PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Krachtige protesten tegen vertrek der marine. De conferentie op de Hooge Veluwe. De Vredesconferentie naderi Hoofdredacteur G Baflintijn (»net redactloncele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp), Uitgave: Stick ling P.Z C.. Middelburg. Druk: firma F. van 'de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vüs- singcn. Maandag 8 April 1946 189e Jaargang Nummer 83 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franc» per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, ADVER- en'ieestdagen?61^5' °p z°"~ WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT minimum per advertentie 2- Bureaux gevestigd te Vlisslngen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29, tel, 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel- 2475. Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr. 359300 P.Z.C-, Middelburg. WOENSDAG A.S. DEMONSTRATIE IN DE SCHELDEHAL. Telegrammen aan H.M. de Koningin, Min.-President en Minister van Marine. Het bekend worden van de opheffing per 1 Mei van het detachement der Kon. Marine te Vlisslngen Iheeft in geheel Zeeland groote beroering ge wekt en reeds verscheidene krachtige protesten uitgelokt. Duidelijk blykt, dat het ver trek der Marine niet alleen beschouwd wordt als een groot verlies voor de geheele provincie en dat het verbre ken van de eeuwenoude tradi tie Vlissingen-Marinestad zeer sterk wordt betreurd, maar tevens, dat men het onbegrij pelijk vindt, dat nauwelijks een jaar na den oorlog de be langrijke Scheldemond geheel van vlootstrijdkrachten wordt ontbloot. Al3 eersbe besloot Vrijdag-, avond het bestuur der V.V.V. te Middelburg om een tele gram te zenden aan den Mi nister van Marine, waarin ge- Srotesteerd werd tegen de op- effing van het Marinedeta chement. Daarnaast volgde Zaterdagmorgen de Stichting Nieuw Walcheren, die zoowel een telegram aan H.M. de Ko ningin, als aan den Minister van Marine zond. TELEGRAMMEN. De tekst van beide tele grammen laten wij hier vol gen: Aan H.M. de Koningin werd het volgende telegram gezon den: „Stichting Nieuw Walcheren geeft uiting aan ongerustheid Walchersche bevolking over vertrek Koninklijke Marine uit VTissingen en verzoekt H.M.'s interventie in het belang van het zwaar geteisterde Wal cheren. Namens hefc bestuur C. Vroom, secretaris". De inhoud van het telegram aan den Minister van Marine luidde als volgt: „De opheffing Marine deta chement Vüssingen werd ge heel onverwachts vernomen. Van alle zijden blijkt dat de- ge maatregel voor het zwaar geteisterde Walcheren als een nieuwe slag wordt gevoeld. Het tegendeel van militaire ontmanteling van Walcheren, in welken vorm ook, hadden de Zeeuwen nu toch wel mo gen verwachten, gezien strategische beteekenis in de afgeloopen jaren. De Stichting Nieuw Wal cheren stelt zich voor haar standpunt in een petitionne ment nader ter uwer kennis te brengen. Namens de Stichting Nieuw Walcheren J. L. Verhagen, voorzitter, C. Vroom, secreta ris' Soortgelijke telegrammen ■we.rden ook door V.V.V. Vlis singen aan H.M. de Koningin, don minister-president en den minister van marine gezonden. W. van de gemeenten op Wal cheren, de directies van de groote bedrijven, het vervoers wezen en de Middenstandsor ganisaties e.a. z.y'n uitgenoo- digd de bijeenkomst bij te wo nen. Van het Bellahiypark af zal een massale optocht naar Je Scheldehal worden georgani seerd onder aanvoering van de Harmonie „Ons Genoegen" Vertrek 7.30 uur. Route: Bel lamypark, Nieuiwendijk, Wal