Tribunaal te Middelburg. UIT DE PROVINCIE TKiElUr-JAAL TE GOES Het Zeeuwsche costuum in gevaar! Walcheren Zuid-Beveland Noord-Beveland Joh v. Belzen, nettenbreier te Arnemuiden. werd zomer 1940 lid der N.S.B., bezocht N.S.B. vergaderingen en had omgang met N.S.B'ers. Be schuldigde erkende al het ten laste gelegde. Hij was lid ge worden, wyl hy dacht, dat het voor hem als handarbeider beter zou zyn. Mej. mr. Anne Bolle drong aan op onmiddeL ïyke invrijheidsstelling. J. C. Hendrik se, bakker te Middelburg, werd in Dec. 1940 lid der N.S.B. en was ook Nieuws in een notedop Zaterdagnacht is te pen Haag een auto met 4 personen in het water langs de Konin ginnegracht gereden. De be stuurder en nog een man zijn verdronken. Hun beider echt- genooten zijn tor observatie opgenomen. De distributieregeling voor draineerbuizen is opgeneven, zoodat dit materiaal thans vrij in den handel verkrygbaar is. De minister van overzee ache gebiedsdeelen heeft inge trokken bet sedert April 1940 bij de Tweede Kamer der Sta ten Generaal aanhangig wets ontwerp tot nadere wijziging en aanvulling van de Indische comptabiliteitswet. Oosterhoutsche bouwpla ten welke bestaan uit geprest riet met eenig ijzerdraa^. door vlochten kunnen vrij van ce fa briek of handelaren worden betrokken. Per m2 bouwplaat moet een yzerbon van 1 kg. worden .ingeleverd. Dezer dagen Is een Ne derlandsche militaire auto, die drie kalfvaarzen over de grens trachtte te vervoeren, tydens een vuurgevecht met douaniers te Esschen (B.) tegen een ca fé opgereden. Twee personen werden gewond, doch de chauf feur wist te ontkomen. De advocaat-fiscaal va!n het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden heeft de doodstraf gcëischt tegen B. Dekker die een joodsch onderdaan aan den 9. D. had verraden. Drie boerderijen onder gemeente Asten zijn dezer da gen tot den grond toe afge brand. De inboedels gingen bij na geheel verloren, doch het vee kon worden gered. In den nacht van Donder dag op Vrijdag hebben leden van de grenswacht te Putte twee militaire axito's aange houden waarmee twee militai ren en twee Roosendaalsche burgers 14 koeien frauduleus over de grens trachtten te ver voeren. In den Haag Is door den burgemeester een commissie geïnstalleerd, die zich zal be zig houden met het ontwerpen van dienstbodenlooze flats. In samenwerking met de J.V.O, organiseert de A.J.C. op beide Paaschdagen een cen traal vriendschapfeest. De militaire attaché van de Ver. Staten heeft, aan den oud-minister van oorlog, luite. nant-generaal A. Q. H. Dyx- hoorn het „legion of Merit" overhandigd. Te Rotterdam is een op lichter gearresteerd die eer. persoon, wiens vader nog nie: uit Duitschland was terugge keerd, voor 150 als bijrijder mee naar Duitschland zcu ne men. doch verdween met de 150 en niets van zich lipt hóoren. De mogelijkheid bestaat om aan de opvarenden van den floltieljeleider „Tromp" gewo ne en aangeteekende brieven en briefkaax*ten te sturen. De correspondentie moet 16 en 22 April ter post zijn. De post kantoren verstrekken nadere inlichtingen. Ook de Kopenhaagsche bladen zijn, evenals enkele we ken geleden de Engelsche, vol lof over het Concertgebouw- orkest, Het bijzondere gerechts hof te Amsterdam heeft Leonie Miller, een van de medewerk sters van de befaamde „gil- club" veroordeeld tot 11 maan- I den interneering met aftre: van den tijd die zij reeds in een kamp heeft doorgebracht. De politie te Amsterdam heeft een inval gedaan in een speelhol. Tegen 23 personen werd proces-verbaal opge maakt en de bankhouder is in arrest gesteld. Donderdag a.s. vertrekt uit Den Haag het eerste trans port van. 15 uit Indië gerepa- trieerden voor herstel van ge zondheid naar Zwitserland. Het Nederlandsche comité voor kinderuitzending heeft te Brussel de Belgische instanties- dank gezegd