PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DE VOLKENBOND WORDT GELIQUIDEERD Lord Inverchapel o^-imistisch. „Indonesiërs willen de Nederlanders niet missen" Bloeitijd in Zuid-Beveland. Bezetting kostte ons minstens 9573 millioen. lysterie van de Invasietunnel. Hoofdredacteur G. fSallintiJn (act rcdactloncele medewerking van dr. W. H. Bcekenkainp). Uitgave: Stlrli- ting P.Z-C.i Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen» Ds, M. L. W. Schoen. Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. Woensdag 10 April '46 189c Jaargang1 Nummér 85 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per weck, 3.20 per kwartaal, franco 6 per post, 3.45 per kwartaal, l.ossc nummers 5 cent. ADVER- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT minimum per advertentie f 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat ËB-fiQ. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg: Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg: Oratcmastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-, Middelburg. EIGEN HULP. Een dagblad als het onze stelt zich ten doel elke ernsti ge poging, om het welzijn van ons gewest te bevorderen, met kracht te steunen. Het is onder de Zeeuwsche vrouwelijke jeugd nog niet vol doende bekend, dat een groep meisjes boven 18 jaar zich op het oogenblik in Goes wil laten opleiden als Maatschappelijk Gezinsverzorgster. Deze opleiding voorziet in een behoefte. Wat is de taak van iemand, die dat diploma verworven heeft? Haar werk heeft twee zijden: zij komt in gezinnen, die door onvoorziene maat schappelijke omstandigheden of door verkeerde zedelijke in vloeden te gronde dreigen te gaan en zij effent daar den weg ons een gezond familie leven hersteld te krijgen. Bij ontstentenis van de moeder van een gezin springt de ge zinsverzorgster in als tijdelijke hulpkracht. Een rondschrijven der com missie, die deze opleiding aan moedigt, vertelt ons, dat de bezoldiging dezer krachten be hoorlijk is. Een gediplomeerd gezinsverzorgster verdient 45 per maand met kost en inwo ning. De nieuwe leus, waaronder dit werk voortgaat, is: „Zee land helpt Zeeland". De eerste groep, die in Goes opgeleid is, werkt nu twee maanden in Den Haag in dienst der Diaconie. Juist in het rqoei- Igke werk van de groote stad blijkt, wat de meisjes waard zijp. Zij ontvangen nu reeds sa. laris en worden na afloqp van deze periode in eigen provincie tewerk gesteld. Meisjes, die roeping gevoelen in de toekomst werkzaam te zq'n onder leiding van een Wijkverpleegster, Gemeente- zuster of Diaconie,kunnen zich melden bij de directrice van het clubhuis te Goes, West- wal 38: mevrouw S. Bakker Jonker. W.H.B. Oud-presldent Hoover In Nederland. Herbert Hoover, oud-presi dent van de Ver. Staten, die als eere-voorzitter van de hulp commissie voor den Europee- schen nood. een rondreis door Europa maakt, is Dinsdagmor gen op Schiphol aangekomen waar hij o.m. verwelkomd werd door den Amerikaanschen am bassadeur en minister Mans- holt. In Den Haag werd hem vervolgens een luch aangebo den, waarbij verschillende mi nisters aanzaten. Des avonds vertrok de oud president weer per vliegtuig naar Brussel, vanwaar hij van daag naar Kopenhagen zou vliegen. Hoover zal na zijn terug komst in Amerika verslag uit brengen bij president Truman, over de voedselsituatie in Europa. Hij maakt zich ern stige zorgen ovet de ondervoe ding van ongeveer 20 millioen Europeesche kinderen en acht het raadzaam dat alle volwas senen hun