straat, Badhuisstraat, Glaeis- straat, Scheldestraat, P. Kru- gerstraat, Singel, Versluis straat, Van den Spieghelstaat, Van Nispenplein, Van Dis- hoeckstraat. In de Scheldehal zullen het Zeeuwsche Volkslied en het Wilhelmus ten gehoore worden gebracht, afgewisseld door nationale liederen. Niets mag onbeproefd wor den gelaten om de Regeering te doordringen van de diepe verslagenheid, die de ophef fing van de Marine-basis te Vlissingen in het Zeeuwsche land teweeg brengt. Het ligt voorts in het voor nemen in bedoelde vergadering liet verlangen naar spoedigen terugkeer van de Stoomboot- Maatschappij „Zeeland" naar Vlissingen, opname van Zee land in do luchtverbindingen in het urgentie-program van de Spoorwegen met be trekking tot de electrificatie van de spoorverbindingen tot uitdrukking te brengen. De toegang tot de bijeen komst is vrij. Toone ieder, dat het hem ernst is met deze za ken door een massaal bezoek aan de bijeenkomst van W oensdagavond. Aan besturen van vereeni- gingen, welke zich voorsteden de bijeenkomst bij te wonen, wordt verzocht daarvan schriftelijk mededeeling te doen aan den heer C. A. Bik ker, Badhuisstraat 15, Vlis singen, penningmeester der V. V.V., onder opgaaf van het aantal voor bestuursleden te reserveeren plaatsen. DE PROTEST DEMONSTRATIE. Voorts deelen de besturen van ,de Stichting „Nieuw Wal cheren" en van de V.V.V. Vlis singen mede,, dat a.s. Woens dag 10 April, 's avonds te 8 uur, in de Scheldehal aan de van Dishoeckstraafc te Vlissin. gen een grootsche manifesta tie van de Walcherensche be volking voor 't behoud van de Kon. Marine te Vlissingen wordt belegd. In deze bijeenkomst zullen verschillende sprekers het woord voeren. Tal van Zeeuw sche autoriteiten, w.o. het College van Gedep. Staten, de Stichting Herstel Zeeland 1945, de Colleges van B. Nieuws in een notedop T- Zaterdagmorgen heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Belgische tentoonstelling „Van Jan van Eyck tot Rubens" in 't Rijks museum te Amsterdam. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Assen heeft de doodstraf ge- eischt tegen den „Beul van Beilen", Jan Smit, die o.m. lid was geweest van de S.S. Bij K.B. is aan mr. L. J. A. Trip, m.i.v. 1 Mei a.s. eer vol ontslag verleend als pre sident van d© Ned. Bank N.V. Als zyn opvolger is benoemd dr. M. W. Holtrop, direoteur van de Kon. Ned. Hoogovens. Enkele Sliedrechtsche firma's zijn bezig met de ver deeling van een order van de Fransche regeering, waarmee in totaal een bedrag van 20 millioen is gemoeid. De order betreft het leveren van bag- germateriaal ten behoeve van Fransche en koloniale havens. Met ingang van 10 April a.s. zal er door de K.L.M. een wekelijkscheai vliegdienst op Curagao worden onderhou- den.Beurteüngs zullen een DC- 4 en een Skymaster dezen dienst verzorgen. Zuid-Afrika heeft op prachtige wijze bijgedragen tot liet lenigen van den nood. In totaal werd ca., 3 millioen ten bate van Nederland inge zameld. a Japan blijft een gevaar! Voor het eerst is het Za terdag gekomen tot Japan- sche gewelddadigheden tegen over de. Amerikaansche bezet tende macht. Een bende ge wapende Japanners heeft nl. een vliegveld bij Tokio aange vallen en daar eenige duizen den dollars schade aange richt. In de baai van Tokio heeft men op den zeebodem gouden staven ter waarde van twe milliard dollar gevonden, die de Japanners er kort voor de capitulatie hadden laten zin ken. om zoodra de bezetting zou zijn opgeheven, over vol doende geld te beschikken om Japan weer