PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZEELAND VECHT VOOR ZIJN BELANGEN. Nederland en Australië Duitschland. NIEUWE BONNEN „Vlissingen en de Marine één". Uit de provincie. Hoofdredacteur G. Ballintijt (met redactionecle medewerking van dr- W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z-C., Middelburg. Druk: firma Stich- 0.firma F. van de Velde jr., Vlissingen- Commissie van Bijstand j. L. van Leeuwen. Ds. M. L. W. Schoen. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 12 April 1946 189- Jaargang Nummer 87 ABONNEMENTSPRIJS ceni per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-46 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum Der advertentie t 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-61). tel. 10 (2 lijnen): Middelburg Londensche Kaal 29 tel 2077 en 2024. Poes Turfkade 15. tel. 2475 Oostburg Oratcmaairaal 3. Temeuzen: BrouwerUst_raajJ4J*ostrtKcn^ Middelburg. GEEN DEFINITIEF BESLUIT. De protestdemonstratie in de Scheldehal te Vlissingen tegen het vertrek der Kon. Manne uit de stad van De Ruyter is een waardig protest geweest. Er hing geen sfeer van oproer, er hing geen sfeer van verzet, maar er hing in de tot de laat. ate plaats gevulde zaal een stemming van diepen, diepen ernst. De menschen, die hier aanwezig waren, waren door drongen van het feit, dat het vertrek der Marine uit Vlis singen, een blijvend vertrek, gelijk zou staan met 'n nieuwe ramp voor Vlissingen, voor Walcheren, voor Zee.and. Aan hun bezorgdheid voor de toe komst van hun stad, hun eiland, hun provincie, hebben zij uiting gegeven zonder dat er één enkele wanklank werd gehoord en uit ieder woord, dat er gesproken werd, klonk de liefde op, die alien bindt aan dit zoo doodelijk getroffen deel van Nederland. Vele grieven, die Zeelana heeft, werden hier uitgespro ken. Het is te hopen, dat er aandacht aan zal worden ge schonken. Op één ding dient echter de aandacht te worden gevestigd. En wel op het feit, dat de mi nister van marine in telegram men aan den Coi. aissaris dei Koningin en aan liet gemeente bestuur van Vlissingen heeft medegedeeld, dat geen defini tieve situatie wordt geschapen door het thans genomen besluit Om de Marine uit Vlissingen weg te nemen. Dit beteekent, dat het mo gelijk blijft, dat te zijner tijd op dit besluit wordt terugge komen en Vlissingen weer op nieuw Marinestad zal worden. Met een dergelijke vage toe zegging kan Vlissingen, kan Zeeland evenwel niet tevreden zijn. Zeeland heeft er, na aL.es wat er in dezen oorlog is ge schied, recht op, dat van .re' geeringswege de mededeeling wordt gedaan, niet dat de mo gelijkheid bestaat, dat de Ma rine „eens" zal terugkeeren, maar dat, zoodra onze marine in Indië niet meer op zoo groo- te schaal moet worden ingezet als thans het geval is, de Ma rine zonder eenig voorbehoud naar Vlissingen zal terug keeren. Alleen als die toezegging ge. daan wordt, zal Zeeland gerust zijn en weten, dat de eeawi.ii- ,oude tradities niet verbroken zullen worden, dat de strate gische beteekenis van Vlïssin- fen tot haar recht zal blijven omen, dat ook in Den Haag wordt ingezien, dat een nieuwe slag toebrengen aan Zeeland op het oogenbjik ontoelaatbaar is. Zeeland wil, na de geweldige offers, die het in dezen oorlog heeft moeten brengen, na allen rampspoed, dien het meest doorstaan, terughebben wat het voor den oorlog, in gunstiger omstandigheden, bezat. Mag dit een onbillijk ver langen worden genoemd Vanzelfsprekend niet. En daarom wacht Zeeland met spanning