PHOVIHCIAIE ZEEUW5CHE CQUDAHT Krachtige protesten tegen vertrek der marine. De conferentie op de Hooge Veluwe. De Vredesconferentie nadert Hoofdredacteur G. Ballinttjn (met redactioneels medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C., Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand: J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, VHs- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, YLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Maandag 8 April 1946 189e Jaargang Nummer 83 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3.45 per kwartaal- osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2—, Bureaux Bevestigd te Vlissingen W.tjtraat 66-60. tel. 10 (2 lijnen): Middelburg Londensche Kaal 29. tel. 0077 en 2924. Poe» Turlkade 18, tel. 2475. domburg i Oratemantraal 3. Terneuzen: Broroeiijmraat 2. PostrekeninB nr. 359300 P.Z.C- Middelburg. WOENSDAG A.S. DEMONSTRATIE IN DE SCHELDEHAL. Telegrammen aan H.M. de Koningin, Min.-President en Minister van Marine. Het bekend worden van de opheffing per 1 Mei van het detachement der Kon. Marine te Vlisslngen heeft in geheel Zeeland groot© beroering ge wekt en jreeds verscheidene krachtige protesten uitgelokt. Duidelijk biykt, dat het ver trek der Marine «iet alleen beschouwd wordt als een groot verlies voor de geheel© provincie en dat het verbre ken van de eeuwenoude tradi tie Vlisslngen-Marinestad zeer Sterk wordt betreurd, maar tevens, dali men het onbegrij pelijk vindt, dat nauwelijks een jaar Ina iden oorlog de be langrijke Soheldemond geheel van vlootstrydkrachcen wordt ontbloot. Als eerst© besloot Vrijdag avond het bestuur der V.V.V. te Middelburg om een tele gram te zenden aan den Mi nister van Marine, waarin ge protesteerd werd tegen de op heffing van het Marinedeta chement. Daarnaast volgde Zaterdagmorgen de Stichting Nieuw Walcheren, die zoowel een telegram aan H.M. de Ko ningin, als aan den Minister van Marine zond. TELEGRAMMEN. De tekst van beide tele grammen laten wij hier vol gen: Aan H.M. de Koningin werd het volgende telegram gezon den: „Stichting Nieuw Walcheren geeft uiting aan ongerustheid Walchersche bevolking over vertrek Koninklijke Marine uit Vlissingen en verzoekt H.M.'s Interventie in het belang van het zwaar geteisterde Wal cheren. Namens het bestuur C. Vroom, secretaris". De inhoud van het telegram aan den Minister van Marine luidde als volgt: „De opheffing Marine deta chement Vlissingen werd ge heel onverwachts vernamen. Van alle zijden blykt dat de- £6 maatregel voor het zwaar geteisterde Walcheren als een nieuwe slag wordt gevoeld. Het tegendeel van militaire ontmanteling van Walcheren, in welken vorm ook, hadden de Zeeuwen nu toch wel mo gen verwachten, gezien de strategische beteekenis in de afgeloopen jaren. De Stichting Nieuw Wal cheren stelt zich voor haar standpunt in een petitionne ment nader ter uwer kennis te brengen. Namens de Stichting Nieuw Walcheren J. L. Verhagen, voorzitter, C. Vroom, secreta ris* Soortgelijke telegrammen •we.rden ook door V.V.V. Vlis singen aan H.M. de Koningin, den minister-president en den minister van marine gezonden. DE PROTEST DEMONSTRATIE. Voorts deelen de besturen van de Stichting „Nieuw Wal cheren". en van de V.V.V. Vlis slngen mede,, dat a s. Woens dag 10 April, 's avonds te 8 nur, In de Scheldehai aan de van Dishoeckstraab te Vlissin. gen een grootsche manifesta tie van de Waleherensche be volking voor 't behoud van de Kon. Marine te Vlissingen wordt