PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Russen vernielen Amerikaansche oliebronnen. Het Iraansche geschil van de baan Evacuatie geïnterneerden en Japanneezen begint 17 April. Aantal nieuwe woningen in W.Z.-Vlaanderen verdubbeld T SPOOKT IN NEDERLAND Hoofdredacteur O- P-allintljn (met redactioneele medewerking van dr. .W. H. Bcekenkamp), Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma F. van de Velde Jr., Vüssingea. Commissie van Bijstand: J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. \V. Scbocb. Vlis— singen. KB,?""'bd,a,ïe "p Zo°' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 6 April 1946 189e Jaargang Nummer 82 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, Iranco Eer post, 3.45 per kwartaal- osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie f 2.— Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60. tel. 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Knai 29, tel 2077 en 2924, Goes: Turlkade 15, tel. 2473. Oostburg Gratemastraat 3, Terneuzen: Brouwerijstraat 2, Postrekening nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. SCHEIDEN. Het aantal echtscheidingen in ons land neemt ontstellend toe en Zeeland blijft daarbij helaas niet bij de andere pro vincies ten achter. In het jaar 1936. dus 10 jaar geleden, werd in Amsterdam de 500ste echtscheiding geboekt op 24 September. Dit laar werd de 500ste reeds op 25 Maart 11. geregistreerd. In Zeeland werden in het ge heele jaar 1936 in totaal 47 echtscheidingen uitgesproken. In 1946 waren het er op 3 April reeds 32. Deze cijfers behoeven, geen commentaar men kan al leen maar vaststellen, dat de toeneming weinig minder dan verbasterend is Het moge waar zijn, dat vele huweiyken in de afgeloopen jaren op ab normale wijze tot stand kwa men en vele huwelijken tijdens de bezetting en daarna een zeer zware beproeving hadden te doorstaan, het feit, dat in Amsterdam binnen de 3 maan den 500 huwelijken verbroken werden en dat in het lande lijke, van oudsher godsdienstige Zeeland dit aantal in drie maanden en enkele dagen 32 bedroeg, is in hooge mate ver ontrustend. Zestig jaar gele den. in 1886, werden er in Am sterdam in het geheele jaar 60 echtscheidingen uitgesproken Dit jaar worden het er in Am sterdam als we zoo doorgaan 2000, in Zeeland circa 130! In Amsterdam verhoudt het aan tal ontbonden huweiyken zich tot het aantal gesloten huwe lijken reeds als 1 tot 3. In Zee. land is deze verhouding niet zoo maar een twee drie te be cijferen, maar al zal zij hier ongetwyfeld gunstiger zijn, dan in Amsterdam, fraai zai ook dit beeld er niet uitzien. Het merkwaardige bij dit al les is, dat slechts een derde deel van de Amsterdamsche scheidingen betrekking heeft op na 10 Mei 1940 gesloten zgn. oorlogshuwelijken. En even opmerkelijk is, dat meer dan de helft der ontbonden hu welijken kinderloos gebleven was. Bij de Zeeuwsche cijfers merkwaardig, dat bij de 32 echtscheidingen in 28 gevallen de gedaagde partij verstek liet gaan en dus blijkbaar de echte lieden met onderling goedvin den. uit elkander gingen In slechts 4 gevallen trachtte de gedaagde verzet aan te teeke nen. Beter dan wat ook illustree- ren deze cijfers hoe noodlottig de nasleep van den oorlog is en hoeveel losser het gezinsver band 14 geworden. De huwe lijksband wordt véél gemakke lijker verbroken dan tien jaai geleden het geval was. Ver moedelijk omdat er vele huwe lijken lichtvaardiger worden gesloten, dan vroeger. Opwekkend zijn de cijfers niet. Zij wijzen op