op de toezegging der regeering, dat de Marine i n elk geval naar Vlissingen zal terugkeeren. Zoolang die niet gegeven is, zal Zeeland niet rusten -let Wereldgebeuren Annuleering der Indische orders aan Australië te wijten. Havenarbeiders dicteerden buitenlandsche politiek! Het besluit van de Ned. Indische regeering om h Australië geplaatste orders toi een bedrag van 6 millioen pond te annuleeren, heeft be grijpelijkerwijs in Australië ciiepen Indruk gemaakt, ja ontsteltenis gewext. De „Melbourne Argus" ci teert de woorden van den Ne- derlandschen gezant van Aera- sen, die o.m. heelt gezegd: „De leken en de cijfers spre ken vcor zich zeif. Voor beide idüuen is het zeer te Detreuicu, dat zoo iets moest gebeuren, wij willen zaken doen, doch geen moeilykneden veroorza ken en indien de goederen nie, naar Java kunnen verscheepi worden, is er heel weinig wat de Neü.-Indische regeering er aan kan doen". De „Argus" zegt verder, dat de Nederiand- scne ambtenaren ongaarne jver deze zaan nog nader spre ken: zy scnynen op een iilo- soxische wyze te aanvaarden de volledige mislukking van aile gedurende3 Va jaar ge maakte plannen toe het vesti gen van zakenrelaties, weike oor Austranë, zoowel als vooi iNed.-ïnd.ë hoogst waaidevo. zouaen zijn geweest. De ver- ■.egenwooicLgers van de desbe- tr er rende: industrieën he Doen rneoegedeeld, aat de Australi sche export die voor Ned.-Inoit oestemd was, zou worden aan gewend «ia een schenking voor andere landen, meer in iiet byzonuer voor de Ver. Staten". m een hoofdartikel is de „Argus" van meening, dat de vestiging van de Nea.-Indrsche regeenng in Austraiië gedu rende den oorlog nieuwe moge- ij «noden voor uen handel had - iopeiui en ons (den Austra liërs) waardevolle relaties hac. verschaft. Yvelke ook de uit" eindeiyke regeenngsvorm van ed.-mdië moge zijn, hij een nauwste met onze toekom stige veiligheid verDonden. Ai deze overwegingen hebben geen rol gespeeld om één on vergeeflijke reden, ril., dat de havenarüeiders de buitenland sche policiek voorschryven aan de regeering, tot wier uitslui tende bevoegdheid deze toch oehoort. In een hoofdartikel betreurt ook de „.telegraph" de dooi de Ned.-Indische regeering verrichte annuleering van or ders van Australische goederen tot een waarde van 6.000.00G p. st„ zulks door het vastge houden worden der schepen en is dan verder van meening: „Het is waarschijnlijk, dat wij tengevolge hiervan een pijnlij ken terugslag voor de toe komst zullen ondervinden. Ned.-Indië had een van onze rijkste markten, speciaal voor onze fabrikanten kunnen wor den Bij het produceeren van de goederen, die deze eilanden noodig hebben, hadden tien duizenden werk kunnen vin den. De havenarbeiders, die de schepen verhinderen uit te varen, doen precies hetzelfde als Hitler met zijn kleine bende en Mussolini met zijn naar verhouding even kleine min derheid in Europa gedaan heb. ben. 'Zij maken groot lawaai en hebben de gekozen wettige regeering vrees aangejaagd." In een hoofdartikel van de „Sydney Morning Herald" wordt o.m. het volgende ge zegd: „Onze goede relaties met een nabuur, die op handelsge bied waardevol voor ons is, worden op een ernstige manier in gevaar gebracht door de actie van ae havenarbeiders. Zeven waardevolle schepen zijn zeven maanden lang moed willig in de Australische ha vens stilgelegd, terwijl de mi nisters bij zulk een schaamte vol schouwspel passief blijven. Australië steekt wel af in hou ding om de reeds moeilijke problemen, waarvoor de Brit- sche