belegd. In deze bijeenkomst zullen verschillende sprekers het woord voeren. Tal van Zeeuw- sohe autoriteiten, w.o. het College van Gedep. Staten, de Stichting Herstel Zeeland 1945, de Colleges van B. W. van de gemeenten op Wai- cheren, de directies van de groote bedrijven, het vervoers wezen en de Middenstandsor ganisaties e.a. zijn uitgenco- digd de bijeenkomst bij te wo nen. Van het Bellamypark af zal een massale optocht naar de Scheldehai worden georgani seerd onder aanvoering van de Harmonie „Ons Genoegen". Vertrek 7.30 uur. Route: Bel lamypark, Nieuwendyk, Wal- straat. Badhuisstraat, Glacis- straat, Scheldestraat, P. Kru- gerstraat, Singel, Versluis straat, Van den Spieghelstaat, Van Nispenplein, Van Dis- hoeckstraat. In de Scheldehai zullen het Zeeuwsohe Volkslied en het Wilhelmus ten gehoore worden gebracht, afgewisseld door nationale liederen. Niets mag onbeproefd wor den gelaten om de Regeering te doordringen van de diepe verslagenheid, die de ophef fing van de Marine-basis te Vlissingen in het Zeeuwsche land teweeg brengt. Het ligt voorts in het voor nemen in bedoelde vergadering het verlangen naar spoed! gen terugkeer van de Stoomboot. Maatschappij „Zeeland" naar Vlissingen, opname van Zee land in de luchtverbindingen in het urgentie-program van de Spoorwegen met be trekking tot de electrificatie van de spoorverbindingen tot uitdrukking te brengen. De toegang tot de bijeen komst is vrij. Toone ieder, dat het hem ernst is met deze za ken door een massaal bezoek aan de bijeenkomst van Woensdagavond. Aan besturen van vereeni- gingren, welke zich voorstellen de bijeenkomst bij te wonen, wordt verzocht daarvan schriftelijk mededeeling te doen aan den heer C. A. Bik ker, Badhuidstrfiat 15, Vlis singen, penningmeester der V. V.V., onder opgaaf van het aantal voor bestuursleden te reserveeren plaatsen. Nieuws in een notedop Zaterdagmorgen heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Belgische tentoonstelling „Van Jan van Eyck tot Rubens" in 't Rijks museum te Amsterdam. De advocaat-fiscaal van het bjjzonder gerechtshof te Assen heeft de doodstraf ge- eischt tegen den „Beul van Beilen", Jan Smit, die o.m. lid was geweest van de S.S. Bij K.B. is aan mr. L. J. A. Trip, m.i.v. 1 Mei a s. eer vol ontslag verleend ais pre sident van de Ned. Bank N.V. Als zjjn opvolger is benoemd dr. M. W. Holtrop, directeur van de Kon. Ned. Hoogovens. Enkele Sliedrechtsche firma's z|jn bezig meb de ver deeling van een order van de Fransche regeering, waarmee in totaal een bedrag van 20 millioen is gemoeid. De order betreft het leveren van bag- germateriaal ten behoeve van Fransche en koloniale havens. Met ingang van 10 April a.s. zal er door de K.L.M. een wekelykscheu vliegdienst op Curagao worden onderhou- den.Beurtelings zullen een DC- 4 en een Skymaster dezen dienst verzorgen. Zuid-Afrika heeft op prachtige wijze bijgedragen tot hot lenigen van den nood. In totaal werd ca. 3 millioen ten bate van Nederland inge zameld. Japan blijft een gevaar! Voor het eerst is het Za terdag gekomen tot Japan- sche gewelddadigheden tegen- (Weike Londen is gehouden, /...AM aJ/v A r-*-\ tiril, hfl7PI. n 1 over de Amerikaansche bezet tende macht. Een bende ge wapende Japanners heeft nl. een vliegveld b|j Tokio aange vallen en daar eenige duizen den dollars schade aange richt. In de baal van Tokio heeft men op den zeebodem gouden staven ter waarde van twe milliard dollar gevonden, die de Japanners er kort voor de capitulatie hadden laten zin