moreelen achteruitgang zooals die zich ook op velerlei ander ge bied openbaart. Het is te hopen, dat ook hier verbetering intreedt. Want een gezond gezinsleven is onmis baar voor een gezond volksbe staan. Het Wereldgebeuren Nederlandsch-Fransche linancieele overeenkomst. Er is met de Nederlandsche onderhandelaars overeenstem ming bereikt omtrent de mone taire overeenkomst. De Neder landsche delegatie is naar Ne derland teruggekeerd, waar zij de overeenkomst aan de re- regeering zal voorleggen. Dc onderteekening der overeen komst is van de goedkeuring der regeering afhankelijk. De ontmanteling der Duitsche industrie. Het departement van oorlog heeft thans den tekst beschik baar gesteld van het plan van den geallieerden contróieraad voor de schadeloosstellingsbe. talingen en het niveau van Duitschland's economie na den oorlog, dat op 28 Maart in Berlijn werd aangekondigd. In het algemeen voorziet het plan in een verlaging van het niveau van de Duitsche industrie in haar geheel tot ongeveer 50 of 55 procent van het peil in 1938, met uitzondering van de bouw. nyverheid en de industrie voor bouwm a t erialen Het leidend beginsel van het plan is in overeenstemming niet de overeenkomsten van Potsdam als volgt: uitschake ling van het Duitsche oorlogs potentieel en industrieele ont wapening van Duitschlard. betaling van schadeloosstelling aan de landen, die van de Duitsche agressie te lijden hebben gehad; ontwikkeling van den landbouw en van in dustrieën voor vreedzame doeleinden; handhaving in Duitschland van een gemid delden levensstandaard, die niet mag uitgaan boven den gemiddelden levensstandaard der Europeesche landen (met uitzondering van Engeland en de Sovjet-Unie). Behoud in Duitschland, na betaling van schadeloosstellingen, van vol doende hulpbronnen om het in staat te stellen zichzelf te on derhouden zonder hulp van bui tenaf. Alle repatrïeerenden wor den thans in Suez doorgelicht. Op hun identiteitskaart zal dit worden aangeteekend, Engeland breekt met Albanië. De oplossing van de Per zische kwestie, zooals die nu door den Veiligheidsraad gevonden, is terecht door het Australische lid van den Raad veroordeeld. De Veiligheids raad, zoo zeide de Australiër, heeft de kwestie niet grondig genoeg onderzocht en het ge vaar bestaat, dat daardoor het vertrouwen van de wereld wordt beschaamd. Er is geen woord gezegd over de Russi sche inmenging in de Perzi sche binnenlandsche aangele genheden, geen woord over het botte wegloopen van Gromyko. Als het er op aan komt, heeft de Veiligheidsraad het duel met Rusland ontwe ken. Aldus de Australische ge delegeerde en men kan moeilijk zeggen, dat bij onge- lyk heeft. Intusschen is Gromyko na afloop van de behandeling der Perzische kwestie weer ten tooneele verschenen en de af gevaardigden van Engeland en Frankrijk waren de beste maatjes met hem. Dankbaar dat het niet tot een breuk is gekomen. De evacuatie van Perzië gaat inmiddels verder. De tegenstellingen tusschen Rusland en de andere gealli- ee2-den schijnen intusschen on telbaar te zijn. Nauwelijks is Perzië afgedaan of er open baart zich al weer een nieuw contrast. Zooals bekend, zou op 1 Mei a.s. in Parijs de Vredesconferentie bijeen ko men. Rusland heeft nu ver zocht deze vergadering uit te stellen en wel, omdat er nog geen accoord bereikt is over de vredesvoorwaarden voor Italië, de Baltische lan den en Finland. Engeland en Amerika achten echter geen termen aanwezig om de con ferentie uit te stellen. En men mag dus nieuwsgierig zijn, hoe