opperbevelhebber van S.E.A.C. zich gesteld ziet, nog te vermeerderen". De Australische premier heeft intusschen in het parlement medegedeeld, dat de annulee ring een gevolg is van gebrek aan betalingsmiddelen. Zijn verklaring werd met hoonge lach begroet door het parle ment Gelukkig ziet men overigens in Australië goed in, dat de schadepost, die men thans te incasseeren krijgt, aan eigen schuld te wyten is. Het vast houden van de Nederlandsche schepen in Australië was wei. nig minder dan een schandaal! Monetaire overeenkomst met Frankrijk. Dinsdag werd te Parys een monetaire overeenkomst tus- schen Nederland en Frankryk geteekend. De overeenkoms. geldt voor onbepaalden tyd en kan steeds met een termijn van drie maanden worden opge zegd. De koers van den Fran- scneh franc is vastgesteld op 2.2273 per 100 francs en kan slechts worden gewijzigd na voorgaand overleg tusschen beide partijen. Wederzijds wordt een mone tair crediet verleend, dat 40 millioen resp. 'n overeen komstig bedrag in Fransche francs bedraagt. Wanneer het saldo na com pensatie der wederzijdsche re keningen dit crediet over schrijdt, is het crediteurland gerechtigd goud te verlangen. Fokker kan niet in Amsterdam blijven. Op vragen van een raadslid heeft B. en W. te Amsterdam geantwoord, dat de Fokker fabrieken niet in of nabij Am sterdam kunnen blyven. Men heeft moeten kiezen tusschen een vliegveld of vliegtuigin dustrie, waarby de keuze op de wereldluchthaven Schiphol is gevallen. Proefvluchten dicht bij een drukke luchtha ven zyn onverantwoord. Spaansche nationaliteit voor Gestapo-agenten? Volgens de Daily Sketch heeft de Britsche ambassadeur te Madrid, sir Victor Mallet, de Spaansche regeering ver zocht een onderzoek in te stel len naar het verleenen van de Spaansche nationaliteit aan 274 Duitschers, van wie velen voormalige Gestapo-agenten zijn. De gebouwen van den Vol kenbond te Genève zullen ge bruikt worden voor het huis vesten van de Europeesche af- dceling der Vereopiarde Naties. Roosevelt-herdenking. Vandaag een jaar ge leden bereikte de wereid het verpletterende be richt van het heengaan van Pres. Roosevelt. De Am. radio zal dezen sterfdag plechtig her denken. Over den kortegolfzen- der van 301 m. zal ra dio Hilversum om 19.15 een heruitzending in de Ned. taal verzorgen. Millioenenzwendel van Duitsche firma ontdekt. De geallieerden hebben ent» dekt, dat de Duitsche firma Otto Wolff, vroeger een der grootste Duitsche staalcon cerns, in den ooriog in het groot heeft gezwendeld, door geblokkeerde marken Frankrijk voer een derde van de waarde in te koopen tegen „bezettingsfrancs". Ook wer den o.m. in Nederland aanaee- len tegen bezettïngsgeld op gekocht, om in Zweden kunnen verkoopen. Van de in Frankrijk verkregen papieren winst van 110 millioen R.M. voor het Ryk, kreeg Wolff bij na 2}£ millioen ccmrmssie. Er werd voor ca. 50 millioen mark Fransche, Belgische en Nederlandsche fondsen opge kocht. Polen brengt Spaansche kwestie voor Veiligheidsraad. Polen heeft den Veiligheids raad verzocht de handelingen van de regeering-Franco ais een bedreiging van den we reldvrede te beschouwen. O.m wordt ertp gewezen, dat Span je Duitsche bezittingen en personeel beschermt en Duit sche geleerden het weten schappelyk onderzoek naar nieuwe oorlogsmethoden mo gelijk maakt. Naar verluidt zal de Veilig heidsraad Maandag a.s. ds brieven van den Russischen ec Perzischen gedelegeerden tver het afvoeren van de Russische troepen bespreken. Komt In Londen aan de orde. Te