dagelijksch ran'' soen met 50 calorieën per dag korten ten behoeve van de kin- nimiimiimiiwiiimiiminttiiiiwiimiiii 8 NIEUWE KOMETEN I ONTDEKT. Radio Moskou heeft 5 medegedeeld dat profes- •g sor Dqekof van de ster- S renwacht der Kazansche 9 universiteit een achttal §r nieuwe kometen heeft ontdekt. De komeet welke het eerst werd 8 waargenomen, bevond z zich bij de Groote Beer en beweegt zich thans naar dé Poolster. ^Illl«llll«llll«llll«llll«llll«l[||*llll#llll«llll DE INVRLJHEID GESTELDEN. De minister van Binnen- landsche Zaken heeft de bur gemeesters verzocht er op te willen toezien, dat de daar voor in aanmerking komende organen en ambtenaren hun ner gemeenten, zich onthou den van het berokkenen van moeilijkheden aan invrgheid festelde politieke délinquen- en, daar een dergelijke hou ding t.a.v. personen, die door terzake bevoegde instanties in de maatschappij worden terug gebracht, .onjuist is. ZUIVERING NED. RIDDERORDEN. BJj de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot zui vering van de Ned. ridderoz*- den, daar er gevallen zijn waarin aanleiding tot ontne ming bestaat op grond van de houding tijdens de bezetting. GEWEZEN VRIJWILLIGERS. Dienstplichtigen voor de lichting 1945 die wenschen te worden vrijgesteld van op komst op grond, dat zij na de bevrijding 6 maanden of langer als vrijwilliger militai ren dienst bij de landmacht hebben verricht, moeten daar toe een verzoek richten aan het ministerie van oorlog. Dg burgemeesters verschaf ten nadere inlichtingen. Het Wereldgebeuren Eens de hoop van millioenen.... Grieksche koning doet van zich spreken. In Genève is Maandag de oude Volkenbond bijeengeko men onder leiding van den Noor, dr. Carl Hambro. De vergadering wordt gehouden om den Bond op te heffen en zoo gaat hier dus een wereld organisatie, waarop eens mil lioenen hun hoop hadden ge bouwd, roemloos ten ónder. De Volkenbond heeft het zelfde gewild, wat thans de organisatie, der Vereenigde Naties wil bereiken. Edoch: reeds de eerste schreden wer den gezet op een weg, die een lijdensweg was. De Bond werd gesticht op initiatief van den toen maligen president der V. S., Wilson en niets zou dus meer voor de hand hebben ge legen, dan dat de V.S. hun volleoige medewerking zouden hebben verleend en in de al lereerste plaats zelf lid zou den zijn geworden. De V.S. be sloten evenwel om geen lid te worden en daarmede was aan den Volkerenbond reeds dade lijk een zware slag toege bracht. Een van de machtigste sta ten ter wereld gaf de voor keur aan isolationisme en deed niet mee! Dit was het begin van de ellende. Laat ons eerlijk zijn: de Volkenbond heeft veel nuttig werk gedaan. Maar al leen als het zaken van onder geschikt belang betrof. Tel kens als er kwesties aan de orde kwamen, die werkelijk van doorslaggevende beteeke- nis waren, bleek het onmoge lijk om practische resultaten te bereiken en waar ze be-' reikt schenen, hield men zich later niet aan de gemaakte afspraken. Toen Japan, Duitschland en Italië den Volkenbond hadden verlaten, omdat zij zich niet wilden schikken naar de regels van het Internationaal fatsoen, was de Volkenbond volkomen lam geslagen. En reeds toen was net duidelijk, dat wilde men ooit tot waardevolle in ternationale samenwerking komen, er een nieuw orgaan gesticht zou moeten worden. Uit den nood van den jong. sten oorlog is toen de Orga nisatie der Vereenigde Naties ontstaan. Zal zij meer succes hebben, dan de oude Volken bond? Voor de menschheid is het te hopen, maar de