het verder loopt. Tegelyk hebben de Ameri kanen protest aangeteekend tegen het feit, dat de Russen zich in Hongarije meester hebben gemaakt van de olie velden van de Hongaarsch Amerikaansche petroleum- maatschappij. Zij eischen, dat alle Sovjet-personeel binnen den kortst mogelijken tyd zal worden teruggetrokken en zeggen, dat de inbeslagne ming van de olievelden een schending beteekent van de wapenstilstandsvoorwaarden. Tenslotte verklaren de Ameri kanen. dat de Russen de in stallaties zwaar beschadigd hebben. De schade zou zelfs 25 millioen dollar bedragen! Problemen en contrasten in overvloed! Voorts dient hier melding gemaakt van het feit, dat Engeland de diplomatieke be trekkingen met Albanië heeft verbroken en wel wegens de vijandige houding, die Albanië tegenover Engeland aanneemt en dat in Griekenland een nieuwe regeering Is gevormd, die een volksstemming zal uitschrijven over de konings kwestie. Montgomery heeft ver klaard, dat Duitschland minstens 10 jaar bezet zal blijven, zoo lang tot het na tionaal socialisme is uitge roeid. Het zal moeilijk zijn. In Frankrijk is nu weer een nat. soc. organisatie ontdekt en in Hongarije hebben de nazi's complete progroms tegen de Joden gehouden- Keitel is Donderdag in Neu renberg verder aan het woord geweest. Hij vertelde, dat vrijwel alle generaals tegen den oorlog met Rusland wa ren. Zij hadden liever gezien, dat Japan Rusland had aan gevallen. Hij schoof de schuld voor alle wreedheden op Hit- Ier persoonlijk en hing een niet bepaald verheffend beeld op van de karaktereigenschappen van den Führer. Hij zeide, dat hij bij Hitier altijd in een slecht blaadje had gestaan... Opnieuw overproductie? De Fransche staats man Leon Blum, die thans in de V. S. ver toeft, heeft voorspeld, dat Amerika binnen vier of vijf jaar weer met een golf van overproduc tie zal hebben te kam pen. De eenige manier om dit te voorkomen is, dat Amerika op groote schaal naar Europa ex porteert en helpt, dit werelddeel weer op de been te brengen. Grieksche regent afgetreden. De Grieksche regent, aarts bisschop Damaskinos, is afge treden. Het ontslag werd ver zocht in een telegram aan ko ning George van Griekenland te Londen, onmiddellijk nadat regent Donderdagavond het nieuwe kabinet had beëedigd. Accoord in Teheran geteekend. Vrijdagochtend is tusschen den Perzischen ïnlnlster-presi. dent en den Soivjet-Russiscben ambassadeur een accoord ge teekend, dat de bekroning Is van de besprekingen die t® Moskou begonnen en te Tehe ran geëindigd zijn. De Sowjettroepen die 24 Maart met de ontruiming zijn begonnen, zullen deze binnen 45 dagen na dezen datum heb ben voltooid. Binnen 7 maan den zal een gemengde Per- zisch-Sowjet-Russische mij, voor de exploitatie van de pe- troleumbronnen in N._Perzië worden opgericht. Het pro. bleem Azerbeidsjan wordt al: een binnenlandsche aangele. genheid erkend. Het zal de taak van de Perzische regee. ring zijn het lot van deze pro vincie overeenkomstig de grondwet te regelen. KORTE PREDICATIE DB JONGSTE LICHTING. Niemand kan nu al met ze kerheid zeggen uit hoeveel man. schappen deze jongste lichting bestaat. Twee dingen staan wèl vast: de eerste plaats, dat sy over de geheele linie gevormd wordt door vrijwilligers en in de tweede plaats, dat iedereen, die zich niet ten volle bewust is van de eischen, die geduren de den bij uitstek zwaren diensttijd bij training en uit rusting gestéld worden, ver standiger doet aan den oproep geen gehoor te geven. Ben gedeelte van hen hebt u zien