingen zul len alleen militairen kunnen stemmen, die in Nederland ver toeven. De grondwetherziening De voorzitter der Tweede Kamer had aan de centrale afdeeling voorgesteld het wetsontwerp tot het in ver betering nemen van verande ringen in de Grondwet Don derdag in de afdeelingen te doen onderzoeken en de cen trale afdeeling had conform besloten, In de openbare vergadering der Kamer van Donderdag heeft de heer Schouten (a.r.) bezwaren geopperd tegen dit besluit op grond o.m. dat voor een zoo belangrijke aan gelegenheid de tijd ontbrak, terwijl de urgentie van een snelle behandeling niet aan wezig was. Hg stelde voor het besluit der centrale af deeling niet te volgen. Dit voorstel werd gesteund door de heer en Tilanus (c.h.) en Bierema (11b.) en bestreden door de heeren van der Goes van Naters (Partij van den Arbeid) en Joekes (P. v. d. A). Het voorstel van den heer Schouten werd verwor pen met 53 tegen 20 st. NEDERLANDER IN FRANKRIJK TERECHT GESTELD. De Nederlandsche onderdaan Gedeon van Houten, die te Neullly agent van de Gesta po is geweest en 75 millioen francs heeft verdiend met den handel in Joodsche goederen, is in het fort van Chatillon gefusilleerd. Engeland bereid tot broodrantsoeneerlng. De Engelsche regeenng heeft zich in verband met den voedselnood. bereid verklaard het brood te rantsoeneeren. De regeering der V. S. acht de invoering der broodrantsoenee ring in Amerika onmogelijk. Het een of het ander.... Het blad van de Labour-par- tg, de Daily Herald, geeft een antwoord op de tegenwerpin gen van den Britschen belas tingbetaler, die 80 millioen pd. st. per jaar moet betalen aan bezettingskosten voor de Brit sche zone in Duitschland. Het antwoord luidt: „indien wij het bedrag niet betalen rest ons slechts den geallieerden be stuursraad op te doeken, de troepen terug te trekken en het risico te loopen, dat de Duitsche militaire macht zich binnen 20 jaar weer ontplooit". Damaskinos blijft regent. Nadat de Britsche minister van buitenlandsche zaken Be- vin een persoonlgk beroep op hem had gedaan, heeft de re gent van Griekenland, aarts bisschop Damaskinos, zich be reid verklaard regent te blij ven totdat de koningskwestie is geregeld. BURGEMEESTER VAN BRESKENS BENOEMD. Bg K. B. besluit van 9 April is de heer J. A Eekhout, ge meente-secretaris van Breskens met ingang van 16 April a.s. benoemd tot burgemeester van die gemeente Dezer dagen vergaderde te Goes de op 9 Maart j.l. opge richte Chr. Plattelands Meis jes Bond. Als voorloopig be stuur werd gekozen: mej. T. Geelhoed, Nieuwdorp, presid.; mej. C. Dekker, Lewedorp, alg. adj.; mej. M. op 't Hof. Kapel- Ie, secretaresse; mej, M. Bal kenende. penningm.esse mej. A Buizer, Krabbendijke, bi bliothecaresse. Bg de oprichtingsvergadering gaven 26 dames zich als lid op Mej. D. Geelhoed van Nieuw dorp sprak over „Het doel en streven van den Chr. Platte lands Meisjesbond". 'Daarna volgden nog enkele yoordrach- ten. Op 11 Mei zal een excursie naar Schouwen worden gehou den. Het ledental is intusschen gestegen tot 52. Woensdagavond gaf de Goe- sche sport- en tooneelvereenL ging „P.T.T." een tooneeluit- voering in het Schuttershof te Goes. De directeur van het post- en telegraafkantoor, de heer Visser, opende den avond met een welkomstwoord en wees er o.a. op hoe moeilijk het vaak is zijn personeel ge. legenheid te geven tot repetee- ren. Temeer wordt het dan ook op prijs gesteld, dat er toch is doorgezet. Spreker wekte allen op een lot te koopen ten bate van het kinderfonds der