PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURAKT Duitschers willen het Roergebied behouden. Uit de provincie. Dr. van Mook c.s. in Nederland Welkom Zeeuwen in Indië! Bloeiende „Schelde" levensbelang voor Vlissingen Hoofdredacteur G. Ballintijn (uct redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C-, Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schocb, Vlis singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Dinsdag 9 April 1946 189e Jaargang Nummer 84 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per weck, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVEK- TENTIEPRIJS 12 cent per mro-, minimum per advertentie 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg: Londensche Kaai 29 tel 2077 en 2924, Goes: Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg: Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C- Middelburg- DANKBAAR! Weldadig doet het aan, bij alle zorgen, die Zeeland, kwel len, bij alle toekomstproble. men, die het benauwen, dat er zoovelen in den lande worden gevonden, die blijk geven be grip te hebben voor het feit, dat hier een geheele provincie armlastig dreigt te worden als Sevolg van het groote offer, at zij voor de bevrijding van Europa heeft moeten bren gen. Weldadig doet het aan, dat als in de steden van het Westen de Stichting Hulpactie Scheldemonden een beroep doet op de bevolking, er ge geven wordt met meer dan milde hand, dat er tienduizen den ja reeds eenige honderd duizenden guldens bijeenge bracht worden, spontaan en zonder dat er veel ophef van wordt gemaakt zelfs. Bij alle tegenslag, dien Zee land ondervindt, bij alle zorg, die de Zeeuwen omringt, is zulk een tastbaar bewijs van medeleven een aansporing voor allen, die het wel meenen met Zeelands toekomst en die zich beijveren om mogelijkheden tot nieuwen bloei voor dit gewest te scheppen en gelukkig neemt hun aantal ziender- oogen toe! een aansporing om voort te gaan op den in geslagen weg en op de bres te blijven staan voor het groote doel, dat zij zich voor oogen stellen. Nog is de totale opbrengst van de jongste actie in Den Haag en Leiden niet bekend. Maar wij willen niet nalaten reeds thans onzen oprechten flank uit te spreken aan de Stichting Hulpactie Schelde monden voor hetgeen zij voor Zeeland heeft weten te be reiken. Er kan van het kapi taal, dat deze Stichting bij een brengt voor Zeeland, iets groots worden verricht, dat blijvend getuigen zal van de warme belangstelling, die het Westen voor Zeelands nooden toont. Reeds nu echter is deze belangstelling voor Zeeland een stimulans om te blijven stre ven naar een betere toe komst! 15 Millioen Chineezen den hongerdood nabij! Te ^Washington is of ficieel bericht ontvan gen, dat 15 millioen Chineezen onmiddellijk door den hongerdood worden bedreigd. Uitgehongerde Chinee zen leven reeds van gras, boomschors cn klei. In sommige stre ken van de provincie -loenan verdrinken zich, naar verluidt, in massa Chineesche gezinnen om den hongersnood te ont- loopen. Parijs bereidt zich voor. Parijs bereidt zich voor op de vredesconferentie die op 1 Mei beginnen zal. Aan alle parken en plantsoenen wordt nog eens extra aandacht be steed en het Luxembourg- paleis, waar de conferentie gehouden zal worden, wordt van binnen en van buiten op geknapt. Ter gelegenheid van de conferentie zal er een ten toonstelling worden gehouden van schilderijen, die in Duitschland teruggevonden zijn, terwijl er voorts een muziekweek wordt georgani seerd, die