voor al wat deze voor de Nederlandsche kinde ren hebben gedaan. Frankrijk en Rusland hebben een handelsovereen komst gesloten.. Uit gezaghebbende bron tc Teheran wordt vernomen, dat de Sowjet-Russische troe pen begonnen zijn Gilan, de Perzische provincie, die het dichtst bij de Sowjet-Unie ligt, tc ontruimen. Miss Anne Laughlin, voorheen hoofd van de Unrra- basis te Haaren in Nederland, is tot leidster van de Unrra- missie voor België benoemd. Zij is de eerste vrouw, die als zqpdanlg wordt aangesteld. Uit Washington wordt gemeld, dat de export van Amerikaansche kolen naar „eenige tientallen behoeftige Europeesche landen" aan het eind van deze week geheel zai stilstaan, als gevolg van de sta king van 400.000 mijnwerkers, die nu 7 dagen reeds duurt. lid van den NVD en het NAF. Bovendien wachtsman bij den anti-sabotagedienst en werk zaam in de Duitsche militaire, bakkerijen te Goes en Middel burg. Doordat zijn zoon bjj de Kriegsmarine was, had hij extra bonnen en levensmidde len ontvangen. Ook deze man was lid geworden, omdat hij langen tijd werkloos was ge weest. Hij is slechts 6 maan den lid geweest. Dat zyn zoon naar de Kriegsmarine ging, kon hij niet helpen, daar de jongen in Duitschland werkte. Met de extra-bonnen heeft hij bovendien vele mexxschen ge holpen. Hq had nu veel spyt van zyn onnadenkendheid. Mr. F. W. Adx-iaanse wees erop dat deze persoon een zwak karakter heeft en een weinig ontwikkeld verstand. Abr. Mulder, transportar beider te Arnemuiden, werd in September 1943 sympathisee- rend lid der N.S.B., was als groepsleider der N.S.B. werk. zaarn, had veel omgang met den N.S.B.-burgemeester van Spxundel gehad, was wachts man by den anti-sabotage- dienst geweest en in Febr. '44 lid van den N.V.D. geworden. Deze man verklaarde, niet te kunnen lezen en schrijven. Toen hem een door hemzelf jeschreven briefje getoond werd, beweerde, hij, dat hy van een concept-briefje de let ters had ovei-geteekend. Bij den burgemeester kwam .hy alleen om een vergunning voor den Sloedam te halen, vvannfeer hy zyn zuster, die in „Vrederust" zat, wilde bezoe- ken. Toen hij op den Klevers- kerkschenweg moest patrouil- leeren. had hij een klein stokje bij zich. „Dirigeerstok?" vroeg de voorz. „Ja, mijn heer' „Of een knuppel", aldus dé heer Meliefste. „Dat kan ook best", antwoordde de be schuldigde. Mr. A. H. Kui pers vond het een betrekkelijk onschuldig geval. Volgens mr. Kuipers heeft besch. vele O. T.-arbeiders over den Sloedam heen geholpen. Aa. Ma. Zoeter, werkster te Middelburg, had veelvuldig en vriendschappelijk omgang met Duitsche militairen gehad, was als werkster of anderszins in een viertal plaatsen voor de D. Weermacht werkzaam geweest en had aan een Duit sche politie-iristantie te Zie- rikzee haar -buurvrouw A. Balvan der Byi aangebracht, daar deze „rot-mof" had ge zegd. Dit laatste ontkende zij ten stelligste. Bovendien was zy wel verplicht by de Weer macht ,te gaan werken, daar zy veel schulden moest be talen, gemaakt tijdens ziekte en overlijden van haar vader. Haar verloofde, die tijdens den oorlog in Engeland had gezeten, is in November 1945 toch met haar gehuwd. Nu had zy veel spijt van haar daden. C. P. Snyders, fotograaf te Middelburg, had voor W.H.N. gecollecteerd, veel met den N.S.B.'er Reijnierse omgegaan en een zekeren Wondergem, die zyn vrouw (een fel N.S. B.-ster) steeds sarde, by de Duitsche politie aangebracht en veel foto's voor N.S.B.'ers en Duitschers gemaakt.. Dat hij nat. soc. voelde, was met waai-, want de N.S.B. ging in „tegen zijif princiep". Reynier- se kwam wel bij hem a:.n huis. maar alleen om te dam men.