ken. om zoodra de bezetting zou zijn opgeheven, over vol doende geld te beschikken om Japan weer weerbaar .te ma ken. Een geisha, die niet een Amerikaansch officier in con nectie was gekomen, heeft dezen het geheim van den ver zonken goudschat vea-raden. In Brazilië Is een groot on- dergrondsch Japansch com plot ontdekt waarvan de le den zich ten doel stelden Ja pan weer tot een wereldmacht te maken. Er zijn 105 arres taties verricht. Het .complot werd ontdekt, nadat er twee Japanners waren vermoord, die zich niet bij het verbond hadden willen aansluiten. Het leger van de V. N. Gedurende 12 dagen hebben Le New York de militaire des kundigen van de Vereenigde Naties vergaderd. Na afloop van de conferentie werd ver klaard, dat z|j zich hadden bezig gehouden met de voor bereiding van de grootste mi litaire operatie, welke ooit ter wereld werd voltrokken, nl. het voorbereiden van de stich ting van een gewapende macht, welke ten doel zal heb ben vrede en veiligheid voor alle volkeren ter wereld te handhaven. Belgische belangstelling voor de Jaarbeurs. Vrijdag hezocht een 75-tal Belgische autoriteiten, w.o. verschillende ministers de Utrechtsche jaarbeurs. Hierna brachten z|j een bezoek aan de Amsterdamsche havens. Voor vandaag stond een tocht naar Arnhem, Nijmegen en andere geteisterde gebieden op het programma. Het bezoek van het Prinselijk Paar aan Denemarken. Geheel Denemarken in feeststemming. Enthousiaste ontvangst. Het bezoek van het Prinse lijk Paar aan Denemarken is daar het gesprek van den dag. De kranten staan er vol van en overal worden H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard enthousiast ontvangen. De Deensche koning heeft beiden tot „Ridders van den Olifant" benoemd. Deze orde, gedagteekend uit de 16de eeuw, telt momenteel 35 le den. De Prinses ontving ook de eeremedaille van het Deen sche Roode Kruis. Zaterdagochtend bezocht de Prinses een jeugdhuis in een voorstad van Kopenhagen en een gesticht voor ouden van dagen, terwijl de Prins de Carisberg-brouwerijen bezich tigde. Des middags werden in de Nederlandsche legatie on derscheidingen uitgereikt aan Denen en Nederlanders, die zich tijdens den oorlog voor ons land verdienstelijk maak ten. Prinses Juliana hield hierbij een toespraak waarin zij mededeelde hoe de giften besteed z|jn. Z|j kwamen te recht, zoo zei de Prinses, in steden en dorpen, waar de bevolking leefde in riiinen, waar geslapen werd op den grond, in half verwoeste hui zen zonder daken en venster ruiten, waar heele gezinnen dronken uit één glas en slechts één stoel ter beschik king hadden. Namens het Ne derlandsche volk dankte de Prinses uit heel haar hart voor deze grootsche manifes tatie van vriendschap. Hierna sprak de Deensche minister van buitenlandsche zaken, Gustav Rasmusseu. De wijze waarop Nederland zijn dank komt te betuigen, noem- Sergeant majoor R. Hui- zinga en soldaat R. J. Sanders, beiden van do Prinses Irene Brigade, hebben voor hun dap per gedrag t|jdens den veld tocht in Frankrijk, het „Croix de Guerre" ontvangen. - President Truman heeft Zaterdag een rede gehouden over de buitenlandsche poli tiek der V.S. Hij verklaarde, dat deze vredelievend is en dat Amerika ervoor zal waken, dat niet een of meer groote mogendheden de kleine staten gaan overheerschen. De atoombom moet onder inter nationale controle komen. De Vereenigde Volkeren moeten tot een krachtig vredesorgaan worden uitgebouwd. üe hij een waarlijk koninklijk gebaar. Diep bewogen prak tot slot de bisschop