weerbaar te ma ken. Een geisha, die met een Amerikaansch officier in con nectie was gekomen, heeft dezen het geheim van den ver zonken goudschat verraden. In Brazilië is een groot on- dergrondsch Japansch com plot ontdekt waarvan de le. den zich ten doel stelden Ja pan weer tot een wereldmacht te maken. Er zijn 105 arres taties verricht. Het complot werd ontdekt, nadat er twee Japanners waren vermoord, die zich niet bij het verbond hadden willen aansluiten. Het leger van de V. N. Gedurende 12 dagen hebben le New York de militaire des kundigen van de Vereenigde Naties vergaderd. Na afloop van de conferentie werd ver klaard, dat zij zich hadden bezig gehouden met de voor- bereiding van de grootste mi litaire operatie, welke ooit ter wereld werd voltrokken, nl. het voorbereiden van de stich ting van een gewapende macht, welke ten doel zal heb ben vrede en veiligheid voor Lof voor Nederland. Aan het einde van de in ternationale graanconferentie, welke te Londen is gehouden, heeft de Ei\gelsche minister Noel Baker hulde gebracht aan wat Nederland op het gebied van den wederopbouw presteerde. Hrj merkte op, dat alle geïnundeerde terreinen weer waren drooggelegd en reeds dit jaar een zij het dan ook bescheiden oogst zullen opleveren. Hij noemde wat er verricht is wonderbaarlijk. Ten slotte verklaarde hij, dat de besprekingen op de graanconferentie die ten doel hadden een billijker verdeeling van den wereldgraanoogst over de verschillend^ landen, even belangrijk waren als die van den Veiligheidsraad in New York. - Het Engelsehe marine schip „Urania" heeft 200 mijl van Tokio verwijderd een vul kanisch eiland ontdekt. Men zag een rookpluim en meende, dat die van een bra .ankschip afkomstig was. Toen men trachtte assiste:. te verleenen, bemerkte men met een nieuw eiland te doen te hebben. Ht eiland is Ura nia genoemd. alle volkeren handhaven. ter wereld te Belgische belangstelling voor de Jaarbeurs. Vrijdag bezocht een 75-tal Belgische autoriteiten, w.o. verschillende ministers de Utrechtsche jaarbeurs. Hierna brachten zij een bezoek aan de Amsterdamsche havens. Voer vandaag stond een tocht naar Arnhem, Nijmegen en andere geteisterde gebieden op het programma. Prof. mr. J. Oranje Te Amsterdam is op jarigen leeftijd na een lang durige ziekte overleden prof. mr. J. Oranje, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Prof. Oranje was voorzit ter van de professoren die het verzet steunden, maakte destijds deel uit van het col lege van vertrouwensmannen dat de terugkomst van Ko ningin en regeering voorbe reidde. Ook was hy enkele jaren voorzitter van de com missie van den radio-omroep. JORIS VAN SEVEREN TER DOOD VEROORDEELD. Joris van Severen, de leider van de Belgische zwarte bri gade, een fascistische organi satie, die nauw met de Duit- schers samenwerkte, is Zater dag ter dood veroordeeld. Oog en Oor verdwijnt! Officieel is medege deeld, dat Oog en Oor geleidelijk zal worden opgeheven en dat haar taak voor een deel door provinciale organen zal worden overgenomen. 12 en 13 April besprekingen in Londen. Weer botsingen bij Bandoeng. Het bezoek van het Prinselijk Paar aan Denemarken. Geheel Denemarken in feeststem..