manier waarop men zich van het PerzischRussisch geschil heeft afgemaakt, de koe en de geit werden beide ge spaard, en de kans is groot, dat Perzië eenvoudig heeft te doen wat Moskou eischt! maant tot voorzichtigheid. Het is moeiljjk om Rusland in toom te houden. De Russen zijn nog al weglooperig uitge- vallen en als zg op een goe den dag- wegloopen en niet meer terugkeeren, is <Jat een ramp voor de V.N Maar toch: men zal dit ri sico op den duur moeten aan vaarden. Doet men dit niet, dan zal het vertrouwen In de V.N. zeer snel volledig onder mijnd zgn! Intusschen: de oude Vol kenbond is bezig zichzelf te liquideeren. Hg gaat roemloos ten onder, door niemand be treurd. En toch er speelt zich in Genève een historisch febeuren af: de liquidatie van e illusie van millioenen Veel nieuws is er verder niet Koning George van Grie kenland doet weer van zich spreken. Hg vertoeft in En geland, omdat na de bevrij ding zijn terugkeer naar Grie kenland tot een burgeroor log zou hebben geleid. Een volksstemming zal eerlang moeten uitmaken, of Grieken land "êen monarchie zal blij ven of een republiek zal wor den. Welnu, de uitslag van de jongste verkiezingen, waar aan slechts de helft van het volk deelnam, heeft een over winning voor de monarchis ten opgeleverd. En zijn kan sen staan dus niet zoo heel slecht. Vandaar, dat hij een boodschap tot het Grieksche volk heeft gericht en voor zichtig poogt, weer vasten voet te krijgen. DE „NIEUW AMSTERDAM" VANDAAG IN ROTTERDAM De „Nieuw Amsterdam' wordt vandaag tusschen 9 en 10 uur met repatrieerenden te Rotterdam verwacht. ONDERZOEK NAAR DE SLACHTOFFERS VAN MAUTHAUSEN. Door een Nederlandsch offi cier wordt thans een onder zoek ingesteld naar de inden- titeit van de krijgsgevangenen die in Mauthausen om het le ven znn gebracht. Buiten de Nederlanders die bij de z.g. „Kugelaction" om het leven zgn gekomen hebben, ook nog 47 officieren, voor het meeren- deel Nederlanders, in Mauthau sen den dood gevonden. In de doodenboeken staat „auf der Flucht enschossen", doch in werkelijkheid zgn zij willens en wetens met voorbedachten rade gedood. Prinselijk paar ontvangt hoogste Zweedsche onderscheiding. Prinses Juliana -en Prins Bernhard. ontvingen Dinsdag de hoogste onderscheiding, die Zweden kent, de orde van de Serafijnen. „Svenska Dagbladet" ver welkomt in een artikel, dat in de Nederlandsche taal is ge steld, Prinses Juliana en Prins Bernhard en schrijft o.m.: „Met bewondering hebben wg in de afgeloopen donkere ja ren den heldhaftigen offer- vaardigen strijd gevolgd, dien het Nederlandsche volk heeft gevoerd .voor vrijheid en recht. Met eerbied zagen wij den onwankelbaren moed en nim mer aarzelende standvastig, heid van de Koningin en hare familie, welke allen met hoop ~*r vertrouwen vervulden" DEENSCHE PERS STEMMEN. De Deensche pers raakt nog steeds niet uitgepraat over alles wat maar in eenig ver band staat met de koninklijke bezoekers. Ook aan foto's geen gebrek. De in doorsnee 20 tot 30 pagina's dik zijnde kranten hadden in deze dagen een meer dan ooit fleurig aan zien. „Berlingske Tidende" me moreert met vette letters de woorden van de Prinses: „liefst zou ik het ge- heele Deensche volk willen decoreeren" en „de naam van Denemarken is in de harten der Nederlanders gegrift". Eenstemmig zijn de bladen in hun lof over de onge dwongen sfeer die de bezoe ken van Prinses en Prins kenmerken. Het Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft een verklaring uitgegeven in zake de Poolsche