voor de muziek- weken van Salzsburg niet on der zal doen. Ten slotte wor den er in Versailles feesten gehouden. damaskinos blijft regent? Het Grieksche kabinet heeft Maandag na een vergadering van twee uur, een verklaring Uitgegeven, waarin wordt me degedeeld: „na ontvangst van een telegram van den koning- der Hellenen aan den regent aartsbisschop Damaskinos, zal deze door de regeering worden verzocht ook verder zjjn goede diensten te bewijzen". Men meent echter te weten dat Damaskinos de uitnoodi- diging niet zal aanvaarden. verklaring van byrnes. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Ja mes Byrnes, heeft verklaard, dat zoowel de Sovjet-Unie als Groot-Brittannië erin toege stemd hadden, de conferentie van de ministers van buiten landsche zaken op 25 April te Parijs te houden. Op het Fran- sche antwoord wordt nog steeds gewacht. herdenking in reünie van ex-politieke gevangenen. De landelijke vereeniging van ex-politieke gevangenen orga niseert op 10 Mei a.s. een her denking van alle gevallen vrij heidsstrijders. Zij rekent op de deelname van alle oud-gevan genen en gijzelaars. Inlichtingen worden verstrekt door het uit voerend comité „Herdenking Reünie" p.a. W. Batten, van Pallandstr. 2 te Velp. Na deze herdenking zal een reünie wor den gehouden. Ook zullen de gerechtvaardigde grieven en verlangens van deze gToep on der de aandacht van de regee ring en het Nederlandsche volk worden gebracht. Het Wereldgebeuren Anders zal de vrede niet verzekerd zijn I Het probleem van de Duitsche Westgrens wordt actueel. Ds komende vredesconfe rentie in Parijs zal, zooals reeds gemeld, ook het pro bleem van de Westelijke gren zen van Duitschland moeten regelen en daarmede komt een probleem aan de orde, waarbij Nederland groot be lang heeft. Het merkwaar dige geval doet zich voor, dat Rusland en Polen het pro bleem van de Oostelijke grenzen van Duitschland al geregeld hebben. Zij hebben eenvoudig de gebieden, die zij wenschten te bezitten, bezet en onder hun bestuur geno men en toonen niet den min sten lust om er weer afstand van te doen. In het Westen het anders gegaan en daar ligt het probleem een jaar na het einde van den strijd in Europa nog totaal ongeregeld. "Het gaat daarbij voorname lijk om de toekomst van het Roergebied, het Rijnsch-West- faalsch industriegebied en het Saargebied. Het Roergebied is van oudsher de wapen smidse van Duitschland. Het heeft steenkool en ijzererts en Essen is er 't bolwerk van de oorlogsindustrie, met welke producten zoowel de oorlog van 1870'71 als de twee we reldoorlogen in deze eeuw door de Duitschers werden ont ketend. Het Rijnsch-Westfaalsch in dustriegebied heeft eveneens een machtige metaalindustrie en rijke mijnen en van het Saargebied kan gezegd wor den, dat het een van de rijk ste steenkoolreservoirs van Europa is. Duitschland zal zich met behulp van deze gebieden al- lijd weer kunnen bewapenen en Frankrijk is er dan ook sterk voor, dat zij van Duitsch- land gescheiden zullen worden. Het Roergebied moet volgens de Franschen onder interna tionaal bestuur komen, het Rijnland moet een permanente bezetting van de Vereenigde Naties krijgen, de productie van de mijnen in het Saarge bied moet ter beschikking staan van de Fransche indus trie. De Amerikanen en Britten voelen er tot dusver niet veel voor om de Franschen hun zin te geven en wel omdat zij een economisch al te zeer ver zwakt Duitschland een nadeel voor Europa achten. Maar de Franschen hebben sterke troe ven. Driemaal