Den Haae Ie medege- deeld, dat de Nederlandsche mi nisters bij hun onderzoek aan Londen niet alleen de Indonesi sche aangelegenheden met de Britsche regeering zullen be spreken, maar dat ook de Ne derlandsche belangen bij Duitschland aan een gedach tenwisseling onderworpen zul len worden. Zoo zal onder meer worden stilgestaan by den Nederland- schen handel met de Britsche bezettingszone van Duitsch land, b\j de vervanging van Hamburg als doorvoerhaven door Rotterdam en bij den toekomstigen status van het Roergebied en het Rijnland. Met de Belgische regeering is de Nederlandsche regeering van oordeel, dat bij het bepa len daarvan rekening wordt gehouden met de Nederland sche belangen. Het bovenstaande bericht is vooral van beteekenis omdat op de conferentie van ministers van buitenlandsche zaken, wel ke op 25 April te Parijs wordt gehouden, het probleem van Rijn en Roer eveneens wordt behandeld en reeds thans be sprekingen gaande zijn tus schen Frankrijk en Engeland over de verdeeling van de Roerkolen. DE VIERING VAN DEN BEVRIJDINGSDAG. Er is gebleken, dat in som mige gemeenten plannen wor den beraamd voor een twee- of driedaagsche feestviering ter relegenheid van den bevrij dingsdag. De minister verzoekt de bur gemeesters het vormen van dergelijke plannen tegen te gaan. of de uitvoering ervan te voorkomen, daar het den wensch der regeering is, dat de feestviering tot den namiddag van 4 Mei wordt beperkt. Al leen in de mijnstreek is de feestviering op Zondag 5 Mei gesteld. Rotterdams bouwplan. De plannen voor den her bouw van de stadskern van Rotterdam zijn openbaar ge maakt Rondom den toren van de groote kerk komt een nieu we moderne stadskern Het stelsel van hoofdverkeerswegen in het stadsplan is zoodanig in gericht dat het Hofplein, het van Hogendorpsplein en het Beursplein de knooppunten blij ven. De spoorwegen hebben grootsche plannen voor een nieuw centraal station. Recht tegenover dit station is een plein geprojecteerd. Ook ver der zyn er plannen voor een nieuw viaduct, pleinen, singels en parkaanleg. Het plan zou in 15 jaar gereed kunnen zijn. GEEN KNOLLEN....... MAAR BOLLEN VOOR CITROENEN. Er is een compensatie transactie met Italië tot stand gekomen. In ruil voor Nederl. bloembol len (gladiolen) zullen onder meer citroenen naar Nederland gezonden worden. Nieuwe rantsoenbonnen. Met ingang van Zaterdag a.s, zullen nieuwe rantsoenbonnen vcor voedlng8- en genotmid delen van rose kleur en nieu we toeslagkaarten voor byz arbeid en a.s. en jonge moe ders in omloop komen. De hui dige bonnen blyven geldig t.m 11 Mei. De wisselbonnen bly ven ook na dien datum geldig Voorts blyven geldig de huidige bonnen vcor schoener voor gerepatrieerden uit In dië, voor *4 rantsoen huis houdzeep, schoenreparatie bijz. gevallen, petroleum, lynolie en terpentyn. SCHOLEN VRIJ OP 30 APRIL. Op den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zullen de scholen vrijaf hebben. STEMMEN VOOR MILITAIREN. Bij de a.s. verkiezingen zul len alleen militairen kunnen stemmen, die in Nederland ver toeven. Bonkaarten KA, KB, KC 604 Brood: 173 t.mi 178 alg„ 800 gr. B 38 res.: 1G00 gr., C 38 res.= 800 gr. Bloem: 179 alg. 200 gram. Gedr zuidvruchten." 180 alg. 10Ó gram. Suiker: 181 alg., 400 gram. Margarine: 182 alg., 250 gram 183 alg., 125 gram. Vet: 184 alg., 100 gram. Kaas185 alg., 150 gram Aardappelen: B 39 reserve, 2 kg. Bonkaarten LA, LB, LC 604. Vleesch: 107, 108, 109 vleesch 100 gr.. 110 vleesch, 200 gr. Aardappelen: 103 aardappelen 2 kg. Melk- A 25 melk. 2 1., B 25. C 25 melk, 3% 1. Bonkaarten KD, KE 604. 