aantreden in uw eigen dorps- of stadskerk. Er z\jn er onder hen, die zich al 2, 3 jaar geleden onder de beproevingen van den onvrijen arbeid in den vreemde hadden voorgenomen om na hun thuis komst in het vaderland zich aan dezen nieuwen vrijwiUigen dienst te geven. Er zijn er onder hen, die wakker werden, toen zij hoor den, dat menschen, die vroe ger het bestaan van God hard nekkig in twijfel trokken, de oorlogsjaren volkomen be reid waren om, staande voor het vuurpeloton, den naam van Jezus Christus, hun Bevrijder, aan te roepen. En zoo is de jaarlijks terug keer ende belijdeniszondag in het midden van de Christelijke Gemeente een indrukwekkende wapenschouw. Jubelend klonk hun ja, en plechtig hief Het orgel aan: o God geef hen Uw zegen (Willem de Mérode). Want nu zal het gaan span- «en. Nu zullen de moeilijk heden eerst recht opdoemen. Nu, nu ik beleden heb, Wien ik in diepsten zin toebehoor, zullen de groote 'Tegenstander van mijn geloofsleven en de kleine tegenstanders in mijn le ven in de menschenmaatschap- pij mij schaduwen en het fun. daynent van mijn ja-woord ondermijtien. Heer, houdt dan uw belijders vast. Hun strijd zal zwaar worden. Hun vithoudingsver- magen is twijfelachtig Houdt hen vast. Behoed uw jonge Kerkleden. Leid hen naar uw Tafel B. Prinselijk Paar naar Scandinavië vertrokken. Vrijdagmorgen tegen negen uur is het prinselijk paar van Soesterberg naar Kopenhagen vertrokken. De reis ging met een groote DC 4 (DC 4 47), die ongeveer elf uur in Kopen hagen zou zijn. Daar het vertrek niet van tevoren is aangekondigd, bleef de belangstelling tot familie leden en vrienden beperkt. Be stuurder van het vliegtuig is kapitein Sonderman. Na aankomst te Kopenha gen werd het Prinselijk Paar door den Deenschen kroonprins ontvangen, waarna direct naar het Paleis Amalienborg werd doorgereisd. In den na middag werden in het Neder- landsch gezantschap leden der Nederlandsche kolonie in Ko penhagen ontvangen, terwjjl des avonds een souper in streng besloten kring werd ge arrangeerd. Geen vrij op 1 en 4 Mei. In verband met het verzoek van verschillende zijden om de morgen van den 4den Mei, en degenen, die dit wenschen ook den morgen van den lsten Mei, vrijaf te geven, heeft de regee ring gemeend dit niet te kun nen inwilligen. Indien het werk in het geheele land een dag volledig wordt stilgelegd, be teekent dit een productiever lies van plm. 30 millioen gul den en een verlies van 29.000 ton kolen. Alleen deze cyfers leggen reeds den plicht op om zooveel mogelijk dus te wer ken, ook op bovengenoemde dagen. Het is dan ook den wensch van het Koninklijk Huis, dat op de verjaardagen van al zijn leden, normaal wordt doorgewerkt. NIEUWE BON VOOR SCHEERZEEP. In de week van 7 t.m. 13 April moet bon T 36 van de tabakskaart worden ingeleverd by een detaillist voor 50 gr. scheerzeep, 100 gr. scheer- crême of 400 gr snelscheer- crême. MannelijKe personen ge boren in 1928 of vroeger die geen tabakskaart hebben, doch een versnaperingenkaart of een gecombineerde kaart kunnen tot uiterlijk 13 April a.s. bij den distributiedienst te gen overlegging van hun 2de distributiestamkaart een rant soenbon scheerzeep ontvangen De toestand In Indië /oorloopig geen export van rietsuiker. De evacuatie van geïnter neerden en Japanneezen zal op 17 April een aanvang ne men Op 10 April zullen twee concentratiecentra voor de Ja panneezen op Malang en Soe- rakarta gevormd worden, voor zoover betreft de Japanneezen die in Midden en Oost Java verblijven. Zooals bekend zul len deze laatsten naar het eiland Riouw worden overge bracht. Indonesische journalisten uit Midden Java hebben een be zoek gebracht aan het eiland Onrust waar op het oogenblik Ï61 Indonesiërs, ongeveer 2C Ch'neezen, 208 Duitschers en 6 NS.B.