üng. Enthousiaste ontvangst, Het bezoek van het Prinse lijk Paar aan Denemarken is daar het gesprek van den dag. De kranten staan er vol van en overal worden H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard enthousiast ontvangen. De Deensclie koning heeft beiden tot „Ridders van den Olifant" benoemd. Deze orde, gedagteekend uit de 16de eeuw, telt momenteel 35 le. den. De Prinses ontving ook de eeremedaille van het Deen- sche Roode Kruis. Zaterdagochtend bezocht de Prinses een jeugdhuis in een voorstad van Kopenhagen en een gesticht voor ouden van dagen, terwijl de Prins de Carisberg-brouweryen bezich tigde. Des middags werden in de Nederlandsche legatie on derscheidingen uitgereikt aan Denen en Nederlanders, die zich tijdens den oorlog voor ons land verdienstelijk maak ten. Prinses Juliana hield hierbij een toespraak waarin zij mededeelde hoe de giften besteed zijn. Zij kwamen te recht, zoo zei de Prinses, in steden en dorpen, waar de bevolking leefde in ruinen, waar geslapen werd op den grond, in half verwoeste hui zen zonder daken en venster ruiten, waar heele gezinnen dronken uit één glas en slechts één stoel ter beschik king hadden. Namens het Ne derlandsche volk dankte de Prinses uit heel haar hart voor deze grootsche manifes tatie van vriendschap. Hierna sprak de Deensche minister van buitenlandsche zaken, Gustav Rasmusseu. De wijze waarop Nederland zijn dank komt te betuigen, noem. Sergeant majoor R. Hui- zinga en soldaat R. J. Sanders, beiden van d© Prinses Irene Brigade, hebben voor hun dap per gedrag tijdens den veld tocht in Frankrijk, het „Croix de Guerre" ontvangen. President Truman heeft Zaterdag een rede gehouden over de buitenlandsche poli tiek der V.S. Hij verklaarde, dat deze vredelievend is etn dat Amerika ervoor zal waken, dat niet een of meer groote mogendheden de kleine staten gaan overiieerschen. De atoombom moet onder inter nationale controle komen. De Vereenigde Volkeren moeten tot. een krachtig vredesorgaan ■worden uitgebouwd. de hij een waarlijk koninklijk gebaar. Diep bewogen prak tot slot de bisschop van Kopenhagen, dr. H. FuglsangDangaard. Des avonds werd een diner aangeboden door den Deen- schen koning en kóningin. Zondagochtend legde het Prinselijk Paar een krans op een Duitsche terechtstellings plaats van Deensche patriot ten, waarna vervolgens een Fransche kerkdienst werd bij gewoond. Des avonds werd een galaconcert gegeven door het Amsterdamsche orkest. Er waren 3000 bezoekers, w. o. 40 prinsen en prinsessen. De regeeringsvoorlichtings- dienst meldt: In verband met den stand der besprekingen te Batavia en tot onderzoek van bepaalde gedachten, die in den loop van deze besprekingen zijn gefor muleerd, heeft de luit.-gouver- neiurgeneraai, dr. Van Mook. 'eenigen tijd geleden den wensch te kennen gegeven met de Nederlandsche regeering overleg te plegen. Dr. van Mook, die thans op weg is naar Nederland, doet zich voor dit overleg vergezellen door een aantal van zijn raad gevers, onder wie enkele voor aanstaande Indonesiërs. Bo vendien bevinden zich in het gezelschap drie vertegenwoor digers van de nat. beweging op Java, aangezien men er van die zijde prijs op stelt zijn inzichten zelf aan de Neder landsche regeering uiteen te zetten. De regeering krijgt dus de gelegenheid zich vol ledig te doen inlichten, al vorens zij aan dr. Van Mook de door dezen gewenschte nadere instructies verstrekt. Gelijk reeds bekend arri veert met hetzelfde vliegtuig als dr. Van Mook, sir Archi bald Clark Kerr. Hartelijk verwelkomt de regeering den diplomaat, die zooveel heeft bijgedragen tot een gunstige ontwikkeling van de bespre kingen te Batavia en zij stelt het bijzonder op prijs met Archibald, alvorens deze naar Londen doorreikt, van ge dachten te kunnen wisselen. De besprekingen op het landgoed „De Hooge Veluwe" zullen Dinsdag a.s. een aan vang