hebben zij de Duitsche legers hun land zien overstroomen. Zij voelen niets voor een nieuwe invasie! En dat is begrijpelijk. Ook de Duitschers zelf zullen echter hun meening wel ken baar maken. Zij hebben daar mede zelfs reeds een begin gemaakt. Alle vier de Duitsche „anti fascistische" partijen hebben n.1. Zondag een oproep tot de geallieerden gericht, waarin zrj vragen om het vraagstuk van het Roergebied en het Rijnland onmiddellijk te rege len en wel ten gunste van Duitschland. De Duitschers wenschen, dat deze regeling getroffen wordt overeenkomstig de besluiten van de conferentie te Pots dam, waarop verklaard werd, dat Duitschland behandeld moest worden als een econo mische eenheid. De Duitschers leggen er den nadruk op, dat de vrede in Europa niet ver zekerd kan worden, als het Roergebied geen deel van Duitschland blijft! De Duitschers draaien de rollen dus al weer om! En zij doen dat overal waar zij maa; kunnen. De BBC leest regelmatig brieven voor, die door Duitschers aan den Britschen omroep worden ge zonden. In die brieven wordt 'n vaak allerminst malsche critiek op de geallieerden uitgeoefend, 'inane beweerde dezer dagen een dame, dat het onbegrijpe lijk was, dat de geallieerden niet inzi'en, hoeveel zij goed hebben te maken aan het arme Duitsche volk, dat na den vorigen oorlog door het Verdrag van Versailles tot „slavernij" was gebracht! Met dezelfde argumenten zal men trachten het Roerge bied te behouden. En als stok achter de deur staat zelfs by de „anti-fasci9ten" al weer liet dreigement met een nieuw conflict. Als het Roergebied niet Duitsch blijft, zal de vrede nimmer verzekerd zijn in Europa! Hitier heeft school gemaakt! Natuurlijk komen er ook andere problemen aan de orde, ookde vraag of Ne. derland zal mogen annexee- ren, ja of neen. Geen annexatie? Tijdens een groote verga dering te Amsterdam, waar op vier sprekers het woord voerden, en waarop de vraag behandeld werd, of Nederland een deel van Duitschland moet annexeeren, verklaarde zich slechts één der vier inleiders, nl. dr, Tammes voor annexa- tie van een zeer bescheiden deel van Duitschland. De an dere inleiders stelden zich op het standpunt, dat annexatie van gebied alleen zin heeft, wanneer men dit gebied kan bevolken en productief maken en daartoe heeft Nederland in de eerstkomende jaren geen menschen genoeg. Zij verklaarden zich voorstanders van een regeling met Duitsch land, die dezelfde voordeelen als een annexatie zou bieden, maar de nadeelen zou missen. duitsche mannelijke bevolking wordt geregistreerd. Teneinde de laatste resten van het nazi-gebroed uit te roeien, moeten in de Ameri kaansche bezettingszone van Duitschland alle personen bo_ .•en 18 jaar zich doen registree- ren. Het niet voldoen aan de zen aangifteplicht heeft uit sluiting bij de voèdseldistribu- tie en bij het verkrijgen var. werk tengevolge. Distributiefraude te Arnhem. Vorige week is door amb tenaren van den C.C.D. een onderzoek ingesteld naar aan leiding van het vermoeden dat door ambtenaren van den distributiedienst te Arnhem, frauduleuze, handelingen zou den zijn of worden gepleegd. Tot dusver zijn 11 ambtena ren gearresteerd, van wie ver schillende zich schuldig heb- ben gemaakt aan het verduis- ceren van distributie-beschei den. Anderen hadden er handel in gedreven. Het onderzoek duurt voort. DE PERZISCHE KWESTIE. Gromyko heeft, zoo deelt de Sowjet-omroep mee, een brief aan den Veiligheidsraad der V.N. gericht, waarin hij verzoekt de Perzische kwestie definitief van de agenda te schrappen. De Perziche premier neeft vertegenwoordigers van Azer- beidsjan uitgenoodigd om be sprekingen te voeren over de toekomst van dit gebied. 