van Kopenhagen, dr. H. FuglsangDangaard. Des avonds werd een diner aangeboden door den Deen- schen koning en koningin. Zondagochtend legde het Prinselijk Paar een krans op een Duitsche terechtstellings plaats van Deensche patriot ten, waarna vervolgens een Fransche kerkdienst werd bij gewoond. Des avonds werd een galaconcert gegeven door het Amsterdamsche orkest. Er waren 3000 bezoekers, w. o. 40 prinsen en prinsessen. Lof voor Nederland. Aan het einde van de in ternationale graanconferentie, heeft de Eugelsche minister Noel Baker hulde gebracht aan wat Nederland op het gebied van den wederopbouw presteerde. Hrj merkte op, dat alle geïnundeerde terreinen weer waren drooggelegd en reeds dit jaar een zij het dan ook bescheiden oogst zullen opleveren. Hij noemde wat er verricht is wonderbaarlijk. Ten slotte verklaarde h|j, dat de besprekingen op de graanconferentie die ten doel hadden een billijker verdeeling van den wereldgraanoogst over de verschillende landen, even belangrijk waren als die van den Veiligheidsraad in New York. - Het Engelsche marine schip „Urania" heeft 200 m|jl van Tokio verwijderd een vul kanisch eiland ontdekt. Men zag een rookpluim en meende, dat die van een tankschip afkomstig was. Töen men trachtte aasistt». te verleenen. bemerkte men met een nieuw eiland te doen te hebben. Ht eiland is Ura nia genoemd. Prof. mr. J. Oranje f Te Amsterdam is op 48- jarigen leeftijd na een lang durige ziekte overleden prof. mr. J. Oranje, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Prof. Oranje was voorzit ter van de professoren die het verzet steunden, maakte destijds deel uit van het col lege van vertrouwensmannen dat de terugkomst van Ko ningin en regeering voorbe reidde. Ook was hy enkele jaren voorzitter van de comr missie van den radio-omroep. JORIS VAN SEVEREN TER DOOD VEROORDEELD Joris van Severen, de leider van de Belgische zwarte bri gade, een fascistische organi satie, die nauw met de Duit schers samenwerkte, is Zater dag ter dood veroordeeld. Oog en Oor verdwijnt! Officieel is medege deeld, dat Oog en Oor geleidelijk zal worden opgeheven en dat haar taak voor een deel door provinciale organen zal worden overgenomen. UIT DE PROVINCIE. 12 en 13 April besprekingen in Londen. Weer botsingen bij Bandoeng. De regeeringsvoorlichtings- dienst meldt: In verband met den stand der besprekingen te Batavia en tbt onderzoek van bepaalde gedachten, die in den loop van deze besprekingen zijn gefor muleerd, heeft de luit.-gouver- neurgeneraal, dr. Van Mook, eenigen tijd geleden den wensch te kennen gegeven met Nederlandsche regeering overleg te plegen- Dr. van Mook, die thans op weg is naar Nederland, doet zich voor dit overleg vergezellen door een aantal van zijn raad gevers, ender wie enkele voor aanstaande Indonesiërs. Bo vendien bevinden zich in het gezelschap drie vertegenwoor digers van de nat. beweging op Java, aangezien men van die z|jde prijs op stelt zijn inzichten zelf aan de Neder landsche regeering uiteen te zetten. De regeering krijgt dus de gelegenheid zich vol ledig te doen inlichten, al vorens zij aan dr. Van Mook de door dezen gewenschte nadere instructies verstrekt Gelijk reeds bekend arri veert met hetzelfde vliegtuig als dr. Van Mook, sir Archi bald Clark Kerr. Hartelijk verwelkomt de regeering den diplomaat, die zooveel heeft bijgedragen tot een gunstige ontwikkeling van de bespre kingen te Batavia en zy stelt het bijzonder op prijs met sir Archibald, alvorens deze naar Londen