Tribunaal te Middelburg.' UIT DE PROVINCIE TRIBUNAAL TE GOES m Hei Zeeuwsche cosiuum in gevaar! Walcheren Joh v. Belzen, nettenbreier te Arnemuiden, werd zomer 1910 lid der N.S.B.; bezocht N.S.B. vergaderingen en had omgang met N.S.B'ers. Be schuldigde erkende al het ten laste gelegde. Hij was lid ge worden. wyl hij dacht, dat het voor hem als handarbeider beter zou zijn. Mej. mr. Anne Bolle drong aan op-onmiddel lijke invryheidsstelling. J. C. Hendrikse, bakker te Middelburg, werd in Dec. 1940 lid der N.S.B. en was ook Nieuws in een notedop Zaterdagnacht is te Den Haag een auto met 4 personen in het water langs de Konin ginnegracht gereden. De be stuurden, en nog een man zyn vordronken. Hun beider echt- genooten zyn ter observatie opgencmen. De distributieregeling voor draineerbuizen is opgeheven, zoodat dit materiaal thans vrij in den handel verkrijgbaar i3. De minister van overzee sche gebiedsdeelen heeft inge trokken het sedert April 1940 bjj de Tweede Kamer der Sta ten Generaal aanhangig wets ontwerp tot nadere wijziging en aanvulling van de Indische comptabiliteitswet Oosterhoutscbe bouwpla ten welke bestaan uit, geprest riet met eenig ijzerdraad door vlochten kunnen vrij van de fa briek of handelaren worden betrokken. Per m2 bouwplaat moet een ijzerbon van 1 kg. worden ingeleverd.* Dezer dagen Is een Ne- derlandsche militaire auto, die drie kalf vaarzen over de grens trachtte te vervoeren, tijdens een vuurgevecht met douaniers te Esschen (B.) tegen een ca fé opgereden. Twee personen werden gewond, doch de chauf feur wist te ontkomen. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden heeft de doodstraf geëischt tegen B. Dekker die een joodsch onderdaan aan den S. D. had verraden; Drie boerderijen onder de gemeente Asten zyn dezer da gen tot den grond toe afge brand. De inboedels gingen bij na geheel verloren, doch het vee kon worden gered. In den nacht van Donder dag op Vrijdag hebben leden van de grenswacht te Putte twee militaire auto's aange houden waarmee twee militai ren en twee Roosendaalschp burgers 14 koeien frauduleus over de grens trachtten te ver voeren. In den Haag is door den burgemeester een commissie geïnstalleerd, die zich. zal be zig houden met het ontwerpen van dienstbodentooze flats. In samenwerking met de J.V.O. organiseert de A.J.C. op beide* Paaschdagen een cen traal vriendschapfeèst. De militaire attaché van de Ver. Staten heeft aan den oud-minister van oorlog, luite nant-generaal A. Q. H. Dyx- hoorn het „legion of Merit" overhandigd. Te Rotterdam is een op lichter gearresteerd die een persoon, wiens vader nog niet uit Duitschiand was terugge keerd, voor 150 als byryd€ mee naar Duitschiand zou ne men, doch verdween met de 150 en niets van zich liet hooren. De mogelijkheid bestaat om aan de opvarenden van den floltieljeleider „Tromp" gewo ne en aangeteekende brieven en briefkaarten te sturen. De correspondentie moet 16 en 22 April ter post zijn. De post kantoren verstrekken nadere inlichtingen. Ook de Kopenhaagsche bladen zijn, evenals enkele we ken geleden de Engel sche, vol lof over het Concertgebouw orkest. Het bijzondere gerechts hof te Amsterdam heert Leonie Miller, een van de medewerk sters van de befaamde „gil- club" veroordeeld tot 11 maan den intern eering met aftrek van den tijd die zij reeds in een kamp heeft doorgebracht. De politie te Amsterdam heeft een inval gedaan in een speelhol. Tegen 23 personen werd proces-verbaal opge maakt en de bankhouder is in arrest gesteld. Donderdag a.s. vertrekt uit Den Haag het eerste trans port van 15 uit Indië gerepa- trleerden voor herstel vange- zondheid naar Zwitserland. Het Nederlandsche comité voor kinderuitzending heeft te Brussel de Belgische instantiep dank gezegd voor al wat deze voor de Nederlandsche kinde