-vrouwep zijn geïnter neerd. Zij hebben zich er var. kunnen overtuigen dat de ge vangenen goed verzorgd, goed gevoed en goed gehuisvest zijn. Dezer dagen zijn de graven van 3 Britsche piloten gevonden, die 12 Mei door de Japannee zen bij Batavia ter dood werden gebracht DE SUIKERPRODUCTIE OP JAVA. De suikerproductie op Java zal voor 1949 niet groot ge noeg zijn om te kunnen uitvoe ren. Ongeveer 50 der fabrie ken werden door de Japanners omgeschakeld voor de produc tie van cement, alcohol, benzol, butanol, papier en smeerolie. Voorts is het gebied met sui kerriet beplant, gering, terwyl er ook maar een kleine hoe veelheid jonge planten is. Meer optimisme inzake den wederopbouw VOLGEND JAAR 5000 ARBEIDERS VOOR HET BOUWPLAN? In West Zeeuwsch-Vlaande- ren is bericht ontvangen, dat het aantal nieuwe woningen, dat in dat deel van Zeeland zou worden gebouwd in den loop van 1946 thans verdub beld ls. Er zouden 230 nieuwe wo ningen gebouwd worden. Het zyn er nu 460 geworden! Oosï- burg, dat 40 nieuwe woningen zou kragen, krygt er 80, Aar denburg, dat er 30 zou krij- jen, krygt er 60 en zoo is het n iedere gemeente. Het betreft bier de wonin gen, die volgens liet Bouwplan :946 Woningwetwoningen ge bouwd zullen worden, d.w.z. door de gemeenten, met steun van het Rijk. Bovendien echter zullen er in West Zeeuwsch-Vlaanderen zgn. A.G.-woningen verrijzen, woningen, die gebouwd worden op last van den Agemeen Ge machtigde voor den Wederop bouw. Het aantal van deze woningen is nog niet bekend. Ten slotte zal het aantal noodwoningen worden uitge breid. Breskens krijgt er, zoo- als reeds gemeld, 75 extra, Oostburg 27 en ook de andere gemeenten krijgen hun deel. Deze noodwoningen zullen goedkooper zijn, dan noodwo ningen tot dusver waren en sneller gereedkomen en wei omdat het materiaal aanwezig is, omdat de benoodigde werk. krachten beschikbaar zyn en omdat Jret werk aanbesteed wordt. ER WORDT VOOR 13.5 MILLIOEN GEBOUWD. Deze feiten zullen in West Zeeuwsch-Vlaanderen wed met vreugde worden begroet, want zij zullen er in belangrijke mate tce bijdragen, dat de onhoudbare woontoestanden worden opgeheven. Trouwens: er mag gecon stateerd worden. dat men den laatsten tyd in tot oordee- len bevoegden kring wat opti mistischer is geworden wat den wederopbouw aangaat. De heer Jef van Dongen, wnd. burgemeester van Oost burg en Aardenburg gaf ons die verzekering tijdens een onderhoud, dat wy dezer da gen met hem hadden. Al leven er nog vele wenschen ons artikel over den lijdensweg van Breskens' herstel sprak in dat opzicht een duidelijke taal het ziet er gunstig uit voor den wederopbouw. Er is voldoende materiaal, er zijn objecten in overvloed. Als nu de vakmenschen maar willen komen om Zeeuwsch-Vlaande ren uit den nood te helpen! Er zal In dit jaar voor niet minder dan 13.5 millioen gul den worden gebouwd, er zul len. als alle plannen verwezen lijkt worden, 2600 bouwvak arbeiders naar hier komen om de 132 hier wonende vakmen schen bij te staan, in Sluis en Breskens zijn reeds kampen gereed om deze bcuwers te huisvesten, waarlijk, het ziet er niet donker uit! Algemeen heersclit dan ook de opvatting, dat. in tegen stelling tot verleden jaar, de regeering van goeden wille is en alles doet wat in haar ver mogen is om