Waarom de aanslag op Rauter werd gepleegd. De strijd tegen de prijsopdrijving in Zeeland UIT DE PROVINCIE Zuid-Beveland De lijdensweg van Breskens' hersiel Walcheren Noord-Beveland HUISSLOOF. „Ons Gezin", het maandblad van de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding, heeft een en quête gehouden onder vrou wen, die in de huishouding werken, zoo meldt „De Nieu we Nederlander". De resulta ten zijn in vele opzichten be langwekkend en geven een weinig vroolijk beeld van het lot van de Nederlandsche huisvrouw. Ongetwijfeld zijn de nooden van de huisvrouw in oorlogstijd veel grooter ge worden en het heeft haast een tragisch aspect, wanneer van de enkele honderden, die ant woord gaven op de enquête, 40 vrouwen de vraag „hoe laat zrjt gij klaar met het werk in huis", antwoorden met: „nooit klaar". Er zijn talrijke manieren verzonnen om de taak van de huisvrouwen wat te verlich ten, Maar menschelijke hulp schijnt niet bijzonder gewaar deerd te worden, gezien het feit, dat 148 dames een zeker gevoel van vrijheid en rust en andere voordeelen zagen bij minder of geen hulp, terwql slechts 138 geen voordeel ver klaarden te zien in het alleen- werken. Zeer op prijs gesteld wordt blijkbaar mechanische hulp en allerlei technische middelen worden gevraagdaardappel schilmachines. warmwaterboi lers, waschmachines, afwasch- machines, koelkasten, doch merkwaardig genoeg vragen slechts 7 'dames om een naai machine. Zijn de oude merken naaimachines te solide ge weest Opmerkelijk is, dat men koken zeer prettig werk vindt, terwijl de meerderheid van de vrouwen geen tegenzin blijkt te hebben in huishoudelijk werk. Kinderverzorging wordt echter heel wat lager gewaar- deerd. 222 inzendsters verklaarden wegen te hebben gevonden om zich de huishoudelijke taak te verlichten, maar 232 an deren hadden er geen gat in gezien. Wat den psychologi- schen kant van het geval be treft, is geruststellend, dat de meesten geen ander werk zouden willen verrichten en dat de meerderheid ervan over tuigd is, dat hun arbeid in hun gezin goed of uitstekend gewaardeerd wordt. Nieuws in een notedop Bij K. B. van 29 Maart is Mr. Dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer, benoemd tot lid van den Raad van Sta te. In tegenwoordigheid van den commandant zeemacht Ne derland, is Maandagmiddag te 's-Gravenhage de zeekrijgsraad geïnstalleerd. De Hollandsche met Ca- nadeezen getrouwde vrouwen hebben een verbond gevormd, o.a. met het doel om door een gezamenlijke actie voortgang te verkrijgen in haar vertrek naar Canada. Afgevaardigden van de Dem. Soc. Jong. Org., de Vrqz. Dem. Jong. Org. en de Jonge renwerk Gemeenschap beslo ten tot stichting van een zelf standige politieke jongerenor ganisatie, de dem. Soc Jong. ver. „Nieuwe koers". Van 1 April af is het postverkeer met Duitschland hervat. Voorloopig zijn uit sluitend toegelaten; brieven t.m. met 20 gram., en niet- gelllustreerde briefkaarten. De inhoud zal van strikt per soonlijken aard moeten zqn. Er worden den laatsten tijd herhaaldelijk klachten ge uit dat de rantsoenen voor lijders aan suikerziekt lager zouden zijn dan tijdens de bezetting. Dit is onjuist. De rantsoenen voor diabetici zrjn niet omlaag gegaan, doch de rantsoenen, voor gezonden ver laagd, zoodat alleen het ver schil geringer is geworden. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft 5 jaar rijks werkinrichting geëjscht tegen mr. G. J. P. M. Bosman, die landsverraderlijke tooneelspe- len had geschreven en doen opvoeren en verder o.a. het politiek cabaret van Paulus de Ruiter had georganiseerd. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft twee jaar gevangenisstraf geëischt tegen den arts W. A. van Hajar, die keuringen én huiscontrole had verricht voor arbeidsuitzendin- gen naar Duitschland. Met ingang van 1 Mei '46 wordt het tarief voor radiote- iefoongesprekken met de Ver. Staten verlaagd tot 32 per 3 minuten en 10,65 per over blijvende minuut. Te Utrecht is o.a. met een druk bezochte receptie het 50- jarig bestaan van de Steenko len Handelsver. herdacht. De oudercommissie van de 4de openbare lager Montissori- school te Amsterdam heeft zich tot den ouderraad van Amster dam gewend om een actie in het leven te roepen om er bij den minister van onderwijs op aan te dringen dat er in het groote gebrek aan leerkrachten op de lagere scholen wordt voorzien. De nieuwe generaal van het Leger des Heils, generaal Carpenter, is na een verblijf van negen dagen in Duitsch land, Maandag op Schiphol aangekomen en een uur later per vliegtuig naar Zweden vertrokken. Minister Mansholt is Dinsdagmorgen naar Londen vertrokken. Hij zal de voedsel- conferentie, die van 310 April gehouden wordt, bijwo nen. De N.B.S. had een auto noodig Wie heeft in den avond van Maart 1945 den aanslag op Rauter gepleegd op den weg ArnhemApeldoorn, ter hoog te van Woeste Hoeve? De „Oost-Gelderlander" meent daarop een antwoord te kunnen geven. De gegevens, die het blad in het bezit kreeg, leidden in groote trekken tot de volgende reconstructie. Op een gegeven moment, ge heel onverwacht, moest de N.B.S.waarin eenige Oosten- rijksche deserteurs meewerk ten, de beschikking hebben over een vrachtwagen om enkele Airborns, die spoedig in de om geving van Apeldoorn voor speciale opdrachten zouden worden afgeworpen, te kunnen vervoeren. Voor de plaats, waar deze vrachtwagen „ge vorderd" zou worden, werd de rijksweg ArnhemApeldoorn onder de Woeste Hoeve uitge kozen. Een onderdeel van de N.B.S., bestaande uit 4 man, werd voor deze taak aangewe zen. Deze vier mannen stonden in het duister klaar om, indien er 'n geschikt voertuig nader de, dit te overvallen. Zij waren uitgerust met Duitsche wa pens. Eindelijk kwam er een wa gen aan, die gesommeerd werd te stoppen. De bestuurder min derde vaart, maar toen de auto dichtbij was openden de inzit tenden ervan het vuur, dat echter direct en intensief door de K.P.-ers werd beantwoord De auto kwam stil te staan en het schieten verstomde. Dooi de geweldige beschieting was de wagen zwaar beschadigd en ongeschikt voor het doel, waar voor men hem had laten stop pen. De groep liet den wagen der halve staan, na zich overtuigd te hebben, dat de inzittenden niets meer konden uitrichten. Snelle verwijdering was ook EEN DUUR SLIPPERTJE. Een Dordrechtenaar toog naar de residentie met 4000.op zak om de bloemetjes eens ge zellig buiten te zetten. Hij kreeg ook spoedig eenige „vrienden" met wie het feest werd doorgevierd. De geschie denis eindigde met een kater en het ontwaken ergens in een tuin in de van der Duynstraat. Van de „vrienden", zijn 4000 en zijn schoenen geen spoor! noodzaak omdat het ineens druk werd van toeloopende Duitschers, die in de omgeving de wachtpost hadden. Men wist toen niet wie eigenlijk de inzittenden waren. Dit kwam eerst den volgenden dag aan het licht. Had men geweten, dat Rau ter in den wagen zat, dan wa ren er heele andere maatrege len getroffen. Maar nakaarten heeft geen zin; ook hier niet. Toen het de leiding van de N.B.S. ter oore kwam, dat er op dezelfde plaats waar de overval gepleegd was, als wraak massa-executies zouden plaats vinden, heeft zq nog ge tracht dit door een massaal in grijpen van de N.S.B. te ver hinderen. Wegens gebrek aan vervoer-gelegenheid