ren hebben gedaan. Frankrijk en Rusland hebben een handelsovereen- komst gesloten. Uit gezaghebbende bron te Teheran wordt vernomen, dat de Sowjet-Russische troe pen begonnen zijn Gilan, de Perzische provincie, die het dichtst bij de Sowjet-Unle ligt, te ontruimen. Miss Anne Laughlin, voorheen hoofd van de Unrra- basis te Haaren in Nederland, is tot leidster van de Unrra- missie voor België benoemd. Zij is de eerste Vrouw, die als zoodanig wordt aangesteld. Uit Washington wordt gemeld, dat de export van Amerikaansche kolen naar „eenige tientallen behoeftige Europeesche landen" aan het eind van deze week geheel zal stilstaan, als gevolg van de sta king van 400.000 mijnwerkers, die nu 7 dagen reeds duurt. lid van den NVD en het NAF. Bovendien wachtsman by den anti-sabotagedienst en werk zaam In de Duitsche militaire bakkerijen te Goes en Middel burg. Doordat zijn zoon by de Kriegsmarlne was, had hy extra bonnen en levensmidde len ontvangen. Ook deze man was lid geworden, omdat hy langen tyd werkloos was ge weest. Hij is slechts 6 maan den lid geweest. Dat zyn zoon naar de Kriegsmarine ging, jcon hij niet helpen, daar de jongen in Duitschiand werkte. Met de extra-bonnen heeft hy bovendien vele menschen ge holpen. Hij had nu veel spyt van zijn onnadenkendheid. Mr. F. W. Adriaanse wees erop dat deze persoon een zwak karakter heeft en een weinig ontwikkeld verstand. Abr. Mulder, transportar beider te Amemuiden, werd in September 1943 sympathisee- rend lid der N.S.B„ was als groepsleider der N.S.B. werk zaam, had veel omgang met den N.S.B.-burgemeester van Sprundel gehad, was wachts man bij den anti-sabotage- dienst geweest en in Febr. '44 lid van den N.V.D. geworden. Deze man verklaarde, niet te kunnen lezen en schryven. Toen hem een door hemzelf geschreven briefje getoond werd, beweerde hy, dat hy van eeh concept-briefje de let ters had overgeteekend. By den burgemeester kwam hij alleen, om een vergunning voor den Sloedam te halen, wanneer hy zijn zuster, die in „Vrederust" zat, wilde bezoe ken. Toen h\j op den KJevers- kerkschenweg moest patrotiil- leeren, had hy een klein stokje by zich., „Dirigeerstok?" vroeg de voorz. „Ja, myn heer". „Of een knuppel", aldus de heer Meliefste. „Dat kan ook best", antwoordde de be schuldigde. Mr. A. H. Kui pers vond het een betrekkelyk onschuldig geval. Volgens mr. Kuipers heeft besch. vele O. T.-arbeiders over den Sloedam heen geholpen. Aa. Ma. Zoeter, werkster te Middelburg, had veelvuldig en vriendschappelijk omgang met Duitsche militairen gehad, was als werkster of anderszins in een viertal plaatsen voor de D. Weermacht werkzaam geweest en had aan een Duit sche politie-instantie te Zie- rikzee haar buurvrouw A. Bal—van der Bijl aangebracht, daar deze „rot^nof" had ge zegd. Dit laatste ontkende zy ten stelligste. Bovendien was zij wel verplicht bij de Weer macht te gaan werken, daar zy veel schulden moest be talen,- gemaakt tydens ziekte en overlyden van haar vader. Haar verloofde, die tijdens den oorlog in Engeland had gezeten, is in November 1945 toch met haar gehuwd. Nu had zy veel spijt van haar daden. C. P. Snyders, fotograaf te Middelburg, had voor W.H.N. gecollecteerd, veel met den N.S.B.'er Reijnierse omgegaan en een zekeren Wondergem, die zyn vrouw (een fel N.S. B.