Als de Ruyter kon spreken UIT DE PROVINCIE Het voetbalprogramma voor Zondag. Walcheren Prof. Denker rekent met woorden Noodhersiel in Middelburg En hoorde dat de marine verdween Nachtelijk gesprek met den bronzen Admiraal. De nacht valt over de Schelde, nacht, ook over VliS' singen! Beneden my, aan den voet van den boulevard, zingt het immer rustelooze water van de Schelde zyn altijd wisselend lied. 'n Rustige voorjaars nacht. Boven mijn hoofd tin tellen de sterren. Het is 12 uur. En het is, alsof er achter mg eensklaps een stem begint te spreken, de stem van de Ruyter, de stem van Vlissin- ge 113 admiraal... „De Heeren Staten hebben alzoo besloten, de admiraliteit in de provincie Zeeland op te heffen. Een bericht, dat, in al zijn kortheid, scherp als een zwaardslag, een traditie van eeuwen in stukken houwt. Was niet sinds eeu. wen her, reeds lang voor ik in 1607 het levenslicht in Vlissingen aanschouwde, de admiraliteit in Vlissingen ge vestigd? Werd den 22en Sep tember van het jaar 1576 niet door de Staten bepaald, dat „de admiraal" te Vlissingen zou wonen? Is Zeeland niet immer verbonden geweest met de zee? Was in Middelburg niet een der Kamers van de Oost-Indische Compagnie ge vestigd en getuigen de mach tige kranen van „De Schelde" niet nog steeds van deze ver bondenheid! Ons land, Zeeland, aan de zee ontrukt, is een land van de zee. Mannen als Evertsen, Banckert, hebben den naam van de Zeeuwsche admiraliteit trotsch en fier Jarenlang over de wereldzeeën gevoerd, met de vlag van de Heeren Staten in top. En ook ikzelf heb vanaf mijn elfde jaar als scheepsjongen, latei- als kanonnier en tenslotte als admiraal in meer dan 55 zee gevechten, waaronder 15 groo te zeeslagen, den naam van de Hollandsche en Zeeuwsche marine hoog trachten te hou den. En nog steeds wordt er vol heimelijken trots gespro ken over mijn tocht naar Chattam in 1667. Maar niet alleen het verleden, ook het heden bindt Zeeland aan de zee. Is niet de dapperste ka- Nieuws in een notedop Er wordt onder de aan dacht van alle effectenbezitters gebracht dat vóór 14 April a.s. aan de verplichting tot inleve ring van alle courante effecten moet zijn voldoon. Het Concertgebouworkest is Vrijdagmorgen naar Scandi navië vertrokken om daar een reeks concerten te geven. Er is een commissie var advies ingesteld teneinde de regeering voor te lichten over de nieuwe vormen van vrou wenarbeid. De commissie wordt benoemd voor den tyd van vijf jaar en hoofdzakelijk vrouwen hebben, in deze commissie zit ting. Er is thans een instelling in het leven geroopen, die er zich op t:elegt in wetenschap- pelijken geest de internaticnale gebeurtenissen historisch en feitelijk te belichten. Aan mr. A. C. baron van Voorat tot Voorst is met in gang van 6 Mei eervol ontslag verleend als Commissaris der Koningin in Overysel met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Op 15 Sept. 1945 bedroeg het aantal leerlingen op de ge zamenlijke kweekscholen 5685, hiervan bezochten er 1190 een Rijkskweekschool, 264 een ge meente kweekschool, 60 een neutr. bijz. kweekschool, 1421 Prot Christelijke kweekscho len en 2747 R.K. kweekscho len. Donderdag zijn te Pernis de raffinaderij-apparaten inge- bruik gesteld, zoodat de B.P. M. thans ook weer in staat is vain ruwe producten eindpro ducten te maken. De Brische geheime dienst heeft een brief gevonden, waa- in von Kluge, voormalig Duitsch opperbevelhebber in het Weeten ten tijde van de invasie, twee maanden na dc invasie Hitier adviseert vrede te sluiten. Uit den brief blijkt, dat von Kluge zich na het schrijven van den brief door het hoofd schoot. De Belgische haringvis- gcherij, waarvan