500.000 voor Arnhem. Belgische en Luxemburg- sche autoriteiten, financiers en industrieelen, die een bezoek aan ons land brachten, hebben ook de gemeente Arnhem be zocht. De Brusselsche wethou der Lucien Kooreman heeft bij deze gelegenheid namens Brus sel 500.000 aan Arnhem ge schonken. ons leger. De minister van Oorlog heeft naar aanleiding van de vragen van het Tweede Ka merlid Duymaer van Twist ge antwoord, dat inderdaad in ons leger soms op een wyze, die van een totaal gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel getuigt, wordt omgesprongen met materiaal en werktuigen. Ook de zwarte handel, die zich tot voor kort op de geal lieerden richtte, tracht nu de zelfde resultaten te boeken bij het Nederlandsche leger. Het eerlijkheidsbegrip, dat in de oorlogsjaren sterk geleden heeft, openbaart zich vanzelf sprekend ook in het leger. In den afgeloopen winter is in Breda, in een M.G. dump een aantal motoren, door zor geloosheid, kapot gevroren. De betrokkene is hiervoor aansprakelijk gesteld. De mi. nister gaf echter de verzeke ring dat alles 'zal worden ge daan om in deze toestander verbetering te brengen. Prijsregeling Yoor fruitoogst 1946. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt de aandacht van belanghebbenden erop, dat de maximum-prijsregeling voor fruit in het komende sei zoen gehandhaafd zal blijven. HET LOT VAN BERCHTESGADEN. De Oostenrijksche re geering dringt erop aan, dat Berchtesgaden met het - omringende gebied van Duitschland zal worden afgescheiden en bij Oostenrijk gevoegd. Het doel ervan zou zijn te voorkomen, dat Berchtesgaden een soort bedevaartplaats voor dé nazi's wordt en zich een tweede Barbarossa- legende vormt. In Oos tenrijksche handen zal Berchtesgaden tot een anti-nazimuseum wor- dén. de „prinses beatrix^ in vlissingen! Naar wij vernemen zal de „Prinses Beatrix" a s. Vrijdag reeds in Vlissingen arriveeren om op de werf van de K m. „de Schelde" te dokken en gere pareerd te worden. Aan be langstelling zal het bq de thuiskomst van dit eerste schip van de „Zeeland" niet ontbre ken. Moge zij het begin zijn van een definitieven terugkeer! Voorts vernemen wij nog dat de „Koningin Emma nog in den loop van deze maand ver wacht mag worden. burgemeester ten kate in goes terug Da burgemeester van Goes, de heer W. C. ten Kate, aan wien destijds verlof wegens ziekte was verleend, is thans hersteld teruggekeerd en heeft heden zijn taak als hoofd van de gemeente weder op zich genomen. Onderhandelingen zullen een week duren. Activiteit der terroristen. Onder enorme belangstelling is Maandagmiddag 'om 3 uur de luit.-gouv.-generaal dr. Van Mook, met den Engelschen brj- zonderen ambassadeur, sir Ar chibald Clark Kerr en de In donesische gedelegeerden met een Skymaster op het vlieg veld Schiphol, aangekomen. Ter ontvangst waren o.m. aan wezig de Britsche ambassa deur te Den Haag, verschillen de hooge departementale amb tenaren, afgevaardigden van de Indonesische vereenigingen, en mevr. Sjahrir die een per soonlijke boodschap van haar echtgenoot kreeg. Dr. van Mook is met sir Ar chibald Clark Kerr, wiens naam sedert kort luidt Lord Inver- chapel, naar Den Haag ver trokken terwijl de Indonesische delegatie en de overigen naar het slot Sint Hubertus op de „Hooge Veluwe" reisden, waar zij omstreeks 6 uur arriveer