PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Siad van De Ruyier zonder marine I'M Dr. van Mook naar Nederland vertrokken. CIJFERS OVER BEROOID NEDERLAND. Uit de provincie. Voedselpositie van Nederland nog niet rooskleurig. Geen elegante oplossing van Perzische kwestie. Hoofdredacteur G. BalHntlJn (met ledactioneele medewerking van dr. W. H. Bc'ckenkamp). Uitgave: Stich ting P.Z.C.. Middelburg. Druk: firma V. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand: L, van •Leeuwen. Ds. M. L. W. Scfcocb. Vlis- singen. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 5 April 194G 189e Jaargang Nummer 81 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franc» fcr post, 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent, ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2.—w Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. tel. 10 <2 lijnen): .Middelburg Londensche Kaai 29, tel. 2077 en 2924, Goes Turfkade 15, tel. 2475. Oostburg: Grateraastraat 3. Terneuzen: Brouwerijstraat 2. Postrekening nr 359300 P.Z.C-. Middelburg 'Ata een donderslag bij helde ren hemel is het bericht uit de lucht komen vallen, dat met. ingang van 1 Mei a.s. de Kon. Marine om onbekende redenen uit Vlissingen zal verdwijnen. Zeeland Is half doodgesla gen in dezen oorlog. Er wordt geworsteld om er weer boven op te komen en de problemen, waarvoor men is komen te staan, zijn schier onoplosbaar. De Zeeland is, laat ons hopen voor tijdelijk, uit Vlissingen verdwenen. De Schelde heeft een fnuikend gebrek aan per soneel en kan bij de gunstigst denkbare conjunctuur niet uit breiden, geen orders van groote beteekenis aanvaarden. In de rest van de provincie heeft men ongekende verwoestingen te herstellen. Men heeft in ieder bedrijf te kampen met personeelsgebrek en kort ïeden gingen er geruchten, dat verscheidene industrieën het voorn etn en koesteren om Zee land blijvend te verlaten. De bewoners van Zeeland emigree ren naar andere provincies en van buiten Zeeland komen slechts weinigen naar hier. Er is geen enkele provincie in Ne derland te vinden, w;aar men voor zoo groote moeilijkheden Staat, als juist Zeeland. En alsof dit alles nog niet genoeg is, komt thans het be richt, dat de Marine Zeeland giat verlaten, dat de stad van e Ruyter zonder marine zal zijn Telt Zeeland dan niet meer mee? Als er extra-treinen naar de Jaarbeurs worden ingezet, ge schiedt dit in eerste instantie op een zoodanige wijze, dat de bewoners van Zeeuwsch Vlaan deren er niet van kunnen pro fiteered Als er tot electrifi- catie van het spoorwegnet wordt overgegaan, staat Zee land, het zwaarst getroffen gebied van Nederland, heele- maal achteraan op het pro gramma Met den wederop bouw wil het allerminst vlot ten, hoe groot de belangstelling van de zijde der regeering ook moge zijn. En nu de Marine weg Vierhonderd man minder ln Vlissingen Het is mogelgk, dat de ma rineleiding en de regeering voor dit terugtrekken van de marine gegronde redenen heb ben. Voor een leek evenwel is deze maatregel onbegrijpelijk. In de eerste plaats omdat hier zonder meer eeuwenoude tradities worden verbroken. Sedert 2 Maart 1574 is Ne- derlandsche marine in Zeeland, in Vlissingen, gevestigd. In 1795 werd Vlissingen aange wezen al een der vijf Neder- landsche marinebases. Nu maakt één pennestreek deze eeuwenoude traditie ongedaan. Zeeland zal het voortaan zon der marine moeten stellen In de tweede plaats is deze maatregel onbegrijpelijk, om dat in den jongsten oorlog