erkenning van de regeering' van Giral. Zg Juidt: „Spanje heeft de Pool- feche regeei'ing, die door de Sowjet-Unie is opgedrongen, nooit erkend. Deze pseud.o-re- geering zonder gebied, onder danen of jurisdictie, kan daar om geen afbreuk doen aan de traditioneele Spaansche sym pathie voor de katholieke be volking van Polen". Criminaliteit gedurende den oorlog gestegen. Van verbetering op het ge bied der zedenmisdrijven na de oorlogsjaren is geen spra ke. Er zijn meer gevallen on ontdekt- 'gebleven. In 1939 be droeg het aantal meerderjari- Ïen dat veroordeeld werd 9658. In 1942 was dat 208 hooger, nL 58706 en in 1943 was het 52593. Ten slotte zijn ook t.a.v. de strafrechtelijke minderjarigen de absolute cijfers in de laat ste jaren belangrijk toegeno men. In 1939 was dit 2878, in 1943 7265. In niet geringe mate is de gi-oep economische misdrijven debet aan deze stij ging. In 1939 was dit aantal 2083, en in 1943 6177. dus ruim 196 pet. hooger. De Ned.-Indonesische onderhandelingen. De speciale ambassadeur naar Engeland vertrokken. Gevestigde en vlottende schuld verdriedubbeld. De minister van financiën heeft de Staten-Generaal een witboek over de rijksfinanciën de oorlogsjaren toegezon den. De tekorten op de begroo ting bedroegen in 1940 715 millioen, 1941 f 1938 millioen, 1942 2096 millioen, 1943 f 2272 millioen en over 1944 f 3164 millioen. Verreweg het grootste deel der tekorten is veroorzaakt door maatregelen, welke een rechtstreeksch ge volg zijn van de bezetting. Voor 1940 worden de kosten van deze maatregelen bere kend op 625 millioen, voor 1941 op 1786 millioen, voor 1942 op 1745 millioen, voor 1943 op f 2028 millioen en voor 1944 op 2646 millioen. In totaal is wegens credie- ten voor de Duitsche Weer- De Nederlandsche regeering heeft Maandagavond aan Lord Inverchapel een diner aangeboden. Aan dit diner zaten aan, behalve Lord Inver chapel (sir Archibald Clark Kerr), onder meer sir Ne- vile Bland, Britsch ambassa deur, dr. ÉL.van Mook, luite nant gouverneur-generaal, dr. P. J. Idenburg, adviseur van dr. van Mook en de ministers prof. Schermerhorn, prof. Lo- gemann, dr. van Royen, Drees, de Booy en mr. Meynen. De minister-president hield aan dit diner een rede. PERSCONFERENTIE MET LORD INVERCHAPEL. In een persconferentie te Den Haag heeft Lord Inver chapel er den nadruk op lego, dat er tusschen de gelsche en Nederlandsche re geeringen geen enkel verschil van meening bestond en dat men ook op militair gebied ten nauwste samenwerkte. „Tijdens mgn verblijf op Java cUstancieerde Ik mn prin cipieel van de. constitutioneel® kwestie, daar dit een zuiver Nederlandsche aangelegenheid is. Engeland interesseert zich alleen voor het feit, dèt een overeenkomst tot stand komt, doch niet wélke over eenkomst men bereikt". Van Sjahrir had Lord Inverchapel een buitengewoon gunstigen indruk. „Hij is een redelijk man en ik heb genegenheid voor hem opgevat In ant woord op een vraag, of na het bereiken van een overeen komst Sjahrir gesteund zou worden door de Javaansche bevolking. zeide de speciale ambassadeur, dat „zeer zeker genoeg Javanen" een loyale houding zouden aannemen. Toen de communistische acti viteit op Java. ter sprake kwam, deelde Lord Invercha pel mede, dat deze zeer ge ring is. „Tan Malaka is een Trotzkist, hij is door de Indo- nesiërs zelf achter slot et grendel gezet en ik hoop, dat hg daar lang zal blijven". „■De Nederlanders spelen een belangrijke cultureele rol en vormen een belangrijk element van de