P.T.T. Nadat de regisseur, de heer Nobels, de speelsters en spelers had voorgesteld en er op had gewezen dat velen voor de eerste maal achter het voet licht traden heeft de vroolijke drie-acter: „Haar laatste wü", de aanwezigen gedurende een paar uur in feestelijke stem ming bijeengehouden, mede door de goede vertolking van de rollen. Het applaus, vooral na het derde bedrgf, was ten volle verdiend, evenals de woor den van den heer Ph. J. v. Dalsen, de leider van den te lefoondienst, tot de spelers, regisseur en soufleur Daarna had de verloting plaats voor het goede doel waarvoor alle loten verkocht waren. Een geanimeerd bal, o.Lv. de band van den heer W. v. Beveren, besloten den goed geslaagden avond. Woensdagavond gaf het gezelschap een tweede opvoe ring, eveneens door een bal ge volgd. Op 12 April 1921 trad Frans Voois in dienst als congierge van het stadhuis te Goes. La ter werd hg teven3 bode. tot dat hij verleden jaar als con gierge vertrok, doch wel bode bleef. Het is dus heden 25 jaar geleden dat de heer Voois in gemeentedienst trad en steeds heeft hg zyn taak vervuld op een wijze. die hem alle lof. zoo wel van superieuren als van de ambtenaren, maar ook van het Dubliek deed oogsten. Dat mer. op het gemeentehuis den bode zeer waardeert bleek heden, toen hem, zoowel van het ge meentebestuur van Goes, als van de zijde van de ambtenaren geschenken werden aangebo den. waarbg in woorden aan de groote waardeering uiting werd gegeven. Op een daarvoor bgeen ge roepen vergadering, die Woens dagavond in de openbare lage re school te Hoedekenskerke werd gehouden, werd medege deeld, dat de nieuw benoemde burgemeester, de heer J. C. Vogelaar, op 1 Mei a.s. geïn stalleerd zal worden. Een feest commissie om deze plechtig heid niet onopgemerkt te laten voorbggaan werd gevormd en bestaat uit de heeren M. v. d, Have, J. M. Traas, L Groene- wege, J. C. Paauwe, L. Lous. J. Priester, J. Boogaard, J. Lous, J. de Dekker en J. Boone. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES. Donderdag deed het tribu naal te Goes uitspraak in de volgende zaken: Wglen J. H. Krauwel te Goes: verb, verkl. geheele na latenschap, met uitzondering van 100.000, het onder het beheer gestelde kas- en bank saldi dat eveneens verbeurd werd verklaard. J. W. J. Hollander, wed. van J. H. Krauwel, 3 mnd. inter- neering, verb, verkl. aandeel van de besch. in nalatenschap van de comm. vennootschap Hollanders manufacturenhan- del te Goes en ontz. rechten. A. Kistenmaker, gesch. echtgen. van J. A. H. Hollan* der te Goes: 5 mnd. in ternee- ring, verb, verkl. van aandeel en alle rechten op de C.V. Hol landers manufacturenhandel te Goes en ontz. rechten. C. Slager, jaentopziener te Kloetinge, 3 mnd. intern, en ontz. rechten, o.m. tot het her kleeden van de functies van jachtopziener en onbezoldigd rijksveldwachter. W. Smit, drukker, te Goes, werd onmiddellgk in vrijheid gesteld, doch ontz. uit alle rechten. Dinsdagmiddag zag de toe vallig voorbij fietsende L Berrevoets dat te Krulningen üet 3-jarig zoontje van J. Blok in de diepe sloot langs de touwslagerg lag. Hg kon het kind nog juist op tijdi redden. Geref. Gem. Beroepen te Goes D. L. Aangeenbrug te Leerdam. Perzische en Spaansche kwestie Maandag voor Veiligheidsraad. Maandag zullen in den Vei ligheidsraad zoowel de Perzi sche als de Spaansche kwestie worden behandeld. De voorma lige Spaansche ambassadeur in Washington hoopt de repunli- 'keinsche zaak voor den raad te mogen verdedigen. De laatste dag in Stockholm. Donderdagochtend