den. De onderhandelingen zullen ongeveer een week duren. Een lid-van dé Indonesische delega tie, Soewandi, had hooge ver. wachtingen van deze bespre kingen. de toestand in indik Omtrent den toestand in Indië meldt het officieele Britsche communiqué dat bij Batavia een Nederlandsche patrouille werd aangevallen. Hierbij werd een officier gedood en 6 sol daten gewond. In Bandoeng werd ook druk gepatrouilleerd. Elf branden moesten worden bestreden. Ten Oosten van Se- marang kwamen weer mortier, granaten neer, afkomstig van terroristen. Op Deli deden zich patrouillegevechten voor en op Borneo is Kota Waringin aan de Z-kust gezuiverd. Drie Nederlanders te Bata via twee kinderen en een oude man zijn waarschijn lijk ontvoerd. De Japanneezen sleepten tienduizenden Javanen voor dwangarbeid naar Malalcka, een groot aantal is omgeko men. Er worden er thans 8000 te Singapore door Nederlan ders verzorgd en 2000 te Kula Lumpur (Malakka). Met de repatrieering is begonnen. 2-14 R.I. OP JAVA GELAND. De eerste indruk: regen! Onder den titel: „Welkom, landgenooten", wjjdt een dag blad in Batavia een artikel aan de aankomst op Java van de drie bataljons Nederland sche troepen, meer in het bij zonder van het Zeeuwsche bataljon, onder bevel van majoor J. J. van Oort. Het b.ad schetst o.m. het ont staan van het bataljon, dat zjjn oorsprong vond m de Zeemvsvïie verzets-beweging en verhaalt de belevenissen van de troepen vanaf het moment, dat zij in Sept. van het vorig jaar Nederland verheten. SCHELDE-PROBLEMEN (slot). GEZOND OPTIMISME BIJ DE LEIDING. Een taak voor gemeente en provincie. Al zijn dan de problemen, waarmede de Kon. Mij. „De Schelde", het eenige „grootbe drijf" in Zeeland, te kampen heeft, schier onoplosbaar, toch heerscht er bjj de leiding een gezond optimisme. Zij is niet ontmoedigd, zrj stelt zich op het reëele standpunt, dat moei lijkheden er zijn om overwon nen te worden en tracht we gen te vinden om met de be perkte mogelijkheden, welke zij heeft, het bedrijf toch een zoo groot mogelrjkën blcel te ge ven. Zijn er geen kansen om groo te schepen te bouwen in een snel tempo en gaat er daardoor een goede order verloren, best, de machinefabriek biedt even eens kansen en gelukkig zit ook zij niet zonder objecten. Er worden op „De Schelde" In stallaties voor electrische cen trales gemaakt, die een verge lijking met het beste in den lande glansrijk kunnen door staan. een feit, dat nog te wei nig bekendheid geniet Helaas ook hier weer gebrek aan per soneel! Wordt er een walvischvaar- der uitgerust en zijn daar groote stoomketels voor noo dig? Wij meldden het reeds: .De Schelde" bouwt mee en laat zich zulk een order niet ontgaan. Een bedrijf als „De Schelde" moet „draaién" als het noodig is roeit men met de riemen die men heeft. moderniseering. Intusschen schenkt men ook aandacht aan de modernisee ring van het bedrijf. Er wordt een groote laschloods bfge- bouwd, omdat de scheepsplaten tegenwoordig gelascht in plaats van geklonken worden. De onteigeningsprocedure, die ten behoeve van deze uitbrei dingsplannen gevoerd moest worden loopt ten einde. Daarnaast bestaan er plan nen om het Eiland weer in or de te brengen na de bombarde menten. die het zoo zwaar teisterden. De houtzagers-tim merfabriek moet worden her bouwd, maar de herbouw ha/igt nog in de lucht en er zal wel gezocht worden naar een nood oplossing. In ieder geval is het onwaarschijnlijk, dat de hout zagerij op de oude plaats zal herrijzen. Zoo zijn er meer