-ster) stccd3 sarde, by de Duitsche politie aangebracht en veel foto's voor N.S.B/ers en Duitschers gemaakt. Dat hy' nat. soc. voelde, was met waar, want de N.S.B. ging- in „tegen zyn princiep". Reijnier se kwam wel by hem aan huis, maar alleen om te dam men. Hij had later geweigerd hem in zyn huis te ontvangen en hem zelfs gedreigd, de lad der onder Reijnierse uit te ha len, wanneer hij plakkaten aan zyn gevel zou willen be vestigen. Het aanbrengen van Wrfndergem was een fout van hem geweest. Ook deze per soon had geen verdediger. Uitspraak 15 April. Sport Binnenkort kunnen twee groepen Belgische toeristen in ons land worden verwacht wier bezoek door de Nederlandsche Reisvereeniging is geregeld. ZwaluwenRood© Duivels. Woensdag 17 April a.s. zal te Rotterdam in 't Feyenoorü- stadion de wedstryd Zwalu. wenRoode Duivels worden gespeeld. De samenstelling van het Zwaluwen-elftal luidt: doel: van Raalte (BI. Wit); achter Chouffour (Quick H.) en Wii- ders (BI Wit); midden: van der Hoeven (DWS), Schyve naar (EDO) en Styger (Bit. Wit); voor; Bakker (Volewij- ckers), van der Vegt (HBS). T- Hazeveld (GVAV), van der Gijp (Emma) en Drager (Ajax). Res.: van der Vliet (ODS).-de Jong (ADO), Hoi (Elinkwyk), van der Bogert (DOS) en Ehlen (Sitt. Boys). Nagekomen uitslagen: 3e kl. H: HulstCorn Boys 61; SluiskilSteen 03. NEDERLANDSCHE HANDBALDAG OOK VOOR ZEELAND. Het Ned. Handbalverbond organiseert op 14 April een propaganda-dag over geheel Nederland, de jaariyks terug- keerende zg. Nederlandsche Handbaldag. Er worden dien dag in verschillende plaatsen van ons land propaganda-wed- stnjden gespeeld. Ook voor Zeeland zal dit een propagandadag worden, Alle voor dien dag vastge stelde wedstrijden zullen wor den gespeeld te Goes. Boven dien zal het Zeeuwsche da- ineselftal een wedstrijd spelen Legen het Haagsche „Athene",- terwijl het Zeeuwsche heeren- elftai uitkomt tegen de sterke Haagsche ploeg „Hermes". Z.KJJ. Uitslagen van 6 April 1046: le kl.: Volharding 1Swift 1 2—4. T.O.G.O. 1—Madjoe 3—2. 2e kl. A: VitesseExcelsior 1—0. 3e kl. A: V.O.P.O.—de Poel -0. 3e kl. B: Swift 8—Thog 2— 1, EltoSeolto 2 2—4. 3e kl. D: Eendracht—I.V.O 0—4. Wedstrydprogramma voor 13 April 1946: le kl.: Madjoe 1Seolto 1, T.O.G.O. 1—Volharding I. 2e kl. A: T.O.G.O. 2—Swift 2, S.D.O.SJ.W. 3e kl. A: DiosNieuwdorp, SinotoOlympia. 3e kl. B: Seolto 2—D.S V. 3e kL D: W.H.S.—S.V.O, DE BOKSSPORT IN ZEEL-AND HERLEEFT. Sedert October van het vo rig jaar wordt o.a, te Vlissin- gen de bokssport weer Inten sief beoefend. De Vlissingsche boksclub „D.O.S" is nl. weer opgericht en telt reeds ca. 30 leden, die onder leiding van de heeren A. Bleyenberg en A. Rynders dagelyksch trainen. Zaterdag a.s. zal D.O.S. haar eerste wedstrijden boksen te Terneuzen tegefi leden van een aldaar gevestigde boksschool. Ter propageering ran dezen in ons gewest nog vrfl onbe- bekenden tak van sport zal voorts op den 2den Paaschdag te houden feestavond ten bate van de uitzending van een sportploeg naar Engeland, een demonstratie worden gegeven Voor hetzelfde doel *wordt daarop^ op 1 Juni op het Van Nispenplein een wedstryd te gen de Terneuzensche boksers gespeeld. Ook by de op 10 Juni te Leiden te houden sportwedstryden tusschen Lei den en Vlissingen, zal een ploeg van de party zyn. Zou de belangstelling voor de Dokssport voldoende blijkt te zijn ligt het ln het voor nemen in de toekomst nog enkele wedstrijden voer lief dadige doeleinden te organi- seeren. Keesje de Ruyter is door den Ned. Biljart Bond volledig ge rehabiliteerd en zal dus weer gaan spelen. Kerknieuws Ned. Herv. kerk. Bedankt voor Schiedam M. Hinlopen, Geref. prëd. In H. V. te Am stelveen. Ned. Herv. kerk. Beroepen (toez.) te Waarde ds. G. den Boer te Standdaarbuiten. Geref. kerken. Tweetal te Amsterdam (vac. H. Mulder) Joh. Blauw te Ede en dr. N. J. Hommes te Middelburg. BEVESTIGING EN INTREDE Zondag deed ds. S. P. de Roos, overgekomen uit Helle- voetsluit, zyn intrede in de Neü. Herv. gemeente te ü-Hecr HendriksKmderen- In den morgendienst vond de bevestiging plaats door den consulent ds. v. Dyk, naar aan leiding van Hand. 10 33b. In den avonddienst verbond Ds. de Roos zich aan zijn ge meente met de woorden uit Johs. 19 lSb: „Jezus in het midden". Na de prediking sprak de nieuwe predikant verschillende