moest dit plan echter worden opgegeven Gandhi met steenen bekogeld. Gandhi, de leider der Britsch Indische nationalisten, die den laatsten tqd een meer verzoe nende houding jegens de En- jelschen aanneemt, heeft ÏJaandag een onderhoud gehrjl met de leden van de Britsche kabinetsmissie, die de toe komstplannen voor Br. Indië komt vaststellen. Gandhi werd door een opgewonden, radicale menigte met straatsteenen be kogeld. België en de droogmaking van Walcheren. Voor de Nederlandsche club te Brussel heeft A. den Dool aard een voordracht met licht beelden gehouden over de droogmaking van Walcheren. Den Doolaard bracht hulde aan mannen als hoofdinge nieur Jansen, de zinkbazen en allen, die deel hadden genomen aan de worsteling tegen de zee. Hjj memoreerde den bloe- digsten strjjd van de geal lieerden, de landing bij West- kapelle waarin één uur tijds 10.000 man, wier lijken nooit zijn geborgen, in de golven omkwamen. Bij de landing in Normandië lieten 2164 En- gelschen en Amerikanen het leven. Den Doolaard sprak ook zqn dankbaarheid jegens België uit, dat in den vorm van stee nen een ongedekt crediet van 75 millioen francs ter beschik king had gesteld, evenals den zandzuiger „de Rupel". Hij noemde de droogmaking van Walcheren een triomf van internationale solidariteit. Hoe het publiek soms wordt misleid. Mededeelingen van de prijsbeheersching. Op de Vrijdag ten kantore van den dienst voor de prijs beheersching te Goes gehou den persconferentie, wees de heer van Andel er op, dat men bij het constateeren van een overtreding by den midden stand, ook teruggaat tot gros sier of producent, om na te gaan of ook deze zich aan prijsopdrijving schuldig maak ten Is dit zoo, dan ontkomen ook zij niet aan een proces verbaal. De heer Kouwe wees er op. dat ook de gifhandel krachtig wordt aangepakt. Zoo werd kort geleden een man aange houden, die op ziin rijwiel een zak vervoerde, die bij onder zoek spek, ongebanderolleerde boerenboter en een aantal knotten katoen bleek te bevat ten. Hij wilde dit als ruilop- jecten gebruiken, doch er werd beslag opgelegd In een ander geval werd varkensvleesch aangetroffen, dat voor 5 per kg. werd verkocht. Ook goede ren, die gereed stonden voor verzending naar Rotterdam, w.o. 70 eieren, vielen in handen van de ambtenaren. Al deze eetwaren werden ter beschik king gesteld van het huis voor ouden van dagen te Krunin- gen. De heer Kouwe toonde een in beslag genomen doosje schoensmeer, dat voor 40 ct. wordt verkocht, terwijl de prijs hoogstens 16.8 cent mag zijn. Het bleek, dat een clandestiene blikfabriek ten deele 12 en ten deele 25 cent voor een doosje berekende, terwql de officieele prqs van de Ned. blikfabriek 4.45 per 100 is. De schoen smeer zelf is van minder goede kwaliteit. Er waren reeds eeni- duizenden guldens extra- winst op gemaakt. Volgens den heer Kouwe is er voor de bakkers geen aanlei ding nog over te lage brood prijzen te spreken en evenmin over het vervallen van de re ductie. Met ingang van 6 Aug. 1945 is een verhooging van 2 cent toegestaan, en voor het roggebrood is dit nog iets meer. Ook de banketbakkers hebben volgens spreker geen klagen. Toch worden „room"broodjes, voor 12 cent verkocht, terwijl de prijs 8 ct. is. Hierdoor maakte een bak ker in enkele weken- 416 ex trawinst. Om nog enkele andere arti kelen te noemen, bijv. vulpen étuis wei%den te Goes Verkocht van 2 tot 3, terwijl de juiste prijs 0.95 is. Damestasschen van slechte kwaliteit worden voor 35 in plaats van 5 verkocht. Als men soms meent re lang te moeten wachten op ant woord op een klacht, dan moet men niet vergeten, dat veel voor nader