het seizoen thans afgeloopen is, bereikte het record van 21 millioen kg. In Bulgarije zal de regee ring een voorstel indienen om de monarchie af te schaffen. In Japan beweren de ge leerden, dat de atoombom ook een „weldadige werking" heeft. De gewonden zouden nl. door sterke toeneming van het aan tal witte bloedlichaampjes als gevolg van de explosies, 'zeer snel genezen zijn. Tijdens een verhuizing te Brussel wei-den uit een particu liere verzameling eenige kost bare schilderijen, w.o. een Ru bens en een Breughel, gestolen In Antwerpen, Gent, Luik, Charleroi, Brugge en andere plaatsen zijn de schip pers in staking gegaan. Te Brussel zijn 41 Duit- sche krijgsgevangenen ont snapt. De luchtverbinding Am sterdamKnokke zal in te genstelling met andere berich ten, nog niet in bedrijf worden gesteld. Maarschalk Montgomery vertoefde Vrijdag in Brussel, en decoreerde daar den bevel hebber van het Belgische ge heime leger, generaal Pire. pitein der koopvaardij VlIs- singerl En zyn in den roem- voiien slag van de Java-zee ook niet vele van de beste zonen van Zeeland strijdend ten ondergegaan. Thans echter heeft het de Heeren Staten in hun wijsheid behaagd deze eeuwenoude tra ditie te verbreken. Maar dit besluit beteekent meer dan het verbreken van een traditie alleen. Het beteekent, dat Vlissingen de kans loopt terug le vallen tot een doode stad. De marine bracht niet alleen vertier, maar ook nering. De chirurgijns en taveernebazen zullen de Jantjes terdege mis sen. De „Zeeland" is nog niet teruggekeerd en zekerheid omtrent haar terugkeer is nog niet te geven en zeer zeker nu niet! Straks geen schip op stapel bij „De Schelde"! En nu ook ue marine weg... Ja zeker, ik weet het, er zijn meer neergangen in de geschiedenis van mijn stad te noemen. Ook onmiddellijk na den vorigen wereldoorlog, toen er overplaatsing dreigae van de Mij. „Zeeland" naar Hoek van Holland, toen „De Schelde" haar erfpachtcon tract met het Rijk dx-eigde op te zeggen, en er sprake van was, dat het Belgisch Loods wezen naar elders zou ver trekken, ja, toen zelfs de ar beid aan de nauwelijks begon nen havenwerken stopgezet scheen te worden. Ook toen leek het mis te gaan met Vlissingen en Zeeland. En ook na den Franschen trjd zonk Vlissingen terug tot een „ville morte". Beide maien echter werden alle tegenslagen over wonnen en bloeide Vlissingen toch weer op. Dat kan een x-eden zyn tot optimisme, maar dan toch niet tot on voorwaardelijk optimisme. Want nooit in de geschiedenis is er zelfs maar sprake ge weest van wat thans gaat geschieden, n.l. dat de marine, de oude admiraliteit, uit Vlis singen zou verdwijnen. Trouwens, ook al is het vrede, het idee alleen is reeds gevaarlijk. Hier vóór my Klopt immers de slagader van één van de belangrijkste ha vens van West-Europa. Of is de toestand in Europa zoo, dat er geen verdediging meer noodiig is De groote admiraal zweeg. „En gij, admiraal", waagae ik aarzelend te vragen, „wat gaat gij nü doen?" Er speelde even een cynisch lachje rond den strengen mond van den admiraal. „Ik prys mijn stadgenoot Naerebout gelukkiger" zei hij. „Hij heeft zijn hoofd ver loren en hoeft ons Vlissingen niet zonder marine te zien. Eenzaam zal ik den Schelde, mond blyven bewaken, al wei ger ik aan te nemen, dat een moderne oorlogsbodem zich ooit door een bronzen „schrik des oceaans". zal laten weer houden le klasse. BW—RBC, Mis gingenLonga, De Baronie DNL—Wfflem II, NOAD— RKTW. Zoowel BW als Longa zul len zich zeker niet laten ver rassen tegen de 2 laatst ge plaatsten. Baronie zal het Willem n nog danig lastig kunnen maken, evenals trou wens RKTW zulks kan doen in het plaatselijk treffen tegen NO AD. Wellicht kan ln beide gevallen een puntje worden afgesnoept. De stand is nu: le klasse. NAC 14 9 3 2 31—11 21 Longa 13 8 4 1 35—6 20 BW 13 9 1 3 27—9 19 Willem n 13 8 2 3 34—17 18 Eindhov. 