genoegzaam is gebleken, van' ■welk een beslissende beteeke nis in geval van een gewapend conflict de beheersching van de Scheld emonding is. Welk een gigantische strijd is er ge voerd moeten worden, omdat de Duitschers de Schelde be- heerschten! Er zijn in enkele uren tijds bij Westkapelle meer dan tienduizend geallieer de soldaten gesneuveld, de ge- heele operatie om het bezit van 1 •iMiiMiiiMiMiMinmiMiiiiMmi Het Prinselijk paar te Kopenhagen. Het programma van het be zoek van het kroonprinselijk paar aan Kopenhagen vermeld o.a. een receptie voor het Deensche Roode Kruis, waarbij Prinses Juliana enkele leden van de hulpactie aan Neder land zal decoreeren en een kranslegging op de Duitsche terechtstellingplaats voor Deen sche patriotten. Bij hun aan komst op het koninklijk kasteel „Amalienborg" zullen de Prins en Prinses door 200 Nederland- sche kinderen, die momenteel in Denemarken verbleven, worden verwelkomd. Fransch-Engelsche alliantie. In een schriftelijk antwoord op een vraag uit het Lager huis heeft de Engelsche mi nister van buitenlandsche za ken, Bevin, medegedeeld, dat het vraagstuk van 'n Fransch- Engelsche alliantie naar aan leiding van de rede van den Franschen president Gouin door de Engelsche regeering wederom in overweging is ge nomen, Petiot ter dood veroordeeld. De Parrjsche rechtbank heeft ir. Marcel Petiot schuldig be vonden aan 24 moorden en hem. ter dood veroordeeld Het von nis zal door de guillotine wor den uitgevoerd. Toen het von nis werd uitgesproken schreeuwde hij tot zjjn verdedi ger: „U zult mij moeten wre ken". Vertrouwen in Belgische regeering. De Belgische Kamer heeft met het aannemen van de re- geeringsverklaring met 107 te gen 91 stemmen haar vertrou wen in de regeering uitgespro ken. de Scheldemonding heeft 30.000 menschenlevens gekost. Terwijl de landing in Norman- dië er slechts 2200 eischte...... Nu is de oorlog nog geen jaar ten einde, maar reeds be sluit de Nederlandsche regee ring om deze strategisch zoo belangrijke riviermonding van marine te ontblooten. Alles wat hier zal blijven omvat een dertig ét veertig man mijnenruimers en verder den duikbootjager „Queen Wilhe!. mine" met een patrouilleboot. De mijnenruimers zullen even eens vertrekken, als hun taak volbracht is. Het is voor Vlissingen, ja voor geheel Zeeland een fraai perspectief! Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen de terug trekking van de marine uit Vlissingen blijvend te doen zijn, maar is het op het oogenblik nog niet zoo ver. Als dit inderdaad zoo is, dan is het te hopen, dat er uit Zee land een storm van protesten opsteekt en dat niets ongedaan wordt gelaten om te bewerk stelligen, dat binnen den kortst mogelijken tijd de eeuwenoude traditie wordt hersteld en de Koninklijke Marine in Vlissingen, de stad van De Ruyter, blijft! Ij[l9llll#llll#lll!#illl#!lll#llll9llll#llll#llll^ Zomertemperatuur in April. Woensdag was het te Londen de warmste Aprildag sinds 90 jaar (75 graden) en Donder- dag beloofde het een nog 0 heeteren dag te worden. Om 10 uur was het reeds 5 70 graden.' Des nachts g daalde de temperatuur niet onder 52 graden, 0 ook een nieuw record. 