Zeeuwsch-Vlaan deren snel en afdoende te hel pen. Aan de bewoners en be stuurders van dit gewest thans de taak om er voor te zorgen, dat deze belangstelling in den Haag voor Zeeuwsch- Vlaanderen niet vermindert, maar levendig blijft! KOMEN DE ARBEIDERS? Zullen overigens de 2600 arbeiders in de bouwvakken vrijwillig naar Zeeuwsch- Vlaanderen komen? Ziedaar een vraag, die in derdaad een korte beschou wing waard is, want zooals alles in Zeeland, is ook de we deropbouw van W. Zeeuwsch- Vlaanderen afhankelijk van het probleem der werkkrach ten. Ook te dien aanzien heerscht er optimisme en wel op goeden grond. Er mag nl. buiten de getroffen gebieden niet gebouwd worden en er komen dus in die gebieden bouwvakarbeiders vrij. Boven dien kan in West Zeeuwsch- Vlaanderen door de aannemers goed worden verdiend en de ervaring leert, dat als dat het geval is, de aannemers zelf ook wel weten, hoe zrj aan personeel moeten komen! Laat ons voor West Zeeuwsch-Vlaanderen hopen, dat de optimisten gelijk krij gen! EEN GELUKKIG INITIATIEF. Ten besluite van dit be- schouwinkje nog het volgende. Wy schreven in den aanhef, dat het optimisme ten aan zien van den wederopbouw is toegenomen. Niet onvermeld mag blijven, dat ook het ver trouwen in de activiteit van het Streekbureau is toegeno men. De directeur ervan, ir. C. H. van Amerom, is op de gelukkige gedachte gekomen een tournee te maken door zijn arbeidsgebied en in dorps. vergaderingen de wederop- bouvvplannen en -kwesties te bespreken en aan zijn toehoor ders gelegenheid te geven met klachten en opmerkingen voor den draad te komen. Er is op die vergaderingen op zéér le vendige wijze van gedachten gewisseld, maar het resultaat is geweest, dat de burger be grip heeft gekregen voor de problemen, waarmede de we deropbouw te worstelen heeft en omgekeerd de wederopbouw voor de nooden der gedupeer de bevolking. Eerst was er wrijving, nu ee<n goede ver houding! Nog is het stil in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Het we- deropbouwwerk is nog kan toorwerk. Maar over een goe de maand komen de aanbe stedingen los. En dan wordt de wederopbouw zichtbaar. Hij zou nog zichtbaarder worden, als de schadevergoedingsrege ling eindelijk eens werd vast gesteld. Dan zou het een bou wen van je wolste worden! Trouwens: volgens 't Bouw plan zal West Zeeuwsch- Vlaanderen in 1947 geen 2600. maar 5000 bouwvakarbeiders van buiten krijgen. Dat belooft wat» En ook Zeeland krijgt er zijn deel van. Kwajongensstreek ol Duitsch gestook? Het spookt in Nederland! 'a Avonds zwerven grieze lige, in wit gekleede gestal ten over de stille wegen van de wijde polders en informee- ren met een grafstem naar je bereidheid om dit aard- sche tranendal te verlaten Nee, dit is geen verhaal uit lang vervlogen eeuwen, toen heksen werden verbrand, maar harde werkelijkheid uit 1946, waarin zelfs een schildwacht te Gilze-Rijen door een van deze „spoken"' die, naar men zegt, zichzelf den vromen naam van „Jehova's getuigen" aanmeten werd vermoord! Godsdienstwaanzin of poli tiek? Wordt er niet hardnek kig gefluisterd hier met een verkapte Duitsche ondergrond- sche organisatie te doen te hebben? Niemand weet het! Maar ieder weet, dat zij er zijn! In Leiden, m Deventer, in Alkmaar en ook in Zee land Van mond tot mond gaan de verhalen. Aan den Nadorstweg, by het sportterrein en aan de Mei doornlaan in Middelburg zou den al enkele personen lastig gevallen zyn met de vraag, of zy bereid waren hun laat sten adem uit te blazen. De politie weet