3rood: 679. 680 alg.. 80U gram Bloem: 678 alg. 200 gram Suiker: 677 alg., 500 gram. Gedr. zuidvruchten: 676 alg., 10«gram. Boter 675 alg. 250 gr. Margarine: 674 alg. 125 gram Kaas: 673 alg., 100 gram. Brood: D 37, D 38 res. 400 gr KijSv ot kindermeel: E 37 res 500 gram. Bonkaarten LD. LE 604. Vleesch" 607, 608, 609 vleesch, 100 gram. Aardappelen: 603 aardappelen 1 kg. Melk: D 25, E 25 melk, 6 liter. Tabakskaarten enz T 23: 2 rants, tabaksart., (geen import sigaretten V 23: 100 gr choc, of suikerw. X 28 2 rants, tabaksart. (geen import sigaretten De bennen voor melk en aardappelen zijn geldig t.m Zateidag 20 Apri: a.s. Voer de week va*i 21 t.m. 27 April zullen nog bonnen wor den aangewezen voor melk, aardappelen, jam, cacao, tabaK versnaperingen, 'ucifers en zachte zeep. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijiag 12 April a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 15 April mag wor den afgeleverd. By deelneming aan maalty aen van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen 107 of 607 vleesch voor vleesch en de bonnen 103 aardappelen vcor aardappelen worden in geleverd. In de week van 21 t.m. 27 April moeten by de centrale keuken worden mgeieverd d-r bonnen 108 en 608 vleescr voor vleesch, alsmede de voor die week aan te «vyzen aard appelbonnen. Op waardige en overtuigende wyze heeft de Vllsslng- sche bevolking Woensdagavond ln een grootsche manifes tatie uiting gegeven aan haar ongerustheid over het be richt dat de Marine met 1 Mei de oude Scheldestad zal verlaten, een manifestatie, die, ontdaan van alle politie ke kleur, uitgroeide tot een groote betooging voor de belangen van Zeeland. Massale betooging in de Scheldehal. Meer dan vol was de Schel dehal Bij honderdtallen wa red de Zeeuwen samenge stroomd om hun stem te ver heffen tegen het terugtrek ken van de Marine uit Vlis singen. Verschillende autori teiten en vereenigingen waren aanwezig en uit de geheele provincie waren adhaesie-be- tuigingen binnengekomen. Al lerwegen wordt het vertrek der Marine dan ook als een verlies gevoéld en met klem van argumenten hebben, na een openingswoord van den voorzitter van „Nieuw Wal cheren", den heer J. L. Ver hagen, de sprekers van dezen avond, mr. Kolff, burgemees ter van Vlissingen, mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van de Tweede Kamer en Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, J. W. Kö- geler, wethouder van Middel burg en I* P. van Oorschot, wethouder van sociale zaken der gemeente Vlissingen, in duidelijke woorden uiteenge zet wat het verlies van de Koninklijke Marine voor Vlis singen beteekent. Niet alleen uit historisch-traditioneel en strategisch oogpunt, maar ook als welvaartsbron voor de provincie. Zoolang er in Ne derland Marine zal zy'n, hoort die Marine ook in Vlissingen. Vlissingen en de Marine zijn één Het was niet alleen een be tooging tot behoud van de marine. Het was in al zijn eenvoud meerDeze demon stratieve by'eenkomst groeide uit tot een manifestatie voor geheel Zeeland, een manifes tatie waarop door de sprekers in klare en duideiyke bewoor dingen de belangen van Zee land naar voren werden ge bracht. Zeeland Is niet ge baat met woorden van Tof voor wat de bevolking heeft gedaan om zijn land opnieuw aan de zee te ontrukken. Het heeft daden noodig. Nog steeds is de haven van Vlis singen niet bruikbaar, nog is er geen zekerheid omtrent den terugkeer van de My „Zee land", die vooral