12 6 4 2 23—9 16 NOAD 12 7 1 4 24—18 15 Bar. DNL 14 2 5 7 21—37 9 Helmond 13 2 4 7 1227 8 RKTW 13 2 4 7 12—38 8 Vlissingen 12 1 2 9 832 4 RBC 11 0 2 9 1236 2 Ir. F. E. Muiier voor zijn rechter. 10 JAAR GEEISCHT. De Rotterdamsche kamer van het bijz. gerechtshof te Den Haag, heeft Vrijdag de zaak behandeld tegen den voormaligen N.S.B. burgsmees- ter van Rotterdam, ir. F. E. Mtiller. Na verhoor van enke le getuigen, eischte de advo caat-fiscaal een gevangenis straf van 10 jaar met ont zetting uit het actief en passief kiesrecht gedurende het leven. Skidenlen-teekenaars moeten bul of diploma inleveren. Studenten die na teekening der zgn. loyaliteitsverklaring een biü of diploma behaalden, moeten deze voor 1 Juni a.s bij het bureau van de universi teit of hoogeschool ter ongel- digmaking inleveren. Voldoen zij hieraan niet# dan zal hun naam in de Staatscourant be kend gemaakt worden. DIT JAAR WEER EEN BOEKENWEEK. Dit jaar zal er van 411 Mei wederom een boekenweek worden gehouden. Dat men juist de bevrijdingsweek voor deze actie heeft uitgekozen, is begrijpelijk. Wij herdenken immers in deze week ook de bevrijding van den geest. TH ZIJN WEER TERUG! Vrijdagmorgen is in Am sterdam begonnen met het uitladen van niet minder dan 371 kisten met boeken, die in der tijd door de Duitschers in Nederland zijn gestolen en in Duitsdhland werden terugge vonden. Se kl. L Breekens II— Schoondijke, Aardenburg Oostburg, Uzendyke-Hoofd- plaat. Wil Schoondijke de laatste plaats nog ontloopen dan dient in ieder geval van de Breskens reserves te worden gewonnen, wat ook wel mo gelijk lijkt. Aardenburg en Oostburg zullen ook nu niet ver van een puntenverdeeling blijven, tex*wijl Hoofdplaat da nig moet oppassen om niet op het laatste moment nog een misstap te doen. De magere overwinning in den thuiswed strijd zal Hoofdplaat zeker te dexxken geven. De stand is: 3e klasse L Biervliet 10 9 1 0 6610 19 Hoofdplaat 8 6 1 1 32—14 13 Oostburg 7 3 2 2 21—27 8 IJzendyke 8 3 1 4 27—23 7 Aardenburg 8 2 1 5 1642 5 Breskens H 6 1 0 5 832 2 Schoondijke 9 1 0 8 1938 2 2e kL C. De ZeeuwenBres kens, MiddelburgTerneu- zen. In deze klasse concentreert zich nu aller aandacht op de staarlgroep, die practisch nog alle clubs omvat met uitzon dering dan natuurlyk van den kampioen. De komende strijd kan reeds veel opheldering brengen, want komen de pun ten in handen der Zeeuwsch- Vlamingen dan hebben deze zich definitief in veilighed ge steld en zullen de overige drie net verder samen moeten uit vechten. We gelooven overi gens niet dat het zoo vlot zal gaan en vooral de groen-wit- ten zullen fel van zich afbij ten, want bij een nederlaag zou het er slecht uit gaan zien, zocals de stand aan toont. 2e klasse C. Goes 9 8 1 0 35S 1 Breskens 7 4 0 3 1821 8 Teroeuzen 6 3 0 3 1214 Axel 9 3 0 6 10—18 6 De Zeeuwen 6 12 3 1118 Middelburg 7 115 16—-23 3e kl. C. Goes IIMiddelburg II, Missingen II—EMM, RCSDe Zeeuwen IL De strijd tusschen de reser ves van Goes en Middelburg zal een kleine thuisclubover winning worden, terwijl de plaatselijke strijd in Vlissin gen wel winstkansen biedt aan de blauw witten. RCS zal ten tweeden male De Zeeuwen reserves de volle winst afhandig maken. De stand is thans: Yerseke RCS Vliss. II Zeelandia EMM 3e klasse G. 10 9 1 0 57—16 19 5 0 1 27- 6 4 0 2 10—8 9 2 2 5 27—31 5 2 12 12—13 Zeeuwen II 5 2 0 3 10—21 Goes II 8 116 18—35 Middelb. H 9117 19—41 3e kl. H. HulstCorn. Boys, SluiskilSteen. De strjjd in