4 MEI-HERDENKING. Na overleg met de regeering deelt de commissie voor natio nale hoogtijdagen van het na tionaal instituut mee: In afwijking van een vroeger besluit heeft de regeering het bij nader inzien juister geoor deeld, de gedachtenis-plechtige heid te laten plaatsvinden in den vooravond van den 4den Mei, dus Vrijdagavond 3 Mei. De minuut stilte ter gedach tenis van de gevallenen heeft de regeering vastgesteld op Zaterdagmorgen 11 uur. De plechtige herdenking in de kerken blijft dus ongewij zigd gehandhaafd op Zondag morgen. Ook voor het feestelijk ge deelte van het programma kunnen dus verder de richt lijnen van de commissie ge volgd worden, behoudens de noodzakelijke wijzigingen t.w.: a. 8 uur 's morgens onder klok gelui het hijschen van de vlag, door de geheele bevolking ge lijktijdig. b. Begin van het feest om plm. 13.00 uur Help Holland op Ceylon. Op Ceylon zijn meer dan twaalf duizend roepije bgeen- febracht voor het Help Holland und. De grootste schenkingen waren afkomstig van de „Ne derlandsche Burgher Unie" en de Nederlandsche Hervormde Kerk. PROTESTANTSCHE UNIE. Op een drukbezochte verga dering. te Amersfoort werd een concentratie van eenige politie ke groepen en partijen (o.a. de Vrjj Christelijke Histori- schen en de H.G.S.) tot stand gebracht, welke zal optreden onder den naam „De Pro- testantsche Unie". Zij zal aan de Tweede Kamerverkiezingen deelnemeD. Voor den kieskring Middel burg komen op de candidaten- Ijjst o.m. voor J. M. Krijger, Vriezenveen; mr. W. H. van Helsdingen, Apeldoorn; H. E. Gravemeyer, AmsterdamW. J. Talsma, Overveen; drs. A. A. Ruler, Hilversum. In gezelschap van sir Clark Kerr en de Indonesische delegatie. Buitengewoon groot tekort op Staatsbegrooting 1946 verwacht. Alleen f 126 millioen voor kasmiddelen verstrekt. De toeslagregelingen op voedsel. Aan de memorie van ant woord naar aanleiding van de nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën wordt nog het volgende ontleend; De schatting van een tekort van milliard voor geheel 't jaar '45 acht de minister nog aan den lagen kant. Ook voor 1946 is te vreezen, dat de be grooting voor den geheelen dienst een tekort van bui tengewoon ernstigen omvang zal aanwezen. Dat zooals sommige le den meen en in een tamelijk nabije toekomst met een niet onaanzienlijke werkloosheid in ons land moet worden gere kend, staat naar het oordeel der regeering niet vast. Uit de autorisatiebegrooting voor 't 2de halfjaar 1945 voor het departement van oorlog (uitgave in Nederland) kan worden afgeleid, dat de kosten voor den dienst hier te lande voor genoemd halfjaar op plm. 200,000.000 worden geraamd. De regeering streeft naar een redeljjk verband tusschen over- heids- en particulier loonpeil, in welk verband de semi-over- heidsdiensten zullen worden betrokken. Dat een politiek van rente verlaging ook bepaalde scha duwzijden heeft, ontgaat den minister niet. Renteverlaging met name van de verze keringsmaatschappijen, een be langrijke aanpassing ver- eischen. Ten einde deze aan passing te vergemakkelijken, zal slechts geleidelijk tot con versie van staatsschuld worden overgegaan. Het ligt in het voornemen binnen korteren of langeren tijd tot verdere grootboek schuld-emissies over te gaan. Alle inkomen, dat uitgaat bo ven hetgeen noodig is voor de bevrediging van de meest dringende behoeften moet voor den wederopbouw wor den aangewend. De minister heeft het vaste voornemen alles te doen om deze middelen voor dit doel te mobiliseeren. In het ontwerp van wet voor de heffing ineens van het vermogen zal een pro gressief tarief worden voorge steld. De vereveningsheffing zal eerlang moeten verdwgnen. Het ligt in de bedoeling naast de gewone jaarlijksche begrooting een meerjarige be grooting in te voeren, in welke de totaalplannen voor een lan- jere periode zjjn uitgewerkt. !)e kosten