onderzoek naar des kundigen elders moet worden opgezonden. Ook is er contróle op aan nemers, die in den wederop bouw als verhuurders van werktuigen optreden en die zich niet houden aan de daarvoor vastgestelde prijzen. Men zij er gedachtig aan, dat ook voor verhuren van atuo's en voor vervoer met vracht auto's nieuwe prijzen bestaan, terwijl zulks binnenkort ook voor bode- en lijndiensten te veiwachten is. De nieuwe tarieven voor het gebruik van huurauto's zijn in plaats van 20 nu 30 cent per k.m. voor de eerste 100 bela den afgelegde Kilometers en 25 c. voor iederen k.m daarboven. Binnen de gemeente is het ta rief 35 c. per k.m. Des nachts van 24 tot 6 uur kunnen de prijzen met 50 worden ver hoogd. Ook het leveren van brillen, monturen enz. en bijv. het ver huren van naaimachines vallen onder het toezicht van de prqs- beheersching. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan den heer L. van der Meer eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als kapitein bq de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland en aan den heer L. Goedbloed als schrijver bij het Provinciaal Gasbedrijf Zeeland. MARINE VERDWIJNT UIT VLISSINGEN. Ernstige slag voor de Scheldestad. Naar vvjj vernemen wordt het detachement der Koninklijke Marine te Vlisslngen met in gang van 1 Mei a.s. opgeheven. Het staat nóg niet vast waar heen het personeel zal worden overgeplaatst. Het behoeft geen betoog dat deze plotseling genomen maat regel, die ook de marine in Vlissingen min of meer heeft ■er-rast, en erostigen slag be- teekent voor onze Scheldestad. Immers met de bemanningen van de LCT's mee, waren hier den laatsten tijd ca. 400 marl- nemenschen gestationneerd, die veel bedrijvigheid in de stad brachten. Het vertrek houdt verband met het lelt dat het personeel elders noodig is ERNSTIG ONGEVAL BIJ HET RUIMEN VAN MUNITIE. Bij het opruimen van muni tie door de inspectie van de luchtbescherming en brand weer te Nieuwland is Dinsdag middag een ernstig ongeluk ge. beurd. Door onbekende oorzaak is namelijk 'n granaat ontploft waardoor twee personen ern stig en een licht gewond wer den Zij zijn overgebracht naar '1 Gasthuis te Middelburg. nederlandsch JONGELINGS VERBOND. De provinciale commissie van het N.J.V. hoopt op 2en Paaschdag haar traditioneelen Bondsdag te houden in de St. Jacobskerk te Vlissingen. Dc deelnemers uit alle deelen de provincie zullen door 3 pij percorpsen naar de plaats van samenkomst worden gebracht, waar des morgens een huis houdelijke samenkomst zal worden gehouden Na een wan deling begeleid door de pijper- corpsen naar den Nolledijk, zullen de deelnemers aan 'n ge meenschappelijke koffietafel worden vereenigd. Des namid dags wordt in de St. Jacobs kerk het leekenspel „Overwin naar" opgevoerd terwijl een instuifavond dezen Bondsdag zal besluiten. Goes De uitvoering, die de sport- vereeniging „Oefening Kweekt Kunst" Maandagavond in het Schuttershof te Goes gaf ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, kon in alle opzichten geslaagd genoemd worden De voorzitter, de heer Simonse, ging voor in gebed en wees in zijn openingswoord er op dat de vereeniging 4 jaar onderge doken is geweest en riep der halve clementie in voor het gebodene. Iets nieuws was het op rijm aankondigen van de verschil lende nummers, aanvankelijk door mej. Kramer, terwijl dit later door een van de heeren leden werd overgenomen. Vooi en na de pauze werd begonnen met nummers die een komisch effect hadden, maar toch op turngebied iets goeds te zien gaven. De oefeningen van de Noodwoningbouw zeer vertraagd. Na anderhalf jaar nog bunkerbewo ners. De