r.emen. Aan deze be sprekingen zal worden deel genomen door dr. Van Mook en zijn adviseurs, de Indone sische delegatie en de minis ters Schermerhorn, Loge- rnann, Van. Royen en Drees. Aan het einde van deze week zal de Nederlandsche regeering de gelegenheid heb ben met de Britsche regee- ring besprekingen te voeren over de voortzetting en vol tooiing van de geallieerde taak in Nederlandsch-Indië, benevens over onderwerpen die betrekking hebben op de positie van Nederland, zoo- als die is ontstaan tengevol ge van de bezettingsmaatre gelen in Duitschland. Naar het A.N.P. verneemt, zullen de besprekingen in Londen, waarvan in boven staand bericht sprake plaats hebben op 12 en 13 April. Min.-pres. Schermer horn zal dan door Attlee wor den ontvangen. Ook Bevin zal aan de besprekingen deelne men. BOTSINGEN BIJ BANDOENG. In de buitenwijken van Ban- doeng zijn de extremisten weer in actie gekomen en er werden Zaterdag vrij regel matig schoten gewisseld. Zelfs werd er door de extremisten met mortieren geschoten. Zuid Bandoeng maakt nog al tijd een triesten indruk en vooral de Chineesche bevol king is er slecht aan toe. Ten Zuiden van de stad woedt een soort guerillastryd. Ook in Soerabaja is het weer tot een conflict geko men, waarbij enkele Neder landers werden gedood. Tusschen Batavia en Bui tenzorg is een aanval der ex tremisten op een bivak alge slagen. UIT DE PROVINCIE. CANDIDAATSTELLING PARTIJ VAN DE VRIJHEID. De Partij van de Vrijheid heeft in den kieskring Mid delburg de volgende candida- ten gesteld voor de Tweede Kamer-verkiezingen: H. A. Korthals, Voorschoten, A. For- tanier geb. de Wit, Amster dam, F. den Hartog, Hoog- Blokland, J. L. Verhagen, Vlissingen, J. B. Oh. Sjollema geb. 's Jacobs, Rotterdam, P. Merkelijn, Hilversum, C. G. Hage, Sint Maartensdijk, A. Stempels, Rotterdam, H. C. van Eek, Dubbeldam, A. de Haan, Alblasserdam, H. A. M. Roelants, Schiedam, D. Zijp, Sliedreoht. GEÏNTERNEERDE IN DEN BUIK GESCHOTEN. Toen Zaterdagmorgen een aantal geïnterneerden uit het kamp te Ellewoutsdijk bezig was met het leggen van nieu we gasbuizen in den Heernisse. weg te Goes, maakte een hun ner een praatje met een jonge vrouw- Het praten met bur gers is aan de geïnterneerden verboden en de met het toe zicht belaste wachtsman had den betrokkene reeds meerdere malen gewaarschuwd en deed dit nogmaals met meer klem. Dit gaf aanleiding tot een woordentwist en ten slotte maakte de wacht van z'n vuur wapen gebruik en schoot den geïnterneerde in den buik. Op medisch advies is de.man naar het ziekenhuis Oostwal overge_ bracht. Het ware zeer te wenschen dat het publiek en niet in het minst de jeugdige leden van het zwakke geslacht, zich nu eindelijk eens aan de voor schriften houdt en zich niet met de geïnterneerden inlaat. Een onderzoek wordt inge steld of de wachtsman al of niet te haastig naar zijn vuur wapen greep. -let Wereldgebeuren OOK HIER CONFLICTEN MET RUSLAND Spaansche kwestie weer op den voorgrond. 1 Mei, de dag van de vre desconferentie, nadert meer en meer en men weet, dat al les nog lang niet is voorbe reid en dat er vele moeilijk heden dreigen. Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft daarom nu offi cieel voorgesteld, dat op 25 April een conferentie bijeen zal komen van de ministers van buitenlandsche zaken der vijf groote mogendheden. De ze conferentie zal te Parijs worden gehouden als inleiding tot de eigenlijke vredesconfe rentie en zij wordt noodzake lijk geacht, omdat de onder ministers van buitenlandsche zaken, die reeds geruimen tijd met elkaar confereeren, te weinig vorderingen maken met de voorbereiding der vredesverdragen. Een van de punten, waar over verschil van meening be staat is of aan Rusland het bestuur kan worden opge dragen van de vroegere Ita- liaansche kolonte Tripolitanië. Rusland dringt hierop aan, maar Engeland en Amerika zijn er tegenstander van. De Arabische Liga vindt, dat aan haar het trusteeship moet worden opgedragen. Daar ligt dus een belangwekkend strijd punt Verder is men het niet eens over den toekomstigen status van den vroeger aan Italië behoorenden Dodekane. sos eD over de schadevergoe ding, die aan Rusland zal moeten worden betaald. Zooals bekend wil Rusland uitstel van de vredesconferen tie, maar voelen Engeland en Amerika daar bitter weinig voor. Rusland schijnt trou wens met een uitvoerig ver langlijstje te willen komen. Zoo wordt gemeld, dat Mos kou aan Engeland en Ameri ka wederom' zal verzoeken, de mlrjving van de Bajtische sta ten Letland, Estland èn Li- tauen bij Rusland te erkennen. Tot dusver hebben Engeland en Amerika dit geweigerd en terecht, want ieder zal zich herinneren, dat deze inlijving bij Rusland vlak voor den oor- iOg nu niet bepaald met vol ledige instemming der betrok ken landen geschiedde. Wat blijft er van het zelfbeschik kingsrecht over, als er zon der meer beslist wordt door de groote mogendheden over het lot van deze drie staten, die tot dusver geen gelegen heid hebben gehad om in vol le vrijheid hun volken te la ten spreken Engeland en Amerika wen schen intusschen, dat de vre de met Italië spoedig een feit zal worden en men ver. wacht, dat de Russen zullen trachten er een soort ruil handel van te maken: als En geland en Amerika accoord gaan met de inlijving der Bal- tische staten bij Rusland, zou Rusland bereid zijn concessies te doen nopens Italië Op de komende vredescon ferentie zullen ook de West- Europeesche problemen be sproken worden, waarby valt op te merken, dat Frankrijk vasthoudt aan den eiach, dat het Roergebied, de Saar en het Rijnseh industriegebied van Duitschland moeten wor den afgescheiden. Ook de Spaansche kwes tie komt weer meer op den voorgrond, daar Polen plot seling besloten heeft de aan gelegenheid voor den Veilig heidsraad te brengen. Zoowel Folen, als Roemenië hebben de diplomatieke betrekkingen met Franco verbroken en daardoor Is Franco eensklaps weer actueel. Frankrijk heeft intusschen medegedeeld, dat het de kwestie-Franco niet aan den Veiligheidsraad zal voorleggen, maar men neemt aan, dat als de groote mo gendheden niets tegen Fran co ondernemen, Frankrijk de aangelegenheid ter sprake zal brengen in de komende con ferentie der ministers van buitenlandsche zaken. Polen echter wenscht dat in ieder geval de V.N. zich met de zaak zullen bemoeien. Te Londen ziet men de Poolsche agitatie tegen Fran co met gemengde gevoelens, daar men van buitenlandsche bemoeienissen een versterking van de binnenlandsche positie van Franco vreest. Ea dit vermoeden is niet ongewet tigd Franco heeft nl. Zaterdag in een rede verklaard, dat Span je nu eerst begonnen is aan de uitvoering van zyn taak. Fier wappert nog de Spaan sche vlag, ondanks het ge kuip van communisten en vrijmetselaars. Slechts het Kruis en de Schrift zullen de richtsnoeren zijn, die de Spaansche politiek zal volgen. De laatste dictator weet dus van geen wijken! „INDIË IN NOOD". In een persconferentie van de Stichting „Indië in nood' geen uur te verliezen", in de Korenbeurs te Goes, gaven Za terdag de vertegenwoordigers