van het bureau Nat. Veiligheid worden voor '46 ge raamd op totaal 1.9 millioen. Voor de afwikkeling van den N.A.D. wordt 10 millioen noodig geacht. Aan het Nat. Spoorwegen zullen 30 millioen steungelden terugbetalen. De bewakinz der kampen door ge- zagstroepen vergt 50 millioen aan jaarwedde, soldij, voeding enz. Voor de verpleging van politiek besmette kinderen en van politiek geïnterneerden wordt verder nog 17 millioen noodig geacht. Het liquiditeits tekort der Spoorwegen over het 2de halfjaar '45 wordt op 70 millioen begroot en op de exploitatie rond 35 millioen. De exploitatie van de Ned. koopvaardijvloot van 1 Juni '42 tot 1 Juni '45 geeft een ge raamd tekort van 10 millioen per halfjaar aan. Voor het 2de halfjaar '45 is een voordeelig saldo van 8.8 millioen ge raamd. Aan overbruggingsuitkeerin- gen werd over het 2de halfjaar '45 ruim 29 millioen uitbe taald. Wat betreft de toeslag- regelingen: de broodprijstoe slag bedraagt ruim 46 mil lioen, de toeslag op vleesch voor het 2de halfjaar '45 9Vz millioen. op melk en zuivel ruim 71 millioen. Java een zelfstandige staat? Dr. van Mook en sir Archi bald Clar Kerr, vergezeld van hun staf en de Indonesische delegatie, zijn Donderdagmor en om 8.05 precies in een okymaster met den heer H. H. Kooper als piloot, vertrokken. Een eerewacht, gevormd uit eenheden van het Nederland sche leger en de marine, werd door van Mook en Clark Kerr geïnspecteerd. Sjahrir en Sjarifoedin waren op het vliegveld gekomen en namen hartelijk afscheid van van Mook, Clark Kerr en de delegatie-leden. Bij het vertrek van de Sky- master waren aanwezig de luitenants-generaal Stopford en Spoor, generaal-majoor Schilling, vice-admirgal Pinke, aircommodore Stevens van de R.A.F., graaf van Bylandt, de Amerikaansehe consul-gene raai Foote, vele hooge Neder landsche en Britschp officieren van het leger en vooraan staande functionarissen, zoo wel van den burgerlijken dienst van Nederlandsch-Indië als van de republiek. AUSTRALIË ERKENT NED. SOUVEREINITEIT De Australische minister van buitenlandsche zaken. dr. Evatt, verklaarde desge vraagd in het Parlement, dat Australië de Nederlandsche souvereiniteit over Indonesië erkent. JAVA EEN ZELFSTAN DIGE STAAT. Dr. van Mook heeft Zondag verklaard, dat het accoord tusschen Frankrjjk en Indo- China een vingerwijzing is ge weest voor een oplossing Indonesië. Te Londen maakt men hier uit op, dat er kans bestaat, dat Java een zelfstandige staat wordt binnen een Indo nesische federatie en het Ko ninkrijk der Nederlanden. DE EVACUATIE VAN GEÏNTERNEERDEN. Sjarifoedin schatte het aan tal geïnterneerden in de kam pen nog op 30.000. De Indone siërs kragen thans anthraciet en onderdeelen voor reparatie van het materiaal, om de eva- Candidatenlijst A.R. partij. In de deputatenvergadering der A.R. partg is de candida- tenlijst voor de Tweede Ka mer vastgesteld. De namen van de candidaten op de plaatsen 1 tot en met 16 zijn in alle kieskringen ge lijk, ofschoon de volgorde van de plaatsen 2 tot en met 12 verschillend kan zijn. 1 J. Schouten; 2. mr. J. A. de Wilde; 3. mr. A. B. Roos jen; 4. H. J. W. A. Meyerink; 5. mr. J Terpstra; 6. C. van den Heuvel; 7. A. Stapelkamp; 8. C. Smeenk; 9. dr. J .A. H. J. S. Bruins Slot; 10. mr. J. Algera; 11. mr. dr. H. P Verkerk; 12. ds. C. v. d Zaal; 13. ds. J. Fokkema; 14. mr. T. A. van Dijken; 15. J. Smallenbroek; 16. mr. J. J. Hangelbroek Op de plaatsen van 17 t.m. 20 zijn de namen der candida ten in den kieskring Middel burg