doorreist van ge dachten te kunnen wisselen. De besprekingen op het landgoed „De Hooge Veluwe" zullen Dinsdag a.s. een aan vang remen. Aan deze be sprekingen zal worden deel genomen door dr. Van Mook en zijn adviseurs, de Indone sische delegatie en .de minis ters Schermerhom, Loge- mann, Van Royen en Drees. Aan het einde van deze week zal de Nederlandsche regeering de gelegenheid heb ben met de Britsche regee ring besprekingen te voeren over de voortzetting en vol tooiing van de geallieerde taak in Nederlandsch-Indië, benevens over onderwerpen die betrekking hebben op de positie van Nederland, zoo- als die is ontstaan tengevol- ge van de bezettingsmaatre gelen in Duitschland. Naar het A.N.P. verneemt zullen de besprekingen in Londen, waarvan in boven staand bericht sprake is, plaats hebben op 12 en 13 April. Min.-pres. Schermer- horn zal dan door Attlee wor den ontvangen. Ook Bevin zal aan de besprekingen deelne men. BOTSINGEN BIJ BANDOENG. In de buitenwijken van Ban. doeng zijn de extremisten weer in actie gekomen en er werden Zaterdag vrij regel matig schoten gewisseld. Zelfs werd er door de extremisten met mortieren geschoten. Zuid Bandoeng maakt nog al tijd een triesten indruk en vooral de Chineesche bevol king is er slecht aan toe. Ten Zuiden van de stad woedt een soort guerillastrijd. Ook in Soerabaja is het weer tot een conflict geko. men, waarbij enkele Neder landers werden gedood. Tusschen Batavia en Bui tenzorg is een aanval der ex tremisten op een bivak afge slagen. Het Wereldgebeuren OOK HIER CONFLICTEN MET RUSLAND Spaansche kwestie weer op den voorgrond. 1 Mei, de dag van de vre desconferentie, nadert meer en meer en men weet, dat al les nog lang niet is voorbe reid en dat er vele moeilijk heden dreigen. Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft daarom nu offi cieel voorgesteld, dat op 25 April een conferentie bijeen zal komen van de ministers van buitenlandsche zaken der vijf groote mogendheden. De ze conferentie zal te Par|js worden gehouden als inleiding tot de eigenlijke vredesconfe rentie en zij wordt noodzake lijk geacht, omdat de onder ministers van buitenlandsche zaken, die reeds geruimen tijd met elkaar confereeren, te weinig vorderingen maken met de voorbereiding der vredesverdragen. Een van de punten, waar over verschil van meening be staat is of aan Rusland het bestuur kan worden opge dragen van de vroegere Ita- liaansche kolonie Tripolitanië. Rusland dringt hierop aan, maar Engeland en Amerika zyn er tegenstander van. De Arabische Liga vindt, dat aan h&è.r het trusteeship moet worden opgedragen. Daar ligt dus een belangwekkend strijd punt Verder is men het niet eens over den toekemstigen status van den vroeger aan Italië behoorenden Dodekane. sos en over de schadevergoe ding, die aan Rusland zal moeten worden betaald. Zooals bekend wil Rusland uitstel van de vredesconferen tie, maar voelen Engeland en Amerika daar bitter weinig voor. Rusland schijnt trou wens met een uitvoerig ver langlijstje te willen komen. Zoo wordt gemeld, dat Mos kou aan Engeland en Ameri ka wederom zal verzoeken, de inlijving van de Bajtische sta ten Letland. Estland en Li- tauen bij Rusland te erkennen. Tot dusver hebben Engeland en Amerika dit geweigerd en terecht, want ieder zal zich herinneren, dat deze inlyving by Rusland vlak voor den oor log nu niet bepaald met vol ledige instemming der betrok ken landen geschiedde. Wat blijft er van het zelfbeschik kingsrecht over, als er zon der meer beslist wordt <loor de groote mogendheden over het lot van deze drie staten, die tot dusver geen gelegen heid hebben gehad om in vol le vrijheid hun volken te la ten spreken Engeland en Amerika wen- schen intusschen, dat de vre de met Italië spoedig een feit zal worden en men ver wacht, dat de Russen zullen trachten er een soort ruil handel van te maken: als En geland en Amerika accoord gaan met de inleving der Bal- tische staten bij Rusland, zou Rusland bereid zbn concessies te doen nopens Italië.. Op de komende vredescon ferentie zullen ook de West- Europeesche problemen be sproken worden, waarbij valt op te merken, dat Frankrijk vasthoudt aan den eisch, dat het Roergebied, de Saar en het Rijnsclv industriegebied van Duitschland moeten wor den afgescheiden. Ook de Spaansche kwes tie komt weer meer op den voorgrond, daar Polen plot seling besloten heeft de aan gelegenheid voor den Veilig heidsraad te brengen. Zoowel Polen, als Roemenië hebben de diplomatieke betrekkingen met Franco verbroken en daardoor is Franco eensklaps weer actueel. Frankrijk heeft intusschen medegedeeld, dat het de kwestie-Franco niet aan den Veiligheidsraad zal voorleggen, maar men neemt aai^, dat als de groote mo gendheden niets tegen Fran co ondernemen, Frankrijk de aangelegenheid ter sprake zal brengen in de komende con ferentie der ministers van buitenlandsche zaken. Polen echter wenscht dat in ieder geval de V.N. zich met de zaak zullen bemoeien. Te Londen ziet men de Poolsche agitatie tegen Fran co met gemengde gevoelens, daar men van buitenlandsche bemoeienissen een versterking van de binnenlandsche positie van Franco vreest. Ea dit vermoeden is niet ongewet tigd Franco heeft nl. Zaterdag in een rede verklaard, dat Span je nu eerst begonnen Is aan de uitvoering van zjjn taak. Fier wappert nog de Spaan sche vlag, ondanks het ge kuip van communisten en vrijmetselaars. Slechts het Kruis en de Schrift zullen de richtsnoeren zyn, die de Spaansche politiek zal volgen. De laatste dictator weet 'dus van geen wijken! CANDID AATSTELLING PARTIJ VAN DE VRIJHEID. De Partij van d© Vrijheid heeft In den kieskring 31id- delburg de volgende candida- ten gesteld voor de Tweede Kamer-verkiezingenH. A. Korthals, Voorschoten, A. For- tanier geb. de Wit, Amster dam, F. den Hartog, Hoog- Blokland, J. L. Verhagen, Vlissingen, J. B. Ch. Sjollema geb. 's Jacobs, Rotterdam, P. Merkelijn, Hilversum, C. G. Hage, Sint Maartensdijk, A. Stempels, Rotterdam, H. C. van Eek, Dubbeldam, A. de Haan, A.lblasserdam, H. A. M. Roelants', Schiedam, D. Zijp, Sliedrecht. HERINSTALLATIE BURGEMEESTER Mr- K. HOEKZEMA. Na in April 1944 door de Duitschers te zijn ontslagen als burgemeester van Oostburg, is de heer K. Hoekzema, na een afwezigheid dus van 2 jaar, thans weer in zijn functie her steld. Zaterdagmorgen is,, in aan wezigheid van den noodraad, het secretarie-personeel en de gemeente-ambtenaren, burge meester Hoekzema opnieuw als zoodanig geïnstalleerd. De wnd. burgemeester, de heer J. v. Dongen, opende deze byzondere raadszitting met de mededeeling dat het stakings. bevel tegen mr- Hoekzema is opgeheven en dat aa** spr. van af dien datum eervol ontslag is verleend als waarn. burge meester van Oostburg. De heer v. Dongen schetste daarbij in het kort den moeilrj. ken tijd die achter ons ligt, doch gaf den raad. deze te ver_ geten en nu slechts vooruit te zien. Spr bracht dank aan de heeren Mïjs en Modde voor de wijze waarop zij het eerste, vaak zoo ondankbare werk voor de gemeente