- Hy had later geweigerd iiem in zyn huis te ontvangen en hem zelfs gedreigd, de lad der onder Reijnierse uit te ha len, wanneer hy plakkaten aan zyn gevel zou willen be vestigen. Het aanbrengen van Wondergem w&s een fout van hem geweest. Ook deze per soon had geen verdediger. Uitspraak 15 April. Sport - Binnenkort kunnen twee groepen Belgische toeristen in ons land worden verwacht wiex bezoek door de Nederlandsche Reisvereeniging is geregeld. ZwaluwenRood© Duivels. Woensdag 17 April a.s. zal le Rotterdam in 't beyenoo.i. stadion de wedstrijd Zwalu wen—Roode Duivels worden gespeeld. De samenstelling van het Zwaluwen-elftal luidt: doel: van Raalte -(BI Wit); achter Chouffour (Quick H.) en Wil dere (BI Wit); midden: van der Hoeven (DWS), Schflve naar (EDO) en Stijser <Blt. Wit); voor: Bakker (Volewij ckers), van der Vegt (HBS). T. Hazeveld (GVAVj, van der Gyp (Emma) en Dr&ger (Ajax). Res.: van der Vliet (ODS), de Jong (ADO). Hol (Elinkwijk), van der Bogert (DOS) en Ehlen (Sitt. Boys). Nagekomen uitslagen: 3e kl. H: HulstCora Boys 61, SluiskilSteen 03. N EDERL ANDSCHE HANDBALDAG OOK VOOR ZEELAND. Het Ned. Handbalverbond organiseert op 14 April een propaganda-dag over geheel Nederland, de jaarlijks terug, keerende zg. Nederlandsche Handbaldag. Er worden dien dag in verschillende plaatsen van ons land propaganda-wed- stryden gespeeld. Ook voor Zeeland zal dit een propagandadag worden. Alle voor dien dag vastge stelde wedstrijden zullen wor den gespeeld te Goes. Boven dien zal het Zeeuwsche da- ineselftal een wedstrijd spelen tegen het Haagsche „Athene", tenvyl het Zeeuwsche heeren elftal uitkomt tegen de sterke Haagsche ploeg „Hermes", Z.K.B. Uitslagen van 6 April 1946: le kl.: Volharding 19wift 1 2—4. T.O.G.O. 1— Madjoe 3—2. 2e kl. A- VitesseExcelsior 1—r-0. 3e kl. A: V.O.P.O.—de Poe, 4—0. 3e kl. B: Swift 3—Thos 2— 1,'Elto—Seolto 2 2—4. 3e kl. D: EendrachtI.V.O. 04. Wedstrijdprogramma voor 13 April 1946: le kl.: Madjoe 1Seolto 1, T.O.G.O. 1—Volharding I. 2e kl. A: T.O.G.O. 2—Syrifl 2, S.D.O.—S.I.W. 3e kl. A: DiosNieuwdorp SinotoOlympia. Se kl. B: Seolto 2—D.S V. 3e kl. D: W.H.S.—S.V.O. DE BOKSSPORT IN ZEELAND HERLEEFT. Sedert October van het vo rig jaar wordt o.a.' te Vlissm- gen de bokssport weer inten sief beoefend. De Vlissingsch-: boksclub „D.O.S" is nl. weei opgericht en telt reeds ca. 30 leden, die onder leiding van de heeren A. Bleyenberg en A. Rijnders dagelyksch trainen. Ea terdag a.s. zal D.O.S, haar eex-ste wedstrijden boksen te Terneuzen tegen leden van een aldaar gevestigde boksschool. Ter propageering van dezen ons gewest nog vrij onbe- bekenden tak van sport zal voorts op den 2den Paaschdag :e houden feestavond ten bate van de uitzending van een sportploeg naar Engeland, een demonstratie worden gegeven Vpor hetzelfde doel wordt daarop op 1 Juni'op het Van Nrspenplein een wedstryd te gen de. Terneuzensche oüK«s°rs gespeeld. Ook by de id 10 Jurii te Leiden te houden sportwedstrijden tusschen Lei den er. Vlissingen, zal een 'ploeg van de partrj zyn. Zoo de belangstelling voor de ookssport voldoende blijkt te zyn ligt het in het voor nemen in de toekomst nog enkele wedstrijden vo:r lief dadige doeleinden te organi- seereii. Keesje de Ruyter is door den Ned. Biljart Bond volledig 'ge rehabiliteerd en zal dus weer gaan spelen. Kerknieuws Ned. Hcrv. kerk. Bedankt voor Schiedam M. Hinlopen Geref.' pred. in H. V. te Am stelveen. Ned. Herv. kerk. Beroepen (toez.) te Waarde ds. G. den Boer te Standdaarbuiten. Geref. kerken. Tweetal te Amsterdam (vac. H. Mulder) Joh. Blauw te Ede en dr. N. J. Hommes te Middelburg. BEVESTIGING EN INTREDI. Zondag deed ds. S. P. dt Roos, overgekomen uit Helle voetsluit, zyn intrede in de NeU. Herv. gemeente 's-Heer Hendriksiiinderenu In den morgendienst vond de bevestiging plaats door der. consulent ds. v. Dyk, naar aan leiding van Hand. 10 33b. In den avonddienst verbond Ds. de Koos zich aan zyn ge meente met de woorden uit Johs. 19 18b: „Jezus in het midden". Na de