bevolking dreigt ontmoe digd te geraken. In twintig minuten tfd speelde zich op dien elfden Sept. 1944 de vreeselijke ramp af, die het dorp Breskens voor drie kwart van den aardbodem wegvaagde en waarbij honderden bewoners het leven lieten. Straks zijn we twintig maanden verder en nog steeds ver blijven vele Bressiaanders in kille, vochtige bunkers of hokken met 12 of 15 menschen tezamen in een woninkje voor 3 personen bestemd. Bovendien zitten er nog 1000 in woners in andere gemeenten te popelen op het oogenblik dat zij kunnen terugkeeren. Als alles meeloopt, kan er met Mei of Juni in totaal een 170-tal noodwoningen gereed Zijn. Als men echter nagaat dat van de 840 gebouwen die Breskens telde, er 610 vernield zijn, dan zal men begrijpen dat dit aantal noodwoningen nog totaal onvoldoende is. De bewoners van Breskens dragen echter dapper hun lot; alleen dreigen zij door den tragen gang van zaken ontmoe digd te geraken. Zq zien het er van komen dat hun dorp over twintig jaar nog niet geheel is opgebouwd, als in een tempo als tot dusver, wordt doorgewerkt. het C.N.V. aan Breskens toe gezegd, eerst thans te voor schijn komen, hoewel ze in November reeds aangevoerd schijnen te zijn? Na 10 weken werken i3 er nu één half klaar. Hierna komen er nog drie. Wat zegt U, drie? Ja, drie, want de drie andere zqn intusschen verdwenen en nergens meer te. te vinden !en ander geval. Voor berg. plaats aan de haven, zou men 4 Engelsch'- barakken krqgen. De menschen zaten er om te springen. Na maanden is ge bleken, dat zij reeds lang op de haven lagen opgeslagen on der dekzeilen Resultaat: dek zeilen verrot en de barakken zelf, vervaardigd uit een soort gipsplaten, ook verre van fraai meer. Met de 150 steenen noodwo ningen, die al klaar hadden moeten zijn, begint het nu wat op te schieten. 40 zijn er thans gereed en in de komende 4 weken volgen er nog 30. Voor het geheele complex gereed zal Hoe het er toegaat. Was het nu alleen maar een kwestie van materiaalgebrek, waaraan het haperde, dan zou men er nog vrede mee kunnen hebben. Hoe vurig alle getrof fenen weer naar een „echt" en een eigen huisje verlangen, ook zij begrijpen wel: „Waar niet is, verliest zelfs de keizer zijn recht". Doch hoe dikwqls zijn hun verwachtingen de bodem ingeslagen of hoe lang is hun geduld soms op de proef gesteld, alleen doordat di verse instanties naast elkaar of onbegrijpelijk tegen el kaar in werkten. Wij vragen ons af: Is ieder een die brj den noodwoning- bouw betrokken is, zich wel al tqd volkomen bewust geweesT van de urgentie van dezen bouw. Aan het trage tempo gezien, zou men dit moeten be twijfelen. Hoe is het anders mogelijk dat bijv. 7 nissenhutten, door zijn, zal het intusschen wel eind Mei, begin Juni zijn Er werden ook 3 Zweedsche barakken toegezegd, die er vóór den winter zouden staan. Maandenlang waren ze „zoek" en eerst thans is men met het opstellen aan de kade begon nen. De 18 Zwitsersehe barakken aan den Boulevard zijn reeds bewoond. In October 1945 kreeg Bres kens desgevraagd ook 32.000 gevoteerd voor den bouw van 10 noodwoningen van een type, ontworpen door den directeur van Centraal Bouw- en Wo ningtoezicht in Z. Vlaanderen, den heer Zuidweg. De huisjes waren vrijval even groot als de „officieel*' noodwoningen, doch veel geriefelijker inge richt. Bovendien zou oude steen verwerkt worden, waarvan er in Breskens 1 millioen stuks netjes schoongemaakt liggen en 'waarnaar tot dusver nie mand omkeek. Verder zou de bouwprrj3 ongeveer tweederde van aien van de officieele nood woningen bedragen, terwijl de bouw uitgevoerd zou worden door de plaatselijke aannemers. Toen