A, Schout, Vlissingen H van Mazijk, Sluis A. Vinger ling. Goes en R. Zuidema, Goes. De heer Schout komt ook als no. 17 voor in den kieskring Tilburg en Maastricht en als uo. 19 in den kieskring Den Haag. cuabie met treinen te doen doen plaats hebben- Verwacht wordt, dat dit 2 3 maanden zal duren. Bij een botsing te Batavia werd een Nederlandsch offi cier gedood en 3 gewond. Op Celebes is de Indonesi sche politieke leider Andi Ma- lako gearresteerd. Hij wordt verdacht van lid te zijn ge weest van een pro-Japansche organisatie. Ook het vroeger hoofd van de Kempeitai op Java, gen.-maj. Nishida, is ge arresteerd. Uitbreidingsplannen voor de Jaarbeurs. Het bezoek aan de jaar beurs is overstelpend groot. Af en toe moeten zelfs op last van de politie de toegangen gesloten worden, zoodat ver schillende zaken- en kranten- menschen, na uren in de trei nen te hebben gehangen, toch nog onverrichter zalven moe ten terugkeeren. Het bezoek is vijfmaal zoo groot als voor den oorlog. Het gebrek aan ruimte, dat met de uitbreiding van de internationale functie van de jaarbeurs nog wel zal toenemen, doet zich zeer sterk voelen. Het jaarbeursbestuur heeft dan ook maatregelen ge troffen om ten spoedigste over te gaan tot het oprichten van een vierde jaarbeursgebouw. De plannen hiervoor, evenals die voor een nieuw admini stratiegebouw, zijn reeds ver gevorderd. Ook stelt het jaarbeursbe stuur zich voor, te beginnen met de a.s, najaarsbeurs, het houden van een exportbeurs te bevorderen. De eerste da gen van de najaarsbeurs. die van 10 tot en met 19 Septem ber a.s. gehouden zal worden, zuilen hiervoor in het bijzon der worden bestemd. Een vrouw als burgemeester Met ingang van 16 April 1946 is mevr. G. C. Th. M. SmuldersBelier benoemd tot burgemeester van Oost-, West en Middelbeers (N.-B.). Zij is de eerste vróuw in Nederland, die aan het hoofd van een gemeente zal staan. De gemeente omvat 1800 in woners. Mevr. Smulders is de weduwe van den vroegeren burgemeester die weigerde aan den arbeidsinzet mede te wer ken en dientengevolge werd ge. arresteerd. Hij liet in een con centratiekamp het leven. Collecte „Scheldemonden" daverend succes. Hoe de Scharnhorst ontsnapte. Er is thans een offi cieel Engelsch rapport verschenen over de ont snapping van de Scharn horst," de Prinz Eugen en de' Gneisenau uit de ha ven van Brest naar Duitschland op 12 Febr. 1942. Vastgesteld is. dat deze ontsnapping alleen kon plaats vinden omdat de Britten te weinig op lettend waren geweest... Toen de schepen .eenmaal onderweg waren, stonden er te weinig strijdkrach ten ter beschikking om hen te vernietigen. Avond aan avond hebben 50 ambtenaren de opbrengst van de collecte van het comité „Scheldemonden" 'te Den Haag geteld. Het resultaat is dave rend. Terwijl Rotterdam des tijds reeds 65.000 boekte, kwam Den Haag aan 80.650, nl. 73,650 collecte en 7000 inteekenlijsten. Voorts Leid- schendam 850. Voorburg 9500. Rijswijk 13,500. West- land 60.000, totaal f 164.000. Dan is nog niet bekend wat er op banken en giro is gestort. De berichten hierover zijn uitermate gunstig. Voorts zijn er nog 1000 brieyen aan groo te zaken. Het eerste antwoord hield een zending van 1000, en. het tweede een van 500 in. De „Prinses Beatrix" terug naar Vlissingen. Vanuit Rotterdam zullen zeelieden naar Schotland ver trekken om daar de in den oorlog tot oorlogsbodem om- febouwde „Prinses Beatrix" te emannen en terug te brengen naar Vlissingen. De „Prinses Beatrix", die behoort aan de Mij. Zeeland, heeft