van niets, maar toch wordt er beweerd dat „ergens" in Middelburg al „iemand" door zoo'n geest in het water is gekieperd! In Vlissingen is het nog veel erger. Een vijftal van deze spo ken, compleet van wit ge waad tot grafstem toe, zyn aan da Buitenhaven gesig naleerd en in de afgeloopen week heeft een van deze wit te gevallen op de Zeilmarkt vijf matrozen tot bekeering trachten te brengen. Vier zijn er aan den haal gegaan en teruggekomen methand granaten. De politie is er met twee auto's aan te pas geko men en er is dien avond op de Zeilmarkt geschoten en met handgranaten gegooid. Ergens op den Boulevard is aangebeld, en werd er ge vraagd, of de bewoners ge doopt waren en bereid om dit tijdelijke voor het eeuwige te verwisselen en ook in het Strandhotel zijn op een avond een aantal doodelyk geschrok ken menschen binnenkomen rennen, die dezelfde vraag zouden hebben moeten beant- woorden... Wat er van al deze verha len waar is? Niets! Na onder zoek blijft er alleen iemand over, die gezegd heeft, dat er onder de arbeiders, die aan den Buitenhaven werken, rais- schen wel van die getuigen van Jehova konden zitten. En net eenige tastbare bewrjs van de Wild-West romance met handgranaten en pistolen op de Zeilmarkt is een matroos met een blauw oog, dat hy opgeloopen heeft in een vecht partijtjein een café op in eerste instantie in een ver- eenigde vergadering zullen plaats vinden. Volgens het ontwerp zal na Bijzondere Kamer voor Grondwetsherziening. WETSONTWERP INGEDIEND. Een wetsontwerp tot het ii overweging nemen van een voorstel tot verandering in do Grondwet, strekkende tot wij ziging van de bepalingen be treffende veranderingen, is thans ingediend. Het voorstel beoogt in over weging te doen nemen een wij ziging van de bestaande pro cedure tot verandering van de Grondwet op een essentieel punt in dier voege, dat in de gevallen, waarin een beroep op het volk wordt gedaan, dit be roep in een eenvoudiger en te vens een sprekenden vorm wordt gekleed. De regeering volgt het voor stel van de meerderheid van de staatscommissie om een byzon- dere kamer voor Grondwets herziening over de verandering te doen beslissen. Deze kamer, uitsluitend met het oog op de aanhangige wij ziging gekozen, zal worden sa mengesteld op de zelfde wijze als de Tweede Kamer; zy mag geacht worden een zuiver en volledig beeld te geven van dc in het volk met betrekking tot de wijziging levende opvattin gen. De regeering meent, dat in deze byzondere kamer een meerderheid van drie-vijfden van het wetteiyk aantal leden noodzakelyk moet worden ge acht. Het komt de regeering voor, dat door het eischen van een drie vijfde meerderheid vol doende waarborg tegen overylde wyziging wordt verkregen, ter wyl anderzijds het bezwaar, dat een herziening door een be- trekkelyk kleine minderheid kan worden tegengehouden, bij dezen eisch minder klemt dan by een meerderheid van twee derden. Voorgesteld wordt, dat de beraadslaging en stemming over de Grondwetsverandering de afkondiging van de in eer ste instantie vastgestelde wet, binnen twee maanden een ver kiezing moeten worden gehou den voor de kamer voor Grond wetsherziening. het Bellamypark, al moeten we daar dan eerlykheidshalve bd vermelden, dat een andere lezing beweert, dat dit blauw oog liet gevolg is geweest van een ontmoeting met een spook op het eiland. Maar dat er heelemaal mets van waar is, is ook niet juist. „Jehova's getuigen" treden wel degelijk in Zeeland op. Meerdere Zeeuwen zullen u dan ook kunnen vertellen, dat