prediking sprak de nieuwe predikant verschillende .werkelijke en burgerlijke colle ges toe, waarna ds. v. Dijk na- mefis den ring en ouderling v d. Gi'aaff namens de Gemeente en colleges woorden van wel- kom spraken. In de Ned. Herv. kerk te Yereeue had Zondagmorgen de bevestiging piaats van den nieuwen predikant ds. Baks, die vanuit Vianen naar deze gemeente was overgekomen. De bevestiging had piaats d.or ds. Van Ree uit Eind hoven. Des namiddags deed ds. Baks zijn intrede met als tekst 1 Cor. 1 23. Ach tereenvolgens voerden het woord ds. Postma van Schore als consulent, ds. Mortier van Kruiningen namens den ring, ds. Van Egmond als plaatse lijk collega, de heer P. de Koey- er, wnd. burgemeester, namens de burgerlijke gemeente er. ouderling w. Honders. Beide diensten was" het kerkgebouw overvol. Het directoraat-generaal voor bijzondere rechtspleging deelt mede, dat de beschuldi gingen tegen A. M. Koopman, commandant van de cellenba rakken 4e Scheveningen zijn ingetrokken# HULPACTIE „SCHELDEMONDEN". De Hulpactie „Scheldemon- den" ontwikkelt onder de leu ze „Holland helpt Zeeland'" een bewonderenswaardige activi teit. De groote geldinzameling in Den Haag vindt nog steeds voortgang. Honderden bedrij ven worden aangeschreven om financieelen steun waarbij ■eeds fraaie resultaten zyn ge-, hoekt. Zoo schonk bijv de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft een bedrag van 2500. Tot op heden bracht Den Haag en omstreken in totaal 166.500 op, hetgeen zeer ze ker een vorstelijke schenking jenoemd mag .worden. Het werk van de Actie ..Scheldemonden" beperkt zich c-chter n:.et alleen tot het g.e- ven van financieelen steun aan het geteisterd Zeeland. Ook wordt getracht zooveel moge lijk moreeien stéun te bieden Men wil de bewoners van de getroffen gebieden van tijd tot tijd goede avonden van kunst en vermaak brengen. In dit kader moet bijv. ook het tour- nee van „The Travellers" worden gezien. Binnenkort komt Rle Heimig ook naar Vlissingen. Naar wij verder vernamen zal binnenkort een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen worden gebracht. Het ligt o.a. in do bedoeling daar enkele film avonden te houden. Voorts wil men een bonten radioavond doen houden, met een speciaal Zeeuwsch cachet door het optreden van Zeeuwsche orkesten cn listen. Op 16 April a.s. zal in de Willemskerk te Den Haag een Domburgsch zangkoor de can tate „Brand over Zeeland" van haar directeur, den heer ,.A. Bosdijk, ten gehoore bi'engen, Verwacht wordt dat het kerk- ;ebouw dat 3000 menschen kan bevatten, geheel uitverkocht zal zijn. Het comité zal deze uitvoering brengen als de „Dank van Zeeland" voor bet reen de Haagsche bevojkin; De i-j. automobiel- en rij wielhandelaar S, van Strien uit Goes, ontving weermachts- menschen en N.S.B.'ers aan huis, verder zou hy hulp ver leenö hebben by een vorde ring van rijwielen, verder dooi als voorman bij de palenzet- tery te werken en «personen, die niet hard genoeffiwerkten bij de Duitsche weermacht aan te brengen. S. was ge ïnterneerd geweest, maar om gezondheidsredenen vrij gela ten met huisarrest. Hy ont kende bijna al hetgeen hem Len laste werd gelegd. De voorz. wees er op, dat hij toch in zijn huis'met de daar vertoevende Duitschera zeer vriendschappelijk omging, wat ieder zien kon. De voorz. zei dat v S." het baantje dankte aan Lenshoek en Kleinjan.