in den oor log belahgrrjk werk verricht en is in vrijwel alle landings operaties betrokken. Ook per soneel van „De Schelde" zal de reis naar Schotland mee maken. De kans bestaat dat reeds den 17den April dit schiD te Vlissingen binnenloopt. Daar mee zal dan het eerste schip van de Mg. „Zeeland" op zijn basis Vlissingen zgn teruggekeerd. Sedert 1 April is de bedrijfs leiding van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" tödelgk verplaatst naar Rotterdam, p.a. Wm. H. Müller en Co. N.V., Jobshaven. Het kantoor te Vlissingen is thans tijdelijk ondergebracht in de Wilhelminastraat. Nog steeds is er weinig bekend van de hervatting door de Mij. van den dienst op Engeland, even min als vanuit welke haven dit zal geschieden. Op onze bureaux te Middel burg, Vlissingen en Goes, ligt titans ook do passagierslijst van de „Nieuw Amsterdam" ter inzage, die met ruim 2700 repatrieerenden aan boord 9 of 10 April te Rotterdam zal ar- ri voeren. Te Hansweert werden van de sleepschepcn „Martha Dan ger" en „Flrmine 3" resp. schipper B. en schipper K. van boord 'gehaald. B. werd be schuldigd van lidmaatschap van de N.S.B., terwijl K. be schuldigd werd van diefstal van een deel zijner lading. K. is later terug naar boord ge bracht en heeft onder politie- geleide zijn schip verder mo gen brengen naar Dordrecht. Met ingang van 1 April jl. is te Hansweert aangesteld als hulpbesteller bij de P.T.T. de heer P. Heynsdgk aldaar. UITSPRAKEN TRIBUNAAL GOES. F. J. van Sprundel, 36 jaar. oesterkweeker te Yerseke: 6 mnd. intern., ontz. rechten. M. Pekaar, 35 j„ handelaar, in scheepsbehoeften te Yerse ke: verb.verkl. vermogen tot 500 en ontz. rechten. J. C. J. Corneiissc, 28 j.. schipper te Yerseke: 4 mnd. intern„ verb, verkl. tot f 1000 en ontz. rechten. C. L Bom. 56 j., oesterkwee ker te Yerseke: 6 mnd. intern., verb. verkl. vermogen tot 30.000, radiotoestel, schrijf machine en kantoormeubelen en ontz. rechten. Th. Daane, 38 j„ oesterkw., Yerseke: onderzoek zal bui ten zitting worden hervat. J. Lindenberg, 23 jaar* schippersknecht, Yerseke i ontz. rechten. P. D. Lindenberg, 41 i.a landbouwer, Wolphaarbsdgk, 2% j. interneering en verb, verkl. vermogen tot 30.000., Ja. Hoogstraten, echtg. van G. den Dekker, 50 j„ 's-Heei' Abtskerke: 1 j. interneering^ verb. verkL inboedel voorzoo ver in bruikleen gegeven. P. J Hoogendoorn, 51 j., de potchef N.S., afd. tractie en A. van den Broeke, machinist Ned. Spoorwegen, beiden Goes, bedden ontzetting uit het recht om gedurende 1 jaar, ingaan de op den dag van de uit spraak, bij de Ned. Spoorwe gen werkzaam te zijn. R. v. d Berg, 54 j, opzichter fortificatie, te Goes: onderzoek zal buiten de zitting om wor den hervat en last werd gege ven tot invrijheidstelling. Kerknieuws Geref. kerken. Drietal te Wassenaar-Zuid N. Buffinga te Rotterdam, G. v. Duynen, N.O.L legerpredikant met ver- lof en dr. N. J. Hommes fce Middelburg. Het Wereldgebeuren De problemen in Z.O. Europa. Opluchting heerschte er in New York rondom den Veilig heidsraad, toen Woensdag avond besloten was om de Per zische kwestie voorioopig van de agenda af te voeren en pas op 6 Mei wederom in behande ling te nemen. De lezer weet reeds op welke gronden dit is geschied en elegant kan men de thans gevonden uitweg uit de moeilijkheden niet bepaald noemen. De Perzen blijven met de moeilijkheden zitten, de Russen doen fraaie beloften, de kool en de geit worden ge spaard, maarachter de schermen kunnen de Russische diplomaten naar hartelust