Hulst heeft niets meer om het lijf, terwfll Sluiskil wel alles op alles zal zetten den kampioen de winst te ontfutselen, waardoor ze juist de tweede plaats nog zou veroveren. Een gelrjk spel zou daartoe, gezien het verschil in doelgemiddelde van 1 punt juist onvoldoende zijn, getui ge de stand: 3e klasse H. 9 8 0 1 40—15 16 10 6 0 4 34—22 12 5 1 3 34—23 11 6 Steen Clinge Sluiskil Huist 8 3 0 5 19—23 Corn. Boys 8 3 0 5 1226 Tern. II 10 1 1 8 20—50 PROMOTIE- EN DEGRADATE-REGELING 1945—1946. De promotie- en degrada tie regeling voor de klassen, waarin Zeeuwsche clubs zyn opgenomen, luidt: 2e klasse: Nummer 11 van de le klasse speelt met de kampioenen van de 2e klasse A. B en C (Goes) om één plaats in de le klasse. 3e klasse: Nummer laatst van de 2e kl. C. speelt met de kampioenen van de 3e kl. G, H (Steen) en I een geheele competitie om één plaats in de 2e klasse. Voor de laatst geplaatsten der 3e klasse volgt nog een regeling. In het kader van de actie die de Adviescommissie voor de sportbelangen te Missingen voert om zoo spoedig mogelijk over tenminste één goed bruik. baar sportterrein te kunnen beschikken, zal Woensdag 10 April de heer Bremekamp. plaatsvep/angend hoofdconsul van den K.N.V.B., een bezoek aan Vlissingen brengen om besprekingen te voeren met het gemeentebestuur en de Adviescommissie voor sport belangen over den aanleg van sportterreinen. STICHTING VAN DEN LANDBOUW. Op 26 Maart j.l. werd zooals reeds gemeld de acte gepas seerd van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland, ge vestigd te Goes. Voor verschillende onderdee- len van het landbouwbedrijf werden commissies ingesteld n.l. voor akkerbouw, voor vee houderij, voor tuinbouw en voor landbouwwerktuigen. Voor behandeling van de so ciale vraagstukken werd een sociale sectie van de Stichting van den Landbouw in Zeeland ingesteld, waarin werkgevers en werknemers parithetisch vertegenwoordigd zijn. Voor den verderen uitbouw van de Stichting in de provin cie werden acht kringen ge vormd, terwyl naar behoefte plaatselijk commissies zullen worden gevormd, die namens de Stichting in de dorpen werk zaam kunnen zijn. Zoowel in de kringen als in de plaatselijke commissies zul len vertegenwoordigers van de organisaties van werkgevers zitting hebben. OMHOOGGEVAREN. Tijdens de vaart op de Westerschelde is het onder Panameesche vlag varende Belgische motorschip „Spi- doleïne" op de Middenplaat voor Terneuzen aan den grond gevaren. Donderdag zou ge tracht worden met sleepboot hulp het schip in diep water te brengen. De „Spidoleïne" is op weg van Aruba naar Gent met een lading stookolie. AMERIKANEN HELPEN BIJ DEN WEDEROPBOUW VAN WALCHEREN. Binnen zeer afzienbaren tijd zal een 11-tal leden van het Mennonite Central Committee, een Amerikaansche Doopsge zinde organisatie voor hulp verleening aan de getrof fen gebieden, komen helpen by den wederopbouw van Wal cheren. Het betreffen hier vakarbeiders, die gedurende den oorlog burgerdienst de den en nu, met de demobili satie van het leger, eveneens afzwaaiden. Zij zullen zelf voor een kamp, gereedschappen en voe ding zorgen en vragen geen, loon, daar het hier zuiver relief-werk betreft. Het Streekbureau Walche ren verleent zyn medewer king door dezen jongelui een bepaald object aan te wyzen en zoó' noodig bij de uitvoe ring van het werk behulpzaam te zijn. ONS PUZZLEH0EKJE Uit hoofde van zijn beroep rekent onze eminente puzze laar, Pxxif. Denker, natuurlijk graag. En niet alleen graag, hij rekent cok veel. Optellen-en aftrekken behooren, met dee- len en vermenigvuldigen tot zijn meest geliefkoosde bezig heden. En niet alleen dat hij rekent met getallen, hy kan