- Op een vraag zei v. S. dat hij nooit gemerkt heeft,, dat men hem leelrjk aankeek. Hy is nooit, N S.B.'er geweest. De voorz. las tenslotte een brief van v. S. aan MUnzer voor, waarin hij schreef als Duitsch. gezind bekend te staan. Nlldat ook de vrouw van v. S. ge hoord was, kwam mr. F. W Adriaanse aan het woord, die zei, dat zij cliënt nu eenmaa'. eer kwaden reuk stono dooi dat zyn zoon N.S.B.'er was. Voor da gevorderde fiet- sen is hij door het gemeente oestuui opgeroepen. Pi. drong jp uiterste clementie aan. De 28-j. J. Mijnsbergen uit Goes werd in 1941 lid van de N.S.B en den N.V.D. en de N.S.V.O. Zij deed het nu voor komen niet te hebben gewe ten, dat de N.S.B. samen werkte met de Duitschers De 27-j. werkster Ja. J. Ampt uit Goes was sympa- Lhiseerend lid dexv N.S.B. ge weest Uit de behandeling der zaak bleek, dat zjj nog steeds geïnterneerd is. evenals haai zusters en broers en dat ook haar vader N.S.B.'er was. Besch. bedankte toen zy in zag. dat de Duitschers zou den verliezen. De 28-j. ouderwijzer G. Cal- laërt uit Goes sloot zich des tijds aan als sympath. lid bij de N.S.B. en by het opvoe- iersgilde, verleende hulp aan den vijand door vrijwillig in dienst te treden van den Ned Arbeidsdienst. Na het verhoor legde mr. F. W. Adriaans^ een stuk over, waar uit bleek, dat besch. reeds een berisping heeft ge had van den minister, waar op de zaak werd verdaagd Uitspraak in alle zaken 17 April. Maandag had In „de Prins van Oranje" te Goes eer jeugdavond plaats, georgani seerd door den Christelyken Besturenbond. De voorzitter, de heer A. de Lange, verwel komde de jongens en meisjes en zette .uiteen dat de Christe iyke vakbeweging aandacht aan de jeugd moet schenken, maar dat ook de werkende jeugd de vakbeweging noodig ïeert. Dhr. A. Borstlap, 2de secretaris van den Chr. Kan toor- en Handelsbediendenboud, te Amsterdam sprak over „Van vandaag of morgen" De avond werd verder gevuld door de .mondorgelclub „Apollo" te Goes, een tooneelstukje van dc C. J M. V. te 's-Heer Hen- drikskinderen en voordrachten Wat de vreemdelingen niet mogen weten Een geïmporteerde kleederdracht. In den goeden ouden tijd kwamen er speciale bussen ui! Blankenberghe en Knocke en' zetten onder het breede blader dak van den eeuwenouden kastanje op de Middelburgsche Botermarkt hun buitenland- sche passagiers af. Engelsche, Belgische en Amerikaansche bezoekers keken hun oogen uit naar de schilderachtige kleederdrachten. En kiekten gewillig, op het uitnoodlgend „Foto maeke" van de model len, de specifiek Zeeuwsche boeren en boerinnetjes. GOED ZEEUWSCH OF..- INTERNATIONAAL T Specifiek Zeeuwsch? Men zal het misschien niet gelooven, maar'de bekende en hoogeltfk bewonderde Walcher- sche boerenhoedjes werden in gevoerd uitde Ver. Sta ten. En ook de vrouwen pronk ten nief met een zuiver Zeeuw- sche hoofdbedekking. Hun overmuts, de „langette-muts" is weliswaar Nederlandsch fa brikaat, maar het feston van de ondermuts kwam uit Zwit serland, de goede soort meer in het bijzonder uit St. Gallen. de kant, die o.m. in de Nieuwlandsche, Goesche Thoolsche kappen verwerkt is, uit België. In België wordt ook het ech te schcrtenbont gemaakt, hoe wel dit ook wel uit Holland betrokken werd. Het merinos de f(jne wollen stof voor de zwarte schorten en jakken ge bruikt, was oorspronkelijk af komstig uit Frankrijk, maar werd later ook uit België en Zwitserland ingevoerd. Deze pronte Fransche schorten wer den afgezet met zwart gallon uit Polen. Daar hoog in de Poolsche bergen stonden de kleine fabriekjes, waar de Joodsche handelaars met slee tjes het begeerde gallon gingen halen. In het algemeen hebben de Joodsche reizigers bü het be trekken van de onderdeelen van het Zeeuwsche costuum een groote rol gespeeld. Het zwarte fluweel, dat ook vaak in de jakken verwerkt wordt, kwam daarentegen weer uit Duitschland en Duitsch zijn ook de grijze en bruine sjaals het oluche en de franje van de overdoeken en de kleine zwarte omslagdoekjes, de chenlllen avonddoekjes, welke laatste meer in het bijzonder Saksen leverde. Een bijzonderheid van het pluche is, dat de patronen hiervan met de hand in de stof worden gewerkt. Dit lukf de eene keer natuurlijk beter dan de andere en tusschen nluche en pluche kan dan ook een groot verschil