projecten. Toekomstplannen in overvloed en het lijdt dan ook geen twij fel. dat „De Schelde" haar vleugels breed uit zou slaan, als er maar niet zooveel be lemmerende omstandigheden waren. Het is te hopen, dat er we gen gevonden zullen worden, waardoor aan de behoeften van „De Schelde" tegemoet zal kunnen worden gekomen. Men moet één ding goed voor oogen houden, en wel, dat een bloei ende Kon. Mij. „De Schelde" voor Vlissingen een levensbe lang is. In tijden als deze is er werk in overvloed voor geschoolde zoowel als voor ongeschoolde werkkrachten. Maar Leon Blum, de grijze Fransche staatsman, voorspelde tijdens zijn verblijf in de V. S. dezer dagen, dat er over vier of vijf jaar in de V. S. weer een golf van overproductie zal zijn. Zulk een periode kan ook hier weer aanbreken, sneller dan men denkt. En dan is iedere stad gebaat met het bezit van een bloeiend bedrijf van den omvang ais de K.M. „De Schelde", die kwali teitsproducten levert, daarme de onder alle omstandigheden goede kansen op de wereld markt heeft en ook in moeilijke tijden velen brood kan geven. bouwen is noodzakelijk Het gemeentebestuur en de provinciale overheid zijn dili gent ten aanzien van tal van problemen, welke zich in Zee land voordoen. Welnu: het trekt de aandacht, dat het zwaar geteisterde Zeeland wel iswaar met herstel van be schadigde panden op een zeer vooraanstaande plaats staat in het bouwplan 1946, maar., dat het wat de bouw van nieu. we woningen aangaat eerst op de 7de plaats komt onder de elf provincies. Het zal duidelijk zijn, dat men er voor Zeeland met hei-stel alleen niet komt. Er moet nieuwe woongelegen heid komen, wil er nieuw per soneel komen voor de bedrij ven hier. Het is daarom te ho pen, dat in de eerstvolgende ja ren Zeeland minder krap met nieuwe woningen zal worden bedeeld. Gemeente en provin ciale overheid kunnen in die richting wellicht invloed uit oefenen. Als deze pogingen met suc ces zouden wórden bekroond, zou dit zeer zeker in het be lang der geheele provincie zijn. .,In den tijd, 'dat zij op Ma lakka waren, aldus net blad, hebben zij een grondige trai ning ondergaan in „jungle- fighting". Zij weten nu, wat patrouille loopen en vechten in de rimboe is. De laatste weken werden de oefeningen opgevoerd, zoodat zy soms twee- of driedaagsche tochten door zwaar bergterrein had den, waarbij deze jonge, sterke kerels, als van ouds de bri gades in Atjeh. zelf hun onder, dak in het bosch moesten maken. Bij die tochten werden 2b myl per dag afgelegd Op 12 Januari werden zij overgeplaatst naar Penang, dat zij op 24 Februari met het Britsch-Indische s.s. „Aronda" verlieten, voorioo- pig met nog onbekende be stemming. Maar tot aller ver rassing en tevredenheid ble ken zy naar Java te gaan, waai ze 8 Maart aankwamen. Zi| vervangen daar de ver trekkende liritsch-Indiërs. Ondanks de lange reis er het vele wachten is de stem ming onder den troep echter uitstekend, zoo zelfs, dat ver scheidene dagbladen er spe ciaal melding van maken. „Het is voor de Nederland sche jongens, aldus een blad, een prestatie, die extra ver. melding verdient, dat zij on danks de moeilijkheden bij de legering en huisvesting, het gebrek aan accommodatie en het eindeloos wachten, terwijl zy in die lange weken weinig hoorden van wat er in de we reld gebeurde, omdat zij nu eenmaal in isolatie leefden, nog altijd hun goeden geest heb. oen weten te handhaven". Natuurlijk wordt hen ook naar hun eerste indrukken van Indië gevraagd. En die waren niet zoo heel