voor den export van de Zeeuwsche groente en fruit naar Enge- ,and van zoo groot belang is, hetgeen de Zeeuwsche Vei- lingsvereeniging ook in een telegram aan de vergadering beklemtoonde. Terwijl verder in de overige deelen van ons land reeds plannen bestaan voor de electrificatie van de spoorwegen, sukkelen wy nog iteeds met een slakkengang naar Roosendaal. Zeeland heeft zjjn tol be taald voor de bevryding van ons land en Europa. Een zware tol, het heeft als geen ander deel van ons land ge leden onder den oorlog. Het is daarom een billijke eisch dat Zeeland spoedig her. steld wordt. Dat waren de woorden die tusschen de witgekalkte mu ren van de Scheldehal in ron de Zeeuwsche taal klonken velen zullen zelden met zooveel overtuiging het Zeeuwsche volkslied hebben gezongen als dien avond, waarop zy uiting gaven aan hun wil en vaste voornemen te strijden voor de belangen van hun dierbaar gewest. Maar zy lieten het niet bij woorden alleen. De vergade ring heeft twee telegrammen verzonden. Eén aan den Mi nisterraad en één aan de Tweede Kamer. Deze telegrammen luidden: „De bevolking van Vlissin gen, in grooten getale byeen in de Scheldehal te Vlissin gen. gesteund door adhaesie- betuigingen uit de geheeie provincie, kennis genomen hebbende van het besluit de Marine met 1 Mei uit Vlis- singen terug te trekken, ge hoord hebbende de mededee. ling van den minister van Marine, dat hiermede geen uiteindelijke toestand is ge schapen, spreekt haar groote verontrusting uit over deze beslissing, welke tengevolge heeft, dat het reeds zwaar getroffen Vlissingen en Wal cheren opnieuw een zware slag wordt toegebracht". Het telegram aan den minister raad vervolgt dan: „Verzoekt aan den ministerraad, indien dit besluit niet direct kan worden ingetrokken te bevor deren, dat de Marine, zoodra dit mogelijk is, hier weer blij vend wordt gevestigd. Het telegram aan de Twee de Kamer luidt verder: „Ver zoekt Uwe Kamer haar volle aandacht aan deze zaak te willen schenken en te bevor deren, dat de Marine, zoodra mogelijk, weer in Vlissingen terugkeert". De bijeenkomst, die vooraf gegaan werd door een marsch met „Ons Genoegen" door een deel der stad, waarbij het spandoek „Vlissingen en de GROEDE HEEFT EEN NIEUWEN BURGEMEESTER Groede, de eenige gemeente in W. Zeeuwsch Vlaanderen die uiterlijk weinig geleden heeft van het brute oorlogs geweld. was Woensdag in ieesttooL VrooHJk wapperden de vlaggen van de huizen, de bevolking was met oranje ge tooid, de muziek liet vrcolyke klanken hooren, de paaruen van de ruitersporevereeniging waren eveneens kwistig ver sierd, kortom, het was leest in Groede. Op deze wijze gaf de bevol king uiting aan haar biydschap over de intrede van haar nieuw benoemden burgemeester, den heer J. C. Everaars. De heer Everaars werd middags met zijn vrouw en kinderen en verdere famile met auto's te Breskens afge haald. Bij de grens der ge meente Groede werd hij ver welkomd door wethouder de Hullu, waarna gereden werd naar het begin van de kom der gemeente. Daar was het een drukte van belang. Me vrouw Everaars werd daar a. h.w. bedolven onder de fraaie bioèmen, aangeboden door al lerliefst gekleede meisjes. De heer J. Brakman sprak een kort welkomstwoord namens de feestcommissie, waarna de muziek het Wilhelmus speelde. Voorafgegaan door ruiters, de muziek en gevolgd doo een ruitergreep, en omstuwd door de menigte, werd gewandeld naar het gemeentehuis, waar .vederom bloemen werden aan geboden en de schoolkinderen het Zw. Vlaamsche volkslied