kerkelyke en burgerlyke colle ges toe, waarna ds. v. Dijk na mens den ring en ouderling v. d. Graaff namens de Gemeente en colleges woorden van wel kom spraken. In de Ned. Herv. kerk te Yerseke had Zondagmorgen de bevestiging piaats van den nieuwen predikant ds. Baks, die vanuit Vianen naar deze gemeente was overgekomen. De bevestiging had piaats door ds. Van Ree uit Eind hoven. Des namiddags deed ds. Baks zyn intrede met als tekst 1 Cor. 1 23. Ach tereenvolgens voerden het woord ds. Postma van Schore als consulent, ds. Mortier van Kruiningen namens den ring, ds. Van Egmond als plaatse lijk collega, de heer P. de Koey- wnd. burgemeester, namens de burgerlijke gemeente en ouderling W. Honders. Beide diensten was het kerkgebouw overvol. Het directoraat-generaal voor bijzondere rechtspleging deelt mede, dat de beschuldi gingen tegen A. M. Koopman, commandant van de celltenba- rakken te Scheveningen zyn ingetrokken, HULPACTIE „SCHELDEMONDEN". De Hulpactie „Scheldemon- den" ontwikkelt onder de leu ze „Holland helpt Zeeland'" een bewonderenswaardige activi teit. De groote geldinzameling in Den Haag vindt nog steeds voortgang. Honderden bedrij ven worden aangeschreven om financieelen steun waarby reeds fraaie resultaten zijn ge boekt. Zoo schonk bijv de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft een bedrag van 2500. Tot op heden bracht Den Haag en omstreken in totaal 166.500 op. hetgeen zeer ze ker een vorstelijke schenking genoemd mag worden. Het werk van de Actie ,,Scheldemonden" beperkt zich echter niet alleen tot het ge ven van financieëlen steun aan het geteisterd Zeeland. Ook wordt getracht zooveel moge- Hik moreelen steun te bieclên Men wil de bewoners van de getroffen gebieden van tijd tot tyd goede avonden van kunst en vermaak brengen. In dit kader moet büv. ook het tour nee 'van „The Travellers" worden gezien. Binnenkort komt Rie Heimig ook naar Vlissingen. Naar wij verder vernemen zal binnenkort een bezoek aan Zseuwsch-Vlaanderen worden gebracht. Het ligt o.a. in de bedoeling daar enkele film avonden te houden. Voorts wil men' een bonten radioavond doen houden, met een speciaal Zeeuwsch cachet o.a. door het optreden van Zeeuwsche orkesten en ar- tisten. Op 16 April a.s. zal in de Willemskerk te Den Haag een Domburgsch zangkoor de can tate „Brand over Zeeland" van haar directeur, den heer A. Bosdijk, ten gehoore brengen. Verwacht wordt dat het kerk gebouw dat 3000 menschen kan bevatten, geheel uitverkocht zal zyn. Het comité zal deze uitvoering brengen als de „Dank van Zeeland" voor het geen de Haagsche bevolking voor onze provincie deed. Dat de hulpactie „Schelde- monden" haar taak energiek aanvat, moge nog uit de vol gende plannen blijken. Men* wil eendaagsche uit stapjes met speciale treinen naar Walcheren organiseeren, de boomenactie zal worden uitgebreid en ook wil men in Groningen en Friesland be langstelling voor Zeeland gaan wekken. By K.B. zyn benoemd tot lid van het bestuur der vissche- ryen op.de Zeeuwsche stroo men voor het district Schou wen en Duiveland W. van den Berg Dzn., burgemeester van Bruinisse; voor het district Zeeland bezuiden de Wester- schelcfe Ph. M. Wyne, mossel- kweeker, te Philippine. Het Christ. Nat. Vakverbond zal dit jaar weder de voor den oorlog zoo goed geslaagde ka dervergaderingen hervatten. Voor de Zeeuwsche Chr. Bestu renbonden zal deze kaderver- gadering te Middelburg gehou den worden op Zaterdag 27 April. De 60-j. automobiel- en rfl- wieihandelaar S. van Strien uit Goes, ontving weermachts- menschen en N.S.B.'ers aan huis, verder zou hjj hulp ver leend hebben by een vorde ring van rjjwielen, verder door als voorman by de palenzet- tery te werken en personen, die niet hard genoeg werkten bij de Duitsche weermacht aan te brengen. S. was