aan het werk, evenals trouwens de Amerikaansehe en Engelsche en de kans, dat Perzië nu vanuit Moskou de duimschroeven krijgt aangedraaid, is aller minst denkbeeldig In België is Van Acker met zijn regeering voor de Kamer vex-schenen, maar zijn regee- ringsverklaring bevatte zoo 'weinig nieuws, dat het de Steunfonds werd 76 millioen moeite niet loont om er bl- zonderheden over te geven. In Griekenland is de definitieve verkiezingsuitslag nu bekend gemaakt. De conservatieve Populisten hebben 574.946 stem men behaald, de centrumcoali tie 203.806 en de liberalen be haalden 153.162 stemmen. Er wordt nu een regeering ge vormd, bestaande uit Populis ten en het centrum, maar de moeilijkheden blijven bestaan, doordat de linksche partijen een beroep hebben gedaan op regent aartsbisschop Damaski- nos om de verkiezingen ongel dig te verklaren. In Neurenberg heeft Von Keitel, de vroegere Duitsche opperbevelhebber, toegegeven, dat er ongekende oorlogsmis daden door het Duitsche leger zijn bedreven, maar de Duit sche soldaat was daar z.i. niet schuldig aan. Hij bulderde als een Duitsch officier in de rechtzaal en verklaarde uit roeping en overtuiging^soldaat te zijn geweest Dan dient nog vermeld, dat dezer dagen in Bulgarije een nieuwe regeering is gevormd, maar dat Engeland en Ameri ka, die op deze vorming had den aangedrongen, nog niet te vreden zijn,' omdat de oppositie er nog steeds niet in vertegen woordigd is. Er dreigen dien tengevolge nieuwe moeilijkhe den tusschen Engeland en Amerika aan den eenen, Rus land aan den anderen kant. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat de Russen alles doen om in Roemenië, Hongarije Oostenrijk de communisten op het paard te helpen. Ten slotte dient dan vermeld, dat er Woensdag in Londen een internationale voedselcon- ferentie is begonnen, waarop minister Mansholt mededeellng heeft gedaan over den voedsel toestand in Nederland. Er blijkt uit, dat de situatie nog lang niet ideaal is. Onze be hoefte aan broodgraan is slechts tot Juni gedekt, terwijl de nieuwe oogst pas in October beschikbaar is. Bovendien zal dit slechtste oogst zijn, die we ooit hebben gekend. Melk én vleesch hebben we veel min der dan vroeger. En de hoop van de regeering, dat de rant soenen zouden kunnen worden opgevoerd tot 2800 cal. is oiet in vervulling gegaan. We heb ben nog maar 2150 cal. en dit daalt eerstdaags tot 2000 cal. Van de ons toegewezen hoe veelheid van 60.000 ton kon slechts 15.000 ton geïmporteerd worden en we zullen minstens De Amerikaansehe Liberty- boot „Robert J Collier", die kortgeleden bij Hoeuekenskerke op een strekdam liep. doormi(L den brak en later in de Bieze- lingsche Ham omhoog werd gezet, is thans geheel gelost (9000 ton kolen). Een Belgische bergings maatschappij „Union de Re- morquage 'et de Sauvetage" zal thans een noodreparatie aan het schip verrichten, waarna het uaar Antwerpen zal wor den gebracht. Mej. Verheul, onderwijzeres aan de bjjz. lagere school te Oudelande is benoemd als on derwijzeres aan de school met den Bijbel te Alphen a. d. Rijn. In Oudelande werd een dezer dagen proef gedraaid met de motorbrandspuit. Deze spuit die een capaciteit heeft van 800 I. per minuut, werkte zoodanig, dat zoowel brandweerperso neel als gemeenteraad er hun voldoening over uitspraken. Met het aanwezige slangen materiaal kan nu practisch het heele dorp bestreken worden. Tot bode van het Groene Kruis te Rilland-Bath is be noemd de heer A. Roze. De wijkzuster ontving een aantal