zongen. Een sympathieke geste was het van de te Groede geleger de pioniers, om voor den nieu wen burgemeester een parade -e houden. Een groot aantal belangstel lenden vulden de raadzaal, w. o. nagenoeg alle burgemeesters uit dit district, gemeentesecre tarissen, autoriteiten uit Wal cheren, personeel van de Grif fie te Middelburg en vele an- dereD. Wethcuder de Hullu opende deze bijzondere raadsvergade ring en nadat het benoemings besluit was voorgelezen, sprak de heer de Hullu den nieuwen burgemeester toe, waarby spr. alle medewerking van wethouders en raadsleden toe zegde. Met de bede, dat er ze gen moge rusten op den ar beid van burgemeester Ever aars, hing spr. de ambteketen cm. BURGEMEESTER EVERAARS SPREEKT. Vervolgens sprak burge meester Everaars, die de ver zekering gaf, de belangen der jemeente Groede met al zyn ,-ermogen te zullen beharti gen. Hij bracht H.M. de Ko ningin dank voor zyn benoe ming en allen die zijn sollici tatie hebben gesteund. Hy noopte te kunnen rekenen op den steun van den gemeente raad en de ambtenaren ter secretarie. De nieuwe burge meester zeide voorts te willen arbeiden aan het tot stand komen van een school voer voorbereidend hooger onder wijs. Hij bracht dank aan zyn voorganger, den heer Wagtho de heeren Jongsma Dunsingh-Tonckens, die vele maanden het ambt van bur gemeester hebben waargeno men en vcorts aan den wnd. gemeente-secretaris, den heer van Quekelberghe. De nieuwe burgemeester zal tevens het ambt van se cretaris vervullen. Namens het secretarie-per soneel sprak daarna de neer Quekelberghe, die alle mede werking toezegde en dank bracht aan den oud-burge meester, den heer Wagtho. De heer Wagtho sprak daar na geiukwenschen en sprak de hoop uit, dat het den heer Everaars gegeven zou mogen zijn. met steun van de bevol king, deze gemeente ln groei en bloei te deen toenemen. Verder voerden nog het woord de heeren Lunsingfi Tonckens, die gedurende 8 maanden waarnemend burge meester van Groede is ge weest; dr. Jongsma, die even eens waarnemend burgemees ter was; de Eerw. Pastoor van de parochie Groede; de heer Dieleman uit Tholen, na Aiarine zijn één" werd meege- voerd, kreeg een waardig slot, toen de honderden bewoners van de aloude Oranjestad hun trouw aan het Vorstenhuis betuigden door het staande zingen van het Volkslied. Hierna werd nog een driewerf hoera opde Marine en Vlis singen uitgebracht. De massabetooging behoort weer tot het verleden, doch net Zeeuwsche volk zal het hierby niet laten. Hoog en laag zal op de bres blijven staan, hierin voorgegaan dooi den Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die als voorzitter van de Stichting Herstel Zee lana 1945 ook besloten heeft aan de Stichting een raad van bijstand te verbinden, teneinde actie te voeren voor dit Zeeuwsche belang. Zeeland zal niet rusten vooraleer aan de rechtvaar dige eischen is voldaan. Het gaa* hier om: Er opof ei onder. Het eerste moét. en z&I. kost* wat kost, het geval xönli mens hefc Prov. Zeeuwsche Greene Kruis, waarvan de heer Everaars lid van het hoofdbestuur is; burgemeester Rosevelt van Schoondijke, na» mens de W. Zeeuwsch-Vlaam- sch© collega's; de heer L. P. van Oorschot uit Vlissingen, waarmede burgemeester Ever aars heeft samengewerkt, en was overtuigd dat'Groede een burgemeester heeft gekregen, die zijn taak met groote ener gie en met goede resultaten zal leiden. Burgem. Ever aars was door deze woorden zichtbaar getroffen en ant woordde, dat hij als Vlissinger steeds een warm hart voor