bestaan. De oudere boerinnen dragen echter ook vaak overdoeken van chenille en deze zijn weer Belgisch En ook Oostenrijk leverde zyn bijdrage aan de beroemde Zeeuwsche dracht de rokken* van gebloemde zwarte kamgarens. Zelfs het goud, de trotsch van elke rechtgeaarde Zeeuw sche is niet uit het gewest af komstig; het wordt speciaa' voor Zeeland in Schoonhoven gemaakt En ook de mannen komen er al niet veel Zeeuw scher af; ze kuieren rond in laken uit Tilburg en pillow af komstig uit Engeland. Terwij hun zijden halsdoekjes, die hun kleeding de fleur geven, uit sluitend in Duitschland werden gemaakt, DEVIEZEN VOOR DE DRACHT! Van al deze dingen was er in den oorlog practisch niets te kriïgen; voor de „burgers" was het een moeilijke tijd. maar voor de boerenmenscher in dit opzicht nog meer. Geen wonder dat velen, en vooral de jonge meisjes, in dezen tijd op „hun burgersch" gingen. Wa! zij aan boerenkleeding nog hadden f kon dan bovendien de garderobe van de oudere boe rinnen ten goede komen, die om deze reden den overgang naar de burgerdracht van hur zusters of dochters weinig te genwerkten. Het percentage van de be volking, dat nog" kleederdrach draagt, is in de oorlogsjar- zeer teruirrrelnooen en in d toekomst zal d'i" nog meer mp geval zyn. Dit is zeer begrijpe lijk, want by de zendingen kleeding, die bet Amerikaan, sche en Engelsche volk voor Zeeland bij elkaar brengt, is practisch niets voqr de boeren bevolking, tenzij....zij z;ch op „z'n burgersch" gaat kleed den. Dan kon ook zij meeprofi- teeren van wat er aan kleeding voor het getroffen Zeeland binnenkomt en in de winkels, hoewel nog sporadisch, door druppelt want voor hen, die in costuum gaan, is er niets Hun eigen winkels van boe renkleeding zijn practisch leeg. Om de eenvoudige reden, dat er, althans tot voor zeer kort. voor den import van de stoffen, en we hebben gezien wat uit het buitenland werd betrokken geen deviezen werden beschik baar gesteld. Gelukkig komt hierin den allerlaatsten tijd eenige ken tering; verscheidene instanties waaronder de prov. griffie en de Engelsche „Friends Reliel Service", behartigen nu in de zen de belangen van de boe renbevolking Ook van andere zijde is in teresse ir. deze zaak echter gewenscht. Men werkt aan het herstel van het landschap; nieuwe tynen boerderijen worden zorg. vuldig overwogen en den loop van de nieuwe wegen nauw. keurig nagegaan. Maar ook dé- kleederdracht, die ondanks de buitenlandsche onderdeelen. meer dan wellicht iets anders het Zeeuwsch karakter van de dragers weerspiegelt, dreigt voor een groot aeel verloren te ''aan. Terzij aan dr inne" 'k beden van de pla tela-'isbevol zing in dit opzicht aandacht •vordt beste-ejl voor onze provincie deed. Dat de hulpactie „Schelde monden" haar taak energiek aanvat, moge nog uit de vol gende plannen blijken. Men wil eendaagsche uit stapjes met speciale treinen naar Walcheren organtseeren, de boomenactie zal worden uitgebreid en ook wil men in kroningen en Friesland be langstelling voor Zeeland gaan wekken. By K.B. zijn benoemd tof lid van het, bestuur der vissche- rijen op de Zeeuwsche stroo men: voor het district Schou wen en Duiveland W. van den Berg Dzn., burgemeester van Bruin isse; voor het district Zeeland bezuiden de Wester-1 schelde Ph. M. Wyne, inossel- kweeker, te Philippine Het Christ. Nat. Vakverbond zal dit jaar weder de voor den oorlog; zoo goed geslaagde ka dervergaderingen hervatten. Voor de Zeeuwsche Chr. Bestu renbonden zal deze kaderver gadering te Middelburg gehóu den wordenop Zaterdag 27 April. DE WALCHERSCHE WEGEN. Zoo langzamerhand worden de wegen op Walcheren weer oerijdbaar. Wel is waar zyn er hier en daar nog wegge- dee'ten byv. de Noordweg tusschen Domburg en Oost- kapelle waarvoor een vliegtuig eigenlijk de eenige oplossing zou zyn, maar over net algemeen bevindt het we gennet zich al meer in een redelijken toestand. Zoo is de geul ln den Veer- schenweg, ten Westen van Zanddijk, gedicht en opnieuw -an een bestrating voorzien. De Noordweg tusschen "Se- rooskerke en Oostkapelle werd verbeterd en aan de herstel ling van de bestrating tus schen Middelburg en Sefoos- kerke wordt hard gewerkt. 