der stichting, de heeren N. W. Hardingsveldt en W. Stein- buch, die beiden een lange reeks van jaren werkzaam wa_ ren bij het Ned. bestuur in In- di4, inlichtingen over den gang van zaken in Indië. Eerstge- noemde wees hierbij op het vele dat Nederland op allerlei ter rein voor Indië heeft gedaan, en gaf verder als zijn meening te kennen dat de leiders der „republiek", met name Soe karno, die hij erger achtte dan Mussert, geenszins de macht over de andere volksgroepen in Indië hebben. Spr. erkende de groote gaven van dr- van Mook op handelsgebied, maar noem. de hem niet den goeden polïti. cus. Spr. betreurde dat men niét den raad van den afge treden gouverneur-generaal, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer had opgevolgd. Volgens spr. moet met kracht worden geageerd tegen het ne men van een beslissing over de onderhandelingen, zonder dat het Ned. volle door middel van de stembus zijn meening heeft doen kennen. De OXr school A te Goes hield onder voorzitterschap van den heer M. Haasdonk, een drukbezochte ouderavond in het gem. gymnastieklokaal. De leerlingen der hoogste klassen zongen enkele liederen, waar na de heer Mazure een open bare les in geschiedenis gaf. Na de pauze deed het hoofd der school, de heer Memelink, enkele mededeeüngen over de school. Sinds Oct. wordt aan de hoogste klasse bijbelonder richt gegeven- Ook zal een grootere plaats aan handenar beid toegekend worden. Het belang van een schooltuin werd bepleit. Ook zal dit jaar de traditioneele bloemententoon stelling worden gehouden. In de oudercommissie werd her kozen de heer Haasdonk en ge_ kozen de dames Droogendijk en Pilaar-Graaflandt en de heeren van Zee, secretaris, Ha ver hoek, penningmeester, Con- standse en Engelmoer. In de Klokstraat te Goes had een aanrijding plaats tusschen een Roode Kruis-auto en een melkwagen, waarbij alleen de wagen werd beschadigd. In de lentedagen van de "o- rige week zochten vooral j ©-■=!- dige personen het gras van c< plantsoenen te Goes op. Dit i; nu eenmaal verboden, zoodat verschillenden een bekeuring opliepen. De afd. van den Ned. Po litiebond hield te Goe« een drukbezochte ledenvergade ring. Vele grieven en .wen schen n.a.v. de reorganisatie werden besproken. De voorz., de heer Borrie, sprak aan het eind afscheidswoorden tot den heer J. Schouwenaar, die tal van jaren bestuurslid was en den politiedienst met pensi oen heeft verlaten. De heer Schouwenaar bracht hiervoor dank. In de raadsvergadering van Borssele herdacht de voorzit ter den overleden wethouder, den heer Almekinders. Tot opvolger van wylen den heer Almekinders werd als raads lid toegelaten de heer Joh. Dekker. Tot wethouder werd gekozen met 6 van de 7 st.» de heer C. Almekinders. Tot leden van het stembu reau werden benoemd de hee ren A. van Overbeeke en A. van Zweeden. tot plv. de hee ren M. de Meij en W. van Westeinde. De gemeente zal f/a van de kosten voor het dempen van een sloot en rio- leering achter de huizen van de Weststraat voor haar re kening nemen. Een bedrag van 2106,50 werd beschik baar gesteld voor het bestra ten van het speelterrein der O.L. school, voor rïoleering 1056 en voor brandweerma teriaal 1688. Aan de Ver. t. verb. v. h. geitenras werd 25 subsidie verleend. Voor reparatie van het Vischhok, dat ondergebracht is brj Mo numentenzorg, is plm. 1200 noodig. Er gingen stemmen op het af te breken. B. en W. werden gemachtigd naar be vind van zaken te handelen. Tot havenmeester werd be noemd de heer W. Wagenaar voor 20 per maand. Het