gunstig, wat de schuld was van den regen, tengevolge waarvan ze doornat in hun tijdelijk ver- bliji aankwamen. Ze twijfel den er echter niet aan of dat zou wel verbeteren. Op Java zouden ze zich zeker best thuis voelen. Ten slot deelden ze iets over hun toekomstplannen mee. Enkelen van hen willen trachten over te gaan naar het K.N.I.L., anderen willen probeeren op Java een bestaan te vinden buiten het leger, maar het meerendeel heeft het voornemen, om wanneer hun taak in Indië is afgeloopen, weer naar Nederland terug te keeren, maar ook niet eerder, want, verklaarden z\j „er is wei beweerd van verschillen de zijden, dat wij heimwee hebben, maar Mat is beslist niet waar". Laatste nieuws Prinselijk Paar te Stockholm aangekomen Nadat het Prinselijk Paar Maandag nog een bezoek had gebracht aan Amagar, waar sinds de 16e eeuw Nederland sche kolonies gevestigd zijn, is het in den loop vn den mid dag naar Zweden doorgereisd, waar Prinses Juliana en Prins Bernhard om 5 uur op het vliegveld Bromma by Stock holm landden. Ter begroeting waren o.m. aanwezig Kroon prins Gustaaf Adolf, de Ne derlandsche gezant, en de Zweedsche minister van bui tenlandsche zaken. Prins Bern hard bestuurde het Dakota- vliegtuig, waarmee de toont werd gemaakt Het dochtertje van den gezant bood de Prin ses bloemen aan. In snelle vaart ging het naar het koninklijk paleis, waar de oude koning Gustaaf de aankomst van zyn hooge gasten gadesloeg. Op de bin nenplaats werd het Prinselijk paar een treffende hulde ge bracht door tweehonderd Ne derlandsche kinderen, die daar stonden opgesteld, De Prins en Prinses bewogen zich on gedwongen tusschen de kinde ren. De laatste had nóg een kort onderhoud met de leid sters der kinderen. Maandagavond werd voor het Prinselijk Paar een ballet opgevoerd in het koninklijk theater. Weer tabaksbon naar keuze. Op de 11 April aan te wij zen tabaksbonnen zullen we derom tabaksartikelen naar keuze kunnen worden ge kocht. repatrieering. De „Ruys" is met repatriee- renden van Batavia vertrok ken en wordt 22 April te Suez verwacht. De „Kota Agoeng* vertrok 7 April uit Suez naar Amsterdam. Voetbal: Bondselftal B- Royal Navy 23. revolte in perzische provincie mazan. deran? De Perzische minister-pre sident heeft aan Perzische gewapende strijdkrachten be vel gegeven onmiddellijk naar de provincie Mazanderan te vertrekken in verband met binnengekomen berichten over een voorgenomen staatsgreep. Op onze bureaux te Vlis singen, Middelburg en Goes ligt ter inzage de passagiers lijst van het m.s. „Tablnta", dat met 858 repatrieerenden Vrijdag a.s. te Amsterdam wordt verwacht. MIJNHEER PIMPELMANS HEEFT ALWEER PECH! Nieuwe kindervertelling. Jantje Kruizemunt, de held van onze kindervertelling, die de laatste maanden onder de „jeugd" van 1 tot 80 jaar zoo groote populariteit heeft ver worven, is er i'St vele omzwer vingen in geslaagd zijn erfenis in handen te krijgen en amu seert zich thans in het doolhof van garages en schuilkelders van de villa „Nooit gedacat". Vandaag beginnen we met een nieuwe vertelling over een ouden bekende, nl. Mijnheer Pimpelmans Zooals te ver wachten was, heeft hij weer ontzettend veel pech. Wat hij precies allemaal overkomt, dat gaat U in de volgende num mers van de P.Z.C. zien. EIEREN VOOR „BEHOEFTIGEN". Denemarken, dat al zooveel voor ons geschonden vader land deed, heeft in e^i nieuw gebaar zijn liefde voor ons volk geuit Het zond eieren. Eieren om de behoeftigen een vroolijk Faschen te bezorgen. De eieren zijn