zelfs niet nalaten met woer den te rekenen. Toen hij dan ook, door den tuin wandelend, den zoon van zyn tuinman, die een middelbare school onveilig maakt, over een opgave zag zwoegen, kon hy niet nalaten, die opgave te bestudeei'en en tot puzzle te verwerken en deze aan zijn trouwen Piet Pienter voor te leggen, die. zyn reputatie getrcuw, ook deze opgave tot een goed ein de wist te brengen. Wy laten de opgave hieronder volgen, abc) - (h—i- -J)> (defg) -f -f k1mn) a Zeeuwsch eiland, b Dorp in Limburg, c =r bron, d hoofd eener gemeente, e =r rivier in Utrecht, f hemellichaam, g zeer hoo- ge heuvel, h gezamenlijke balken onder een vloer, i =r Bijna 700 woningen zijn reeds klaar. Wordt de Vlissingsche weg nen vinden, wanneer er maar arbeidskrachten waren. 200 ar- afgebroken7 beiders zijn thans by het ge heele noodheretel betrokken, waarvan ongeveer de helft uit Middelburg en de helft van buiten Zeeland. In Juni, wan neer de barakkenkampen klaar zijn, hoopt men er nog meer van buiten Zeeland te krijgen. Maar arbeidskrachten bljjft voorloopig nog het groote pro bleem; veel meer dan bijv. de materiaalpositie, die tot op he den niet zoo ongunstig was. Materiaal is er, behalve glas en electrisch schakelmateriaal, practisch genoeg, hoewel de laatste berichten omtrent de houtvoorziening minder gun stig zyn. BLOKSGEWIJZE HERSTEL. Hersteld wordt momenteel aan de Singels, Park de Grif fioen, Nadorstweg en Veer- sche-, Noord- en Seisweg. Op 't Zand bepaalt zich het nooa- herstel nu nog tot de huizen van de Woningbouwvereeni- ging, die allen tegelflk door waarschijnlijk 2 aannemersfir ma's worden aangepakt. Het herstel van deze arbeiderswo ningen zal zooveel mogelijk be spoedigd worden. In het alge meen moet, in verband met het Van de vele herbouwwerk zaamheden op Walcheren zijn er waarschijixlyk weinig, die zoo met aandacht gevolgd wor- den als de noodnerstèllingen aan de woonhuizen.. Waarom schiet dat niet vlugger op; waarom dit huis wel en dat niet, waarom mogen we het zelfs desnoods niet opknappen, waarom 672 WONINGEN KLAAR Gaat het herstel inderdaad zoo langzaam? Van de 2500 woningen, die in Middelburg licht of zwaar beschadigd of verwoest zyn, waren er onge veer 1600 licht beschadigd d r. er was voor minder dan 3000 schade aan; deze huizen kwamen voor noodherstel in aanmerking. Voor 672 van deze 1600 huizen zijn thans bewoon baarheidsverklaringen afgege ven. Werkelijk geen gering aantal, wanneer men bedenkt, dat eerst ln November van het vorig jaar met de herstelwerk zaamheden werd begonnen. HÊT PROBLEEM. Niettemin zou het herstel nog veel vlugger plaats kun- herstel van de waterleiding o.m., zooveel mogelijk bloksge- wijs gewerkt worden. Aan den Viissingschen weg is men nog niet bezig. INITIATIEF VAN DEN BEWONER. Het herstel geschiedt, zooals bekend, door aannemers, die met loodgieter, electricien schilder, door de bewoners zelf zijn gekozen. Met dezen aannemer zij men, na de toestemming van den wedex-opbouw en die krijgt men, wanneer zyn huis aan één van de genoemde stra ten ligt zelf omtrent het hei-stel overleg moeten plegen. Een beetje initiatief van de zijde van den bewoner is dus in deze gewenscht. VLISSINGSCHE WEG AFGEBROKEN? Tot slot de Vlissingsche weg; waaraan in het kader van het Middelburgsche uitbreidings plan de nos. 416 tot en met 248 afgebroken zullen worden. Met dit afbreken zal in de zen tijd van ernstige woning nood natuurlijk niet meteen be gonnen worden. Wanneer men aan den Vliss. weg toe is, zul len de huizen, die met lichte herstellingen bewoonbaar te maken zijn, in elk geval her steld worden. Het afbreken van den Vliss. weg is men zij gerest vooxioopig