giften tot een totaal bedrag van 16. Dinsdagavond keerde de heer P. Sonke, in dienst van de koopvaardij, na ruim 6 jaar, gezond en wel in het ouderlijk huis te Wemeldingo terug. De buurtbewoners hadden ter ge legenheid van deze blijde thuis, komst de vlaggen uitgestoken. Dezer dagen vergaderde de Oranjevereeniging te Wemei- dinge. De voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, herdacht het overlijden van het bestuurslid P. Pieterse. Na eenige bespreking werd besloten op 16 April wederom te vergaderen ter vaststelling van de plannen voor de feest viering op 4 Mei, 90.000 ton broodgraan moeten iniporteeren Minister Mansholt drong aan op vereenvoudiging van de werkwijze van de Cobined Food Board en heeft aangekon digd, dat Nederland daartoe strekkende voorstellen zal in dienen. NEDERLAND LEENT FRANKRIJK GRAAN EN BLOEM. In verband met de Fransche voedselpositie zal Nederland aan Frankrijk 70.000 ton graan en bloem leenen, welke in Juni worden gerestitueerd. „Rusland-Perzlë" crisis voorbij. Donderdagavond kwam de» Veiligheidsraad in 30ste zit ting bijeen. Gromyko ontbrak weer. Direct kreeg Byrnes: het woord, die voorstelde om, gezien de verzekeringen van Rusland om de roode troepen; terug te trekken, de verdere behandeling van het Perzische probleem tot 6 Mei uit te' stellen. Op dien datum moe ten beide partijen dan rapport uitbrengen of de terugtrek" king inderdaad geschied is. De raad nam dit voorstel na' eenige bespreking aan. Austra lië onthield zich 'van stem ming. De Perzische afgevaar digde verklaarde dat dit re-' suitaat zonder de Ver. Naties nooit bereikt zou zijn. Ned.-Indoneslsche besprekingen op de „Hooge Veluwe". De besprekingen van de Nederlandsche regeering met de dezer dagen in gezelschap van dr. van Mook arriveeren- cie Indonesische vertegenwoor digers zullen gevoerd worden op het landgoed „De Hooge Veluwe" bij Hoenderloo. De- Ned. regeering is voornemens sir Archibald Clark Kerr a.s. Maandag een diner aan te bieden. Waarschijnlijk zal hij Dinsdagmorgen naar Enge land vertrekken. DE REPATRIEERENG. Donderdagmorgen is de Klipfontein" met ca. 1009 evacuee's van Priok vertrok ken. De „Ruys" zou vandaag vertrekken met 1850 eva cuee's. Deze maand zullen van Priok voorts nog ver trekken de „Weltevreden"1 met 800 en de „Sloterdjjk" met 950 personen. Nieuwe C.A.O. voor zeelieden. Donderdag is een nieuwe C* A.O. voor zeelieden ingegaan Het mijngeld is o.a. afgeschaft, doch de loonen zijn verhoogd. Voorts is een 8-urige werkdag i.p.v. 12 uur van voor den oor log ingevoerd. Een matroos verdient thans b.v. 245 per maand. Ook het civiel perso neel is thans in de CA.Ö. op genomen. Enorme drukte op de Jaarbeurs. De Spoorwegen vervoerden Woensdag 30 a 40.000 Jaar beursbezoekers, d.L 2% maal zooveel als op den openings dag. De drukte is zoo enorm dat het Jaarbeursbestuur ver zoekt allen, die de beurs niet dringend voor zaken moeten bezoeken, niet te komen. Het) zaken doen wordt nl. ernstig belemmerd. Ook worden za kenlieden verzocht hun fami lieleden niet mee te brengen, voor zoover deze niet direct bij hun zaken noodig zijn. NIEUW GRIEKSCH KABINET De Populisten en de gema tigde Grieksche partijen wer den het eens over een coalitie- regeering met rechter Poe- litzas als eersten minister. Het kabinet is thans gevormd. Tsaldaris zal minister van buitenlandsche zaken zijn. De populisten hebben een uitstel van het referendum over de koningskwestie aanvaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 3