hebben ver richt en schetste vervolgens de ^iendscliappelijke samenwer king met de tegenwoordige wethouders en den gemeente secretaris- Verder bracht de heer v. Dongen dank aan alle inwoners van Oostburg voor hun steun. Er is gedaan, aldus spr., wat gedaan kon worden en wij mogen toch wel bogen op eenig resultaat. Wij hebben, aldus burge meester van Dongen, nu onzen zin, doordat burgemeester Hoekzema weer. terug is Spr. feliciteert daarmede niet alleen mr- Hoekzema, doch ook de gemeente Oostburg. Oostburg is een pracht gemeente, waar zeer veel van te maken is. Dat wordt echter een ontzaglijk moeilijke taak. Daarom, aldus dhr. v. Dongen, wil ik U ad- viseeren deze taak aan te pak ken als een dienaar. Met den wensch dat de bevolking van Oostburg met den burgemees ter eendrachtig zal samenwer ken en dat daardoor Oostburg zal worden d e gemeente van West Zeeuwsch Vlaanderen, hing dhr. v. Dongen burge meester Hoekzema -'e ambts keten om- Burgem. Hoekzema bracht eerst dank aan den Com missaris der Koningin in Zee. land voor diens steun bij de opheffing van zijn stakingsbe vel; vervolgens aan collega v. Dengen voor diens steun en vriendschap. Mr. Hoekzema. schetste daar_ op de wjjze waarop h|j in Nov. 1940 zijn intrede in deze ge meente deed en hoe hjj in April 1944 door de Duitschers werd ©schorst en zijn gemeente aan het nazi-bewind moest overla ten. Spr herdacht het vele leed dat over de gemeente is geko men en de slachtoffers die ge vallen zijn, en bracht dank voor de vele vriendschap en trouw, ondrvonden ook ten tijde na de bevrijding- Spr. beloofde te zullen wer. ken volgens het devies van Oostburg: „Zie toe dat ik niet ten onder ga". Wethouder v. Kampen zei het oog te moeten richten op de toekomst en besloot met de woorden: „Rust U ten strijd". Ook de gemeente-secretaris, de heer Bril, gaf uiting aan de vreugde over dezen terugkeer en namens het secretarieperso. neel zegde spr. alle medewer. king toe. De heer Bril bracht daaroD hartelijk dank aan burgemeesT ter v. Dengen voor de prettig» samenwerking, en sprak d» hoop uit, dat de heer v. Don gen spoedig een vaste plaats zou mogen innemen in de ry van West Zeeuwsch Vlaamsche burgemeesters. Nadat ook de heer Mijs nog het woord had gevoerd, slooi burgemeester Hoekzema deze bijzondere raadsvergadering. Wanneer wij tot besluit aan dit artikeltje nog enkele regels willen toevoegen, dan is dat over het volgende: Er is ongetwijfeld vreugde in Oostburg over den terugkeer van burgemeester Hoekzema. Het grootste gedeelte van de bevolking stelt in hem groot vertrouwen en is overtuigd, dat onder deze moeilyke om standigheden, burgem. Hoek zema zich de rechte man op de juiste plaats zal toonen Hem wacht een ontzettend zware taak, die ai zyn energie zal eischen. Zyn eenvoud en min zame omgang met zijn bevol king zullen hem daarbij helpen. Toch zullen er velen zyn die, ondanks deze vreugde, slechts noode afscheid zullen nemen van burgemeester v. Dongen. De gemeente Oostburg is hem grooten dank verschuldigd voor het zeer vele dat deze waarnemend burgemeester voor zijn gemeente heeft gedaan en bereikt. Zijn onuitputtelijke energie en optimisme zyn het geweest die hem het volste vertrouwen van een ieder heeft geschonken. Nu burgemeester v. Dongen zijn ambt te Oostburg heeft neergelegd en zich dus uitslui tend zal kunnen gaan wijden aan de gemeente Aardenburg, kunnen we alleen deze ge meente daarmede gelukwen- schen. De afld. Oostburg van d© Partij van den Arbeid beleg de Vrijdagavond