Vlissingen zal blijven behou den. HQ verzocht den heer v. Oorschot als boodschap naar Vlissingen mede te nemen, da vurige wensch, dat de Kon. Marine voor Vlissingen zal mogen behouden blyven. De heer v. Hooteghem uit Sluis sprak namens de ge meente-secretarissen; burge meester Maas uit Breskens als buurman; de heer Salomé als geboren Groedenaar en als technisch hoofdambtenaar van den Prov. Waterstaat; wacht meester Wagenaar namens de politie en de heer Haak, als oudste gemeente-ambtenaar. Burgemeester Everaars be antwoordde alle sprekers en dankte allen, die hem en zyn vrouw en kinderen zoo'n fees telijke ontvangst hadden be- Van de gelegenheid, daarna geboden, om den burgemees ter persoonlijk te feliciteeren, werd er zeer druk gebruik ge maakt Bij K B. besluit van 9 April is de heer J. A. Eekhout, ge meente-secretaris van Breskens met ingang van 16 April a.s. benoemd tot burgemeester van die gemeente KEURING VOLBLOEDSTIEREN. Woensdagmiddag werd op het Ledelplein te Oostburg een keuring van volbloedstieren gehóuden. De aanvoer was be- redigend, het materiaal van goede kwaliteit en de belang stelling groot, ook van buiten de provincie. De stieren werden geclas- seerd als volgt: Stieren, geboren 1/931/12 1944: 1. Willi v. Dierkenstein, eig. Wed. A. H. de Milliano, Water- landkerkje. 2. Mina's Emir, eig. Kinderen Bonte, St. Kruis. 3. George, eig. J. J. Riemene. Nieuwvliet 4. Nico v. d. Brakke, eig. R. A F. Wijffels, St. Kruis. 5. Do rus v. d. Brakke, eig, R. A. F. waffels, St. Kruis. 6. eig C. de Nood, Water landkerkje. Stieren, geboren 1/128/2 1945: 1. Tommy. eig. C. F. Ver- craeye. Aardenburg. 2. Hatze, eig. M. de Bruijne4 Cadzand. 3. Pel 68, eig. C. Cijsouwr Groede. 4. eig. A. Verhage, Schoondijke. 5. Nico, eig. M. Uitdewilli- gen, St. Kruis. 6. Sjors, eig. Wed. Fl. Die- rikx, Oostburg. 7. eig. A. Verhage, Schoondyke. Stieren, geb. 1/331/5 1946: 1. Peter, eig. M. de Bruyne, Cadzand. 2. Reclame's Nico, dg. Adr. Risseeuw Pzn., Cadzand. 3. Netta's Rudolf, eig. Adr, Risseeuw Pzn., Cadzand. 4. Cherry, eig. C. F. Ver- oraeije. Aardenburg. 5. Dries van St Kruis, eig. M. Uitdewilligen, St. Kruis. 6. Tom, eig. J. A. Nortier, Oostburg. 7. Tom. eig. Ach. Buijck, Waterlandkerkje. Dinsdagavond werd voor het eerst na jarenlange onderbre king te Breskens weer een. kooravond georganiseerd door den kring van Chr. zangveT- eenigingen in Zeeuwsbh Vlaan deren (West). Deze avond, welke gegeven werd in de noodkerk der NE gemeente, mag buitengewoon geslaagd heeten. De zaal was stampvol met zangers en be langstellenden. De opening geschiedde door den heer Iz. van Melle. Van de diverse zangnummers valt speciaal „Het Geuzenvendel op den thuismarsch" door het Sluissche zangkoor en „Ge bed", duet door den heer en mej. Basting uit Breskens, te vermelden. De avond werd ge sloten door ds. Van Vliet. GOED AFGELOOPEN. Toen de arbeider K. zich Woensdag onder de gemeente Axel naar zyn werk begaf, gleed hy uit op een bruggetje over een waterleiding en kwam in de modderige massa terecht. Met veel moeite en niet zonder hulp van een pas- seerenden arbeider kon hy op den walkant worden gebracht, geheel met modder bedekt. SOCLVAL ADVIESBUREAU VOLKSHERSTEL GEOPEND. Woensdag had de officieele opening plaats van het eerste bureau van het Nederlandsch Volksherstel in Zeeland, ge vestigd in het perceel 41 aan de Wyngaardstraat te Goes. I<n euws Ned. Herv. kerk. Beroepen te OostkapeUe (toez.) C v. d. Sluis U Zuidland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1