gekomen. Ook in Vlissingen! De uitdrukking; Hulp Aan Rijke Kennissen doet echter weer opgeld. Het publiek moppert en niet on gegrond ditmaal, want er is reden voor. Wg willen ons hier voorloo- pig nog van alle commentaar onthouden. Evenmin achten wij het noodig alle gevallen te noemen. Wij constateeren alleen het feit, dat verschil lende menschen met eieren naar huis zijn gegaan, die zeer zeker niet onder de be hoeftigen gerekend kunnen worden waarvoor ze nu een maal bestemd waren. De fout schuilt hier echter niet brj Roode Kruis of H.A. R.K. Na inlichtingen bij het bestuur van de afdeeling Vlis singen is ons gebleken dat de verdeeling geschiedde naar aanleiding van opgaven van het bureau van sociale zaken en de diaconieën der verschil lende kerkgemeenschappen- Deze schijnen nu de fout ge maakt te hebben. Wij hopen dat deze zaak door de betrok ken instanties duidelijk uiteen zal worden gezet en de ge maakte fouten ruiterlijk wor den toegegeven en waar mo gelijk hersteld. HOORDE U „THE TRAVELLERS" REEDS? ^Wanneer de thuisblijvers ooit ongelijk gehad hebben, dan was dit gisteravond wel het geval met de liefhebbers van moderne amusementsmu ziek. jazz en swing, die ont braken in de Scheldehal te Vlissingen, waar „The Travel- Iers" optraden ten bate van de Hulpactie „Scheldemon den". Wat dit uit 12 perso nen bestaande dans- en show orkest presteert is werkelijk „af". Een dergelijk orkest valt in deze omgeving zelden te be luisteren. Daarom is het jam mer, dat de belangstelling niet grooter was. Gerekend naar de belangstelling die soms bestaat voor derde rangs uitvoeringen, verdienen „The Travellers" zeker een stamp volle Scheldehal. Maar... men kan zijn verzuim nog herstel len, daar vanavond de tweede en laatste uitvoering wordt gegeven. Late men door een massale opkomst mede toonen dat het werk van de Hulp actie „Scheldemonden" geap-1 precieerd wordt! De baten ko men aan geteisterd ZeelancL De politie te Vlissingen heeft een 17-jarigen jongeman aangehouden, die Zondagmor gen niet nader te noemen handelingen pleegde, met een door hem medegelokt 6-jarig meisje. Dit is de tweede maal in een enkele week, dat aldaar een zedenmisdrijf tegen jonge meisjes werd gepleegd. Zoo iets ergerlijks kwam in Vlissingen nog niet voor. In beide geval len gelukte het de politie den dader te vinden en in beide gevallen was dit een geestelijk minderwaardige, waarvan de snelle opsporing slaagde, doordat terstond, zon der een minuut verloren te laten gaan. aangifte bij de politie geschiedde. Hierin ligt een dubbele waarschuwing voor ouders en opvoeders, n.L laat het toe zicht op uw kinderen, juist in deze na-oorlogsjaren, scher per zijn dan ooit en geen mo ment verslappen en mocht u iets misdadigs vermoeden, gal direct, d.w.z. zonder een oogen- blik te wachten, naar de po litie. Laat U niet door val- schen schroom weerhouden, dergelijke zaken worden op de meest kiesche wijze behandeld. Tot ouderling der Ned. Herv. gem. te Grij'pskerke is herkozen de heer 9. Vreke en tot diaken zijn gekozen de heer J. Cal jouw in de vac D. Everaers en A. Dommisse in de vac. C. Kommejan. GEÏNTERNEERDE AAN GEVOLGEN OVERLEDEN. De geïnterneerde uit het kamp te Ellewoutsdyk, C. Aj d, K. uit Amsterdam, die Za terdagmorgen door een schot van een wachtsman in den buik werd getroffen en naar het ziekenhuis is vervoerd, is aldaar overleden. Het onder zoek naar de juiste toedracht van de zaak wordt voortge zet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 5