een propa- gandavergadertng in de zaal van den heer De Vurjst. Als sprekers traden op mevr. v. d. Broeckede Man uit Aardenburg en de heer C« Hamelink uit AxeL De vergadering, waarvoor tamelyk veel belangstelling was, had een zeer vlot ver loop, speciaal door de gestel» de vragen, die een breedvoeri* ge discussie tot gevolg had den. Eén dezer dagen trad in de zaal van den her Ph. de 'Vujjst te Oostburg, Van Lu- nen's cabaretgezelschap op« Van hetgeen voor een goed gevulde zaal geboden werd, viel 't spel van den nog geen l/-jarigen accordeonnist Hen- kie v. Rijswijk en de Hawai- ianmuziek het meest in den smaak. Als attractie trad de dorpsgenoot Piet Leenhouts ais imitator op en later met zijn liedje: Zeeuwsch Vlaam sche meisjes. Te Bierfvliet werti Vrijdag avond een vergadering gehou den om te komen tot de op richting van een afdeeling van de Ver. ter Bevordering van de Belangen van W- Zw. Vlaande ren. De heeren Hoolhorst en Bols uit Oostburg voerden hier het woord, waarna zich staan de de vergadering 57 leden op gaven, zoodat ook hier een af deeling is gevormd. In een binnenkort te houden dorpsvergadering zal een be stuur worden gekozen. Het was jammer dat door de slechte weersomstandigheden velen, w.o. de bewoners van Driewegen, verstek moesten laten gaan. 20 millioen kinderen lijden honger. Op de internationale graan conferentie te Londen heeft oud-president Hoover, belast met het lenigen van den nood in hongerend Europa o.m. ver klaard, dat 20 millioen kinde ren van de Russische grens lot aan het Kanaal honger lyden. In sommige steden is de kindersterfte meer dan 20 per jaar. De 22 landen met 300 millioen menschen tusschen Rusland en het Ka naal verkeeren allen in nood, volgens Hoover. De conferentie heeft een aantal resoluties aangenomen om zoo economisch mogelyk met de voorraden om te springen. Een maalpercentage van minstens 85 voor tarwe en van 90 voor rogge werd wenschelyk geacht en een mi nimum mengpercentage van 5. Graan en aardappelen moe ten zooveel mogel|jk voot' menschelijke consumptie wor den gebruikt. Verder moeten campagnes worden gevoerd tegen verspilling en moet de controle op bederf en schade worden verscherpt. De exportlanden worden verzocht alles te doen om hun uitvoer te verhoogen, ook van goederen, die den land bouwenden kunnen aanmoedi gen, als thee, koffie, tabak, kleeding en schoenen. Vrijwillig dienstplichtigen. Personen, geboren in 1921. •22, '23, '24, '26, '27 en '28 kunnen desgewenscht vrijwil lig met de lichting 1945 in dienst treden en kunnen zich met een daartoe strekkend verzoek tot het ministerie .ran oorlog wenden. Zij komen dan geheel met een dienst plichtige gelijk te staan. Zij zullen, zoo noodig, ook kun nen worden aangewezen om een gedeelte van den werke- lijken dienst in Ned. Indië of elders buiten Nederland te vervullen. Eveneens kunnen z|j by de landmacht mede dingen om te worden aange wezen voor opleiding tot on derofficier of tot officier, later ook voor opleiding tot be roepsofficier, Deze aanwijzing geschiedt echter eerst vrij ge- ruimen tijd na de opkomst, zoodat daaromtrent aan nie mand reeds by de indiensttre ding uitzicht kan worden ge geven. Korps politietroepen N opgeheven. In verband met de reorgani satie van de taak van het wa len der Kon. Marechaussee is iet korps politietroepen daarin opgenomen. Omtrent de be stemming van het personeel der politietroepen zal in ieder geval afzonderlijk worden be slist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1