'Jok de werkzaamheden aan ".en duiker in den Nieuwland- schen weg vorderen gestaag. He- beton storten is nu klaar en de bouwput kan weer wor- 3en aangevuld. Ook aan de bruggen wordt gewerkt. Zoo zal men de zwaar beschadigde Geerheul ove- den kleinen Veerschen watergang herstellen door het aanbrengen van een ge- wapend betonplaat op de nog aanwezige muren. De verbinding Oost-Souburg -Ritthem is eveneens weer in orde. Op de plaats van de vernielde brug over dén Zui- dersluis-watergang is een Uallender Hamilton brug ge- oouwd. die door het Rijk ter beschikking werd gesteld. Vlissingen CIR'JVS VAN BEVER. Er hangt rondom een circus altyo een sfeer van romantiek en spanning. Een sfeer, die ook in dit' gouden jubileum louraee van Circus van Beve- ren, waarvan Vlissingen vdor Nederland de première be leef' niet ontbreekt. Er is romantiek en span ning en dit programma klinkt als een klok. Het is ondoen- yk om dit alles tot ln bij zonderheden te vermelden. alles wat in een circus thuis hoort, van de clowns tot le adembenemende sensaties :a den nok van het circus toe is in dit programma aanwe- Soeciaal in Zeeland zal de dressuur van Carlo en Leo, de Zeeuwsche hengsten, wel ie waardeering oogsten waar op het recht heeft. De belang- tehing voor den eersten avond va- brander erroot en het pu bliek gaf, door luid applaus, ïurhQaiuelijk zyn waardeering e kennen. DK KUNSTKRING „HET ZUIDEN HERREZEN". Vee, goede dingen, die tfl- :evs de bezetting zijn verdwe- ïen óf ondergedoken, duiken :iu zoo langzamerhand weer op. Zoo is ook de Kunstkring „Het Zuiden" herrezen, na dat hy in 19 2 ontbonden was. daa: men niets voelde vooi de kuituurkamer. Het ligt in de bedoeling van den Kunstkring dezen zome. een tentoonstelling te geven van de latere werken van den nestor van den kring den heer G. Jacobs, die na jaren van ivacuatie in Vlissingen is te. ruggekeerd en onlangs zijn SOsten verjaardag vierde Alles zal echter afhangen van een geschikte expositie ■.elegenheid, wat wel' hee. moeilijk is in het zoo geha vende Vlissingen. Daar de belangstelling vooi je kunst in de laatste jaren sterk is toegenomen, is hei misschien van nut. te weten dat een ieder kunstlievend lid van dezen kring kan worden Secretaris de heer H. G. J. Je Mey. Goes in 's-Gravenhage is op 64- jarigen leeftijd overleden de neer D. A. Constandse, voor heen wonende te Goes, waar hy van Jan. '17Mei '19 ge meenteontvanger is geweest en van 1919—1923 fid van ■en gemeenteraad. De overle dene heeft zich te Goes op verschillend gebied zeer ver liéhstelyk gemaakt. Wy den ken o.a. aan zijn groote stuw kracht waar het het vieren van Oranjefeesten betrof en zijn groote activiteit, zoowel als werkend iid, als ln het ipstupr van de tooneelveree "ing „Onderling Kunstge- ïot" en verschillende andere veieeniglnjen. zllewoutsdijlc Zondag werd de noodkerk te Ellewoutsdyk ingewijd met een eenvoudlgen dienst door Us. van Willenswaard. Onder de genoodigden waren verte genwoordigers van de Neder landsch Hei-vormde gemeente van Rynsmirg, welke gemeente Ellewoutsdijk heeft geadop teerd, de ambachtsheer, ae heor F. W. D. C. A. v Hattum met zyn gezin, de heer Lu- cheer, ontwerper van de kerk, benevens leden van het ge meentebestuur. Een collecte ten. behoeve van den bouw vart de definitieve kerk bracht t 232 op. s-Gravenpolder Maandagmiddag ia te V Gravenpolder het 8 H-jarig dochtertje van de fam. K., by het oversteken van den rjjweg terecht gekomen onder