vermenigvuLdlgingseijfer voor schoolgeldheffing is gesteld op 2. Deskundigen zullen een plan tot verbetering van de haven maken. Aan den onderwijzer P. A. van Weele werd eervol ont slag verleend wegens benoe ming te Poortugaal, m.i.v, 1 Juni a.s. Er zullen 2 nieuwe woningen worden gebouwd. Toen de kr\echts van bak ker R. te Borssele aan het kolen ziften waren bij de schuur en den drogen, mest put, vielen enkele vonken in den mestput, waardoor brand ontstond. De achterdeuren der schuur vatten reeds vlam, ooch de brandweer kon erger voorkomen. Dezer dagen hield t© Ka- pelle de Rykstuinjiouwcorisu- ir. de Bakker, voor d© vereeni- ging van oud-leerlingen van de tuinbouwwintercursussen 'n lezing over „het verjongen van de boomgaarden". Na het openingswoord van den voorzitter, wees ir. de Bakker er op, dat niet alleen in de omgeving van Kapelle niet de beste gronden voor fruitteelt te vinden zyn, maar dat ook op ander gebied de boomgaarden van Kapelle e.o. onproductief zijn, doordat steeds de meest gangbare soorten zyn aangeplant, zoo dat een zeer gevarieerd sorti ment werd verkregen en ook doordat geen goed plantsys- teem werd gevolgd. Het ver dient dan ook aanbeveling cfe boomgaarden te verjongen. Spreker drong erop aan dit zooveel mogelijk en periodiek te ctoen. De heer W. Glas sloot de vergadering en dankte ir. Bakker voor dit zeer interes sante onderwerp. Op uitnoodiging van de plaatselijke C.H. Kiesvereeni- ging hield Z.E. oud-minister van Boeyen te Wissekerke een lezing over „Verwarring en zekerheid''. De voorzitter, de heer de Nie, opende de verga dering, waar de heer van Bceyen de verwarring schet ste, die zoowel op nationaal als internationaal terrein heerscht. Tegenover de onze kerheid op politiële en finan cieel gebiea plaatste hij de eeuwigheidsbeginselen van de CHU, die strijdt voor vrijheid, geen bandeloosheid, doch ge zag en. vrijheid onder reken schap aan Gods sc uvereiniteit. Een daverend applaus be wees hoezeer de talrijke aan wezigen de réde op prijs had den gesteld. Dankbaar werd er door velen gebruik gemaakt van de gelegenheid tot liet stellen van vragen. De bijeen komst werd beëindigd met het zingen van het Wilhelmus, waarna ds. Six-Dykstra voor ging in dankgebed. Kerknieuws INTREDE DS. C. STAM. Het is dezer dagen 3jaar geleden dat ds. W. H. v. t}. 'egt voor de laatste maal voor de Geref. kerk te Gecs de prediking voorging. Daarna moest hij om veilig heidsredenen vertrekken. In Sept. '43 werd hij bij een treinbeschieting onder Kapel le gewond, aan welke ver wondingen hy een langdurig lijden overleed. De vacature van dezen begaafden en ge- zienen predikant werd giste ren vervuld door de komst an ds. C. Stam van Pernis. 's Morgens werd hij bevestigd door ds. E. Verburg uit Per nis met een predikatie over Joh. 12 24. 's Avonds deed ds. Stam zijn intrede, spre kende over Pred. 12 11. Aan de hand hiervan wees ds. Stam op de werking van en de vreugde door het Woord. Na de predikatie sprak de nieuwe predikant verschillen de personen en collega's toe- Ook herdacht hij op treffen de wijze zyn ambtsvoorgan ger. Ds. Stam werd vervol gens toegesproken door dhf. H. C. van Donk, namens kerke - raad en gemeente, wethouder A. de Roo namens het ge meentebestuur, ds. J. Booij uit Heinkenszand namens de classis Goes en door zijn be vestiger. Beide malen was het kerkgebouw met een groote schare gevuld. Geref. Gemeenten. Tweetal te Goes D. L. Aangeenbrug te Leerdam en H. Ligtenberg te Vlaardingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3