zy een van deze getuigen aan. hun deur hebben gehad. En. inderdaad is vorige week Dinsdagavond, in de Spui straat te Vlissingen, vrij laat iemand plotseling toegespro ken met de sombere woorden 5 Bent u gedoopt en bent u bereid te sterven", waarop die iemand prompt de beenen genomen heeft en de heele affaire aan de politie heeft gemeld. Maar dat is dan ook alles en wie kan garandeeren dat het hier een echte of ver meende Jehova-getuige oetrof. wie kan er verzekeren niet met een kwajongensstreek te doen te hebben? Er is de laatste maanden veel geschreven over „Jeho va's getuigen", die in witte nachtgewaden den niets ver moedenden wandelaar met hun grafstem te lyf gingen. Waar schijnlijk duiken als gevolg van dij feit, overal waar zich de getuigen van Jehova ver- toonen, de spookverhalen bij bosjes van tien tegelyk op. Ook in Zeeland. En hier komen we op glib berig terrein. Zijn deze nach telijke onruststokers inderdaad Jehova's getuigen, die byv. in Amsterdam Zaterdagsmiddags zwygende sandwiches-proces- sies organiseeren Is het dus een vorm van godsdienst waan? Of is er meer? Is hier inderdaad sprake van een ondergrondsch nazi-gewroet? Niemand weet het, maar er zijn feiten, zooals byv. de moord op den schildwacht te Gllze-Ryen, die inderdaad sterk doen vermoeden, dat de „weerwolven" ook in Neder land actief optreden. En deze heeren kunnen van de angst psychose, die door de griezel verhalen onder het Nederland sche volk groeit, alleen maar profyt hebben. Ja, het is zelfs mogelyk, dat men hier met een weloverwogen actie xe doen heeft Er is overigens in deze heele geschiedenis nog een duister punt. En wel dit: de echte getuigen van Jehova en hier nu bedoelen wy dan de menschen, die meetings e.d. organiseeren hebben nooit gereageerd op de spookverha len. die over hen de rondte deden. Een feit, dat natuur- lyk niets hoeft te zeggen^ maar misschien ook alles zegt! V oorloopig is het in ieder geval nog een zeer duister probleem, maar juist daarom zouden we ieder willen aan raden, de verhalen niet te ge- .ooven of althans met de noo- dige korrels zout te nemen. Vertel de verhalen niet ver der en maak ze in geen geval nog mooier. En speciaal voor de jeugd geldt dan: Maak, met behulp van een clandes tien van thuis meegesmok keld beddelaken en een graf stem, de algemeen e verwar-» ring over deze zaak niet nog grooter! En mocht het dan werkelijk voorkomen, dat men u vraagt, of u bereid bent te sterven, dan zouden wy u willen ra, der. die vraag met dezelfde wedervraag te beantwoorden, en als het dan moetvoor uw leven te vechten 11 millioen kg. bewaarpeen geëxporteerd. Ofschoon ook andere landen (o.a. België en Frankrijk) een groot overschot aan bewaar- peen hadden, waardoor het niet gemakkelijk was het Neder landsche surplus te exportee ren, is het niettemin mogelyk gebleken het hier te lande aan wezige overschot grootendeels uit te voeren. Na opheffing van de betalingsmoeilykheden is begonnen met den export van groote hoeveelheden bewaar- peen tot in totaal 11 millioen Koning George naar Nederland. Naar het dagblad Trouw me dedeelt, zal Koning George van Engeland in Juli van dit jaar een bezoek brengen aan Nederland. Het is nog niet be kend, of Koningin Elisabeth den vorst zal vergezellen. Als gevolg van een tusschen de dagbladen getroffen regeling, ter verzekering van een bil lijke papierverdeeling. verschijnt ons blad, uit hoofde van zyn formaat, heden in een omvang van 4 pagina's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 1