het mo torrijwiel van H., eveens te 'a- Gravenpoldcr. Het kind is met een gebroken armpje en een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis te Goes. De po litie stelt een onderzoek in naa* de schuldvraag. Hansweert Dezer dagen heeft do korf- balvereeniging „Zeelandia" te Hansweert een geslaagde uit voering gegeven. Opgevoerd werd het mooie tooneelstuk „In den mist". Na afloop volg de een gezellig baL Zondagmorgen is de Ameri kaansche Libertyboot „Robert Collier" welke in do Bieze- llngsche haven omhoog heeft gezeten, met behulp van 5 Bel gische sleepbooten naar Ant werpen gebracht. 's Heer Abtskerke In de raadsvergadering van 's-Heer Abtskerke werd beslo ten om, tot instandhouding van bet team voor de schurftbe- strflding van het Ned. Roode Kruis voor 1 maand, 4 cent per inwoner subsidie te verleenen. Na verkregen toestemming van. Gefl. Staten zal op kosten ven de gemeente een kudde scha pen op den Grooten Dijk wor den geweid, teneinde eventueo- le niet geruimde mijnen tot ontploffing te brengen. De bo- grooting 1946 werd vastgesteld met een nadeelig slót van. 1800. In principe werd beslo ten tot aankoop van eenige me ters grond van de Ned. Herv. diaconie, teneinde den weg ln de d.rpskom van Sinoutsker- ke te kunnen verbreeden. Bij besluij. van B. en W. te 's Heer. Abtskerke werden tot leden van de stembureaux voor de Kamer-, Staten en Gemeen teraadsverkiezingen in 1946 be noemd J. C. van 't Westeinde en Ch. A. de Vries, tot plaats- ven'. voorzitter J. C. van 't Westeinde en tot leden voor de Kamer- en statenverkiez'ng M. H. v. Licre en B. Markusse en voor den gemeenteraad Ch. A. de Vries en J. Blok. De kie zerslijst werd vastgesteld met 293 namen. Kloetinge De tooneeivereen. „Actief" te Kloetinge gaf haar eerste opvoering van „Het gouden Kalf". Alle speelsters en spe lers bleken voor hun taak be rekend te zyn Zonder de an deren tekort te willen doen wij zen w\j op hetgeen mej. Oele als „freule" presteerde. Ook do conferencier en humorist Jan Janssen Jzn. oogstte veel suc ces bij het publiek, dat dank baar huiswaarts keerde. Yerseke ONTSLAG GEMEENTE- SECRETARIS YERSEKE. By besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. April 1946 is, overeenkom stig het ad vie 3 van de Com missie van Advies, bedoeld in art. 5, 4e lid, van het Zuive ringsbesluit 1945, aan den heer G. O. Veenendaal, zulks met toepassing van het be- aaide iri art. 1, sub a van het ;on. Besluit van 10 Oct. 1945, eervol ontslag verleend als se cretaris der gemeente Yer seke. De Ver. v. Chr. Wijkverple ging te Yerseke kwam in ai- gemeene vergadering byeen onder voorzitterschap van ds. A. van Egmond. De zuster heeft 4409 huisbezoeken afge legd, bovendien 886 t.b.c.-be- zoeken, 47 zitdagen voor zui gelingen bijgewoond, 189 be zoeker. by zuigelingen ge bracht en 9 overledenen afge legd. Momenteel bedraagt het ledental 357. Het jaarverslag van den penningmeester gaf aan in komsten 2055,38; uitgaven 1905,36; batig saldo 150.02. De aftredende bestuursleden ds. A. van Stuyvenberg en L. P. Vv Bom werden herkozen, terwijl in verband met het a s. vertrek van ds. van Egmond in diens plaats werd gekozen de heer A. de Putter. Besloten werd toe te treden tot den Hond van Chr. Wijkverpleging m Nederland. Aan het einde van do vergadering bracht ds. vau Stuyvenberg dank aan ds. van Egmond voor alles wat hy voor de vereeniging heeft ge daan. Colijnsplaat Op initiatief vau een comi té van 14 leden werd te Co- ljjnsplaat vergadering voor vm den Arbeid genouden. Sprekers waren de heeren K. Flipse en ds. W. A. Versteeg. Thans is te dezer plaatse eèn afdeeling van deze oartij opgericht. Bestuursleden zijn j. F. Maris, P. J. Bom, Jac. Hollestelle, Joh. Geelhoed Gz. en M. de Waard. geslaagde de Partij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6