bevolking. De Indone siërs willen hen dan ook ze ker niet missen. Daarom wordt een Indonesisch burger schap, dat iedereen zal om- De pruimeboomen openen de reeks Welke route kunnen we nemen? Het seizoen komt weer aan, waarin velen ons zullen benij den, dat" wij bewoners van het landje van Ter Goes zgn. We hebben diep medelijden met onze provincie-genooten in Walcheren en Schouwen-Dui- veland, waar zoo ontzaglijk veel natuurschoon door het zoute water is verloren ge gaan en wie na een bezoek aan een van deze eilanden weer op Zuid-Bevelandschen bodem terugkeert, is onuitsprekelijk dankbaar, dat dit vreeselijke lot aan onze fruitstreek is be spaard. De pruimeboomen, de eerste lingen in den bloeitijd, staan al in volle pracht. Een veelbe lovend, begin van wat straks volgen zal. Vóór den oorlog was het zóó, dat duizenden vreemdelin gen genoten van de Zeeuwsche badplaatsen, van de kleeder drachten en van de Middel- burgsche markt, maar dat Zeeland in lentetijd minder be kend was. Toen echter eenige j'aren vóór den oorlog een groep bui tenlandsche journalisten in den bloeitijd hier werd rondgeleid, was dit voor hen een openba- Irlng. Ook vele Nederlanders I wisten wel af van de schitte rende bollenvelden en van ae bloeiende Betuwe, maar niet van bloeiend Zuid-Beveland. Ja, hoeveel Zeeuwen uit overig Zeeland komen hier in onzen bloeienden lusthof een kgkje nemen Daarin is wel eenige veran dering gekomen, dank zg de voortdurende propaganda, die Vreemdelingenverkeer onder leiding van den heer G. Houte- kamer maakte. Foldertjes en kaartjes werden uitgegeven en verspreid, zoodat men een plan kon maken om de mooiste ge deelten op een vrijen dag of vrijen middag te bezoeken. De oorlog maakte ook aan dit genot een einde. Maar na de bevrijding zullen velen on getwijfeld bloeiend Zuid-Beve land weer of voor het eerst willen gaan zien Zeker, het verkeer is nog moeilijk. Groo te fietstochten zijn voor velen niet mogelijk door het gebrek aan goede banden. Autotocht- Ies zullen ook maar weinigen ;unnen maken. Maar er rijden weer treinen en autobussen (de laatste alleen op werkda gen), zoodat we ons naar een of ander dorp kunnen begeven. Verder zullen we dan zoo'n dag onze beenen moeten gebruiken en wandeltochtjes moeten ma ken. Een groote tocht voor auto's, motorfietsen en wielrijders is de volgende: Uit de richting Goes en Mid delburg rijden tot de wegsplit sing naar Heinkenszand, over Hemkenszand, 's-Heerenhoek, Ovezande, Driewegen, Oude- lande, Baarland, langs Kwa- dendamme, 's-Gravenpolder, Biezelinge, Kapelle, Wemel- dinge, over den zeedrjk naar Kattendijke en vandaar naar Goes. Natuurlijk zijn verschillende variaties hierop te maken. Spe ciaal noemen wij Kloetinge en Nisse. Wie een meer bescheiden fietstochtje wil maken, kan zich bepalen tot den zak van Zuid-Beveland of tot de route Goes, Kloetinge, Kapelle Biezelinge, Wemeldinge, Kat tendijke, Goes. Niet-overal langs den weg zijn er bloeiende boomgaarden Ook ander natuurschoon is er te genieten. Wg denken aan de mooie, wijde vergezichten vanaf de dijken en aan het on volprezen uitzicht over de Ooster-Schelde. Rgk wordt de moeite van een tochtje door bloeiend Zuid-Be veland beloond. Wanneer zal alles in vollen bloei staan Dat is nu nog niet precies te zeggen. Veel hangt daarbij van het weer af. Maar de pruimeboomen hebben, zooals gezegd, het sei zoen geopend. Straks volgen de kersen en spoedig daarop de peren en appels. Zonder twijfel zal „Vreem delingenverkeer" straks het