nog, niet al te nabije, toekomst. groot tenue, j kist, k traject waar treinen elkaar niet kunnen passceren, 1 bloem, m gat en n voeg woord. De puzzle spreekt voor zich zelf. De tusschen haakjes ge plaatste letters vervangen de woorden van de omschreven beteekenis, bevatten steeds een aantal gelijke letters, waardoor er tusschen de haak jes steeds een letter overblijft. De bedoeling is nu x te be palen, dat door achter elkaar plaatsen van de overgebleven letters een woord vormt. Wij stellen voor deze oplos sing, zooals gewoonlijk, weer pi-ijzen beschikbaar, waar- l 3 voor de Walchersche, 3 voor de Bevelandsche en 3 voor de Zeeuwsch-Vlaamsche abonné's. Inzending tot 23 April onder het motto „puzzle' aan de redactie der Prov. Zeeuwsche Courant, Waistraat 5860, Vlissingen. Het Magisch vierkant. Oplossing: De opgave was dezen keer weer gemakkelijker dan de vorige maal. Aan het aantal inzendingen, dat steeds toe neemt, was dit duidelijk te constateei'en. Het was een waarin k respectabel aantal blieven dat ia binnengekomen. Helaas had het zetduiveltje ons cok ditmaal niet vergeten en was er in de opgave eer Klein foutje geslopen, waar door de uitkomst van de bit- tel e vloeistof niet edik werd doch eidk. Bij verdere opios sing van de gegevens cnrri- gterat deze fout echter zich zelf geheel. In het vierkant ontstonden zoowel horizontaal als verticaal dezelfde woor ien Na oplossing zag het vierkant et- ais volgt uit S PORT PORIE ORDER RIEKT TERTS Na loting werden de prtjzen toegewezen aan: A. Vermeu len, Dorpsdijk A 61, Vrouwen polder; M. A. Romiin, West straat E 81, Domburg; M. Rademaker, C. Buskenstraat 34, Vlissingen; W. J. Castel, Violenstraat 67, Goes; C. de Jager, Waarde; G. Molhoek, rt 100a, Wilhelminadorp; A. Boidin, Volderstraat 10, Oost burg; A. A. de le Lijs, Voor straat A 197a, Groede; A. J. Pieters, Werkstraat 11, Aar denburg. Nogmaals wenschen wh er te wyzen, dat alleen abon. i's voor een prys ln aan. merking komen Ook verzoe ken wij geen verdere corres pondentie bij de oplossingen in te sluiten. Het is in de eerste plaats de bedoeling van deze men- schen om te helpen en zy, als vakarbeiders, hebben gemeend, dit niet beter te kunnen doen dan door, in bescheiden mate, by den wederopbouw van het getroffen Walcheren behulp zaam te zyn. WAT ER VAN DE GRONDEN OVERBLEEF. Ht Oosteiyk gedeelte van Walcheren is behoudens zeer lage gedeelten thans geheel drooggekomen. Men is thans druk bezig om de dichtgeslibte watergangen schoon te maken Hiervoor heeft men de beschik king over 3 draglines, die heel wat zand en modder zullen moeten verwijderen voordat hei water weer op de normale wy- ze afgevoerd zal kunnen wor den. Het zyn niet alleen de grootere watergangen die verschillende plaatsen geh< dicht zyn, maar ook de slooten die de afscheiding vormden tusschen de verschillende per- ceelen zyn op vele plaatsen niet meer tereg te vinden. De grond heeft op vele plaatsen veel geleden. Er zyn stukken by waar ".eel zand ligt en op; andere plaatsen meer dan een hal ven meter modder. Van andere perceelen is de koren- grond weer verdwenen. Op de perceelen bouwland die er gun stiger voor staan zullen de boeren trachten nog het een en ander te bezaaien, vooral gerst en klaver, hoewel de verwachtingen niet hoog zyn gespannen. Middelburg RESPECT VOOR LEVENDE BOOMEN! Opnieuw wordt een aanslag gepleegd op het geboomte van Middelburg. Nadat de boomen van de Abdy het op zoo'n on gelukkig tydstip hebben moe ten ontgelden, dreigt er nu een extra mooie kastanjeboom, op de plaats van den vroege- ren St. Joristuin, het slachtof fer te worden. Eenvoudig door dat men by het zetten van de noodwoningen