ge ïnterneerd geweest, maar om gezondheidsredenen vrij gela- ten met hulsarrest. «a ont kende byna al hetgeen hem ten laste werd gelegd. De voorz. wees er op, dat hy toch in zyn huis met de daar vertoevende Duitschers zeer vriendschappeiyk omging, wat ieder zien kon. pe voorz. zei dat v. S. het baantje dankte aan Lenshoek en Kleinjan. Op een vraag zei v. S. dat hy nooit gemerkt heeft, dat men hem leelijk aankeek. Hy is nooit N.S.B.'er geweest. De voorz. las tenslotte een brief van v.. S. aan Münzer voor, waarin hy schreef als Duitsch- gezind bekend te staan. Nadat ook de vrouw van v. S. ge hoord was, kwam mr. F. W. Adriaanse aan het woord, die zei, dat zy cliënt nu eenmaal in een kwaden reuk stond door dat zyn zoon N.S.B.'er was. Voor de gevorderde fiet- sen is hij door het gemeente bestuur opgeroepen. Pi. drong op uiterste clementie aan. De 28-j. J. Mijnsbergen uit Goes werd In 1941 lid van de N.S.B. en den N.V.D. en de N.S.V.O. Zij deed het nu voor komen niet te hebben gewe ten, dat de N.S.B. samen werkte met de Duitschers De 27-j. werkster Ja. J Ampt uit Goes was sympa- thiseerend lid der N.S.B. ge weest. Uit de behandeling dei- zaak bleek, dat zy nog steeds geïnterneerd is, evenals haar zusters en broers en dat ook haar vader N.S.B.'er was. Besch. bedankte toen zy in zag. dat de Duitschers zou den verliezen. De 28-j. onderwyzer G. Cal- laert uit Goes sloot zich des tijds aan als sympath. lid by de N.S.B. en by het opvoe- dersgilde, verleende hulp aan den vyand door vry willig in dienst te treden van den Ned. Arbeidsdienst. Na het verhoor legde mr. F. W. Adriaanse een stuk over, waar uit bleek, dat besch. reeds een berisping heeft ge had van dey minister, waar op de zaak werd verdaagd. Uitspraak in alle zaken 17 April. Maandag had in „de Prins van Oranje" te Goes een jeugdavond plaats, georgani seerd door den Christelyken Besturenbond. De voorzitter, de heer A. de Lange, verwel komde de jongens en meisjes en zette uiteen dat de Christe lijke vakbeweging aandacht aan de jeugd moet schenken, maar dat ook de werkende jeugd de vakbeweging noodig neeft. Dhr. A. Borstlap, 2de secretaris van den Chr. Kan toor- en Handelsbediendenbond te Amsterdam sprak oyer „Van vandaag of morgen" De avond werd verder gevuld door de mondorgelclub „Apollo" te Goes, een tooneelstukje van do C. J M. V. te 's-Heer Hen drikskinderen en voordrachten Wat de vreemdelingen niet mogen weten Een geïmporteerde kleederdracht. In den goeden ouden tyd kwamen er speciale bussen uit Biankenberghe en Knocke en zetten onder het breede blader dak van den eeuwenouden kastanje op de Middelburgsche Botermarkt hun buitenland- sche passagiers af. Engelsche, Belgische en Amerikaansche bezoekers keken hun oogen uit naar de schilderachtige kleederdrachten. En kiekten gewillig, op het uitnoodigend „Foto maeke" van de model len, de specifiek Zeeuwsche boeren en boerinnetjes. GOED ZEEUWSCH OF.... INTERNATIONAAL Specifiek Zeeuwsch Men zal het misschien niet gelooven, maar de bekende en hoogelyk bewonderde Walcher. sche boerenhoedjes werden In gevoerd uitde Ver. Sta ten, En ook de vrouwen pronk, ten niet met een zuiver Zeeuw, sche hoofdbedekking. Hun overmuts, de „langette-muts" is weliswaar Nederlandsch fa brikaat, maar het feston van de ondermuts kwam uit Zwit serland, de goede soort meer ln het bijzonder uit St. Gallen, en de kant, die o.m. in de Nieuwlandsche, Goesche en Thoolsche kappen verwerkt is, uit België. In Eelgië wordt ook het ech te schortenbont gemaakt, hoe wel dit ook wel uit Holland betrokken werd. Het merinos, de fhne wollen stof voor de zwarte schorten en jakken ge bruikt, was oorspronkeiyk af komstig uit Frankrijk, maar werd later ook uit België en Zwitserland ingevoerd. Deze pronte Fransche schorten wer den afgezet met zwart