sein geven: „Bezoekers, komt genieten van de witte en rose pracht van het Goesche land". Wie daaraan gevolg geeft, zal er geen spijt van hebben. vatten, die Indonesië als zijn vaderland wil beschouwen, voorbereid", aldus Lord Inver chapel. Hij was voorts van meening, dat een overeen komst door de Indonesische bevolking hartelijk verwel komd zou worden, met de meest extremistische extre misten" zal zij zelf wel afre kenen. Volgens Lord Inverchapel is er geen sprake van „uitge breide, door Japanneezen ge leide vliegscholen". Wanneer men een oplossing zou berei ken, in den geest van den sta tus, dien Ierland tegenover Engeland bezit, zou hem dat eeer redelijk lijken. Over de Voedselpositie op Java deelde Lord Inverchapel nog mede, 'dat hem niets was gebleken van eenigen hongersnood. Ook in de niet door ae geallieerden bezette gebieden was de be volking goed gevoed. Voor de worldpool kon men echter uit Indië dit jaar nog niet veel verwachten. Dinsdagavond is Lord In verchapel reeds per boot naar Engeland vertrokken. De In donesische delegatie heeft hem net volgende telegram gezon den: „Aanvaard de gevoelens van oprechte dankbaarheid van de Indonesische delegatie. Wg spreken de hoop uit, dat Uwe Excellentie ook voor 't tweede gedeelte van onze taak belang stelling zult koesteren en wenschen u een goede reis toe. w.g. SOEWANDI". Maandagavond heeft de In donesische delegatie op „De Hooge Veluwe" een aantal persoonlijke gasten ontvan gen, met wie zg op onge dwongen wijze gesprekken hebben gevoerd. De Sultan van Pontianak, die deze reis op verzoek van dr. van Móok medernaakt, be zocht Maandag Den Haag en nam o.a. de beschadigingen van het Bezuidenhoutkwartier in oogenschouw. MANSERGH TIJDELIJK VERVANGER VAN STOPFORD? Naar' verluidt zal generaal, majoor Mansergh tijdelgk als opperbevelhebber van de ge allieerde strijdkrachten in Ned. Indië optreden, totdat generaal majoor Douglas Gra- cey zal zijn aangekomen, die deze functie zal overnemen van luit.-generaal Stopford, die zooals bekend benoemd is tot opperbevelhebber van de geall. landstrijdkrachten in Z.O. Azië. Gracey zal waar. schijnlijk het bevel big ven voeren, totdat Ned. Indië aan het algemeen commando van Lord Louis Mountbatten wordt onttrokken. NOTA OVER NED..INDIÊ. De minister van overzeesche gebiedsdeelen heeft aan den voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal doen toekomen een nota betreffende den stand van zaken in Ned.- Indië in de beteekenis der ko. mende besprekingen met den lui tenant-gou verneur-generaal, met het verzoek deze vertrou welijk ter kennis van de le lden te willen brengen. Op overeenkomstige wijze hoopt de regeering de Kamer over eenige dagen in te lichten over den gang van zaken met betrekking tot de Britsche troepen in Nederlandsch-Indië en daarmee verbandhoudende aangelegenheden. AMERIKA ANSCHE PERSSTEM. De „Herald Tribune" bevat een hoofdartikel waarin over de Ned. Indon. onderhande lingen o.m. het volgende ge zegd wordt: „De vooruitzich ten voor een redelijke schik king schijnen zeer goed te zgn. De algemeene koers in Azië ziet er hoopvol uit en thans zijn er veel minder redenen om voor de toekomst te vreezen dan slechts enkele maanden geleden het geval was. De machtige golf van nationalis me, waardoor het Oosten wordt medegesleept, gaat met meer bezinning gepaard, dan vele pessimisten voor moge lijk hadden gehouden". De melk- en boter- positie. Met het oog op de boter- voorziening is het voorloopig nog gewenscht, liet