bracht Prinses Juliana een bezoek aan het Shell-gebouw te Stock holm, waarin dameskleeren worden vervaardigd voor be hoef tigen in Nederland. Daar na gebruikte de prinses de lunch in de particuliere woning van den gezant, 's Middags werd in Grand Hotel een groo te receptie door de Nedtrland- sche kolonie gehouden. Op den eeretrap werd de Prinses door 30 Nederlandsche vacantiekin. deren begroet. Prinses er Prins onderhielden zich gerui men tyd met de aanwezige Ne derlanders. Het Concertgebouworkest gaf des avonds een concert in het Koncerfhu^t. Vanochtend zou het prinselijk paar naar Oslo vertrekken. Laatste nieuws Nederlandsche ministers naar Londen. De min.-pres., prof. ir. W. Schermerhorn, de ministers van buitenlandsche zaken dr. J. H. van Royen, de minister van overzeesche gebiedsdeelen* prof. dr. J. H. A. Logemaan en de go'uv.-gen. van Ned.-Indië dr. H. J. van Mook, zouden vanochtend om 10 uur per vliegtuig naar Londen vertrek ken. Zaterdag laat in den mid"1 dag zullen zrj terugkeeren. Jacht op Arnold Meijer. Een negental personen, waaronder een rechercheur van de P.R.A., hebben in den nacht van Maandag op Dins dag door Brabant en wel to Tiiourg, Breda, Eindhoven en Oisterwgk, een wilde jacht op Arnold Meijer gehouden daar deze een staatsgreep zou voorbereiden. Te Tilburg werd' een inval gedaan in de woning van den particulier en de be woners meegenomen, met de mededeeling, dat hg een half uur later zou worden gefusil- leerd. Hy is echter weer in vrgheid gesteld. Vorige week werd eveneens een onderzoek ingesteld in het Trappisten klooster te Tilburg door een viertal personen, die voorga ven regeeringsopdracht te hebben om Arnold Meijer ts arresteeren. Het klooster had', zooals uit een officieel stuk bleek, wel opdracht van het) M.G. gekregen, om Arnold Meger eventueel verblijf te verleenen. Van officieele zijde wordt meegedeeld, dat Arnold Meger na zijn ontvluchting uit het kamp Vught, in het politiek opsporingsregister vermeld staat en dus door iederen op-* sporings ambtenaar gearres teerd mag worden. Na zrjn ontvluchting heeft hg via zipi raadsman, aan M.G. meege deeld, dat hij bereid was zidh ter beschikking te stellen voor een onderzoek. Hij zou zich dan naar een nader te bepalen plaats begeven en daar blij ven. Als gedwongen verblijf*" plaats is toen het Trappisten, klooster fe Tilburg vastge steld. Hg is niet op deze plaats verschenen, waardoor M.G. deze regeling als ver vallen beschouwde. Tot dusver hebben de feiten zich ontwikkeld onder de uit sluitende verantwoordelijkheid van den chef van Militair Ge zag. Hij kan thans, op grond van artikel 1 van het oesluit poli tieke delinquenten, worden ge arresteerd en voorgeleid. Er is dus geen sprake van dat dit een zaak voor den minister raad zou zijn. Truman optimistisch over voedselsituatie. President Truman heeft verklaard, dat de wereldvoed selsituatie beslist verbetert en dat de crisis binnen 90 dagen voorby zal zijn. Door den re gen zijn de vooruitzichten voor den oogst in Br.-Indië zeer verbeterd. De oogst in Frankrgk en Noord-Afrika zal de beste in tien jaar zijn, ter wijl ook de graanoogst in de Ver Staten een recordop brengst belooft. Weerbericht IETS ZACHTER. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk nog eenlgen lich ten regen of motregen, in het bijzonder in het Noorden des lands. Iets zachter dan van daag. In het Noorden en aan de kust tijdelgk nog krachti ge, overigens matige Westo- jke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3