gallon uit Polen, Daar hoog ln de Poolsche bergen stonden de kleine fabrieKjes, waar de Joodsche handelaars met slee- i-jes het begeerde gallon gingen halen. In het algemeen hebben de Joodsche reizigers bij het be trekken van de onderdeelen van het Zeeuwsche costuum een groote rol gespeeld. Hef zwarte fluweel, dat ook vaak in de jakken verwerkt wordt, kwam daarentegen weer uit Duitschiand en Duitsch zijn ook de gryze en bruine sjaals het oluche en de franje van de overdoeken en de kleine zwarte omslagdo^fjes, de chenillen avonddoekjes, welke laatste meer in het byzonder Saksen leverde. Een bijzonderheid van het pluche is, dat de patronen hiervan met de hand in de stof worden gewerkt. Dit lukt de eene keer natuuriyk beter dan de andere en tusschen pluche en pluche kan dgn ook een groot verschil bestaan. De oudere boerinnen dragen echter ook vaak overdoeken van chenille en deze zyn weer Belgisch En ook Oostenrijk leverde zyn bydrage aan dc beroemde Zeeuwsche dracht de rokken van gebloemde zwarte kamgarens. Zelfs het goud, de trotsch van elke rechtgeaarde Zeeuw sche is niet uit het gewest af komstig; het wordt speciaal voor Zeeland in Schoonhoven gemaakt. En ook de mannen komen er al niet veel Zeeuw- scher af; ze kuieren rond in laken uit Tilburg en pillow af komstig uit Engeland. Tervvy: hun zyden' halsdoekjes, die hun Meeding de fleur geven, uit sluitend in Duitschiand werden gemaakt. DEVIEZEN VOOR DE DRACHT! Van al deze dingen was er in den oorlog practisch niets te krngen; voor de „burgers" was hej: een moeilijke tyd maar voor de boerenmenscher in dit opzicht nog meer. Geen wonder dat velen, en vooral de jonge meisjes, in dezen tyd op „hun burgersch" gingen. Wa' zy aan boerenkleeding nog hadden kon dan bovendien de garderobe van de oudere boe rinnen ten goede komen, die om deze reden dem overgang naar de burgerdracht van hun zusters of dochters weinig ie. Tenwerkten. Het percentage van de be volking, dat nog kleederdrach- draagt, is in de oorlogsjaren zeer teruggeloopen en in de toekomst zal dit nog meer het geval zyn. Dit is zeer begrype- liik, want by de zendingen kleeding, die het Amerikaan sche en Engelsche volk voor Zeeland bij elkaar brengt, is practisch niets voor de boeren bevolking, tenzijzy z:cb op „z'n burgersch" gaat kleed den. Dan kon ook zy meeprofi- teeren van wat er aan kleeding voor het getroffen Zeeland binnenkomt en in de winkels hoewel nog sporadisch, door. druppelt want voor hen, dié in costuum gaan, Is er niets Hun eigen winkels van boe renkleeding zijn practisch leeg. Om de eenvoudige reden, dal er, althans tot voor zeer kort voor den import van de stoffen, sn we hebben gezien wat uit het buitenland werd betrokken, geen deviezen werden beschik baar gesteld. Gelukkig komt hierin den aJlerlaatsten tyd eenige ken tering; verscheidene instanties waaronder de prov. griffie en de Engelsche „Friends Reliei Service", behartigen nu in de. zen de belangen van de boe renbevolking. Ook van andere zijde is in teresse ir. deze zaak echter gewenscht. Men werkt aan het herstel van het landschap; nieuwe tynen boerdérijen worden zorg. vuldlg overwogen en den loor van de nieuwe wegen nauw keurig nagegaan. Maar ook de kleederdracht, die ondanks de buitenlandsche onderdeelen, meer dan wellicht iets anders, het Zeeuwsch karakter van de dragers weerspiegelt, dreigt voor een groot deeJ verloren te raan. Tenzij aan de moeilijk heden van de plattelandsbevol king in dit opzicht aandacht wordt besteed! DE WALCHERSCHE WEGEN. Zoo langzamerhand worden de wegen op Walcheren weer oerüdbaar. Wel is waar zyn er hier en daar nog wegge deelten bijv. de Noordweg tusschen Domburg en Oost- kapelle waarvoor een vliegtuig eigenlijk de eenige oplossing zou zijn. maar over het algemeen bevindt het we gennet zich al