men wilde beginnen kwam er een verbod omdat naar verklaard werd, de tijd voor noodwoningbouw verstre ken was en met nieuwbouw een aanvang gemaakt moest wor den. Zooals bekend kreeg Bres kens van de 10.000 woningen voor '46 en 50 definitief toege wezen, terwfll nog 50 in uit zicht zfln gesteld. NOG 75 NOOD WONINGEN. Vorige week kreeg het ge meentebestuur plotseling op. nieuw 75 noodwoningen van het officieele type aangeboden. Dit, terwijl de tijd voor den bouw van de 10 Zuidwegnood- woningen maanden geleden reeds voorbij was! De raad van Breskens heeft besloten dit aanbod toch te ac cepteeren (de gemeente moet 10 van het exploitatie tekort voor haar rekening nemen) om hiermee de evacuées van dienst te kunnen zijn, jonge menschen die willen gaan trouwen aan een huis te helpen enz. Men heeft dit te meer gedaan, om dat de definitieve woningen er ook voorloopig nog niet staan. Immers voor den 'nieuwbouw in W. Z. Vlaanderen moeten 2600 arbeiders van elders worden aangevoerd, er is een kampe ment voor 1000, zoodat er nog een voor 1600 man bij moet komen. Als men nagaat, dat de bouw van het eerste kamp 2 3 maanden heeft geduurd, terwijl op dit oogenblik .over het nieuwe nog niets bekend is. zal het dus op zijn vroegst zomer worden voordat het ge- reed is en de arbeiders kunnen komen. Zoo zou er nog veel meer te zeggen zijn over de ontelbare moeilijkheden, die men brj den herbouw van dit zwaar geteis terde dorp ondervindt; hoe er dikwijls met de belangen van de getroffenen gesold wordt; hoe men bq het zoeken naar recht en naar oplossin- fen, vaak van het kastje naar en muur gestuurd wordt; hoe de gemeente al honderden gul dens voor glasschade moest uitkeeren, omdat nog steeds, ondanks vele toezeggingen, projectielen e.d. worden geëx plodeerd; hoe de gemeente als het straks op nieuwbouw aan komt, practisch nog geen nauwkeurig uitgewerkt bouw plan heeft, hoeneen, we zullen niet doorgaan met een opsomming van de vele „stee nen des aanstoots', die de rondborstige Zeeuwsch Vla. mingen meer ontmoedigen dan bitter stemmen. Laat echter iedereen, die iets mefc den wederopbouw te maken heeft, zich ten volle geven aan dit groote werk, laat men waar noodig de bureaucratie overboord wer- i, laat men niet naast of tegen, doch mèt elkaar werken En dan vooral snel, snel!! Want met een variant op den naam van een comité voor Indië, kun nen we gerust zeggen Zeeuwsch Vlaanderen in nood geen uur te verliezen!" meisjes waren af, en die van de dames, vooral in de rhyth- mische en knotsoefening, zeer goed. De jongens gaven ook goede prestaties te zien, ai haalden zq niet bjj de meisjes. De heeren hebben in hun vrije oefeningen, maar meer nog aan de brug en aan de, voor Goes nieuwe, groote ring, iets bui tengewoons gepresteerd. Dhr. d. Peyl, jeugdouderling, sloot deze bijeenkomst met dankzegging. 25 JAAR CHR. M.U.L.O. TE GOES. Op 1 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Chr. Mulo-school te Goes geopend werd. Het ligt in de bedoeling dit zilveren jubileum op ge noemden datum met ouders en oud-leerlingen te herden ken. De bijzondere school aan den Westwal te Goes hield Maan dagavond haar eerste ledenver gadering na de bevrijding. Het bestuur had, daar gedurende de bezettingstijd geen verkie zingen zijn gehouden, zjjn mandaat ter beschikking ge steld. Gekozen werd tot voor zitter de heer J. Laporte en tof leden de heeren: J. Donner, J. Ramondt, S. K. Phaff, C. Faasse en W. F. Steutel. Het hoofd der school, A. A. Neder- hand, las zijn schoolverslag voor over 't tqdvak 1940'46. Het aantal leerlingen klom van 209 tot 213. Na 3% jaar Be zetting is het schoolgebouw