vetgehalte der gestandaardiseerde melk op 2.5 te houden. Er is, om in de behoefte aan consumptiemelk voor alle leeftijdsgroepen te voorzien, per periode van 4 weken ca. 104.000 ton melk noodig. In dien volle melk werd ver strekt beteekent dit dat deze melk over 4 weken 884 ton vel meer zou bevatten, hetgeen gelijk staat met een hoeveel heid boter van 1052 ton per 4 weken. Met een vetgehalte van 2.5 bedraagt de boter- productie in 1946 ongeveer 51.000 ton. Bij een rantsoen va,n 250 gram per 2 wekèn voor kin deren t.m. 4 jaar, van 125 gram per 2 weken voor per sonen roven dien leeftijd, een verstrekking van boter op margarinebonnen aan melk veehouders en de aflevering op rantsoenbonnen voor zie ken, a.s. en jonge moeders e.d. bedraagt het boterverbruik per 4 weken ca. 3.849 ton, hetgeen dus voor een heel jaar ca. 50.000 ton beteekent. Daaruit blijkt, dat we de bo venvermelde productie op ba sis van deze betrekkelijk ge ringe rantsoenen geheel noo dig hebben. macht, met inbegrip van de bijzondere schattingen, welke onder allerlei voorwendsels door den bezetter werden op gelegd, over de jaren van den oorlog 1940 tot en met 1945 het enorme bedrag van 8449 millioen aan de Nederlandsche schatkist onttrokken. Dit bedrag moet dan nog worden verhoogd wegens al lerlei uitgaven,- welke het ge volg zijn van de Duitsche be zetting zooals credieten voor het Duitsche civiele bestuur, verdedigingswerken van dat" bestuur en andere uitgaven, welke niet rechtstreeks aan den bezetter werden gedaan, doch op diens instignafcie en waarmede geen Nederlandsch belang, doen wel Duitsche be langen, werden gediend (ar_ beidsbureaux, landwacht. Oost compagnie, arbeidsdienst! e.d.) met f 959 millioen voor de jaren 1940 tot en met 1944. Worden hier dan nog bijge teld de bijzondere credieten e>.d.. welke van Nederland zijn gevergd, dan wordt het totaal cijfer van de Duitsche bezet- tingskosten over de jaren 1940—1944, met inbegrip van de Duitsche weermachtsuitga ven, aan Nederland opgelegd over 1945 9573 millioen. Bij de beoordeeling moet daarnaast bovendien nog re kening worden gehouden met de vordering van de Neder landsche Bank op de Duit sche Rijksbank van rond 4500 millioen. Daar het overheidsapparaat in velerlei richting veel verder werd uitgebouwd, dan in een vrge democratische samenle ving noodzakelijk is (als voor beeld dienen de hooge uitga ven voor politie en justitie, die van 26 millioen m 1938 stegen tot bijna 116 millioen in 1944), enz. blijkt dus, dat ook het berekende bedrag de werkelijke bezettingskosten voor den staat nog geenszins volledig weergeeft. Het nadeelig slot van den dienst der leeningen (renten en aflossingen) bedroeg in 1938 165 millioen, in 1944 550 millioen. De opbrengst der rijksbeu lastingen, waarvan het gemid delde over de jaren 1935-'39 f 566 millioen bedroeg, is over 1940-*44 door invloed van den bezetter bijna verdubbeld 1123 millioen). De gevestigde en vlottende schuld tezamen is gestegen van 4058 millioen op 1 Ja nuari 1938 tot f 12619 mil lioen op 1 Januari 1945. ENGELSCHEN WAREN VOORBEREID. Het avontuur van soldaat Steve. Op dien kouden Decemberoch- lend lag er een wrevelige trek op het gezicht van den sol daat Steve Williams. De schrille loeitonen der alarm sirenes golfden nog na over Dover; de straten waren reeds leeg, de pleinen verlaten. Hoog in het starre blauw van den hemel dreunde een machtig Duitsch luchteskader nader. De piloten grijnsden: bommen op Engeland, een best baan tje! Reeds dagen