niet uitgekeken heeft en nu de wortels van den boom, die reeds tydens de Duit- sche bezetting heeft geleden, plaats moeten maken voor fundamenten en leidingen. Van den goeden wil van het ge meentebestuur in deze zyn we overtuigd, maar zouden ande re instanties ook niet wat meer respect willen toonen voor wat aan groen op Walcheren over bleef? C. H. U. Dezer dagen vergaderde de Chr. Hist, kiesvereeniging te Middelburg. Na een geanimeer de bespreking, ingeleid door twee der bestuux-sleden, bleek men zich algemeen te kunnen vereenigen met het door het hoofdbestuur gevolgde beleid geiyk dit door de buitengewone algemeene vergadering der Unie van 27 Febr. 1946 is goedgekeurd. De vacatures in het bestuur werden aangevuld „SOLI DEO GLORIA". Ook de Chr. Zangvereen. Soli Deo Gloria" te Middel burg, die tydens de bezetting ontbonden werd, is weer herre. zen en kwam Woensdag j.l. on der leiding van haar directeur dhr. J. Suurmond met een keu rige uitvoering voor den dag. Tot het ryk gevarieerde pro gramma behoorden behalve de cantate „Jubilate Deo" van Leo Mens. o.m. ook eenige num mers voor sopraan en bariton, die zeer verdienstelijk werden uitgevoerd en bewezen, dat he! osd afgestemde koor over uit stekende krachten beschikt. Aan het, slot van den avond werden den directeur en de pianiste, mej. N. Hesselink, bloemen aangeboden. Dr. Oussoren opende en sloot met gebed. Zaterdag is te Middelburg opgericht de afd. Walcheren van de Ned. Ver. tot Behar tiging van de Belangen van Suikerzieken. Het voorloopig bestuur is gevormd door mevr. J. C. Siegersv. d. Klooster en de heeren C. Blok, G. W. Graaf- huis, F. E. Hendriks en M. F. ie Looff. „ACHILLES" MET „PUKKEL EN PUKKEL". Een groote verzameling „Achilles"-leden en -donateurs weid Donderdagavond in hel Schuttershof te Middelburg welkom geheeten door den 2den voorzitter der vereeni- ging den heer Nieuwenburg, die voorts met enkele woor den het instrumentenfonds in herinnering bracht. Eigeniyk onbegrijpeiyk, het nog noodig is dit fonds in de aandacht van bet publiek aan te bevelen. Wat heeft de Middelburgsche bevolking al niet te danken aan de signaal, afdeeling van „Achilles". Het instrumenten-potje moest al lang boordevol zyn. Na de kor te opening was direct het woord aan het Roosendaal's TooneeJ, dat voor de 105de maal het blijspel in drie be- dryven „Pukkel en Pukkel' opvoerde. Wie zich niet koste- lyk geamuseerd heeft is een kampioen-nurks. Wat Hendrik (L. Machiei- sen) en Jacob (Jac. Mol) Puk kei te hooren en vooral ook te zien gaven is werkelijk prach. 'liet „Achllles" publiek toon de zich dankbaar en er is na het tooneei nog enkele uurtjes gezellig gedanst op de tonen van Babytons dansorkest, \rnemuiden GEMEENTERAAD. Dezer dagen vergaderde de ty'delyke raad van Arnemul- den. Ged Staten hebben de be grooting 1945 goedgekeurd met een tekort van 29,138, zoo-» dat de gemeente noodlydend is geworden. Als cmderwyzer aan de O. L. school zyn in dienst getreden de heeren J. D. van der Weide en Gerritse. De heer J. J. Huyssen is na het over lijden van den heer B. Franss belast met het voltrekken van huwelijken. B. en W. zullen een nieuwe ontwerp-jeugdver ordening maken, waarbij het aan kinderen beneden 16 jaar vex-boden wordt om zich na 1 uur na zonsondergang nog op straat te bevinden in de maan den Oct. t.m. April. Besloten werd een Eng. brandspuit voor 2250 te koopen. Er wordt een. landbouwhuisnoudcursus geor ganiseerd, waarvan de gemeen-, te 30 der kosten zal beta len. Aan de Stichting Herstel Zeeland '45 zal 10 ct. per in woner per jaar worden bijge dragen. De Bijz. school krygt voor '46 een voorschot van 1919,61. Een