thans weer in gebruik genomen. Er is groote reden tot dank baarheid. De heer Laporte sprak namens de vereeniging een hartelijk woord tot de af getreden bestuursleden. Na afloop van de onlangs gehouden vergadering te Goes, waarbij over de dood straf werd gesproken is een inzameling gehouden tot dek king van de onkosten. De op brengst hiervan bedroeg 83.50. De onkosten beliepen in totaal 47.90. Het over gebleven bedrag is, overeen komstig de gedane toezeg ging, overgemaakt aan de Stichting 1940—'45. Op den laatsten avond van het tournée dat Harry van Os, onder auspiciën van de Z.V.U., door Zeeland maakte, trad de zanger op in de .Prins van Oranje" te Goes. Hij bracht ook hier zijn volks liederen op door de aanwezigen zeer gewaardeerde wqze, wat telkens in een hartelijk ap plaus tot uiting kwam. In haar laatst gehouden vergadering besloot de Oran- je-vereenigmg te Baarland om den 4den Mei eenigszins fees telijk te herdenken. Een stil le omgang naar de graven van de gevallenen, met krans- legging staat op het program ma, terwijl 's middags kin derfeesten zullen worden ge organiseerd. De heer W. Bakker, kom mies te water te Hanswecrt is met ingang van 1 April in ge lijke betrekking overgeplaatst naar Hellevoetsluis. De heer M. Kerpel, boots man brj de politie te water te Hans weert wordt met ingang van 1 April in gelijke betrek king overgeplaatst naar Viaardingen. Te 's-Heerenhoek kwam mej. Raas, terwijl zij op haar rijwiel reed. in botsing met een auto. Zq kwam te vallen en moest naar het St. Joanna ziekenhuis te Goes worden overgebracht, waar bleek, dat haar been op drie plaatsen gebroken was. stuur werd gewacht tot een volgende vergadering Zoo spoedig mogelijk zal nogmaals een vergadering worden ge houden. Als spr. zal verzocht worden Ds. Versteeg. Kapelle Te Kapelle heeft in de af- geloopen wèek de oprichting plaats gevonden van de Par tij van den Arbeid. Tot be stuur werden gekozen de hee ren: C. Tramper, P. v. Zwe den, H. J. de Vries, A. J. Th, Hendriksen en M Willemstein. De functies zullen onderling worden verdeeld. Verschillende personen ga ven zich als lid op. Kruiningen De afd. Oost Zuid-Beveland van de Landbouw Jongeren Gemeenschap en van de Zeeuw- sche Platteland Meisjes hield te KruinJngen een ontspan ningsavond, waarvoor groote belangstelling bestond. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer E. de Koeijer van Yerseke, waarna de heer A. Sujj een inleiding hield met als onderwerp„Wat is de L.J.G., wat stelt de L.J. G. zich ten doel, en hoe dat doel te bereiken." Voorts werd door leden van de L.J.G. en Z. P M. een gevarieerd program ma afgewerkt. Te Kruiningen werd dezer dagen een gecofnbineerde jaarvergadering gehouden, van de meisjes- en jongelingsver- eeniging op Gereformeerden grondslag. In versvorm wer den de beide jaarverslagen voorgedragen. Het program ma, bestaande uit schetsjes en tableau's werd afgewisseld met- zang en tractaties. De heer Verijzer sloot deze ge slaagde bijeenkomst, Oudelande De Oranjevereeniging te Oudelande besloot op 4 Meï een eenvoudige herdenking te doen plaats vinden, terwijl ge tracht zal worden een toepas selijk tooneelstuk op te voe ren. Tevens werd het regle ment vastgesteld. 's Heer Abtskerke Tusschen Nisse en 's-Heer- Abtskerke is de vrachtwagen van W. S. in de sloot ge reden. Met behulp van een takelwagen is de auto uit de sloot gehaald. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Borssele De Chr. Wijkverpleging BorsseleNieuwdorp benoem de met ingang van 1 Apiil tot wijkverpleegster-kraamver zorgster te Borssele, zuster van Tatenhove en te Nieuw dorp zuster Otte. Het kinderkoor De Kleine Lofstem" te Borssele, dirigente mej. M. v. Westen, gaf een zangavond. Een 36-tal num mers zang en declamatie werd op verdienstelijke wijze uitge voerd. De heer J. Fraanje sprak een dankwoord voor het gebodene. Ellewoutsdijk De rekening van de kolen- ver. „E.M.M." te Ellewouts- dyk sloot met een nadeelig saldo van 47,03. In de vac., ontstaan door overlijden van den her G. J. Verheijke, werd als bestuurslid gekozen de heer C. Ph. de Waal en als lid in de vac. J. Spruit, die be dankte, werd de heer J. J. Smallegange gekozen. Hoedekenskerke Te Hoedekenskerke hield de afd. van de Chr. landarbeiders vereeniging een algemeene ver gadering onder voorzitterschap van den heer A. Jacobusse. In het bestuur werden gekozen de heeren J. de Groot en J. Verdonk Daar er weinig leden zijn werd besloten een propa- ganda.avond te houden. Te Hoedekenskerke werd een afd. van de Partij van den Arbeid opgericht. Spr. was de heer H. B. Bouman uit Goes. Met het vormen van een be- Middelburg J. TERPSTRA. f Op 48-jarigen leeftijd is Maandag jl. te Middelburg overleden de heer J. Terpstra. De overledene was vanaf 14= Maart 1931 notaris in deze ge- meent; voorts o.m. penning meester van de B.L.O. school, bestuurslid van de A.R. kies- vereeniging, van het Militair Tehuis en de Stichting Gedu peerde Grondbewerkers Wal cheren. Voor hij in Middelburg kwam was de heer Terpstra vanaf 1924 candidaat-notaris in Hoogeveen. Vlissingen Heden, na den trein die om 13.52 uit Vlissingen vertrekt, verhuist het station te Vlis singen weer naar zijn oude plaats. Het hulpstation is na dien tijd dus buiten werking. Reizigers dienen er dus voort aan wel aan te denken, dat de toegang tot de perrons uit sluitend via den hoofdingang van het station mogelijk is. Biggekerke De afd. Biggekerke der Z.L. M. hield dezer dagen haar jaarvergadering. De jaarver slagen' van secretaris en pen ningmeester werden goedge keurd. In het bestuur kwam geen wijziging. De afdeeling zag zich genoodzaakt den heer P. de L. als lid te royeeren als gevolg van zijn houding je gens de Z.L.M. in bezettings tijd. Op de a.s. kringvergade ring zal de afdeeling er op aandringen, dat er stappen ondernomen zullen worden bq" 't Polderbestuur om de meer dan erstige verstuiving der duinen tegen te gaan. O.- en W.-Souburg Zaterdagmiddag kwamen de Souburgsche kinderen thuis die enkele weken te gast wa ren geweest in Poortugaal. Alle kinderen hadden het uit stekend naar hun zin gehad. ONGEVAL AAN DEN DIJK. Maandagmiddag heeft bij de werkzaamheden aan den dqk te Westkapelle een ongeval Slaats gehad. Een der arbei- ers, de 20-jarige A. K., ge zeten op de locomotief van het smalspoor, stak zijn voet wat te ver uit en raakte bekneld tusschen de locomotief en een Saai. Met verwondingen aan. et been is hij naar het Gast huis te Middelburg overge bracht. VEREENIGING TOT STICHTING VAN VEREEMGINGSGEBOUW. Reeds geruimen tijd wordt te Kamperland de behoefte gevoeld aan een vereenigings. I gebouw. Om tot oprichting hiervan te komen werd door een voorloopig comité een ver gadering belegd in het distri butielokaal. Na een druk de bat over verschillende kwes ties kwam men tot het oprich ten van een vereeniging, die zich het bouwen en exploitee- ren van een vereenigingsge- bouw ten doel stelt. Dr. D. Metselaar zette een voorloopig werkprogramma uiteen. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren dr. D. Metselaar, voerz., I. Ligthart Schenk, secr.-penningm., ds. H. Scho ling, alg. adj., C. Schippers, J. Bouterse, J. Noordhoek en Ed. Verburg Thzn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1946 | | pagina 6