achtereen stond de Kanaalkust bloot aan een intensief luchtbom bardement. Engeland was nog immer Engeland. Maar voor hoe lang nog? Dat vroeg de hoogste legerleiding zich af, dat overdacht ook the man in the streetzoo meldt het „Binnenhof". Plotseling zwenkte een le gerauto den hoek om, recht op den soldaat Steve af. Voor den ingang van de oude tun nelschacht het begin van een groot werk een halve eeuw geleden begonnen, doch nooit voltooid hield de wagen met een ruk stil. Een groepje mannen stapte uit, of ficieren en manschappen van de Royal Navy. Zij trokken een groote kist uit den auto. Steve hielp een handje. Hg zag batterijen, koptelefoons, microfoons, stukken kabel, versterkers en nog een hoop andere instrumenten, die hg niet thuis kon brengen. De mannen verdwenen met de kist in den tunnel. Daar pak ten zg den rommel uit, rang schikten de instrumenten, ver bonden de kabels met de bat terijen, bevestigden geluids verklikkers tegen de vochtige kalk wan den, zetten koptele foons op en luisterden Terwijl de Duitschers een regen bommen uitstrooiden over Dover, Folkestone en andere plaatsen aan de witte krijtkust, verrichtten deze mannen in de benauwde tun nelschacht een van de meest merkwaardige experimenten in dezen oorlog; zij trachtten te ontdekken of de Duitschers bezig waren 'n geheime „In vasie-tunnel" onder het Kanaal was er beslist. Churchill en de regeering waren er door hun adviseurs voor gewaar schuwd. Binnen een redelijk korten tijd kon een dergelijk plan met de moderne techni sche hulpmiddelen worden uit gevoerd. Waar zou de aanval echter plaats vinden? Men vermoedde, dat de tun nel zou loopen van Calais tot een punt enkele kilometers ten Zuiden van Dover, omdat in die lijn de bodem van het Kanaal het meest geschikt was voor het boorwerk. Ver der werd verondersteld, dat de Duitschers een hoofdtunnel zouden aanleggen, welke vlak voor de krijtrotsen in een aantal zg'takken gesplitst zou worden. Deze zouden op korte afstanden van elkaar achter de steile kust uitmonden. Duitsche parachutisten zouden daar 'n bruggenhoofd formee- ren om de tunneltroepen ge legenheid te geven aan land, te komen. Dien kouden winterdag bracht niets nieuws. Na en kele uren kwam de groep uit de schacht In de stad heerschte weer een levendig verkeer. Onopgemerkt ver dween de auto in de drukte, enkel nagestaard door den soldaat Steve, die van al die geheimzinnigheid niets be greep Enkele weken later snapte hij er wel iets meer van. Toen was hij opgenomen in een bewakingstroep, die spe ciaal tot taak had de luister posten te beschermen, welke kort na het vreemde bezoek aan den timnel te Dover op afgemeten afstanden aan de Kanaalkust waren opgericht. Dag-in dag-uit luisterde men. Daar bleef het bij; de invasietunnel kwam niet, En geland bleef Engeland Toen in 1944 enkele in Nor- mandië gevangen genomen Duitsche soldaten gevraagd, werd of zij wel eens iets over dit plan gehoord hadden, antwoordden zij ontkennend. „Das weiszt nur der Füh- rerDoch hoc Hitier er ook over gedacht mocht heb ben, Engeland was ook thans op alles voorbereid. Zooals in den tg'd van een anderen we reldveroveraar, Napoleon Met ingang van 1 April 1946 zal de handel scholtolite board vrij mogen afleveren met dien verstande dat drin gende gevallen met voorrang kunnen worden behandeld. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een bil lijke papierverdeèling, verschijnt, ons blad, uit hoofde van zijn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1