meer in een redelijken toestand. Zoo is de geul in den Veer- schenweg, ten Westen van Zanddyk, gedicht en opnieuw van een bestrating voorzien. De Noordweg tusschen Se- rooskerke en Oostkapelle werd verbeterd en aan de herstel ling van de bestrating tus schen Middelburg en Seroos- kerke wordt hard gewerkt. Ook de werkzaamheden aan den duiker in den Nieuwland- schen weg vorderen gestaag. Het beton storten is nu klaar en de bouwput kan weer wor den aangevuld. Ook aan de bruggen wordt gewerkt. Zoo zal men de zwaar beschadigde Geerheul ove- den kleinen Veerschen watergang herstellen door het aanbrengen van een ge wapend betonplaat op de nog aanwezïge muren'. De verbinding Oost-Souburg -Ritthem is eveneens weer in orde. Op de plaats van de vernielde brug over den Zui- dersluls-watergang is een Oallender Hamilton brug ge- oouwd, die door het Rijk ter beschikking werd gesteld. Vlissingen CIRCUS VAN BEVER. Er hangt rondom een circus altyd een sfeer van romantiek en scanning. Een sfeer, die ook in dit gouden jubileum tournee van Circus van Beve- ren, waarvan Vlissingen voor Nederland de première be leefd niet ontbreekt. Er is romantiek en span ning en dit programma klinkt als een klok. Het is ondoen lijk om dit alles tot in by- zonderheden te vermelden. Maar alles wat in een circus thuis hoort, van de clowns tot de adembenemende sensaties in den nok van het circus toe is in dit programma aanwe zig. Soeciaal in Zeeland zal de, dressuur van Carlo en Leo, de Zeeuwsche hengsten, wel de waardeering oogsten waar op het recht heeft. De belang stelling voor den eersten avond wa? biiz^ndpr ercot en het pu bliek gaf, door luid applaus, herhaaldelijk zyn waaroeering 1e kennen. DE KUNSTKRING „HET ZIJIDEN HERREZEN". Veel goede dingen, die ty dens de bezetting zyn verdwe nen of ondergedoken, duiken nu zoo langzamerhand weei op. Zoo is ook de Kunstkring „Het Zuiden" herrezen, na dat hy in 1942 ontbonden was. daa: men niets voelde voor de kuituurkamer. Het ligt in de bedoeling van den Kunstkring dezen zomei een tentoonstelling te geven van de latere werken van den nestor van den kring, den heer G. Jacobs, die na jaren van evacuatie in Vlissingen is te. ruggekeerd en onlangs zijn SOsten verjaardag vierde Alles zal echter afhangen van een geschikte expositie ■elègenheid, wat wel hee. moeilijk is in het zoo geha vende Vlissingen. Daar de belangstelling vooi de kunst in de laatste jaren sterk is toegenomen, is hei misschien van nut, te weten dat een ieder kunstlievend lid van dezen kring kan worden. Secretaris de heer H. G. J. '.e Mey. Er heerschte een gezellige ..rukte op de Fancy fair, die de Vlissingsche sportclub „Ma- iathon" Zaterdagavond had georganiseerd in de Schelde- nal te Vlissingen. Een vroolyke band luisterde het geh-©) op en diverse stan- het geheel op en diverse stands. met aantrekkelijke pryzen zorgden voor het noo- dige vermaak. Wij twijfelen ei niet aan, of deze Fancy-falr .3 een succes geworden voor Maratlum". Zaterdagavond heeft de Chr. v-andoline vereeniging C.M.V. „e Vlissingen een uitvoering gegeven in het C.J.M.V.-ge- douw. De avond werd geopend door den heer Sytsma, waarna op vlotte en buitengewoon verdienstelijke wijze een pro gramma ten gehoore werd ge- oracht dat klonk als een klok. De 'uitvoerenden, de Mando lineclub, de Sunny Beams en de cow-boy girl komen een woord van lof toe. EEN MOOIE GIFT. De diaconie der Geref kerk te Leiden besloot het tijdens den oorlog gestichte „ramp fonds" te liquideeren. De resteerende gelden, zijnde een bedrag van 3,251,78 werden ter beschikking gesteld van de zwaar getroffen zusterkerk te Vlissingen, nl. 2-167,85 voor het restauratiefonds en een be drag van 1.083,93 voor de diaconie. Middelburg JAARFEEST „ZEELAND IA". De Middelburgsche Voetbal en Athletiekvereeuiging „Zee- tandia" gaf Zateraag j.l. in het Schuttershof te Mlddel- ourg haar jaarlykschen feest avond. Zooals dat op de jaar feesten gebruikely'k is, gaf de voorzitter aan het begin van den avond een overzicht van de verrichtingen der verschiL lende elftallen. Hierna volgde het eigenlyke feestrogramma, waaraan o.m. het Danaorkest van Baby den Toonder, de Wildy's aangekondigd als: twee jongens met één gelaat Adri Lavèn, en het 13-ja- rige zangeresje Rietje Vos, meewerken. Vermelding ver dient o.m. de demi-finale, die in den vorm van een tuinfeest, een aardige vondst was. En kele schetsen en accordeon nummers van Baby den Toon der zelf, maakten mede deze avond tot een goed geheel. Met een bal werd het feest besloten. Maandag hield de oud-West- kappelaar A. Viruly, gezag voerder by de K.L.M., te Mid delburg een lezing ten bate van zyn zwaar geteisterd geboorte dorp. In de groote Schuttershof zaal, waar zich onder de ge- noodigden o.m. ook de verte genwoordigers van gemeente bestuur, waterstaat, H.A.R.K. en „Walcheren moet droog" bevonden, leide Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot hem in. vooraf zong het Westlcappels dameskoor, dat zooveel succes oogstte, dat het een lied toé moest geven, en als nieuw nummer op zyn programma, had vermeld: een lied van Westkapelle, geschreven door den Westkappelaar P. de Vos, op muziek van den directeur van het koor, den heer P. de Rooy, Viruly sprak over „Vliegen in oorlogstijd en andere herin neringen". Hy heeft geen ge weldige avonturen beleefd. Sterke verhalen kan hy niet vertellen, maar van hetgeen hij aan herinneringen te berde bracht of voorlas uit zyn nieuw boek „Verrassends ont moetingen" sprongen de von ken humor af. O.- en W.-Souburg De bewoners van Souburg keeren langzamerhand weer lerug Nadat er in Nov. 1944 nog plm. 800 van de 5200 in woners Souburg trouw waren &ebleven, zyn er thans weer plm. 3000 inwoners. Dus nog steeds zijn er 2000 die elders vertoeven. Hiervan is er een gedeelte dat voorloopig nog •liet terug kan keeren daar nun woning niet bewoonbaar is en een gedeelte dat in de vmchtgemeente zal blyven wo nen. Nadat Donderdagavond een vergadering van een commis sie voor de regeling van de herdenking van de bevryding op 4 Mei te Souburg met de buurtverenigingen niet kon doorgaan daar de Oranjever eniging hier in niet was ge- kend werd Zaterdagavond op, nieuw vergaderd, nu onder ciding van den heer Gabriëlse voorzitter van de Oranjever- eeniging. Uit de vergadering werden stemmen vernomen, dat de Oranjevereniging te weinig activiteit ontwikkelde. Uit alle buurtvereenigingen werd nu een afgevaardigde be noemd in de commissie die daarna werd geformeerd en die nu de voorbereidende werkzaamheden voor de 4 Mei herdenking zal regelen. St. Laurens De Chr. Schoolver. te St. Laurens vergaderde VrHdag o.i.v. ds. A. Koning. Door bezetting en inundatie was de school van Aug. '44 lot Jan. '46 gesloten. Op 8 ian. j.l. kon weer met 36 teerlingen in 2 lokalen worden ocgonnen. Thans zyn er 49. De schoolgebouwen en de on- cierwyzerswoning zyn erg be schadigd. Veel leermiddelen ringen verloren. Met dank baarheid werd gewaagd van de hulp uit andere scholen, ^elfs het zws.ar getroffen Putten zond boeken. De finan ciën zyn niet ongunstig. De >enningmeester, de heer Si- monse, stelde zich wegens drukke werkzefmheden niet meer herkiesbaar. De voorz. dankte hem voor zyn vele •verk. evenzoo den onderwyzer H. van Langevelde, die 17 laai hier werkte en thans te Middelburg werd benoemd. In het "najaar zal een ouderavond worden gehouden, terwyi ook een schoolreisje wordt georga- iiseerd. Tot bestuurslid werd jjerkozen de heer G. Vreeke én gekozen de heer J. v. d. Bosse. Ds. Simoons eindigde met dankgebed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10