verzekering té gen wettelyke aansprakelijk heid wordt aangegaan. Het vermenigvuldigingscyfer voor schoolgeld wordt vastgesteld op 2. B. en W. werd opgedra gen een voorstel inzak© verordening losloopende honden in te dienen. Er komen 2 stembureaux. De bijz. school krygt gelden voor vervanging van verloren gegane school- meubelen. Voor aankoop brandspuit en herstel oorlogs schade aan gem. gebouwen wordt 8500 geleend. De in- vasie-uitkeering zal plaats hebben wanneer er bericht ia, dat ook de burgemeester, secretaris, ontvanger en amb tenaren B. S. deze krygen. Ia de commissie tot wering van schoolverzuim werd in de plaats van den heer J. Dekker benoemd de heer H. J. Smid, onderwijzer aan de byz. school, Besloten werd 5 nieuwe wonin gen te bouwen. Met ingang van 1 April heb ben vier ortderwyzers de bij- zondex-e school te Arnemoideu verlaten, nL de heeren Dekker, Slager, Groeneveld en van der Graaff In dienst zyn getre den of zullen binnenkort in dienst treden de heeren Smid, Brasser en mej. den Hollander. De heer W. van Beveren, eerste ambtenaar ter secreta rie der gemeente Arnemniden, Is m.i.v. 16 April a.s. benoemd tot klerk aan de afd. onder- wys, financiën en personeelsza ken ter secretarie der gemeen te Voorburg. Domburg Te Domburg is door de St. Ger. party een kiesvereeniging opgericht met aanvankelyk 13 leden. Het bestuur ls als volgt samengesteld: P. Wisse, voorz^ A. Vernage, secr.. S. v. d. Meu. le, penn., C. Brouwer, J. de Visser. Koudekerke Maandag was het 25 jaar geleden dat mej. P. Vergers in dienst trad als hoofd der Chr. bewaarschool te Koudeker ke. In den namiddag is dit jubileum in de school gevierd met ile kindepen, het bestuur en vele belangstellen den. Het woord werd daarbij gevoerd door da. J. Kroon als voorz., burgemeester J. L. Dregmans namens het meentebestuur en ds. A. O. Hey namens de ouders. Allen wezen op de groote beteekenis welke dit onderwijs heeft voor Koudekerke, dank zy de acti viteit en de groote kwaliteiten van het hoofd der school. Vele bloemstukken werden aangeboden, terwijl de voorzit ter namens de bevolking een 3nveloppe met inhoud aanbood. Serooskerke Op een vergadering van de C. H. kiesvereeniging te Serooskerke, sprak na een openingswoord van den 2deu voorzitter, den heer W. C. Al- laard. de heer J. Dey van Sou burg over het onderwerp: „De C.H.U. in dezen tyd". Hierin gaf hy o.a. als zyn meening te kennen dat de C-H.U, nooit kan samengaan met de Partij van den Arbeid. De C.H.U. is gebouwd op een fundament, nl. dat God de maker is van alle dingen. God is souverein en dat 's voor ons historisch. UITSPRAKEN TRIBUNAAL. In de zitting van Vrijdag j.l. deed het Tribunaal te Middel burg uitspraak in de volgende zaken: A. Daniëlse, vlashandelaar te Middelburg, 1 jaar intern., verbeurdverkl. vermogen tot 2000. B. Verlinde, kleinhandelaar in viech te Veere, 4 rand. in- terneering. M. van Belzen, fabrieksar beider te Arnemuiden, 18 mnd, interneering te rekenen vanaf den dag van arrestatie, d.i 6 Nov. 1044. E. Jozlasse. zonder beroep. Middelburg, geen verdere in terneering, verb.verkl. vermo gen tot 1000 en meubilair voor zoover aan oorlogsslacht offers in bruikleen gegeven. I van de Kettery, los-werk- mah te Arnemuiden, geen ver dere interneering. Alle besch. werden ontzet uit het actief en passief kiesrecht en het recht openbare ambten te bekleeden. APOTHEKEN. Vanaf heden tot en met vol gende week Vrijdag zyn de volgende apotheken des nachts en den geheelen Zondag ge opend: te Middelburg apotheek Van de Garde te Vlissingen apotheek Ockenburg, St. Ja- cobsstraat; te Goes- de Goesche apotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 10